I Was gasfitter schuldig aan gasvergiftiging Haagse particuliere rusthuizen behoefden dringend sanering IktovvGivIV&sy Waterleiding beschermt het Haagse »0ostduingebied« Centraal bureau dringt aan up concentratie tuinbouwveilingen RECHTSZAKEN DONDERDAG 26 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ontstellende ontdekkingen" De gemeenteraad van Den Haag klaagde enige jaren geleden over de slechte toestanden in de particuliele verpleeghuizen. De raad stelde een verordening op de verpleeghuizen vast. Dat besluit was niet geheel ten onrechte, getuige een rapport van de heer E. Heijstek, directeur van Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst te Den Haag. In verschillende particuliere ver pleeghuizen aldaar zijn „ontstellen de ontdekkingen" gedaan. Het rapport zegt o.a. dat vele min der geschikte of niet tegen haar taak opgewassen verpleegsters soms aan het hoofd stonden van een tehuis, waar juist ernstige zieken werden verpleegd. „In verschillende tehuizen, was de inboedel dermate verwaar loosd, dat goede verpleging onmoge lijk was. Wat het materiaal betreft, injec tiespuiten of andere instrumenten wa ren soms kapot of onsteriel wegge zet. De medicijnkastjes waren dik wijls rommelig en vuil. De wasbakken worden slecht onderhouden of waren gescheurd. Slechte hygiëne. De hygiënische toestanden lieten veel te wensen over: de washandjes roken onfris, „vuile nachtjaponnen en pyamajasjes, lakens met vlekken wa ren heel gewoon". Het voedsel was dikwijls zo onsmakelijk klaargemaakt, dat bijna niemand at. In één geval stonden bedden met ernstig zieken in de zitruimte. In andere tehuizen waren deze zitruimten vaak koud, slecht verlicht en ongezellig ingericht. Br wordt melding gemaakt van één geval, waar een volkomen ondeskun dige op het gebied van verpleegte huizen. de leiding van een tehuis kreeg. In een ander geval bleek de sanitaire inrichting totaal onvoldoen de te zijn. Vastgebonden. „De matrassen en kussens waren door jarenlang gebruik versleten. De patiënten kregen slechts éénmaal per maand een wasbeurt. Er was slechts één verpleeghulp in de nachtdienst voor 50 zieken". „In dit tehuis", aldus het rapport, „werden onrustige patiënten in bed vastgebonden. BIGAMIST KRIJGT EEN JAAR De 33-jarige gehuwde Amsterdam mer T. H. die twee weken geleden voor de rechtbank te Amsterdam te recht heeft gestaan wegens begamie, het in hulpeloze toestand achterlaten van zijn wettige echtgenote en het vervalsen van zijn paspoort, is van ochtend veroordeeld tot een gevan genisstraf van 12 maanden met af trek van de ruim vier maanden voorarrest, die de man reeds heeft ondergaan. Van de straf zullen vier maanden voorwaardelijk worden op gelegd met een proeftijd van drie jaar. De veroordeling had alleen betrek king op de twee eerstgenoemde fei ten. Wat betreft de in de dagvaarding vermelde paspoortvervalsing die H. had aangebracht om met zijn tweede (Spaanse) vrouw te kunnen reizen, werd de officier van justitie niet ont vankelijk verklaard. ER WACHT U NOG EEN AUTO. Uit de 5e Zomerloterij van de „Ned. Stichting voor het Gebrekkige kind" zijn een aantal belangrijke prijzen nog steeds niet afgehaald. Daaronder bevinden zich een nieuwe auto, t.w. Renault 4, met automatische koppe ling, een aantal nieuwe Grundig te levisie- en radiotoestellen en waarde bonnen. De prijzen moeten zes maanden ter beschikking worden gehouden en de ze termijn loopt binnenkort af. Trekkingslijsten zijn nóg steeds 0.15 verkrijgbaar per giro of brief kaart. De contro'e heeft er toe geleid dat niet minder dan acht tehuizen ver dwenen zijn. Van de in 1956 twaalf bestaande particuliere verpleeghui zen, waar gemeéntepatiënten verble ven, zijn er nu nog maar vier over gebleven. In totaal bestaat nu toezicht op 125 rust- en verpleeghuizen, waarin zich 3.758 bedden bevinden. Toezicht en adviserende leiding worden dringend noodzakelijk genoemd. Brandveiligheid. Het personeelstekort is nog altijd schrikbarend en in verscheidene te huizen, laat de brandveiligheid veel te wensen over. Over de tehuizen uitgaande van de gemeente (5), kerken (24) of van neutrale verenigingen (8), maakt het verslag geen opmerkingen. Er zijn nog 88 particuliere tehuizen In het rapport wordt opgemerkt dat de toestanden, zoals de«ze in 1955 en 1956 werden aangetroffen, niet meer voorkomen. „De sanering voltrekt zich geleidelijk en biedt een hoopvol pers pectief. Een groot arbeidsterrein in het belang van vele hulpbehoevenden blijft aanwezig. VERMOEID ACHTER HET STUUR De verkeerskamer van de recht bank te Rotterdam heeft gistermid dag de 35-jarige bloemist S. B. uit Zwammerdam veroordeeld tot zes dagen hechtenis. Op 20 december van het vorig jaar had hy door oververmoeidhedi een flauwe bocht van de Groenekruisweg niet opgemerkt en was met zijn auto tegen enige bermpalen en bomen gebotst. De naast hem zittende 14- jarige J. Ouwendijk uit Bodegraven kwam om het leven. Er was tien dagen hechtenis en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Een vlotte Hoed in prima vilt, brengen wij in I prijzen van 12.50 tot 39.50. I Hollywood en Staa meester I DE hoed voor iedere heer. Water doet wonderen I Slrijd Usen brommere Een andere „plaag" vormen de Het Oostduingebied bij 's-Graven- bromfietsers. Het is de bedoeling deze hage, met ondermeer „Meijendel", streek een recreatieoord te doen zijn de „Kijfhoek" en „Bierlap" staan om en daarom wil de dienst duinwater- diverse redenen onder de bijzondere leiding rijwielen met irriterende en zorg van de dienst duinwaterleiding.onwelriekende motoren '•eren. In Deze dienst heeft er nu 72 hectare het afgelopen jaar werden 1100 brom- van het gebied van 2000 ha. onder fietsers bekeurd. Het totaal aantal water gezet ten behoeve van de drink-bekeuringen bedroeg toen 1400. Ir. G. watervoorziening van Den Haag, datWijnstra, directeur van de duinwater- jaarlijks 22 miljoen kubieke meter leiding, die deze gegevens verstrekte water vergt. j wees er op, dat het de bedoeling is, dat het wingebied in de toekomst ook Voorts werden, om te voorkomen watervoorziening gaat verzorgen dat het landschap verloren gaat, sindsvoor de gehele omgeving van 's-Ora- 1945 11 miljoer. stekk^*- gezet Er .ver- den ook drie miljoen eikels gezaaid. De afgelopen drie jaar heeft het on derhoud van de natuur 200.000 gulden per jaar gekost. Het terrein is ook van belang als recreatiegebied, dat door de ontwikkeling van het water wingebied steeds in belang toeneemt. striële sector nam in 1958 met 8.2 pro cent toe, die naar de Bondsrepubiek steeg met 13.3 procent. Nederland importeerde in 1958 uit de Bondsrepubliek voor een waarde van 2602 miljoen gld. De daling van de totale Nederlandse import in aan merking genomen. (11.6 procent) be tekent dit, dat de daling van de in voer uit Duitsland met 7.1 procent minder dan propartioneel is geweest. HERENMODEMAGAZIJNEN Hogewoerd 109 Korevaarstraat 5 (Advertentie) Een maand geëist In de rechtbank te Leeuwarden is gistermiddag een maand hechtenis geëist tegen de 24-jarige leerling-gas fitter Sjoerd O. uit Sneek, die te rechtstond wegens het aansluiten van de gasmeter op een pand aan de Javastraat te Leeuwarden, waar door de 72-jarige bewoner van dit pand, de heer C. van Asperen, op nieuwjaarsmorgen zou zijn overle den. In de dagvaarding werd verklaard dat de gasfitter, tijdens controlewerk zaamheden een wortelmoer scheef zou hebben aangeschroefd, waardoor per uur 300 tot 400 liter gas kon ont snappen. De beklaagde zelf hield hardnekkig vol dat op 30 december, toen hij de woning van de heer van A. had verlaten de leiding geheel dicht was. Volgens hem was het on- mogellijk dat door een slordige werk wijze een lek was ontstaan. Hij ver klaarde de leiding op de voorgeschre ven wijze te hebben gecontroleerd, De opgeroepen getuigen, twee charge en zes a décharge, legden verklaringen af die meermalen zeer sterk van elkaar afweken. Een der getuigen, een 19-jarige leerling trok al zijn eerder afgelegde verklaringen in. In eerste instantie had hij verklaard dat O. gezegd had haast te hebben omdat hij met de trein naar Sneek, zijn woonplaats, moest, de rest van het werk kon de volgende morgen wel gedaan worden. Voor de rechtbank wist hij zich hiervan echter niets meer te herin neren. Het leek hem onwaarschijn lijk dat zijn collega de moer scheef zou hebben aangeschroefd, aangezien hij nog ongeveer 5 minuten bij de meter had gezeten en toen niets ge roken of gehoord had. Dit zou stel lig wel het geval geweest zijn, zei hij als het lek toen reeds 300 tot 400 li ter gas liet ontsnappen. De officier van justitie vond de oorzaak van het ongeval voor de hand liggend. Naar zijn mening was het lek ontstaan door onjuiste aan sluiting. Hij achtte het onwaarschijn lijk dat het slachtoffer zelfmoord zou hebben gepleegd. De man had dan eenvoudiger de gaskraan kunnen openzetten, vond hij. Dat de heer Van A. eerst geen hin der zou hebben ondervonden, schreef de officier toe aan de veronderstel ling dat de moer pas later door het langsrijdende zware verkeer zou zijn losgetrild. Rekening houdend met de moeilijke omstandigheden waaronder de fitter had moeten werken (de bewoner van het huis wilde niet de geringste medewerking verlenen tij dens de werkzaamheden) eiste hij een maand hechtenis. De verdediger, mr J. Vis meende dat O. door zijn chefs „voor de wol- ter» die in deze streken verblijf hiel- Langzame verandering. De aanvoer van 25 miljoen kubieke meter water per jaar, drie miljoen méér dan verbruikt wordt, heeft tot gevolg dat zioh in de natuur interes sante wijzigingen voordoen. In de plantengroei is deze verandering niet bijzonder opvallend. Er komt wat meer flora voor langs de oevers van de ontstane vijvers, doch het type van de vegetatie ondergaat geen noemens waardige wijziging. Anders is dat met de fauna en meer speciaal met de vo geltoestand, zo werden de afgelopen weken vogels gezien, die in dit gebied eigenlijk niet thuishoren, aangezien het duinlandschap in feite droog is. Het vorige jaar werd de eerste Iduut gesignaleerd. Dit jaar werd voor het eerst sinds ruim 300 jaar weer een pluvier gezien, evenals een poelsnip en een ringsnaveleend. De vijf kievi- ven" was geworpen. Volgens hem had zijn cliënt part noch deel aan de dood vah de heer Van A., dat het slachtoffer op 31 december nog le vend was, achtte hij een bewijs voor de onschuld van de verdachte. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal over veertien da gen het vonnis uitspreken. den zijn toegenomen tot 80. De konijnenstand is een probleem geworden. In 1957 werden 700 konij nen gevangen en in 1958 moesten er 2700 gevangen worden, om te voor komen dat deze bevolkingssoort van dit gebied teveel schade gaat berok kenen aan de natuur. Omzet veilingen gedaald De omzet in geld van de Neder landse tuinbouwveilingen was in 1958 ongeveer 25 miljoen gulden minder dan in 1957, namelijk 542.800.000. Deze daling was voornamelijk het ge volg van de veel grotere fruitoogst, die aanzienlijk lagere prijzen met zich bracht dan de gedeeltelijke misoogst van 1957. De situatie bij het harde fruit, al dus het jaarverslag van het centraal bureau van de Tuinbouwveilingenis niet bijzonder gunstig geweest. Bij het zachte fruit echter werd een be langrijk grotere prodiuktie geconsta teerd bij vrij sterk gedaalde gemiddel de doch over het algemeen nog lonen de prijzen. De omzet aan verse groente was bij aanzienlijk gestegen aanvoeren vier miljoen gulden hoger, dan in 1957. De teelt onder glas steeg in een (110) venhage. Over 25 tot 30 jaar zullen de 72 ha plassen zijn uitgegroeid tot 200 ha. De groei zal zeer geleidelijk zijn. Ook de capaciteit van het gebi'Td als recreatieoord neemt toe. Na 1945 werd ruim tien kilometer fietspad aangelegd, zodat de totale lengte nu ongeveer 40 kilometer is geworden. Er is thans ook parkeergelegenheid voor 750 auto's. Toenemende „immigratie" De heer H. A. Koops, hoofd van de natuurwacht „Meijendel" vergelijkt het bezoek van sommige bezoekers met een sprinkhanenplaag. Hij voeg de er echter aan toe, dat over het al gemeen de bezoekers van „Meijendel" zich steeds beter gaan gedragen, zodat de vrijwillige natuur wachten zich ook kunnen gaan toeleggen op het verle nen van diensten als gids. „15 Jaar ge leden", zo zei hij, „moest men in Den Haag de meidoornstruiken terugha len, die bij karrevrachten uit Meijen del ontvreemd waren. Maar dat is verleden tijd". „Door het bevloeien van de duinen", aldus de opvatting van de heer H. van Dongen, hoofd van de vogelwacht, „is de streek mooi ge worden. Hij doelde op de „immigra tie" van vogel volken r die nog steeds voortgaat. Van half april af is er een inten sieve vogelwacht gedurende de tien weken dat de vogels leggen en broe den, om te voorkomen dat stropers eieren gaan rapen, waartoe deze stro pers soms met niet minder dan een kussensloop de duinen afstropen, in de hoop op rijke buit. IN- EN UITVOER MET DUITSE BONDSREPUBLIEK Uit een overzicht van de Neder landsDuitse kamer van koophandel blijkt dat Duitsland ook in 1958 Ne derlands beste klant is gebleven. In dat jaar voerde Nederland voor een waarde van 2320 miljoen gld naar West-Duitsland uit. Vergeleken met 1957 (2172 miljoen gld) betekent dit een stijging van 6,7 procent. De tota le Nederlandse uitvoer vertoonde van 1957 op 1958 een toename van 3.9 pro cent. Naar waarde gerekend nam West-Duitsland in 1957 18.4 procent van de totale Nederlandse export af, in 1958 steeg dit percentage tot 19.0 procent. Van onze agrarische export in 1958 van 3664 miljoen gld ging 1079 mil joen gld of 29.4 procent naar West- Duitsland. Hoewel de totale Neder-café's zal bezoeken, landse export in de agrarische sector vergeleken met die in 1957 met HAAGSE POLITIERECHTER. GEEN VOORRANG VERLEEND. „Het is op het kantje van een vrij heidsstraf", zei de officier van justitie bij de Haagse politierechter en hij vorderde zestig gulden boete of vijf tien dagen en twee weken voorwaar delijke hechtenis met twee jaar proef tijd tegen de vijftigjarige marktkoop man J. H. uit Gouda. Deze had met zijn auto op 22 no vember vorig jaar te Wassenaar ge reden. Hij was uit de Papenlaan ge komen en hij wilde de rijksstraatweg oversteken in de richting van de Lan ge Kerkdam. De marktkoopman was gestopt om het voorrang hebbende verkeer uit de richting Leiden te la ten doorgaan. Hij had ook inderdaad een volkswagentje laten passeren, maar toen was hij meteen opgetrok ken, want hij had niet gezien dat er achter dit busje een motorrijder reed. Het gevolg was een aanrijding, waar bij de motorrijder zekere Prins zwaar lichamelijk letsel kreeg. Hij had een schedelfractuur en een her senschudding .Inmiddels is het slacht offer weer genezen, maar verdachte moet voor de totale schade van der tienhonderd gulden opdraaien omdat hij niet verzekerd was. In verband met de nog te betalen schade maakte de politierechter de boete wat minder, namelijk vijfen twintig gulden en voorts handhaafde hij de twee weken voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. DRONKEN OP DE FIETS. In zijn requisitoir tegen een fa brieksarbeider uit Sassenheim merk te de officier v. justitie zij de Haagse Politierechter op, dat men zo vaak hoort zeggen, dat dronken mensen 's nachts geen ongelukken maken, omdat er dan toch niet veel verkeer op de weg is. „Nu ziet men het", zei de officier. De verdachte had dronken op zijn fiets door de Hoofdstraat gereden en juist toen hem een scooter zou pas seren, maakte hij zo'n onverwachte beweging, dat hij met zijn fiets .dwars op de weg kwam te staan. De verdachte kwam er goed af, maar de scooter kwam ten val en mevr. S., die achterop zat, kreeg een lichte hersenschudding. „U bent ieder weekeinde dronken hè", zei de politierechter. Verdachte gaf dit wel toe, maar hij zei nu een anti-alcoholkuur te volgen. De officier vorderde drie weken gevangenisstraf. „Aan zitten heb ik een hekel, edel achtbare, vooral nu ik een kuur volg", zei de verdachte. Het vonnis van de politierechter luidde drie weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en de voorwaarde dat verdachte tijdens deze proeftijd geen jaar met 107 hectare tot 3.517 hecta- ^;.X°°rn?mel4ik "f1 ^er6T0tG prMen^afnam^kooht *de *Bondsrepu- /£Ür «de tomatent«.* bliek niettemin 0.2 procent meer aan (1712.000 ton) benut. agrarische producten. Aan vernieuwing en verbetering Hf' v?n de 'bondsrepubliek j- i i ir> np #»vru->rt. tron inHni. van de tuinbouwbSlry venVin«8 1Rederlandsejaport van indu veel gedaan. Door rationalisatie en 1 intensivering werd naar verlaging van kostprijzen gestreefd. De uitvoer van verse en verwerkte groenten en fruit is in 1958 niet onbe vredigend geweest. In hoeveelheid word een stijging van 13 percent, in geldomzet een verhoging van 1 per cent bereikt. In totaal werd voor 43l2.000.000 uitgevoerd tegen löl.OOO.OOO in 1948. Ter vergadering heeft de voorzit ter van het bureau, de heer M. Prins, aangedrongen op concentratie van veilingvestigingen in het Westland, Noord-Holland, de Betuwe en Zee land. Door een kleiner aantal grote veilingen zullen niet slechts aanzien lijk besparingen van kosten bereikt worden, waardoor de producent ho gere opbrengsten voor zijn produkten kan krijgen, maar bovendien zal de prijsvorming zuiverder en stabieler zijn. Medisch team van religieuzen en leken naar Afrika Op Beloken Pasen zal mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, in de kapel van het provincia- laat van de broeders van St. Jan de Deo te Helvoirt de missiekruizen uit reiken aan de religieuze en lekenle den van een team dat in Geita in Tanganyika voor de volksgezondheid gaat werken. De uitzending van een dergelijk team is tot nu toe geheel nieuw, maar de verwachting leeft dat dit spoedig door andere gevolgd zal worden. Tot het team behoren vijf gediplomeerde religieuze verpleeg sters van de zusters van St. Carolus Borromeus (Onder de Bogen) te Maastricht en broeders van St. Jan de Deo, die ook gediplomeerd zijn in de verpleging. Als arts gaat mee dr. H. Mar jot uit Den Bosch, die door zijn eohtgenote (aanliste) geassisteerd wordt. Tenslotte completeren vier technisch geschoolde Kajotters het team. Een groot arbeidsterrein ligt braak voor dit gezelschap, dat op 21 april a.s. per Raptim-vliegtuig naar Entebbe vertrekt. striële produkten bedroeg in 1958 1240 miljoen gld of 14.5 procent vam het totaal-generaal in deze sector. De to tale Nederlandse export in de indu- Een rechtbank in Praag heeft een Tsjechoslowaakse onderwijzer tot vier-en-half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De onderwijzer had „reactionaire" en godsdienstige lec tuur onder zijn leerlingen verspreid. Ook werd hij schuldig bevonden aan het illegaal voortzetten van zijn werk bij de padvinderij, nadat deze was opgeheven. Zo'n misdadiger! „Rozen bloeien op mijn hoofd" De Zweedse Matilda Brann toonde tijdens een Londense modeshow een „hoedje", wat alleen bestond uit een witte zijden roos met „gevlekte" voile. Het ontwerp was van huize Mme Claude St. Cyr.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8