Moeilijke situatie van de katholieke scholen in Anders schrijven in China is niet gemakkelijk Wat zegt Australië van Nieuw Guinea? VRIJDAG 20 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De heer Wiertz in Leidse raad: De KVP-er, die heer Wiertz, heeft woensdag in de Leidse raad tij dens de behandeling van de begro ting een serie cijfers gegeven over de bezetting van de verschillende scho len in Leiden, die wij hierbij willen overnemen. Het kleuteronderwijs. Momenteel is de situatie hier als volgt: gemid, aant. lokalen leerl. in '58 openbaar 41 1176,6 P.C. en neutraal 40 1246,9 R.K. 36 1038,7 Waar thans in de vorige raadsver gadering besloten is, om een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een openbare kleuterschool aan de Oppenheimstraat, komt het hem billijk voor, dat een van de volgende kredieten, die beschikbaar gesteld worden voor de bouw van kleuter scholen, aangewend wordt voor de bouw van de r.k. kleuterschool aan de Timorslraat, waarvan het defini tieve plan reeds op 10 maart 1958 is goedgekeurd door de rijksinspectie, Het g.l.o. aantal leerl. lokalen per 1-9-1958 openbaar 130 4275 P.C. en neutr. 142 4119 R.K. 100 3852 Per 1 september a.s. wordt de ver deling van het aantal lokalen, door het gereedkomen van de openbare scholen aan de Oppenheimstraat en aan de Sumatrastraat, beide met 10 lokalen, en van de r.k. school aai Oppenheimstraat met 8 lokalen volgt: openbaar 130 20 150 lokalen P.C. en neutraal 142 lokalen R.K. 100 8 108 lokalen Naar aanleiding hiervan vroeg hij waarom men voor beide openbare scholen 10 lokalen genomen heeft, terwijl de normale bouw toch op 8 lokalen gesteld moet worden, Of moet hieruit afgeleid worden, dat deze twee extra lokalen reeds be stemd zijn voor de openbare lagere Montessorischool aan de Oppen heimstraat, respectievelijk voor de openbare u.l.o.-school aan de Suma trastraat, waarvoor in 1958 wel een urgeritieverklaring is aangevraagd, maar nog niet verkregen. Zo ja, is het dan de bedoeling, om t.z.t. aan beide scholen nog 6 lokalen bij te bouwen, of gaat men daar weer over tot de bouw van afzonderlijke 8- klassige scholen? Noodsituatie. Wat het r.k. onderwijs betreft, dit bevindt zich al geruime tijd in een noodsituatie in Leiden Zuid-West, in welke groeiende wijk het sedert be gin 1959 de beschikking heeft over de 3 noodlokalen aan de Telderskade, waarin de drie laagste klassen zijn ondergebracht van de r.k. school voor g.l.o. aan de Boshuizerlaan, ter wijl twee kleuterklassen, dank zij de zeer gewaardeerde medewerking van het Gereformeerde Schoolbestuur voorlopig gehuisvest konden worden in twee lokalen van de gereformeer de school voor g.l.o. aan de Obrecht- straat, en één kleuterklas huisves ting kon krijgen in een bij lokaal van de r.k. noodkerk aan de Boshuizer laan. Tot zijn grote opluchting en vol doening kan hij thans echter mede delen, dat op 7 april a.s. de aanbe steding zal plaatsvinden van de bouw van de definitieve r.k. school voor g.l.o. aan de Boshuizerlaan, welke school 8 lokalen zal bevatten, zodat het r.k. onderwijs in Leiden Zuid- West na Pasen 1960, wanneer de bouw van deze school hopelijk vol tooid zal zijn, de beschikking heeft over 8 lokalen aan de Boshuizerlaan ten behoeve van het g.l.o., terwijl het kleuteronderwijs dan de beschikking heeft over de 3 noodlokalen aan de Telderskade, totdat de bouw van de definitieve r.k. kleuterschool aan de Boshuizerlaan, waarvoor in 1958 een urgentieverklaring is aangevraagd, is gereedgekomen. Met klem vraagt hij echter de bij zondere aandacht van het College voor de situatie van het r.k. onder wijs in deze wijk per 1 september a.s. Indien, zoals te verwachten valt, minstens één kleuterklas ontruimd zal moeten worden in de gerefor meerde school aan de Obrechtstraat is het dan mogelijk, dat deze klas tijdelijk voor ongeveer 9 maanden huisvesting zal krijgen b.v. in de te bouwen hulpschool in vak VIII van' Leiden Zuid-West, of in de aula van de openbare school voor g.l.o. aan de Telderskade. Immers van deze „kleinste der kleinen" kan moeilijk verlangd worden, dat zij helemaal naar de Potgieterlaan moeten gaan, om het onderwijs aan een r.k. kleu terschool te kunnen volgen. Onder no. 336 heeft het college een overzicht gegeven van de gymnas tieklokalen, waarvoor in 1958 een urgentieverklaring is aangevraagd maar nog niet verkregen. Hierin mist hy de bouw van een gymnastieklokaal bij de r.k. school voor g.l.o. aan de Timorstraat, waar voor de Raad alhier reeds medewer king verleend heeft op 21 januari 1957, Ing. St. no. 14. Merkwaardig beeld. Bezien tegen de achtergrond van de cijfers voor het kleuteronderwijs en voor het g.l.o. geeft het totaal overzicht voor het v.g.l.o. een enigs zins merkwaardig beeld. aant. leerl. V.g.l.o. lokalen per 1-9-1958 openbaar 11 177 P.C. 10 182 R.K. 16 266 Hij heeft zich afgevraagd, of de relatief hoge bezetting bij het r.k. v.g.l.o. inhoudt, dat dit soort onder wijs aan de r.k. scholen langzamer hand reeds zijn eigen plaats gevon den heeft en de juiste inhoud ver kregen heeft, of dat de verklaring hiervoor gezocht moet worden in het grote tekort aan ruimte bij het r.k. nijverheidsonderwijs, waardoor een groot deel van de leerlingen, die eigenlijk in aanmerking zouden moe ten komen voor een plaats op de r.k. technische school Don Bosco, dan wel op de r.k. huishoudschool voor meis jes, door plaatsgebrek uiteindelijk toch terechtkomt op de v.g.l.o.-scho- len. Een bevestiging hiervan meent hij gevonden te hebben in het ant woord van het College onder no. 404, Haagweg 31 afgewezen wegens ruim tegebrek. Don Bosco 202 afgewezen wegens ruimtegebrek. Naar aanlei ding van uw antwoord ontfer no. 356, waarin u zegt, dat het niet onmoge lijk lijkt, dat in de toekomst leer lingen van v.g.l.o.-scholen, na 1 jaar daar het onderwijs te hebben gevolgd zullen kunnen overstappen naar een 2e klas van de l.t.s. of het primair nijverheidsonderwijs voor meisjes, kan ik u mededelen, dat een derge lijke overstap naar de 2e klas van de l.t.s. thans door/ het Ministerie niet toegestaan wordt, wel uiteraard naar de le klas van de l.t.s. Spanningen. Bij het ulo-onderwijs is het beeld als volgt: aant. leerl. lokalen per 1-9-1958! openbaar 26 696 P.C. 43 1156 R.K. 36 971 Hier doen zich momenteel de no dige spanningen voor in de huisves ting van scholen. De jongensulo aan het Vrouwenkerkhof zal per 1 sep tember a.s. 14 klassen omvatten, ter wijl het gebouw aan het Vrouwen kerkhof slechts 11 leslokalen en 1 vaklokaal bevat, terwijl het boven dien bestemd is, om t.z.t. te worden afgebroken in verband met de sane ring van de binnenstad. Nog steeds is men er niet in geslaagd, om deze school over te brengen naar de school aan de Potgieterlaan, aangezien de ruimte aan de Potgieterlaan pas voor dit doel kan worden vrijgemaakt, als de voorgenomen bouw van de r.k. school voor g.l.o. aan de Haag weg gerealiseerd is. Een urgentie- verklaring voor de bouw van deze school werd in 1958 wel aange vraagd, maar niet verkregen. De meisjesulo aan de Haarlemmerstraat 34 telt thans 11 klassen, gehuisvest in elf lokalen aldaar met opoffering van een vaklokaal. Hij sprak voorts over gemeente lijke tegemoetkoming in de exploita tiekosten van avondscholen, de wen selijkheid van administratieve hulp voor hoofden van grote ULO's, het aanstellen van assistent-leidsters bij het kleuteronderwijs, schoolrijp- heidsonderzoek en over de reserve ringen voor de 5-jaarlijkse afreke ningen. Wethouder Van Schaik gaf gis teravond antwoord op dit betoog van de heer Wiertz, dat door plaatsge brek moest blijven staan tot de krant van hedenavond. Det wethouder meende dat het globaal opzetten van cijfers van klassen en leerlingen aanleiding geeft tot misverstanden. In de raad worden deze getallen toch niet be grepen, zei hij, en het is beter kwes ties als deze met het schoolbestuur aan de orde te stellen. De cijfers zijn ook niet allemaal juist, dat is niet de schuld var de heer Wiertz, maar de gegevens die hem ter beschikking werden gesteld vermelden 300 leerlingen teveel voor het katholiek lager onderwijs. Hier door krijgt men van de vergelijken de cijfers over 't lager onderwijs wel een ander beeld. De technische school Don Bosco moet inderdaad véél leerlingen afwij zen, maar men zal weten, dat de school waarschijnlijk dit jaar nog tot uitbreiding van de bebouwing zal overgaan, terwijl er scholen in Alkemade en Hillegom gebouwd zul- lenn worden, die zonder twijfel de toeloop naar „Don Bosco" zal doen verminderen. In de serie winter lezing en van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond in de aula van dit museum de heer E. Zürcher, weten schappelijk ambtenaar bij het Sino logisch Instituut der Leidse Univer siteit, over het onderwerp „Proble men en achtergronden van de schrifthervorming in het huidige China". De alfabetisering van het Chinese schrift is, aldus spreker, in feite een onderdeel van een veel groter pro gramma, dat nog slechts zeer ten dele is uitgevoerd, n.l. vereenvoudi ging van het bestaande schrift als overgangsfase, afschaffing van de klassieke schrijftafel en vervanging daarvan door de spreektaal voor alle vormen van literatuur, normalisatie van de taal door „taalzuivering", verbreiding van de Noord-Chinese omgangstaal (in het bijzonder het dialect van Peking) als een soort „algemeen beschaafd" voor geheel China. De heer Zürcher legde er de nadruk op dat al deze punten vol strekt geen innovaties zijn: alle heb ben zij een voorgeschiedenis, die in duur varieert van enige decennia tot meer dan tweeduizend jaar. Zo vindt de propagering van het Peking- Chinees een voorloper in de „ambte naren-taal", die zich vanouds richtte op de taal van Peking, de zetel van de centrale regering (het „Manda rijn", de taal der mandarijnen, der magistraten) en de huidige maatre gelen beogen slechts de maximale verbreiding van datgene wat reeds eeuwen de omgangstaal van een be paalde sociale bovenlaag was; reeds in de zeventiende eeuw waren er speciale scholen voor de „ambtena ren-taal". De vereenvoudiging van het schrift door vermindering van het aantal strepen en eliminatie van varianten heeft een even radicale voorganger aan het eind van de derde eeuw vóór onze jaartelling, en ook toen was het een onderdeel van een veel groter programma van centralisatie en standaardisering op elk gebied. Ver eenvoudigde schriftvormen blijven de gehele geschiedenis door geminacht als „vulgair", maar toch worden ze BLOEMEN EN PLANTEN IN ZUID-AFRIKA. De heer D. Hogewoning hield gis teravond voor de Koninklijke Neder landse Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde afdeling Leiden in „In den Vergulden Turk" een lezing over een bloemen- en bloembollenbedrijf in Zuid-Afrika. De heer Hogewoning, zelf afkom stig uit Lisse, is twee jaar geleden naar Zuid-Afrika gegaan om daar bij het bedrijf waarover hij vertel de de functie van cultuurchef te gaan vervullen. Hij was nu voor een vakantie van een maand in Nederland en voldeed graag aan het verzoek een lezing te houden voor de maatschappij, waar van hij vroeger bestuudslid is ge weest. De lezing was zeer interessant. Het gaat op een bloembollenbedrijf in Zuid-Afrika wel wat anders toe dan in Nederland. Men moet reke ning houden met het verschil in temperatuur, waar de bollen en bloemen als daar geen goede rege ling voor is veel van te lijden heb ben. Per jaar worden er door het bedrijf, waar spreker werkt tien mil joen gladiolen verhandeld. Na de pauze vertoonde de heer Hogewoning een aantal prachtige dia's van Zuid-Afrika. op grote schaal gebruikt. Een aan zienlijk deel van de huidige „nieu we" karakters bestaat uit dergelijke, reeds lang gebruikte, vereenvoudig de vormen. De alfabetisering tenslotte, is stellig van Westerse oorsprong. De eerste pogingen in die richting wer- deir in de zestiende eeuw door mis sionarissen ondernomen, terwijl Chi nese intellectuelen zich eerst om streeks 1900 intensief hiermee gin gen bezighouden. Voorlopig zal het inmiddels opgestelde en officeel be krachtigde alfabet naast de karakters gebruikt worden voor allerlei edu catieve doeleinden. Ondanks de grote obstakels en mogelijke weer standen bijeen deel van de bevol king achtte spreker het zeer waar schijnlijk dat het experiment zal slagen. Het verdwijnen van het meer dan dertig eeuwen oud schrift is een natuurlijk verschijnsel in deze mo derne wereld, een betreurenswaardig doch noodzakelijk afscheid van een indrukwekkend maar dood verleden. Een Paasdronk Onze wijnafdeling biedt U Norm. pr. p. 3 fl. Spec, pr p. 3 fl. Beaujolais 9.75 8.75 Liebfraumilch 13.05 11.75 Vermouth Ricordo 11.25 10.50 VROOM DREESMANN LEIDEN [Advertentie) De voorjaarsmode bij Vroom en Dreesmann Vrolijke regenkleding brengt 'n zonnetje op sombere dagen Gebakje peuzelen en rustig kijken Een welverdiend applaus klonk op gistermorgen, -middag en -avond in de telkens weer geheel bezette lunchroom van Vroom en Dreesmann, waar vier bekoorlijke mannequins de eerste voorjaars show besloten met een laatste ronde, traditie-getrouw in avond japonnen en bruidstoillet. Terwijl de talrijke dames een uur lang de tijd hadden voor het drinken van een kopje koffie en het naar binnen peuzelen van het daarbij behorend complet of ge bakje, konden zij vele oogjes wa gen aan de talrijke modellen, welke de mannequins op heel charmante wijze toonden Voor iedere vrouw is het toch wel heel interessant te weten hoe ze in het komend seizoen bij vele omstan digheden gekleed kan gaan. Enkele uitgezonderd, waren alle modellen voor iedereen draagbaar, practisch en. toch zeer modieus. De taille zat pok op deze show vrijwel overal op de natuurlijke plaats; een enkele maal vinden wij nog de empire»lijn in japon of mantel. De voor ons klimaat zo practische dracht: japon met jasje, is ook dit seizoen weer aan de orde. De mo dieuze tailleurs, vaak met bijpassen de mantel, zijn evenals vorige seizoe nen nog fantasie-pakjes, waarvan de jasjes iets bóven of iets ónder de taille reiken, verschillende malen met een grote afstaande kraag. De sombere regenachtige dagen, kunnen we met de tegenwoordige vrolijke pastelkleurige, regenkleding toch een zonnig tintje geven. Voorstellen aan de Leidse Raad De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 23 maart te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen van de vorige vergade ring. 2. Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid van de Verkeerscommissie uit de leden van de gemeenteraad (vacature mej. A. J. v Nienes). 5. Voorstel tot het verlenen van voorschotten op de vergoeding we gens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1959. 6. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van gymnastiekwerktuigen ten behoeve van een viertal scholen voor gewoon lager onderwijs, uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs. 7. Voorstel inzake het -vaststellen van de vergoeding voor de beloning van vakonderwijzers, waarop de be sturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen over 1953 aanspraak hebben. 8. Voorstel tot vaststelling voor 1956 van de bedragen, bedoeld in ar tikel 33, le lid, van het besluit bui tengewoon lager onderwijs 1949, met betrekking tot het openbaar buiten gewoon lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen. 9. Voorstel inzake het vaststellen van vergoeding in de exploitatiekos ten waarop de besturen der bijzon dere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kin deren over het jaar 1956 aanspraak hebben, alsmede de vooi vergoeding in aanmerking komende kosten dezer scholen over dat jaar. 10. Voorstel inzake het vaststellen van de vergoedingen in de exploita tiekosten, waarop de besturen dei- bijzondere scholen voor buitenge woon lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen over het jaar 1957 aanspraak hebben, alsmede de be dragen van de voor de vergoeding in aanmerking komende kosten dezer scholen over dat jaar. 11. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de vergoeding in de kosten van de beloning der vak onderwijzers ten behoeve van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1959. 12. Voorstel tot het vaststellen van de vergoedingen in de exploitatiekos ten, waarop de besturen van de bij zondere kleuterscholen over 1957 aan spraak hebben. 14. Voorstel tot het verlenen van 'n aanvullend subsidie voor de open bare leeszaal en bibliotheek „Reu- veris" over het iaar 1957 ten bedrage van 14.796.05. 15. Voorstel inzake vaststelling van het bedrag der vergoeding, welke de leden van de raad van bestuur van het industrieschap de Grote Polder genieten voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad van be stuur (voorgesteld wordt 7.50 per vergadering). 16. Voorstel inzake het aankopen van gronden gelegen ten westen van het Legermuseum in de Pesthuis polder en tot tussentijdse beëindiging van de pachtovereenkomst met be trekking tot deze gronden. 17. Voorstel inzake het verkopen van percelen grond, gelegen ter weerszijden van de Valeriusstraat. 18. Voorstel inzake verkoop van een strook grond, gelegen aan de De Goejestraat (aan Th. A. Hendrik hen voor 28.per m2). 19. Voorstel inzake het verhuren van gedeelten en/of aanhorigheden van gemeentegebouwen. 20. Voorstel inzake de bouw van 158 woningen ten noorden van de Vijf Meilaan. 21. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot ter financiering van verbeteringswerken aan wonin gen van plan I van de Woningbouw vereniging „De Goede Woning". 22. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot ter financiering van onderhoudswerk :n aan woningen van plan I van de woningbouwver eniging „De Tuinstadwijk". 23. Voorstel inzakt het aangaan van een geldlening ad 500.000. 24. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad 190.000. 25. Voorstel tot verhoging van het bij raadsbesluit van 25 augustus 1958 no. 235, aan de N. V. Maatschappij tot levering van elektrische energie „Lugdunum" beschikbaar gestelde krediet in rekening-courant. 26. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die, betreffende het verrichten van diensten door de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Zonnig. Allereerst zagen wij enkele rokken gecombineerd met blouse van jersey of katoen, jumper of twinset. Heel aardig was de wollen wijde rok in een wit-lila-groen streepdessin, waar bij een groen twinset gedragen werd. Met een bijzonder applausje werd de zwart-wit gebloemde japon met wijde rok en grote kraag van wit piqué ontvangen, evenals een jurkje be drukt met motieven in kleuren uit het zonnige zuiden. De jongste mannequin toonde ons een zeer modieuze hei-rode regen mantel, welke ons voor dit doel alleen een beetje onpractisch voorkomt, daar men door de lage halsuitsnijding van achteren enige kans loopt niet hele maal droog te blijven. Veel succes had een marine-blauwe japon met korte ingezette mouwtjes en bijpassend jasje met grote witte kraag; het jasje wordt van achter ge sloten met een ritssluiting. Schattig, maar even wennen Bijzondere aandacht had een lila mantel met een iets korter los tweede rugpand, dat van voren met een cein tuur vastgehouden wordt. De cock tail- en avondjaponnen, welke alle kort waren, zijn vervaardigd van Jac quard, jacquard duchesse, imprimé en nylon. Hiervan noemen wij de zachtgroene strapless cocktailjapon van jacquard met stola van de zelfde stof. Het model van de korte, mowloze bruidsjapon, zouden we willen om schrijven met „schattig", maar naar onze mening moeten we aan dit mo del voor een bruidsjapon toch wel heel even wennen. E. M. B.-E. „DE SPREEUWP0T' VRAAGT UW AANDACHT Kent u het klubhuis „de Spreeuw- pot"? Nog nooit van gehoord, zegt u? En toch kent u het, want wij be doelen het oude klubhuis, wat vroe ger „het St. Franciscus Liefdewerk" heette. Verder hoeven wij u niet te ver tellen. Nog steeds werken er veel leiders en leidsters. Zij geven klub aan de jongens, die er komen vanaf hun 5de jaar. Op het ogenblik zijn er in de kleuterklub jongens èn meisjes. We hebben een mooie kapel en ruime speelzalen. Dat alles kost veel geld, dat weet u, maar daarover wilden we u niet las tig vallen. Toch is het voor de kapel, dat we u iets willen vragen. We zijn druk bezig met een jongenszangkoor! U zult de waarde daarvan voor onze jeugd wel begrijpen. Er moet flink geoefend worden maar hiervoor is een piano nodig. Bovendien hebben we in onze gewo ne klubs en bij de ouderavonden ook heel graag een piano! We hebben er echter geen! Zou iemand ons hieraan kunnen helpen? 't Zou zo heerlijk zijn Misschien komt u met de schoon maak tot de ontdekking', dat u met de radio en televisie die grote „sta in de weg" niet meer nodig heeft? Wij weten er raad mee: een tele foontje no 25000 en hij wordt bij u weggehaald Over schoonmaak gesproken: wè willen ook zo graag onze bibliotheek wat uitbreiden met mooie moderne jongens- en meisjesboeken Heeft u s.oms goede exemplaren, die u niet meer gebruikt? Wij zijn u dankbaar. En als u nu die speelgoedkast een beurt geeft en u ziet, dat er nog veel in staat, dat nog goed is, en u niet meer gebruikt, omdat u geen kleine kinderen meer heeft 't Volgend jaar moet u die dingen wéér schoonmaken. Zonde van het werk! Wij halen het ook direct af, na een telefoontje of berichtje! Het adres: Klubhuis „de Spreeuw- pot", Nieuwe Rijn 52, Leiden. Bij voorbaat dank. Namens de stafleden, GERDA v WELY ..Als de vos de passie preekt'' (Van onze correspondent in Australië) De vraag: ,Wat zegt de Australiër over het Nieuw Guinea-vraagstuk", is eigenlijk wat optimistisch gesteld; de Australiër, zeer in het algemeen gesproken dus, zegt er niéts over, omdat hij een hekel heeft zich in problemen te verdiepen. Degenen die er iets over zeggen en er óók iets van weten, zijn veelal degenen die In donesië en de Indonesische politiek van zeer nabij kennen. zy waarschuwen Australië en de Australiërs in de betekenis van, :,Als de vos de passie preekt Met slechts een paar honderd ki lometer zeewater tussen Australië en Nieuw Guinea, zou men mogen ver wachten dat het vraagstuk met zo diepgaande verschillen, de aandacht van het Australische volk zou trek ken. Niets is minder waar Indien dr. Subandrio een vermaard tennisspeler of renpaard-bezitter ware, had zijn bezoek groter aandacht getrokken, dan thans het geval is geweest. Het geen niet wegneemt, dat de bladen op de vóórpagina's de resultaten van zijn bezoek bespraken, iets wat alleen 27. Voorstel inzake het aanwenden van aardgas als brandstof in de elek trische centrale. 28. Voorstel tot aangaan van over eenkomsten tot levering van gas aan een zestal gemeenten. 29. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van een personenauto ten be hoeve van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 10.900 30. Voorstel inzake het uitkeren aan de pachter van het handbagger- werk van de door deze over 1957 ter zake van deze werkzaamheden ver schuldigde omzetbelasting. 31. Voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor de in richting van de binderij in het Ge meente-Archief. (Kosten ƒ2.815). 32. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de verbete ring van de arrestantencellen en de inrichting van een leslokaal, tevens kantine, in het politiebureau. 3? Voorstel inzake verhoging van het beschikbaar gestelde kredit ten behoeve van 't herstel en de verbete ring van het oude gedeelte van het gebouw van de Gemeentelijke Werk plaats. 34. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening van de Armenraad over het jaar 1957. aan belangrijke gebeurtenissen (va riërend van bijzondere moorden tot de sensationele redding van een poesje) ten deel valt. Toch hebben de zwaar opgemaak te verslagen en artikelen verband houdend met het bezoek van dr. Su bandrio, de publieke belangstelling niet kunnen beroeren, noch de aan dacht trekken, welke dit voor Austra lië zo buitengewoon belangrijke vraagstuk verdient. De reden: de Australiër heeft een hekel zich zorgen te maken over iets dat hem niet direct raakt. Indien zich feitelijke gebeurtenissen op Nieuw Guinea zouden voltrekken, eerst dan zou hij wakker worden; wanneer het mogelijk te laat is. In de afgelopen week heb ik her haalde malen getracht met de gemid delde Australiër over het vraagstuk inzake Nieuw Guinea in discussie te komen. Vrijwel steeds mislukte dit, omdat men eigenlijk nauwelijks iets wist omtrent de positie op dit eiland en de verwikkelingen, welke ont staan zijn. Van één feit is men algemeen wel overtuigd, men wenst de Indonesiërs allerminst zo dicht in de nabijheid als door de bezetting van Nieuw Guinea het geval zou zijn. Men is het daarom niet eens met de, in dit opzicht onduidelijke hou ding der regering, welke volgens het communiqué na de bespreking met dr Subandrio de mogelijkheid tot Indonesische bezetting heeft open gehouden. Die het weten kunnen. Zoals reeds opgemerkt, de beperk te reacties uit het publiek komen in hoofdzaak uit kringen, welke uit de praktijk de Indonesische politiek kennen. Zij waarschuwen naar het thema van de vos die de passie preekt en dat, na de vinger, de hele hand zal worden genomen, dat wil zeg gen, na Nederlands Nieuw Guinea, het Australische deel aan de beurt van vordering zal komen. Australische groot-zakenlieden met interesse op Nieuw Guinea geven uiting aan hun bezorgdheid voor con fiscaties en delen mee te overwegen zich uit Nieuw Guinea terug te trek ken. Een correspondent te Hollandia van het Labour-blad „Daily Miror" waar schuwt dat na Nieuw Guinea, moge lijk Engels-Borneo in de aandacht zal komen en hij constateert dat door de veranderde houding van Austra lië, de mogelijkheid van gewapende actie door Indonesië is vergroot. Het bezoek van dr. Subandrio moge bij het grote Australische publiek weinig of geen indruk hebben ge maakt, in politiek opzicht heeft hij een verscherpte waakzaamheid t.o. der regering en haar standpunt te weeg gebracht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4