Véél politiek in rede van fractie voorzitter Partij v. d. Arbeid Scherp DE „LEIDSE BEGROTING" IS BEGONNEN Aandacht voor woningwetbouw POTLOOD EN GEEST Twee jubilarissen bij ia. Vlasveld Bond Ned. Militaire Oorlogsslacht offers hield jaarfeest Passiespel te Leiden MAANDAG 16 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Met de gebruikelijke algemene in leidingen van de fractievoorzitters in de Leidse raad is vanmiddag de be handeling van de begroting 1959 be gonnen. De heer Piena (PvdA) was de eerste spreker en hij roerde om te beginnen de late behandeling aan. Hij deelt de mening van het college, dat het vorig jaar moeilijk was een zuinig woord over de financiële ver houding tussen rijk en gemeente te zeggen en dat geldt ook nu nog. Van een financieel verantwoord beleid is feitelijk geen sprake meer. Door het achterblijven van de uitkeringsper centages bestaat het gevaar dat onze stad in haar toekomstige ontwikke ling ernstig wordt geremd. Hij sprak daarna over de beste- dings-beperking, die ons land de ge wenste „ruimte" heeft gebracht. Structuurplan. Naast de normale ontwikkeling var. onze stad zien wij, aldus spr. ons geplaatst voor een in de naaste toe komst snelle groei. De reeds meer dere malen in deze Raad besproken problemen betreffende de Leidse agglomeratie, houdt o.i. in dat spoed betracht zal moeten worden met het uitvoeren van het structuurplan Hiervoor is nodig dat de herziening van de eerste versie zo snel mogelijk bij de raad wordt ingediend. Het is tevens noodzakelijk dat het college alles in het werk zal stellen wat de verdere behandeling kan versnellen Dit houdt in dat het college zich reeds nu moet beraden over de uit voering en de maatregelen daartoe reeds thans voorbereid. Grenswijzi ging zien wij in verband hiermede nog steeds als een onmisbare voor waarde voor de toekomstige agglo meratie. Een bestanddeel van het structuur plan is de reconstructie van de bin nenstad, omdat een deel van de daar wonende bevolking in nieuwe woon wijken zal moeten worden gehuisr vest. Het door de raad aangenomen wegenschema dat als een noodzake lijke aanloop moet worden schouwd en de reconstructie van de binnenstad vragen zulke grote be dragen, dat het uitgesloten moet worden geacht dat dit uit eigen mid delen kan worden bekostigd In dit verband wees hij op een be richt in de N.R.C. van 4 maart 1959, waarin de drie noordelijke provin cies t.o.v. de nooazaKenjKe invesie ringen een claimnota voor de I960 1980 bij de regering denken in te dienen. Meer woningwet-woningen Over de woningbouw zei de heer Piena onder meer: In verband met de sterke stijging in de naaste toekomst naar de vraag van nieuwe woningen als gevolg van de voortgaande sanering van de bin nenstad en de in de toekomst te ver wachte opname van de z.g. Haagse Overspil maken dat een aanmerke lijk grotere toewijzing van woning wetwoningen onvermijdelijk is. Aan gezien uit de laatste cijfers ons ter beschikking gesteld blijkt, dat bij het Gemeentelijk Bureau voor huis vesting nog steeds ruim 4300 wo- ningbehoevenden zijn ingeschreven, staat de fractie van de P.v.d.A. ach ter het besluit van het college, dat zij gezien de geringe toewijzing uit het Bouwdistrict Leiden is getreden. No. 521. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. boom, 6. landbouwwerktuig, 7. het noordelijk deel van Skandinavië, 11. gem. in Groningen, 13. meisjesnaam, 15. voegwoord, 16. vloeistof, 17. gindse, 18. boom, 20. munt in Turkije (afk.), 21. troep honden voor de süd- jacht, 25. stad in N.-Brab., 27. afkor ting van dona, 28. steen, 29. over blijfsel bij verbranding. Verticaal: 2. oude lengtemaat, 3 gem. in Gelderl., 4. term bij kaart spelen, 5. bosgod, 6. bekende afkor ting, 8. telwoord, 9. staatsbedrijf (afk.), 10. gemetselde voet onder een vloerbalk, 12. ongerijmd, 14. gewicht. 15. boomloot, 19. kokertje van zacht metaal met geprepareerde verf, pasta, enz., 21. muzieknoot, 22. ieder, 23. touw, om iets vast te leggen (scheeps term), 24. bijwoord, 25. scheikundig element (afk.), 26. gebod. Oplossing morgenavond. Voor Leiden liggen hier zulke grote belangen dat naar andere mogelijk heden gezocht moet worden. Maar bij onze fractie rijst wel de vraag, hoe beoordeeld het college de mo gelijkheid van een grotere toewij zing? De pers: begroting drie dagen? Het antwoord op vraag 18 betref fende een uitgave der gemeentebe groting in populaire vorm is weinig bevreuigend. Ook wij hebben waar dering voor de belangrijke plaats welke de plaatselijke pers jaarlijks Inneemt voor de gemeentebegroting. Ik meen zelfs dat de pers zich dit jaar bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, al was het alleen reeds dat zij meent dat de behandeling van de begroting slechts 3 dagen behoeft te duren. Ik waardeer dit soort optimis me. Maar dat neemt niet weg dat onze gedachte nog steeds uitgadn naar een eenvoudig boekje, zoals b.v. in Delft. Wij vinden een dergelijke uitgave ter bevordering van de bur gerzin en de voorlichting in het al gemeen van belang. Politiek. De rest van zijn betoog wijdde spr. aan een overzicht van de politieke situatie in ons lana naar de verkie zingen van 12 maart jl. De neer gaande lijn van de P.v.d.A. is weer omgebogen, zegt hij. De confessionele partijen zijn verder afgebrokkeld, van de drie grote confessionele par tijen heeft de KVP met moeite haar zetelaantal kunnen behouden. Van pelijk en aanvaardbaar dat de poli tieke partijen en hun vertegenwoor digers in de verkiezingstijd hun best doen om tegenstanders of onverschil ligen over te halen hun partij te steunen. Maar het wordt iets anders indien vertegenwoordigers in deze raad als „stemmen van hun meester" alsmaar vertellen, dat samenwerking met de socialisten niet meer moge lijk is. Uit de dagbladen is gebleken, dat een aantal vertegenwoordigers van de VVD uit deze raad, zowel in Leiden als elders, de samenwerking met de socialisten verwerpen. De heer Portheine vocral heeft zich in deze verkiezingsstrijd doen kennen als een goed socialistenvreter. Op een verkiezingsvergadering in de Stadsgehoorzaal heeft hij dat nog eens nadrukkelijk verklaard. Dit te zeggen is zijn goeo recht, maar wij willen een uitspraak van hem en zijn fractie of deze weigering tot sa menwerking ook geldt voor de werk zaamheden in de raad en zo ja, of de samenwerking in het college tussen de socialistische wethouders en de WD-wethouder daarmede ook ver broken is. Of betekent deze houding de konsekwentie voor de WD hun wethouder terug te nemen? Twee leden van het personeel van de firma Vlasveld werd vandaag een de VVD wil spr. graag weten wat zij Sr°fe hulde gebracht. In de morgen- wil. Verhoging van de huren met 50 ufen betr die hulde de heer S. Paats, 60 procent? Wat betekent eigenlijk de „vrij heid" van de VVD? Hij las een ge deelte voor uit een artikel van prof. Oud, dat in 1946 geplaatst was in „Paraat" het kaderblad van de Partij van de Arbeid. Prof mr. Oud schreef toen, dat overheidsingrijpen noodza kelijk is, zolang de maatschappelijke van ordening te verrichten ontbre ken. De vraag of de economische or dening, de beste vorm is, schreef Oud in die dagen, kan men veilig laten rusten. Er is geen andere vorm mo gelijk. De heer Piena sprak in dit „poli tieke praatje" ook over het stem menverlies van de KVP in de zuide lijke provincies. Is hier nog een be wijs van de socialistische doorbraak gedachte nodig, vrceg hij. Geen samenwerking in de raad? Tenslotte verplaatste hij de poli tieke tegenstellingen naar het terrein van de raad toen hij het volgende betoogde: Er is echter één element dat onze die 25 jaar lang bij de firma in dienst was. De jubilaris kwam als expeditie- knecht bij het bedrijf en leerde later het beroep van stoffeerder. Hij greep de mogelijkheden, die de groeiende zaak en het groeien'e werk hem bodei en werd zo een belang rijke schakel tussen de klanten, de leveranciers en de zaak, die hij toe- geweid, trouw en puctieel diende. Daardoor maakte hij vele kennis sen in en om Leiden. Behalve een aantal vertegenwoor digers gaven ook zij op Je "eceptie van hun belangstelling blijk. Ande ren stuurden met hun gelukwensen bloemen of een presentje. Namens de firma bood de heer A. Vlasvele de feesteling hedenmorgen een armband horloge aan en een mveloppe-met inhoud. Namens het personeel over handigde mej. Diny Stol hem voort* een zilveren sigarettenkoker. Des middags om vier uur werd mej. Jeanne Sierat in de bloemetjes gezet. Zij herdacht het feit, dat zij dertig jaar geleden bij de familie Vlasveld dienst trad als hulp in de huis- fractie hoog opneemt. Het is begrij- houding en kinder verzorgster. Mej. Hoe stemmen er verschillende wijken van Leiden? Wanneer men na verkiezingen in de dagbladen de lijsten met cijfers van de diverse stembureaus ziet staan, zoekt de lezer onwillekeurig zijn eigen stembureau op, om te zien, hoe het er daar voor staat. Wil men echter wat meer te weten komen, dan is het nodig de cijfers per wijk samen te vatten en deze dan te vergelijken met voorgaande jaren en vooral de percentages van de totalen per wijk. De belangstelling gaat dan vooreerst naar de K.V.P. Wanneer men nu de percentages van deze partij bekijkt, dan valt op, dat de K.V.P. bij deze verkiezingen t.o.v. vorig jaar in de wijken met overwegend arbeidende bevolking verlies geleden heeft; om enkele cijfers te noemen: wijk achter de St. Jozefkerk tussen de beide spoorlijnen naar gasfabriek en He rensingel van 26,4 naar 24,2 (een dergelijk laag percentage heeft de K.V.P. in deze wijk de laatste 10 jaar niet gehad); Maredijkkwartier met Groenoord van 25,5 naar 24,1 Tuinstadwijk, met wijk rond Heren straat en Zoeterwoudseweg van 19,2 naar 18,2 Transvaalbuurt en Mors weg met zijstraten: van 20,2 naar 18,8 Dit geldt ook voor de oude wijken binnen de singels b.v. wijk tussen Hooigracht, Zijlsingel en beide Rijnarmen: van 14,5 naar 13,3 wijk achter de Haarlemmerstraat tot aan Mare- en Herensingel van 24,4 naar 21,8 (al moet in deze wijk 1 ver lies op rekening geschreven worden van het vertrekken van de zusters van de Pelikaanstraat!). In de mid denstandswijken heeft de K.V.P. geen of weinig verlies geleden en zelfs wat winst gemaakt. Zo levert de wijk rond Hoge Rijndijk, de Bur- gemeesterswijk tussen Zoeterwoudse Singel en de Kanaalweg een kleine winst van 17,6 naar 17,9%; de Pro- fessorenwijk tussen Lorentzkade trambaan en spoorbaan naar Utrecht een klein verlies van 29,2 naar 28,6 de wijk achter de Witte Singel met spande de kroon met ruim 3,5 De Professorenwijk (zie boven voor grens) en het zakencentrum vonden 1,5 welletjes. De P.v.d.A. heeft zich in de arbei derswijken praktisch hersteld van het verlies in '58 tot het peil van '56; in de ene wijk nog wat verlies, in de ander zelts wat winst. In de midden- stapds- en zakenwijken treedt ook herstel op, maar lang niet zo sterk. Enkele cijfers: wijk rond St. Jozef kerk herstel van 44,6 in 1958 tot 49,2%; dit was in '-öö: 48,5%. Kooi van 53,5 in 1958 naar 56 nu; „Ons Eiland (Zeeheldenbuurt) van 40,3 naar 44,5%; Tuinstadwijk, wijk rond Herenstraat etc.: van 43 naar 45,4%; daarentegen: wijk rond Hoge Rijn dijk en Burgemeesterswijk van 30„2 naar 30 (dus nog iets meer verlies): Prof. Wijk: van 29.2 naar 31è2 (in '56 was 't daar 34 zakencentrum van 22,1 naar 22,8 wijk rond Rijns burgerweg verlies van 22,8 naar 21,2 nu. De A.R. hebben deze keer in Lei den slechts een gering verlies gele den; hier en daar wat winst of wat verlies. De C.H.U. is de partij, die de zwaarste klappen heeft gekregen. Het verlies voor de hele stad bedroeg 2,4 t.o.v. vorig jaar en 1,1 t.o.v. 1956. Deze partij vertoont in Leiden een eigenaardige gang. Wanneer men de cijfers van de laatste 11 jaar over ziet, dan bemerkt men. dat deze par tij bij de Statenverkiezingen 2 a 3 meer stemmen krijgt dan bij de daar op volgende Kamerverkiezingen, maar deze op een neergaande bewe ging gaat nog steeds in dalende lijn. In praktisch alle wijken komt dit tot uiting, echter vooral in de arbeiders wijken, waar t.o.v '56 1,5 en t.o.v. '58 3 verloren werd. Ter illustratie: Zeeheldenbuurt: van 24,6 in 1958 naar 20,7 nu (in '56 22.5 De V.V.D. boekt regelmatig winst In de geest van verbondenheid door begrip voor elkanders proble men heeft de Leidse afd. van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logslachtoffers haar jaarfeest gehou den in de Doelen-cantine; zaterdag middag de 12e jaarvergadering en des avonds een verzorgd ontspan ningsprogramma. Ter vergadering, onder voorzitter schap van de heer H. de Jager, zijn de huishoudelijke agendapunten in een vlot tempo afgewerkt. De be stuursverkiezing bracht geen wijzi gingen. Ook aan de voorzitter werd opnieuw het volle vertrouwen ge geven waarmede men zijn grote ver diensten voor de bond andermaal heeft onderstreept. Vervolgens zijn er vele sociale problemen aan de or de geweest; vooral pensioen-aange legenheden stonden in het middel punt der belangstelling. Op bijzondere wijze is er de leden nogmaals duidelijk op gewezen, wel ke belangrijke resultaten er zijn en worden bereikt met revalidatie door invalide-sporlen. De Duitse film „On bekende dapperheid" heeft de moge lijkheden op dit terrein duidelijk weergegeven. De cineast heeft met de montage een prachtig totaal ge schapen, waarvan wij menen dat ook anderen dan B.N.M.O.-leden kennis dienen te nemen. de Rijn en Schiekade een gelijk per-i in alle wijken; het meest in de mid- centage 18,2 18,2 Wijk rond denstands- en zakenwijken: in 't za- Riinsburgerweg winst van 20,2 naar 20,8 Ook in het zakencentrum in het midden van de stad is de stand voor de K.V.P. ongeveer gelijk: ,5 De andere partijen Wat de andere partijen betreft, valt sterk op, dat de Pacifistisch So cialistische partij praktisch in alle wijken een percentage tussen 2 en 3 gehaald heeft: hier hebben dus mensen van diverse richtingen op ge stemd. Het Lage Morslcwartier ach ter de spoorbaan LeidenDen Haagi zakenwijken kencentrum stemde nu 24,4 op de V.V.D., wijk rond H. Rijndijk en Bur gemeesterswijk 22,6%; wijk rond Rijnsburgerweg 31,2%; wijk achter Witte Singel 25,3 In sommige wij ken werd echter wat verlies geleden. De C.P.N. boekte een behoorlijk verlies in alle wijken, maar de cijfers wijzen uit, dat deze mensen niet zo maar naar de P.S.P. te verwijzen zijn. Met deze cijfers hopen wij enig j beeld te hebben gegeven van de di- verse wijken, maar publicatie van volledige lijsten met cijfers is te in gewikkeld voor een krantenartikel. M. J. v. d. FLUIT. Sierat werd een .sieraad" onder het -ersoneel: zij leefde mee met het wel en wee van de familie en voelde zich daaraan zozeer gebonden, dat «.e - hoewel zelf Nederlands Hervormd de kinderen leerde oidden. toen hun moeder weer in de zaak ging .verken. Tijdens de receptie memoreerde de heer A. Vlasveld enkele feiten, die kenmerkend waren voor haar trouw aan het gezin. Mej. Sierat ontving een zilveren armbandhorloge alsmede een enveloppe met inhoud. Ook namens het personeel werd haar een ge schenkje aangeboden. Van de zijde van haar ''riendingen en kennissen ontving mej. Sierat veel belangstel ling. „Sponsus Sanguinum" Op zondag 22 maart om 3.30 uur en op dinsdag 24 maart des avonds om 8 uur, zal in de kerk van de H. Leo- nardus a Portu Mauritio aan de Haag- weg, het Passiespel „Sponsus Sangui num" worden opgevoerd. Dit is, in zekere zin, een herstel van een-zeer oude traditie. In de middel eeuwen was het gewoonte dergelijke spelen in de kerken op te voeren. Priesters en leken werkten samen om een schoon en stichtend geheel te ver krijgen. De laatste jaren zien we -veer een kleine opleving van deze activi teit en vori' jaar werd ook in Leiden, met succes, in een katholieke ke.k 'n soortgelijk spel opgevoerd. Het lijden van Christus heeft altijd geïnspireer tot uitbeelding, zowel in beeldende kunst als in de toon kunst. Thans zult u daarvan in Lei den weer getuige kunnen zyn, in de meest geëigende omgeving; de kerk. Het spel voert u in vijftien taferelen langs de lijdensweg van Christus. Wij worden er als het ware in betrokken. Een -obere tekst, koorzang en orgel spel omlijsten de taferelen, die zeker tesamen niet zullen nalaten een die pe indruk op de toeschouwers te ma ken. De toegang tot de kerk is vanzelf sprekend vrij, doch wel zullen tegen een kleine vergoeding, tekstboekjes worden aangeboden, ter dekking yan de onkosten, die een dergelijk spel uiteraard medebrengt. Dit passiespel zal zeker in staat zijn de paasgedachte te verdiepen bij de toeschouwers op een andere manier dan de vasten-meditatie dit doet. JOOP KOEVOETS De avond-bijeenkomst werd ge opend met een rede van de vice- voorzitter van het hoofdbestuur N.B. M.O., majoor der mariniers A. F. van Velzen. Spr. heeft zijn toehoorders geboeid met een scherp getekende uiteenzet ting van de doelstellingen van de bond. Spr. memoreerde de omstan digheden van direct na de oorlog en de moeizame lange weg die moest worden afgelegd om recht te verkrij gen voor de slachtoffers. Want, aldus spr., wie offert voor de gemeenschap verwerft zich het recht om door die zelfde gemeenschap te worden gehol pen en gesteund. Dat hierbij slechts één maatstaf mag gelden is begrij pelijk, omdat overal ter wereld door Nederlandse militairen is ge streden onder dezelfde vlag en voor dezelfde lelangen. Er kan en mag dus geen onderscheid worden ge maakt tussen de slachtoffers uit de strijd tegen Japan of die van de Grebbeberg. Tot op heden is, helaas, dit recht door de volksvertegen woordiging niet erkend en staat de hulp, aan een bepaalde categorie van hen die in den vreemde het vader land verdedigden, gelijk met een uitkering van de Armenwet, aldus majoor van Velzen. Spr. waarschuw de voor de vervlakking van het Ne derlandse volk p dit terrein. D< muur van onbegrip is tot heden on doordringbaar gebleken en de bonds leden dienen als „avant-garde" te zorgen dat onze zaken, en die van andere lotsvc-bondenen, zijn gere geld vóór ons volk alles geheel is vergeten. Spr. sprak verder nog een propa gandistisch woord voor de bond die, zonder „verzuiling", iedere door de oorlog gehandicapte onder zijn vaan wil verzamelen en waarin men strijdt voor de materiële en geestelijke be langen. De dag werd besloten met een „In Kleuren en Geuren" uitgevoerd pro gramma door Fred Bourgonje en de zijnen. Deze Haagse anateur-groep heeft de aanwezigen doen genieten van een muzikale melange van ca baret en show. Vlot, doorregen met orginele vond sten, is het een musical-varia gewor den waarin de leider, gesecondeerd door Cap Klinkenberg, het kolder- deel voor hun rekening namen, voor al de laatste heeft onmiskenbaar re vuetalenten. Liefhebbers van moder ne muziek kregen het volle pond van de diverse ensembles, die, elk op zijn eigen wijze, de show begeleidden. Uit het grote aantal medewerkers men wij Elly Vloemans en Corry v. d. Werf een bijzondere vexmelding niet te mogen onthouden. Zij hebben charmant en entousiast gezongen. Hoogtepunten waren de shownum mers „Carousel" en de apotheose „Goede reis!". Voorzitter De Jager heeft met een „geuren en kleuren" hulde aan de dames terecht het hele gezelschap verdiende dank gebracht, Het gezamenlijk gezongen Wilhelmus heeft deze B.N.M.O.-dag waardig be sloten. Ten aanzien van de instellingen op het gebied van de gezinsverzorging merken B. en w. aan de Raad op, dat de subsidiëring geschiedt op basis van de Rijkssubsidieregeling Gezinsverzor ging en Gezinshulp. Ingevolge deze regeling is het rijkssubsidie bepaald op 30% van de salarissen en bijko mende lasten van de gezinsverzorg sters en de leiding en 25% in de kos ten van salarissen en bijkomende las ten van de gezinshulpen, voorzover althans door de gemeente tenminste in dezelfde mate subsidie wordt ver leend. Voorheen bedroegen deze per centages zowel voor het Rijk als de gemeente resp. 25 en 20%. Het komt B. en W. voor, dat eerstgenoemde per centages ook door deze gemeente aan de instellingen kunnen worden toege kend. De in de gemeentebegroting voor Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 16 Maart 1859 Uit Assen wordt gemeld dat Vrijdag 11. in eene keet in het Loonerveld de vrouw van een polderwerker was overleden; de man heeft de doodskleederen voor de overledene gereed ge legd, en is den volgende dag vertrokken, na van buiten een paal tegen de deur gezet te heb ben. Daar hij niet terug kwam, heeft de politie zich met de be grafenis moeten belasten. VASTENSPIJS En Jonas trok de stad binnen en riep: nog veertig dagen en Ni- niveh zal vergaan. En de ko ning en het volk kleedden zich in zakken en zetten zich neder in as en begonnen te vasten. De Heer zag, dat zij de verkeerde weg verlaten hadden en ontferm de zich over het volk. (Lezing uit de profeet Jonas). „Heer, wend Uw aangezicht naar mij toe". (P. 6). VOORSCHOTEN ERNSTIG ONGEVAL Zaterdagavond om 7.30 uur is op de Veurseweg nabij de oversteek plaats voor wielrijders een zeer ern stig ongeval gebeurd. Uit de richting Leiden kwam een bestelwagen ge reden bestuurd door O. W. uit Rot terdam. Even voorbij de Papelaan kwam hij in botsing met de brom fietser A. Th. Zwetsloot uit Hoogma- de, die komende uit de richting Leid- schendam op de oversteekplaats de rijweg overstak. De 25-jarige Z. kwam met een smak op de rechter zijde van de auto terecht en bleef met zijn gezicht haken aar een schar nier van de voordeur. Aldus werd hij meegesleurd. Zeer ernstig verminkt werd hij aangetroffen. Dr Swen ver leende de eerste hulp. Een oog moet als verloren worden beschouwd. Ver der had hij wel 3 of 4 beenbreuken. In hopeloze toestand moest hij naar het Academisch ziekenhuis te Lei den worden vervoerd, n? eerst ter plaatse voorzien te zijn geworden van de laatste sacramenten der ster venden, door kapelaan A. Groenen dijk. Zondag was de toestand van het slachtoffer nog zeer ernstig. Collecte Father P. Doeswijk Father P. Doeswijk, thans pastoor in Engels Kameroen, heeft gisteroch tend in de parochiekerk van de H. Laurentius, zijn „eigen" parochie kerk, gepreekt en de hulp ingeroe pen voor zijn werk in Afrika. Father P. Doeswijk probeert gelden bijeen te krijgen voor een jeep, waar aan in zijn uitgestrekte parochie drin gend behoefte is. De parochieanen van Voorschoten schonken hem gis teren een bedrag an 1162.waar mee pater Doeswijk zeer in zijn schik was. Hij is zijn medeparochianen ten zeerste dankbaar voor de betoonde milddadigheid. Het bedrag van 1162. is echter nog te weinig voor een jeep. U kunt father P. Doeswijk vinden op Leidseweg 150 te Voorschoten, zijn vacantie-adres, telefoon 2618. ZOETERWOUDE PASSIEAVOND Tot de acti/iteiten van de laad v, Overleg behoort dit jaar ook 'n Pas sieavond. U hebt al enkele keren kunnen le zen, dat er hard aan gewerkt wordt om dit Lijdensverhaal zo goed moge lijk op te voeren. Op aller belangstel ling wordt gerekend, omdat he* op gevoerd wordt door de eigen kinde ren, ongeveer 50 in getal. Voor de kinderen wordt het opgevoerd op zon dagmiddag 22 maar' a.s. (Palmzon dag), 's avonds te 8 uur voor de ouderen. Gezien de belangstelling die reeds nu voor deze avond bestaat en om teleurstellingen te voorkomen wordt een kaarten/erkoop langs de deur gehouden. Om de onkosten zo veel mogelijk te bestrijden wil men 'n entrée heffen. Stel het deze keer eens oo prijs, dat het door Zoeter woudse krachten gegeven wordt, en waardeer het werk van degenen, die er hun rug onder geza hebben om ir een korte spanne tijds dit cultuur goed aan uw kinderen mee te geven. De Raad van Overleg Ouderavond. De ouders van schoolgaande kinderen zijn uitgeno digd tot bijwoning van een voordracht die drs P. J. Stolker, psycholoog, op woensdag 18 maart, 's avonds om kwart voo acht zal houden in het pa re chiehuis. Het onderwerp van de vooordracht is: sexuele voorlichting aan kinderen. Na de pauze zal er ge legenheid zijn om schriftelijke vragen te stellen. SJZ De oefenavond voor de afd. damesgymnastiek is niet woensdag maar dinsdagavond op dezelfde vast gestelde tijden. i het jaar 1959 opgenomen overeenkom stige subsidiepost behoeft voorhands geen wijziging te ondergaan. Ook zijn door het Rijk en de Pro vincie definitieve regelingen opge steld met betrekking tot de subsidië ring van instellingen op het gebied van nazorg. B. en W. zijn van oordeel dat ook met betrekkin' tot de?- in stellingen de huidige gemeentelijke subsidieregeling, welke baseerd is op een bedrag van 12.50 pei leidse oud leerling van een b.l.o.-school, aan de Rijks- en provinciale regelingen in zak" dient te worden aangepast. In verband hiermede stellen B. en W. voor om met ngang van 1 januari 1959 het subsidie in de kosten van de nazorg ten behoeve van oud-leerlin gen van b.l.o.-scholen te bepalen op 45% van de brutosalarissen, de kos ten van sociale voorzieningen en de apparaatskosten, welke aan de bere kening van het overeenkomstige rijkssubsidie ten grondslag worden gelegd, een en ander naar de verhou ding van het aantal Leidse oud-.eer- lingen tot het totale aantal oud-leer lingen. Het systeem betreffende de subsi dieverlening in dkosten van avond verzorging kan worden gehandhaafd, terwijl - voor zover zulks thans valt te bezien door toepassing van de voorgestelde norm met betrekkin» tot de subsidiëring in de kosten van na zorg ten behoeve van oud-leerlingen vr b.l.o.-scholen, het hiertoe op de gemeentebegroting voor het jaar 1959 uitgetrokken subsidiebedrag, niet zal worden overschreden. Burgerlijke Stand Geb.: Bernadette Maria dr. van P. J. de Goede en J. M. Remie; Constaniijn Johan zn v. P. S. R. Wolterbeek en V. C. Parker; Wilhelmine dr. v. W. M. van Dijke en W. Slappendel; Chris- tiaan zn v. B. Knook en J. J. Wiek- hart; Antoinetta Allegonda Petronella dr. v. J. van der Meij en A. A. P. Glasbergen. Overleden: J. P. Cozijn, 52 jr. vr. Leidse agenda MAANDAG, 16 MAART Gemeenteraad, behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis, 2 en 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Toneel groep „Theater", ,Het donker boven Volkenkundige lezingen. Muzikale ontdekkingsreis door dr. G. D. van aan de trap". Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Wengen. Rijksmuseum v. Volkenkun de, Steenstraat, 8 uur nam. „De Natuurvriend". Ledenverga dering, Steenschuur 6, 8 uur nam. Passiespel „Sponsus sanguinum". Generale repetitie voor alle spelers, zangers en medewerkers. St. Leonar- duskerk, 8 uur nam. Club de Limetz. Fragmehten uit de „Mattheus Passion", toegelicht door Franz van Ray, Klein Minerva, 8 u. nam. DINSDAG, 17 MAART. Gemeenteraad, behandeling begro ting. Raadszaal stadhuis, 2 en 8 u nam. Abonnementsvoorstelling. Toneel groep „Theater" „Het donker boven agn de trap", Leidse Schouwburg, 8 u nam. K. O.-film. i,Henry V" St. An- toniusclubhuis, 8 u nam. St. Eloy ledenvergadering. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 2236, 8 uur nam. Kath. E.H.B.O. Beginnerscursus, r.k. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur nam. Oudheidkundige lezing, dr W. Kramer over Nieuwe Opgravingen in Manching (Bayern) Rijksmuseum v. Oudheden, 8 u nam. Dienst Welzijnszorg Landmacht, gezelschap Jac. Bijleveld: „De kat en de strafschop", cantine Doelen kazerne, 8 u nam. Huish. en Gezinsvoorlichting, de monstratie bloemenschikken. „De Hoeksteen", Levendaal 1, 8 u nam. Ned. Kath. Bond van Kappersper- soneel „St. Cosmas" Nationaal com petitie concours. Stadsgehoorzaal, 8 u nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sie ger, Els van Bohemen, H. Bouman, Q Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Leids Akademisch Kunst centrum (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betref fende kermisvieringen Werkd. 104 uui, zondag 14 uur nam. (tot 23 maart). APOTHEKERSDIENSTEN TE LEIDEN Leiden: Apotheek Boekwiit, Bree- straat 74, tel. 20552; Oegstgeest: Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2