Turvend Tellen zij de Totalen Stemmen voor zoete koek WOENSDAG 11 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wim vertelt de koningin over eierenzoeken DiE MELKPRIJSGARANTIE 1958/'59 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.t heeft thans een doorlopende voorschotuitkering op de gelden van de melkprijsgarantie 1958/59 ingesteld, die periodiek zal worden uitgekeerd. Rekening 'houdende met de beper king van de thans lopende garantie tot 5 miljard kg melk met 3.7 procent vet en met het leit, dat de veehouderij een gedeelte van het marktrisico voor haar rekening heeft, is de uitkering voorlopig bepaald op lVa cent per kg melk en 0.4 cent per procent vet, het geen met elkaar neerkomt op ongeveer 3 cent per kg afgeleverde melk. De j eerste betaling, waarvoor eind vol gende week ca. 40 miljoen ter be schikking van de zuivelfabrieken ter doorbetaling aan de veehouders zal worden gesteld, heeft betrekKing op de hoeveelheid melk, geleverd in de periode van 9 november 1958 (met be gin van het melkprijsjaar lSNjö/fjö) tot en met 14 maart 1059. De daarop volgende betalingen zul len gelijktijdig komen met de regel matige uitkeringen, eveneens circa 3 cent per kg melk, door het produkt- schap voor zuivel uit het zuivelfonds. Wim Wagens veld uit Lunteren 'heeft het eerste kievietsei, dat hij zondag vond, gisteren aan Koningin Juliana aangeboden. Edes gemeentebestuur had voor de reis naar Soestddjk een auto ter be schikking gesteld en onder de hoe de van zijn oudste zuster Gerda heeft de 12-jarige Wim het ei per soonlijk aan onze landsvrouwe mo gen overhandigen. Hij kreeg er een grote doos heerlijke paaseitjes voor terug en dat vond Wim een uitste kende ruil. Bijna een half uur heeft de jeug dige Dunteraan ongedwongen met de Koningin mogen praten en daarbij •bleek, dat hij heel wat van het eier- zoeken afwist. Volgens Wim is in 1012 eens een kievietsei gevonden op 9 maart, maar dat is altijd nog een dag later dan zondag, toen hij zijn ontdekking deed. Prins bedankt soldaten Ook in Het Sticht is de verkiezings activiteit op een 'hoogtepunt geko men en probeert iedere partij het uiterste om de aandacht te trekken. Een partij heeft in DriebergenRij- senburg folders verspreid, die genum merd waren. Op elke twintig van deze folders was er één, waarop een prijs viel in de vorm van een fikse boterkoek, voorzien van lijstnummer en partij naam. Gisteren werden deze nummers per luidsprekerwagen bekend gemaakt. Bij een van de plaatselijke bakkers stonden ijverige propagandisten ge reed, om aan de toestromende geluk kige winnaars na inlevering van de folder, boterkoeken uit te delen. TOCH HAAR ZIN. In het holst van de nacht zag een agent op de Zeedijk in Amsterdam een dronken vrouw in een auto stap pen. Hij verbood haar te rijden, maar nauwelijks had hij haar aan gesproken of hij kreeg een hevige vuistslag in het gezicht van een 25- jarige jongeman, die naast haar zat. De agent gebruikte zijn gummistok om de man tot bedaren te brengen en bracht hem daarna naar het poli tiebureau. De vrouw vergezelde de! arrestant, maar zij gedroeg zich zo opstandig, dat zij herhaaldelijk uit het bureau moest worden gezet. Toen' Een overzicht bU de befaamde spring- schans Holmenkollen in Noorwegen, waar 100.000 toeschouwers de „Holmen kollen springwedstrijden" bijwoonden. Het schitterende weer en de uitstekende hoedanigheden van de schans maakten de gebeurtenis tot een unieke ski-ma nifestatie. zij tenslotte de agenten begon uit te schelden werd zij wegens belediging aangehouden en eveneens in het bu reau opgesloten. NA HET OPENEN VAN DE STEMBUS: Een ski-festijn in Noorwegen Voor f. 2.000.000 kinderzegels De kinderpostzegelactie 1958 heeft ditmaal het record bedrag opgebracht van netto 2.050.000, ruim een ton meer dan de actie van 1957. Ruim een half miljoen leerlingen van ongeveer 7400 scholen brachten meer dan 80 procent van dit bedrag bijeen. In totaal zijn twintig miljoen kinderzegels verkocht. De verkoop van het aantal prentbriefkaarten bleef achter bij voorgaande jaren. De gehele opbrengst der actie komt ten goede aan circa 600 instellingen op het gebied der justitiële en hygië nische kinderbescherming van alle gezindten. Prins Bernhard bezocht gisteren in zijn kwalitieit van inspecteur-ge neraal van de Koninklijke Lucht macht de vliegbasis Eindhoven. Hij heeft daar twee soldaten, die zich bij het vliegongeluk van 11 augus tus van het vorige jaar bijzonder moedig hebben gedragen, aan zich laten voorstellen. Het waren G. F. Bax uit Leende en J. van der Lugt uit Vlaardingen, die van de prins HUISVROUWVOORLICHTING EEN SUCCES In het huisvrouwencentrum op de voorjaarsbeurs te Utrecht worden iedere dag aan de lopende band le zingen gehouden over allerlei voor vrouwen wetenswaardige en interes sante zaken. De belangstelling voor deze vorm van voorlichting is over weldigend. Huisvrouwen uit alle de len van het land hebben gedurende de eerste twee dagen van de voorjaars beurs al een of meer lezingen aan gehoord. Ze komen vaak in groeps verband en op bepaalde uren van de dag is het zo druk, dat de zaal waar in de voorlichting wordt gegeven bij na te klein is om alle belangstellen den te bevatten. Kiekeboe, Carolientje! Grote en kleine stapels (van onze verslaggever) „Romme, Romme, RommeRomme" Monotoon klinkt de sTem van de burgemeester door de «kamer van de gemeentesecre taris. De stembiljetten worden zorgvuldig doorgekeken voor ze worden omgeslagen. Ze liggen al gesorteerd per partij. Enkele grote stapels, dan wat kleine bundels uitgevouwen formulieren en tenslotte nog een restje nietige nakomertjes9, 6 en 2 stemmen op splinterpartijen. WE ZIJN op de avond van de verkiezingen in stembureau no. 1 te Maartensdijk, waar de burgemeester persoonlijk als voorzitter optreedt. Hij heeft de gehele dag al stembil jetten uitgereikt aan de gaande en komende man. Hij kent zijn pappen heimers en weet wie er P.v.d.A. en wie er communist stemmen, maar hij laat dat niet blijken. Allen krij gen een groet en met de nablijvers, die uit nieuwsgierigheid de telling willen bijwonen, praat hij over al les, behalve over politiek. Klokslag 7 uur worden de toebereid selen gemaakt. De staten worden af- Na het tellen, geldig en on geldig verklaren, worden al le biljetten Ingepakt en ver zegeld. lijk tekening in de situatie een en kele stapel steekt torenhoog boven de andere uit, een tweede tracht er tegenop te boksen, maar blijft er steeds iets onder en verderop in de rij ontwaren we zowaar nog een flinke Zand(t)berg Voorkeurstemmen NU EN DAN wordt een stembil jet opzij gelegd. Het komt niet bij de genummerde naamlijsten. „On geldig vragen wij burgemeester Schuller. „Neen, dit zijn de voor keurstemmen. Kijk, hier is niet num mer 1 van de lijst aangekruist, möar een ander hokje rood gemaakt. Die moeten we apart houden en afzon derlijk tellen". Dat tellen gaat op de vanouds be proefde wijze met turfjes. De voor zitter grijpt een complete bundel paperassen van één partij en terwijl hij de naam noemt van de lijstaan voerder, op wie een stem is uitge bracht, glijdt zijn oog over het bil jet of er niet een tweede vakje is ingekleurd. „Wacht even", klinkt het tussen de negenendertigste en veertigste Rom me in. Een vel wordt weggelegd, er staat geen stip, maar een groot kruis door de naam. Veertien biljetten verder zien we plots een cirkel om de lijst van de K.V.P. Ook deze verhuist naar de andere zijde van de tafel. „Die zul len we straks nog wel even bekij ken" zegt Mr. Schuller en daar tur ven de bijzitters al verder met de volgende geldige stemmen Romme, Romme, Romme Geldig of niet geldig ALVORENS de totalen worden geteld van die turven, bespreekt de voorzitter ten overstaan van het binnengestroomd publiek met de bij zitters, of de terzijde gelegde biljet- Het blijkt nu en dan een moeilijke opgave. De grote vraag is natuurlijk wat de kiezer bezielde, toen hij zijn biljet aldus invulde. Een kruis door de naam van een lijstaanvoerder is kennelijk bedoeld om een stem op die naam uit te brengen en kan worden meegeteld. Een cirkel om de gehele lijst kèn er ook nog mee door, alhoewel de situatie hier al minder duidelijk wordt. Maar wat te doen met mensen, die tussen twee lijsten in een rode stip plaatsten, of die een streep midden in een ko lom zetten 7 Dergelijke biljetten kunnen niet als stem worden mee geteld. Zelfs het critisch toeschou wende publiek oppert geen be zwaren als de burgemeester vraagt of hij die onjuiste aanduidingen on geldig mag verklaren. Zo groeit tenslotte de stapel w< deloze stembrieven nog boven de kleine bundels van de hoge lijst- nummers uit. Geteld en verzegeld ALS ER TENSLOTTE geen mis verstanden meer mogelijk zijn, een laatste verdwaalde P.v.d.A.-stem uit de hoop Zandt is gehaald en alle turven geteld zijn, vult de voorzit ter de staten in. Deze staten wor den opgestuurd naar Den Haag, maar voor de post ze daar brengt, heeft iemand al de pers verwittigd en de totalen van dit dorp doorge geven, zodat het Nederlandse volk kennis kan nemen van de inder haast op de redactiebureaus opge maakte officieuze uitslag der ver kiezingen. Terwijl onze landgenoten zich ver dringen voor de borden en luisteren naar de radio, verzegelen in de stemlokalen de voorzitters de klei ne duizend aan hen toevertrouwde stembiljetten. Geldig of ongeldig, Zijlstra of Zandt, ze gaan in één bruin pakket met grote zegels. Mocht later blijken, dat er iets mis gegaan is, mocht er ooit twijfel be staan aan de juiste uitslag in een gemeente, dan wordt de inhoud van zo'n zending nog eens nageteld. Maar maakt u zich niet nodeloos ongerust grote vergissingen zijn er in Nederland nog niet begaan en dat er in dit stemlokaal nauwkeurig geteld is, hebben wij nu met eigen ogen kunnen aanschouwen. (Nadruk verboden). „Oud", omslaan, „Oud", om slaan, „Oud". De stapels zijn gesorteerd en worden lijst voor lijst geturfd. gesloten. Nu kan niemand meer zijn stem uitbrengen. De grote bus komt op tafel, de voorzitter opent het hangslot en een onafzienbare stroom opgevouwen biljetten wordt uitge stort op de lange groene tafel. De spanning stijgt. Voorzitter en bijzitters vouwen die lange lawine van bijna 1000 kiezers open; als dat gebeurd is worden er stapels gemaakt per lijstnummer. In de stemhokjes NU IS ER plaats tekort. Maar er zijn nog tafeltjes in de buurt. Ge dienstige handen graaien de grote vellen bijeen en deponeren ze vol gens de rood aangeduide nummers in de stemhokjes. Onmiddellijk springt het verschil in stemmenaantal tussen grote en klei ne partijen in het oog. De ene sta pel groeit voortdurend, de andere nauwelijks of geheel niet. Op de plaats van lijst 10 gaapt nog een akelige leegte, terwijl bij 1, 2 en 4 al aardige'heuveltjes verrijzen. Daartussen komt drie langzamer hand de kop op steken. Met 6 en 8 en 9 wil het niet erg vlotten. Een enkele keer dwarrelt een vel in die richting, maar het blijft er met en kele lotgenoten langdurig liggen wachten op gezelschap. Na een kien uurtje komt er duide Een aardige opname van prinses Carolina van Monaco, terwijl zij „Kiekeboe" speelt met de verslaggevers op het station van Monaco. Het prinsesje was met haar ouders naar het station gekomen om ex-koningin Victoria-Eugenie van Spanje af te halen, die een kort bezoek aan het vorstendom brengt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7