Kies (Paas)eieren EUROPA'S mooiste De Paastentoonstelling Duivelspaarden uii Roemenië VOOR UW GELD ZATERDAG 28 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 L. HET 18 een ven ouds bekend ver schijnsel, dat wear het ene paar men senhanden bezig is iets kunstzinnig! te vervaardigen, er vrijwel onmid dellijk een ander paar in de weer is om er over te schrijven We zonden daarom niet gaarne willen gissen hqeveel artikelen er in de loop dei- jaren verschenen zijn met de kunst of de volkskunst als onderwerp. tjet is echter wel merkwaardig qm tijdens het paasfeest eens op te mer ken hoeveel verhandelingen er zelfs ontstaan zijn over dat kleine broer tje van de volkskunst: de beschil dering yan het paasei.Toch be hoeft ons dit niet zo erg te verwon deren als we even de mqeite nemen eens een blik te werpen op hetgeen landen als Rusland en vooral oqk Rpcmenië pp dit gebied presteren. Ep laten we het dan maar meteen bekennen: wat er hier in djt genre door de eenvoudige plattelandsbevol king vervaardigd wordt, kent zijn weerga niet in Europa. Roemenië is het paaseierenland bij uitstek! En waarom is nu juist dit land ip deze vorm van volkskunst fso opval lend? Uw gissing is even goed als de onze, doch vast staat in ieder ge val dat deze eieren, geassocieerd met het feqst der opstanding, versierd worden met motieven welke terug gaan tot waarlijk oeroude tijden, en we}ke traditionele versieringen ge slacht na geslacht van moeder op dochter worden overgebracht. V/enthet is een werkje dat al léén de vrouwen mogen doen. En hoe! De rode eieren. GEEN ENKEL ziclfzelf respecte rend kunstgeschiedenisboek over Roemenië zal verzuimen de „rode eieren" met pre te noemen l Denkt u bi.j rode ejeren nu niet di reet aan bet tegenwoordig regiem in dat landbet beeft er (geluk kig) niets mee te maken- De term wordt namelijk ontleend aan de ro de was waarmee de vrouwen, ge wapend met lange penselen, de eie ren beschilderen. Hieruit zien we dus meteen dat er een principieel verschil bestaat tussen de Roemeen se schilderwijze en de' manier waar op ook in ons land, ieder jaar weer, de paaseieren worden „verlucht". Hier mag iedereen die zin en ideeën!) heeft, óf met plakaai-, óf niet waterverf aan de slag... in Roemenië: alleen de vrouwen, en al leen met wag. Uiteraard vergt het geruime tijd voor het jonge meisje in staat is het volledig op te nemen tegen haar „ge schoolde" (en in wezen toch onge schoolde) moeder of grootmqediar! yan kattetong tot duivelspaard. ER KOMT NOG heel wat kijken voor dat ieder in de kokende was gedoopt pensepl ook de traditionele figuren weet weer te geven Eerst dient de jonge kunstenares in spe precies te weten wat een „kattetong" is, hoe ze zonder fouten een „gan- zepoot" moet penselen en dat een „ljbelle" bij het eierenschilderen luis? tert naar de romantische naam .paard van de duivel" Namen, voor bij het schilderen te gebruiken motieven, die er op wij- zen dat zowel de dagelijkse omgeving (het platteland) als de diverse volks- i verhalen en overleveringen hun stempel op deze vorm van volkskunst bobben gedrukt- Naast voornoemde, sterk lot de verbeelding sprekende, benamingen vinden we uiteraard ook bier de meer internationaal ver breid^ motieven terug als fraai ge- styleerde voge]- en visfigurpn. Vaak Valt ons ook een prachtige verwer king van geometrische motieven op, veelal in randvorm rondom het ei, terwijl korenaren en de meest fan tastische bjoempartijen, eikels en vruchten ook een geliefkoosd onder werp zijn. Deze laatste categorie wordt vaak wit uitgekrast op het geheel met rode was overdekte ei. Opmerkelijk is het dat we deze grafkrpisen, de troïtsa's op dp kleine, oude dorpskerkhoven Byzantijnse motieven. HET IS bepaald verleidelijk bij dit bronnenonderzoek eens een oogje te wagep in de richting vap de „grote" Roemeense kpnst, welke zoals be kend haar wortels vindt in hef By zantijnse kunsttijdvakEn als men dan verschillende dierfiguren op de kerkelijke gewaden bestudeert, of wel eens de ogen wendt naar de di verse bloemmotieven op een oud By zantijns mozaiekdan zpu hef niet onwaarschijnlijk geacht mogen wor- motieven overal in de Roemeense I den dat er wellicht hier ook wel eeps volkskunst terugvinden zoals b.v. bij i een enkel motief geleend zou zijn. de borduursels op de schitterende re- HgastCP wij QPS echtep hier aan gionale klederdrachten en... op de toe te vpegeri dat, waar pps vermoe den juist mocht wezen, de eenvou- maar naar huis en rust eens flink djge schilderes, wellicht juist {lóóp I ujt. Morgen zjet de wereld er dan dpze epnvoud, er een eigen bewer- kjng van hpeft gegevep, wefre ip zijn soort zeker niet behoeft onder te doen voor het origineel. Samenvattend kunnpp we dus op merken dat deze spontaan uit het volk voortgekomen kunstvorm, een uniek verschijnsel is in Europa, waarvan we slechts mogen hópen dat z(j het langer zal mogen uithouden dan zovele andere pittoreske uitingen yan volkskunst welke ten offer vie len aan de moderne tüd- H- G. du VIEUK-RHIN- lende maandagmorgen met lopd in haar elegante schoentjes naar kantoor. Zij had de afgelopen nacht niet geslapen. Aan één stuk door kwam dat verschrikkelijke terug in haar brandend hoofd; Herman komt nooit meer "terug. Nooit meer. Hij had die woorden eruit gespuwd, als of hij daarmee al zijn wekenlang opgekropte woede in haar gezicht wilde slingeren, En het was alle maal haar eigen schuld. Waarom moest zij dan ook zo roekeloos spe len met het mooiste, dat tot nu tpe en misschien wel voor altijd in haar leven bestond, de tedere liefde van een jonge veelbelovende kunstschil der, Herman ten Rraeokeveld. Zeker, Herman was weinig opwin dend in de dagelijkse omgang. Hij leefde yoor zijn werk- Als hij schil- derde, dacht hij eenvoudig niet meer aan haar. Tenminste, zo scheen hét; In werkelijkheid, zo wist Joke maar al te goed, dacht hij aan niemand anders. De hele dag had hij. al dik wijls op zijn lakonieke manier ge zegd, is alleen mijn Joke de verf waarmee ik schilderen kan. Zij in-: spireert iedere penseelstreek, iedere centimeter van ieder opnieuw opge zet doek. En daarbij keek hij trouw hartig als een dier, vond Joke altijd. Ip gedachten vergeleek zij Herman dan met een lieve trouwe hond. Zij hield dolveel van haat' kunstschilder, Zoveel zelfs, dat zjj méér wilde dan zijn bron tot inspiratie te zijn. Wat zij eigenlijk precies wildei wist Joke niet. Zij wilde graag eens gaan dansen, meedoen aan het artjsj ten leven, waarvan zij zoveel pmvin? dende verhalen had gehoord en waarmee Herman alleen maar kqn spotten. „Waardeloos, lieve Joke. Humbug en surrogaat, een decor voor leeg hoofdigheid, anders is dat niet. Zwet sen en biertjes drinken, slechte kunst goed praten en echt goede kunst be kladden met onwijae grootspraak. Daar doen wij niet aan mee". Bij DEZE EN DERGELIJKE uit spraken bleef het. Iedere vrije avond bleef het óók bij een wande ling door de nabije polder, by een tam. kop koffie in een dorpsherberg en bij gesprekken over de mogelijk heden van een grote expositie van ■Hermans werk. Hij was lief en trouw, hij hield van haar enhij stopte haar als het ware weg vpor zijd vrienden en collega's. Dit scher pe'verwijt van Joke was de aanlei ding gewofden tot een twistgesprek, cja| vele dagen was voortgezet en dat tenslotte was uitgelopen op de uitbarsting: „Ik kom nooit meer bij je terug, Nooit meer". Pat was gisteravond gebeurd- Het was allemaal zo rustig begonnen, als- cf iedere twist vergeten en verge ven was. Toen kwamen ze op hun wandeling langs een tuintje, waarin een paar crocusjes bedeesd hun kopje hoven de aarde staken. Midden in een gesprek over de belangrijke vraag: „zeuden we niet gauw een huis kunnen krijgen met een atelier om te gaan trouwen, dook Her man dat tuintje in, Hij betastte de croeusjes met voorzichtige vinger toppen, was in extase en vergat alle huwelijksplannen: Joke werd woe dend- Ineens moest ze weer aan alle vroegere verwijten denken, Het sche merde vpor haar ogen on zij gooide er ineens alles uit. Pijnlijk getroffen k Herman haar aan. „Houd toch VOORDAT U EEN BROMFIETS OP AFBETALING KOOPT WAAROM eten we eigenlijk eieren met Pa sen? Omdat het lekker is, zegt de één. Omdat eeuwenoude gebruiken het zo willen, meent de ander- Het ei, symbool van nieuw leven en van vruchtbaarheid, vormt in ieder geval een goed ge recht voor de lentetijd. In dat opzicht zou het echter alleen maar net zo iets zijn als de spekulaas en de pepernoten met sin terklaas, want deze bak sels hebben ook hun sym bolische betekenis. EIEREN ETEN heeft veel te maken met de ge zondheid en het zou beslist wel goed zijn als iedereen het zich kon veroorloven ze vaker te eten dan alleen met Pasen. Het is helemaal niet overdreven wanneer vol wassen mensen elke dag een ei gebruiken. Wel te verstaan, behalve de gewo ne vereiste hoeveelheid an dere waardevolle voedings middelen. Niet te betalen WELNU, in dc meeste gezinnen is er helemaal geen kijk op dat „elke dag een-ei", omdat dit voe dingsmiddel vfior velen veel (e duur is. Vooralsnog moeten we er vrede mee hebben, dat VOQI* een groot aantal per sonen een optimaal samen- gestelde voeding, die groen ten, melk, vlees of vjs èn ei bevat, eenvoudig niet te betalen is. Snoep en tabak. melk bevat zpveel ver schillende onontbeerlijke stoffen, dat bet mogelijk is op bijna uitsluitend melkvoeding te leven en daarbij ook nog gCZpnd te blijven. Als tweede waardevolle eiwitbron komen dan al dadelijk vlees, vis en eie ren i'1 aanmerking. Dit Laat uw kinderen ook E-brigadlar worden F Dit treurige en onbevre digende feit in aanmerking nemend, dient een ieder dan toch als voedingsmid- delen de beste uit te kie zen, die hij zich volgens zün budget kan veroorlo ven. Meikkpst, in welke vorm ook, heeft dan recht op de ereplaats. In het lloht van de voortreffelijke hoeda- nigheden voor de voeding is melk bepaald goedk'oop. wordt in financieel opzicht dadelijk al veel moeilijker! Maar er zijn helaas nog al wat mensen, die zéggen dat ze geen geld hebben om elke dag vlees en eie ren te kunnen kopen, ter wijl ze grote bedragen uit geven aan afbetalingen van bromfiets en/of tele visie en verder aan snoep OH sigaretten. Wie gijn eigen gezond heid op die manier tekort doet, moet dat natuurlijk zelf maar weten. Versla vingen overwinnen is vreselijk moeilijk- Verantwoordelijke taak. MAAR bij het groot brengen van kinderen be staat toch de eis om al thans aan hen een zo com pleet mogelijke voeding te verschaffen; zij mogen de dupe niet worden van een verkeerd financieren. Nu behoeven kinderen niet waarlijk iedere dag een ei te hebben, voor hen ÏS een paar maal 's weeks, ruim voldoende. Dit komt dan natuurlijk bóven de dagelijkse portie vlees en melk. Sommigen kunnen er niet tegen en krijgen Uit slag van eieren eten, In zo'n geval kan men ze be ter af en toe een extra stukje kaas geven. Heel goed kan een ei, hetzij gekookt, gebakken, nf als omelet nu en dan inplaats van vlees ter tafel worden gebracht bij de warme maaltijd. Do mees: te kinderen en volwasse nen stellen eeïn variatie wel op priii, (Nadruk verboden). Dr. AFR. BRIEDE. op. Joke", smeekte hij. Maar Joke wjst van geep ophouden- Het werd eep echte ruzig met aan het slot een definitieve breuk. Roos en hard klon- kep de voetstappen waarmee Her man uit haar leven verdween, En pog steeds had Joke het gevoel of ze van binnen helemaal ieeg was. Op kaptpor deed ze alles verkeerd. Meneer Westmaas, met wie. ze an ders altijd zo voortreffelijk op kon schieten, maakte hear ze}fs een standje over haar verregaande slor digheid. Hij ontdekte bij het nazien van de afgewerkte post, dat ze niet minder dan drie brieven van een foutief adres had voorzien. Zo had de beste klant van de zaak bijna een pittige aanmaning tot spoedige beta ling Van de lopende rekeningen ge kregen, „zo niet, dap zujlep we tot apze ppijt npgdgedwopgen tot andere maatregelen ipoeten overgaan". Joke kon er niets aan doen dat zij in tranen uitbarstte en toen meneer Westmaas verwonderd en een beetje sarcastisch vroeg, wat eraan man keerde, was ze snikkend de gang in- gerend. Eep kwartiertje later kwam ze terug, nog wat bleek en met tril lende lippen.' Ze vroeg met een heel klein stemmetje excuus, hetgeen haar chef met een stroef glimlachje weg wuifde. „Ga maar weer aan uw werk, juffrouw Varsterman. Ik hoop, dat U zieh weer helemaal goed voelt". „Ja meneer", zei joke benepen en ze kroop achter haar sehrijfmaehine om de brieven over te tikken. Toen ze ermee klaar was keek Westmaas haar eens onderzoekend aan: „Ga Roos en hard klonken de voetstap pen, waarmee Herman uit haar le ven verdween, weer eep stuk beter uit, denk ik". Dit laatste zei hij doodgeyyopn pn toch weer met een bijzonder harte lijke klank in zijn stem. „Toch een schat, die meneer West maas", moest Joke onwillekeurig denken, Ineens yond ze het vreemd, dat de andere meisjes van kantoor hem niet zo erg mochten. Ze vonden hem fitterig en een Pietje-precies. Jo ke zelf had er eigenlijk nooit verder over nagedacht, hoe ze haar onmid dellijke chef vond als mens. Voor baar was hij het verlengstuk van de directie. Hij had het volste recht om keuvepd haar werk te bekijken en de strikte plicht te eisen, dat alles zo goed mogelijk werd gedaan. Daarmee basta! Maar nu zag zij hem ineens als een medemens die over het werk heen begrip toonde voor de hup onbekend^ pipeüijkhe- cjpn van een ander en die op zijn eigep wat stugge manier probeerde die ander te heipep. QNDER HET NAAR HUIS lopen vond Joke zichzelf een naar mis punt. Hoe aardig was Westmaas piet voor haar geweest en boe misselijk was zij al wekenlang voor Herman! i Het scheelde maar weinig, of ze be gon alweer te huilen. In haar hoofd gonsde vermoeiend dat ene zinnetje i „Ik kom nooit meer terug, nooit meer!" Ze ging met zware hoofdpijn naar bed, stond met dezejfde hoofd- pi.in op en sleepte zich als een slaap- j wandelaarster door de eerste dagen j heen. De pijn in haar hart werd wel 1 wat minder, maar haar schuldgevoel J bleef groeien. Haar woede tegenover Herman was verkeerd in een heftig zelfverwijt en ze begon erover te „Als Herman tenminste maar wist, dat ik alle schuld op me neem. Dan hoeft hij niet meer terug fe komen. Hij moet alleen maar wéten, dat ik nog altijd van hem houd. Dan zal het leven iyeer te dpagen zjijn", 3° dacht Joke wel duidend keer ep zij probeerde in gedachte bijna even vaak eep hrief te schrijven, waarin zij aljes uitlegde. Maar de brief werd nooit geschreven. Joke durfde niet, ook niet toen ze in de krant las, dat Herman een tentoonstelling zou krij gen in Amsterdam. Ook niet toen ze hem met een ander meisje zag wan delen. „Een verwaand opgedirkt ppst, daar is Herman veel te goed voor", dacht ze fel. Joke wist niet, dat het de secretaresse was van het museum, waar zijn expositie komen zou en ze wist evenmin, dat Herman het een „wicht" vond en alleen maar vrien delijk bleef terwille van de goede vorm. Nog minder besefte Joke, dat Herman naar haar ook al duizend brieven had willep schrijven om te vertellen, dat hij zichzelf een bruut vond en dat joke, het liefste en enige meisje op de hele wereld, groot ge lijk had hem in de steek te laten, Er moest iets gebourep, maar wat en wanpeer? ZE WISTEN GEEN van beiden, dat de tentoonstelling de hele zaak tot een hopeloos warnet dreigde te maken. Herman was daggs voor de opening zo wanhopig, dat hij het piuseum opbelde, dat bij overal vgn af wilde zien, De directeur werd eerst woedend, daarna wees hij Her man op de practische onmogelijk heid. De affiches waren gedrukt, de uitnodigingen voor de openingen wa ren al weg, ïn elk geval, zo eindigde van Hermans kant het gesprek, doet U wat U wilt, maar ik kom beslist niet bij de opening. Hij hield woord. Tenminste de eer ste twee uur, Toen kon hij het pigt langer harden te weten, dat iedereen zo maar langs zijn werk kon lopen, erover kon praten en er misschien wel mee zou laohep. Hij wilde zien, hoe de reacties van het publiek wa ren. Hij moest naar Amsterdam, al zou hij er wel voor zorgen, dat nie mand hem ontdekte. Hij zou tussen de mensen wegduiken als een dood gewone bezoeker. Herman huurde een taxi en jaagde de chauffeur op tot een bijna levensgevaarlijke snel heid. Bij het museum voelde hij zieh als een dief. Met kloppende slapen schoof hij langs de portier, kocht een entreebiljet en ging naar de boven zaal. DOVENAAN DE TRAP bleef hü D hygend staan, Hij durfde niet goed verder te lopen, bang voor Zijn eigen werk, Ineens vatte hij moed, hü deed een paar forse stappen en wilde tussen ae mensen verdwijnen. Tussen de mensen ...Jawel! De zaal lag verlaten als een woestijn. 2Jjn schilderijen hingen er allemaal. Maar er was niemand om te kijken. Nie mand? In de verste hoek zag Her man een nietig figuurtje op een bank, starend naar een sohildierij. Voorzichtig en nieuwsgierig kwam Mi wat dichterbij. Pan bleef hü staan, alsof hij tegen een muur was opgelopen, Daar zat met betraande ogen Joke, zijn eigen lieve Joke. Zij staarde naar zijn laatste schilderij: een tedere meisjesfiguur, vol gene genheid gebogen over een paar be scheiden crocusjes. „Joke", fluisterde hü hees, „Joke, dat sehilderij is voor jou", Joke keek ongelovig. Ze dacht een spook te zien. „Nee, je bent het niet zelf. Je l)t Toen zat Herman naast haar op de bank en zo vond hen de bewaker, die stil glimlachend op zijn tenen wegscbuifelde. Hij dacht vertederd aan zijn oudste dochter, die ook al gauw zou gaan trouwen. „In onze tuin zullen wij ieder jaar veel oi'Qcusjea zetten, lieveling", zei Joke stralend. „Natuurlijk liefste. En met Pasen vereieren we ieder jaar onze feest tafel met croousjes. Morgen is het Pasen, een nieuw en heerlijk begin. Voor alle mensep en voor ons in het bijzonder". *De bewaker kwam zeggen, dat het nu de hoogste tyd voor hem werd om te sluiten. Hü keek toch wel een beetje vreemd op, toen plotseling het meisje naar hem toekwam, een ste vige hand gaf en hem „Een Zalig Paasfeest" toewenste.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12