Nieuwe sloten-graafmachine geschikt voor waterrijke veenstreken Twee do^ei op de afsluitdijk hoge kwaliteit log# prijzen IWSÊk 3975 Peek&Cloppenburg Mevr. Boon de fee van het sprookje Madurodam F 3200.- spoedig teruggevonden Onverwachte erfenis DONDERDAG 26 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kan ievens voor bemesting dienen Aan de vele apparaten, die zijn ont worpen en worden gebruikt voor het uitbaggeren van sloten, is weer een toegevoegd. De constructeurs ervan, de gebroeders Klip uit Lekkerkerk, menen, dat de door hen ontwikkelde machine bijzonder geschikt is om in waterrijke veengebieden te worden gebruikt. Op een gistermorgen te Rotterdam gehouden persconferentie werd ver teld, dat op de boeren in een polder de plicht rust de sloten op voldoen de diepte te houden, een plicht waar aan niet altijd kan worden voldaan door gebrek aan personeel. Nu mag het polderbestuur deze werkzaamhe den doen en de rekening aan de be wuste boeren presenteren, maar deze vlieger gaat ook niet op, omdat het polderbestuur ook niet over de men sen voor dit werk beschikt. Daarom zijn demonstraties gehouden met meer dan twintig verschillende ma chines, doch hoe goed deze elders ook voldeden, voor de sloten, van de Krimpener- en Alblasserwaard be antwoorden ze niet voor honderd pro cent aan de gestelde verwactingen. De heer J. de Vries uit Lekkerkerk, 79 jaar oud en 45 jaar gewerkt als j polderopzichter, die over een techni sche knobbel beschikt, heeft daarna (op behangselpapier, want gewoon papier kwam te duur) een pomp ont worpen, die door zijn neven, de ge broeders Klip, is gemaakt en gemon teerd op een vaartuigje van 4.75 bij 1.48 meter. Van Nelle bestellen (Adv.) Twee gewonden Bij 'n frontale botsing tussen twee personenauto's op de afsluitdijk zijn gistermorgen omstreeks elf uur twee personen gedood en twee zeer zwaar gewond. De ene auto, komende uit de richting Friesland en werd be stuurd door de 52-jarige zakenman J. W. Boonstra uit Sneek. De andere, komende uit de richting N.-Holland door de 45-jarige H. Veneman uit Amsterdam!, chef van een drukkerij. De beide bestuurders werden op slag gedood. De beide zwaar gewonden zijn twee Duitse lifters, die met de heer Vene man meereden. Het is niet onmogelijk dat de botsing is ontstaan tijdens een inhaalpoging van één van de auto's terwijl het mistig was. De beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Harlingen overgebracht. De auto's werden zeer zwaar bescha digd. Rijen auto's tussen Den Haag en Rotterdam Gisteren is nabij Delft een parallel weg van rijksweg 13, Den Haag Rotterdam, in gebruik genomen. Tegelijk werd de rijksweg gesloten. Omdat de parallelweg vrij smal is, werd een inhaalverbod ingesteld, dat een langdurige opstopping veroor zaakte. Er vormde zich een file, die zich in de loop van de ochtend steeds ver der uitstrekte. Als gevolg daarvan deden zich talrijke kleine aanrijdin gen voor. De Delftse politie overwoog het verkeer uit Delft naar Rotter dam te leiden via de Rotterdamseweg. Langs de Schie, waarbij de parallel weg alleen voor het verkeer Rotter damDelft zou worden gebruikt. EEN KIP DRIE BOUTJES Gistermorgen ontdekte men op een pluimveeslachterij te Barneveld, tus sen een grote partij slachtkippen een volwassen kip met drie geheel volgroeide poten. Pluimvee-deskun digen in Barneveld noemen het een wonderlijke speling van de natuur. De derde poot heeft echter het leven van de kip niet kunnen redden. Het dier is geslacht Een motor drijft de pomp aan en trekt het bootje langs een kabel door de sloten. Een zuigbuis wordt neer gelaten en dan is het baggertoestel bedrijfsklaar. Het geheim van dit al les is de pomp verschillend, volgens de constructeurs van enig ander type pomp in ons land. De pomp, waarop octrooi is aangevraagd, wordt niet verstopt door wier, stenen e.d. Dit al les passeert zonder moeite de pomp, zelfs vissen overleefden het baggeren. Drie weken geleden is de boot voor het eerst te water gegaan en gebleken is, dat alleen de baggerspecie op het land terecht komt en de z.g. dorpel de sloten niet wordt beschadigd. De grasmat wordt eveneens niet be schadigd en de capaciteit is circa ne gentig kubieke meter bagger per uur met naar schatting dertig procent water. De bagger kan twintig meter ver het land in worden gespoten, zo dat zij tevens voor bemesting kan die nen. Zelfs vissen.. De machine doet in één dag het werk, dat voorheen door een boer in vier weken kon worden gedaan. De kosten liggen volgens de construc teurs binnen het bereik van elke landbouwer. Het apparaat kan bo vendien voor andere doeleinden wor den gebruikt, bijv. voor het schoon maken van bassins. De afmetingen van het vaartuig, dat ingericht twee ton weegt, zijn zo danig, dat het op „kruispunten" van sloten gedraaid kan worden. De be staande bruggetjes kunnen eveneens worden gepasseerd. Van Nelle bestellen (Adv.) SPORTCOLBERTS Exclusieve zomertweeds in meer* kleurige ruitdessins. Italiaans model met drie knopen, moderne smalle revers en split in de rug. 5975 MAYORLUX w Colbert gemaakt van de edelste Ita liaanse tweedstoffen, exclusief door P C geimporteerd. 7973 BIJZONDERE PA AS AANBIEDING Ruime sortering, vlotte modellen 4975 TERLENKA SPORTPANTALONS In harmoniërende multicolours C55 'ipolyester, 45 wol) U/ete&lmodecieatieS7>iG iop/AejtatiaS (Advertentie) Vitaal als altijd heeft de voorzitster van het bestuur van de Haagse minia- KINDJE GESTIKT Het bijna tweejarig dochtertje van koster A. van de Veerdonk te Ber- t licum heeft gistermiddag een plastic speelgoedblokje in de luchtpijp ge- I kregen en is gestikt. In het zieken huis te 's-Hertogenbosch, waar zij in allerijl werd heengebracht, bleek zij .a.. vxiu../ bij aankomst reeds te zijn overleden. Niei langer gemelkom de melk Het vorige jaar óntstond er in Schiedam tengevolge van <Je melksanering een „melkoorlogje", omdat de bezorgers weigerden, nog langer de vele trap pen van de nieuwe flatgebouwen te beklimmen. Men heeft nu een aantrek kelijk compromis gevonden in de opstelling van een aantal kastjes in de portalen van de gebouwen: voor iedere woning is er een kastje waarin de bezorger ziin producten kan afleveren. Op de foto: mevrouw van 't Hoen uit de Troelstralaan was de eerste, die van haar kastje gebruik maakte, gebruik maakte. Een kolenhandelaar verloor gister middag op de Oude Zijds Voorburg wal te Amsterdam een broodzak, met als inhoud 320 briefjes van 10. Even later ontdekte hij het verlies en keerde terug om de kostbare brood zak te zoeken. Hij was nog maar juist op zijn schreden teruggekeerd, toen hij een agent zag praten met een straatmaker. De straatmaker had de broodzak in de hand en liet de inhoud aan de agent zien. Door middel van zijn reeds ingevulde girobiljet, (hij had het geld naar het postkantoor willen brengen) kon de kolenhandelaar bewijzen dat de 3200 gulden zijn eigendom waren. Hij kreeg daarop zijn geld terug. Van Nelle bestellen (Adv.) De Nederlandse Protestantenbond afd. Baarn heeft een onverwachte doch aanzienlijke versterking van haar liquide middelen verkregen door de nalatenschap van mej. L. A. Maris. Mej. Maris, die vorige maand op 86- jarige leeftijd overleed, blijkt n.l. 160.000 gulden te hebben bestemd voor de N.P.B. te Baarn. Mej. Maris is de eigenares geweest van een MULO-kostschool voor meis jes. In 1920 heeft zij de school ver kocht. De N.P.B. weet nog niet wat hij met het geld zal gaan doen. Van Nelle bestellen (Adv.) VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alcor" (30 maart); Australië „Johan van Oldenbarne- velt" (30 maart); ms „Gladstone Star" (4 april); Brazilië: ss „Alcor" (30 maart); Canada: ss „GrooteBeer" (1 april); ms „Westerdam" (2 april); ss „American Archer" (4 april); Chili via New York (2 april); Indo nesië ms „Langkuas" (2 april); Ned. Antillen: ms „Helicon" (30 maart); Nw. Z?.=land: ms „Johan van Olden- barnevelt" (30 april); Suriname: ms „Marivia" (2 april); Unie van Zuid Afrika: ms „Randfontein" (30maart); Zg. Mw. Afrika: i.is „Stirling castle" (4 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. tuurstad „Madurodam", de thans 75- jarige mevrouw B. Boon-v. d. Starp, gistermiddag het achtste seizoen waarin het stadje bestaat, geopend. Uit een permanente enquête, ge houden door de algemene Ned. Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer blijkt dat voor de toeristen „Maduro dam" de grootste attractie is. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft de eigen lijke opening verricht, zoals ieder jaar door met een gouden miniatuur sleuteltje de poort van het stadhuis van Madurodam te ontsluiten. Dit sleuteltje kreeg de heer Kortenhorst aangeboden door de zesjarige Anne- marietje v. Olm, het dochtertje van de chef-staf der marine luchtmacht. Dr. Kortenhorst weidde in 'n korte toespraak vervolgens o.a. uit over de symboliek, die in dit kleine sleuteltje is gelegen, dat hij vergeleek met het sleuteltje dat de figuur „Wistik" uit „De kleine Johannes" van Frederik van Eeden steeds bij zich droeg. Mevrouw Boon werd in het sprookje, dat „Madurodam" is, door dr. Korten horst vergeleken met de goede fee, die in een goed sprookje nu eenmaal niet kan worden ontbeerd. Nadat hij zijn toespraak had be ëindigd lieten de traditionele herau ten te paard hun fanfare weerklinken. Terwijl het rondmarcherende Haagse muziekkorps „Klein maar Dapper" het „Madurodamlied" speelde, knalde een toepasselijk dagvuurwerk zijn kunststukken de lucht in, werden de vlaggen gehesen en zetten de minia tuur-treinen, schepen, auto's en alle verdere roerende have van „Maduro dam" zich in beweging. Van Nelle bestellen (Adv.) Stijl «n stram? No hier - dan daar Heem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinde Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijn verwek kende onzuiverheden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze af gevoerd langs natuurlijke weg (Advertentie) Nieuwe ambassadeur van Mexico Woensdagochtend heeft H. M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk ont vangen de nieuwe amjbassadeur van Mexico, Z. E. Rafael Fuentes Boettinger, die zijn geloofsbrieven kwam aanbieden. Foto: de ambassadeur met hoge hoed verliet onder een paraplu het paleis. Hij werd vergezeld door zijn secretaris.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7