„Sociale kanten van de standaardwoningen" De Olympische voorbereiding van de Nederlandse zeilers GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 11 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Lezing Nationale Woningraad te Leiden In „Het Gulden Vlies" sprak gister avond voor de Nationale Woningraad, Afd. Zuid-Holland, mr. C. M van der Hoff, cbet afd, woningbestand van de Dienst van Volkshuisvesting te Rotterdam over de „Sociale kanten van standaardwoningen". De avond, waarop vele bestuur ders van woningbouwverenigingen van hun belangstelling blijk gaven, werd geopend door de voorzitter van de Nationale Woningraad, de heer A. Goosen, die aanving met er op te wijzen, dat het onderwerp mis schien wat minder sympathiek aan doet, aangezien steeds is gestreefd naar zo goed en zo royaal mogelijk bouwen om daarmede te voldoen aan de verwachtingen van de be woners. Maar dan schrikt men te rug voor de hoogte van de huren, hetgeen begrijpelijk is, omdat deze te hoog liggen in verhouding tot de inkomens. Zodoende dreigt een grote groep verstoken te blijven van de woningen, die zij nodig hebben. Van hogerhand wordt aangedrongen op versobering wat moeilijk is, maar inderdaad is een schrede terug noodzakelijk, indien we aan bedoel de grote groep van de minst draag- krachtigen niet willen voorbijgaan. Daarom moet dit vraagstuk onder ogen worden gezien en moet gepro beerd worden, aan de behoefte naar goedkopere woningen te voorzien. Na deze inleiding ving mr. Van der Hoff zijn uiteenzetting aan, erop wijzend, dat hij niet sprak als amb tenaar en dat hij geen standpunt gaat verdedigen van officiële instan ties, maar dat hij zijn persoonlijke opvattingen van de sociale kanten van de woningbouw naar voren wil brengen. Hij kon dit doen, omdat de uitvoering van de ambtelijke beslis singen, afhangen van geheel andere factoren dan van de persoonlijke op vattingen van de ambtenaar. Spr. gaf allereerst in vogelvlucht de geschiedenis van de woningbouw vanaf 1910 tot heden. Hij rang schikte de Woningwet onder de so ciale wetgeving. Dit springt ook fn het oog bij de uitvoering yan de wet. De woningbouwverenigingen doen hun werk zonder winst-oog merk; bouwverordeningen worden gemaakt op grond van sociale en esthetische overwegingen, waarbij nauwelijks wordt rekening gehou den met de consekwenties voor de kosten. Rond de eeuwwisseling heersten er nog zeer slechte maat schappelijke toestanden, welke zich duidelijk manifesteerden in de abo minabele woningtoestanden. Daarte gen werd de Woningwet in 't leven ge roepen. Hierna kwam spr. op de ontwik keling van de vormgeving in de woningbouw, wat een heel lang pro ces is, dat feitelijk in 3 fasen ver loopt. Eerst komt de ontwikkeling van een stedebouwkundig plan, dat wel is gebaseerd op het sociale be hoefte-program, maar slechts zel den rekening houdt met de uitvoe ringsmogelijkheden van latere bouw plannen, vooral wat betreft de bouw- economische punten. In de 2e fase komt het ontwerpen van het bouwplan door de architect, die zich ook voornamelijk houdt aan de sociaal-estetische vormgeving, maar slechts weinig rekening houdt met de doelmatige uitvoering. Deze hele voorbereiding vraagt diwijls 2'/« a 3 jaren tijd, waarna dan in de 3e fase van de aannemer wordt verlangd in 3 a 4 weken aan de hand van de ontworpen plannen zijn prijs te bepalen. Hierdoor ont staat het opnemen in de begroting van risico-posten, welke bij een gro te vraag naar woningen en door andere aspecten ruim worden uitge meten en de kosten aanzienlijk ver hogen. Dit alles is ontstaan' omdat men wel terecht oog heeft gehad voor de sociale kant, met voorbij zien van de bedrijfs-economjsche en bedrijfs-organisatorlsche aspecten. Dan wijst spr. nog op de slechte positie van Nederland te midden van de andere Europese landen, waar de bouwkosten in de jaren 1953'58 stegen met gemiddeld 10 tot 20 pet, terwijl in ons land deze kosten ste gen met 39 pet, waax-voor spr. ver schillende oorzaken aangaf. Toen zijn in allerlei kringen de gedachten omtrent de woningbouw meer Uitgegaan in de richting van de industriële principen en werd ook op dit terrein sedex-t 1954 zeer sterk de aandacht gevestigd op stan daardisatie. continuïteit en mechani satie, welke evenals in de industrie konden voorkomen, dat de prijzen buiten de norm stegen. Men ging toen werken met systeem-woningen en continu-contracten. In de grote ste den werkt men nu met productie teams, welke de voorbereiding uit werken, waardoor veel tijdsbepa ling wordt verkregen, wat bij de uitvoering reeds een arbeidsbespa ring gaf van pl.m. 15 pet. Toch kan men op deze wijze nog niet komen tot goedkopere woningen en moesten de prijzen van eengezinswoningen en etagewoningen op resp. 20.— en 17.per week gehandhaafd blij ven. In Rotterdam kwam men tot het instellen van werkgroepen, waarin waren opgenomen een stedebouwkun- dige, een architect, een aannemer-, een calculator en een efficiëncy-des- kundige. Deze werkgroep ontwiei-p een objectief goedkoopste oplossing met inachtneming van de wettelijke en plaatselijke verordeningen en kwam zodoende tot een standaard type voor eengezinswoningen voor 0 en voor 9 bedden met huurprij zen van resp. 11.35 en 14.50 per week. Nadat spr. nog was ingegaan op de positie van de architect en van de woningbouwverenigingen in dit werk- systeem en erop gewezen had, dat hier plaatselijk en regionaal moet worden samengewerkt, besloot hij zijn inleiding met te wijzen op het economische aspect, waarbij hij aan toonde, dat de woninghuren ook een rol spelen in de totale landelijke economie en dat men in dit ver band bijzonder voorzichtig moet zijn met te hoge huren. In de pauze was er gelegenheid de tekeningen van de ontworpen woningen en van twee maquettes van de beide typen te bezichtigen, terwijl na de pauze enkele vragen werden gesteld, welke merkwaardi gerwijze meer de economische func tie van de huurprijs dan de sociale functie betroffen. Nadat mr. Van der Hoff de ge stelde vragen nog uitvoerig had be antwoord, besloot de voox-zitter de vergadering met een opwekking tot de aanwezigen, zich op het naar voren gebrachte te beraden en met een dankwoord tot de spreker. I Burgerlijke Stand Geboren: Hermanus H. J. zn van J. C, Geerlings en H. M. Clemens, Mar garita A, dr van C. van Laere en W. I. M. Martens, Cobie dr van H. Gul- demond en J. G. de Knegt, Johannes G, M. zn van G. A, P. Veeren en M. W. Kok, Willem F, zn v. F, Passchier en G. Cederhout, Yolande E. dr van W. Smit en E. v. d. Linden, Anne- mieke dr vanG. W. J. Webber en C. Post, Elisabeth, dr van W. v. Rhijn en T. Vootjs, Femmigje dr van J. van Breda en A. Dokter, Wilhelmina M. J. dr van C. L. Borst en G. van Tol, Willem F. zn vanW. F. Koolmoes en G. Parna, Cornelia M. A. dr van E. A. van Duijn en J. van Son, Ronald zn vanL. Philips en J. M. de Water, Jo hanna dr van W. Nagtegaal en G. de Graaff, Pieter J. zn van F. J. van Voorthuijzen en M. E, Jongbloed. Gehuwd: J. A. M. Culjpers en C. A. Rozjer. Overleden: R. Tweehuysen, 72 jr, man, E. v. d. Mooren, 83 jr. weduwe v. A. J. Montanus, F. Bouwman, 70 jr, man, J. M. Dekker, 52 jr, man, G. v. d. Akker, 84 jr, man, P. J. Geijs- man, 48 jr, echtgenote van J. van Rendegem, J, G. Verbij, 76 jr. wed. van H. J. Bank. getal, dat aansluiting geeft op het einde van de woningnoodI -de topprestatie In 1958 onder Minister Witte. Nü van die topprestatie uit naar het einde van de woningnood! In de politieke gids vindt U dit beleid onder K.V.P. Kengetal gelijst) 3B VGLO kan voor vele kinderen een groie uiikomst zijn Ouderavond St. Martha Het is een goede gedachte geweest van de leiding van de school voor voortgezet lager onderwijs ,St. Mar tha" aan de Pelikaanstraat te Lei den, op de Ouderavond, zoals die gisteravond werd gehouden voor een groot aantal belangstellende ouders in het zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg, een terzake kundige als de heer Camil Schutljser uit te nodigen het VGLO in een juist daglicht te stellen. In een duidelijke causerie heeft spr., die zelf vele jaren hoofd van een VGLO-school is geweest, aangetoond, dat deze tak van onder wijs bij de opvoeding van een ge deelte van de jeugd in het geheel niet gemist kan worden. De heer Schutijger haalde het type van meisje naar voren, dat nog tus sen kind en vrouw in ligt; het meis je in de lichamelijke en geestelijke groei dat moeilijk te vatten en te begrijpen valt. Hij sprak hier van het nog onvolgroeide meisje, dat na de lagere school uitgeleerd is en dat op Mulo of een middelbare school niet zou kunnen aarden. Aan een groot aantal van deze kinderen werd een 30 jaar geleden nog niets gedaan, ze tx-okken de maatschappij in. Hoewel deze meis jes destijds niet zó werden opge vangen als in onze tijd gedaan wordt, was vroeger nog het gezin de hoofdzaak. Tegenwoordig komt het meisje meer daarbuiten terecht en zal daarom dus meer hulp nodig hebben. Spr. behandelde voorts het zoeken naar een speciale vorm van „onder wijs", welke niet meer het „leer"- karakter had van de lagere school. Dikwijls wordt te hoog gegrepen door ouders, die koste wat het kost hun kind op een mulo of middel bare school willen hebben. Van de 100 kinderen zo is uitgemaakt die M-O. kozen, mislukken er ergeus tijdens de cursus 72; van de 100 Mu lo-leerlingen bereiken er vele tien tallen niet het gestelde einddoel, al dus de heer Schutljser. Bij de VGLQ-leerkrachten is er veel geploeterd en wordt nog steeds hard gewerkt aan het vervolmaken van het VGLO-onderwijs; 000 van LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN ONTWIKKELEN NU HUN DIA'S ZELF De Leidse Amateurfotografenver- eniging Hield gisteravond in „De Doe len" een zeer goed bezochte vergade ring onder leiding van de heer J. G. Gompelman. Een vertegenwoordiger der importrice van een zekere kleu renfilm gaf een uiteenzetting over het zelf ontwikkelen van de kleurenposi- tief-film. Tot voor korte tijd was dit voor amateurs onmogelijk; de ontwikkeling en de verdere afwerking hadden toen uitsluitend plaats in de fabriek of in een van de laboratoria in Europa. Aangezien een rechtgeaard ama- teux-fotograaf het eigenlijk beneden zijn stand acht, dergelijk werk uit handen te geven, werd het vrijgeven van het procédé met vreugde begroet. Met een boeiende demonstratie werd gisteravond aangetoond, dat het ont wikkelen eenvoudiger is dan menig een dacht en dat iedere amateur er zidh op kan gaan toeleggen. Verscheidene aanwezigen waren bijzonder verrast, tegen Het eind van de vergadering een kleurendia van hemzelf te ontvangen, gemaakt en ontwikkeld tijdens de bijeenkomst. Tot slot zei de heer Compelman, dat hij en velen anderen tot nu toe de sprong naar het zelf ontwikkelen van de kleurenfilm niet hadden gewaagd maar dat door deze demonstratie het aantal „doe-het-zelf-leden ongetwij feld sterk is toegenomen. de 800 katholieke onderwijzers en onderwijzeressen offeren weekein den op aan vraagstukken, welke in de naapte toekomst nog opgelost moeten worden. Zo zijn in het on derwijs de vakken ingevoegd als ko ken, huishoudkunde, handwerken enz. Spr. noemde de steun, welke dit onderwijs aan de meisjes geeft, fantastisch. Het is opmerkelijk, hoe met het werken met de handen nieuwe, onverwachte capaciteiten te voorschijn kunnen komen en hoe de meisjes, met medewerking van thuis, gevormd kunnen worden. De resultaten van het werken op de VGLO-school noemde spr. nog niet zo belangrijk alswel het feit, dat het meisje zich ontwikkeld heeft, dat ze met verstand van zaken LH* heeft leren op te nemen en interes se voor bepaalde dingen heetf leren krijgen, De vormingskansen op de VGLO-school zijn zeer groot. Niet alleen wordt aandacht geschonken aan het huishoudelijk gedeelte, maar ook wordt gewerkt aan toekomstfa cetten als werkplaats, winkel of kan toor. Men is bezig nog verdere we gen open te bouwen tot het laten be halen van verschillende diploma's op allerlei gebied. Het onderwijs èn de opvoeding ge schiedt op deze VGLO-scholen zeer bijzonder, zo zei de heer Sehutijser. Tenslotte vroeg hij het vertrouwen en de hulp van de ouders en van het gezin op wie nog steeds het groot ste accent bij de opvoeding van hun kinderen ligt. Na de pauze werden nog twee aardige en bovendien leer zame filmpjes vertoond: „Van tuin naar tafel" en „Kinderen glunde ren". VOORSCHOTEN HEMELVAARTSDAG SPORTDAG TE VOORSCHOTEN In „AUemansgeest" te Voorschoten kwam de sportraad bijeen voor de jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. Dirksen mocht vrijwel alle aangesloten sportverenigingen, in to taal negentien, welkom heten. De vei'slagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, de beide aftredende bestuursleden, de heren D. Anker en J. M. Janssen werden herkozen. In de kascommis- sie werden benoemd de Bridge-, Handbal- en Paardensportvereniging. De contributie werd wederom vast gesteld op 5,per jaar per vereni ging. Het bestuur neemt in overwe ging de mogelijkheid te onderzoeken, de divex-se verenigingen naar grootte contributie te laten betalen. Het hoogtepunt van de avond kwam na de pauze. Het pi-ogramma voor de Sportdag 1959. Op Hemelvaartsdag zal door de sportraad een plaatselijke sportdag georganiseerd worden zo mogelijk voor alle buitensportverenigingen. De 'bedoeling van deze dag is in eerste instantie liefde te kweken voor de sport. Het zal een manifestatie wor den van de sporten die in Voorscho ten beoefend worden. Alle verenigingen zullen zich om 14 uur opstellen op de Speelwei en gezamenlijk een tocht door het dorp maken. Na het vlaghijsen op het ge meentelijk sportpark zullen er gelijk tijdig op de vier velden vier wed strijden worden gespeeld t.w. een voetbal-, handbal-, volley- en hoc keywedstrijd. In het tennispark zul len tennisdemonstraties gegeven wór den en in de vijver achter de sport velden een demonstratie hengelsport. De vraag die nog niet geheel opge lost is, is hoe de paardesport hieraan kan medewerken. De vergadering zag nog geen bevredigende oplossing, daar de paarden niet op de sport velden kunnen demonstreren, Het organisatorische gedeelte van deze dag zal bij de Sportraad berusten, terwijl de verenigingen de technische zijde verzorgen. Hoewel er bezwaar werd gemaakt tegen de dag, Hemel vaartsdag, toonde de heer Van der Linde aan, dat deze dag op de eer ste plaats gekozen werd omdat er geen religieuze bezwaren bestaan te gen de sport op deze dag en omdat Kampioensdata een week verschoven Het bestiuur van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport verenigingen overweegt de natioanle kampioenschappen in de Drakenklas- se, de Flying Dutchmanklasse en de Finnjollenklasse de voor Nederland belangrijke drie olympische klassen d,us één week te verschuiven en te houden op 12, 13 19 en 20 september op het IJsselmeer. De reden hiervan is, dat van 1 tot en met 7 september a.s. in de Golf van Napels de inter nationale kampioenschappen van Ita lië voor de Finnjollen, alsmede intex-- nationale wedstrijden in de Draken- klasse wox^den gehouden. De olympi sche voorbereidingscommissie van de KNVWV heeft het bestuur voorge steld de wedstrijden om de nationale titels een week te verschuiven, ten einde de zeilers, die deelnemen aan de training voor de olympische spelen, in de gelegenheid te stellen zich ver trouwd te maken niet de omgeving waar van 29 augustus tot en met 7 september I960 de olympische wed strijden zullen worden gehouden. het technisch onuitvoerbaar is, een dergelijke sportdag op zaterdag te organiseren. Tijdens de rondvraag maakte de SVLV-Handbal het bestuur er op at tent, dat deze vereniging geen leden meer kan aannemen indien er niet spoedig een oplossing komt in de ernstige terreinennood. De heer C, Fortanier wees de vergadering op de nood aan sportterreinen, welke in andere gemeenten is, Voorschoten met zijn geweldige groei heeft beslist te weinig sportterreinen, dit is echter niet spoedig te verhelpen. Het ge meentebestuur, aldus spreker, heeft een open oog voor deze moeilijkheid en zal ook beslist alles in het werk stellen om dit euvel zo spoedig mo gelijk te trachten oplossen. Maar, al dus de heer Fortanier, „leun niet te veel tegen het gemeentebestuur, blijf zelf actief". VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 26 FE.BR. T.M. 4 MRT 1950 J, P. van den Hoek en fam. Tomaten- straat 56 naar Bussen, Bijlstr. 22; A. A. J, Nieuwenhuis en fam,, Jan v. Goijen- kade 44 naar Breda, Mauritsstr. 20; B. Bavelaar en fam., Seringenstr. 39a naar Warmond, Scheepmakersdam 0; D. Brus- see en fam., v. Bollenh,plein 65 naar Voorschoten, Leidseweg 399; J. L. de Wit en famPlantsoen 3a naar Delft, Bieelandse kade 114; J. P. Fabel en fam., Oude Rjjn 64 naar Zwitserland; F. G. A. Welling en fam., Stieltjesstr. 3 naar 's-Hertogenbosch, Hodewichstr. 65; L. A. Akkerman en fam., Meerburgerkade 33 naar Noordwjjk, v, d. Mortelstr, 79; J. Lammerse en fam,, Bernhardkade 13 naar Katwijk, Boslaan 139; P. E. Joopting en fam., Burggravenlaan 251 naar Voorburg, A- v. d. Leeuwkade 45; J. H. M. De Cock exi fam„ Hoogl, Kerkgr. 21 naar België; M. M. Ten Hoorn geb. van den Bos en fam., Verl. Nassausta. 12 naar 's-Graven- hage, P, Krugerlaan 216; L. H. Bol en fam., Pellkaanstr. 12 naar Canada; J. E. M. van der Kun, Piet Paaltjenspad 1 naar A'dam, Niq. Witsenkade 19; O. N. Herat, Rijnsburgerweg 10 naar R'dam, West Sldelingen 232a; S. de Boer, Mo- lenateeg 18 naar Voorschoten, Haagweg 6; A. L. A. Ligtvoet geb. de Kruyff, Plantsoen 09 naar 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 1050; M. S. A. M. Das sen, Noordeinde 50 naar Heer, Pres. Roo- Fraai Toonkunsi-orkesi in Foyer LIET TOONKUNST-ORKEST trad gisteravond in de Foyer voor het voetlicht onder de serieuze en bijzonder gewilde leiding van Louis Stotijn. Eigenlijk is het podium ven deze zaal te klein; vooral wanneer er een solist optreedt, zitten allen te dicht op elkaar. Al gauw kon men constateren, dat de dirigent vol bloed musicus aan zijn ensemble van ernstig musicerende amateurs, zijn voortvarende musiceertrant heeft medegedeeld. Op verzoek (zo zelde deze) gaf de dirigent een korte toelichting be treffende het goed in stijl gehouden programma. Als entrée „Concerto A gr t." van Vivaldi. Dank zij de uitleg was men (vooral de vele aanwezige jongeren) beter in staat, de strenge maar toch doorzichtige opbouw van deze Barok muziek beter te begrijpen en te ge nieten van de fraaie, lenige, opgesier de melodie. Het resultaat van de naarstige studie is, dat er stijlvol en met élan werd gemusiceerd. In 1743 werd Luigi Boccharini ge boren, een paar jaar nadat Vivaldi gestorven was. Hoewel hij een be langrijk en vruchtbaar componist van kamermuziek was, zijn er toch maar weinig werken van hem op het re- pretoire gebleven. Daar 't Toonkunst orkest een cellist rijk is als Enne van Ham, kon men met gerust hart dit driedelig concerto van de 18-eeuwse componist aan hem toevertrouwen. Ais virtuoos wist Boccharini volko men hoé voor dit instrxxment geschre ven moest worden. Van diens talloze composities is dit concerto in Bes gr. t. op het repertoire van respectabele cellisten gebleven. Gemakkelijk is het driedelig werk niet, omdat de meester er van hield het hoge register te ge bruiken. Enne van Ham meer dan amateur strijkt een fraaie cantilene op zijn prachtige instrument. Muzi kaal en zeer vaardig heeft hij ge speeld; het fijn, aristocratische karak ter van de thematiek begrijpend, speelt hij beheerst en toch tempera mentvol; gaaf spel gevend in de ca dans en in de stijl van da klassieke meester. De begeleiding zou iets min der sterk kunnen zijn, Applaus en geschenk zijn welverdiend geweest. TNE JONGSTE BACH-ZOON, Johann Christian, ontworstelde zich volkomen aan de invloed, die zijn machtige vader zich in muziek-centra Had verworven, en werd één van de leidende figuren van de - toenmaals nieuwe tijd. Hij schreef muziek met eigen karakteristiek, met gratieus es prit, galant en zangerig; leutig, zo men wil. De muzikaal gespeelde Sin- fonia in Bes werd muzikaal en gaaf uitgevoerd door de strijkers, dubbel hout en twee hoqrns; 3-delig is het werk in de trant van de Napolitaanse ouverture. In het eerste deel: twee overgestelde thema's, later nog een derde in de strijkers, heel boeiend. In stijl aanpassend met deze Bach is Mozart's muziek, van wie Serenade no. 11 voor 2 hoboën, 2 clax-inotten, 2 fagotten en 2 hoorn werd uitge voerd. Mozart, in elk genre een mees ter, schreef ook hiermede een werk, waarin het scherp oordeel des onder- scheids z'n gunstige invloed uitoefen de. Het was een mooi ensemble, spe lend met vaardig vraag- en antwoord spel. Evenwichtig, de toon nobel ver zorgd. Een enkele fout in adembe- heersing maakt niet uit; het menuet was wat zwak. Zo komen we aan Rameau 1683- 1704 de meester der Ballets, die bij hem zo'n grote plaats innemen. In de ritornellen komt 't fugatisch element graag even voor de dag. Wij hoorden een balletsuite van drie stukken uit verschillende opera's. Een pittige, voorname realisatie van de galante muziek. Waardering door allen, die veel mooie en over het geheel geno men muzikaal gespeelde muziek heb ben beluisterd. Hulde aan de uitne mende, bondig docerende, dirigent. Vermelde wij het solistisch te waar deren spel van de niet vernoemde clarinettist, hoboïst en de bespeler van het slagwerk, die allen verzorgd en zeker spel gaven. Men heeft een paar aangename uren gehad, dankzij het Toonkunst-orkest en wij appreci ëren de liefde en durf van deze kleine groep serieuze amateurs, en hopen hiermede de amateuristische muziek beoefening van het Toonkunst-orkest te stimuleren. J. KORTMANN seveltlaan 77; G. N. Han, Herenstr. 108a naar Indonesië; J. H. Geurtsema, Witte Singel 95 naar Wassenaar, Teijlinger- horstlaan 9; P. S. Jochem, Rijnsburger weg 10 naar A'dam, Pr. Hendriklaan 14; L. J, W. van Vianen, Rijnaburgerweg 10 naar 6-Gravenhage, Greitnerlaan 98; A, Fokker, Rijnsburgerweg 80 naar Nr- Amstel, Jozeflaan 19; G. Benadorp, Rijnsburgerweg 86 naar Noordwijk, Jan Klooastr. 6; S. H. Wljbregt, Witte Singel 88 naar Voorburg, Slaringkade 52; H, L. J, Olierook, Morsweg 22 naar Gorssel, Zutphenseweg 108; H. Jongstra, Rijns burgerweg 86 naar Naarden, J. Verhoef laan 10; N. van Getst, Rijnsburgerweg 80 naar Naarden, J. Verhoeflaan 10; J. A. Tegelaar, Rijnsburgerweg 86 naar Lisse, -. d. Veldstr. 63; L. M. Vermeulen, Rijns burgerweg 86 naar Haarlem, Nassau plein 2; C. H. I. Elling, Rijnsburgerweg 10 naar Kampen, Groenestr. 104; J. M. A. van Hemert, Rijnsburgerweg 10 nas Beverwijk, Vondellaan 15; A. Polling, 1 Eedenberchstr 4 naar A'damt Linnaeus- parkweg 39; S. H. Tan, Koninginnelaan 13 naar A'dam, Utr. Dwarsstr. 103 II; F. W. M. van Oppen, Buitenruststr. 13 naar Groningen, Haydnlaan 31; H, de Raaf, Bilderdijkstr. 3 naar Maassluis, Kon. WU- helminalaan 34; M. M. Zwanenburg, Wasstr. 8 naar Oegstgeest, V/. de Zwij gerlaan 9; F. H. A. Rummens, Rooden- burgerstr. 8 naar Eindhoven, Gestelse- straat 111; L. D. Hoff, Watersteeg 4 naar Boskoop, Burg. Colijnstr. 27; J. W. Arentsen, Hooigr. 57 naar 's-Gravenhage, Eseamplaan 227; H. E. Walangitang, Breestr. 121a naar Zeist, Griffesteljnsche- plein 20; H. de la Court, Breestr. 71 naar Tilburg, Bredaseweg 331; M. P. Scheepe geb. Hosman, Breestr. 115 naar Berkel en Rodenrijs, Wilhelminastr. 82; W, Rozen- boom, Kloksteeg 14 naar Delft, 2 Mo lentjeskade 56; M. Boogaard geb. Tege laar, Alexanderstr. 70a naar Alphen a. d. Rijn, Oudshoornweg 12; M. J. Maters, v. d. Waalsstr, 39 naar De Bilt U, Park laan 18; H. Dresden, Kloksteeg 17 naar A'dam, Deurloostr, 54; J, A. van Moorst, Nieuwe Rijn 106 naar Gemert, Boekent 9; J. van der Reijden, Middelstegr. 25 naar Zuid Afrika; T. W. Eusterbrock, Lage Rijndijk 6a naar Almelo, Sluiskade ZZ 73; J. W. A. Halffman, Boerhaavelaan 8 naar Oegstgeest, Warmonderweg 24; M. E. S, Adelink, Boerhaavelaan 43 naar R'dam, 's-Gravenweg 170; J. H. J. A Weesie, Boerhaavelaan 17 naar 's-Gra- venhage, Luterse Burgwal 2; J. H. Brandsma, Boerhaavelaan 32 naar Gro ningen, G. Borgesiuslaan 13; J. D. Gc i, Hogerbeetstr. 6 naar '6-Gravenhage, Mid denstede 375; A. Goei geb. Kuiken, Ho gerbeetstr. 8 naar 's-Gravenhage, Mid denstede 375; T. J. Giphart, Mezenstr. 2 naar Dordrecht, M. Halenstr. 10; B, Pleij Oude Singel 68 naar Nederlandse Antil len; A. J. van Llmbeek geb. Smith, Haarlemmerstr. 211 naar Haarlem, Dirk Schaferstr. 13; D. J. van Vliet geb. de Groot, Plantsoen 1 naar Schiedam, Lan ge Nieuwstr. 51; P. W. J. van den Berg geb. van Beijeren Bergen en Henegou wen, Kam. Onneslaan 10a naar Oegst geest, Hazenboslaan 29; J. M. Dieter- n.an, Lammenschansweg 50 naar A'dam, Coronelstr. 20hs; K. B. W. Nieuwenhuis, Jon v. Goljenkade 44 naar 's-Gravon- hage, Laaakkade 80; N. van den Broek Rijnsburgerweg 86 naar Zeist, Sniplaan 8; E. E. van 't Hoft, Rijnsburgeweg 10 naar R'dam, Wolphaertsbocht 194; J. J, Bruins Slot, Rijnsburgeweg 10 naar Al phen aan den Rijn, Burg. Visserpark 4 GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 26 FEBR. T.M. 4 MRT 1959 E. C. M. Bakker geb. Bouman en fam.. Kanaalweg 98; H. G. M. Bakker en fam., textielhandelaar, Rijnsburgerweg 93; F. J. Zimmer en fam., stationschef NS, Aartstr. 13; E. C. van den Bogert geb. Buchholz en fam., v. Vollenhovenplein 75; E. H. van Ris geb. Millaard en fam., lerares, Hoge Rijndijk 72; D. van Smaa- len en fam., meubelfabrikant, Herengr 83; V. A. van Woelderen en fam., kan toorbediende, Rijnsburgeweg 140; C. van Krieken en fam., rijksambtenaar, Burg gravenlaan 155; E. M. B. Eybergon geb Hellinga en fam., Burggravenlaan 232; A. R. Alvares ICorrea, Kooipark 14; P. H. van Rijn, land arbeider, Morsstr, 48 J. D. van der Meulen, Oude Singel 242; C. R. Wlarda, Rapenburg 87; J. L. A, Jan- son, Morsweg 7a; A. van der Stelt, chauffeur, Pieterskerkgr. 20; J. Pennen- Tevens heeft de commissie aan de Italiaanse bond gevraagd of het mo gelijk is in de eerste week van Sep tember 1959 in de Golf van Napels wedstrijden in de Flying Dutchman klasse te houden. De olympische voorbereidingscom missie heeft voorts de data vastge steld van de verplichte oefenwedstrij den. Deze wedstrijden worden op 16/17, 23/34 en 30/31 mei, 6/7 en 13/14 juni gehouden. Daarna kunnen de olympische zeilers op de basis van vrij willisheid uitkomen in de Kieler Wodhe 2*1 -2i8 juni). De 27 kan didaten voor de spelen te Napels in 1960 zijn verder verplicht deel te ne men aan de wedstrijden van de Ko ninklijke Marine Jachtclub (5 juli), de Holland Week 2 (6 t.m. 9 aug), de oefenwedstrijden van 22/23 en 20/30 augustus, alsmede de nationale kam pioenschappen. Of reeds aan het eind van het sei zoen 1950 zal worden overgegaan tot een verdere selectie hangt af van de resultaten, die de 27 kandidaten 5 draken zeilers, 9 Firnnjollenzeilers en 13 F. D.-zeilers bereiken. Mochten de krachtsverschillen gering blijken, dan zal de commissie pas in het olym pisch 3 jaar verder selecteren. burg, kok, Marnixstr. 71; M. A. van der Meulen geb. van OphuSjsen, Oude Sin gel 242; M, Maaren, Thorbeckestr. 35; E. I. Kolk geb. Boonstr. v. Vollenhoven plein 91; W. C. Monsee6, militair, Noord einde 2a; F. P. Vreeswijk, Boerhaave laan 17; L. de Haan, de Laat de Kan- terstr. 24; M. C. de Bruin, dienstbode, v. Slingerlgndtlaan 6; I. Ouwehand, bloe mistknecht, Verl. Nassaustr. 7; W. M. T. van der Tuuk, Zoeterwoudse singel 18; N. Klingeier, hulp i. d. huish, Mezenstr. 2; H. Hamaker, los werkman, Warmon- derstr. Jl; E. A. H. Riedstra geb. Felix, steno-typiste, Vijf Meiplein 184; M. W. Bakkers, kantoorbediende, Zoeterw. sin gel 05; M. E. Klein geb. van der Voet, Akkerhof 51; P. C. C. Blom, instrument maker, Tib. Siegenbeekstr. 6; J. Koeman, Aalmarkt 2; W, T. M. Lippmann, v. Vol lenhovenplein 98; I. Miedema, verpleeg ster, Rijnsburgeweg 10; G. Bos, Plant soen 1; M. van der Vliet, Kort Rapen burg 2; T. T. van der StaalJ. bankwer ker, Gerrit Kasteinstr. U; K. F. Schwarts, beambte NS, Zeemanlaan 14; C. C. Am- merlaan, onderwijzeres, R- en Schiekade 63; A. M. Bogaards, med. analiste, Ho- gewoerd 7; T. Grasmeijer, beambte NS, Lijsterstr. 4; G. C. Morré, verpleeghulp, Boshuizerkade 114; P. W. de Vries, mi litair, Noordeinde 2a; J. Guijt, 1.1. ver pleegster, Warmonderweg 51; W. B. P. Kanbier geb. van der Leek, Leemansstr. 13; J. C. M. Hendrikse, Piet Paaltjespad 6; W. Schaap, chauffeur, Drifstr. 48a; J. M. van de Stadt, Roodenburgerstr. 28; J. P, Bijlstra. tijdschriftenbezorger, Da Costastr. 41; C. A. Qzinga, secretaresse, Nieuwe Rijn 29a; W. van Maanen, 1.1. ge zinsverzorgster, Rijnsburgeweg 88; T. van Dorp, Rapenburg 110; I. L. de Jong geb. de Vries, Boerhaavelaan 23; 8. Schenk geb. Horrte, W. de Zwijgerlaan U; J, W. J. Klaman8, wever, Nw. Beestenmarkt 8; J, M, A. den Edel, 1.1. verpleegster, Lan- gebrug 101a. Marktberichten 's-Hertogenbogch, 11 maart, Vee: Op de markt van heden werden aan gevoerd 7298 stuks vee, zijnde 2768 runderen, 245 graskalveren, 665 vette kalveren, 1079 nuchtere kalveren, 341 schapen, 9 geiten, 55 fokzeugen, 379 slachtvarkens, 44 loper», 1668 biggen, 45 lammeren. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van 7401275, guiste koelen 685975, kalfvaarzen 800 1260, klamvaarzen 775975, gulste vaarzen 660840, pinken 440—680, graskalveren 300—465, nuchtere kal veren voor fok- of mesterlj 75- -260, weideschapen 4585„ drachtige ooien 85—130, drachtige zeugen 330—410, lopers 78—90, biggen 50—70; alles per stuk. Slachtrunderen. Aanvoer 708 stuks. Extra kwaliteit van 3.503.60, le kwal. ƒ3,30—3.40, 2o kwal. 3.10—3.25, 3e kwal. 2.80— 3.—; vette stieren 3.15—3.35, worst koeien 2.70—2.85, per kg gesl. gew.; vette kalveren lo kw. 2.602.90. 2e kW. 2.30—2.50, 3e kw. 1.00—2.15; nuchtere slachtkalveren 1.30—1.65, slachtvarkens 1.70—1.80, slachtzeu- gon le kw. 1.591.65, 2e kw. 1.54 1.58, per kg lev. gew.; vette lamme ren ƒ70115, per stuk; vette lamme ren 4572.50 per stuk. Verdere mededelingen: melk- cn kalfkoeien: aanvoer: ruimer, handel: stroef, prijzen: niet goedkoper, guiste koeien: groot, lui, duur, jongvee: noi-maal, trager, pxdjshoudend, vette kalveren: normaal, iets williger, on gewijzigd, nuchtere slachtkalveren: groter, goed, iets stijver, schapen en lammeren: gewoon, redelijk goed, gehandhaafd, fokzeugen: normaal, matig, stabiel, lopers en biggen: ge woon, rustiger, prijshoudend, slacht vee: normaal, stijf, duur, slachtzeu- gen beperkt, redelijk, onveranderd. LEIDEN, 11 maart. Groente: Andij vie 0,911,17, Kroten, gekookt 17 25. Boerenkool 1022. Rode kool 15 16. Gele k.ool 811, Groene kool 27. Prei 1935. Rabarber 48—55. Spi nazie 62—74. Stoofsla 42—1,17. Sprui ten A 15—57. Spruiten B 7—59. Uien 115. Waspeen 2338. Winterpeen 7—9. Witlof 16—64, per 100 kg. Knol selderij 1—18. Sla A 24—29. Sla B 1323 per 100 st. Peterselie 4,90—10. Raapstelen 8. Radijs 28. Selderij 5.20 10.10 per 100 bos. WOERDEN 11 maart, Kaas. Aan voer 2 partijen. Notering 2.1-82.20. Handel goed. VEUR. 11 maart. Groente. Glas sla A 2300—29-50; glassla B 2140— 2530; glassal C 1600—1850; rijensla A 28703430; rijensla B 19302620; rijensla C 1000—1690; stoofsla 97— 145; boerenkool 8—13; prei 2223; spruiten 2628. VINKE VEEN 9 maart. Groente. Boerenkool A H 10—22; Prei A II 17—18; Waspeen A II 22—26; Witlof A I 62; Witlof A II 54--67; Witlof B I 54; Witlof B II 4758 cent per kg; Radijs A II 17; Peterselie 20—43; Sel derij 2329 cent per bos.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3