Wethouder van verhoging van financiën voorspelde de Rijksuitkeringen Scherp SCHUDEL's Jenever Ontwerp consultatiebureau Leiden-noord is gereed Gas en electriciteii niet duurder Nieuwe efficiency bij de gem. diensten Ernstig ongeval in de Douzastraat DR. K0RTENH0RST HERKOZEN VRIJDAG 20 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WAT GAAT LEIDEN DOEN MET SCHULD VAN 2 MILJOEN? De bekende begrotingsspraakwaterval blijft In de weelderige Leidse raadzaal tromen als een gorgelend beekje. Men volgt deze keer een tame lijk ingewikkelde procedure, die de wethouders beurtelings in een estafette voor het spreekgestoelte brengt. De raad zélf lijkt moe. De aandacht ver slapt. De vroede vaderen bieden de aanblik van evenzoveel Homerussen» die, volgens het spreekwoord, wel eens op hun tijd willen knikkebollen. Het zij hun vergeven; ook de vele lulde en minder luide babbeltjes, die tij dens de redevoeringen gemaakt worden. Weth. Jongeleen over Elisabethshof Om twee uur gistermiddag ging het college over de dubbeltjes pra ten en Leidens thesaurier vestigde 'n record met een uitstekende speech over de financiën en aanverwante zaken. Geen tariefsverhoging. Wethouder S. Stolp was dankbaar voor de waardering van de raadsle den. Direct al kon hij deze, dankbaar heid honoreren met de mededeling, dat het college niet dénkt aan ta riefsverhoging van gas en electrici- teit en dat het met bijzondere aan dacht de mogelijkheden van de sub sidies voor Leidse instellingen zal bestuderen. Maar zonder meer kon hij deze belofte niet doen en een somber oog wierp hij daarbij op de financieel-economische mogeiijkne- den van de gemeenten in deze tijd Gelukkig hoeft Leiden géén kasgel den tegen hoge rente aan te trekken. Leiden is nooit een verkwistende, schuldenmakende gemeente geweest. Het moment, dat de gemeenten weer geld kunnen aantrekken op de kapi taalmarkt tegen redelijke rente is in zicht, maar 't is de vraag of de cen trale overheid dit zonder meer zal toestaan. Leiden zal de mogelijkhe den van de toekomst goed benutten. Zijn liquiditeitspositic is gelukkig prima; de kasgeldschuld practlscn nihil. De vlottende schuld van de ge meente bedraagt f 7.500.000, daar ƒ,1.400.000 kasgeldschuld bij. De to tale kapitaalbehoefte is 23.400.000. Spr. achtte het onmogelijk, vol gens de wens van de minister de ze vlottende schuld te consolideren. De gemeente zal tóch wel een veilige weg bewandelen. Zij kan zich niet in speculaties begeven. Voorzieningspeil niet aantasten De wethouder gaf vervolgens end- ge prognoses over de te verwachten financiële regeling tussen rijk en ge meente vermoedelijk ingaande 1 ja nuari 1059. Intusen moest Leiden on danks alle onzekerheden voortvaren Men meende, dat het voorzienings peil van de stad niet mocht worden aangetast. Vandaal het tekort (van ruim 2 miljoen) op de begroting. Een sluitende begroting zou vele onmis bare werkzaamheden gesnoeid heb ben. Het college weet nog niet wét er met het tekort moet gebeuren. Men wacht bv. nog op een oud ver zoek om verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. En juist hier over kon de wethouder een verheu gende mededeling doen. POTLOOD EN GEEST No 527. Horizontaal: 1. deel van een deur, 5. uitroep, 7. bekende afkor ting, 8. bywoord, 10. lusthof, 11. uit roep, 12. keukengerei, 13. voorzetsel. 14. inwendig lichaamsdeel, 15. gindse, 16. plechtige gelofte, 17. klein, smal, stromend, ondiep water, 18. onbeken de. 19. meisjesnaam, 21. lichte be dwelming, 22. afkorting van dona, 23. tijdrekening, 24. vuislstoot. Verticaal: 1. drinkt men uit, 2 mu zieknoot, 3. wat niet kan gemist wor den, 4. fris niet warm, 5. jongensnaam, 6, zijtak Rhóne, 9. voorzetsel, 10. zwemvogel, 11. jongensnaam, 12. op die tijd, 13. twijg, 14. benedendeel van de rug, 15. hooggelegen zandgrond, 17. diun lang oevergewas, 19. muziek noot, 20. baanronde (sport), 21. deel van de mast 22. lengtemaat (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526. Horizontaal: 1. kokmeeuw, 9. moe, 10. are, 11. la, 13. mot, 15. in, 16. ont, 13. tol, 20. knap. 22. pol, 24. aard, 26. fez, 29. leed, 31. i.e., 32. as, 34. teer, 36. mis, 37. leer. Verticaal: 2. om, 3. kom, 4. meet. 5. e.a., 6. Uri, 7. wens, 8. blok, 12. Anna, 14. top, 17. taal, 19. lof, 21. pret, 23. lei, 25. deei 27. zet, 26. ham, 30. Dee, 33. si, 35. re. Hoopvol. In een gesprek ten departemente heeft hij vrijwel de toezegging ge kregen, dat de algemene uitkering per Inwoner verhoogd zal worden. Dit betekent een verhoging van de gemeenterekening 1958 met een be drag van ƒ542.794. Het is te ver wachten, dat ook de gemeentereke ning voor 1959 verhoogd zal worden, onder dezelfde voorwaarde met ƒ561.000, waardoor het tekort tot 1.700.000 wordt teruggebracht. Hij heeft ook goede hoop op een extra-verhoging in 1959, want Leiden is een stad, die met bijzondere moei lijkheden heeft te kampen; een oude stad, veel restauratie, centrumge meente, industrialiserend. Een sub jectieve beoordeling van de lasten is noodzakelijk. De wethouder sprak ook over de energievoorziening. Toepassing van atoomenergie verwacht hij de eerste jaren niet in Leiden en er valt niets te zeggen over een andere plaats voor de centrale. Over de verlichting vóór het stad huis, zei hij, dat het college nog eens zo bekijken hóe deze verbeterd kan worden. Het is inderdaad gewenst, dat de oude gevel 's avonds beter uitkomt door extra verlichting. Hij wees voorts op de grote uit breiding die de accountantsdienst heeft ondergaan, daarom is zij duur der geworden. Omslag van de kos ten dezer dienst is nodig. Vergelij king tussen accountantscontrole van de Lichtfabrieken en de dienst kas beheer en credietwezen is volgens hem niet mogelijk. Hij voerde aap, dat de kosten van de accountants dienst het percentage van de lenin gen van de D.K.K. niet noemens waard opvoert. Efficiency. De wethouder is het eens met de raadsleden, die menen, dat de effi- ciëncy van onderaf moet komen en van bovenaf moet worden geleid. Hij bewees, dat het onderzoek in volle gang is. Bij het openbaar slachthuis heeft dit reeds tot kostingbesparen- de maatregelen geleid. Het efficiën- ^-rapport van de dienst Sociale aken is nu binnen; een dergelijk rapport over het lager onderwijs is bijna gereed en hetzelfde geldt voor de dienst gemeentewerken. Hiervoor heeft men reeds een taakopdracht samengesteld. Spr. somde de ver schillende maatregelen van organi satie en reorganisatie op. Hij nam nota van een uitlating van de heer Ten Broek, die gezegd neeft, dat tariefsverhoging van nutsbedrij ven in geen geval in het belang van de gemeenterekening mag worden doorgevoerd, maar alleen voor in vesteringen. in deze bedrijven. Verkeer. Overstappend in de begroting op groep 2 merkte de voorzittër op, dat het verkeer in de Breestraat nóg behouden kan worden. Maar dan zal men zich strikt moeten houden aan de bepalingen, die voor het parkeren gemaakt zijn. Niettemin wordt een soepele controle uitgeoefend; de po litie staat niet direct met het bon boekje in de hand. Tact is voorge schreven. Ook mensen van buiten Leiden moeten zich echter aan de verkeersregels houden. In de afgelopen maand zijn 21 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens het overtreden van de maximum snelheid. De burgemeester haat de politie-relletjes. Zondaars worden alléén door de politieauto opge spoord. Hij voelt niets om een post van het politiebureau in Leiden Zuid-West. Het vraagt weer extra personeel. De stationcar controleert dag en nacht. Toezicht bij Rex tegen het optre den van baldadige jeugd zal ver scherpt worden. Zwaar verkeer. Wethouder Dryber sprak over het zware verkeer in de binnenstad na de vragen van enige raadsleden. In Utrecht bestaat een regeling, maar in de praktijk komt het er op neer dat veel ontheffingen gegeven wor den. Bovendien is de situatie van Utrecht heel anders dan in Leiden. De singels zijn te bochtig voor dit verkeer, de binnenstad is ook te groot. De wethouder is eventueel be reid de Haarlemmerstraat voor bromfietsen te doen afsluiten; hij zal de kwestie in de verkeerscommissie ter sprake brengen. Elizabethshof. Wethouder Jongeleen ging tame lijk uitvoerig in op de mogelijke res tauratie van het St. Elisabethshof. Het dreigt een tamelyk langdurige geschiedenis te worden. Hij memo reerde het optreden van de commis sie Van Dongen, die de restauratie van dit hof beoogt in het belang van huisvesting van hulpbehoevende be jaarden. B. en W. zijn niet gelukkig met deze gedachte, aldus de wethou der, omdat zy van mening zijn dat het hof en zijn omgeving het niet meer waard zijn. De hofjescommissie is ook eigen lijk van restauratie van dit hofje te ruggekomen, om dezelfde reden. Rijks-monumentenzorg echter toont belangstelling. Er zijn reeds tech nische besprekingen gevoerd. Monu mentenzorg én gemeente zullen nog eens een studie van de mogelijkhe den maken. Men zal er dus nog wel meer van horen. De Zijl. Wethouder Van Schaik meende, dat er misschien een kans zal zijn bij zwembad De Zijl een kleine zon neweide aan te leggen. De mogelijk heid van gemengd zwemmen op zon dagmiddag zal nog bekeken worden. "Wethouder Jongeleen voelt weinig voor het verbeteren van deze zwem inrichting buiten de jaarlijkse her stelwerkzaamheden, nu er plannen zijn voor aanleg van een nieuw zwembad. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Farmacie mej. F. H. Smit te Leiden; voor het doctoraal examen Ned. Recht mej. E. Bennewitz te Delft; voor het candidaatsexamen Ned. Recht de heren J. H. Janzen te Leiden, W. Houtman te Voorburg, K. de Waard te Haarlem en A. H. D. Ingen Housz te Beverwijk. Hedenmiddag omstreeks kwart over twee is op de Douzastraat een verkeersongeval gebeurd, waarvan de gevolgen zich vrij ernstig laten aanzien. uit de Molensteeg - met haar rijwiel de Douzastraat oversteken. Ze moet op het naderend verkeer opmerkzaam gemaakt zijn, doordat een andere wielrijdster vóór haar stilstond. Ze stak desondanks de weg over, vlak voor een bestelauto, die uit de richting Rapenburg kwam. De chauf feur week uit tot op het midden van de rijbaan maar slaagde er niet in, de wielrijdster te ontwijken. Mej. De Haas kwam op de motorkap terecht en sloeg .net haai hoofd door de voorruit Bij het remmen van de auto werd ze tegen de straat geworpen, waar ze bloedend uit ogen en oren en met snljwonden aan het gelaat bleef liggen. Ze werd naar een van de ziekenhuizen vervoerd. Van de auto werd de gehele voor ruit vernield en de sponning verbo gen. APOTHEKERSDIENSTEN TE LEIDEN Leiden- Apotheek Boekwiit Bree straat 74, tel. 20552; Oegs'geest: Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, teL 26274. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN WETHOUDER MENKEN: Overleg over bejaardenraad Op zijn kenmerkende rustig-over- tuigende wijze heeft wethouder Men ken \s midiags voor het scheiden der markt nog een klein uur gesproken over gezondheidszorg en sociale za ken. Hij begon met een inzicht te ge ven in de stand van zaken ten aanzien van de consultatiebureau voor kleu ters en zuigelingen Leiden. Hier over waren enige vragen gesteld. Het Groene Kruis heeft onlangs 'n eenvoudige ruimte in Leiden Zuid- West tot consultatiebureau kunnen inrio ten. In Leiden Noord komt tus sen K^oikwartier en Prinsenstraat een nieuw consultatiebureau met dependence. Het eerste schetsontwerp heeft hij al gezien en binnenkort is een voorstel van de kruisverenigin gen aaai het college te verwachten. De plaats is vastgesteld in overleg met de kruisverenigingen. Bejaardenzorg. Over de stichting van een bejaar denraad za1 nog overleg met de di verse instanties, bonden en niet te vergeten de Sociale Raad gevoerd Plato, Bartjens en Jongeleen Wethouder Jongeleen was in zijn element gisteravond. Deze grijze magistraat van Leiden is géén groot redekunstig talent; hij is zelf steeds de eerste om dit te erkennen, maar er zit iets 5 flitsends en ondeugends in zijn trant van spreken, dat maakt, dat de raadsleden hem toch steeds met aandacht belulste- 5 ren. 5 „Je kan nooit weten wat hij gaat zeggen", is de mening van de vroede vaderen, en daarom S kiezen zij de veiligste weg en blijven luisteren. Een staaltje van zijn gevat- 5 heid willen we de lezer niet ont- houden. De wethouder sprak over het uittreden van Leiden uit het bouwdistrict. Dit heeft onlangs nogal wat stof doen opwaaien en de burgemeester van Leider- dorp heeft hier kritiek op uitge- oefend. Leiden voelde aan, dat het niet voldoende woningen J kreeg toegewezen. Burgemeester van Diepenlngen betoogde in de Leiderdorpse raad, dat dit wel Z het geval geweest is. „Amicus Plato sed magis ami- ca veritas"; „ik ben een vriend van Plato, ma r méér nog van de waarheid", moet de burge- meester toen enigszins plechtig gezegd hebben. Wethouder Jon- j geleen herhaalde het en hij re- kende daarna met duidelijke ge- J tallen voor, dat Lelden zeker tachtig woningen te weinig heeft gekregen. Hij zei: ik heb geen Plato no- dig om volgens de regel van Bartjens duidelijk te maken, dat er iets mis is met de toewijzing aan Leiden! moeten worden. Daarna zal men wel spoedig tot stichting kunnen over gaan. Ook hij sprak over de chronisch zjeke bejaarden. De kwestie wordt regelmatig besproken met de GGD. Zou een speciaal tehuis ingericht wor den, dan zou dit onder toezicht van de i GD geplaatst kunnen worden, ne gedachten van het college bewegen zich echter méér in de niet-ambtelyke sfeer. Het plan van de CommissieVan Dongen (St. Elisabethshof) acht hij principieel wel juist. Practische be zwaren or het sociaal-medisch vlak zijn met deze commissie besproken. Eerst diene echter beantwoord wor den de vragen als: „hoe valt het on derzoek uit naar de fundamenten, hoe wordt het wegen- en verkeersschema. Toezicht "Sprekend over het geneeskundig schooltoezicht, vertelde de wethouder, dat zo spoedig een TBC-infectiehaard op een school ontdekt is door huis arts of consultatiebureau de GGD wordt ingeschakeld. In V/t jaar is dit bij vier middelbare scholen het ge val geweest, een keer zelfs tamelijk ernstig, maar deze zakert zijn "ook met geneeskundig schooltoezicht niet te voorkomen. Subsidiëring van thuisfronten, zoals de heer Roorda (PvdA) had voorge steld, ondervindt tegenstand bij de meerderheid van het college. Weth. Van Schaik: Ontwerp Schouwburg bijna gereed Scholen, sport en kunstzaken ga ven wethoudel Van Schaik de „tac ticus" van het college, ruim gele genheid om zijn gave van rustig te kunnen betogen en met veel stuur manskunst klippen te omzeilen te to nen. Hij bleef tot even over elf gis teravond aan het woord, antwoord gevend op de vragen van de raads leden, waarvan er velen op het ter rein van de sport iagen. Het is zo, erkende hij, het aantal terreinen is veel te klein, maar de groei van het getal sportbeoefenaren is ook niet bij te houden. De stad is óók in korte tijd veel terrein kwijtgeraakt. Daar komt nog bij, dat de clubs in Leiden zeer sterk tegen de gemeente moeten aanleunen. Rechtstreeks subsidiëren van het jeugdwerk in de sportverenigingen acht hij thans of financiële redenen niet mogelijk. Indirect subsidieert de gemeente toch al door aanzienlijke korting in zaal- en terreinhuur. Er is een rapport verschenen over het terreintekort in Leiden, dat conclu deert dat de stad nog ruim 30 pet. tekort komt. Er zullen minstens 14 velden moeten bijkomen. Nieuw Groenoord. In de loop van 1960 zal de speel tuin „Groenoord" waarschijnlijk moe ten verdwijnen. Men heeft echter in 1 dezelfde omgeving een nieuwe plaats toegewezen. Hij erkent, dat het jeugdwerk aan de bescheiden kant wordt gehonoreerd. Het verschil tus-1 sen jeugdzorg en jeugdwerk begint echter uit te slijten, hetgeen niet wegneemt, dat het laatstgenoemde hernieuwde financiële aandacht Ver dient. Leiden is tóch landelijk gezien met zijn subsidies voor het jeugd werk volgens hem niet aan de lage kant. Hij prêes in zijn betoog de Leidse Jeugd Actie, de sportstichting en het werk van vacantiebezigheden. Over het gymnasium van het Rembrandt-lyceum, zei hij, dat hij inderdaad in het getal leerlingen te leurgesteld is. Het is echter nog maar „de eerste aanloop". Betere ja ren zuilen ongetwijfeld volgen. De subsidie zal ongeveer mét 400 guldon gekort worden. Hij vindt dit geen juiste maatregel van het Rijk maar betreurt de omzetting tot lyceum niet. Het is een principieel besluit van het openbaar onderwijs geweest. Woningen voor leraren vragen de volledige aandacht van het college. Leiden blijft hierin niet bij andere plaatsen achter. Schouwburg. Over de nieuwe schouwburg deel de hij mee, dat in de tweede helft van april de schetstekening van de architect word tverwacht. Hierover zal men met de Rijkscommissie voor schouwburgen overleg plegen en dit is zeer belangrijk, omdat deze com missie de minister advies moet uit brengen, Ministeriële goedkeuring hangt van dit advies af. En na dit hoopgevende bericht sloot de voorziter om half elf de vergadering. Vóór honderd jaar Uit de Ltydsche Courant van Vrijdag 20 Maart 1859 Italië: Volgens officieel berigl heeft de Sardinische regering (hoofdstad Turijn) besloten de sterkte van haar leger te veï- grooten, om reden dat Oostenrijk zijn leger in Italië op den voet van oorlog brengt. De dagbladen blijven oorlogszuchtig. (Ook in Frankrijk toerden uitgebreide oorlogstoerustingen getroffen). Weth. Drijber: „Huisvesting" is géén makelaar In het half jaar, dat ik nu wet houder ben, raakte ik onder de in druk van de grote woningnood die er in Lelden is. Dit zei gisteravond wethouder Drij ber, die na z(jn benoeming o.m. de zorg voor de huisvesting kreeg toege wezen. De wethouder gaf er blijk van dat hij in dit half jaar een diepgaande studie heeft gemaakt overde vraag hoe aan de grootste nood een eind kan worden gemaakt. Hij meent dat men er met 1700 tot 1800 woningen extra nog lang niet is in Leiden, want ook de krotopruiming moet de aandacht vragen. Wat de bewoning betreft, kunnen we zeggen, dat er ook vóór de oorlog woningnood is geweest. Krotoprui- ming is een moeilijk probleem. Men tracht zoveel mogelijk onbewoonbaar verklaarde woningen te ontruimen, maar men slaagt hierin helaas niet al tijd. Gelukkig is men er wel in geslaagd de Caeciliabarak, die „zweer aan het hart van de stad", op één gezin na, te ontruimen. Hoge huren baren ook hem grote zorg. Het is echter nog steeds gelukt gezinnen uit urgentie-klasse één in nieuwe woningen onder te brengen, zonder dat de hogere huur een on- overkomenlijk bezwaaj was. Om de doorstroming in de huisves ting te bevorderen meent hij, dat in het algemeen verhoging van de huur prijs der oude woningen aan te be velen is. Hierdoor zal wellicht ook in oude woningen wat extra ruimte vrijkomen. De dienst huisvesting is géén make laarsbureau, Nog veel te weinig be grijpen de mensen, dat zij er zelf op uit moeten; zelfs al zijn zij „urgentie- geval". Het is niet voldoende lijd zaam te wachten. Opschuiving in de bewoning wordt van gemeentewege bevorderd. Het is wel eens gelukt een ketting van 20 opschuivingen te bewerken maar véél medewerking heeft men bij de burgerij nog niet gevonden. Spr. meent, dat tegemoetkomingen in ver huizingen van groter naar kleiner misschien bevoraelijk kunnen wer ken. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM D. v. DUYVENVOORDE Temidden van het voltallig per soneel van de dienst der Invoerrech ten en Accjjnzen te Leiden vierde gisteren de assistent le kl. D. v. Duy ven voorde in het gebouw Lange- brug 20, zijn 25-jarig ambtsjubileum. In de met bloemer opgetooide per soneelskamer werd de jubilaris met verdere familie hartelijk welkom geheten door de voorzitter van de jubileumcommissie, hoofdcontroleur H. Meyer. Nadat een verversing was aange boden voerde als eerste spreker het woord, het hoofd van de inspectie Inv. en Acc. de hoofdinspecteur-titu lair L. H. Bodde Bouman. Deze schetste de ambtelijke loopbaan en wees op het feit, dat de jubilaris zijn werkzaamheden steeds op llniepos- ten heeft verricht. Zijn directe chef, de verificateur v. Diggelen, ging meer in op de specifieke eigenschap pen van de douane ambtenaar. De commies-secretaris W. v. Lochem sprak namens het bureau personeel en hoopte, dat hij meermalen een be zoek zou brengen daar dit, gezien zijn altijd levende humor, het gehele personeel ten goede zou komen. De hoofdass. chef-dienstgeleider Ra- mondt sprak nog namens de colle ga's en de hoofdass. Ten Hooven na mens de personeelsvereniging. De opperwachtmeester der Kon. Mare chaussee de heer Bulk sprak namens het korps Vliegkamp Valkenburg woorden. Namens de Ned. Christ. Bond van Overheidspersoneel sprak de voorzit ter van de rayonsgroep Rijksbelastin gen de heer Mlnnaard en bood een boekenbon aan. Een radiotafel, na mens het gehele personeel werd aan geboden door de voorzitter van de jubileumcommissie. De jubilaris sprak aan het slot van deze feeste lijke bijeenkomst een dankwoord. VASTENSPIJS „Zij zeggen tot mij: waar is het woord des Heren? Laat het in vervulling gaan! Maar ik raakte daardoor niet in verwarring en bleef U als mijn herder volgen. Een leven volgens menselijke verlangens heb ik niet begeerd; dat weet Gij". (Lezing uit de profeet Jeremias). „Op U, o Heer, heb ik gehoopt; moge ik in eeuwigheid niet beschaamd worden (Psalm 30). Laatste Berichten Voorzitterschap Tweede Kamer In de Tweede Kamer was aan de orde het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De heer ROMME (KVP) doet me dedeling van een schrijven van mr. Burger d.d. 17 maart, dat mede is gericht aan de fractie-voorzitters de heren Oud. Tilanus en Bruins Slot. De heer Romme zegt dat het hem juist voorkomt dat voor de geschie denis deze brief komt vast te liggen, door opneming in de „handelingen". Na deze mededeling van de heer Romme gaat de Kamer over tot de stemming voor de eerste plaats op de nominatie. Uitgebracht worden 143 stemmen, waarvan er 140 geldig zijn. Hiervan zijn er uitgebracht op de heer Kor- tenhorst 95 en op de heer Fens 45. De heer Kortenhorst komt dus als nummer 1 op de voordracht. Alvorens gestemd wordt voor de tweede plaats zegt de heer Romme (KVP), dat het hem en zijn politieke vrienden voorkomt dat de Kamer verstandig zal doen wanneer zy in het presidium niet zal opnemen een persoon, die geacht moet worden van oordeel te zijn, dat de eerste van de nominatie niet in die zetel thuis hoort. Voor de tweede plaats op de no minatie worden uitgebracht 144 stemmen, waarvan er 141 geldig zijn. De stemmen zijn als volgt verdeeld: Korthals (VVD) 81, Bommer (Arb.) 54, Schurer (Arb.) 3, Van Dijk (WD) 1, Willems (Arb.) 1 en Frans- sen 1. De heer Korthals komt dus op de tweede plaats op de voordracht. (In de vorige kamer was de heer Bom mer (Arb.) eerste plaatsvervangende voorzitter). De Tweede Kamer heeft zich heden middag aocoord verklaard met het verslag der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven, waarbij enige verzoeken om hertelling der stem men, uitgebracht bij de jl. Kamer verkiezingen werden behandeld. De commissie zag daartoe geen aanlei ding. OIIC5IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC Klimrekje achter Van der Werf? NEEN Op school al leerden wij, dat Van der Werf toen de hongers- Q nood het hoogst gestegen was het volk zijn arm toonde en dit lid- maat ter consumptie aan de bon- r gerige massa aanbood. Een lij- vige afbeelding van dit indruk- U wekkende tafereel kan men in de Lakenhal vinden. U De meester vertelde ons ook, dat de Leidse held nooit zijn rug heeft laten zien. HU zag de pj vijand fier in het gelaat. U Daarom vonden wij het zo sneu voor Van der Werf gisteren U in de Leidse raad van meneer r Jongeleen te moeten horen, dat U hU overweegt in het Leidse y park een klimrekje voor de r kinderen achter diens rug te Q plaatsen. Kan er Iets vernede- renders zUn dan een klimrekje? n Het doet denken aan kleuter- z potjes en plastic badjes. Daarom geven wU in overweging: maak U er in elk geval een gróót klim E rek van, een die Van der Werf U waardig is en plaats dit binnen zijn gezichtsveld zodat hij met 0 een milde glimlach kan neer- - zien op het spel van de naza- Q ten der lieden die eens Leiden r van de ondergang gered hebben. Q Nog géén eeuw geleden twistte het monumenten-comité en de n burgerij over de vraag in welke r richting het gelaat van dt grote Leidenaar gewend moest staan: U naar Madrid?, naar het ochtend- gloren? U In 1959 spreekt een wethou- z der over een klimrekje, verra- U derlijk achter zUn rug En daarvoor biedt zo'n held nu zijn 0 arm aan! 0 IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2