Op zoek naar de ark van Noach Di~ CÜüKAWi HALiilMzP COMMUNISTISCHE KIEZERS IN EUROPA DE AANTREKKINGSKRACHT VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJEN OP DE KIEZERS IN WEST-EUROPA De komende verkiezingen richten weer eens de aandacht op de commu nistische groepering in Nederland. Bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer kregen zij 4.8% van de stemmen hetgeen hun constante achteruitgang nog eens duidelijk on derstreept als wij denken aan de „goodwill" van vlak na de oorlog toen zij 10% van de stemmen behaal den. Wat van belang is bij de constante daling van het aantal communistische stemmen is te zien dat deze grote achteruitgang plaats greep in een pe riode van grote veranderingen in de Sowjet-Unie, de gedeeltelijke terug gang van het starre en onbuigzame regime van Stalin en het „buigza mer" beleid van Chroesjtsjef, dat naar buiten 'n prettiger indruk moest maken. Men zou dus mogen aanne men dat de minder Stalinistische" politiek eerder een aantrekkende dan een afstotende werking op de aan hangers zou hebben uitgeoefend.. Maar alles wat er, vooral in de afge lopen jaren, in de communistische maohtssfeer is voorgevallen, heeft ve len er van overtuigd dat het commu nisme toch niets voor hen is. Overi gens is dit een verschijnsel dat vrij-, wel in geheel West-Europa valt waar te nemen. Als w\j de verkiezingsuit slagen van de afgelopen tien jaar overzien kunnen wü in vrijwel elk land een achteruitgang van het per centage communistische stemmen waarnemen. Finland is de grote uit zondering want hier klommen de communisten van 21.5% in 1951 naar 23.3% in 1958, vrijwel gelijk bleef het communistische stemmen percentage in IJsland waar men in 1949 19.5% noteerde en in 1957 19.2% communistische stemmen uit de stembus haalde. Italië daalde van 31% in 1948 tot de 22.7% van thans, ook Frankrijk zag het percentage communistische stemmen in de afgelopen tien jaar met ca. 6% dalen. In Italië is het ver lies aan aanhangers te verklaren door de steeds meer bij de bevolking merkbare ontgoocheling over de com munistische politiek, die thans reeds is uitgelopen op een verbreking van de banden tussen de Nenni-socia- listen en hun voormalige communis tische kameraden. Uiteraard zijn er tal van faktoren in het spel als het gaat om het uit brengen van zijn stem. Het herstel en de ontwikkeling van West-Europa sedert de Tweede Wereldoorlog en de vergelijking met de omstandig heden in de Oosteuropese landen hebben, zeker niet in de laatste plaats, de kiezers overtuigd van de waarde van het huidige maatschap pelijk bestel in vergelijking met het communisme. Aetherklanken HIVERSUM I 402 M. 1007 KC/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram- 8,00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Hammondorgelspel 8.50 Voor u en uw gezin, caus. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.45 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. huisyr, 10.50 Cabaret. 11.20 Buitel, weekoverz. 11.35 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 .33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13-15 Jazzmuz. 13.40 Sportnws. 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Van dë wieg tot het graf caus, 15.25 Concertgebouwork. en solist. 16.10 Het Pinkstersportfeest, caus. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meisjes koor. 17.00 Per expresse. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziekkiosk. 19.00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Het liberale Jo dendom, caus, 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.06 Thuis best?, Cathy, de Duitse herder, maakte om geheel in sfeer te blijven, een „huilend" succes van het jazz-con- cert, dat de 3>/i-jarige Barbara Julie Emmett (rechts) en haar 18 maanden oude zusje Susan Anne gaven in het ouderlijk huis aan de Southbourne Road in Blackpool (Lancashire). schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Gram. 22.00 Qansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws.; 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 1007 KC/S. 7.00-34.00 KRO KRO: 7.0Q Nws. 7.15 Koorconc. 7.40 Gram. 7.45 Hoe? caus. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V- d- huisvrouw, 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?'11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.0ONws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13,45 V. d. jeugd. 14.00 Idem. 1440 kon. Luchtmacht Kapel. 14.35 Gram. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15,20 Gram. 15.40 Boek- bespr. 15,50 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Eng. les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Stfijkork. 18.30 V. d. jeugd, 18.45 Vragenbeant. 19.00 Nws. 19.10 Toespr. 19.15 Act. 19.25 Licht baken. 19.40 Radio Filharm. ork. en solist. 20.30 voordr. (20.50-21,10 Gram,). 21,30 Gram. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22 Gram- 23.25-24,00 Lof. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. 'jeugd. NTS: 20.00 Joui-rj. en weeroverz. VARA: 20.20 Nabeschouwing verkie- zingsuitsl. 20.30 Quiz. 21.25 Gevar. progr. Boekbespreking „Een ter dood veroordeelde ont snapt", door André Devigny. Serie Prismaboeken, nr 385 (Vert, mr J. P. van Twist) Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Onder de velen, die zich met inzet van hun gehele persoon verzet heb ben tegen de tyrannie van het Derde Rijk was ook André (Montluc) De vigny. Hij was ook een van de wei nigen, die het verzet overleefden. Hij werd door de Duitsers vastgezet in het fort Montluc waarin in vier jaar tijd 10.000 gevangenen zijn lot deel den. 7.000 van hen kwamen nooit te rug. De ontsnapping uit deze hel, die hem zijn bijnaam gaf, was wel een staaltje van zoveel koelbloedigheid en hardheid, dat het verhaal ervan alleszins de moeite van het lezen waard is. „Kapitein der Bokkerijders" door Bernhard Bekman Donker Pockets Nr 31. Uitg.f Ad Donker, Rotterdam. Tweehonderd jaar zijn voorbijge gaan maar nog steeds spreekt men in Limburg en het Duitse grensgebied met afgrijzen over het duivelse op treden van de Bokkerijders. De moordcommando's waren snel alsof ze door de lucht stoven, gedragen door bokken en aangevoerd door de duivel. Hoewel nu wel vaststaat, dat niet de duivel maar waarschijn lijk de knappe chirurgijn van Her- zogenrath, de leider van de benden was, is het raadsel dat rond de Bok kerijders hing, nog steeds niet ge heel opgehelderd Daarom is het wel interessant, het niet meer recente verhaal van Bekman over het raadselachtig leven van „Kapitein" Joseph Kirchhoffs nog eens te le zen. Het is een verhaal, waarvan de verteltrant op voortreffelijke wijze is dienstbaar gemaakt aan de sfeer van de tijd, die de Franse revolutie voorafging. „Chopin", door Arthur Hedley (vert. Frans van Dort) Donker muziekpockets nr. 1. Uitg.: Ad Donker, Rotterdam- Niet alleen om zijn muziek is Cho pin een merkwaardig figuur in de muziekwereld. Hij is ongetwijfeld wel de componist geweest, die in zijn werken de technische mogelijkhe den van de piano het meest volledig heeft uitgebuit. De mogelijkheden die het leven bood voor een romanti cus als Chopin waren er dat mis schien niet genoeg heeft hij daar entegen niet altijd aangegrepen. Dat maakte zijn bestaan verre van zon nigmaar interessant. Interessant is daardoor ook dit eerste deel van de Donker Muziek-pockets, niet in het minst door de verschillende aan hangsels, waaronder een complete opgave van Chopins werken en een lijst met personalia over alle in het boek voorkomende personen. ,Wij aten met menseneters", door Bob Tadema Sporry. Forum BoekerfJ Uitg.: Ad. M. C. Stok. Den Haag. Samen met haar echtgenoot, de te kenaar Auke A. Tadema, heeft Bob Tadema Sporry verschillende rei zen door Afrika gemaakt. Op vlotte en boeiende wijze heeft ze thans verschillende ontmoetingen in het duistere hart van Afrika be schreven. Ze constateert terloops ver schillende feiten, die wellicht de eer ste accoorden zijn geweest van het voorspel op de huidige ontwikkelin gen in het zwarte werelddeel. Een serie interessante opstellen, met tref fende natuurbeschrijvingen. .„Wonderwereld der atomen", door Isaac Asimov. Serie Prigmaboeken nr 393 Uitg.. Het Spectrum, Utrecht. Er wordt zoveel gesproken over het atoom, zijn voordelen en zijn ge varen en bijna iedere dag lijken de mogelijkheden, die de jonge atoom wetenschap biedt, groter te worden. Lopen deze mogelijkheden, de geleer den niet uit de hand? Onwetendheid bij de leek, kan leiden tot angst en misvattingen, die de mensheid wel licht meer kwaad berokkenen, dan het atoom-zelf. Een schitterend w» -n in de strijd tegen deze onwetendheid heeft Asi mov gesmeed door een overzichte lijk boekje over de „wonderwereld der atomen" zelfs, wanneer men niet de minste kennis had van de natuur kunde dan zal, nadat men met ge noegen het werkje heeft uitgelezen, blijken, dat men er heel wat uit heeft „Hard tegen hart", door Erik West. Lanteernreeks nr 59 Uitg.; Uitgeverij „De Lan- teern", Utrecht. Vanuit haar rolstoel leidt Anna van Orsant met vaste hand het be drijf, dat ze ua het ongeluk dat haar overkwam, met hulp van haar zwa ger oprichtte. Met dezelfde vastbe radenheid, die de fabriek tot grote bloei brengt, bant zij het verleden uit haar gedachten. Wegens modernisering opgeheven« Tijdens een verbouwing en modernisering van een winkelpand in de Engelse plaats Snowhill (Wolverhampton) stortte het gebouw in. Wonder boven wonder gebeurden er geen ernstige ongelukken en werd niemand ernstig gewond. Op de foto zien we hoe twee brandweerlieden een van de winkelmeisjes uit dej>uinhopen van het gebouw redden. Zij verzwijgt de oorzaak van haar leed en niemand kan vermoeden, dat zij het slachtoffer is geworden van de zwakheid van haar man. Die ia na het ongeluk verdwenen en Anna wil zijn naam niet meer horen. Zij lijkt hard maar is gevoelig. Ze beheerst zich alleen tot het uiterste en brengt dan nog de kracht op om met haar man tot een verzoening te komen. Bijzonder interessant is in deze ro man de wijze, waarop men kennis maakt met de zienswijze van elk dei- familieleden op Anna's geheim. Er stroomt nog avontuurlijk bloed door Nederlandse aderen (van onze verslaggever) DEN HAAG (P P) - „Waarom zouden we riiet eens gaan kijken Natuurlijk is het zoeken naar een speld in een hooi' irg, maar als er niemand op af gaat, dan zal men er nooit achter komen of de verhalen over een schip op de berg Ararat werkelijk waar zijn", dat is de mening van de jounalist Richard Gütlich uit Rijswijk, die het stoute plan heeft opgevat om met zijn broer en twee andere jonge mannen een expeditie te ondernemen naar de berg Ararat. Onze gastheer komt er grif voor uit, dat men deze onderneming niet mag zien als een wetenschappelijke expeditie, verre van dat, want geen van de deelnemers pretendeert deskundig te zijn. Het heeft de heer Gütlich echter reeds jaren geprikkeld, dat er verhalen de ronde deden over een schip op de berg Ararat, dat vermoedelijk de ark van Noach zou zijn. Door Turken en Russen gevonden REEDS een Babylonische schrij ver van 2000 jaar geleden deelde mee, dat zijn tijdgenoten zochten naar overblijfselen van de ark van Noach. Ook in de oudheid werd van dit zoeken gewag gemaakt. Ook zijn er verhalen van lieden, die beweren de ark gevonden te hebben. In 1883 zou een Turkse expeditie gestuit zijn op de wrakstukken van een enorme boot, vastgeklemd aan de voet van een gletscher. Volgens de bergbewoners in de nabijheid zou het een wonderlijk schip zijn, waar in een geheimzinnig vuur brandde, waardoor zij het niet durfden te na deren. Het vaartuig zou er reeds sinds mensenheugenis liggen, In 1916 zou een officier vlieger van het tsaristische leger bij een vlucht over de Ararat duidelijk de omtrekken van een groot schip heb ben waargenomen. De tsaar rustte een expeditie uit, maar door de re volutie zijn de gegevens hiervan verloren gegaan. Voorts zijn er nog Fransen en Amerikanen op af gegaan. De Ame rikanen met een grote expeditie kre gen politieke moeilijkheden en moes ten onverrichter zake terugkeren. In 1952 beweerde de Fransman Navar- ra, dat hij naar alle waarschijnlijk heid het schip uit het Genesisver haal had gevonden. Hij had onder het ijs van een bevroren bergmeer een donkere schaduw in de vorm van een boot waargenomen. Het door de expeditie meegevoerde ma- Alleen maar kijken AL DEZE VERHALEN zijn aan de heer Gütlich en zijn tochtgenoten bekend. Maar het blijkt, dat ze bui tengewoon weinig houvast bieden. Er is geen plaatsbepaling, het is al lemaal een kwestie van „ergens in het Araratgebergte", waaraan men dus niets heeft. De eerste Nederlandse Ararat expeditie, gevormd door deze vier ondernemende jongelingen, zal dus van de grond af aan moeten begin nen. Het voornemen is, om de plaatselijke omstandigheden eens goed te bestuderen en dan een schif ting te maken van mogelijkheden. Voorts een zo intensief mogelijk contact met de bergbevolking, waar bij men hoopt van hen iets naders te vernemen, vooral waar het oude volksoverleveringen betreft, die mis schien aanwijzingen kunnen zijn. Krijgen ze enig houvast, dan is het slechts een kwestie van gaan zoeken. De deelnemers zijn er ech ter allen van overtuigd, dat het hier slechts een poging betreft en ze re kenen op niets, althans wat de ark betreft. Ongetwijfeld zullen zij echter in dit onherbergzame gebied, dat nog zeer slecht bekend is ander goed De eerste Nederlandse Ara' rat'expeditie beschikt over prima materiaal. Een ttan de wagen» en de scooter worden opgeladen. werk kunnen doen, zoals een studie maken van de bevolking die daar leeft, alsook de geologische gesteld heid van het terrein onderzoeken. De kans is bovendien niet uitgeslo ten dat zij in dit gebied bepaalde oudheidkundige vondsten doen. Horen, zien enfilmen OMDAT de deelnemers geen deskundigen zijn, namen zij zich voor niets uit te geven of te be schadigen, ze beperken zich slechts tot fotograferen, filmen, plaats be palen van eventuele vondsten e.d., zodat later komende deskundigen niet behoeven te zoeken, doch de plaats zo kunnen vinden, terwijl zij aan de hand van foto's, films en be schrijvingen reeds van éón en ander op de hoogte zijn. Die beschrijvin gen zullen uit de aard der zaak geen wetenschappelijke rapporten zijn, doch mededelingen in reportage- vormi die de heer Richard Gütlich schrijft voor zijn bladen. Natuurlijk willen wij wel eens weten wat zo'n expeditie kost en hoe dit gefinancierd wordt. Wanneer wij de heer Gütlich en zijn broer Pim, die de technische man van de expeditie is, horen praten en we zien de enorme voor raden die klaar staan om mee te gaan, dan begrijpen we dat dit niet een vakantietripje is, dat enige dui zenden guldens kost. De mannen gaan met twee auto's en een scoo ter. Twee man in elke wagen. Een van de auto's is een Boort jeep, die geschikt is om te rijden in alle soor ten terrein. Er gaat zo'n duizend ki logram bagage en voorraden mee. Die bagage bestaat uit de uitrusting van de expeditie zoals schoppen, houwelen, klimmaterialen, slaapzak ken, luchtmatrassen, reserve mate rialen voor de auto's en wat al niet meer. De gehele onderneming kost omstreeks 50.000 gulden en is mo gelijk gemaakt door de medewerking van enkele grote bedrijven. Getrainde klimmers DE HEER Gütlich heeft zijn sporen op het gebied van reizen ver diend. In weerwil van het feit, dat hij nog jong is, zwierf hij reeds jaren door Noord-Afrika en het na bije oosten als verslaggever. Hij en zijn metgezellen zijn kerels, die wel tegen een stootje kunnen, geoefen de bergbeklimmers en mannen die er niet tegenop zien te bivakkeren in sneeuw en ijs, met de snijdende bergwind om zich heen. Het Is zoals de heer Gütlich zegt pure nieuwsgierigheid die hen drijft. En dit houdt in, dat we hier mee mogen constateren, dat er nog avontuurlijk bloed stroomt in Ne derlandse aderen. De lijden van jon gens die er op uit trekken is nog niet voorbij. Ook in onze tijd, waar in het wel heel wat rmei'ijker is, door ale formaliteiten die er aan vast zitten, laten dergelijke mannen zich niet afschrikken en gaan op avontuur. De wetenschap haalt voor een dergelijke expeditie (nog) de neus op, maar wanneer deze mannen succes hebben, zal zij toch dankbaar gebruik maken van hun vondsten. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5