Geen kans voor 'n loonronde Dieven-drietal sloeg over de kop „Hoe laat begint de vliegles?" RIVELLA Macmillans besprekingen in Amerika Echo van Venus KORTE golf ton-sur-ton overhemden VRIJDAG 20 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Zweedse kampioen hordenlopen, Per Owe Trollsas, winnaar van een ïilveren medaille op de Europese atletiek-kampioenschappen van vorig jaar, is in Stockholm getrouwd met het verpleegstertje Karin Haldin. Foto: het jonge paar sprong na het verlaten van de Engelbrekt kerk te Stockholm over een horde het nieuwe leven in. Voorzitter K.A.B. en C.N.V. De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, deelde ons vanmorgen mede, dat de K.A.B. onder de gege ven omstandigheden niets voelt voor een algemene loonronde. „Wanneer er nu een algemene loonronde kwam, zou het nuttig effect ervan voor de werknemers beduidend geringer zyn dan de nominale loonsverhoging", zo zei de heer Middelhuis. Hij verklaarde, dat de K.A.B. wel vrijere loonpolitiek voorstaat. Naar zijn mening is er in bedrijven die on der gunstige omstandigheden wer ken, bepaald plaats voor een verbe tering van het loon. De heer Middelhuis voegde hier aan toe, dat verschillende zaken zo als de invoering van de algemene weduwen- en wezenvoorziening en van de invaliditeits-verzekering en Bij Rihenen is gistermiddag een auto over de kop geslagen, die was besto len door drie jeugdige Amsterdam mers. De drie werden docr de Rijks politie gearresteerd toen ze met heel weinig letsel bij een dokter in de buurt op verhaal zaten te ko men. De politie was gewaarschuwd,, door automobilisten, die de gestolen auto een salto i ad-den zien maken en in een langs de weg lopende sloot had den zien duiken. De bestelwagen was des morgens gestolen op de Singel in Amsterdam, waar het voertuig geparkeerd stond. De daders, de 1'8-jarige Van W. en diens 19-jarige broer en de kunst schilder P. C. K. (22) hadden eerst wat door de stad getoerd maar later hadden ze de grote weg gekozen. Om beurten namen ze het stuur. Bij Rhe- nen maakt° een van hen een fout, die leidde tot het ongeluk, waarbij de be stelwagen zo goed als geheel vernield werd. De drie arrestanten zijn naar hun woonplaats overgebracht. Voor de zusjes Sevink uit Den Haag zal vliegen-leren goedkoper worden, dan ze ooit hadden kunnen denken. Thea, Marion en Henriëtte zijn i resp. 10, 9 en 13 jaar oud. Erg oud is dat nog niet maar ondanks dat, heeft het klavertje drie toch al een grote belangstelling voor de luchtvaart. Thea schreef een aardig briefje naar de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart haar va der was wel zo goed het adres op te zoeken met de vraag: „Hoe iaat begint de vliegles en hoeveel kost het?" Voor één keertje kost het vliegen niets. Zaterdagmiddag zal de voorzit ter van de Haagse Aeroclub, de heer Rein Ughes, de drie zusjes op het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven hun luchtdoop geven. Ze krijgen wel geen hele cursus maar ze leren in ieder ge val, wat vliegen is. de verwerking van de sinds 1957 be staande huurtoeslag in de lonen, vol gens de K.A.B., voorrang dienen te hebben boven andere. Het standpunt van de K.A.B. komt vrijwel overeen met dat van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De voorz. van het C.N.V. heeft na melijk op een studieconferentie van het C.N.V. gezegd, dat de vakbewe ging niet mag meewerken aan infla tie, en dat zij dit wel zou doen wan neer zij een algemene loonronde pro pageerde. Ook het C.N.V. voelt meer voor vrijere loonvorming en een verho ging van de lonen in die bedrijven, waar dat economisch mogelijk is. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen wenst, in tegenstelling tot de confessionele organisaties, wel een algemene loonronde. Hoge Raad Processie-verbod overtreden? De civiele kamer van de Hoge Raad heeft vandaag behandeld 'n cassatie beroep van de procureur-generaal te 's-Hertogenbosch tegen een arrest van dit hof, dat een vrijspraak in hield ten aanzien van pater C. Hels- dingen te Teteringen, kapelaan A. C. M. v. Loon te Made en pater A. P. de Rijk, thans missionaris in Argen tinië die ervan beschuldigd syerden te hebben deelgenomen aan een vol gens de dagvaarding niet geoorloofde processie te Geertruidenberg. Deze soort zaken worden steeds (krachtens de wet toezicht op kerkgenootschap pen) behandeld door de civiele rech ter. Ook de rechtbank te Breda heeft in eerste instantie een vrijspraak gege ven. De Grondwet staat processies in het openbaar toe op plaatsen, waar die ook gebruikelijk waren voor 1848 vlug droog en niet strijken. Geen kleuren maar het moderne wit in ton-sur-ton, d.w.z. een zeer fijn ingeweven streepmotief. U betaalt normaal 19.50 voor deze zeldzame superkwaliteit overhem den, maar wij lieten In de stille tiid door één aer beste overhemd- faorieken een serie vervaardigen tegen een zeer lage prijs. U pro fiteert, want één dag en geen dag langer betaalt U voor deze schitterende NO-IRON T0N-SUR-T0N OVERHEMDEN met spreidboord, een verbijsterend lage prijs: voor jongens 10-16 jaar, alle maten voor heren Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat IJ Meent hk.Goudseslngel Katendr.Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 In het Ri tv-hotel te Madrid is een modeshow van kinderkleding gehou den, waaraan wel heel jeugdige man- nequintjes deelnamen. Links zien we twee kleine meiskes, die met kennelijk plezier zomerjurk jes toonden, rechts een nog kleinere peuter, die het allemaal zo zonnig niet zag. HET EERSTE KIEVITSEI TE KATWIJK GEVONDEN De veertienjarige Martien Aanha- ne uit de Rijnstraat 70 te Katwijk a. d. Rijn heeft gisteren het eerste kie vitsei, dat dit jaar in de gemeente Katwijk is gevonden, aangeboden aan burgemeester H. Duiker. Martien Aanhane is leerling van de r.k. tuinbouwschool te Noordwij- kerhout. Hij vond het geluksei op een weiland in de Hoornsepolder. Het schijnt bijna een traditie, dat een lid van het gezin Aanhane een eer ste kievitsei vindt. Twee jaar geleden overhandigde een broer van Martien het eerste ook bij Uw warme maaltijd ödndeU dan andeU EEN FRIESCHE VUG-DOMO PRODUCT (Advertentie) In de bergen De Britse premier Macmillan zal vandaag met president Eisenhower Katwijkse ei aan de burgemeester en spreken in diens buitenverblijf te m vroeger jaren bracht hun vader, n,„,0 de heer Th. A. Aanhane een eerste Camp David' <*n plegen plaats ui kievitsei bij H.M. de Koningin. (Advertentie) het jaar waarin de toenmalige grond wet tot stand kwam. Mr. Ph. C. M. van der Ven te Den Haag heeft het beroep tegengespro ken. De procureur-generaal had in zijn cassatieschriftuur aangevoerd, dat de vrijspraak op onjuiste criteria be rustte. Volgens hem had de rechtbank dienen te onderzoeken of voor 1848 speciaal processies daar ter plaatse werden gehouden. Zij spreekt echter alleen van plechtigheden, o.a. begra fenissen langs de openbare weg. Mr. Van der Ven bestreed dit standpunt. Zijns inziens dienen derge lijke plechtigheden als een geheel te worden beschouwd, zodat ook pro cessies daaronder vallen. Hij achtte de criteria juist en zeide, dat dit cas satieberoep tegen een zuivere vrij spraak gericht is. Daarom vroeg hij het beroep niet ontvankelijk te ver klaren. De procureur-generaal, mr. Lange- meijer, zal op 3 april conclusie nemen. Het radarstation van het Lincoln- laboratorium te Westford in de Ame rikaanse staat Massachusetts heeft in februari een radarsignaal naar de le?a.üf van leden onder wie de planeet Venus gezonden, dat terug- ministo var. Buitenlandse Zaken Sel- kaatst is naar de aarde, zo is dogr Ll°yd, m Washmgton aankwam, dit laboratorium bekend gemaakt. c de bergen van Maryland op ongeveer honderd km van Washington. Alvorens zij naar hun conferentie oord vertrekken zullen zij eerst een bespreking hebben met Dulles. Macmillan, die gisteren met zijn de- Men heeft nu met grote zekerheid kunnen vaststellen, dat Venus zich op 93 miljoen kilometer van de aarde bevindt. Het radarsignaal had circa 2Vi minuut nodig om Venus te bereiken. I h -»eft in Canada steun gevonden door zijn plan tot het „uitdunnen" van de strijdkrachten in Midden-Europa. De Britse premier heeft woensdag in Ottawa besprekingen gevoerd met premier Dief en baker. Uit diplomatieke bronnen wordt vernomen, dat Diefenbaker volledige Een kijkje vóór de onthulling Anderhall jaar geëist voor hardhandige afrekening Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 36-jarige A. C. de K. terecht gestaan, die bekende, de 61-jarige Amsterdamse taxichauffeur C. F. na afloop van een rit in diens wagen, met een ijzeren buis bewuste loos te hebben geslagen. De officier van justitie, die in deze geweldpleging een poging zag om zwaair lichamelijk letsel toe te bren gen, net een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek van de drie maanden voorarrest, die verdachte thans reeds heeft ondergaan. Verdachte had zich in de vroege avonduren van 16 december j.l. met de taxi van J. van bet Rembrandts- plein naar zijn huis in de Barentz- straat laten rijden. Hij had echter niet voldoende geld om de rit te betalen en verzocht de chauffeur in zijn straat even te wachten. Hij zou,thuis even geld gaan halen. „Ik heb wel 20 nuten moeten wachten en de prijs was daardoor opgelopen tot 3.90", zo verklaarde de taxichauffeur voor de rechter. „Toen 'het wachten te lang duurde ben ik naar K.*s huis gegaan en heb op de deur gebonsd. K. kwam telde de chauffeur. Hij was met een bloedende wond op het trottoir ineen gezakt. „En toen bent u zo maar weer naar binnen gegaan, zonder u om de man te bekommeren?" vroeg de president aan de verdachte. „Ik was overstuur en wist niet meer wat ik deed", luidde het antwoord. „Ik dacht dat de chauffeur mij met een voorwerp wilde slaan". Geen van de getuigen had dit echter gezien, maar de chauffeur zelf achtte het niet uitgesloten dat verdachte het opge rolde clubblad van de hengelsport vereniging, waarin hij tijdens het waohten in de auto had gelezen, voor een slagwapen had aangezien. „Het was helemaal niet mijn be doeling om hem op het hoofd te slaan. Ik wilde dat wapen uit zijn hand slaan", zo verdedigde K. zich. „Daar schoot u toch niets mee op, u 'had niet eens 'betaald", zei de president. „U heeft al negen veroordelingen achter de rug, waarvan enkele wegens mis handeling5'. De verdediger vroeg onmiddellijke invrijheidstelling omdat hij meende zelf naar buiten, ging even weg, maar i dat hier alleen van noodweer of nood- kwam kort daarna weer te voorschijn weer-exces sprake was. De rechtbank met een ijzeren staaf waarmee hij me wees dit verzoek echter af en bepaal- een klap op mijn hoofd gaf', zo ver-1 de de uitspraak op 2 april. ST -7 iLdLM Heden werd op het Martinikerkhof te Groningen het door prof. L. O. Wenkebach vervaardigde oorlogsherinneringsmonument geplaatst. De oud minister-president dr. W. Drees zal het monument op 25 maart onthullen. steun van de Canadese regering heeft toegezegd voor de poging van Mac millan om Eisenhower te overtuigen van de noodzakelijkheid enige beper king van zowel de strijdkrachten van het Oosten als van het Westen in Duitsland te bevorderen. Macmillan wil, dat zijn plan voor een gedeelte lijke ontwapening in Midden-Europa als punt één zal staan op 'het program ma van de westerse politiek bij de onderhandelingen met de Sowjet- Unie ovr Duitsland. Macmillan werd gisteren in Wash ington verwelkomd door vice-presi dent Nixon en de Amerikaanse mi nister vran Buitenlandse Zaken ad interim Herter. In een korte verkla ring zei Macmillan, dat Engeland en Amerika nooit nauwer met elkaar verbonden zijn geweest dan vandaag. Hij sprak zich uit voor een krachtige houding tegenover Ruslai d: „Bereid zijn tot onderhandelingen is niet het zelfde als het opgeven van principes. „Wat wij te doen hebben met onze bondgenoten is het uitwerpen van een gemeenschappelijke politiek, waarin kracht en redelijkheid hand in hand gaan". Zijn bezoek aan Moskou heeft hem de overtuiging gegeven, zo zei hij, dat de Sow jet-leiders beseffen, dat het 'n gemeenschappelijk belang is van Oost en West oorlog te vermijden. Macmil lan prees de zieke minister Dulles als iemand „met een onoverwinnelijke geest, die steeds voor allen inspire rend werkte". Bij een botsing tussen een auto en een goederentrein bij Xenia in Ohio zijn donderdag zeven meisjes tussen acht en twaalf jaar en twee vrouwen dié allen in de auto za ten om het leven gekomen. Met ingang van 28 maart zul len buitenlandse automobilisten voor Frankrijk geen triptiek meer nodig hebben, zo is te Parijs bekend ge maakt. Bij de voornaamste grens posten zullen vrouwen worden gede tacheerd om de buitenlanders te hel pen met de douaneformaliteiten. De dorpsbakker van Celle- Saint-Avant bij Tours, die zijn twee de vrouw vermoord had en haar ver volgens kort voor het brood bak ken in zijn oven gecremeerd had, is tot levenslang dwangarbeid ver oordeeld. Het intercontinentale ballisti sche projectiel van het type „Atlas", dat woensdag was gelanceerd, is op ongeveer 1.150 km. van de lan- ceerplaats in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. De bedoeling was dat het projectiel een afstand van ca. 8.000 km. zou afleggen. Een bediende van het Deense hof is op heterdaad betrapt op dief stal van kostbaarheden uit het pa leis Maliënborg te Kopenhagen. Twee van heling verdachte antiquairs zijn gearresteerd. Een groep Russische ingenieurs heeft een slee met een vliegtuig motor ontwerpen, die een snelheid van meer dan 100 km. per uur heeft. De slee zal gebruikt worden voor het vervoer van passagiers, post en vracht in het uiterste noorden en oosten van het land. 't Huwelijksamen over hindernissen Eén dag profiteert U van de meest sensationele bieding in de geschiedenis van Coster. De eerste stap vond Dolores wat moeilijk

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3