S)e Celd^eSoii^cmt Eisenhower en Macmillan werden het eens Marktverkopers hielden hun stand hoog De Concept-antwoord aan de Sowjet-unie Eisenhower stemt in met topconferentie Paus verrichtte palmwijding Koning Boudewijn Nederland naar Schmidt in Londen aangekomen Gevechten in Tibet breiden zich uit Volkstelling in 1960 Directeur: C. M. v. HAMER3VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25591; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 23 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14668 BUREAUX: PAPFVGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementapr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., f 1.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.—. Schmidt IN VRIJHEID Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 I Brits voorstel tot „bevriezing" van de strijdkrachten en wapens in een zóne in Midden-Europa op een be paald peil. De twee staatslieden heb ben er in het algemeen over van ge dachten gewisseld en hebben geen beslissing genomen, aldus heeft pers secretaris van president Eisenhower, Hagerty, meegedeeld. President Eisenhower en premier Macmillan hebben zaterdag overeen stemming. bereikt over de algemene lijn van een antwoord aan de Sowjet Unie over de kwesite van een top-conferentie, zo is officieel meegedeeld. De voorgestelde ontwerp-nota is aan Parijs en Bonn gezonden voor be studering. Daarna zal het ontwerp worden ingediend bij de overige deel genoten in de Navo en „spoedig" naar Moskou worden gezonden. In een gezamenlijke verklaring, die de officiële woordvoerder aan de journalisten voorlas, werd gezegd: Er is volledige overeenstemming tussen onze beide regeringen, dat wij uitzien naar onderhandelingen als middel tot regeling van de huidige ge schillen in Europa. De V. S. en het Ver. Koninkrijk hebben overeenstemming bereikt over de algemene lijn volgens welke, naar wij menen, het antwoord op de Sowjet- nota inzake de kwestie van een top-conferentie, geformuleerd moet worden. GEEN DATUM VOOR TOPCONFERENTIE In sommige kringen uit de omge ving van de conferentie in Camp Davind meent men te weten, dat er in het ontwerp-antwoord geen datum voor een top-conferentie genoemd wordt. Volgens sommige aanwijzingen schijnen Eisenhower en Macmillan het eens te zijn over een fomulering die rekening houdt met twee belang rijke overwegingen: 1. men wil Moskou niet de indruk geven, dat in elk geval een top conferentie bijeengeroepen zal worden onverschillig wat het resultaat van voorafgaande bij eenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken zal zijn; 2. men wil Chroesjtsjef te verstaan geven, dat het Westen zeer gaar ne wenst deel te nemen aan een top-conferentie op voorwaarde dat de omstandigheden de bij eenroeping rechtvaardigen. Eerst had de Amerikaanse presi dent steeds het houden van een top conferentie afhankelijk gesteld van een zekere mate van succes bij een eerder te houden bij een kóm st van ministers van Buitenlandse Zaken. In zijn radio- en televisie-rede tot het Amerikaanse volk op maandag j.l. wordt thans aangenomen, dat Eisen howers bereidverklaring ook voor de mogelijkheid van een mislukking van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West geldt. Naar verluidt heeft Eisenhower voorgesteld, de top-conferentie in de tweede helft van augustus te houden. Strijdkrachten-bevriezing. Eisenhower en Macmillan hebben zaterdag ook gesproken over een Zondagmorgen heeft Z.H. de Paus in de patriarchale basiliek van St. Paulus buiten de Muren de plechtig heden van Palmzondag bijgewoond. Kort voor half tien arriveerde hij bij de kerk, waar een ontzaggelijke menigte stond te wachten. Hij werd daar op uitbundige manier toege juicht. De Paus verrichtte op het altaar de wijding van de palmen; daarna trok de processie door de kerk. Vanaf zijn troon celebreerde hij daarop de H. Mis. Vijftien kardinalen waren bij de gaf hij echter al een aanwijzing, dat plechtigheden aanwezig, alsmede een Staatsbezoek in juli Z.M. Koning Boudewijn der Belgen heeft het voornemen om op 8, 9 en 10 juli a.s. een staatsbezoek te bren gen aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen. Vandaag naar Nederland De heer H. C. J. G. Schmidt, die in Indonesië tot levenslange gevangenis-hij werkzaam bij de makelaarsfirma straf was veroordeeld, doch verleden Fenis te Bandoeng. Toen hij op 18 week is vrijgelaten, is zondag per december 1953 op zijn bromfiets op Schmidt, die afkomstig is uit Neder- weert, heeft vele jaren als kapitein •bij het KNIL gediend. Na zijn pensio nering in 1951 was hij beheerder van een mess van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda; later was vliegtuig uit Indonesië te Londen aan gekomen. Schmidt, die maandag naar Neder land zal vertrekken, werd op het vliegveld afgehaald door zijn rechts kundige raadsman en de Nederlandse consul-generaal te Londen, de heer N. Brat. Hij zeide, nog geen plannen voor de toekomst te hebben. De heer Brat deelde voorts mede, dat Schmidt voor zover hij wist maan dag tegen de middag van Londen naar Schiphol zou vliegen. Bij zijn aankomst te Londen ver klaarde de heer Schmidt: „Ik heb vijf jaren in afzondering doorgebracht in een omheind verblijf, groot 20 vier kante meter. Daarin had ik een ka mertje, waarin ik mijn voedsel kon •bereiden Van het Nederlandse con- weg was van ijuis naar zijn kantoor, werd hij gearresteerd. Als redenen werden daarvoor opge geven, dat de politie meegedeeld was, dat hij leider van een bende was dat hij anti-Indonesisch was en dat het komplot, dat onder zijn leiding zou staan, ieder ogenblik tot actie zou kunnen overgaan. Het proces heeft zich, onder grote belangstelling in Nederland en in de hele wereld, ruim twee jaar voort gesleept. Schmidt heeft, toen eindelijk het vonnis was uitgesproken, hoger beroep aangetekend. Zijn verdediging is op heldhaftige wijze gevoerd door mevrouw Mieke Bouman. Nadat zij haar pleidooi ge houden had, heeft zij ternauwernood sulaat kreeg ik sigaretten, boeken en ^e^en kunnen redden, toen een zijn houding soepeler was geworden. Hij zei toen, dat de V. S. bereid wa ren deze zomer aan een topoverleg deel te nemen, „aangenomen dat de gebeurtenissen zulk een verdere po ging rechtvaardigen".Algemeen groot aantal aartsbischoppen en bis schoppen. Ook leden van het Corps Diplomatique hadden in groten ge tale gehoor gegeven aan de uitnodi ging om de plechtigheden bij te wo nen op de gereserveerde plaatsen. voedingsmiddelen toegezonden, heb er mij nooit bij neergelegd, dat ik de rest van mijn leven in gevan genschap zou moeten doorbrengen". Over het proces zeide Schmidt: „Het was voor 100 procent fout. Meer kan ik er niet over mededelen in verband met een gerechtelijke actie". Schmidt had contact gehad met Jungschlaeger, die volgens hem was overleden tengevolge van een slechte behandeling. De voorgeschiedenis. De heer H. C. J. G. Schmidt, die nu 56 jaar is, werd nadat vijftien jaar tegen hem was geëist in oktober 1956 veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Hij werd er door de Indonesiërs van beschuldigd deelge nomen te hebben aan pogingen him regering omver te werpen. woedende menigte het gerechtsge bouw binnendrong en haar trachtte te grijpen. Mevrouw Bouman wist zich achter een kast te verbergen en is later over een l'/s meter hoge muur geklommen. Na het vertrek van mevrouw Bouw man is de verdediging toevertrouwd aan mr. L. Lips. Toen de rechter het vonnis tegen .Schmidt voorgelezen had, moest de politie een joelende me nigte op een afstand houden. De heer H. C. J. G. Schmidt, die in Indonesië tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld, doch verleden week werd vrijgelaten, is zondag per vliegtuig in Londen aangekomen (zie foto). Dalai Lama ontvoerd j lijke leider en koning van Tibet, Volgens niet-officiële berichten,waaraan deze en zijn volgelingen die in Nieuw Dehli zijn ontvangen! zijn woensdag in Lhasa, de hoofd stad van Tibet, gevechten uitgebro ken, die naar elders in het land zijn overgeslagen. De strijd duurde za terdagochtend nog voort. Er zouden honderd Tibetanen en vijftig Chine zen gedood zijn. In Lhasa zouden de Chinezen lich te machinegeweren tegen de opstan delingen gebruiken. Onder de rebel len zouden zich leden van het Tibe taanse leger bevinden. Het karavaan- verkeer tussen Lhasa en Kalimpong is geheel gestaakt. Volgens het in Calcutta verschij nende blad „The Statesman" is be halve in Lhasa, ook de Tibetaanse bevolking van de provincie Gyangtse opgestaan tegen de Chinese autori teiten. Alle telegrafische verbindin gen tussen India en de Tibetaanse hoofdstad, Lhasa, zijn verbroken. De strijd schijnt vorige week op grote schaal te zijn ontbrand nadat Daverende welsprekendheid rondom de Leidse Vismarkt Bij lustrum van studentengenootschap De markt van Leiden heeft zater dagmiddag weer „weergalmd van de sinaasappelkisten-welsprekendheid". Zó tenminste hebben wij het horen omschrijven door een der deelnemers aan dit stijl-concours, dat georgani seerd was door het genootschap voor stijl en welsprekendheid „Excrcendo" van het Leids Studentencorps. De standwerkers die aan dit welspre kendheidsconcours deelnamen moch ten wel beseffen, dat het organise rende dispuut de eerbiedwaardige ouderdom heeft van 75 jaar. Het vier de zijn 23e lustrum. „Exercendo" 'is in 1884 opgericht en de beroemste Leidse student aller tij den „Piet Paaltjens" was een van zijn meest actieve leden. Vele standwerkers uit het gehele land namen aan deze wedstrijd deel. Duizenden stroomden in de loop van de middag langs de kraampjes om de bizax-re taal van de deelnemers te be luisteren. Zonder twijfel trok de wijze taal van de heer S. Levie, die groente-ras pen verkocht, de meeste aandacht. In de loop van de middag was hij het steeds weer, die het volk rond zijn kraam wist te vergaren, en met zijn wijze, nu en dan humoristische woord de aandacht te boeien. „Het volk hing aan zijn lippen", erkende later de buurman van deze standwerker die minder in de gratie stpnd. De heer Roe die horloges „bijna cadeau" gaf en zijn kopers mét een horloge het blijde gevoel gaf, dat zij iets bijzon ders hadden gedaan trok eveneens veel bekijks. De eerste prijs was voor de wel sprekendste man van het concours, de heer S. Levie (foto) uit Hilver sum, die op de beste wijze een groen- tenrasp aan de man bracht. Wil Darul Islam onderhandelingen Het Indonesische persbureau An tara meldt, dat vertegenwoordigers van de Darul Islam op Sumatra een afvaardiging naar Djakarta zullen zenden voor onderhandelingen met de centrale regering. Na een „coup" in het opstandelin genkamp in Atjeh, vorige week zon dag, is een nieuwe leiding gevormd, die met vreedzame middelen een op lossing van de geschillen met de centrale regering zoekt. De gouverneur van Atjeh. hasjmi, heeft volgens Antare verklaard, dat er reeds contact is geweest tussen de regering en rebellenleiders. Voorts meldt het persbureau, dat vertegenwoordigers van de regering en de Darul Islam een massale bijeen komst van 30.000 mensen in Atjeh niet wensten te voldoen. Het is niet bekend waar de Dalai Lama thans verblijft Volgens som mige berichten hebben de commu nisten hem naar Peking gebracht. Gezin vermoord in Amerika In de bossen op ruim tien kilome ter ten westen van Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland zijn za-- terdag de lijken gevonden van de 27-jarige mevrouw Jackson en haar 4-jarig dochtertje, Susan Ann. Zestien dagen eerder had men in de omgeving van Fredericksburg in Virginia, 150 kilometer ten zuiden van Annapolis, de lijken gevonden van de andere twee leden van het gezin Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalf jarig dochtertje Janet. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Nadat hij zaterdagmiddag nog een onderhoud had gehad met mr Cals, de minister van O., K. en W. in het demissionaire kabinet, heeft de in formateur prof. mr. Beel hedenoch tend een gesprek gehad met mr. Burger (P.v:d.A.). Voor vanmiddag stond op het program een conferen tie met prof mr Romme (K.V.P.), dr. Tilanus (C.H.) en dr. Bruins Slot (A.R.) tezamen. Morgen, dinsdagochtend, volgt nog i een gesprek met prof. mr. Oud (V.V.D.). «rppft De informateur, die zoals men weet vv verleden week ook reeds met deze fractievoorzitters besprekingen heeft gevoerd, zal woensdag rapport aan HJV1. de Koningin uitbrengen. Ver moedelijk zal dit op paleis Soestdijk geschieden. De informateur, prof. mr. Beel, «heeft zaterdagmiddag nog een on- derhoud gehad met mr. Cals, de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen in het demissionaire ka- binet. Wij vernemen, dat dit onderhoud j verband hield met enkele punten be-24 Maart zon op 06 36. onder 18 58; treilende het onderwijsbeleid, welke maan op 18 52. onder 06 16 (Meegedeeld door het KNMI, geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND ZACHT Hier en daar mist, plaatselijk opklaringen en later kans op regen. Matige wind uit zuide lijke richtingen. Aanhoudend zacht weer. verduidelijking behoefden. Tijdelijke opklaringen Volle maan 21.0; Hoogwaterstanden 24 Maart v.m. 3.07; n.m. 3.21. Het weer in Europa —3 C tot beëindiging van de vijandelijk heden. Bij het scheiden van de markt werd de inventaris opgemaakt. Alle deel nemers gingen mét de leden van „Ex ercendo" een biertje halen in socië teit Minerva en hier werd de wel sprekendheid nog opgevoerd. De praeses van het genootschap maakte de volgende uitslag bekend, waarmee iedefeen het na enige bier tjes wel ééns kon zijn: Eerste prijs voor de welsprekend- In een onderhoud heeft prof. dr. ste man van het concours: de heer S. Ph. J. Idenburg, directeur van het Levie uit Hilversum. De tweede prijs, centraal bureau voor de statistiek aan een medaille beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ging naar de heer S. Roe uit Amsterdam, die op zeer milddadige wijze horloges aan de man wist te brengen. De derde prijs was voor de groenten snijders verkopende heer D. Janssen uit De venter. De Nederlandse Radio-Unie maakte opnamen van de wedstrijd. De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tijdens het weekeinde trok de met STOCKHOLM zwaa^beiT koude lucht gevulde stormg in de STOCKHOLM zwaar bew. hogere luchtlagen boven ons land in KOPENHAGEN mist noordelijke richting weg. De koude hebben toegesproken. Zij „epen op jucht werd snel vervangen door zach- een correspondent van het ANP mee gedeeld dat op 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor geheel Nederland zal worden gehouden. Deze telling zal in twee dagen voltooid moeten zijn. Het uitwerken van de aldus verkre gen gegevens zal enige jaren vorde ren, aldus prof. Idenburg. De voor bereidingen zijn al een paar jaar aan de gang. tere, die voorafgegaan door een re- AMSTERDAM gengebied, zondag ons land bereikte. De afgelopen nacht waren de mini- pYrttr mumtemperaturen voor de tijd van ^nip.TTY het jaar ongewoon hoog. rrfnort F Op sommige stations kwam de tem- peratuur niet beneden 10 graden. ^J^dt door de hoge vochtigheid van de lucht ontstond plaatselijk mist. Het zachte weer houdt ook de komende 24 uur aan, waarbij echter door draaiing van de wind naar zuidelijke richtingen weer iets drogere lucht zal worden aangevoerd met opklarin gen, maar later neemt de kans op re gen evenwel weer toe. Voor de Golf van Biscaye is na melijk een nieuwe depressie tot ont wikkeling gekomen, die langzaam naderbij komt, en waarvan de in vloedssfeer zich morgen tot over ons land uitbreidt. BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA mist mist mist geheel bew. geheel bew. mist zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geh. bew. mist regen zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. mist Korreltje Voor gelukkig is nodig, dat u nog iets te wensen heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1