S)e CcidóeSou/ïo/tit Kassem wijst ambassade van de V.A.R. uit Chroesjtsjef tot morgenmiddag in Berlijn TWEE JEUGDIGE GANGSTERS BEKENDEN DE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM Aanhangers van Nasser dolven onderspit RADI0-M0S0EL TOT ZWIJGEN GEBRACHT Indonesische rebellen onder vuur KIEZERS OPGELET! STEM LIJST 2 K.V.P. Serie inbraken bracht nog niet genoeg geld op HOE wordt WOENSDAG 11 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14658 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Met de kous op de kop uit Bagdad BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mud., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Volgens een in Amman opgevangen uitzending van radio-Bagdad heeft de politie en de bevolking van Mosoel een telegram aan premier Kassem gestuurd, waarin wordt meegedeeld, dat „de verrader, kolonel Sjawwaf, verpletterd" is. De radio meldde, dat de spoorweg en andere verbindingen met Mosoel dinsdag hersteld zijn en dat de toestand in het gehele land normaal is. De zender van de opstandelingen is in Amman sinds maandagavond niet meer gehoord. Radio-Bagdad ontkent, dat de zender van de opstandelingen die zich „radio-Mosoel" noemt, zich op Iraaks gebied bevindt. Men acht het niet uitgesloten, dat het station zich in Turkije bevindt. Enkele leiders van het vroegere regime hebben mogelijk enige tijd geleden dezelfde zender ge bruikt toen zij de vorming van „een vrije Iraakse regering in Turkije" aankondigden. woordde de eerste secretaris: „de Iraakse regering beweerde, dat wij met de nationalisten in contact ston den. Deze beschuldiging is volkomen onwaar". Hij zei verder, dat de Iraakse rege ring loopgraven rondom de stad liet Negen leden van de ambassade van de Ver. Arabische Republiek in Bagdad zijn door Irak uitgewezen. Onder hen is ook de mil iaire attaché. De diplomaten en bun gezinnen zijn i graven. al in Cairo aangekomen. De eerste secretaris van de ambas sade zei bij aankomst: „Het gepeupel is de baas in Bagdad, maar ik geloof niet, dat Irak de betrekkingen met de V.A.R. zal verbreken". Op een vraag waarom de ambas sadeleden waren uitgewezen ant- Vol verwachting kiezingen zit in Nederland net als op Sinterklaasavond de prikkeling in de lucht van het on verwachte. Geen rechtgeaarde Nederlander, die aan de lichte spanning ontkomt, wel- ke de politieke wed-ren meebrengt, met de kansrekening: wie komt aan de kop, de K.V.P., de P.v.d.A, of de j V.V.D.? Het zou voorbarig zijn een voor-! spelling te doen, want „de volks gunst is wisselvallig" maar wij re kenen op de sportiviteit van de ka tholieken in stad en gewest om de K.V.P. aan de kop te brengen. Ofschoon het programma van de K.V.P. het heil van „heel ons volk" voor ogen heeft, en deze partij in so-1 ciaal opzicht de leiding geeft, moet| men niet menen, dat vele andersden kenden op de katholieke partij zullen stemmen. De liberale „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" kan daarbij voorlich ting geven. Zij schrijft; „De K.V.P., gebaseerd op religie, heeft daardoor bovendien een be perkte „markt", ook al verklaart zij tegenwoordig voor de belan gen van het hele volk te willen opkomen. Er zullen niet veel niet-r.k. zijn die toch op de K.V.P. stemmen; het aantal op andere partijen stemmende r.k. is waarschijnlijk veel groter. De principiële beperktheid van „markt" hebben de prot.-chr. partijen met de K.V.P. gemeen. Toch geldt zij voor hen in de praktijk minder. In Nederland zal men nu eenmaal makkelijker zonder op de godsdienstige basis een uitzending voor radio- heeft ie militaire gouverneur van de stad, brigade-generaal Saleh el Abdi, een niet met name genoem de buitenlandse mogendheid be- schuldigd van het bedienen van een i klandestiene radio-zender onder de naam „radio—Mosoel". Hij deed een beroep op deze mogendneid om haar campagne van „intriges, laster en beschuldigingen" die scheuring in de Arabische gelederen beoogt, te staken. Terechtstellingen. Het persbureau voor het Midden- Oosten in Beiroet haalde berichten uit Mosoel aan, volgens welke daar tot maandagavond laat sporadische gevechten voorkwamen. Hieraan werd toegevoegd, dat behalve kolonel Sjawwaf vele officieren van de vijfde brigade werden gedood. Iraakse vliegtuigen vielen dinsdagmiddag dorpen in het gebied van Mosoel aan. Later stonden de dorpen in brand. Uit Damascus wordt gemeld, dat generaal Kassem opdracht had gege ven tot het ter dood brengen van alle officieren, die aan de opstand deelnamen, en dat 60 officieren, on der wie kolonel Sjawwaf, dinsdag ochtend zijn terechtgesteld. Tass bericht, dat een vooraanstaan de Iraakse communist, Kami] Kazant- sji, door kolonel Sjawwaf is geëxecu teerd. Radio-Bagdad heeft gemeld, dat het lijk van Kazantsji naar Bag dad is gebracht. Zij gaf geen bijzon derheden. In Bagdad zijn dinsdag demonstra ties ten gunste van premier Kassem gehouden. De betogers droegen on der meer afbeeldingen van de com munistische leider Kazantsji mee. Het blad „Al-Sjaab" schrijft, dat kolonel Sjawwaf, de leider van de opstand, in de laatste uren van zijn leven veel mensen heeft laten arres teren. Onder hen was ook Kazant sji, die door het oude regime wegens communistische activiteiten het land uit was gezet. Chroesjtsjef heeft een blauwe badkuip, die hij bij zijn bezoek aan de Britse afdeling van de jaarbeurs te Leipzig zozeer bewonderde, ca deau gekregen. PAUS ONTVANGT ZIEKEN. De H. Vader zal op 19 maart des middags te half 6 de zieken in bij zondere audiëntie ontvangen. Deze ontvangst vindt plaats in de St. Pieter en wordt door de Italiaan se radio en televisie uitgezonden. De Paus heeft toegezegd de zie ken te zullen toespreken. Het hoofdkwartier van de Indo nesische luchtmacht heeft dinsdag medegedeeld, dat een reeks luchtaan vallen is uitgevoerd tegen concentra ties van opstandelingen in Noord- Celebes. Tussen 23 februari en 3 maart zijn 20 concentraties onder vuur genomen met raketten en alle vliegtuigen keer den veilig terug op hun bases, aldus een communiqué. De zwaarste aanvallen waren ge richt tegen Amoerang, een steunpunt van de opstandelingen op 89 km. ten westen van het vliegveld van Menado en andere doelen rondom deze stad. Ook werden aanvallen met raketten gedaan op schuilplaatsen in het ge bergte. Een woordvoerder van de lucht macht zeide, dat de aanvallen in de toekomst zullen worden voortgezet. Vaste wet in W.-Berlijn De besprekingen, die de Sowjet- Russisclie premier en eerste partij secretaris Nikita Chroesjtsjef maan- Indien U op Uw stembiljet meer dan ÉÉN HOKJE ROOD zoudt maken is uw stem ongeldig. (Advertentie) dag jl. in Oost-Berlijn met Oostduitse regeringsleiders is begonnen, werden dinsdag voortgezet. Ook woensdag en donderdag zal er worden beraad slaagd. Men had aanvankelijk verwacht, dat Chroesjtsjef woensdag naar Mos kou zou terugreizen; zijn vertrek is echter uitgesteld tot donderdagmid dag of vrijdagochtend. Op een receptie in de Sow jet- Russische ambassade in Oost-Berlijn, die door ongeveer achthonderd gasten werd bezocht, beschuldigde Chroesjt sjef Willy Brandt ervan te zijn terug gekomen van een afspraak voor een ontmoeting tussen hem en de West- Berlijnse burgemeester, die buiten Duitsland had moeten plaats vinden. (Burgemeester Brandt ontkent dit ten stelligste). Na verklaard te hebben, dat de Sowjet-Unie meent, dat het nuttig is besprekingen te voeren met politici met verschillende inzichten, besloot Chroesjtsjef: „Wij zouden zelfs met de duivel besprekingen willen voe- HET IS FEEST IN DENEMARKEN Koning Frederik I van Denemarken viert vandaag zijn zestigste verjaardag. ren, indien dat tot versterking van de vrede en verbetering van de inter nationale toestand zou kunnen lei den". Wat West-Berlijn ervan denkt. De persdienst van de Westduitse cristendemocratische partij heeft dinsdag in een commentaar op de toespraak, die de Sow jet-Russische premier Chroesjtsjef maandag j.L in Oost-Berlijn heeft gehouden, ver klaard, dat er twijfel moet rijzen aan de goede bedoelingen van een deel genoot in onderhandelingen, wanneer diens gedrag de mening doet post vatten dat hij de voorkeur geeft aan twistgesprekken in het openbaar bo ven welgemeende onderhandelingen. Chroesjtsjefs voorstel tot het hand haven van troepen in West-Berlijn moet worden beschouwd als te vallen De roofoverval op de 67-jarige mej. te letten op een prot.-chr. partij i C. Belles, eigenaresse van een krui- stemmen dan op de r.k. partij", j denierswinkel aan de Bahkastraat Deze mening van het liberale blad, te Amsterdam-oost, die zondagoch- welke wij onderschrijven, is leerzaam i aan handen en voeten gebonden voor die katholieken, die om een ofdood in haar bed werd aangetroffen, andere reden meestal omdat zij is gepleegd door twee jeugdige Am- zichzelf zó interessant vinden, dat zij sterdammers, de 18-jarige Piet H. en - de 24-3arige schilder M. van G., die beiden tot een groepje van jongelie den behoorden, dat in de afgelopen veertien dagen ettelijke inbraken heeft gepleegd. anders willen doen dan normaal hun stem niet geven aan de K.V.P. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" verwacht blijkbaar niet, dat in andere partijen zoveel zich interes sant vindende mensen worden ge vonden. Zij vindt het en wij ook heel natuurlijk, dat een liberaal liberaal, en een socialist socialistisch stemt. Zo ook is het psychologisch nor maal, dat een katholiek katholiek stemt. De tweede alinea van het N. R. Crt- artikel is in haar openhartigheid nog veelzeggender. „In Nederland" stemt men „makkelijker" op een protes tantse dan op een katholieke partij. Men heeft het veel gehad over „open" en „gesloten" katholicisme waarbij wij voorstanders zijn van openheid, waar mogelijk. Van die bereidheid tot openheid aan andere zijde blijkt echter niet veel uit de overigens juiste ken schetsing van de N.R.C. Er is geen kans om Turks te stemmen, maar een niet-katholiek ook die van vrijzinnigen huize stemmen toch liever niet „Paaps". Uit deze, door ons uitgewerkte, constatering van een liberaal blad, mogen alle katholieken, die aanvan kelijk interessant wilden stemmen, leergeld trekken. „In Nederland" is het zo: een liberaal stemt liberaal; een protestant stemt protestants; een socialist stemt socialist; een katholiek stemt katholiek. Met voldoening liet commissaris L. A. A. Cohen, chef van het bureau Linnaeusstraat, gisteravond in een bijeenkomst met vele zijner mede werkers de pers mededelen, dat dankzij voorbeeldige samenwerking tussen de recherche van het hoofd bureau en die van zijn afdelingsbu reau de overval op de oude mej. Bel les binnen 3 dagen is opgelost. Er zijn in totaal vier verdachten gearresteerd, waarvan er gisteravond nog één, de 28-jarige W. van V., ex ploitant van een snackbar aan de Mauritskade, iedere schuld ontkende. De vierde en laatste verdachte is de 18-jarige loodgieter A. de H. Geen beginnelingen De daders waren geen beginnelin gen, zoals b.v. duidelijk is geworden uit het feit, dat zij opzettelijk een schuifraam van een belendend schoolgebouw hadden opengeschoven en wat plantjes kapot hadden ge gooid om de recherche de indruk te geven, dat ze door dit ra'am naar bin nen waren geklommen, hetgeen he lemaal niet was geschied. Zoals de meeste misdadigers maak ten zij echter enkele fouten. Zij had den in de voorgaande twee weken reeds vier inbraken gepleegd, waren percelen binnengedrongen. Hetzelfde deden ze in de winkel van mej. Bel les. De tweede fout die zij maakten was, dat zij op de zolderverdieping van de school het glas van een dak raam open hadden gelaten, waardoor de recherche ontdekte, dat ze over het dak de school waren binnenge drongen. En dat kon alleen wanneer ze via een naburige woning over de daken waren gekomen. Van de vier reeds eerder gepleeg de inbraken was er een precies een week eerder uitgevoerd in een pand aan de Mauritskade vlak bij de snackbar van W. van V. Reeds toen koesterde men enige verdenking te gen deze Van V., omdat men meende te mogen aannemen, dat de daders via zijn snackbar het pand hadden bereikt. Zonder dat Van V. of zijn vaste klanten het merkten werd dit koffiehuis al de hele week gecontro leerd. Daarbij bleek, dat Van V. 's avonds steeds een groepje jongelie den ontving. Eén van hen was Piet H., die in de Bankastraat woonde. Toen zondag bekend werd dat mej. Belles in de Bankastraat was over vallen en dat de telefoondraad kapot was gesneden, besloot men twee jon gens te arresteren. Rechercheurs wachtten buiten de snackbar net zo lang tot het tweetal verscheen, 's Nachts na sluitingstijd werd ook de houder van het koffiehuis gegrepen en opgesloten. Maandagmiddag werd de vierde en laatste verdachte, de 18-jarige A. de H. gearresteerd. De „leider" had geld nodig De recherche beschouwt de ex ploitant van de snackbar als de geestelijke leider van de jongens. Hij wilde zijn zaak uitbreiden en had geld nodig. Daarvoor poogde hij de daarbij steeds aan de achterzijde de jongens, die voor enkele honderden guldens voor verteringen bij hem in de schuld stonden, te gebruiken. De vier inbraken hadden niet veel opge leverd. Toen kwam Piet H. met de mededeling, dat in zijn straat een vrouwelijke kruidenier woonde, die er warmpjes bijzat. Een inbraak zou zeker 300'0.opleveren, dacht hij. Wat mej. Belles drie dagen voor haar dood aan haar overbuurman vertelde, n.l. dat er 's avonds twee onbekende mannen hadden aange beld, doch dat ze niet had durven open doen, blijkt geheel juist te zijn. Het waren twee van de vier verdach ten. Zaterdagavond j.l. omstreeks 11 uur gingen Piet H. en M. van G., sa men met de twee andere verdachten die buiten bleven wadhten, naar de Bankastraat. Piet ging zijn ouderlijk huis bin nen en constateerde met genoegen, dat de bewoners van de zolderver dieping bij zijn ouders naar de tele visie zaten te kijken. Hij vertrok na een kopje koffie te hebben gedron ken, en klom zonder dat iemand het merkte met Van G. het dak op. Bei den droegen handschoenen. Zo be reikten ze de school, zakten door het dakraam naar binnen en openden in het klasselokaal aan de straat het schuifraam. Het dikke koord (waarmee ze la ter de oude vrouw vastbonden) sne den ze af. Vervolgens braken ze de laatste deur open, waardoor ze de achterkant van de kruidenierszaak konden bereiken en verlieten de school door de gewpr.e straatdeur, die ze op een kier lieten staan. Daar na keerden ze terug naar de snack bar. Gemaskerd Ze bleven tot 3 uur in de snack bar, waarna Piet H., Van G. en mis schien ook de exploitant zich op nieuw naar de Bankastraat begaven. De laatste ontkent dit. De school deur stond nog open, de twee jongens traden binnen en sloten de deur ach ter zich. Zij zetten beiden een mas ker op, trokken met gehandschoende handen de deur achter zich dicht, slopen naar de achterkant van de kruidenierszaak en rukte daar de serredeur open. Het kleine oude keeshondje van mej. Belles begon meteen te blaffen, een van de jongens greep het beet en poogde het te wurgen. Maar het het dier had zo'n dikke vacht, dat dit niet meteen lukte. Mej. Belles lag in bed en werd plotseling geconfron teerd met twee gemaskerde jongens, die haar beet grepen. Toen zij begon te gillen, gaven zij haar meteen een harde slag in het gezicht en voor zo ver bekend was zij meteen bewus teloos. De twee jongens bonden haar vast met het raamkoord en door zochten daarna geruime tijd geheel ongestoord de ganse woning. De buit bedroeg ruim 300. Via de winkeldeur verliet het tweetal het perceel en overhandigde het geld aan de exploitant, bij wie het in beslag is genomen, zo deelt de recherche mee. De exploitant ont kent ook dit. Een van de twee jongens trok gistermiddag de bekentenis, die hij kort tevoren had afgelegd weer in. Daarop vroeg men opperwachtmees ter S. Wegemaker uit Weesp snel met zijn speurhond Sies naar Amsterdam te komen. Een sorteerproef zorgde verder voor het overtuigend bewijs. Minder schraal onder het Russische streven tot een zijdige verbreking van de verplich tingen, die de Sow jet-regering met betrekking tot Berlijn op zich heeft genomen. Aanvaarding van het Sowjet-voor- stel zou betekenen, dat de Sowjet- Unie weer vaste voet in West-Berlijn zou krijgen en dat de Pussen daar weer controle zouden kunnen uit oefenen, aldus de persdienst van de Westduitse christendemocratische partij. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER BESTENDIG Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen en minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen en kele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Dezelfde mid dag temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige, naar zuidwest ruimende wind. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN De Bilt, woensdag 10 uur: Een hogedrukgebied, dat ons en kele dagen zuidoostelijke wind heeft gebracht, trekt over Rusland lang zaam verder naar het oosten weg. Tussen IJsland en Groenland ligt een vrijwel stationaire depressie. In het front van deze depressie ont stond gisteren bij de Azoren een kleine storing, die in betekenis toe- FRANKFORT nemend over Ierland naar het noor- 1 MüNCHEN den trekt. Het zuidelijke gedeelte ZüRICH van dit front drong vanmorgen met j GENèVE enige regen Engeland en West-1 LOCARNO Frankrijk binnen. Het zal in de ko- I WENEN mende nacht over ons land strijken INNSBRUCK en plaatselijk wat regen brengen. De ROME neerslaghoeveelheden zullen echter AJACCIO niet groot zijn. Vanwege de bewol- MADRID king zullen de temperaturen niet MALLORCA meer zo laag worden als in de vorige ALGIERS nachten. Na het passeren van het front ruimt de wind naar zuid tot zuidwest. In de lucht, die uit deze richting wordt aangevoerd, komen weer opklaringen voor, maar deze lucht is iets vochtiger, zodat weer een minder schraal karakter krijgt. 1 12 Maart zon op 07.04; onder 18.37; maan op 08.08; onder 22.06. Hoogwaterstanden 12 Maart v.m. 5.19; n.m. 5.33. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. STOCKHOLM onbew. OSLO half bew. KOPENHAGEN licht bew. ABERDEEN geh. bew. LONDEN geh. bew. AMSTERDAM onbew. zwaar bew. zwaar bew. half. bew. geh. bew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. geh. bew. mist onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen regen motregen licht bew. zwaar bew. 6C. 6 7 1 0 0 0 13 Korreltje Begeer niet alles te weten, opdat rtir niet in alles onwetend blijft. (Demokritos)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1