S)e £<2idóe6oti/fca/riJ: OPSTAND DER TIBETANEN DOOR CHINEZEN ONDERDRUKT Ook de ,,Skaie" dook onder het Pool-ijs veRRijzenis- De kwestie-Tyrol weer ZATERDAG 28 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14673 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. 8 DALAI LAMA kneep er lussen uil Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Dalai Lama uit Lhasa ontsnapt Vele bouwwerken in puin geschoten Volgens betrouwbaar geachte berichten, die vrijdagavond te Kalimpong in Noord-oost-India, zijn ontvangen, hebben de communistisch-Chinese autoriteiten in Tibet de opstand, waarbij de opstandelingen poogden de hoofdstad Lhasa in handen te krijgen, volledig onderdrukt. In Lhasa is een nachtelijk uitgangsverbod ingesteld. De stad wordt thans door een militaire commissie bestuurd. De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet, is, met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ontsnapt Hun verblijf wordt geheim gehouden. De Chinezen hebben doen omroepen, dat de Dalai Lama niets van hen heeft te vrezen. Zijn „verblinde raadgevers" zullen echter streng worden gestraft, aldus de Chinese bekendmaking. Gemeld werd, dat twee leden van het kabinet van de Dalai Lama naar de communistische Chinezen zijn overgelopen. Zij deden vrijdagavond via de radio een beroep op de Titetanen, om met het Chinese bestuur samen te werken. TWEEDUIZEND DODEN Volgens een voorzichtige schatting zijn meer dan tweeduizend Tibetanen om het leven .,ekon_en in de drie dagen, die de opstand heeft geduurd. PAULUS EN AGRIPPA IRONING AGRIPPA en koningin "■Bernice waren met groot gevolg naar Cesarea getogen om bij de nieu we Romeinse keizerlijke landvoogd Porcius Festus hun opwachting te maken. Van die gelegenheid maakte P. Fes tus gebruik zich door het echtpaar te laten inlichten over een rechtsgeding tussen Israëlieten onderling, waarbij een zekere Paulus zich op de Keizer had beroepen, waarop de landvoogd had beslist: „Op de Cesar hebt ge u beroepen, tot de Cesar zult ge gaan". De landvoogd begreep in geen vel den of wegen, waarom Paulus was aangeklaagd. „Ze twistten met hem" vertelde Festus aan zijn konink lijke gasten „over een zekere Je zus, die gestorven is en van wie Paulus beweert, dat hij leeft". rvEZE UITLATING van de keizer in lijke landvoogd zovele eeuwen geleden is ook heden ten dage en in het bijzonder op Pasen het scharnier, waarom de ganse geschie denis der mensheid draait: een zekere Jezus, die gestorven is, en van wie de Christenen beweren, dat Hij leeft. Het geloof in de levende Jezus, weliswaar gestorven maar uit de dood verrezen, is het christelijk geloof en dat geloof maakt Pasen tot een dag van vreugde. Alleluja! Jezus lééft! Hij leeft in zijn vergeestelijkte mens heid „aan de rechterhand des Va ders". Hij leeft door Zijn Kerk „zuil en fundament der waarheid. Hij leeft in brood en wijn in ons midden als offerande en ziele-spijs, aanbeden en gegeten in die geheimnisvolle vereniging of „communio", welke j Hij-zelf als volgt uitdrukte: „Zo zal j hij, die Mij eet, leven door Mij". Het christendom is in één begrip weer te geven: de levende Jezus, le vend te midden van de mensheid voor welker heil Hij geleden heeft, levend in ons, voor wier zonden Hij gestorven is. Ook al meent iemand „practiserend katholiek" te zijn, wanneer Jezus niet in hem of haar lééft als God en Heer en dagelijks als levensvervul ling voor ogen staat, dan is zijn ge loof voos en hol. I^ONIG AGRIPPA zei tot Festus: „Ik zou ook zelf die man wel eens willen horen". De volgende dag betraden Agrippa en Bernice „met j grote praal" de gehoorzaal en werd op Festus' bevel ook de gevangene, Paulus, binnengebracht. Na een in leidend woordje van Festus sprak Agrippa tot Paulus: „Ge hebt verlof, u te verdedigen". Van de toespraak, die Paulus hield, staat een keurig verslag in de „Han delingen der Apostelen". Hij sprak over de Christus die moest lijden en, „als de eerste uit de verrijzenis der doden, het licht zou brengen aan het volk en de heidenen". En de koning wist er alles van, zei Paulus, „want het is niet in een uithoek gebeurd." AAN HET SLOT zei koning Agrip pa tot Paulus: Ge zoudt me haast overhalen, christen te worden!" En Paulus antwoordde: „Ik zou tot God willen bidden, dat nu of later gij j niet alleen, maar allen, die mij he den aanhoren, mogen worden juist zoals ik, uitgezonderd deze boeien." i Nu wij negentien eeuwen later Pau lus' toespraak op Pasen herlezen, alsof wij ernaar luisteren, mogen wij worden zoals hij, die over zichzelf getuigde: „Niet ik leef, maar Chris tus leeft in mij". Als wij zo ons leven richten, zul len wij velen „overhalen" christen te worden en met ons het Paasfeest te De communist-' ch-Chinese troepen in Lhasa zouden donderdag jl. twaalf uur bezig geweest zijn met het ver branden van lijken langs de oevers van de rivier de Lhasa. De Indiase socialistische leider Narajan heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat India, hoewel het „terecht met China dooi banden van vriendschap is ver jonden", duidelijk moet verklaren, dat Tibet het slacht offer van agressie is en dat aan de vrijheid van een zwakke natie door een machtige buurstaat de i.ekslag is toegebracht. Op 12 maart jl. werd op een open bare bijeenkomst te Lhasa het Chinees-Tibetaanse verdrag van 1951 „opgezegd". Volgens dit verdrag heeft Tibet regionale autonomie, terwijl China de buitenlandse en defensie aangelegenheden verzorgt. In berichten uit Sjigatse wordt ge zegd, dat de Pants jen Lama, de door de Chinezen gesteunde wereldlijke leider, moeilijkheden met de Chinese autoriteiten heeft gehad. De onmid dellijke oorzaak daarvan zou zijn ge weest, dat de Pantsjen Lama onder dak zou hebben verleend aan enige opstandelingen uit Oost-Tibet en zou hebben geweigerd deze uit te leveren ondanks Chinese verzoeken en be velen. Er zijn geen verdere bijzon derheden bekend. Beroep op de V. N. Zes Boeddhistische lama's in Saf fraangele en donkerrode mantels met kaalgeschoren hoofden en Mongools uiterlijk, hebben vrijdag als vertegen woordigers van de gemeenschap der Kalmoeks in de V. S. aan een func tionaris van de V. N. een petitie over handigd, waarin de internationale organisatie wordt verzocht, onmid dellijk een einde te maken aan de „bloedige terreur" van de Chinezen in Tibet en de heiligheid van de Dalai Lama te doen eerbiedigen. De gemeenschap der Kalmoeks in de V. S. omvat ongeveer 500 perso nen, die oorspronkelijk uit de Sowjet- Unie komen en na de tweede wereld oorlog naar de V. S. zijn getrokken. Alvorens de gebouwen van de V. N. binnen te gaan baden de lama's ongeveer een half uur in een stro mende regen. Volgens berichten uit Kalimpong zou de Chinese artillerie vele be roemde bouwwerken van de Tibeta nen in puin hebben geschoten. Het eerste doelwit van de chinezen zou de medische hogeschool van Tsjok- pore zijn geweest. Hier hadden de Tibetanen een grote voorraad wapens en munitie verborgen. De Chinezen zouden o.m. de vol gende gebouwen verwoest of be schadigd hebben: de kathedraal van Jo Khang, het zomer- en het winter paleis van de Dalai Lama een kloos ter en 20 huizen van Tibetaanse functionarissen en ministers, die met de Dalai. Lama zijn gevlucht. Infiltratie politiek. Behalve over de plannen van de Chinezen om de Dalai Lama naar Peking te brengen, zouden de Tibeta nen ook ten zeerste verbolgen zijn over de Chinese pogingen om de vruchtbare gebieden van Tibet te laten bewerken door Chinezen. Drie maanden geleden zouden de Chinezen meer dan 50.000 Tibetanen hebben verdreven uit het vruchtbare gebied van Amdo en hun plaats heb ben laten innemen door ongeveer 1 miljoen Chinezen. Toen de Tibeta nen zich verzetten tegen hun verdrij ving, zouden de Chinezen hen heb ben gebombardeerd en bijna al de Tibetaanse dorpen in dit gebied heb ben verwoest. TWAALF DAGEN ONDER DE IJSKAP De Amerikaanse marine heeft vrij dag bekendgemaakt, dat de duikboot „Skate", He met behulp van kern energie wordt voortbewogen, op een nieuwe reis onder de kap van de Noordpool de bestaande tijds- en af standsrecords heeft gebroken, door ongeveer twaalf dagen onder het ijs te blijven en bijna 5000 km. af te leggen. De tocht r as begonnen in de duikbootbasis New London in Con necticut. De „Skate" was tien maal aan de oppervlakte gekomen na gaten in het ijs te hebben gebroken. Precies op de plaats van de Noordpool was het vaartuig ook boven gekomen. Daar had men de as van de Australi- sce ontdekkingsreiziger sir Hubert Wilkins overeenkomstig diens laatste wil uitgestrooid. Sir Hubert Wilkinson, die in decem ber jl overleed, heeft indertijd reizen naar zowel het Noordpool- als het Zuidpoolgebied gemaakt. Een poging van hem om 28 jaar gele'dcn met een duikboot „Nautilus" onder de ijskap van de noordpool door te varen, mis-1 lukte. Volgens de bekendmaking van de Amerikaanse marine toont deze reis van de „Skate" aan, dat het vaartuig in staat is op elk tijdstip van het jaar in poolstreken te opereren. De duikboot wordt te Ne London terugverwacht op zes april. Het zal dan precies vijftig jaar geleden zijn, dat admiraal Robert Peary de Noord pool ontdekte. Indianen op het oorlogspad De rode Indianen in Noord-Amerika zijn weer op het „oorlogspad", keer dreigen zij een verenigde Indi aanse republiek te vormen. De opperhoofden van verschillende stammen zijn thans bijeen in de Ever glades in Florida - het moerassige achterland van de Seminolen die be weren, dat zij nog nooit door de blan ken zijn verslagen. Daar werken zij aan een plan de campagne. Opperhoofd „Dolle Beer", die eer der in maart een demonstratie van Indianen bij het Witte Huis leidde en die ook deelnam aan de korte „op stand" van Canadese Indianen tegen De nacht is donker, stil ineen gedoken zitten de wachters daar hij Jezus' graf, gespannen wachten zij in 't duister af, de nieuwe dag is nog niet aangebroken Maar dan, plots een geruis.en de soldaten ontstellen hevig, in een fel wit licht staat daar de Christus, gaaf is 't blank gezicht. Dan wordt 't weer nacht, en 't graf, Hij heeft 't verlaten. Christus is opgestaan, de klokken luiden blij. Het paaslam is geslacht. O Jezus, vragen wij, o breng ons uit het duister naar het licht. O breng de dwalenden weer op het goede pad, aanvaard ons smeken, ons gebed, opdat wij op dit paasfeest bij U zijn, heel dicht. Drie doden bij boising ie Everdingen Drie personen zijn vrijdag gedood bij een botsing op de rijksweg 26 in de gemeente Everdingen personenauto en een vrachtauto. Op de foto: De geweldige ravage, die door de botsing werd Nieuw boegbeeld na aanvaring Op de Atlantische Oceaan ter hoogte van Atlantic City is het luxe passagiersschip Santa Rosa" (10.416 ton) in aanvaring gekomen met de tankboot „Valchem" (9.237 ton). Een bemanningslid van de tanker werd bij de aanvaring gedood, vijf andere raakten gewond. De 247 passagiers van de „Santa Rosa" welke juist terugkeerde van een cruise in de Caraibische Zee, werden door de enorme schok uit hun bedden geworpen. De „Santa Rosa" was ter hoogte van de machinekamer van de tanker ingevaren. Een schoorsteen van de „Valchem" viel dreunend op het dek van de „Santa Rosa", welke hem nu als boegbeeld (zie foto) meevoert. het blanke gezag in Brantford, On tario, zou per moderne auto thans op weg zijn van Washington naar een bijeenkomst, die de Seminolen zondag een veertigtal kilometers ten westen van Miami zullen houden. De grote raad van stamhoofden zal o.a. vertegenwoordigers van de Tus- carora's de Irokezen en de Indianen in Utah omvatten. Zij hopen een verbond te sluiten (waaraan Indianenstammen van ge heel Noord-Amerika, die hun vrijheid, volk en land willen beschermen", kunnen deelnemen) dat de Verenigde Indiaanse Republiek zal vestigen. Volgens een bekendmaking van op perhoofden van de Seminolen zal een van de belangrijkse punten, die tij dens de komende conferentie bespro ken zullen worden, de vraag zijn, of stappen bij de Verenigde Naties moe ten worden ondernomen. De Italiaanse regering, heeft vrij dag de lastgeving ingetrokken, waar bij aan dr. Oberhammer, voorzitter van de Tyroolse afdeling van de Oostenrijkse volkspartij, en dr. Hans Tschigg-Frey, provinciaal gouver neur van het Oostenrijkse gedeelte van Tyrol, de toegang, tot Italië werd ontzegd. Van officiële zijde is medegedeeld, dat het besluit werd genomen „in de zekerheid, dat de betrokkenen zich op Italiaans gebied zouden ont houden van tegen Italië gerichte poli tieke bedrijvigheid". Hieraan werd toegevoegd, dat de Italiaanse regering de „overtuiging is toegedaan, dat dit gebaar door rege ring en volk van Oostenrijk op zijn juiste waarde zal worden geschat". Aan de twee Oostenrijkse politici was de toegang tot Italië ontzegd, toen zij in het Italiaanse deel van Tyrol de herdenking wilden mee maken van het feit, dat 150 jaar ge leden de Tyrolers in opstand kwa men tegen Napoleon. Oostenrijk is van oordeel, dat Italië Zuid-Tyrol voorrechten onthoudt, welke het bij een Italiaans-Oosten rijks verdrag van 1946 de 220.000 Duitssprekenden had beloofd. Van Italiaanse zijde is zulks ontkend. Hieraan werd toegevoegd, dat de kwestie een binnenlandse aangele genheid is, waarin buitenlandse mo gendheden zich niet moeten mengen. Italië is echter bereid op hoog niveau met Oostenrijk over „vraagstukken van wederzijds belang" te spreken. Veel wind De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gisteravond trok een koufront Nederland voorbij, het geen met een tot drie millimeter regen gepaard ging. Daarna stroomde enigszins onstabiele lucht van ocea nische oorsprong het land binnen. Boven de Atlantische Oceaan is voor al in de hogere luchtlagen een zeer krachtige westelijke stroming aanwe zig. Deze gaat gepaard met een aktie- ve depressie, die snel in de richting van Schotland trekt. De eerste Paas dag zal de zuidwestelijke wind dan ook flink gaan aanwakkeren. Tevens neemt in de loop van de dag de kans op enige regen toe. Het ziet er naar uit, dat het weer ook op de tweede Paasdag wisselend zal zijn met vrij veel wind. De temperaturen zullen de beide dagen gematigd zijn. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK Vannacht kouder, morgen overdag toenemende bewolking, later gevolgd door enige regen en ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. 29 Maart zon op 06.24; onder 19.07; maan op 00.05; onder 09.17. 30 Maart zon op 06.22; onder 19.08; maan op 01.11; onderlO.10. 31 Maart zon op 06.20; onder 19.10; maan op 02.08; onder 11.10. Laatste kwartier 12.06. Hoogwaterstanden 29 Maart v.m. 6.29; n.m. 6.45. 30 Maart v.m. 7.13; n.m. 7.42. 31 Maart v.m. 8.05; n.m. 8.43. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. 1 C. mist 0 regen 2 zw. bew. 4 onbew. 2 licht bew. 3 regenbui 6 geh. bew. 8 half bew. 6 half bew. 6 geh. bew. 4 regen 9 zw. bew. 10 geh. bew. 7 regen 8 geh. bew. 4 regen 8 regen 8 geh. bew. 8 licht bew. 3 zw. bew. 1 onbew. 0 zw. bew. 10 zw. bew. 9 zw. bew. 11 half bew. 9 Korreltje U leeft gelukkig als u iets bezit, iets bemint en iets te wensen overhoudt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1