„IK DENK, DAT HUN INTERESSE VOOR MIJ WAS GEDAALD" GERO ZILVIUM Vermiste roeier stierf op zee Een vliegende arbeiders-kolonne in de „Bollenstreek" De heer Schmidt over zijn onverwachte vrijlating Evert Vermeer had maagbloeding DINSDAG 24 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 IN 2e KAMER Het bestuur van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond heeft een brief geschreven aan de dagelijkse leiding van de KVP over het feit, dat mr Bachg bij de jongste verkiezingen geen plaats in de Tweede Kamer ge kregen heeft. Het NRKM-bestuur juicht het toe, dat mr Van Rijckevor- sel in de Kamer gekomen is, maar het wordt ernstig betreurd, dat een van de weinige deskundigen van de KVP op het gebeid van het midden- en kleinbedrijf uit de Kamer van 150 is gebleven, aldus de brief. Het be stuur van de NRKM is van oordeel, dat hierdoor afbreuk wordt gedaan aan de goede samenstelling van de katholieke fractie, die tot nu toe drie middenstandsdeskundigen telde: be Van Nelle bestellen Het Engelse tankschip „Border Sentinel" heeft gistermiddag nabij het lichtschip „Zuid Hinder" in de zuidelijke Noordzee voor het Nauw van Calais een man gevonden, waarnaar tal van schepen en vlieg tuigen sinds zondagavond hadden gezocht. De vermiste was zondag vanuit Folkestone gaan roeien. Toen op een gegeven moment de riemen van zijn halve de heer Bachg, "de heren Van bootje braken, dreef hij hulpeloos de den Heuvel en W. Peters. De NRKM J""~ jtfd J~ verzoekt de KVP om een bespreking met de andere sociale organisaties (KAB, KNBTB en katholieke werk gevers) om zich te kunnen beraden over de oorzaken, die tot deze ont wikkeling hebben geleid. Van Nelle bestellen (Adv.) Toen het vaartuigje werd terug gevonden door de tanker, lag op de j bodem het stoffelijk overschot van de roeier, die kort tevoren door angst en uitputting om het leven was ge- j komen. Besprekingen tussen de werkgevers-organisaties In Den Haag verwelkomd Na anderhalf uur boven de Amster damse luchthaven wegens mist te hebben gecirkeld, besloot gezagvoer der Dobson van de KLM-Viscount PH-VIG, uit Londen, met aan boord de in Indonesië vrijgelaten heer Schmidt, naar Dusseldorf uit te wij ken. Om 4 uur in de middag was er maar 40 meter vertikaal en 275 me- j ter horizontaal zicht. Deze mededeling werd met grote teleurstelling ontvangen door de of ficiële autoriteiten, door vertegen woordigers van organisaties, door vrienden en relaties, die naar Schiphol waren gekomen om de heer H. C. J. G. Schmidt te begroe ten en die uren in de wachtkamers hadden doorgebracht om hem na af wezigheid van twintig jaar te ver welkomen. Er waren o.a. zijn vroegere verde diger, mr. H. Bouman en mevrouw Mieke Bouman, enkele leden van het Jungschlagercomité en voorts mej. Jettie Coppens, studente in de Sla vische talen aan de universiteit te Leiden, petekind van de heer Schmidt. Mej. Coppens had maandelijks door briefwisseling contact met de heer Schmidt en zorgde er voor, dat de I gevangene die tot levenslang was veroordeeld, boeken ontving. „Ik heb nooit kunnen denken, dat men in Nederland zo heeft meege leefd met mijn belevenissen. Ik weet nu dat wordt beseft, dat in feite niet ik, maar het Nederlandse volk in de beklaagdenbank heeft geze ten". - Dit zeide gisteravond de heer H. C. J. G. Schmidt, die met een auto uit Dusseldorf was gekomen, in de hall van een Haags hotel en door een grote schare familieleden, vrien den en journalisten werd opge wacht. Moeilijke periode. De heer Schmidt zeide, dat het pro ces zelf de moeilijkste periode van zijn gevangenschap was geweest. „Het valt niet mee steeds aan het gepeupel te worden tentoongesteld. Aanvankelijk was ik nog geneigd te 1 denken, dat men zich eerlijk had vergist met mijn arrestatie, maar dat veranderde toen men mij van de ene naar de andere gevangenis over bracht". Over de steun van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta was Foto: Na aankomst klonk de heer Schmidt op de gelukkige terugkeer met zijn petekind Jetty Coppens. Van Nelle bestellen (Adv.) .uit 't land van vrijheid en ruimte. hij vol lof. „Ik kreeg meer dan ik nodig had", zeide hij. Het aantal pakjes en brieven dat hij ontving was echter gering. Weer herroepen. De heer Schmidt vertelde verder, dat hij juist op het kantoor van de gevangenisdirecteur was om een af spraak te maken voor een bezoek aan de tandarts, toen er een telefo nische boodschap kwam, dat hij on middellijk op vrije voeten moest wor den gesteld. Even later werd er ech ter weer opgebeld met de medede ling, dat dit werd herroepen. Ten slotte kwam de boodschap van de plaatsvervangende procureur-gene raal, dat hij niet ten volle was vrij gesproken, maar wel in vrijheid werd gesteld en het land zo spoedig mo gelijk moest verlaten. Behandeling? In de gevangenis waar hij de laat ste jaren heeft doorgebracht, waren in totaal ongeveer 2.000 Indonesische gevangenen. Een tweehonderdtal van hen waren politieke arrestan ten. Over hun behandeling wilde de heer Schmidt geen mededelingen doen. „Ik denk dat hun interesse in mij is gedaald", zei de heer Schmidt ten slotte in antwoord op een vraag, waarom naar zijn mening het von nis van levenslange gevangenisstraf was gewijzigd in vijf jaar. Onder hen, die de heer Schmidt in Den Haag verwelkomde, was ook het Tweede Kamerlid mr. K. van Rijcke- vorsel. Van Nelle bestellen (Adv.) Steken de drie werkgeversorgani-1 saties in de bollenstreek de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Holland se Maatschappij voor Landbouw en de Kath. Ver. v. Ondernemers in het bloembollenbedrijf straks de kop pen bij elkaar om te spreken over mogelijkheden om straks in de sei- zoendrukte gezamenlijk en efficiënt de moeilijkheden op het gebied der arbeidsvoorziening op te vangen? Is er een kans dat men straks gemeen schappelijk werkzaamheden laat uit voeren in de topperioden door het combineren van seizoenwerk onder één rechtspersoonlijkheid bezittende werkgever? Sticht men dus een be langengemeenschap, die een „vliegen de colonne" arbeiders in dienst heeft? Een colonne die de ene dag dus in Hillegom kan werken en de volgen de in Voorhout, net waar de behoefte het grootst is? Daar is inderdaad een kans op. Het is de Chr. Patroonsver. v. d. Bloembollenstreek geweest die de eerste stappen op dit pad heeft gezet. Een oriënterende bespreking met de leden heeft reeds plaats ge had en hierbij waren ook aanwezig vertegenwoordigers van de Holl. Maatschappij voor Landbouw en de K.V.O.B. Naar we vernemen zullen de besturen der drie organisaties op vrijdag 3 april a.s. in Treslong de mo gelijkheden opnieuw bekijken en het ziet er naar uit, dat men nog dit jaar de stichting van die belangengemeen schap een feit zal zijn. Daarmee zal dus iets nieuws zijn intrede doen. Nieuw vqor de bollen streek althans, want elders in het land met name in Zeeuws-Vlaan deren, de Zuidhollandse eilanden, de Wieringermeer, Friesland en de Noordwesthoek van Brabant kent men deze vliegende colonnes al meer dan tien jaar. Zowel werkgevers als werknemers zijn er bijzonder mee in hun schik. De colonnes zijn daar uiteraard niet in het bollenvak, maar in de landbouw werkzaam. Ze worden ingezet op de bedrijven die er het meest om verlegen zitten. De ondernemer heeft alleen de zgn. „werkgeversvereniging" zoals men op de Zuidhollandse eilanden zegt, maar op te bellen met het verzoek zo veel arbeiders te sturen. Hij heeft geen rompslomp van loonbelasting en ver dere administratie, daar zorgt de ver eniging voor. Uiteraard is het niet al tijd mogelijk een colonne a la minute te sturen, maar een commissie beoor deelt waar het eerst begonnen moet worden. Het is dus niet zo dat de arbeiders telkens van werkgever veranderen, maar van object. Het resultaat is dat deze groep langer en over een aan- Van Nelle bestellen (Adv.) vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. mm tne*st*tUefUfd fouudit ééngesloten periode goed betaald werk heeft. Het stichten van een dergelijke werkgeversvereniging zal er verder ook richtinggevend gaan werken wat— jij, mm betreft het loonpeil in een bepaald "f *wm gebied. Het zgn. wegkopen van werk- nemers in zeer drukke perioden een verschijnsel dat in de bollen- streek nu niet bepaald een zeld- Ger0 zilvium in het nieuwe zaamheid genoemd mag worden j «mi komt dan niet meer of veel minder sprankelend moderne model 241 voor. Een belangrijke schakel in dit „Fascination". Uw Gero leverancier alles is het aanstellen van een goede 2aj j^t u gaarne laten bewonderen, uitvoerder. Een man die het métier door en door kent, die goed met men sen kan omgaan, en tactvol en be middelend kan optreden, enz. Het aantal losse bloembollenarbei ders in de streek bedraagt rond 700. Om deze groep gaat het dus. Kan men deze arbeiders een groot deel van het jaar goed betaald werk geven, dan bindt men ze aan deze bedrijfstak. Dat de moeilijkheden in de bollen teelt iets groter zijn dan in de land bouw staat zonder meer vast, daar bijv. het rooien van bollen een kwes tie van dagen kan betekenen. Zitten ze iets te lang in de grond, dan kan de bol „los in de huid" komen te zit ten, om maar eens wat te noemen, Verder heeft men met de bollenex- port soms met uren te rèkenen. Een boot vaart op tijd af. In de landbouw komt het er meestal niét zo nauw op aan of de aardappelen nu een of twee dagen langer in de grond zitten. Wanneer de besprekingen in Tres long tot het gewenste resultaat lei den en het ziet er naar uit dat dit het geval zal zijn! dan zal het eer ste werk van de vereniging zijn het instellen van een enquête onder alle werkgevers. Ze zullen een formulier thuis gestuurd krijgen met het ver zoek in te vullen of ze voor toetre ding voelen en zo ja of men gelijk een opgave wil verstrekken van het aantal werknemers dat men in be paalde perioden (rooien, planten enz.) denkt nodig te hebben. Dan heeft men gelijk een inzicht in de be hoeften. De kans is niet uitgesloten dat men ook contact zal opnemen met land bouwers in de Haarlemmermeer. Die hebben in perioden dat het bollenvak het druk heeft minder werk aan de winkel en zou men daar personeel kunnen „lenen". Naast mechanisatie verschijnen dus ook nog andere mogelijkheden aan de kim om de problemen van de ar beidsvoorziening in de topperioden op te vangen en men zal zowel in werkgevers- als in werknemerskrin gen met spanning toezien of men kans ziet de plannen ook te realise ren. Jongen kreeg waterstraal in zijn oog Bij B.B.-oefening De 11-jarige Martin Boer uit Kam pen is tijdens grote oefeningen van de B.B. te Kampen door een water straal, waarop een druk van 4 atmos feer stond, aan het oog getroffen waardoor hij waarschijnlijk dit oog zal moeten missen. De politie onderzoekt thans twee mogelijkheden welke zich kunnen hebben voorgedaan, nl. de jongen is zelf voor de spuit gaan staan, of het betrokken lid van de B. B. zou een onverwachte beweging hebben ge maakt. Aan de Van Iddekingeweg te Groningen is maandagmiddag een 6- jarig jongetje, Johannes Kuizenga, onder een auto van de gemeentelijke reinigingsdienst geraakt en op slag gedood. Het jongetje was plotseling de weg overgestoken. Van Nelle bestellen (Adv.) Na verzoening zien rivalen alles door dezelfde bril De hier in actie gefotografeerde „St. Mary's" telefooncel-bevolkings- ploeg uit Amerika heeft verklaard wereldrecordhouder te zijn in 't telefoon- celbezetten met twintig man per standaard-cel. Een Zuid-Afrikaanse ploeg betwist dit record omdat zij er vijf en twintig in een cel kunnen proppen, doch het verweer van de Amerikanen is, dat hun concurrenten gebruik maken van een Engels groter type cel dan de bewoners van de nieuwe wereld. Het wachten is nu op de uitspraak van een „internationale com missie ter beoordeling enz. enz...." Het Tweede Kamerlid en voorzit ter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, is in het zieken huis van zijn woonplaats Naarden opgenoemn nadat hij een ernstige maagbloedig had gekregen. Hoewel zijn toestand thans redelijk wel is zal de heer Vermeer waarschijnlijk ruim een maand zijn functie niet kunnen uitoefenen. Ir. H. Vos zal hem als voorzitter van de P.v.d.A. tijdelijk vervangen. De overige vice-voorzitters van de partij zijn de Tweede Kamerleden C. Kleywegt en G. J. N. M. Ruy- gers. Duitse meisjes wilden hun Engels „ophalen" en reisden naar Harwich Engelse douanebeambten in Har wich hebben gisteren twee Duitse meisjes van resp. 12 en 13 jaar aan gehouden die samen in Osnabrück in de boottrein naar Hoek van Holland waren gaan zitten omdat ze niet meer naar huis durfden te gaan. Een van de meisjes had voor Engels op school een vijf gekregen en dat was voor de oudere aanleiding om haar over te halen, in Engeland meer taal kennis op te doen. Zij kochten in Osnabrück *twee perronkaartjes en reisden doodge moedereerd naar Hoek van Holland, waar ze door de mazen van het douane-net slopen en op de Har- wichboot terecht kwamen. In Enge land aangekomen was het evenwel gauw met de wensdroom gedaan, want de Engelse douane ontdekte de onregelmatigheid en stuurde de twee kinderen onverwijld naar Hoek yan Holland terug waarna ze de nacht doorbrachten op het bureau van de vreemdelingendienst te Rotterdam. De ouders werden onmiddellijk ge-j Maandagmiddag is in het Apollo-paviljoen te Amsterdam de finale gehouden van de door de Nederlandse waarschuwd en deze zullen vanmor- stichting „Oog en Bril" georganiseerde wedstrijd om de titel „miss bril 1959". Foto: de „miss bril" van dit Jaar gen de kleine avoturiersters aan demej. Emmy Meydam uit Utrecht (rechts) kreeg na haar verkiezing een welgemeende zoen van „mis* bril Duitse grens komen ophalen. i 1958", Helena van Dam uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7