De Leidse Universiteit schreef 5000ste student in Scherp B Leidse raad in record-tempo VASTENSPIJS Veertig jaar culinaire (antasie MAANDAG 23 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor het eerst in haar geschiedenis Vanmorgen was de rector-magnifi- cus van de Leidse Universiteit, prof. dr H. J. Lam, persoonlijk tegenwoor dig bij de inschrijving van een stu dent. Deze nieuwo student ontving uit de handen bovendien een boek werk, „Universitas Leidensis" een beeld van de universiteit als weten- schaps- en vormingscentrum, RUIMTEVAART NEDERLAND ENGELAND Ruim twee weken later dan aan vankelijk in de bedoeling heeft gele gen, heeft dr V. Baroeas in „De Doe len" voor het genootschap Nederland- TSngeland gesproken over ruimtevaart St. Augustinusverenig'ng" aid. Leiden, bereidde zich voor op 65ste alg. vergadering als feit en als fictie. Welke motieven Augustinusvereniging" voor r.k. tot dit uitstel geleid hebben weten derwijsgevenden in vergadering bij wij niet, maar een feit is dat deze ene i een geweest. avond nu juist bijzonder slecht geko- In zijn openingswoord memoreerde zen bleek te zijn: er waren buiten de voorzitter, de heer N. B. M. Vree- 1575 tot thans het sterkst toe in de faculteit der wis- en natuurkunde namelijk van een „half" (een hoog leraar die tevens medicus was) tot 48 nu. In de rechtsgeleerdheid groei- „vv. de het aantal van 4 tot 37 en in de fcestuursvertegenwoordigers, spreker,burg de NIOBS-„opstand" naar aan Ég dpleiding van het feit dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel aannam, waarin voor onderwijzers de moge lijkheid wordt geschapen een univer sitaire studierichting te volgens. In de grote bovenzaal van „Het Gul-1 „Humor uit Brabant". Hiij bakende den Vlies" is zaterdagmiddag de „St. daarbij de vindplaats af van die „dia mant met zijn vele schitterende fa cetten", aan de hand van een 'beschou- schreven door de heer B. A. van het artsexamen andermaal af te leg- Mourik als aandenken aan deze gen. Lam hoopte dat de heer inschrijving. Als de perw>on van de I Bakker die uit Indonesië afkom- inschrijvende student dan al nlet|5tig js en de Nederlandse nationali- medische faculteit van 3 tot 34. De assistent, speciale gasten en pers min- grootste faculteit, die der letteren 1 - - en wijsbegeerte, gaf de groei te zien van 6 tot 62 hoogleraren. Prof. Lam sprak voorts een per soonlijk woord tot de heer Bakker, waarin hij zijn waardering uitte voor diens besluit om in Nederland zeer belangrijk is, dan moet er toch wel een andere reden zijn geweest voor de bijzondere entourage bij de ze inlijving in het academisch insti tuut. Inderdaad was hier sprake van een uitzonderlijk feit. De universi teit bereikte vanmorgen een „mijl paal": de onderhavige student was de 5000ste, die in dit studiejaar werd ingeschreven, de eerste keer, dat dit aantal in Leiden werd behaald. Dit rechtvaardigt alleszins meer dan normale aandacht, zo dacht men In Senaatskringen Het was de heer Ka- rel H. Bakker, die in het centrum der belangstelling stond. De rector magnificus noemde en kele cijfers betreffende de groei van de Universiteit in aantallen hoogle raren en studenten. In de loop van eerste academische jaar na de stich ting in 1575 waren er meer hooglera ren dan studenten, namelijk 18 tegen 16. Nu, 384 jaar later, is deze ver houding wel zeer sterk gewijzigd: er zijn thans 194 hoogleraren en voor het eerst 5000 studenten. Al met al is de verhouding tussen aantallen studen ten en hoogleraren dus wel veel on gunstiger geworden. Voor het eerst waren er 1000 inge- gesohreven studenten in juli 1916. Misschien werd dit aantal ook in vroeger eeuwen wel eens sporadisch gehaald. Elf jaar gingen er voorbij voordat het volgende duizendtal be reikt werd, namelijk in maart 1927, toen de Universiteit 2000 studenten telde. Twintig jaar later, in februari 1947 werd het aantal van 3000 be reikt, en kennelijk onder invloed van oorlogs-ontwilckelingen reeds in juli 1949 het aantal van 4000. Het aantal hoogleraren nam van OPDRACHT-WEDSTRIJD VOOR BROMFIETSERS In de avond-uren van 7, 7 en 8 april organiseert het Actie-comité „Leidse-Jeugd-Tour" voor de tweede maal een opdracht-wedstrijd voor bromfietsers. Reeds nu hebben vijf van de oude teams weer ingschre- ven, waaronder de winnaars van de eerste wedstrijd. De formule voor deze wedstrijden is zodanig, dat vernuft, terreinken nis en kaartlezen ten volle tot hun recht komen. Men schrijft in met bromfiets en berijder. Voor inschrijvingen en inlichtin gen Houtlaan 9 en Floresstraat 31. Deze wedstrijd is het eerste van een serie evenementen, die de Leid se-Jeugd-Tour dit jaar op het pro gram heeft. Rolschaatsers, fietsers, bromfietsers en Vliegers staan dit jaar weer prettige avonden te wach ten. Het Comité overweegt zelfs een avond-voetbal-tournooi voor de wer kende jeugd op de opgespoten zand vlakten aan de buitenkant van de stad. Burgerlijke Stand Geboren: Gösta zn v. A. v. d. Burg en M. Eradus; Gijsbertus zn v. C. Parlevliet en G. van Rhijn; Pieter J. zn v. P. Erades en E. C. Galis; Eric zn v. A. Koren en M. Delsasso; Eva M. Th. dr v. J. W. de Lange en B. M. T. Meulenkamp; Nanny dr v. B. V. Bekker en T. C. Hietbrink. Overleden: C. Meijvogel, 67 jaar, echtgenote v. E. van der Mark; A. F. D. J. Kamphues, 68 jaar, man; K. Grijpink, 68 jaar, man. POTLOOD EN GEEST h 2 3 L ■j 5 6 7 8 9 10 11 16 12 13 i! raif, 17 M'8 19 io 2^H 23 24 25 26 27 28 p9 30 No. 528. Horizontaal: 1. schaapka meel, 5. boom, 8. inlands matroos op een Europees schip. 11. laddertrede, 13. metalen vat met een hengsel, 15. sport term, 17. slede, 18. roodachtig, 20. voorzetsel, 21. landtong, 23. ijve rig, 25. kleur, 27. omlaag, 29. militair commando, 30. onbep. voornaamw. Verticaal: 2. telwoord, 3. deel van een schip, 4. gem. in Oost-Vlaande ren a. d. Schelde, 5. iemand die trei tert, 6. klap, 7. slede, 9. nederzetting, 10. doornachtige plant, 12. adellijk landgoed in Friesland, 14. eer, 16. zij tak Donau, 19. peilstift, 22. beelkaar behorende voorwerpen, 24. voedsel, 2o. boomloot, 27. foei, 28. scheikundig element (afk.). Oplossing morgenavond. teit heeft en diens gezin een ge lukkige toekomst in Nederland tege moet zouden gaan, en dat dank zij deze inschrijving de Leidse Univer siteit daartoe het hare zou mogen bijdragen. Na de aanbieding van het boek werden in de rectorskamer enkele verversingen gebruikt. der dan tien belangstellenden om het gesprokene te aanhoren en de ver toonde lichtbeelden te aanschouwen. De voorz., prof. dr A. A. Prins, weet dit in zijn welkomstwoofd aan griep (waarvan ook de spreker de gevolgen ondervond) en aan andere toevallige omstandigheden Dr Barveas sprak over ruimtevaart door het oog van litteratoren uit het verleden en over de bijzondere moei lijkheden die in feite door de mens zullen worden ondervonden op zijn weg door het heelal. Het gehoor was geboeid, hoewel er in wezen niets meer verteld werd dan wat er de laatste jaren herhaaldelijk in artike len in kranten en tijdschriften uit voeriger is verschenen. De heer J. A. M. Cornelissens uit Leiden promoveerde aan de Nijmeegse Universiteit Vrijdagmiddag om vier uur is aan de steeds meer rekening mee houden op katholieke univertitett te Nijmegen "eI*° w«ze de belangen van de be- drijfsgemeenschap als zodanig het gepromoveerd in de rechtgeleerd heid op het proefschrift „Van indi vidualistische naar institutionele vorming van arbeidsvoorwaarden", de heer J. A. M. Cornelissens uit Leiden. Promotor was prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. In zijn proef schift zet dr. Cornelissens uiteen, dat de ont wikkeling van het arbeidscontract belangrijke invloeden heeft onder gaan van de geestelijke stromingen, die historisch hun uitdrukking heb ben gevonden in de Franse revolu tie. Men ging in Frankrijk uit van de onbeperkte vrijheid van de indivi duen, zelf de inhoud van het contract te bepalen. In de praktijk bleek al spoedig dat de onbeperkte vrijheid van de individuen niet in alle om standigheden een bruikbaar crite rium was. Via de leer van het rechts- misbruik werden dan ook in de loop best gediend zullen worden. Leidinggevende figuren uit beide kringen nemen zitting in krachtens de cao ingestelde organen en aan vaarden zodoende de verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken bin nen de bedrijfstak. Als overgangs fase naar de samenwerking tussen werkgevers en werknemers op in stitutionele grondslag vervult de al gemene verbindendverklaring van de cao's een belangrijke functie. Bij de verdere realisering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal het gezag, doordat het een pu bliekrechtelijk karakter heeft gekre gen zijn meest geperfectioneerde vorm kunnen krijgen. Door afstand te nemen van een zijdige visies met betrekking tot de behartiging van de belangen van de leden zullen de vakverenigingen de arbeidsverhoudingen een nieuw reliëf geven en zal de tegenstelling kunnen worden vervangen door een - samengaan, die de leden van de ar- der jaren belangrijke correcties aan- beidsgemeenschap in tijden, waarin «.hrn,.ht de jontractevrhhgj der iedereen roept om een persoonlijk gebracht op de contractsvrijheid der individuen. Door het gecompliceerder worden van de maatschappelijke verhoudin gen kreeg het arbeidscontract een meer gereglementeerd karakter. Door het steeds duidelijker aan de dag tredende verschil in machtsverhou ding tussen werkgever en werkne mer, was het arbeidscontract niet meer het resultaat van onderling overleg in de persoonlijke sfeer, maar van de eenzijdige wilsbepaling van de werkgever. Tegenover de macht van de werkgevers stelden de werk nemers de macht van het getal. De werknemersorganisaties kregen het karakter van strijdorganisaties, de werkgeversorganisaties van afweer- organisaties. De organisaties hadden het karakter van zuivere belangen organisaties, en verenigden in zich de drie elementen van de „institu tion". De institutionele leer biedt evenwel de mogelijkheid voor het geven van een verklaring van het verschijnsel van samenwerking tus sen werkgevers en werknemers. In vele geledingen van het be drijfsleven groeit deze samenwerking uit tot een eigen institutie. De ont wikkeling van het Nederlands ar beidscontract heeft vele kenmerken met deze ontwikkeling gemeen. Wat later in zijn dissertatie stelt dr. Cornelissens vast, dat langzaam maar zeker, via de collectieve ar beidsovereenkomst zich een ontwik keling voltrekt waarbij de scherpe tegenstellingen tussen werknemers en werkgevers gaan vervagen. Bij het sluiten van de cao gaat men er DIPLOMAZWEMMEN HUISHOUDSCHOOL Voor het diplomazwemmen in de Overdekte zijn de volgende leerlin gen van de Huischoudschool aan het Rapenburg geslaagd: IA: Josje Bekkers, Charlotte Bey, Ankie Bosman, Cobi Uit den Boo gaard, Tini van Evert, Joke Hooge- boom, Elly Hoogeboom,_ Irene van sisca Romana-werk. Sedert 10 jaar is men zich meer met het gezin in zijn element in de maatschappelijke ver houdingen, voortdurend zal kunnen inspireren. Ledenvergadering „St Christoffel", Leiden Vrijdagavond hielden de handels reizigers en vertegenwoordigers van Leiden en omgeving, georganiseerd in de bond „St. Christoffel", een leden vergadering onder voorzitterschap van de heer L. van Leeuwen De secretaris deelde mede dat de retraite te Amersfoort dit jaar gehou den zal worden van 23 tot 26 juli. Voor de kosten behoeft niemand het te laten, daar die door het hoofdbe stuur en het plaatselijk bestuur voor hun rekening genomen worden. De vereniging werd weer aangevuld met de heren J. v. d. Geest, Rijpwetering, G. Vreeswijk, Alphen en G. Zwetsloot, Lisse. De voorzitter waarschuwde de le den nogmaals, wat betreft het aan vaarden van een eventueel ontslag. Dit naar aanleiding van een artikel in het contactorgaan. Bij ontslag dient men zich direct in verbinding te stellen met het hoofdbestuur of het afdelingsbestuur, aldus de voor zitter. In april zal met de dames een gezellige avond georganiseerd worden waarop o.m. een film en een dansje. Pater F. v. d. Brom o.f.m. sprak in zijn minuten overpeinzing over de komende Goede Week. Hij raadde de leden aan, de H. Plechtigheden zoveel mogelijk bij te wonen en wenste hen ten slotte een Zalig Paasfeest. Als spreker trad vervolgens op pa ter G. de Ponti o.f.m., over bijzonder gezinswerk en jeugdzorg. Spr. werkt in hoofdzaak in a-sociale of, moder ner betiteld, onmaatschappelijke ge zinnen. Voorheen werden de jongens benaderd in het St. Franciscus Lief dewerk en de meisjes in het St. Fran „Wanneer enkele van ons de les senaar gaan verwisselen voor de col legebank, zal na verloop van tijd ook de mening van de hoogleraren zich wel wijzigen. In Amsterdam heeft men zich buitengewoon goed gedra gen. Men ziet daar de zaak zeer re ëel" was de mening van de heer Vree burg. Bij behandeling van ingekomen stukken maakte de secretaris, de heer L. van Veldhoven, melding van de stand van zaken met betrekking tot de bijbelcursussen. In Noord-wijk is men startklaar; in Leiden gaat een cursus beginnen in september a.s. Naar aanleiding van de notulen, waarin één punt gememoreerd werd, dat niet in de vorige agenda was op genomen, verzocht de heer De Haay, de convocaties in den vervolge vroe ger te posten, opdat elk der leden de vergaderdatum kan vrijhouden. De kascommissie bevond alle be scheiden in goede orde en de pen- ningmeesteresse werd derhalve onder dank voor de gebleken accura tesse gedechargeerd. Vervolgens werd de agenda be sproken voor de 65ste algemene ver gadering van de St. Augustinusver eniging, die op 31 maart a.s. te Gou da gehouden wordt. Daarop kwam voor een verzoek, het hoofdbestuur te machtigen tot het kopen of bouwen van een representatieve woning voor de vrijgestelde voorzitter van het hoofdbestuur. Als plaats is geko zen Santpoort of Haarlem. Daarover rezen vragen uit de ver gadering. Er werden nadere gegevens gevraagd over de financiering. Ge schiedt die uit de lopende financiën? Ook wilde men de bouwsom weten. Men stelde zich namelijk op het stand punt. dat het moeilijk zou zijn, een besluit te nemen, als men niet weet, over welk bedrag het gaat. De voor zitter, lid van de commissie van goede diensten, zegde toe. dat de afgevaar digden over een en ander op de hoog te gesteld zullen worden. De vergadering bleek wel achter een ander voorstel te staan, waarvan de voorzitter meende: „Het zal wel nooit aangenomen worden!" Dat was namelijk het facultatief stellen van de pensionering op 60 jaar. Er werden o.a. ook behandeld een voorstel tot treffen van een bijdrage regeling voor volontairs en kwekelin gen en een uiting van bezorgdheid over de aanpassing van de salarissen bij speciale regeling, bij de uitvoe ring van de weduwen- en wezenwet. De voorbereidingen op de algemene vergadering werden voortgezet met de verkiezing van 13 afgevaardigden, waarna de voorzitter een bespreking hield van de structuurvergadering van de KOV, welke verandering niet de autonomie van de lagere organen zal bevorderen. Voor de pauze werden nog 12 af gevaardigden gekozen, die Leiden gaan vertegenwoordigen op het twee daagse jubileum-congres dat de KOV na Pinksteren te Den Haag zal hou den. Daarna heeft Toon Kortooms, schrij ver van de bekende Brabantse streek romans, een lezing gehouden over wing over het regionale verschil in volkskarakter. Humor is ernst met de benen in de lucht; een soort genade. Spr. gaf van de Brabantse Peel humor tal van voorbeelden, die evenzovele bewijzen waren voor het strikt-eigene van de humor uit het Oost-Brabantse volkskarakter. In twintig minuten heeft de Leidse raad hedenmiddag een 34 nummers tellende agenda behandeld. Na de vijfdaagse van de begroting is deze snelle afhandeling van zaken wel te begrijpen. Alle voorstellen werden aanvaard. De heer S. J. Roorda werd benoemd in de plaats van mej. A. J. van Nienes als lid van de verkeers- commissie. Ook werden aangenomen de voor stellen tot aankoop van gronden ten westen van het Legermuseum, tot het geven van voorschot ter financiering van verbeteringswerken aan „De Goede Woning" en tot de bouw van 158 woningen ten noorden van de Vijf Meilaan, dat ruim twee en een half miljoen gulden gaat kosten. Mej. Van Nienes (PvdA) stelde de vraag of bii deze woningen ook niet een galerij-woning voor bejaarden ge plaatst kon worden. Wethouder Jon- geleen ontkende dit. Zij vond voorts één type keuken in dit plan te klein maar hierin meende de wethouder geen verandering te kunnen brengen. JAARVERGADERING „DE STALEN BAND" ,De Stalen Band', bedrijfsvereni ging van de Hollandse Constructie Werkplaatsen te Leiden, hield haar jaarvergadering in de recratiezaal van het bedrijf aan de Zoeter- woudseweg. Van de 600 leden.waren er maar 32 opgekomen. Hierover sprak de voorz., de heer H. Laman, in zijn openingswoord zijn teleur stelling uit. Hij heette allen welkom en zeide het op hoge prijs te stellen, dat de oud-voorzitter en ere-lid, de heer J. de Graaf, aanwezig was. Spr. liet de activiteiten van DSB in het afgelopen jaar de revue passeren en bracht dank aan de directie voor haar grote steun bij dit alles, vooral voor de tocht naar de Expo, die geweldig was en dit grote kosten met zich i bracht. De secretaris de heer A. v. Heus- den, had zijn jaarverslag in het per soneelsblad afgedrukt, zodat ieder een het reeds had kunnen lezen. De notulen van de vorige vergadering werden door hem voorgelezen en door de vergadering onder dank goedgekeurd. Ook de voorzitter bracht de heer Van Heusden dank voor alles wat hij in het afgelopen jaar voor DSB heeft gedaan. De penningmeester, de heer J. Sin- geling, zat niet zo goed bij kas als het vorig jaar maar daarvan was de grote reis naar de Expo de oorzaak. De kascommissie bracht verslag uit: het beheer van de financiën was bij de heer Singeling in goede handen. De voorzitter zegde hem hiervoor hartelijk dank. Hierna volgde de bestuursverkie zing. Er waren twee plaatsen vrij- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 23 Maart 1859. Parijs Alexander Dumas is thans van zijn reize door Rus land, Georgië en Circassië alhier teruggekeerd. Hij heeft een groote menigte zeldzaamheden medegebragt. Bij zijne aankomst in Marseille droeg -hij de Circas- sische kleeding. Geef, Heer, dat wij, die in zoveel tegenspoed uit zwakheid bezwij ken door de tussenkomst van het lijden van Uw eniggeboren Zoon mogen verademen. (Misgebed). „God de Heer heeft mijn Zijn wil doen verstaan en ik sprak niet tegen en ging niet achter uit. Mijn lichaam gaf ik aan hen, die mij sloegen en mijn wangen aan hen die mij de baard uitruk ten(Lezing uit de profeet gekomen door het vertrek van twee bestuursleden. In hun plaats werden benoemd de twee enige schriftelijke voorgestelde leden: de heren J. Sin geling en B. Bon. In de kascommissie werden benoemd de heren J. v. Dijk en M. Jansen. De voorzitter beant woordde elk van de vele vragen, het geen enige tijd in beslag nam. BIOSCOPEN De films in de week van 2027 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De blauwe maagden van St. Trinians", alle leeft. Lido: „Ik beken" (vrijd., zat. en zond.) 18 jaar. „Strangei on a train" (maand en dinsd.) 18 jr. „U spreekt met uw moor denaar" woensd. en don- derd.) 18 jaar. Luxor: „Jane Eyie". 14 jaar. Trianon: „Als de kraanvogels over vliegen", 14 jaar. Rex: „Dracula", 18 jaar. Marktberichten LEIDEN 23 maart Groente. An dijvie 1466, Kroten 6, Kroten, ge kookt 25, Boerenkool 512, Poste lein 29, Prei 1424, Rabarber 59 60, Spinazie 4662, Stoofsla 7186, Spruiten A 3154, id. B 2349, Uien 423, Waspeen 1028, Winterpeen 4—8, Witlof 17—67, per 100 kg. Bloemkool A 60, id. B 37—44, Sla A 22—30, id. B 1323 per 100 stuks. Radijs 2328, Selderij 3.104.10 per 100 bos. ROTTERDAM, 23 maart, Vee Aanvoer 1934. 969 vette koeien; 965 varkens. Vette koeien: 320—350, 300—320, 280296; varkens 180, 178, 175. Vette koeien: aanvoer kleiner, handel vlot, wat stijver in prijs, en kele prima's boven notering; var kens: aanvoer groot, handel slepend, prijzen lager, bij aanvang der markt boven notering, afloop dalende prij zen. Zware varkens waren moeilijk te plaatsen. Dijk, Lenie v. Houten, Charry Ken ter, Elly v. Rooyen, Rietje Spek, Henny Kop, Atie de Graaf. IB: Yvonne Beugelsdijk, Joke Fas- seur, Joke Klinkhamer, Tini Olivier, Nel Ouwerkerk, Janny Starre, Anja Keijzer. IC: Henny Link, Nelly v. Oosten, Dineke Regeer, Anneke Rijsbergen, Anneke Vos, Anneke v. d. Wetering, Conny de Wolf, Beppie v. d. Zeeuw, Sini v. Leeuwen, Gudy Stouten. ID: Coby Batelaan, Ina van Beek, Greetje Hermans, Yvonne den Her tog, Marry Klein, Betty v. Maanen, geheel gaan bezighouden. Het rijk, provincie en de gemeente verlenen subsidie tot 70 van de ingediende begroting. Men heeft het plan geopperd om in de gemeente Leiden een algemeen onderzoek in te stellen onder de men sen uit de onmaatschappelijke milieus ter oplossing van het probleem. De kosten hiervan zijn enorm hoog en het Rijk wil in deze nog niet bijdra gen. Waar slechts één sociaal werkster is aangesteld, ligt het voor de hand Annie Padding, Henny Sieval, Ineke j haar taak niet naar behoren is te v. d. Waals, Lea Wassenaar, Irene i vervullen. Door velen wordt hard ge- Kop, Hanny Sira, Mary Fnesema,werkt aldus spreker, maar de resul Wiesje Frankhuyzen. 1 IE: Lilian Borgerding, Willy Bar- ning, Conny v. Gelderen, Corry de Klerk, Marry Jansen, Rineke Reyne- veld, Olga Veilbrief. 1F: Bartha de Graaf; Anneke Grif fioen, Joke de Heus, Adrie van Kat wijk, Margreet Jungerius, Meta v. Ry. Adrie Visser, Wiesje Abcouwer, Ditje de Lange. 1G: Lyda Brussee, Alie Coert, Cor- rie Groenendijk, Aleke Bonarius, Tineke de Haas, Marry Lavèn, Wil lie Mielo, Joke Offerman, Marion den Os, Yvonne Petit, Alie v. d. Rey- den, Janny Roedoe, Ria Vos, Tilly de Klerk, Inge I.coyestein. taten zijn nog miniem. Ondanks dat, blijft men ervoor werken. De clubhuizen bieden de be zoekers van alles, wat zij thuis vaak missen. Hierdoor worden zij goed bezocht. Er is zelfs gebrek aan een groot clubgebouw om al deze men sen te kunnen opvangen. De leden vu!irden na afloop een Jubileum banketbakker J. Tendeloo, Leiden Bij drie geslachten Van Dam heeft de heer J. C. Tendeloo in de banket bakkerij aan de Steenstraat gewerkt. Toen hij op 23 maart 19,19 de bakke rij binnenstapte, kreeg hij zijn eerste instructies van de man, wiens klein zoon vanmorgen woorden van hulde groot aantal vragen op pater De sprak voor de veertig jaren trouwe Ponti af, waaruit bleek dat zij met dienst, die de heer Tendeloo heeft veel interesse van zijn werk hadden kennis genomen. Pater De Ponti stelde hen allen te vreden. De voorzitter dankte hem tot slot voor zijn helder betoog. volbracht. De heer C. van Dam toonde zich van morgen in de tea-room van de ban ketbakkerij dankbaar voor de wijze waarop de jubilaris zijn plaats in de Tendeloo naar Luxemburg. bakkerij, waar hij reeds vele jaren de leiding heeft, had gewonnen. En in een bedrijf, zo afhankelijk van pu blieke smaak en wisselende tijden, worden in veertig jaren een grote hoeveelheid herinneringen opge spaard. De heer Van Dam sprak over de oorlogstijd, toen de heer Tendeloo met een niet aflatende fantasie nieu- recepten creëerde uit produkten, die feitelijk niet in een keuken thuis ho ren. De gebruikelijke enveloppe had een ongebruikelijke inhoud, want in het couvert bevonden zich de reisbiljet ten en de verblijfsbewijzen voor een veertiendaagse reis met mevrouw Mej. C. Slingerland vertelde na mens het personeel, dat het opgeruim de karakter van de chef een lichtpunt was in het leven van alledag. En toen deze felicitaties waren uit gesproken, betrad om half elf wet houder J. C. van Schaik de tea-room. Hij vond, dat vooral het werk van de heer Tendeloo zich in de afgelopen veertig jaar revolutionair ontwikkeld heeft en dat men als banketbakker steeds „b\j de tijd" dient te zijn om de smaak van het publiek te kunnen volgen. Hij deelde mede, dat het werk van de heer Tendeloo zodanig is ge weest, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hem te decoreren met de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2