Toewijzingen blijven ver onder het landelijk en provinciaal gemiddelde VERRUIMD VERFRAAID KINDEREN STERVEN OP STRAAT Euripides" zong zwak 'n „Lied van alle lijden" VRIJDAG 20 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jongeleen Leiden móet meer woningen hebben De dure woningen in Leiden hu ren van 16 tot 20 gulden pet Wéék liggen veel Leidse raadsleden zwaar op de maag. Wethouder Jongeleen begon er zijn uitvoerige pleitrede mee gisteravond in de Leidse raad en Hj vroeg zich af of de hogere huren wel voortkomen aan het beton-emaille, aan de douchecel en aan de wandte- gels. Hij rekende voor, dat deze voor zieningen slechts 360 gulden per wo ning vragen en dit betekent dan hoog stens een huurverhoging van 3-0 cent per week. Nee, de schuldige is vol gens hem de bouwmarkt. De pr(js van de woningen is de laatste jaren van lö.SOO tot 19.200 gemiddeld per woning. Met sparen op luxe, die volgens hem géén luxe is, bereikt men niets en weinig voelt hij ook voor ar moedige systeembouw en andere me thodes, daar krijgen we over enige jaren al spijt van. Krotopruiming vindt de wethouder ook een belangrijk punt en graag zou hij tot grootscheepse ruiming over gaan, maar dan zal men toch volgens een faseplan tewerk moeten gaan. En geld is er nog niet voor. Gelukkig is er van Rijkswege een 80 procent-regeling in voorbereiding. Het Rijk gaat dan méér bijdragen in de verwervingskosten en de sanering. Premiebouw. Aandacht besteedde de heer Jonge leen ook aan de particuliere bouw. De premiebouw is de laatste jaren in een moeilijke positie gekomen. Toch had en heeft deze de voortdurende aan dacht van het college. Het betreurt het, dat de bebouwing van het Sta tionsplein, zolang op zich liet wach ten. Maar wat is er gebeurd? Een be legger van dit object vroeg inlichtin gen aan de Kaïmer van Koophandel óver de vestiging van winkels hief. De Kamer gaif het advies, dat het geen goede plaats was voor winkels, waar door de belegger zich terugtrok. Het ergert hém later in de Leidse Cou ranten te lezen, dat de Kamer van Koophandel aandringt op spoed in de bebouwing van het plein. Hij heeft goede moed, dat er toch binnen niet te lange tijd met deze werken van et telijke miljoenen een aanvang kan worden gemaakt. Te kort gedaan. De wortingwe'Jböüw (76%) acht hij voor Leiden nog steeds het belangrijk ste. „Leiden is klaar, als we maar toewijzingen krijgen".... De indus trie heeft zeer veel nodig. Royal Mo Bee gaat een ïlieuwe fa briek bouwen, maar een grotere toe wijzing voor '58 heeft men in Den Haag niet los kunnen weken. Spr, be schreef nog eens de onbevredigende gang van zaken in het bouwdistrict. Leiden wordt tekort gedaan, aldus spr. De stad blijft ver onder pet lan delijk gemiddelde van toewijzingen en werd misdeeld in hét bouwdistrict. Hij rekende dit voor. Hij het bureau huisvesting staan 4300 woningzoeken den ingeschreven en met 1700 tot 1800 woningen zou men de urgentiegeval len al vast kunnen oplossen. Leiden moet een grotere toe wij zing hebben! Het kan niet verder zo! Volkstuinen. Tot zijn spijt moest- hij zeggen, dat nergens in Leiden nog grond voor volkstuinen gereserveerd kan worden, noch in Zuid-west, noch in noord. Men heeft een poging ge daan grond in Zoeterwoudé te krij gen, maar de planologische dienst Was er tegen. Speelgelegenheden voor de kin deren in het centrum is inderdaad nodig, erkende de wethouder ver volgens. Maar waar? Het plantsoen wil hij niet bederven. Misschien dat het mogelijk is achter „Van der Werf' een klimrekje op te richten. De stinkende sloten in Zuid-west zullen reukoos gemaakt worden doóf lozing op de Trekvliet. Voorlopig zal men echter een op lossing vinden door „Zuid-west" te verbinden met het rioolgemaal in „noord". Naar de mening van het college is de taak van de welstandscom missie een geheel andere dan die van monumentencommissie. Er kan dus geen sprake zijn van „nauwer samenwerking" zoals gevraagd is. Er zijn nu eenmaal verschillen de eisen ten aanzien van oud en nieuwbouw. Hij vraagt zich af of deze twee elkaar in de binnenstad geheel uits'fr iten. Driehonderd jaar geleden was dit toch zeker ook iliet het ge. val! Het voorstel van de heer Woud stra voor herbouw van de Dissel- brug vindt hij niet onsympathiek. Het college heeft er al méér over gedacht. Toevallig heeft men vorige week bericht gekregen, dat er voor deze brug nog 24.000 oorlogsscha de betaald zal worden. Hij laat het thans aan de voorzitter over het voorstel Woudstra in prè-advies over te nemen. FEESTELIJKE HEROPENING Burgerlijke Stand Géboren: Edwin zn v. J. A. Brou wer en G. A. Stigter; Catharina Ma ria dr v. D. J. Mathot en E. B. Pont; Wilma dr. v. A. Beij en M. Horstman; Agatha Jacoba Maria dr v. G. P. Re- wijk en G. J. Weijers; Hedwig An toinette Maria dr. v. W. G. van der Jagt en M. Kuipers; Margaretha dr. v. J. van Duin en L. van Duin; Chris- tiaan zn v. B. Blok en W. Paauw; An na Johanna Elizabeth dr. v. J. M. Koppert en M. Verbaas. Overleden: C. M. Hiu, 51 jr. man; W. LuyendLjk, ftl jr. weduwe v. G. Simeenk; K. S. N. Ong, 15 jr, dochter. Getr.: J. H, Schlagwein en M. van der Lans; J. W. H. dc Neef en J. M. blauwe maagden van St. Trinian's". Deze dwaze geschiedenis is een pa- I rodie, zoals alleen de Engelsen dat Een geheel herboren Casino is gis- kunnen bedenken, een met veel zelf- teravond op feestelijke wijze her- Sp0t vervaardigd verhaal van een opend met een voorstelling voor ge- totaal verwilderd stel kostschool- nodigden. In de afgelopen weken meisjes, dat op reis gaat naar Ro- hebben de bezoekers herhaaldelijk I me. Zij worden daartoe In staat ge- over de planken heen moeten sprin- steld, doordat zij op overigens gen en wanneer men de heer G. H. volmaakt onordelijke wijze een Reizevoort; L. H. Dricssen en H. T. Groenewegen, de directeur van het Unesco-prljsvraag winnen en ln een SteenbergenG. F. Sloothaak en L. theater vroeg, wat hij toch ging uit- paar voorwereldlijke autobussen a. R. A. A. M. Allard; P. H. Harmse voeren, zei hij: „O, ik trek er een over het vasteland van Europa wor- hoekje bij". Thans is dat hoekje den gezeuld. Zowel in Parijs als erbij en er is een mooie rechthoekige Rome zetten ze de boel op stelten, ruimte ontstaan, welke een belang- terwijl zij als pseudo-directrice een rijke uitbreiding en tevens ver- j vermomde diamant-dief met zich fraaiïng betekent van het intieme j meevoeren. Dat op deze reis de no- theater. dige dwaze verwikkelingen ontstaan, is zowel begrijpelijk als niet na te Tevens is van de gelegenheid ge- vertellen. Iedereen kan er de vol- bruik gemaakt om de zaal van een gende week z'n plezier aan beleven. 78 uur in foyer), nieuwe aankleding te voorzien. De wanden zijn thans in een licht zee-1 en T. Hartevelt. ZATERDAG 21 MAART St, Augustinusverenlging. Leden vergadering met lezing over „Humor uit Brabant" door Toon Kortooms. Het Guldon Vlies, 3 uur nam. Clubhuis „De Sperwers". Feest avond „De Burcht'8 uur (receptie WEG NAAR DE KUST In het verdere verloop van zijn be toog zei hij, dat het college medede ling heeft gekregen over de aanleg van een verbinding van Leiden naar de. kust. Dit plan gaat in élk geval door. Restauratie van De Burcht acht hij dringend nodig. Zij zal zeer duur worden. Het plan van de restauratie /an de Stadsgehoorzaal ligt klaar en ;al in fasen worden uitgevoerd. Verkeersopvoeding dient reeds bij de kleuter te beginnen (van onze verslaggever) Bekijken we de ongevallenstatistieken, dan zien we dat die na de laatste oorlog een verschrikkelijke stijging te zien geven. Waren er in 1932 ruim 40.000 verkeersongevallen, waarvan ruim 10.000 met persoonlijke ongelukken, de laatste jaren waren het omstreeks 130.000 verkeersongevallen met omstreeks 35.000 persoonlijke ongelukken, waarbij ongeveer 2000 mensen de dood vonden en niet minder dan 37.000 personen gewond werden, waarvan velen voor hun leven invalide bleven. Het aantal kinderen, dat hierbij betrokken was, bedroeg omstreeks 20% van de slachtoffers, een belangrijk deel dus en extra droevig, omdat het hier kinderen be treft die veelal onvoldoende zijn opgevoed in het verkeer en speels van aard de dupe werden van de verkeérsmoloch. Volgens deskun digen, die wij hierover om inlichtingen verzochten, is het juist het opkomend geslacht, dat in onze moderne tijd met zijn intensieve verkeer grote risico's loopt. Het kind toch moet zijn 'Speelsheid kun nen uitleven, het heeft daartoe ruimte en .terrein nodig en vooral in de grote steden vindt het dat op straat. De dood loert op de weg om een ën ander in betere ba- MAAR DE STRAAT is teven» nen te leiden, begon men reedu in groene tint uitgevoerd, wat een rus tige maar toch opgewekte indruk geeft. Daarentegen is het plafond uiterst donker gehouden, wat de projectie ten goede komt. Het witte doek was al eerder op grotere breedte gebracht en is thans op de coratieve wijze in het geheel opge nomen. De grootste verandering is natuurlijk het „hoekje"; de vroegere donkere „alkoof" is nu geworden tót een zacht glooiend zich over de ge hele breedte van de zaal uitstrek kende platform voor de „hogere ran gen". Om dat te bereiken, moest de toegang tot de zaal veel dichter bij de ingang komen te liggen, maar de daardoor ontstane ruimtebeper- kihg wórdt ruimschoots vergoed door eén links van de ingang liggende royale foyer met garderobe, welke het naastgelegen pand heeft opgele verd. Mede dank zij de vele bloem stukken zag het geheel er gisteren buitengewoon feestelijk uit. De heer Groenewegen toonde zich dan ook terecht dankbaar jegens al- degenen, die er toe hadden mede- 1 j gewerkt om deze verbouwing aldus te doen slagen. In zijn openings woordje gisteravond betrok hij alle instanties die hun medewerking had den verleend, in zijn dank. Zelfs Gemeentwerken kregen een pluim, omdat zij de Watersteeg hebben verbreed, welke tegenover het Ca sino-theater TEMIDDEN der gewelddadige ver- j uitgeeft komt enjlaarom houdt zij drukkingen van het schrikbewind, „De blauwe qiaagden van St. Trinlan's". De genodigden wei-den onthaald op een voorstelling, welke het nieu we tijdperk voor Casino inluidde. Na een aantrekkelijk voorprogramma vooral het „gedicht" van dé Seine was vÓÓf treffelijk kwam de hoofd- de kwalijke uitwas van de Franse re volutie, klonk in de conclergerie de Parijse gevangenis het lied van de liefde tussen twee jonge mensen. Het was het lied van alle tijden, dat getuigt van een macht, welke onover winnelijk is tegenover alle hinder lagen die gesmeed wórden en zelfs niet overwonnen kan worden door de dood. Dat lied van alle tijden, zoals het daags na 21 Brumaire van het tweede jaar der revolutie werd ge zongen door twee geliefden, die ge zamenlijk naar het schatvot gingen, werd gisteravond weergegeven door de toneelgroep Euripides voor een slechts matig bezette Leidse Schouw burg. „Het lied van alle tijden", met de ondertitel „Een liefde tijdens de Franse revolutie" werd geschreven door D. H. Scheffer. De regie berustte bij George v. d. Wijngaard. Een gevierde actrice, Yvonne Fleu- riot een méisje uit het volk houdt van de jonge aristocraat An- dré, vicomte de la Haute-Rive, een gematigd revolutionair, die de „zege ningen" van het schrikbewind hart grondig verfoeit en juist uit Enge land is teruggekeerd waai- hij zijn moeder en familie in veiligheid heeft gebracht. De chef van de. geheime politie, een zekére Crochet, is evenwel bekoord door de natuurlijke gratie van Yvonne en poogt haar met alle middelen te (vinnen. Er dreigt gevaar, dat de po litie' achter de ware identiteit van film voor de volgende week „De André die Yvónne voor haar broer Verkeersbrlgadiertjes, de be schermers van de school' gaande jeugd. een gevaarlijke pleet, weer d. dood twintiger jaren met «'keereles- loert. Opgaand tn hun .pel zien de °P enkele scholen, meer dat wee kinderen niet. meer. Zij w.nen rich. "u" vrljwiUig "J" met hun vriendje» of vriendinnen P'J.j" alleen en hebben dikwijls geen no- onderwijzers en onderwijzeressen tie meer van het verschil tussen Aanvankelijk was dit verkeers- onderrichten. Deze brengen hun ken- trottoir en rijweg, laat staan van onderwijs op de scholen een voor- njs dan Weer 0p de leerlingen over. aandachtig uitkijken bij het verlaten zichtig proberen, maar het wierp Een moeilijk punt blijft echter van het een en het betreden van toch reeds resultaten af. Politie en het kleine kind, dat de lagere school de ander. Dit heeft tot gevolg, dat bet Verbond voor Veilig Verkeer nog niet bezoekt, de zogenaamde op deze manier veel minderjarigen deden hun uiterste best. Toen de on- kleuter. Dit kind is aangewezen op het slachtoffer worden van het ver- gevallêncijfers van kinderen hoger de wijze lessen van de ouders, voor stegen, won het inzicht veld, dat er zover die zich van hun taak kwij- iets aan gedaan moest worden. ten. Daarom zijn er al plannen om ook op de kleuterscholen het ver- Verkeersbrsgades keersonderwijs in te voeren, al zal HET WAS AMSTERDAM, dat dlt °P een ieh«el andere manier als eerste het Amerikaanse idee 1 ■*-- 1 keer. Onze overheid heeft dit wel In gezien en begrepen, dat zij de jeugd nu eenmaal een plaats moet geven waar zij ongestoord kan spelen. In verschillende grote steden is het ge- meentebestuur daarom overgeg.an *™«rlkee'apatroulllaa van tot het inrichten van speciale speel- leerU van de 2e,d, H V*rka.r.opvMding terreinen, ja, het heeft telf. be- door de opgeleid, paalde wegen verboden verklaard om echoolklnderen hcl bü het voor het verkear en daar kunnen de georganiseerd oversteken van druk- WANNEER wij de gedragingen van het verkeer gadeslaan en de on- komen we tot de conclusie, dat de verkeers opvoeding eigenlijk al in de wieg kinderen naar hartelust hun spel- verkeerswegen. Dat waren de letjes bedrijven, rolschaatsen, enz. eerste verkeersbrigadlertjes. Er wa- Aan dit alle. kleeft echter nog ren dlvar.» .temmen die meenden mo'eTb.'i"nnen""zo" gluw"^"kleuter een moeilijkheid. Het zijn vo een dat aan kinderen met zo'n verant- Jich d(. opEnbare weg gaat bc. groot deel oudere kinderen die deze woordelijke taak mocht worden op- geven moeten hem op de aen o[ speelgelegenheden opzoeken, want ge<lra®e1^ maar in de praktijk bleek dafe man,er do grondbeginselen vsn velen moeten hiertoe hun buurt allemaal Parfckt te gaan. Ca- ha, verks,r worden bijgebracht, wil verlaten en de ouders durven de '"""d d"0' Pdlltie en onderwijzend het k,pd z,ch ,cgen de dreIgende kleintjes daar niet heen te sturen. Personeel kweten de brigadiertjes gevaren kUnnen beschermen. Zo blijven toch nog veel kinderen 2,ch voortreffelijk van hun taak. Keurig geordend brachten zij hun Ouders die hun kinderen zon- tientallen schoolkameraadjes zonder der enige verkeersopvoeding op de moeilijkheden over de drukke wegen openbare weg loslaten (en dat zijn en het ongevallencijfer daalde. °0 velen) plegen een misdaad ten opzichte van hun eigen kinderen en Tegelijk hiermede werd het ver- ten opzichte van andere weggebrui- keersonderwijs op de scholen geïn- kers, want zij moeten niet vergeten, naar school, tensiveerd. Met ingang van 1 januari dat het ook kan gebeuren dat hun drukke 1059 werd het zelte verplicht gesteld kind de dans ontspringt, De scholen VEEL KINDEREN worden ér werden het slachtoffer van het ver keer op de weg van vooral wanneer zij verkeerswegen moeten oversteken, door de overheid en wij mogen van anderen het slachtoffer worden van Dat oversteken geschiedt dikwijls al deze inspanningen redelijke re de onopgevoede gedragingen van het ongeorganiseerd en hier en daar sultRen verwachten. kind. schiet dan zo'n kind naar de over kant. soms met noodlottig gevolg. Aangezien do politie geen onder- Deskundigen zijn het er ook al- wijsbevoegdheld heeft, leidt deze in- len over eens, dat wij niet mogen Spelen Op de openbare weg stantio de leraren van kweekschollen verwachten, dat overheid, onderwij- brengt Ongelukken mee. op, die op hun beurt de aanstaande zend personeel en politie alleen deze zware taak kunnen volbrengen. Op de ouders rust in eerste instantie een zeer zware plicht, óm juist de voor de eerstgenoemde instanties ongrijpbare kleuters de grondbegin selen van het verkeer bij te bren gen. Wanneer de jeugd van het begin af zijn gedragen ln het verkeer leert beheersen, zullen er ongetwijfeld minder ongelukken gebeuren, terwijl deze gang van zaken tot gevolg zal hebben, dat Hvanneer dit systeem wordt voortgezet en de kleintjes eenmaal groot en ouder geworden zijn, verkeersongelukken tot een mi nimum zullen zijn teruggebracht, ze ker wanneer van 0 verheidszijd 1 steeds alles zal worden gedaan ore de verkeersveiligheid in alle op zichten te dienen. Verkeersveiligheid is een zaal van iedere weggebruiker 1 TANDBEDERF IN MELKGEBIT Verontrustende cijfers onder Wassenaarse kleuters „Het Ivoren Kruis" Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhy- giene gevoelde reeds lang de behoefte om aan de hand van betrouwbare cij fers een inzicht te krijgen in het voor komen van caries in het melkgebid van kleuters in de leeftijd van 3 tot 7 jaar. In 1948 kwam de mogelijkheid >p de 7 kleuterscholen in Wassenaar met 1150 kleuters van 3—7 jaór een on derzoek ln te stellen. De cijfers van dit onderzoek zijn door het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden statistisch bewerkt, waarvoor bijzondere dank is verschuldigd. In 1957 vond in Wassenaar opnieuw een dergelijk onderzoek plaats én wel op 10 kleuterscholen met 864 kleuters van 37 jaar. In minder dan 10 jaren is het aan tal gave kleutergebitten met 40% gedaald. Ter verkrijging van een goéd in zicht zijn in het bijzonder de leeftijd groepen van 4 en 5 jaar afzonderlijk vergeleken, waarbij het volgende naar voren kwam. 195-8. Kleuters 4 jaar 252, met gaaf gebit 86, 34%. 1957. Kleuters 4 jaar 281, met gaaf gebit 63, 22%. 1948 Kleuters 5 jaar 363, met gaaf gebit 97, 27%, 1957. Kleuters 5 jaar 393, met gaaf gebit 61, 15%. Al deze gegevens betreffen uitslui tend de eerste en tweede melkkiezen. Deze moeten gedurende de langste tijd het kind bij het kauwen dienen, de plaats openhouden voor de bij wis seling doorkomende kleine blijvende kiezen en ook verhinderen, dat de eerste grote blijvende kiezen, die op 6-jarige leeftijd doorbreken, zich naar voren verplaatsen, waardoor een ver keerde tandstand zou kunnen optre den. Het belang van de 2e (achterste) melkkiezen. Iedere kleuter heeft op ongeveer tweejarige leeftijd alle snij- en hoek tanden van het melkgebit, dus 12 tan den en verder 4x de eerste melkkies en 4x de tweede melkkies, hetgeen in totaal 2k elementen uitmaakt, terwijl de melktanden reeds op 6-jarige leef tijd beginnen te wisselen, moeten de tweede (achterste) melkkiezen soms tot hét 12e levensjaar hun diensten blijven verrichten. Wanneer de preventie van de caries in het melkgebit speciaal bij de 2e melkkiezen met succes zo«u kunnen worden aangevat, zouden de resulta ten daarvan 2éker ook bij de school- tandverzorging merkbaar worden. Immers de bemoeiingen van de school tand verzorging strekken zich uit over de leerplichtige leeftijd, dus vanaf h t 6e tot het 12 jaar. Het verzamelen vart zovéél moge lijk gegevens betreffende de moge lijkheden tof langdurig behoud van de 2e melkkiezen mag wel als een eerste vereiste worden beschouwd om te komen tot een optimale werking var de tandheelkundige zorg voor de schooljeugd. Wat de oorzaak van de toename van het tandbederf ir het melkgebit is, kan niet met een paar woorden wor den gc egd. Van versohil in levens- omstandighede 1 in 194Ö en 1957 kan nauwelijks sprake zijn. In ieder geval brengt een vergelij king van de uitkomst van het con sultatiebureau van „Het Groene Kruis" te Wassenaar en het onder-, zoek op allo Wassenaarse kleutersoho len duidelijk aan het licht, dat een goede verzorging opvallend gunstige invloed op het voorkomen van caries in het melkgebit. Vroegtijdige preventie meer dan ooit noodzakelijk. Regelmatige, systematische verzor ging van het melkgebit komt de ge zondheid van de kleuter ten goede. Inspectie en behandeling van het melkgebit op de kleuterschool zou echter in wezen toch niet het juiste moment zijn om de strijd tegen de carLs te beginnen. Sedert 1956 worden immers eerst op 4-jarige leeftijd de kleintjes op de kleuterschool toegelaten, een leeftijd waarop het volgens de hiervoor ver melde cijfers te laat is voor de caries- bestrijding. Niet alleen wegens het tekort aan tandartsen, doch ook om andere re denen, dient naar middelen te worden gezocht een en ander op een vroeger tijdstip te doeneffectueren. Zelfs bij kleuters in het 2e levens jaar komt reeds bij 6% caries voor (zoals op het kleutersonsultatiebureau te Wassenaar geconstateerd), hetgeen er eens te meer op duidt, dat met de preventie inderdaad op een bijzonder vroeg tijdstip dient te worden aange vangen en wel bij voorkeur vóór de geboorte. Via de moedercursussen beginnen. Een belangrijke, zo niet practisch de enige meer massale, primaire mo gelijkheid is het geven van raadge vingen via de moedercursussen van de Kruisverenigingen aan de toekom stige moeders. Crochet te vriend. Door toedoen van de ouvreuse van het theater, waar Yvonne optreedt, krijgt Crochet ech ter lucht van de juiste toedracht. Hij belooft André in vrijheid te laten als Yvonne zijn vrouw wil worden. De actrice kan haar liefde niet ver loochenen en Crochets liefde voor Yvonne blijkt overschaduwd door zijn hartstocht als hij beiden de dood injaagt. Hij was meester over het le ven van twee mensen, móar niet over hun liefde., HET MOET ons van het hart, dat het lied van alle tijden niet erg overtuigend door Euripides werd ver tolkt. Het grootste euvel was de niet al te vaste rolkennis, waarbij we een zwakke inzet, als het eerste bedrijf was, over het hoofd willen zien. Het spel van Willy v. d, Wijngaard groei de na een aarzelend begin naar meer gaafheid, Sjef Genang paste zich als de tegen alle onrecht optornende André goed bij haar aan; de politie chef van Cor Kore kwam zwakker uit de verf. Verder zagen we een vin nige La France, van Mart. v. d. Voort, een charmant niemendalletje als het kamermeisje Mar got, van Fiet Ab- bink, en een abt Devreux bij wie wij vast geen troost en steun gezocht zouden hebben van Hermen Buur man. Cock de Vriend gaf een goed moedige en medelijdende cipier Pi- card en Nico de Vriend was een rau we brigadier, zoals datmoet. Het beste van het spel naar onze smaak had de regisseur, George v. d. Wijn gaard, die als regisseur Dumont hoofs en in alle levensechtheid op de planken kwam. Jammer, dat zijn aandeel in het stuk zo'n korte tijd duurde. Over de decors niet dan lof; de duidelijke pauze stond daar al borg voor! SLEUTELGAT MILJOENEN-OPDRACHT Door de hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Den Haag is opgedragen de aanleg van de aar den baan van het wegvak TielKes- teren van weg 15 van het Rijks-we- genplan 1958 (Rotterdam-Ridderkerk- Gorinchem-Rhenen-Zevenaar), twee viaducten, benevens het maken van kunstwerken in dit weggedeelte met bijkomende werken onder de gemeen ten Echteld, Lienden en Kesteren, aan aannemersbedrijf Gebr. Schouls N.V. te Leiden voor de som van 2.820.090. Brandje Om half twee gistermiddag is brand ontstaan in een schuur achter een huis aan de Schelpenkade. Vermoede lijk hebben kinderen hier een vuur tje gestookt. Een oude linnenkast ge vuld met tuingereedschap brandde uit, een bromfiets werd beschadigd. De brandweer bluste het vuur mèt twee nevelspuiten. Verkopers ven tekstboekjes voor het passiespel „Sponsus sanguinum", dat op zondag 22 en dinsdag 24 maart a.s. wordt opgevoerd in de parochiekerk van St. Leonardus aan de Haagweg, worden verzocht, af te rekenen en te retourneren morgen, zaterdag, tussen half vijf en half zes in het Parochiehuis aan de Haagweg. Markt berichten LEIDEN, 20 maart. Vee. Aan voer: 4 stieren, 85 melkkoeien, 260 vette koeien, 110 varekoeien, 20 pin ken, 61 vette kalveren, 417 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 80 fok schapen, 1251 vette lammeren, 142 zuiglammeren, 38 vrakens (zeugen), 271 schrammen, 435 biggen, 1 paard, 9 geiten, totaal 3234. Notering: melkkoeien 8501225, vette koeien'per kg. sch. gew. ƒ2.90 tot ƒ3.60, varekoeien ƒ550950, pin ken 320525, vete kalveren per kg lev. gew. 2.1&2.75, nuchtere kalveren per kg lev. gew. 1.201.55, nuchtere kalveren per stuk ƒ4065, vette schapen 75110, fokschapen 100140, vette lammeren 70— 100, drachtige zeugen ƒ325425,' schrammen ƒ80115, biggen 54—58 tot 64. Handel: voor melk- en varokoeien rustig; vette koeien en vette kalve ren goed; nuchtere kalveren matig; vette schapen en vette lammeren kalm; fokschapen matig; zeugen, schrammen en biggen goed. N.B. De vee- en kaasmarkt val lende op Goede Vrijdag, worden go- houden op woensdag 25 maart. LEIDEN, 20 maart. Kaas. Aan- vore: 6 partijen Goudse kaas. Note ring: Goudse eerste kwaliteit ƒ2.14 tot ƒ2.21. Handel goed.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7