S)e &2idóeSoii/fcatit Telfout ontnam G.P.V. de illusies van een Kamerzetel Opdracht tot »informatie« aan prof. Beel DE FRANSE MIDDELLANDSE-ZEE VLOOT Meer troepen gevraagd voor Berlijn Adenauer dringt aan op eenheid Ulbricht achter Berlijnse crisis? De PvdA heeft nu 48 zeiels HOE wordt het weer? Het Kabinet der Koningin deelt mee: „Hare Majesteit de Koningin heeft prof. mr. L. J. M. Beel verzocht, als informateur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijk heden om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Spoed betracht H. M. de Koningin had zaterdag aan het einde van de middag op het Huis ten Bosch, na de gebruikelijke consultaties, achtereenvolgens ont vangen de minister van staat dr. W. Drees en de minister-president prof. dr. L J. M. Beel. De benoeming van prof. Beel tot informateur vindt veel begrip, omdat hij ofschoon minister-president van een rechts overgangskabinet! wei nig weerstanden ontmoet van poli tieke aard. Bovendien is prof. Beel volkomen op de hoogte van alle moeilijkheden, bij en rond de kabinetscrisis van de cember 1958 gerezen. H. M. de Koningin streeft er kenne lijk naar een slepende kabinetsvor ming als in 1956 toen er vier maanden mee gemoeid waren te voorkomen. Reeds vóór de schrifte lijke rapporten der zaterdag gecon sulteerde fractievoorzitters waren binnengekomen, heeft zij een infor mateur aangewezen. De formule, de vorming van een kabinet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging, is nog nooit gebezigd en geeft de informa teur de ruimst mogelijke armslag. De mogelijkheid, dat er een rechts kabinet komt met een christelijk-so- ciaal programma lijkt niet uitgeslo ten, want nóch de P.v.d.A. nóch de V.V.D. zullen het wagen zulk èen ka binet te laten vallen, als een andere formatie niet mogelijk is gebleken. Het waarschijnlijkst is, dat de in formateur echter eerst de vorming van een kabinet op brede basis zal onderzoeken. Prof mr L. J. M. Beel, heeft de dag van heden en die van morgen ge reserveerd voor de bestudering van de situatie en de daarbij naar voren komende problemen. Vóór woensdag zal hij geen overleg plegen met vertegenwoordigers van partijen of met andere personen. Prof Beel heeft de beschikking over een aantal rapporten, die al op in- stigr i van het zittende kabinet zijn ongemaakt ten behoeve van een formateur of informateur. Deze rap porten houden zich bezig met proble men, die het nieuwe kabinet in ieder geval op zijn weg zal vinden. Deze rapporten vormen thans het onder werp voor studie van de informateur. Pius X terug naar Venetië Paus Johannes heeft zondagochtend ten overstaan van een groep pel grims uit Venetië verklaard, dat het j stoffelijk overschot van de heilig verklaarde Paus Pius X, die ook pa triarch van Venetië is geweest, ko mende maand naar deze stad zal worden overgebracht. Paus Johannes had voor de pel- grims uit de stad, waar hij vóór zijn 1 verkiezing tot het Pausschap pa-1 triarch was, in de Sint Pieter de H. Mis opgedragen. Ook de wielren- j ners, die aan de tour ParijsRo me hadden deelgenomen, woonden deze H. Mis bij. De huidige patriarch van Venetië, kardinaal Urbani, had in een toespraak na de H. Mis de i Paus verzocht het stoffelijk over- j schot van Pius X al was het maar voor enkele dagen, naar Venetië te doen overbrengen om de gelovigen gelegenheid tot eerbewijs te geven. Prins Albert van Monaco met grondwet en troon De Gaulle wil erkend worden Naar aanleiding van het door Frankrijk geuite verlangen, zelf de Franse Middellandse-zeevloot onder bevel te hebben, heeft een woordve der van hol Foreign Office verklaard: „Wij zouden een dergelijk initiatief slechts kunnen betreuren". Men meent te Londen, dat het Frankrijks bedoeling is in tijd van oorlog het toezicht op zijn verbindin gen met Algerië te bewaren. Volgens de „Daily Mail" zal Engeland zich ze ker niet ten gunste van het Fraiise initiatief uitspreken, wahneer dit in do Navo-raad ter sprake komt. Vol gens de „Times" gaat het hier om een algemeen aspect van de Franse poli tiek, zoals die voortkomt uit de per soonlijke opvattingen van president D' Gaulle ten aanzien van de strate gie van de Navo en de structuur van het opperbevel. Volgens de „Times" wil Frankrijk door Amerika en Engeland volledig als grote mogendheid worden erkend en wenst het een groter aandeel bij de vaststelling van de strategie. Het blad merkt op, dat Frankrijk waar schijnlijk in het gebied van de Middel landse Zee sterker is dan Engeland, hoewel le Navo-bevelihébber in dat gebied een Brit is. De „Dailly Telegraph" acht het Franse besluit verrassend noch ramp zalig. „Het betekent niet het -inde van de Navo", meent het blad. „Het standpunt van De Gaulle is begrijpe lijk. Hij acht het zijn eerste taak het De nieuwste officiële foto van prins Albert van Monaco, gemaakt door prinses Gracia, ter gelegenheid van zijn eerste ve rjaardag. SOWJET-ONTWERP VRED E S VERDRAG „Het Russische ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland kan ar- tikelsgewijze worden besproken en eventueel geamendeerd, maar er is geen sprak van. dat er over het al dan niet sluiten van het verdrag ge discussieerd kan worden", zo heeft de Fussische onderminister van buiten landse zaken, Zorin zaterdag ver klaard in een onderhoud met de ,Vest- Duitse socialistische leiders Schmid en Erler. Bondskanselier Adenauer heeft zich zondag bij het openen van de verkie zingscampagne in Nedersaksen uitge sproken tegen een vrede, die gedic teerd wordt. Voorts merkte hi. o.m. op, dat de Russen waarschijnlijk geen belang hebben bij een oorlog, omdat zij hun wereldoverheersing zonder openlijke conflciten tot stand hopen te brengen. Adenauer was ervan overtuigd, dat het Westen de situatie meester zou blijven als het één en vastbesloten was. Hij verwachtte, dat een topcon ferentie gevolgd zou worden door een groot aantal andere conferenties, die tot doel zouden hebben tot gecontro leerde ontwapening te komen. Hij bracht hulde aan generaal De Gaulle „die thans een andere politiek voert dan in 1945". Tenslotte verwierp Adenauer elk denkbeeld van een militair vacuum, zoals dat van Rapacki. De Berlijnse crisis zou in feite ver oorzaakt zijn door de Oostduitse com munistische leider Walter Ulbricht en niet door Chroestjtsjef, die er zelfs te gen gekant zou zijn geweest, aldus weet de ,New York Daily News" uit welingelichte bron te melden. Het Kremlin zou druk op zijn sa tellieten hebben geoefend om grote re bijdragen aan het nieuwe Russi sche vijfjarenplan te leveren, maar Ulbricht zag geen kans om de geëiste machines en chemicaliën in zijn land van weerbarstige slaven te laten ver vaardigen. Immers, de begaafdste Oostduitsers vluchten met een gemid delde van 400 man per dag naar het Westen en dit zal naar Ulbrichts in zicht blijven, zolang Chroesjtsjef een vrij West-Berlijn toestaat hen over de grens te lokken, aldus het blad. Een Spanjaard, die zich twintig jaar lang voor de politie verborgen heeft gehouden op de vliering van een huis nabij Madrid, is dezer dagen op 63-jarige leeftijd overleden. Hij werd sinds 1939 door de politie gezocht voor enige misdrijven, die hij tijdens de Spaanse burgeroorlog had begaan. Al deze jaren hebben zijn vrouw en kin deren zijn aanwezigheid voor de auto riteiten verborgen weten té houden. Nadat hij was overleden heeft zijn zoon de zaak bij de politie aangege ven. Geallieerde militaire bevelhebbers ii Europa hebben meer troepen en in 1940" verloren pïes'.dge te herstel- moderne tante gevraagd om het hoofd w .m... hot Th-it.o hitj te kunnen bieden in de crisis om Ber- len", aldus het Britse blad. Het Franse conservatieve blad Le Figaro" is van oordeel, dat De Gaul le met zijn besluit geen. slechter mo ment had kunnen kiezen. „Het is te hopen, dat Chroesjtsjef er geen overhaaste conclusies uit trekt". Ove rigens is het blad van mening, dat het besluit meer politieke dan militaire betekenis heeft. lijn, zo heeft de stafchef van het Ame rikaanse leger, Maxwell Taylor, woensdag op een besloten vergade ring van een Congrescommissie mee gedeeld. Een gecensureerd verslag daarvan is zondag gepubliceerd. Hij zei, dat generaal Nors tad, de geallieerde opperbevelhebber in Euro pa, en generaal Hodes, de bevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Europa, meer troepen wensen. Op vragen van de commissie ant woordde Taylor, dat de wensen be trekking hadden op het huidige tijd stip en dat deze over tien dagen of een maand anders zouden kunnen lui den. Hij zei te erkennen, dat zij het gevraagde aantal troepen nodig zou den hebben als een ernstige mili taire situatie zou ontstaan. Op de berg Ararat in Armenië, die 3800 meter hoog is, zal een tele visie relaisstation worden gebouwd, dat door zijn ligging het hoogste van Rusland zal worden. KVP kwam 1251 stemmen tekort Een paar telfoutjes bij het vast stellen van de verkiezingsuitslag door het Algemeen Nederlands Persbureau hebben bij het Gereformeerd Politiek Verbond de verwachting gewekt, een zetel te krijgen in de Kamer. Bij het opmaken van de officiële uitslag is zaterdag gebleken, dat deze de wensdromen van het G.P.V. met één slag uitwiste. Er werden namelijk in totaal 672 stemmen méér uitgebracht, dan eer der was aangenomen. Zulke verschil- »Henry Dunant« meer mans dan »Kasteel Staverden« Onder zeer g: belangstelling, is zaterdagmorgen te Millingen aan de Rijn het voor het Nederlandsche Roode Kruis in aanbouw zijnde hospitaa ischip „Henri Dunant" te water gelaten. len hebben natuurlijk de grootste kans, invloed uit te oefenen bij par tijen, wier stemmencijfer zich be weegt binnen nauwe grenzen rondom de kiesdeler. Zoals te begrijpen is, waren de on nauwkeurigheden in de grote steden het meest ingrijpend. Den Haag spande in dit opzicht de kroon. De kiesdeler veranderde Een en ander had tot gevolg dat de kiesdeler veranderde van 39.99^ 39.996. Daarbij bleken op het G.P.V precies 61 stemmen minder te zijn uitgebracht, dan oorspronkelijk was becijferd. Het Verbond kwam er nu juist 24 tekort om de kiesdeler te halen. De heer Laning, die lijstaanvoerder was van het Geref. Pol. Verbond meerden, was reeds bij H. M. de Ko- niging geweest om haar zijn advies uit te brengen over de kabinetsfor matie, toen hij van de vergissing hoorde. Hij was bij H. M. op bezoek geweest in zijn functie van nieuw benoemd Kamerlid en rekende dus al op een zetel. Een zakenrelatie te Den Haag stel de hem van het abuis op de hoogte. Zijn reactie was: „Ik heb een groot incasseringsvermogen. Ik zie ook de ze vergissing in het licht van Gods leiding. Dankbaar ben ik, dat ik het gesprek met de vorstin mocht heb ben" De verbondsraad zal moeten be slissen of er van het recht om her telling aan te vragen, gebruik zal worden gemaakt maar daarover kon de heer Laning nog niets mededelen. De restzetel verdeeld De G.P.V.-zetel is inmiddels verdeeld onder de grootste partijen. De P.v.d.A. bleek de meeste rech ten te hebben. Dit is uitgemaakt aan de hand van de „bepaling betreffen de de grootste gemiddelden". Het aantal zetels, dat een partij gehaald heeft plus één wordt dan gedeeld op 'het aantal op die partij uitgebrachte stemmen. Bij de KVP (49 zetels plus één en 1.895.914 stemmen) gaf dit als uitkomst het getal 37.918. Bij de PvdA (47 plus één en 1.821.285 stem men) was de uitkomst: 37.943. Het grootste gemiddelde van de PvdA lag dus slechts 25 boven dat van de KVP (37.943 minus 37.918). Wanneer op de KVP 1251 stemmen méér (25 maal 50 plus één) waren uitgebracht, had zij de restzetel ge kregen. Ook de andere partijen ble ken lager gemiddelden te hebben dan de PvdA. Mej. T. F. Lemaire te Am sterdam is kandidate voor de restze tel van de PvdA. Het feit dus, dat het totaal aantal op het GPV uitgebrachte stemmen rond de kiesdeler zweefde en de om standigheid, dat de officieuze uitslag iets onnauwkeuriger was dan nor maal, zijn er de oorzaak van geweest, dat voor het GVP deze desillusie is bereid. Noch de zeer actieve verkie- zingsdienst van het ANP,noch de tel lers op de gemeentehuizen kunnen hiervoor verwijten gemaakt worden. Het ANP heeft aan de hand van de hem verstrekte cijfers volkomen cor rect het aantal zetels bepaald, uitge rekend volgens twee verschillende rekensystemen. Op de gemeentehui zen heeft men, zoals te doen gebrui kelijk, zo snel mogelijk de resulta ten gegeven, waarop het hele land op de verkiezingsavond in grote spanning zat te wachten. Het noordelijke deel van Nieuw- Zeeland is dit weekeinde getroffen door een orkaan, waarin windstoten van 160 km per uur voorkwamen. Van slachtoffers werd tot dusver geen melding gemaakt, maar de scha de wordt geschat op miljoenen gul- Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Den Haag (O. L. Vrouw van Goede Raad) de weleerw. heer A. J. M. Spronk, die kapelaan was in de kathedrale kerk (St. Laurentius) te Rotterdam, tot kapelaan te Rotter dam (H. Laurentius en Ignatius) de weleerw. heer G. A. J. v. d. Meer, die kapelaan was te Rotterdam (H Bar bara), tot kapelaan in de parochie van de H. Barbara de weleerw. heer F E. M. Wesseling, die kapelaan was te Den Haag (O. L. Vrouw van Goede Raad). VRIJ KOUD De Bilt, maandag 10 uur. Zater dagmorgen strekte een groot conti nentaal hogedrukgebied zich uit van Rusland tot over Scandinavië, het Noordzeegebied en Frankrijk. Een front van een oceaandepressie bij IJs land had toen juist Ierland en Schot land bereikt en het zag er niet naar uit, dat dit front veel verder in de richting van het continentale hoge drukgebied zou kunnen opdringen. Er vormde zich echter zaterdag bij Ierland een kleine storing, welke, mede doordat zich ten westen van de Britse eilanden een nieuwe rug van hoge luchtdruk vormde, een uitzon derlijke baan volgde. Bij de Shetlands aangekomen boog de storing namelijk om naar het zuid oosten en bij de kust van Denemar ken naar het zuiden. De kern trok maandagmorgen over ons land ver der naar het zuiden. De storing bracht wind en regen en in Denemarken zondag veel sneeuw. Achter de sto-, ring breidde het nieuwe oceanische! MALLORCA hogedrukgebied zich snel in de rich- ALGIERS ting van Zuid-Noorwegen uit, waar bij zich opnieuw een verbinding met het grote Russische hogedrukgebied vormde. Voor ons land betekent dit, dat oostelijke winden weer koude lucht uit Duitsland zullen aanvoeren. In deze lucht komen uitgestrekte wol kenvelden voor. De kans op neerslag, is nu echter weer klein geworden, i Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND Over het algemeen veel be wolking maar droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen oost en noordoost. Vrij koud. 16 Maart zon op 06.55; onder 18.44; maan op 10.13; onder 01.05. Hoogwaterstanden 16 Maart v.m. 7.26; n.m. 7.48. Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt 3 C. STOCKHOLM geheel bewolkt OSLO mist 1 KOPENHAGEN geheel bew. 1 ABERDEEN zwaar bewolkt 1 LONDEN onbewolkt 1 AMSTERDAM regen 4 BRUSSEL geheel bewolkt 2 LUXEMBURG half bewolkt 0 PARIJS zwaar bewolkt 3 BORDEAUX GRENÖBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN onbewolkt 5 onbewolkt 1 licht bewolkt 8 sneeuw 1 licht bewolkt 3 geheel bewolkt 0 geheel bewolkt 2 zwaar bewolkt 0 geheel bewolkt 5 onbewolkt 4 INNSBRUCK zwaar bewolkt 0 ROME zwaar bewolkt 5 AJACCIO onbewolkt 3 half bewolkt 4 licht bewolkt 3 licht bewolkt 4 Korreltje In de politiek zijn de dingen var minder belang dan de naam die mei ze geeft. Gustave Le Bon. MAANDAG 16 MAART 1959 50ste JAARGANG - No. 14662 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. ƒ0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1