S)e CeidóeSoti/ttMtt GEKIJF EISENHOWER RUSSEN LANDOORLOG TEGEN NIET MOGELIJK Teddy Scholten zegevierde Morgenochtend een Leidse Courant in Uw bus Nasser tegen Kassem en de communisten Doch mei rakeüen vali nieis ie bevrijden Geen heil in Chroesjtsjefs voorstellen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; DONDERDAG 12 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14659 in Midden-Oosten BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij niet veel heil in Chroesjtsjefs jongste voorstellen over Berlijh ziet. Bij de bespreking van dit onderwerp verklaarde hij voorts, dat de Verenigde Staten stellig geen landoorlog in Europa zullen voeren. De Russische overmacht is zo groot, dat er aan een oorlog met grondstrijd krachten in Europa niet te denken valt. Desgevraagd zei Eisenhower er geen heil in te zien om met het oog. op de Berlijnse crisis nog meer Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. In een landoorlog zouden de westelijke strijdkrachten vergeleken bij de 175 Sowjet-divisies sterk in het nadeel zijn. Gevraagd of de V. S. bereid zijn om ter verdediging van West-Berlijn een kern-oorlog te beginnen, zei de president niet in te zien hoe men iets met kernwapens zou kunnen „bevrijden". Als een dreiging van vijandelijkheden tot werkelijkheid mocht worden dan zou dat de tijd zijn om zich erover te beraden waartoe men bereid zou zijd. Eisenhower preciseerde nader, dat hij niet bedoelde te zeggen, dat een kernoorlog geheel onmogelijk zou zijn. Maar hij kan niemand vrij maken. Vernietiging is geen goede politiemacht. Niemand immers zal de straat met handgranaten gaan schoonvegen om de mensen voor het optreden van bandieten te vrijwaren. Zo moet men kernoorlogen en alle oorlogen beschouwen, aldus Eisen hower. Gevraagd of hij dacht, dat het Amerikaanse volk zich voldoende bewust is van het oorlogsgevaar we gens Berlijn, antwoordde hij, dat de Amerikanen in het algemeen beter de werkelijke toestand beseffen dan velen in Washington. Eens te meer pleitte hij echter voor kalmte, of het nu Quemoy, Berlijn of wat anders dan ook betreft. afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland een maand worden uitge steld. Overigens zou men in Oost-Duits- land niet erg ingenomen zijn met Chroesjtsjefs jongste voorstel om een eventuele vrije status voor West- Berlijn te laten garanderen door Amerikaanse, Britse, Franse en Rus sische eenheden. Volgens berichten uit goede bron zouden bij de besprekingen van Chroesjtsjef met de Oostduitse leiders deze week meningsverschillen over de politiek ten aanzien van de West- Berlijhse kwestie geregeld zijn. De Oostduisters, die een straffere politiek dan Moskou zouden wensen, zouden zich erbij hebben neergelegd, dat inleidende besprekingen tussen de communistische landen over een Eoka liep vroeger wel 'ns harder De Grieks-Cyprische politie heeft woensdag vergeefs gewacht op het inleveren van wapens en munitie door de'Eoka ingevolge de overeen komst van Londen. Op geen enkel inleveringsdepöt op Cyprus zijn wa- pens ingeleverd, zo is woensa avond bekendgemaakt. Op vragen aan aartsbisschop Ma- karios antwoordde hij, dat voor zo ver hij wist de Eoka nog niet dege nen had aangewezen, die de wapens zouden verzamelen. Verleden week is in het nabij Ispahan, in Perzië, gelegen dorp Fe- reidan een man overleden, die zei de oudste man ter wereld te zijn. Hij zou op het tijdstip van zijn overlijden 195 jaar oud zijn geweest. Koning Leopold der Belgen en zijn echtgenote prinses Liliane zijn woensdag per vliegtuig uit Brussel naar Stanleyville, in Belgisch Kongo, vertrokken voor het bezoeken van instellingen voor wetenschappelijk onderzoek. Koning Leopold is voor zitter van het Belgische instituut voor wetenschappelijk onderzoek in Mid- den-Afrika. ocoocccc<xxx>cocoa3Dcxx>ooDcccooooococ»ooocoococxxxm3occocooococxxxx>o<xocooa>coccoococococoooococococo BULLETINS IN LEIDEN Morgenochtend zal een och tendblad van „De Leidse Cou rant" verschijnen met de uitsla gen van de Tweede Kamerver kiezingen. Zo gauw de uitslag van alle Leidse stembureaus hedenavond binnen is, zullen de resultaten in een bulletin bekend worden gemaakt. Dit bulletin, waarvan wij verwachten, dat het om streeks half tien verspreid kan worden, is de gehele avond ver krijgbaar aan het bureau van „De Leidse Courant". Bulletins zullen na plm. half tien ook bij de volgende adres sen in Leiden worden aange plakt: In Leiden zuid-west: Waayer's zelfbediening, 5-Meiplein 146 (winkel); Van der Hulst, Willem Klooslaan 7. Professorenwijk: B. J. M. Bon net, Zeemanlaan 31. In het Morskwartier: C. H. v. d. Voort, Morschweg 103; Dui venvoorden, Lage Morschweg 18. In Leiden noord: Heetveld, Anna van Saksenstraat 8. (De Kooi): Castelein, Lage Rijndijk 9. (Centrum)De Leidse Courant Papengracht 32 en Fa. Huïbers, Haarlemmerstraat 123. ac3ocxxxooooocxx<)a»xxxxxxxx>oooccocxxoooooooocooooooooooooccco0ccooooooooooc»oooooocoooo90oocooooooooo In een rivier aan de rand van Southampton heeft men een leren etui gevonden, waarin een gedeelte had gezeten van de juwelen van lady Docker, welke maandagavond jl. uit een auto te Southampton zijn gesto len. De waarde van deze juwelen was ongeveer anderhalf miljoen gulden. Keerpunt in Nassers politiek President Nasser van de Egyptisch- Syrische republiek heeft woensdag in een toespraak, die hij vanaf het bal kon van het regeringsgebouw te Da mascus heeft gehouden, zijn eerste openlijke aanval op de regering- Kassem en de Iraakse communisten gedaan. Waarnemers te Cairo be schouwen haar als een keerpunt in zijn politiek. Nasser werd, onder het uitspreken van zijn rede, herhaalde lijk door gejuich van een grote menigte, die zich voor het regerings gebouw had verzameld, onderbroken. betekent in het Arabisch „verdeler" en hij doet zijn naam eer aan. Wij hebben gemeend, dat de staatsgreep in Irak een consolidatie van het Arabische nationalisme be tekende, doch wij dachten verkeerd. Kassem veranderde van gedachten en ging de voorkeur geven aan een politiek, die van vijandschap jegens ons getuigt. Ik verklaar hierbij nadrukkelijk, dat wij niets anders van Irak wensen dan eenheid van zijn volk en on schendbaarheid van zijn soevereini teit", aldus Nasser. „De communisten, die in Irak de tegen ons gerichte betogingen hebben geleid en die ons daar hebben aan gevallen, waren dezelfden die door Noeri al Said (de in 1958, bij de op stand van Kassem cs, vermoorde voormalige Iraakse premier en „sterke man") uit Irak waren verdre ven. U, hier in Syrië, hebt hem gespjj- en onderdak verschaft. Zij heb ben dit beantwoord met ondankbaar heid en haat". Nasser vervolgde: „Het is mijn politiek, Kassem en de communisten niet de kans te geven tot het zaaien van verdeeldheid en ons in hun in- vloedszónes te trekken. De terreur, waarmede de commu nisten in Irak thans tegen het Arabi- Haastechtse „klaarovers" altijd klaar maar anders over In het plaatsje Haastrecht gebruiken de verkeersbri gadiertjes een andere methode dan elders in Nederland om het verkeer tot stilstand te brengen voor overstekende voetgangers. Inplaats van de gebruikelijke „panne- koek" hebben de „Klaar-Overtjes" in Haastrecht twee lichte slagbomen, voorzien van een klein stopbord, welke elk de helft van de weg overspannen en door de kinderen aan beide kanten van de weg worden neerge laten om voetgangers er tussendoor té laten oversteken. De foto geeft een beeld van deze effectieve en voor het verkeer duidelijk zichtbare voetgangersbeveiliging. sche nationalisme, de Verenigde Arabische Republiek en zijn leiders optreden, zal ons vastbeslotener dan ooit maken om onze opdracht uit te voeren. Wij zullen vechten om ons land en het Arabisohe nationalisme te beschermen. Wij voeren een politiek van onaf hankelijkheid en wij verzetten ons tegen op ons uitgeoefende druk. Wij zijn ook tegen aansluiting bij mili taire overeenkomsten als het verdrag van Bagdad, daar wij niet in invloeds sferen wensen te worden getrokken". Bagdad scheldt terug. agdadse bladen hebben woensdag felle aanvallen gedaan op de „samen zweerder Abdel Nasser", die zij ver wijten, de opstand van maandag on der leiding van kolonel Sjawwaf op touw te hebben gezet. Volgens het uiterste linkse blad „Al-Thawra" heeft Nasser grote hoe veelheden wapens van Syrië naar Mosoel gezonden, het centrum van Sjawwafs opstand. Sjawwaf gedood. Een Iraakse regeringswoordvoerder heeft woensdag in Bagdad officieel bekendgemaakt, dat kolonel Sjawwaf de leider van de mislukte opstand in Noord-Irak, door zijn eigen aanhan gers is vermoord, toen hij probeerde met een vliegtuig te ontsnappen. Hij was tevoren gewond, toen vliegtuigen van de regering zijn hoofdkwartier beschoten. De woordvoerder kon geen bijzon- dertieden over het aantal slachtoffers van de opstand geven. Wel kon hij meedelen dat er geen buitenlanders zijn gedood. RUSTIG WEER De Bilt, donderdag 10 uur. Het front van een storing, die van Ierland naar Weilt-Schotland trok, drong in de afgelopen nacht met eni ge regen ons land binnen. De luchtdrukverschillen werden te gelijkertijd aanzienlijk kleiner en de wind nam af, zodat het front zich maar langzaam naar het noord-oosten Prachtige carrière Teddy Schoten heeft met het liedje ,,'n Beetje" het Eurovisie-Songfestival in Cannes gewonnen. Zij kreeg het hoogste aantal punten, 21, door de jury toegewezen. Toen de televisie omroepster het succes van Teddy Scholten bekend maakte, vloog de zangeres de dirigent van het haar be geleidende Metropole-orkest, Dolf van der Linden, om de hals. ,,'n Beetje" is gecomponeerd door de pianist Dick Schallies op een tekst van Willy van Hemert. Engeland kreeg de tweede prijs met het liedje „Sing Little Birdie", gezongen door Pearl Carr en Teddy Johnson en Frankrijk werd derde met „Oui, oui, oui, oui", gezongen door Jean Philippe. „Reisinlichtingen". De carrière van Teddy Schoten be- gon in 1946, toen ze nog achter de balie van de ANWB in Den Haag stond om reisinlichtingen te geven. In dat jaar kreeg ze haar eerste kans: een rolletje bij het Residentie toneel in „Winteravondsprookje". Ze was toen nog op kantoor, maar dat duurde niet lang meer, want ze kreeg ook aan biedingen van enkele ambulante to neelgezelschappen. In 1947 werkte ze samen met Toon Hermans in de revue van Floris Mes lier. Ook trad ze toen voor het eerst op voor de radio. In een „live",uit zending van de Bonte Trein zong ze „M'n eerste grote liefde". Ze kreeg al gauw veel radiowerk en werd mede werkster aan de Avro-tournee. In tussen was ze getrouwd met Henk Scholten. In .1949 werd hun dochtertje Renee geboren. Over de grenzen. Het jaar daarop bracht Teddy vrij veel tijd buiten onze grenzen door. In New York trad ze op met het or kest van Percy Faith, onderging zij een t.v.-interview in de Stork-club en zong ze voor verscheidene radiosta tions. In 1951 kwam Teddy als omroepster bij de experimentele televisie van Philips in Eindhoven. Daarna speel den Teddy en Henk twee seizoenen mee in het cabaret van Wim Kan. Ze gingen met een speciaal programma naar West-Indië en traden op voor de Nederlandse clubs in Montreal en Parijs. Eigen cabaret. 1953 Bracht ze nog verder van huis. Met Wiesje Bouwmeester maakten ze een cabaret-tournee naar Indonesië en Nieuw-Guinea. In het zelfde jaar volgden: cabaret met Marty Verde- nius, toneel met Louis Gimberg, een eigen cabaret-programma voor de t.v. in Brussel en optreden in Kopen hagen. In 1954 verscheen ze weer op het beeldscherm in vele Amerikaanse huiskamers, nu in speciale t.v.-films die voor de USA in de studio's van Duivendrecht waren opgenomen. Sinds 1955 spelen Teddy en Henk in de Sleeswijk-revue. Ze hebben beslo ten om dat ook het volgende seizoen te doen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's van het land verplaatste. In het Zuid westen kwamen aohter het front op klaringen voor. Terwijl de depressie bij Schotland naar het noorden weg trekt, nadert van de oceaan een rug van hoge luchtdruk. Deze zal de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noordzee flink doen stijgen, met als gevolg dat de wind in ons land zwak blijft. Omdat de lucht belang rijk vochtiger is geworden, kan in de komende nacht plaatselijk mist ont staan. De neerslagkansen nemen weer af. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind. 13 Maart zop op 07.01; onder 18.39; maan op 08.34; onder 23.08. Hoogwaterstanden 13 Maart v.m. 5.50, n.m. 6.04. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN Zürich GENèVE LOCARNO INNSBRUCK WENEN ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbew. 7 C onbew. - -6 onbew. 6 onbew. 1 zw. bew. 6 onbew. 2 mist 5 gehel bew. 6 regen 5 zw. bew. 5 zw bew. 6 regen 6 regen 10 half bew. 2 zw. bew. 3 licht bew. - -3 regen 5 regen 6 motregen 6 geheel bew. 3 zwaar bew. 2 mist 9 regen 9 licht bew. 4 zw. bew. 10 zw. bew. 11

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1