Fractieleiders op bezoek bij H.M. de Koningin Mr Van Rijckevorsel nog niet zeker van Kamer-zetel Massale deelname laatste Stille Omgang Huisknecht schiet dienstmeisje oog uit Pensionbewoners ondergebracht Oost-Duitse film werd afgekeurd MAANDAG 16 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA B Grote opkomst van Amsterdammers [De deelname aan de Stille Omgang is dit jaar veel groter geweest dan het vorig jaar. Dat vindt vooral zijn oorzaak in de grote opkomst van de Amsterdammers, die op de laatste zondag voor het eerst in de vroege uren mochten opkomen en dit met zoveel animo deden, dat reeds lange tijd voor het officiële begin van de bedetocht het Spui vol stond met lange rijen wachtende mensen. De organisatoren hadden grote moeite om opstoppingen te voorkomen. Het to taal aantal deelnemers van de drie zondagen wordt op bijna 80.000 ge schat, van wie op de derde zondag ongeveer 3O.Ö0O: 18.000 van hen kwa men van buiten Amsterdam met 17 extra treinen en twee honderd bus sen, terwijl het aantal lopers op 500 en het aantal wielrijders eveneens op 600 wordt geschat. 30 Amsterdamse parochies namen deze zondag aan de Stille Omgang deel. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, kwam aan het hoofd van 450 van zijn diocesamen de Stille Omgang maken en droeg in de Krijt berg een pontificale H. Mis op. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, celebreerde een pontificaal lof in de Begijnhofkerk en droeg zondagmor gen, na geheel alleen de Stille Om gang te hebben gelopen, een ponti ficale H. Mis op in dezelfde kerk. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-co adjutor van 's-Hertogenbosch, cele breerde in de St. Catharinakerk te 's-Hertogenbosch een pontificaal lof voor de 1700 Boschenaren, die naar Amsterdam trokken. Grote groepen deelnemers op deze zondag kwamen uit Volendam in hun artistieke kledij, uit Utrecht, Delft, Rotterdam, Haarlem, Zuid-Limburg, Friesland, Amersfoort, Waalwijk, Oost-Gelderland en voor het eerst uit de Noord-Oostpolder. In tegen stelling met de beide vorige zondagen zijn incidenten niet voorgekomen. Een verheugend feit is ook, dat de jeugd 's-morgens vaak de Stille Om gang heeft gelopen. Dr. H. W. Tilanus (C.H.U.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.). Ds. P. Zandt (S.G.P.). DE ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN VAN LANDARBEIDERS. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst be treffende de verordening van het landbouwschap inzake de arbeids- en rusttijden van landarbeiders heeft de heer Beel, minister van so ciale zaken en volksgezondheid a.i. geantwoord dat hij na bestudering van het SER-advies zijn standpunt zal bepalen en aan de betrokken in stanties meedelen. Een grap met een zware windbuks heeft een dienstmeisje uit Wijnaldum het rechteroog gekost. Het meisje, mej. K. v. d. Molen werd door de huisknecht in het oog geschoten. De huisknecht wilde de dienstbo den bang maken door een zware windbuks op hen te richten. De meis jes zeiden 'hem dat hij niet zo ge vaarlijk moest doen, maar de man beweerde, dat de buks ongeladen was. Hij wilde de jongste van hen laten schrikken door de trekker over te ha len en haar de luchtdruk te laten voelen. Toen het schot afging viel mej. Van de Molen gillend op de grond. In het ziekenhuis heeft men nog ge probeerd het oog te redden, maar te vergeefs. De bewoners van het „uitgemeste" pension „Mina van Putten" aan de Kuipersdijk te Enschede hebben ten slotte allen een dak boven hun hoofd gekregen. Twintig van de vijfender tig bejaarde gasten van het op von nis van de Amelose rechtbank ont ruimde tehuis, vonden zelf een on derkomen. Vijftien werden onderge bracht in een logement in Enschede. Vier bewoners, die door de reini gingsdienst ontsmet zouden worden, waren plotseling verdwenen, zjj De heer H. J. Lankhorst (P.S.P.). De heer Paul de Groot (C.P.N.). Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) hadden zelf ergens onderdak gevon den. De ramen van het voormalige pen sion waren zaterdagmorgen dichtge spijkerd. Er bestaat een kans dat het gebouw zal worden afgebroken door de eigenaresse. LANDGOED „ELSWOUT" WORDT OPENGESTELD. Het door de gemeente Bloemen- daal van het rijk aangekochte land goed „Elswout" zal nu daartoe goedkeuring is verkregen van het ministerie van O., K. en W. met ingang van vrijdag 27 maart dage lijks worden opengesteld. Voorlopig worden alleen dagkaarten uitge reikt. Mr. J. W. A. Burger (P. v. d. A.), De heer L. P. Laning (GPV), die zijn zetel verloor aan de P. v. d. A., Mr. P. J. Oud (V.V.D.). Vandaag zal loting beslissen Het is nog niet zeker, dat mr K. M. van Rijckevorsel, die bij de Guinea KVP-deskundigé, mr. Th. M. J. de Graaf, die een aangewezen kwaliteitszetel heeft. De KVP-ir.v- tie in de Tweede Kamer zou met Triti het verlies als de figuur van mr. De ^Ul"t;Jïtr"frans Z». Tweedracht bij filmkeuring Twee in Amsterdam woonachtige leden van de oorspronkelijke com missie voor de filmkeuring, de katho lieke mej. dra H. I. Th. Buitendijk en de remonstrantsé heer J. J. Zelden- thuis, hebben hun ontslag uit de con trolecommissie voor de filmkeuring genomen, omdat zij het onverenig baar met hun geweten achten, zicli zonder meer neer te leggen bij het feit, dat de in Oost-Duitsland ver vaardigde documentaire film „Ein tagebuch für Anne Frank" bij her keuring door een tweede commissie voor vertoning in Nederland verbo den is. In eerste aanleg had de commissie, waarin de twee genoemde personen zitting hadden, de film unaniem voor vertoning geschikt geacht en dus toe gelaten. De commissie bestond uit 5 leden. Volgens de bioscoopwet mag een film slechts worden afgekeurd, wan neer zij in strijd moet worden ge acht met de goede zeden of de open bare orde. De inhoud van de omstreden film, die slechts 20 minuten duurt, komt in het kort hierop neer: met orginele stukken filmjournaal uit de oorlog toont zij, hoe o.a. op het Josef Daniël Meijerplein te Amsterdam razzia's op Joodse Nederlanders werden uitge voerd, men ziet er hun behandeling. Er zijn orginele opnamen van concen tratiekampen (Bergen Belsen) en van tewerkstelling bij de i.g. Farben Logementhouder durfde het gasten niet te zeggen Graaf in haar samenstelling hieron der lijden. Begrijpelijk heerst thans in brede verkiezingen voor de Tweede Kamer j KVP-kring en daarbuiten spanning verleden week ruim 91.000 voorkeur- over de vraag „Van Rijckevorsel", stemmen behaalde, in de Kamer te- I welke vandaag door het KVP-partij- rugkeert. Het partijbestuur van de bestuur beantwoord zal worden. KVP zal vanmiddag hierover beslis- Zou het partijbestuur geen toestem- sen na een loting. Mr Van Rijcke-ming aan mr. Van Rijckevorsel ver- opnamen van deze zelfde medewer- vorsel zal volgens de kieswet geko- lenen, in de Tweede Kamer zitting kers, die men veelal met tele-lenzen zen worden verklaard, maar zoals te nemen, dan heeft hij nog altijd be- ongemerkt heeft vervaardigd. Men iedere kandidaat heeft ook hij zich roep op de partijraad van de KVP. z*e' dan ^oe z'j thans weer hoge pos met een handtekening gebonden om A s~ "T—x J van orginele journaalopnamen, wij len Heinrich Himmler, de „reichs- führer der SS" en chef van de Duit se politie, samen met enkele van zijn mederwerkers overeenkomsten teke nen voor tewerkstelling van gevan genen. Daarna vertoont de film recente bij een verkiezing door middel van voorkeurstemmen zijn zetel eerst dan te aavaarden als het partijbe stuur zijn toestemming hiertoe geeft. Vandaag zal door de kiesraad van de KVP worden geloot in welke groep kieskringen prof. mr. C. P. M. Romme, die in alle vier de groepen lijstaanvoerder was, geplaatst zal worden. Mr. Van Rijckevorsel stond alleen op de westelijke lijsten kan- j lingen aan de Rijn het voor het Ne didaat. De beslising zal voor hetderlandse Rode Kruis in aanbouw partijbestuur het minst moeilijk zijn zijnde hospitaalschip „J. Henry Du- als prof. Romme op een niet wes- j uant" te water gelaten, telijke lijst loot. In dit geval zal de keus gaan tussen mr Bachg en mr Dit hospitaalschip zal gedurende de Van Rijckevorsel. Eerstgenoemde zomermaanden wekelijks met invali- Henry Dunant" te water gelaten Onder zeer grote belangstelling is - zaterdagochtend bij de N.V. scheeps- stemming te maken tegen West- werven v/h H. H. Bodewes te Mil- Pul,tsland- Wel tracht men „de even ten in West-Duitsland bekleden en in Luxueuze villa's wonen. Op zich zelf heeft de film niets met het dagboek van Anne Frank te maken, van wie enkele portret-op namen worden getoond. De herkeuringscommissie is van oordeel dat de figuur van Anne Frank slechts is gebruikt om de ware bedoelingen van de film te maskeren: 'heeft geen aangewezen zetel. Geheel anders wordt het wanneer prof. Romme inloot op een weste lijke lijst. Dan zal een keu?e moe ten gedaan worden tussen mr. Van Rijcke vorstel, die immers op een on verkiesbare plaats was gezet, en de burgemeester van Lisse en Nieuw- Op last van de rechtbank te Almelo is gisteren te Enschede het logement „Mina van Putten" aan de Kuipersdijk ontruimd. Toen de deurwaarder kwam, brak er onder de veelal oude mensen een paniek uit. Binnen de kortst mogelijke tijd werd beddegoed, huisraad, e.d. naar buiten gesleept. De pensionhouder had veertien dagen de tijd gekregen om zijn gasten aan te zeggen het pand te verlaten- Volgens de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken heeft hij dat angstvallig nagelaten. De foto geeft een overzicht van het naar buiten brengen en wegvoeren van het huisraad» enz. BOSBRAND TE PUTTE Te Putte (N.Br.) heeft zaterdag middag een felle bosbrand gewoed, waarbij anderhalve hectafe jonge dennenaanplant verloren ging. De Puttese brandweer, geassisteerd door de jeugd, was deze brand na een half uur meester. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het onvoorzichtig omgaan met vuur door den vakantietochten maken over de Nederlandse rivieren, terwijl het eventueel bij rampen dienst kan doen als hospitaalschip of drijvend ram pendepot. De officiële overdracht aan het Ne derlandse Rode Kruis is vastgesteld op 23 mei in Rotterdam. Het hospitaalschip heeft een acco- modatie voor 39 verplegende perso nen, dokter, geestelijke enz., terwijl 80 chronische bedlegerige invaliden aan boord kunnen. Het Rode Kruis heeft hiermede voor een unicum gezorgd, want Nederland is het enige land ter wereld, waar dit geboden wordt. NIEUWE PONT IN GEBRUIK. tuele openbare werkzaamheden van oorlogsmisdadigers in West-Duitsland aan te tonen, maar men laat die in Oost-Duitsland onbesproken" Wel degelijk acht de herkeurings commissie de film in strijd met de goed zeden en de openbare orde, „omdat op tendentieuze wijze bepaal de personen en bedrijven worden be licht tegen wie een aanhitsing en stil zwijgend een soort aansporing tot re presailles onmiskenbaar is" Zij classificeert haar door strek king, inhoud en opzet „onoprecht, tendentieus, opruiend-perfide en on waarachtig" DOOR AUTOBUS OVERREDEN Zaterdagmiddag is de 54-jarige heer H. van der Kuil te Haaksbergen overreden door een bus van de Gel derse Tramwegmaatschappij, waarbij hij vrijwel onmiddellijk werd gedood. De oorzaak van het ongeluk was dat het stuur van zijn rijwiel ver ward raakte in dat van zijn naast hem fietsende 13-jarige zoontje. Van der K. viel onder het achterwiel van De commissaris der koningin auuciw cx vttu enige 'bosarbeiders. Een uur tevoren Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz zal op. de bus "en raakte beklieid^onde/de was reeds een begin van bosbrand op donderdag 26 maart de nieuwe veer- achteras. Het stoffelijk overschot kon een andere plaats in Putte door de j pont voor de verbinding Schoonho- eerst na opvijzelen van de bus wor- plaatselijke 'brandweer in de kiem I venGelkenes officeel in gebruik den geborgen. Van der K. laat een 'gesmoord, stellen. gezin met acht kinderen achter.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6