Heldhaftige strijd j 1 AMSTLEVEN levensverzekering in witte oneindigheid I geelt zijn geheimen prijs Schoenenmode brengt voortzetting van de hoekige lijn 20 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geharde onderzoekers trotseren koude en ontberingc (Bijzondere medewerking) Eenzaam en verlaten in eindeloze blanke verten van sneeuw en ijs, werken sedert vele jaren geleerden en mannen van de praktijk, stug en alle koude ten trots aan de vergroting van onze kennisomtrent klimaat en weersgesteld heid, omtrent grenzen en kustlijnen in de nog zo weinig doorvorste Zuidpool-gebieden. Hun avonturen en hun leven daar bieden stof voor menige roman. ^WETENSCHAPPELIJKE Robinson Crusoe's, zo kan men de mannen noemen, die in het onmetelijke grote „Sneew- en IJscontinent" Antarctica, rond de Zuidpool gelegen, nu reeds jaren lang hun koude, zware plicht vervullen en belangrijke bijdragen leve ren, tot de kennis van dat rijke, vermoedelijk zelfs zeer rijke land, dat onder een kap van „wit water" in ijzige verstarring onbenut blijft. Tot dusver! Want reeds wordt er gerekend met de mogelijkheid, dat ook Antarctica zijn schatten zal moeten prijsgeven ten be hoeve van de welstand der mensheid. Intussen, zover is het nog niet. Moeizame onderzoekingen op velerlei terrein zullen nog moeten plaatsvinden alvorens An tarctica in exploitatie genomen zal kunnen worden. De Australiërs begonnen met de voorbereiding van dit werk in 1947. In 1948 trok de eerste lichting van Australië zuidwaarts. Het doel van de reis waren de eilanden Heard en Macquarie. Telkenmale één jaar moeten de ploegen in Antarctica blijven, ver van vrouw en kind, ver van de beschaving, waarmede zij slechts langs radiografische weg en met behulp van een spora disch komend vliegtuig enig contact houden. Twaalf tot veertien maanden duurt het verblijf in die barre gewesten voor iedere ploeg. Dan komt de aflossing. HEARD ISLAND ALS een reusachtig zeemonster schijnt het met ijs- kammen bezette, met rotsblokken bezaaide Heard Island te deinen op de groen-grouwe golven van de Zuidelijke Oceaan. Waarschijnlijk is Heard het meest geïsoleerde en eenzaamste plekje land op aarde. Het is ongeveer 40 km. lang en 15 km. breed. De hoogste top is Big Ben, die zioh een kleine 3000 meter boven het zee-oppervlak verheft. Het weer is er guur en on gastvrij. De wind, zeer vaak een storm, maakt het werken extra moeilijk, maar niettemin bouwden de eerste onderzoekers een uitstekend meteorologisch sta tion, dat jaren lang voortdurend radiografisch met Australië in contact stond. Ook de topografische en geologische onderzoekingen gingen er gepaard met bijna bovenmenselijke inspanningen. De eerste winter vooral was heel zwaar. „Een einde loze reeks zware stormen maakt het weer onverwacht extra ruw en slecht", seinde de chef-meteoroloog Gotley in juli 1948 naar Australië. „Weken achter een hield de wind een snelheid van 80 km. per uur en vaak gierde hij over ons onder de sneeuw bedolven kamp met een snelheid van 160 km. per uur.... dat v/as geen feest!" Niettemin gingen de mannen voort met him taak. Op de top van een der hoogste bergen riohtten zij een klein kamp in om het eiland goed in kaart te kunnen brengen, doch de striemende storm scheurde hun speciaal voor het verblijf in de Pool gebieden gemaakte tent aan flarden. Toen deden zij als de Eskimo's en bouwden een hut van blokken be vroren sneeuw. „Toen we naar een lager punt gingen met onze in strumenten, een afstand van ongeveer 300 meter naar beneden", berichtten de mannen, „was er hoegenaamd geen zicht meer en toen de wind sterker werd, was De ijslaag die het grootste gedeelte van Heard Island bedekt, bemoeilijkt het voortgaan. Op Heard Island, ruim 5000 km. ten zuid-westen van Melbourne, is een van de twee Zuidpool-weerstations gevestigd. Het staat in voortdurend radio-contact met Melbourne, dat de weerstoestand op de' Zuidpool in kaart brengt. De wetenschapsmensen, die 14 maanden aan een stuk op dit eiland moeten doorbrengen, hebben veel last van de vrijwel onbegaanbare natuur. het gevaar om onze instrumenten te verliezen zo groot, dat wij ze, om ze niet uit onze handen te laten waaien in de sneeuw moesten begraven". Soms moesten de dappere onderzoekers op handen en voeten voortkrui pen om te voorkomen, dat zij hun doel zouden missen. Maar het werd toch bereikt! Het leven van alle dag was in den beginne op Heard Island allesbehalve saai. De in Australië gereed ge maakte woonverblijven vielen reeds spoedig ten offer aan de storm. De timmerlieden hadden dus de handen vol. Een brand richtte grote schade aan. Wonderlijke dieren braken de eentonigheid. En gevaarlijke tochten getweeën of gedrieën deden zulks al evenzeer. In het vroege voorjaar van 1955 werd het „meteoro logisch dorp" op Heard Island tijdelijk ontruimd. De „bevolking" en een deel der instrumenten gingen naar Mawson, een nieuwe waarnemingspost op het vaste land van Antarctica. Mawson, hoewel „moderner" in gericht dan de post op Heard Island, is een niet min der avontuurlijk en hard verblijfoord dan Heard Island. MACQUARIE RUIM 15.000 km. ten zuidoosten van Tasmanië ligt in de koude Antarctische wateren het in de ge schiedenis der Zuidpoolvorsing zo bekende eiland Macquarie. Geen boom groeit er! Een robben jager uit Sydney ontdekte het eilandje in 1810. Russische ont dekkingsreizigers bezochten die verlaten plek in 1820. In 1840 kwamen er een aantal Noord-Amerikanen. De beroemde Poolreiziger Scott verscheen er met zijn schip „Disco-very" in 1901. Na hem deed Shackleton het eilandje aan (1909). De Australiër Mawson probeerde er in 1911 voor korte tijd een meteorologisch station te laten functioneren. „En dit eilandje, mannen", zei commandant Dixon tot zijn gezellen na die korte uiteenzetting, „wordt nu ons nieuwe tehuis!" Een felle noordwester blies langs de ongastvrije rotsige stranden van de Buckles Baai. Goede ankerplaatsen zijn er langs Macquarie's kust niet te vinden. Bijna twee weken tijds kostte het de eerste expeditie om alle meegenomen goederen te los sen. Herhaaldelijk zag commandant Dixon zich door Ver van het hoofdkamp in de poolkoude op een gletscher te overnachten vereist een groot doorzettings vermogen en een prima uitrusting. Maar de glimlach is niet bevroren. verloren in een waas van nevel en wolken. Zeevogels vlogen in drommen naar ons schip toe en krijsten boos aardig over onze aggri sie. Honderden pinguins dob berden om het sahip heen en doken, dat het een lust was Maar vrij spoedig begonnen dieren en mensen aan elkaar te wennen. De schapen en geiten, die de expe ditie had meegenomen, kregen keurig op tijd jongen, zonder dat de roofvogels hiervan hun deel opeisten. De mannen namen tal van pelsrobben waar, die men in die streken als gevolg van de krasse jacht-methode van vroegere robben jagers uitgestorven waanden. Tot in juli kunnen de mannen op Macquarie nog wel bui ten werken, maar dan begint de Poolwinter met zijn ijskoude stormen en hoge zeeën ter oostkust. Maar wat op Macquarie wel gebeurt, te weten een enkele maal bezoek van een schip of een vliegboot, misten de mannen op Heard-Island geheeL POOLVARIA Binnen enkele uren woei een ijzige sneeuwstorm metershoge wallen tegen de wanden van de hutten. Ondanks dat de golfplaten daken met kabels in de grond verankerd waren, stortten deze hutten spoedig als kaartenhuizen in elkaar. Massieve ijs- en sneeuw- hutten vervingen later de meegebrachte barakken op Heard Island. het ruwe weer gedwongen, weer zee te kiezen om ongelukken te voorkomen. „De eerste aanblik van het eilandje was verbijste rend", schreef een der deelnemers in zijn rapport, „de steile oostkust rees op uit een kolkende zee en ging /"\P alle „stations" in de Zuidpool-gebieden is het leven vol van afwisseling en avontuur. De pinguins zijn voor alle mensen een onuitputtelijke bron van vermaak. Echte vogelliefhebbers kunnen er ook hun hart ophalen aan de prachtige „Nellies", vogels, die veel weg hebben van albatrossen. Van vleugelpunt tot vleugelpunt bedraagt de afstand bijna drie meter. Als de meeste vogels der Zuidpool-regionen zijn ook de „Nellies" aasvogels. Een zee-olifant is wel geen alle daagse figuur, maar vaak komt hij toch binnen het gezichtsbereik, ja, soms zelfs wel tot vlak bij de neder zettingen. Zo konden de mannen een radio-uitzending van een „sprekende" zee-olifant verzorgen! Sneeuw en ijs hebben nadelen, maar een voordeel is, dat ze het gebruik van ijskasten geheel overbodig ma ken. Ja, dikwijls moeten bijlen en houwelen er aan te pas komen om de eigen ingevroren voedselvoorra den „ijsvrij" te maken. Een dump onder een drie meter dikke ijslaag met nog een meter sneeuw als „kop" is geen zeldzaamheid. En als zo nu en dan een paar man nen een speurtocht ondernemen en soms dagen achter een weg zijn van het hoofdkampement, dan leren ze eerst recht, wat sneeuw en ijs zijn. Zó gevaarlijk zijn die uitstapjes, dat enigen reeds het leven verloren. Per radio staan de „Koude Weer-stations" voortdurend met ver afgelegen plaatsen, ja, zelfs met de posten der Canadese Bereden Politie boven de (Noord) Pool cirkel in verbinding en zo af en toe wordt er een par tijtje radio-schaak tussen Noord en Zuid gespeeld. Dit alles is natuurlijk interessant en mooi, maar een der mooiste momenten is toch, als na ruim een jaar de vervangers arriveren en zo gaandeweg het ogenblik aanbreekt om naar huis, naar de warmte, de bomen en de bloemen terug te keren. „Natuurlijk is dit zo", zei een der mannen op Heard Island, „wij mensen zijn toch geen pinguins of pelsrobben!" Telkens voor de opening van de seizoenen, in voor- en najaar, laat het modecentrum voor de schoen- en le- denbranche zijn mannequins voor pers en radio in Carlton de revue passeren. Te begeleiding doet de speaker en kele mededelingen omtrent de in aan tocht zijnde mode-verwachtingen. Voor de lente 1959 zijn die nog al uit drukkelijk, zowel ten aanzien van de leesten en hakken als van de materia len. Verwacht wordt, dat de spitse leest naar het Italiaans voorbeeld het mo debeeld zal blijven beheersen. Als va riatie op de zich ontwikkelende O-lijn wordt de plateau-lijn gebracht, dat is de „O" met opstaande kanten. Nieuw voor ons land is de ,/flowline", welke leest een voortzetting vormt van de leesten met hoekige lijnen, die by de ze nieuwe lijn zijn vervangen door vloeiende lijnen. En dan is er nog een nieuwste leest: de mandoline, waaromtrent nog geen voorspelling kan worden gedaan. De hakken zullen zo mogelijk nog dunner worden; zelfs de lage hakken worden slank. De bedoeling daarvan is, aan de schoen een elegante vorm te geven. Zekere angst bij de toe schouwers zal verdwijnen bij de ge ruststellende mededeling, dat de ge vaarlijke zeer hoge hakken uit het modebeeld zullen verdwijnen. Ove rigens vinden we zeven centimeter al hoog genoeg. De grootste verkoop verwacht men evenwel van schoenen Hoofdtoongladde leersoorten verdwijning van de zeer hoge hak met hakjes van 3 tot 5l/t centimeter. Ook hier wordt de elegance betracht. Gladde ledersoorten zullen de hoofdtoon voeren en v/el veel in ani line geverfde. Suède zal een vrij on beduidende rol gaan spelen. Omdat de ongevoerde schoen een voorname plaats gaat innemen. Er worden veel zwaardere ledersoorten verwerkt. Omdat het voorjaar iets te zeggen heeft over kleur en fleur, kan wor den aangenomen, dat ook allerlei kleuren bij het nieuwe damesschoen- werk zullen worden toegepast.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9