©ooooooo JÜ Medicijnen verwisseld Macmillan weer in Londen teruggekeerd Nederl. walvisvloot wordt wellicht verkocht Guerilla op Celebes neemt toe Amerika waarschuwt WITTE KRUIS Samenwerking „Tijd" en „Maasbode" WOENSDAG 11 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Afrikaanse ministers spraken met mr Luns 17 ministers en hoge ambtenaren uit de met de E.E.G, geassocieerde landen en gebieden in Afrika, die een driedaags bezoek aan ons land brengen, zijn dinsdagavond door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op een recep tie in Den Haag ontvangen. Slaappoeders doodsoorzaak Hoewel het innemen van vier slaap poeders voor gezonde mensen niet dodelijk is, stelt de justitie een nauw gezet onderzoek in naar de oorzaak van de plotselinge dood van de 42- jarige heer Terlien uit Amsterdam- Noord. De man had een slechte ge zondheidstoestand en de mogelijk heid bestaat dat hij aan de slaappoe ders, die voor een andere patiënt be stemd waren, bezweken is. De heer Terlien had vorige week van zijn huisarts een hoestdrankje voorgeschreven gekregen. Hij stuur de zijn buurjongen naar de apo theek om zijn medicijnen op te ha len. Hij gaf de knaap een briefje mee, maar hierop had de heer Ter lien zijn naam zo onduidelijk ge-1 schreven, dat de apothekersassistent er „Teuben" uithaalde. Deze Teu- ben moest slaappoeders hebben. Toch ingenomen. Zo kwamen de slaappoeders bij de heer Terlien terecht, die, hoewel hij geweten moet hebben, dat er een vergissing begaan moest zijn, won derlijk genoeg, niet reclameerde, maar vier van de tien poeders in- Tussen Nederland en Noorwegen worden op het ogenblik onderhande lingen gevoerd over de verkoop van de Nederlandse walvisvloot aan Noor wegen. Noorwegen beeft een bod ge daan op de Willem Barends.z en de bijbehorende vangboten, maar Neder land heeft nog geen beslissing geno men over de verkoop. De walvisvloot is met veel over heidssteun gebouwd toen in Neder land een schaarste aan margarine heerste. Nog steeds subsidieert de regering de walvisvangst, maar deze subsidie loopt binnenkort af Aange zien er voldoende aanbod van traan op de markt is, voelt Nederland er wel voor de hele vloot van de hand te doen. nam. De volgende dag was hij dood. Een nauwkeurige sectie op het lichaam van de heer Terlien moet nu uitmaken of hij gestorven is aan vergiftiging dan wel dat zijn plotse ling overlijden een natuurlijke oor zaak heeft. Een voorlopig onderzoek heeft reeds uitgemaakt, dat vergiftiging waarschijnlijk niet de doodsoorzaak was. Tot een definitieve conclusie zijn de lijkschouwers echter nog niet gekomen. Nauwgezet. Toch zal het onderzoek naar de oorzaak van de verwisseling van de medicijnen zeer nauwgezet zijn, om dat dergelijke vergissingen levens gevaarlijke gevolgen hebben. Bedrijfsongeval voor de Haagse Rechtbank De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren een ernstig bedrijfs ongeval behandeld dat vorig jaar, op 17 februari, gebeurde op het ter rein van een bouwbedrijf te Den Haag. Het bedrijf had een nieuwe kraan besteld en de directeur, de 36-jarige A. C. H. wilde aan het in- gebruiknemen ervan een feestelijk tintje geven. Hij verzocht de Am sterdamse monteur J. H. R. de vlag op de top van de kraan te plaatsen. Met deze monteur ging diens collega, de Amsterdammer H. S., naar bo ven. Juist toen S. de vlag wilde plaatsen, trok de kraan een zware proeflast omhoog. De heer S. kwam met een arm bekneld tussen een kabel en een schijf en met een been tussen twee schijven. Het duurde enige uren voordat men hem had kunnen bevrijden, omdat een as gedemonteerd moest worden. De directeur verklaarde ter zitting, dat hij aan de kraanmachinist geen teken had gegeven de last op te ha len. De machinist, een Duitser die in dienst is van de fabriek, die de kraan leverde, heeft verklaard dat hij wel een teken had gekregen, maar hij wist niet van wie. De monteur R. zei als getuige, dat hij niet kon verklaren hoe het on geluk is gebeurd. Hij had de machi nist volgens hem een conscensieus man gezegd dat hij de vlag ging plaatsen. De officier van justitie, mr. J. H. Kemper, zeide in zijn requisitoir dat dit afschuwelijke ongeluk erg is voor iedereen, die erbij betrokken was, ook voor de verdachte die helaas vervolgd moest worden. Hij meende, dat de directeur niet voldoende voor zorgen had genomen. Hij vorderde derhalve veroordeling wegens schuld aan zwaar lichamelijk letsel tot een boete van ƒ400,subsidiair 40 da gen hechtenis. De verdediger zei o.m. dat de kraan nog niet was opgeleverd. H. had daarom geen gezagspositie. De monteurs, die de kraan zelf in el kaar hadden gezet kenden zeer wel, beter dan H., de gevaren. Volgens pleiter lag de verantwoordelijkheid niet bij de directeur, maar bij de monteurs zelf. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Barneveld nu ook automatisch bereikbaar Het was wel merkwaardig, dat uit gerekend in deze tijd van het pro vinciale grensvraagstuk, de commis saris van de koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, in de Gel derse gemeente Barneveld met eni ge hamerslagen op een groot choco lade-ei de telefoonautomatisering van het district Utrecht symbolisch completeerde. De commissaris deed dit gistermiddag in het Barneveld- se concertgebouw in tegenwoordig heid van tal van burgerlijke, PTT- en militaire autoriteiten. Barneveld was gistermiddag één uur de enige witte plek op de auto- matiseringskaart van het telefoon district Utrecht, omvattende 63.000 aansluitingen. Na te zijn ingeleid door de hoofdingenieur-directeur der PTT, ir G. Broekmeijer, gaf de hoofddirecteur der PTT, prof. dr. G. H. Bast, een beschouwing over het landelijk aspect van de telefoonauto matisering. Met het stukslaan van een enige decimeters hoog chocolade- ei stelde de commissaris van de ko ningin in de provincie Utrecht hier na de automatisering symbolisch in bedrijf. In een geestige speech dankte de burgemeester van de gemeente Bar neveld, mr. C. E. E. Kuntze, alle PTT-werkers van hoog tot laag voor hun bijdrage aan de automatisering, waarna het gezelschap de nieuwe centrale in ogenschouw nam. Officiéél stilzwijgen De Britse premier, Macmillan, en zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zijn gisteren na hun besprekingen met de Franse regering in Londen teruggekeerd. Zij deelden niets mede over hun overleg in Parijs. Donderdag reizen zij naar Bonn. Bij het vertrek uit Parijs zei Mac millan: „Wij kwamen hier voor be sprekingen, niet voor onderhandelin gen. Daarom geven wij geen commu niqué uit. Maar ik kan zeggen, dat wij de meest vruchtbare en vriend schappelijke besprekingen met pre mier Debré, minister Couvé de Mur- ville en, als ik hem zo noemen mag. mijn oude vriend en kameraad gene raal De Gaulle gevoerd hebben." „Wij zijn het eens over onze ge meenschappelijke politiek en doel einden. En in het bijzondei zijn we het er over eens, hoe de meer uitge breide onderhandelingen, die thans moeten volgen, moeten worden ge voerd." Standpunten niet indentiek. De Parijse correspondent van de Londense „Times" meent, dat de Brit ten er in zijn geslaagd de Fransen er van te overtuigen, dat hun nadruk op onderhandelingen met de Sowj et-Unie Van militaire zijde in Djakarta wordt vernomen, dat de versterkin gen, die naar Noord-Celebes zijn ge zonden met het oog op de frontale aanvallen van de opstandelingen, zich geplaatst zien tegenover toene mende guerilla-activiteiten. De opsta delingen zijn inïnfiltreerd in de streken rondom de voornaamste plaatsen en bezetten thans lange stro ken van de kust in de Minahassa, waar kleine havens worden gebruikt voor de aanvoer van wapens en voor raden. De opstandelingen zijn ook door gedrongen in Midden-Celebes, waar zij steun verlenen aan de Darul Is lam. In januari en februari zijn in dit gebied minstens acht plaatsen in brand gestoken, zeide men. De toestand in het andere centrum van de opstand in Sumatra wordt voor het ogenblik niet zo ernstig ge noemd. geen prijsgeven van essentiële weste lijke standpunten inhoudt. Hij gelooft echter, dat het ondanks het officiële stilzwijgen, duidelijk ge noeg schijnt te zijn, dat het Britse en het Franse standpunt ten aanzien van de Russische bedoeling en de ma nier waarop het Westen noet reage ren, nog niet indentiek zijn. De be sprekingen van de afgelopen twee dagen zijn evenwel prettig en vriend1- schappelijk verlopen en Macmillans bezoek heeft zeker goed gedaan, aldus de correspondent van de „Times". Naar verluidt zouden Macmillan en De Gaulle het erover eens zijn gewor den dat de Russen moet worden voor gesteld dat half mei in Genève een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier wordt gehouden. Een woordvoerder van het Franse I ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede dat beide regeringen van mening zijn dat de ministersconferen tie in feite een voorbereiding van een topconferentie zou moeten zijn. België bekort de dienstplicht België zal met ingang van septem ber de duur van de dienstplicht van 15 maanden tot een jaar inkorten, zo heeft de Belgischte minister van de fensie, Gilson, dinsdag in de Twee de Kamer bekend gemaakt. Minister Gilson zette uiteen, dat het Belgische defensiebeleid vier fundamentele aspecten vertoont: een beter gebruik van het effectief, een economischer opvatting, een beter aangepaste organisatie en een ver der doorgedreven integratie in de NAVO. Hij betoogde, dat de oplei dingsmethodes in het leger herzien moeten worden. Zo beziet men de mogelijkheid om de opleidingsperio de tot de eerste oefening te beper ken en aldus een zuiniger en doel treffende organisatie tot stand te brengen. Ook in Luxemburg. Ook de regering van Luxemburg zal zo spoedig mogelijk en na over leg met de bondgenoten overgaan tot een structurele hervorming van het leger. Hiermee beoogt zij een bijdrage te verkrijgen en verminde ring van de lasten en verkorting van de diensttijd. kantoormachines (Advertentie) Echt een land om revolutie te maken Dit is de stad l.losoel in Noord-Irak, waar de revolutie tegen het bewind van generaal majoor Karim Kassem begonnen is. De opname werd gemaakt vanaf de Nabi Yunis Moskee. Het gebied rond Mosoel is een van de olie-rijkste van het land; de opstandelingen verklaren echter dat de opbrengst van de bodem ten goede kwam aan het zuidelijk deel van Irak. Dit zou dan ook een van de aanleidingen tot de revolutie zijn. De Amerikanse regering heeft de aandacht van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.K.S.) en van haar Hoge Autoriteit gevestigd op de ernstige terugslagen, die de reeds genomen of overwogen maatregelen tot be perking van de invoer van uit de Verenigde Staten afkomsitge kolen kunnen hebben. De Verenigde Staten wijzen er op, dat de Amerikaanse kolenmarkt zelf ook een crisis doormaakt, welke ern stiger is dan die van de EGKS. Be perkende maatregelen op de invoer van kolen uit de Verenigde Staten zullen volgens de Amerikaanse rege ring onder deze omstandigheden ern stige gevolgen hebben voor de Ame rikaanse kolenindustrie en de Ame rikaanse spoorwegen. Verder waar schuwt de Amerikaanse regering de belanghebbende landen voor ongun stige reacties, welke de Amerikaan se openbare mening zeker ten aan zien van dergelijke maatregelen zal tonen. Washington oneens met Baird De Amerikanse ambassadeur in Den Haag heeft minister Luns mee gedeeld dat de verklaringen, toege schreven aan de heer Baird, niet de opvattingen van de Amerikaanse re gering weergeven. Dat heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren in Washington meegedeeld. Baird, chef van het Amerikaanse bureau voor buiten landse hulpverlening te Djakarta, zou enige tijd geleden o.a. hebben gezegd, dat met de overneming van Nederlandse bedrijven een psycho logische last van de Indonesiërs is afgevallen en dat Nederland voor de oorlog in Nederlands-Indië een „volkomen steriel" beleid had ge voerd. De functionaris deelde mee dat Baird Washington heeft gemeld, dat hij deze verklaringen óf niet heeft afgelegd óf zich niet herinnert ze te hebben afgelegd. KORTE golf In het noordoosten van Brazilië is een vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht neergestort. 29 mensen zijn om het leven gekomen. De in zittenden van het toestel waren leden van de luchtmacht en hun gezinnen. Het vliegtuig, op weg van Belem -naar Manaus, ontplofte in de lucht. De Italiaanse politie heeft dins dag een Nederlander en een Duitser aangehouden, die met een gestolen bootje op weg waren naar Zuid-Sla- vië. Zij raakten op de Adriatische Zee in moeilijkheden en werden door een douaneboot gered en naarTriëst gebracht. Bij Montpellier in Zuid-Frank rijk is vannacht om kwart over drie de trein van Bordeaux naar de Rivièra ontspoord. Er zijn vijf doden en 15 gewonden. Bij Mountain Home in de Ame rikaanse staat Idaho zijn dinsdag in de lucht twee grote zesmotorige straalbommenwerpers met elkaar in botsing gekomen. De toestellen kon den behouden landen. Geen der in zittenden werd gewond. In Southampton zijn maandag avond juwelen gestolen van lady Docker, die mogelijk meer dan 1 miljoen gulden waard zouden zijn. De juwelen zaten in een doos, die zich in een aktetas bevond. De tas was achter in de auto van de Doc kers opgeborgen. Vier gewapende en gemaskerde bandieten zijn dezer dagen de Se curity National Bank in een voor stad van New York binnengedrongen en hebben zich van een bedrag van meer dan 50.000 dollar meester ge maakt. De klanten en de vijf be dienden van de bank werden door hun wapens in bedwang gehouden. Tien jaar geleden deelden ge rechtelijke autoriteiten van Rugeley, in het Noord-Engelse graafschap Staffordshire, mevrouw Rita Barber mede, dat zij in haar uit zes kamers bestaande woning niet meer dan twee katten en één hond mocht hou den. Dezer dagen moest mevrouw Barber in een ziekenhuis worden opgenomen. Men trof in de verlaten woning vijftig katten, vijf honden, twee konijnen, twee kanarievogels en nog drie andere dieren aan. De 14-jarige Jan F. Fokkema te Ede kwam maandagmiddag op zijn fiets op een kruispunt in botsing met een personenauto. De jongen werd deerlijk gewond naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij dinsdagmiddag overleed dreigt Biedt weerstand met IH-lhtlliHHillHM (Advertentie) De directies van de N.V. De Maas bode en de N.V. Drukkerij De Tijd delen mede: De N.V. Drukkerij De Tijd te Am sterdam en de N.V De Maasbode te Rotterdam hebben besloten tot nauwe samenwerking. Als gevolg hievan zul len de beide landelijke dagbladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april a.s. worden samengevoegd tot een enkel landelijk dagblad, dat on der de naam De Tijd-De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samenge steld uit de staven van beide samen gevoegde bladen. De hoofdredactie zal berusten bij de heren mr. W. A. M. van der Kallen en H, baron van Lamsweerde, terwijl de heer mr. L. B M. Wüst hen als politiek redacteur ter zijde zal staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rot terdamse editie zal te Rotterdam wor den gedrukt. Daarnaast zal het be drijf te Rotterdam, evenals thans het geval is, het plaatselijke blad „Het Nieuwe Dagblad" en een vijftal ge westelijke bladen verzorgen en druk ken. MINDER BEDRIJVEN MET W ERKTIJD S VERKORTIN G.1 In februari werd krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergun ningen tot verkorting van de werktijd in 355 (v.m. 376) ondernemingen door 9085 mannen in totaal 431.832 (v.m. 519.352) uren en door 681 vrouwen 27.311 (v.m. 39 401) uren minder ge werkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest Het gemiddeld aantal werkuren per week per werknemer ten aanzien van wie van de vergunning gebruik werd gemaakt bedroeg 37.2. In februari bedroeg het aantal uren overwerk, in fabrieken en werkplaat sen gemaakt krachtens door de ar beidsinspectie verleende vergunnin gen, naar raming 301.300 tegen 345.200 in januari. Grenswijziging Alkemade en Woubrugge aangenomen Het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Alke made en Woubrugge heeft gistermid dag in de Eerste Kamer geen aanlei ding gegeven tot gedachtenwisseling. Het is zonder hoofdelijke stemming aanvaard. OEGSTGEEST ERNSTIG VERKEERSONGEVAL IN GEVERS STRAAT In de Geversstraat vond gisteravond om hall twaalf een botsing plaats tussen een personenauto en een wa gen van de stadstram. De bestuurder van de autc werd zwaar gewond uit de wagen gehaald. Hij is in het Acad. Ziekenhuis opgenomen. De personenauto, een Vauxhall Velox kwam uit de richting Leiden. Om nog onbekende reden voerde de bestuurder, de 60-jarige heer D. la C. uit Amsterdam, zijn wagen te ver over het linker weggedeelte. Hij reed I daarbij met een dreunende slag te- t gen een wagen van de stadstram, die I aan kwam uit de richting Leidse Buurt. De Velox werd een tiental me- J ters door de tram meegesleurd en I grotendeels vernield. Omstanders be- vrijdden de chauffeur, door het wrak open te breken. De heer la C. was zwaar gewond. Een van de artsen uit Oegstgeest verleende eerste hulp en liet de gewonde naar het Acad. Zie kenhuis vervoeren. De 31-jarige heer J. D. la C., een zoon van de bestuur der, die naast zijn vader gezeten was, werd slechts licht gewond Het tramverkeer NoordwijkKat- wijkLeiden werd geruime tijd ge stagneerd. Scheepsberichten CALTEX Delft (t) 11 mrt te Rot terdam; CHARIS 10 mrt van Am sterdam naar West-Indië; FRIES LAND (ssm) 11 mrt te Vlaardingen; MERWELLÓYD 10 mrt van Rotter dam naar London; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK 11 mrt van Rotterdam naar Antwerpen; PYG MALION 11 mrt te Amsterdam; ALKAID 11 mrt van Bremen naar Las Palmas; ALMKERK 11 mrt van Melbourne naar Sydney; EN A (t) 11 mrt van Punta Cardon naar Guaya quil; LAURENDSKERK 12 n^rt te Sue verwacht; MARIEKERK pas seert 11 mrt Gibraltar naar Port Said; VAN DER HAGEN 11 mrt te Accra.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8