Gangsier-complot achter slot en grendel Conducteur bekneld bij treinongeval visie op televisie Opkoper-kattenmepper hield massa-graf bij ,Het was van ons' MAANDAG 23 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ideale echigenoien hanteren dweil in wedstrijd In de huishoudbeurs in de Amsterdamse R.A.I. vond vrijdagavond de verkiezing plaats van „de ideale echt genoot". Dat er met de eisen niet gespot werd, blijkt wel uit deze foto, die de gegadigden voor de titel toont bij een van de opgaven „het uitwringen van een dweil", wat niet iedere man op de juiste wijze kan! Met de arrestatie van drie beken den van de politie de 37-jarige T. B. uit Goutum bij Leeuwarden, die reeds geruime tijd in de gevangenis heeft doorgebracht, de 31-jarige ex-militair en oud-Koreastrijder B. F. L. en zijn 45-jarige broer, de elektrisch lasser G. L., beiden woonachtig te Amster dam, is zaterdag klaarheid gebracht in een reeks brutale roofovervallen, die sinds 1955 in de provincie Gronin gen zijn gepleegd. Dank zij knap recherchewerk zijn de 3 overvallers in samenwerking met de Amsterdamse recherche en de ko ninklijke marechaussee opgespoord. T. B. uit Goutum zat reeds kort, na dat hij gearresteerd was in verband met de overval op de bankloper S. de Vries van de Rotterdamse Bank in mei van het vorig jaar. De bankloper werd neergeslagen aan de U'bbo Em- miussingel in Groningen en van een tas met 60.000 beroofd. Twee scholieren, die de overval za gen, zetten toen een achtervolging in. Nog diezelfde middag kon de dader worden aangehouden. De gebroeders L„ afkomstig uit Al melo en woonachtig te Amsterdam, zijn al eerder veroordeeld. De oudste was nog maar kort op vrije voeten na een veroordeling tot acht jaren ge vangenisstraf voor overvallen in Twente. De drie beschikten over een groot aantal revolvers en automatische pis tolen. Ze hebben hun voorraad in 1946 nog uitgebreid bij een inbraak in' de kazerne te Deventer. De roofoverval op Êen zuivelfabriek in Britil in de nacht van 30 op 31 de cember 1955, was de eerste van een serie, die zij in de provincie Gronin gen hebben gepleegd. Het gezin van de fabrieksdirecteur werd gekneveld. De directeur zelf werd met een pistool in de rug gedwongen de brandkast te openen. Het drietal verdweeen met 10.000. In Hoogkerk hebben zij in de nacht van 23 op 24 april 1956 een geweldige overval gepleegd in de plaatselijke Mgr W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van 's Hertogenbosch, heeft gistermiddag in de kapel van de St. Maartenskliniek te Nijmegen aan 12 lekenmissionarissen het missiekruis uitgereikt. Het waren alle vrouwelijke leden afkomstig uit ons land, uit Duitsland en Oostenrijk, die binnenkort ver trekken naar Ghana, Oeganda, Tan ganyika, Suriname en Nieuw-Guinea, waar ze als verpleegster, onderwij zeres of jeugdleidster werkzaam zul len zijn. Boerenleenbank. Zij moesten hier ech ter, dank zij het moedig optreden van een meisje, de benen nemen. Verder hebben zij tot tweemaal toe geprobeerd een overval te plegen by de notaris van Grijpskerk, maar bei de pogingen mislukten. Ook de overval op een veehande laar in Leegkerk, in de nacht van 10 op 11 april vorig jaar, mislukte, na dat het personeel gebonden was, om dat er onverwachts een vrachtwagen •bij het gebouw stil hield. Het drietal reed weg in de auto van de veehan delaar en liet de gestolen wagen in he Merwedekanaal bij Amsterdam verdwijnen. De auto werd echter spoedig opgespoord en een verpleeg ster, die de drie mannen nerveus zag lopen, kon hun signalement opgeven. Het drietal heeft steeds veel aan dacht besteed aan bijzondere gebeur tenissen als verkopingen en derge lijke. Zij sloegen hun slag, wanneer zij wisten, wanneer op bepaalde plaat sen veel geld bijeen was. Omstreeks kwart voor negen za terdagavond is op het station Geleen- Lutterade een kolentrein achteruit op een stootjuk gereden. De zich in de achterste wagen bevindende 35-jarige conducteur II. de Jong uit Heerlen, raakte bekneld en werd zwaar ge wond. De machinist stopte op het station en begaf zich naar het stationskan toor om een inlichting te vragen. Hij liet na de trein voldoende te berem- men, met het gevolg dat deze op het ietwat hellende spoor terugreed en met een enorme klap tegen het stoot juk botste. De achterste wagen, waar in de conducteur zich bevond werd ir. elkaar gedrukt. De conducteur is in zorgwekkende toestand naar het Sint Jozef ziekenhuis te Sittard over gebracht. Tengevolge van de botsing ontspoorden vier kolenwagons waar door het spoor plaatselijk gestremd werd. Er moest daarom over „ver keerd spoor" worden gereden. De dienst is zondagmorgen op deze lijn normaal hervat. OMVER GESTEPT Een onbekend gebleven knaapje heeft zondagmiddag op de Overtoom te Amsterdam een T8-jarige voergang- ster, mevr. Ghr. L.M„ omver gere den. Met een linker heupfractuur is zij in het Weesperplein ziekenhuis op genomen. Kapel geplunderd In het kapelletje van Onze Lieve Vrouw, dat na de oorlog door de katholieken van Oldenzaal uit dank baarheid werd gebouwd, zijn ernstige vernielingen aangebracht. Ruiten en muurkandelaars werden vernield en het Mariabeeld ernstig beschadigd. Het gebouwtje ligt aan de Losserse- weg te Oldenzaal. Een arrestant, die vrijdagavond naar het politiebureau werd ge bracht, heeft getracht door een duik in het modderige water van de Singel te Amsterdam de vrijheid te herkrij gen. Het heeft niet mogen baten. De man, een 22-jarige automonteur, wiens opsporing en aanhouding was verzocht in verband met een dief stal door inklimimng, werd door een politie-agent in zijn kraag gegrepen op het ogenblik, dat hij met een auto voor een perceel in de Kalverstraat stopte. Op weg naar het politiebu reau rukte de man zich los en sprong pardoes in de singel. De agent trok zijn pistool en dreigde te zullen schie ten als de monteur niet terstond uit het water zou komen. De vluch teling zwom hierop naar de kant en werd door handreiking van de agent op de wal geholpen. Gekleed in een drenkelingenpak is hij de cel inge gaan. HAAGSE RECHTBANK. TE WEINIG ERVARING. Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld vorder de de officier van justitie bij de Haagse rechtbank een maand hech- I tenis tegen een 30-jarige timmerman uit Bodegraven. Deze was te Leimui- den op 8 september j.l. op de provin- cialeweg 's morgens vroeg met een stationcar, waarin hij werklieden vervoerde, van het wegdek afge raakt en langs een berm naar bene den geduikeld. Zekere C. v. N. kneusde hierdoor ribben, brak een sleutelbeen en kreeg een hersen schudding. Verdachte zou de arbeiders ver voeren van Bodegraven naar Am sterdam. Hij had echter niet voldoen de rijvaardigheid. Weliswaar was hij geslaagd voor het rij -examen, maar hij had alleen nog maar de medede ling, dat hij geslaagd was en nog geen rijbewijs. Dat kwam een dag later. „Ik had geen ervaring", gaf ver dachte toe. „U had niet mogen rijden. Was het bravour?", vroeg de president. De verdachte zei dat hij slechts een snel heid van vijftig tot zestig km. had gehad. De officier van justitie vond dat verdachte hoogst onverantwoordelijk had gedaan door met het busje in een behoorlijke snelheid te rijden, terwijl hij geen rijvaardigheid bezat. Verdachte reed bovendien voor het eerst in zo'n busje. „Er hadden enorme ongelukken kunnen gebeu ren als er tegenliggers waren ge weest", zei de officier van justitie. Ondanks het blanco strafblad van verdachte kon hij geen termen vin den een mindere straf te vragen dan een maand hechtenis. In zijn laatste woord vroeg de ver dachte om de straf was te verzachten. Uitspraak 2 april. (Van onze t.v.-medewerker) Matige zaterdagavond. Jan de Cler's amusement „Blijf er niet voor thuis" beleefde zijn laatste opvoering en het vormde geen slecht besluit, ook al was het niet bijzonder over tuigend. Wèl overtuigend was het Hitchcock-filmpje ..Angst", waarbij de toelichtende tekst in de Radio- en t.v.-gids nochtans niet geheel toerei kend was. Het om-en-om-programma bracht de teleurstelling, dat de bui tenlandse mime-kunstenaar Bernard Halier verstek moest laten gaan, „om. dat hij niet in Nederland kon zijn", zoals omroepster Hanny Lips aankon digde. Nu lag het accént bij de drie Gloria's, drie Weense meisjes met wat zoete liedjes en belicht door een min of meer indecent camera-oog. Max Galdray bespeelde de mond harmonica op de voorgrond van een sober décor. Het beste van de avond vonden we Guus Jansen aan de vleu gel met zijn boeiend orkestje „De zingende violen". En met genoegen zagen we als „invallers" het bekroon de Nederlandse danspaar Jeanne Ass- mann en Wim Voeten met enkele charmante nummers. Komende uitzendingen. We her inneren aan het NCRV-programma van hedenavond met de nieuwe ru briek „Halen en brengen" en aan de grammofoonplaten-revue „Pas perst" van Pi Scheffer. Dinsdag volgt een herhaling van de ontroerende film „Mandy" en in NTS-verband de eerste aflevering van de Amerikaan se t.v.-serie „Frontier" (Grensgebied). In verhalende vorm zal een indruk worden gegeven van de moeilijkhe den, waarmee de eerste blanke be woners van Amerika te kampen had den. Europees Parlement en kolencrisis. Onder deze titel zal de NTS dins dag van 20.2020.50 uur een discus sie uitzenden, die in het bijzonder de kolencrisis tot onderwerp heeft. Aan dit gesprek wordt deelgenomen door leden van het Europees Parlement en wel de Tweede Kamerleden: mr. P. A. Blaisse (KVP): drs G. M. Neder- horst (PvdA); drs. H. A. Korthals (WD); drs. C. P. Hazenbosch (AR), alsmede het Eerste Kamerlid mr. W. F. Lichtenauer (CH). Het gesprek wordt geleid door mr. H. R. Nord. voorzitter van de Europese beweging in Nederland. Niei praciisch, ioch wel ingenieus Een motorrijder in de Deense hoofdstad Kopenhagen heeft zijn valhelm voorzien van 'n doorzichtig plastic stofschild met minieme ruitenwissertjes. De wissertjes worden aangedreven door een elektromotortje, dat loopt op een platte batterij. De foto toont de uitvinder met zijn schepping, waarop hij patent hoopt te krijgen. De r.-k. jeugdherberg- en va kantiehuizen centrale hoopt nog de ze zomer nabij Den Burg op Texel een jeugdherberg te kunnen openen, die plaats zal bieden aan 110 trek kers. Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Discussie. 20.5022.50 Filmpro gramma. Buuri-poezen verdwenen spoorloos Nadat tal van inwoners van Eem- nes er zich over hadden beklaagd, dat ze hun kat misten, kreeg de rijks politie argwaan tegen een 64-jarige opkoper, J. van S„ die aan de Nieu we weg woont. Er werd besloten tot een huiszoe king. De politiemannen, onder aanvoe ring van de burgemeester, hebben zich in de griezelkamer van Madame Tussauds panopticum gewaand. In de schuur vonden ze een kater, opgehangen aan een touw en klaar om te worden gevild. Een eindje ver der lag het kadaver van een bokje, dat een afschuwelijke stank ver spreidde. In een hoek van de schuur zat een kat in een nauw hokje op haar terechtstelling te wachten. Het beest miauwde, dat het door merg en been ging, daarom hebben de po litiemannen het beest later maar naar een asyl gebracht. Een klem, die in de buurt lag werd in beslag ge nomen. Dat alles bracht de zoekende agen ten op het idee dat er in ieder geval nog meer ongerechtigheden in de buurt moesten zijn. Ze begonnen wat te graven in de tuin en vonden een heel regiment poesenkadavers, onge veer tien halsbanden van honden, de resten van een geitje, de huiden van enkele lammeren en een zak met al lerlei beenderen. De opbrengst van het graafwerk werd in een gesloten destructor-auto naar het abottoir ge bracht ter vernietiging. De opkoper werd door de politie gearresteerd en in het politiebureau te Laren opgesloten. De man wist beslist niet, waar al die dode dieren vandaan kwamen of wie het massa graf had aangelegd. Maar hij ont kende ten stelligste, dat hij daarvan de dader was. De halsbanden waren, naar hij beweerde, afkomstig van geiten, waarin hij handelt. De snode kattenmepper is zaterdag weer op vrije voeten gesteld, nadat hij een nacht had doorgebracht in de cel. Het was de politie bekend, dat Van S. vijftig cent betaalde voor elke do de kat, die bij hem werd bezorgd, en ook, dat hij de velletjes voor een paar kwartjes meer van de hand deed. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dasopening. 8.00 Nws. 8.16 Piano spel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Orgel en zang. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr. De toekomst van de griendeul- tuiur. 12.30 Land- en tuinib.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Strijk trio. 16.00 Alaska Highway, caus. 16.06 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De die renwereld en wij, caus. 17.30 Ama- teursprogr. 18.00 Nws. 13.15 Piano spel. 18.30 Jeugdifanifare. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Al les op één kaart. 20.00 Nws. 10.05 Ge- var. mtuz. 20.55 De gekooide vogel, hoorsp. 21.35 Journ. 21.50 Gram. 22.25 Idem. 22.35 Filmpraatje. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.2124.00 Muz. caus. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en litkal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Middagkloknoodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Te nor en orgel. 12.30 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.06 Schoolradio. 14.35 Wij vrouwen van het land. 14.45 Hoorn en piano. 15.15 Gram. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Muzikale rondreis door het Caraïbi- sche gebieid, door Ds. G. D. van Wen- gen. 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Strijkork., koor en sol. 21.55 Progr. over kernenergie. 22.25 Gram. 22.35 Tenor en piano. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HANOL SPOOR 20) „Bij Sternhout heeft dit toch niet geholpen", zei Frank gelaten. „Heb je nog iets naders gehoord??" „Nee, het schijnt hem niet voor de wind te gaan. Die vriend van Paul verstaat zijn vak, en weet hoe hij hem moet aanpakken. Toch laat ik rne heus niet in slaap wiegen door het idee dat het conflict beëindigd is". „Als het maar geen stilte voor de storm is", betwijfelde Joke. „Hé, kijk", viel Frank ineens in, „daar gaan Sternhout en Mia, hoe hebben ze elkaar gevonden. Daarom zie ik haar de laatste tijd zo weinig". „Heb je haar dan gemist?" kon Joke niet nalaten om te vragen. „Welnee, ik bedacht dit op het mo ment dat ik hen zag. Een nobel stel", „En toch hebben beiden, diep ver borgen nog een restje menselijkheid", zei Joke ernstig. HOOFDSTUK XIII Een gelukkig ongeluk Langzaam vergleden voor Joke de zomermaanden. Voor hen die van de tijd iets verwachten tellen de uren dubbel. Het dorp had zijn hoogtepunt van het badseizoen beleefd. Koortsachtig was er door velen gewerkt. Dag en nacht was men in de weer geweest om het de vakantiegangers naar de zin te maken. Voor de meesten was dit werk nog vreemd. Handen, waar aan het eelt van het grondwerk zat, droegen voorzichtig balancerend de presenteerbladen. Nu slaakte men een zucht van ver lichting, omdat bijna alle badgasten vertrokken waren, om meteen tot de ontdekking te komen dat de zomer ook voor hen yoorbij was. Veel van het zuurverdiende- geld werd naar de notaris gebracht als af lossing van hypotheken op bouw of verbouw. Als men de zuchten en tra nen niet meetelde, waren de ver wachtingen niet tegengevallen, en was de uitslag van de mooie zomer bevredigend. Wel waren de tuinen verwaarloosd en had men het intieme verkeer in de huiselijke kring moeten ontberen, maar dergelijke sentimentaliteit leer je wel af. De eerzucht kreeg de mensen \e pakken. Nu reeds onderscheidde men de clubjesgeest. Grote rivaliteit ont stond om tot de notabelen van het dorp te worden gerekend. Dit alles bekeken de duinbewoners als van een afstand. Het deed pijn, de grote dorpsgemeenschap te zien versnip peren, maar ze w aren ook in staat de andere zijde te zien. Het dorp werd welvarender. De huizen kregen nu een verfje en de kinderen betere kle ren. Ja, het werd verleidelijk om niet mee te doen, maar de dorpssfeer leed er onder. Er was deze zomer geen plekje in het dorp waar geen mensen te vinden waren. Joke moest toegeven dat er zich onder hen ook echte natuurlief hebbers bevonden. Mensen, die rus tig en stil hun gang gingen en waar van niemand last ondervond. Al werd de behoefte aan recreatiege bied groot, een renbaan, neen, daar mee waren de mensen toch ook niet gebaat, dacht Joke. Op het landgoed Duinsfort heerste volslagen rust, alsof men van de ene wereld in de andere kwam, zo viel het verschil op, voor de weinigen die er toegang hadden. Paul, die weinig interesse had voor het badleven, maakte veel gebruik van de duinpaadjes. Het liefst zocht hij mooie plekjes, die hij niet onver dienstelijk met zijn penseel vastleg de. Urenlang kon hij daarmee bezig zijn. Een van die keren dat hij vol aan dacht bezig was, passeerde een dame heel dichtbij. Een vleugje parfum, zacht en bescheiden, streelde even zijn reükorganen. Zijn adem stokte, en hij moest zich geweld aandoen zich niet met een ruk om te draaien. Wie herinnerde hem daar aan vroe ger tijden? De wind voerde het vleugje liefe lijkheid weer mee. Paul haalde diep adem, als om de aangename herin nering vast te houden. Zijn adem had getrild. Hij keek de verdwijnende figuur na. Het was een elegante verschij ning, iets te gekleed voor deze omge ving. Toch bewoog ze zich met een gemak of zij zich hier geheel thuis voelde. Er kwam een diepe frons in Pauls voorhoofd. Wat trof hem in haar? Bestond er werkelijk zo'n groot toeval? Die avond keek hij lang naar het getekende meisjeskopje dat bo ven zijn bed hing. Met een zekere ongedurigheid wandelde Paul de andere dag uren rond. Hij had geluk. Op een gegeven ogenblik zag hij haar uit een der zij paadjes komen. Nu kon hij op zijn gemak haar gezicht bestuderen. Zij beklom een hoge duintop, van waar men 'n prachtig uitzicht had op de zilvérblinkende zee. Haar kleding wapperde in de wind. Stil tuurde zij de wijde vlakte over. Paul kon niet genoeg naar haar kijken, en zijn ver moeden was werkelijkheid. In haar herkende hij het orgineel van zijn meisjeskopje. Ze was ouder, maar nog mooier ge worden, vond hij, meer vastberaden en ook nog trotser. Hoe zou ze rea geren als hij zich bekend maakte? Juist wilde hij ook de duintop gaan beklimmen toen hij zag dat de uiter ste duinrand waarop zij stond, lang zaam losscheurde. Hij wilde haar een waarschuwing toeroepen, maar klem de zijn lippen op elkaar. Tenslotte liep ze geen groot gevaar, en zou al licht zijn aanwezigheid meer op prijs stellen als ze hulp kon gebruiken. Zij wankelde even, en met een ver schrikt kreetje verdween ze in de diepte. Paul was zo vlug hij kon het duin opgesneld, en keek over de rand van de steile helling. Het water had dit gedeelte van de duinen onder mijnd, en bij het betreden daarvan zakte de top weg, de argeloze wande laarster meevoerend. Paul zag haar worstelen om uit het zand te komen, en vond het nu tijd om in te grijpen. Met een sprong plofte hij naast haar neer. Enigszins dwaas keken ze elkaar aan. Dan kleurde een dieprood het gelaat van Lydia, want zij was de on fortuinlijke zanddrenkeling die zo de belangstelling van Paul had opge wekt. „Paul", stamelde ze, „waar kom jij vandaan?" „Van boven", zei hij droog, „ik ben ridder Loophart en snel mijn heldin te hulp". „Doe niet zo flauw, en help me liever om uit dit kriebelige zand te komen". Paul moest eerst zichzelf loswer ken, en hielp daarna Lydia uit haar netelige positie. Ze keken elkaar aan en schaterden het plotsening uit om de grappige situatie, waarin ze ver keerd hadden. „Dat juist mij dit moest overko men", lachte Lydia, „terwijl ik zo goed weet dat dit op een steile hel ling ieder ogenblik kan gebeuren. Vroeger als kind zochten we juist dit soort hellingen uit om er glijbaantje te spelen". „Heb jij hier dan gewoond?" vroeg Paul verbaasd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3