KLIEKJES Josephine Baker op Schiphol IETS APARTS Groentetips inn ZATERDAG 28 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Judas kreeg zijn naam in Tegelen Donderdagavond zijn na een plechtige kerkdienst in de dekenale kerk te Tegelen de rollen verdeeld voor de passiespelen van I960. Als Judas-vertolker is aangewezen de 56-jarige H. Thissen, die ook in 1950 en 1955 deze rol speelde. Hij speelt de Christusrol Donderdagavond zijh na een plech tige kerkdienst in de dekenale kerk te Tegelen de rollen verdeeld voor de Passiespelen van 1960. Als Chris tusvertolker is aangewezen de 31- jarige P. H. G. Niessen, die ook in 1955 de Christusrol speelde. Op zoek naar pleegkind Met de Viscount van de K.L.M. uit Parijs kwam Josephine Baker gister avond op Schiphol aan, waar zij slechts één uur vertoefde, want de Franse kunstenares was op doorreis naar Caracas. Waarom naar Vene zuela? Lachend wees Josephine Baker op een klein meisje met blond krul- lend haar, dat ondanks het late avonduur klaarwakker en dapper de Europahal binnenstapte. „Dat is Marianne" stelde Josephine voor, „ze is een Algerijnse wees. Ik kreeg haar toen zij drie maanden oud was. Nu is ze 2]A jaar. Marianne wil de zo graag een broertje hebben en nu gaan we dat broertje halen, in Ca racas. Het is mijn bedoeling, dat ik in een weeshuis een jongetje van on geveer drie maanden uitzoek. Een In diaan." De reis van Parijs naar Venezuela is duur en daarom zal Josephine Ba ker in Caracas 14 concerten geven, voor de radio, de televisie en in een show zal zij dansen. Eind april is zij in Parijs terug en half mei treedt zij weer op in Olympia met een ge heel nieuw programma. De kleine Marianne is het negende kind, dat Josephine Baker heeft ge adopteerd en de kleine Indiaan zal het tiental vol maken. Uw haar is veel mooier dan U denktI Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij utc make-up! Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. (Advertentie) Ook deze keer weer beginnen we met de samenstelling t e openbaren van de kliekjes van de vorige week. Die was: 1) Senioren bij de Leidse Sleutelloop, maandag, 16 maart. 2) Bokaal voor oud-KVP-voorzitter, woensdag, 18 maart. 3) Dr. Beel krijgt steeds meer informaties, vrijdag, 26 maart. 4. Alles is nagelnieuw in Oost- Flevoland, woensdag, 18 maart. 5) Henry Dunant" meer mans dan „Kasteel Staverden", maandag, 16 maart. 6. Alles is nagelnieuw in Oost- Flevoland, woensdag, 18 maart. 7) Voor zulk verkeer is geen viaduct meer nodig, dinsdag, 17 maart. 8) Het is feest in Denemarken, woens- van KIEKJES DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Paashazen, paaseieren en paaskui- kens: honderden, duizenden zijn er gemaakt, voordat de fabrikanten van die zaken rustig pasen konden vie ren. U moet daarover niet te min denken. Elke fabriek heeft een eigen, zeer oud recept. De fabrikage is wel overal hetzelfde. De specie loopt uit een pijp in een vergaarbak 14). Vandaar gaat het naar de vormen 7). Zo ontstaan de paasfiguren in allerlei vreemde vor men en toepassingen 3) en met vreemdste patronen 11). Als ze zijn afgekoeld gaan ze naar de pakafdeling 13) waar ze in dozen worden gedaan. 5) Dat alles geschiedt onder streng toezicht 8). Er mocht eens een ongerechtigheid meegaan, een harige rups, 9) bijvoorbeeld. Dan volgt het transport. Dat ge schiedt per auto 4) of per boot 15) naar alle plaatsen op aarde. Die paas- heerlijkheden passeren vele handen 2) voordat ze bij de consument 10) komen. Als ze uiteindelijk op de tafel 1) liggen, ziet men tal van blije kinder gezichtjes 6). En tochzijn velen nog niet tevreden 12). Dat geeft dus het volgend jaar weer werk. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant by-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt »an red»r tie van De T,eM«' 1 een goede kans, een prua jj y" - Het streven van Iedere vrouw is er op gericht er zo leuk mogelijk gekleed uit te zien. Uit dit verlangen put de mode haar bestaansrecht, maar dit houdt tevens in, dat de mede er voor moet zorgen aan de verlangens van de dames tegemoet te komen, zodat ze elk seizoen weer met nieuwe collecties dient te verschijnen, waaruit Eva's dochters naar harte lust kunnen kiezen. Daarom moeten de modellen aantrekkelijk en leuk zijn en dat is nu iets, wat niet zo eenvoudig is. De couturiers piekeren en piekeren en ge niale ingevingen worden ge realiseerd. Zouden ze het doen Bij al dat nieuwe zijn er toch dingen die blijven. Zo zien we in de dessins van de stof fen elk jaar weer de ruit. Groot of klein en In allerlei verschijningsvormen, maar het zijn ruiten. Zo ook bij ons model op de illustratie. Zij draagt een haute couture Japonnetje, vervaardigd van een wollen stof (lekker voor het voor jaar). Het dessin bestaat uit kleine zwarte ruitjes op een witte ondergrond, zodat de stof door de menging der kleuren over het geheel ge nomen een beetje lichtgrijs aandoet. De wijde' rok is aangerimpeld aan een strak mouwloos lijfje met wijde hals en wel zo, dat de roit- banen in de rok toch netjes aansluiten op die van het lijfje. Het interessante van het ge heel is de merkwaardige kraag, die eigenlijk een soort pellerine is. Hij ls zeer breed, valt tot bijna op de elleboog, maar geeft aan het geheel een bijzonder apart cachet. We hebben hier te maken met een opvallend japonnetje, dat ongetwijfeld zeer aantrekkelijk is. Het is simpel In zijn eenvoud van lijn en dessin, maar de typische kraag maakt het tot een kledingstuk van allure. 1 Het onderhoud van glas en kristal dag, 11 maart. 9) In Oudewater weet men, dat de lente in aantocht is, za terdag, 14 maart. 10) Centraal Stem bureau wierp de teerling, dinsdag, 17 maart. 11) Nieuw affiche voor Passie spelen Tegelen, woensdag, 18 maart. 12) Minister Struycken deed (Kamer) deur dicht vrijdag, 20 maart. 13. „Ik moet binnen tien dagen klaar zijn", dinsdag, 17 maart. Na de maaltijd, guldens toe. Die guldens, om precies te zijn, vijf stuks, gingen deze keer naar H. W. G. Sal man, 't Joostje 14, te Noordwijk. De chèque zal hij zo spoedig mogelijk ontvangen. p=H Handige handen kunnen veel pres- HË teren, dus kunnen deze handen er Hl ook voor zorgen, dat ons kostbare kristal en glaswerk wordt onderhou- ül den zoals het behoort. Veel bijzon- dere bewerkingen zijn er niet voor nodig, dus kan veelal volstaan wor- den deze voorwerpen af te wassen fH§ met zeepsop. Voor zeer vette voor- werpen voegen we wat soda toe. Toch dienen we met soda een beetje voorzichtig te zijn, want veel- SI vuldig gebruik van soda-oplossingen 5= kan de verf van op glazuur aange- Ébrachte tekeningen of randen aan- tasten. Teneinde beschadigingen van de =H af te wassen voorwerpen te voör- j§§§ komen, althans v.z.v. betreft het af- stoten van kleine stukjes van ran- den e.d., gebruiken we liefst een Hl houten of moderne plastic afwas- bak. H§ Geen glazendoek nodig. Het gebruik af afdruiprekken kan heel goed voldoen, mits de voorwer- fg| pen, die uit het sop komen eerst worden nagespoeld in schoon heet water. Het gebruik van droogdoeken is in dat geval overbodig, het is §sg zelfs hygiënischer en spaart boven- IH dien tijd. f|| Denkt u er om, dat dit glaswerk jH kan barsten, indien het niet ineens SÉ in zijn geheel in het hete water wordt ondergedompeld. Iü Fijn kristal is gevoelig voor tem pi peratuurverschil, zodat wij u aan- gg raden dergelijke voorwerpen niet uit g het hete water op een koud aan- pl recht te zetten. Gebruik hiervoor IH een rubbermat of leg ze op een Ui doek, of in een houten af plastic af- üs druipbak. Droogt u het glaswerk wel U weef ook niet alles Verfkwasten moeten na het ge bruik direct u.igewasscn worden in petroleum, om ze zivcht en soepel te maken- Daarna naspoelen in wa ter en goed laten drogen. Gepolitoerde meubelen wrijven wij bij voorkeur niet met was, maar met een schone wollen doek. Een eventuele waslaag op deze meubelen kunnen we verwijderen met een zacht lapje met petroleum. Wltkalkvlekken verwijderen wi; met schoon koud water; nawrljven met een doekje gedrenkt 'n petro leum en tenslotte met „was" lapje er overheen. Tinnen theepotten moogt u niet op elect.ische of waxine theelichtjes plaatsen. Er bestaat kans op smel ten. Hier is de theemuts op z'n plaats. Indien uw televisieantenne het hoogste punt in de omgeving is. verdient het aanbeveling deze te aarden. Hiervoor neme men een aan de onderzijde van de metalen tust verbonden koperdraad van minstens 4 mm doorsnede. Doze draad moet zonder bochten oi hoeken worden bevestigd aan een zich in het grond water bevindend pijp. Maak het de In bed liggende tie Lil.1!!., l WI Jk I' lull. af, dan moet dit snel gebeuren met een gladde (glazeq,)doek, die niet pluist. Aanslag verwijderen. Karaffen en wastafelglazen kun nen kalkaanslag vertonen, doordat druppels water opgedroogt zijn De ze kunnen met azijn of verdunt zoutzuur behandeld worden, maar wees voorzichtig met zoutzuur voor handen en kleren, het heeft een sterk brandend vermogen. Op uw bloemvazen vertoont zich dikwijls een heel lelijke aanslag. Dit kan doorgaans w worden verhol pen met zeepsop en een beetje am monia. Is de aanslag echter al oud, dan zult u de vaas hierin een beetje moeten laten weken en helpt ook dit niet, dan moet er brusselse aarde aan te pas komen. Soms is de aanslag zeer hardnek kig en zal de aangegeven behande ling wel eens een of meer keren herhaald moeten worden. Waar u op letten moet. Mogen we u tenslotte een goede raad geven, bij de eventuele aan koop van een bloemvaas? Indien het bepaald noodzakelijk is een diepe te kopen, let er dan op, dat u de bodem met de hand kunt bereiken, dat vereenvoudigt het schoonmaken van dit soort glaswerk. En mocht het zich eens voordoen, dat bier- en waterglazen vast in el kaar zitten, zet dan het onderste glas in warm water en giet koud water in het bovenste. Het onderste zal dan wat uitzetten en het bovenste inkrimpen, zodat de glazen door de ze behandeling gemakkelijk los te krijgen zijn. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Als inleiding tot het Paasmenu zou men terecht ontboezemingen over Pasen mogen verwachten, maar ditmaal willen we eens verder kij ken dan Pasen, nl. naar de dag, waarop we met de brokken zitten. De brokken brood n.l., die als stille getuigen van overvloedige maaltij den en veel gesnoep nu op de as bak liggen te wachten. Want daarin zullen ze straks wel weer verdwij nen en dat is toch eigenlijk heer erg jamer en zelfs dom, want met be hulp van die resten brood zouden we nog gerechten kunnen maken om van te watertanden. Twee ervan vindt U op onderstaand weekmenu en hebt u daarmee nog niet al uw brood weggewerkt, maak dan van de rest van die heerlijk croquante gebakken kaasboterhammetjes. ZONDAG, le Paasdag: eiertoastjes met radijs gegarneerd: gehakte biefstukjes, spinazie, aardappelen: caramelpudding (opgespoten met slagroomnestjes waarin een paar suiker eitjes worden gelegd). MAANDAG. 2e Paasdag: tomaten soep: oeufs la suisse, aardappel puree, veldsla: grapefruit met slagroom en een geconfijt vrucht je. DINSDAG: gehakt, andijvie, aard appelen; twee kleuren vla. WOENSDAG: Juliana-pasteitjes, spinazie, aardappelen; appelyog- hurt. DONDERDAG: Irish stew; brood schotel met rabarber. VRIJDAG: rijst, garnalen ragout, ge mengde sla; gebakken griesmeel- plakken, of omelet champignons, ryst, tomatensaus; gebakken gries- meelplakken. ZATERDAG: dikke macaronisoep met kaas; fruitsla. Recept: Oeafs k la Suisse 4 Eieren, 2 eetlepels room, 100 gr. kaas, 50 gr. roomboter, peper, zout. In een ondiepe vuurvaste schotel de boter laten smelten. De in plak ken gesneden ka - erin leggen, zo. dat de bodem er juist mee bedekt is. Voorzichtig de eieren breken en zonder de dooier te beschadigen in de schotel laten glijden. Wat zout en peper er over strooien en dan alles met de room overgieten. Over de room nog was geraspte kaas, die van de voorgeschreven hoeveelheid is achtergehouden, strooien. De scho tel 10 minuten in een hete oven zet ten. Recept: Juliana pasteitjes. Blokjes oud brood (3 cm dik, 5 cm breed en 7 cm lang) van boven een rechthoekige inkerving geven en daarna aan alle kanten in boter goudbruin bakken. Het ingesneden kapje eraf lichten en de broodjes voorziohtlng uithollen. De pasteitjes vullen met een kaasragout, het kap je er weer op leggen en het gerecht heet opdienen. ke gemakkelijk door hem of haar een gekleurde zakdoek tt geven. De patient kan deze n.l. gemakkelijker terugvir den. Moet u kleine pofmouwtjes strij ken, n em hiervoor dan een he - gloeilamp, het brede strijkvlak van een strijkijzei is hiervoor niet zc geschikt. Een natte zijden paraplu mag niet „gespannen" gedroogd worden, in slappe toestand laten drogen is be ter voo- de stof. Gevernist koperwerk maakt men schoon met spons en zeem. Vuile plekken wrijft men in me* petrole um en tenslotte wordt het gehele voorwerp nagewreven met een beet je witte was. Ala nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijn- olie, dat is bovendien goed voor het leer en het kra* en verdwijnt. Stalen meubels bewerkt men met een lapje, waarop enige druppels slaolie. Zijn uniformtressen gemaakt van metaaldraad, dan kunnen deze schoongemaakt worden met zllver- krijtpoeder. Zijn ze gemaakt van geverfd textiel, dan is tetra het aangewezen middel. Een vetvlek in fluweel kan men verwijderen met een flanellen lapje, waarop wat terpentijn. mogelijk voor het gebruik. Schrap of schil niet weg wat goad eetbaar is. Boen jonge worteltjes, schrap ze niet. Gebruik ook de bui tenbladeren van slakropjes en an dijvie. Gebruik ccn deel van de groente rauw. Snijd spinazie en raapsteel- tjes zeer fijn en rasp de worteltjes. Kook spinazie, stoofsla, raapsteel- tjes met aanhangend water en kook rabarber, worteltjes, peulen en dop erwtjes met slechts zeer weinig wa ter. Breng de groente snel aan de kook, in een gesloten pan, dus op hogj vlam en zo kort mogelijk voor de maaltijd, roer ze even on en temper daarna het vuur, maar houdt de pan gesloten. Dien de groente op zodra ze gaar ls, stoof zc niet na en blijf ze niet warm houden. Gooi afgietwater van groente niet weg maar vorwerk dit in aoep, jus of saus. Vermeng uw gehakt eena met fijn gehakte ui en peterselie, het geeft een pittig smaakje en ze zijn ge zond. Gebruik in plaats van azijn citroenaap op uw sla. er bevind zich veel vitamine C in citroenen. Geef groenten bij de boterham; in het voorjaar komen er sterre- kers, radijs, in plakken gesneden komkommer, ramenas of winterpeen voor in aanmerking. We brood moet meenemen legge eens enkele plakjas tomaat onder de kaas, de boterham blijft fris!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 15