Pauselijk erekruis voor de heer G. P. Bergers ie Leiden RAI-tentoonstelling zakelijk geslaagd STILLE OMGANG i 'i MAANDAG 9 MAART 1»59 DE LEIDSE COURANT Bij lustrum slagerspairoons De voorzitter v£n de R.K. Slagers- patroonsbond St. Pelagius", afd. Leiden, de heer G. P. Bergers, is zon dagmorgen onderscheiden met het Pauselijk gouden erekruis „Pro Ec clesia et Pontifice". De deken van Leiden kwam deze onderscheiding brengen tijdens de viering van het dertig-jarig bestaan van de afdeling, zondagmorgen in „De Turk", nadat eerst tot intentie van levende en over leden leden van de afd. in de St. Lo- dewijkskerk een H. Mis was opgedra gen door de deken van Leiden. De geestelijk adviseur pater Keulaerds, kon door drukte in zijn parochie he laas niet aanwezig zijn. De kath. slagerspatroons van Lei den gebruikte in de beste stemming een smakelijk ontbijt, nadat de twee de voorz., de heer J. C. Oud, een woord van welkom had gesproken, ondermeer tot de voorz. van het (hoofdbestuur, de heer C. Ammerlaan en de bondsdirecteur," de heer A. de Gruyter. Tegen half elf arriveerde de deken en niet lang daarna kreeg deze het woord. Hij wenste de leden geluk met dit feest, was blij met deze kans met de slagers van het deken- naat kennis te kunnen maken en wees ook op het feit, dat deze dag „zondag Laetare" zeer geschikt is om feest te vieren. De afd. heeft in de dertig jaar van haar bestaan onge twijfeld veel goeds kunnen uitrich ten. Dit is voor een groot deel te dan ken aan het werk van het bestuur en in het bijzonder noemde hij hier bij de heer G. P. Bergers, die reeds dertig jaar bestuurslid is. De deken kende hem ook van andere functies, waarbij het de heer Bergers taak was geld in te zamelen (als voorz. van het college van collectanten) en het ook weer uit te geven, als voorz. van de commissie voor het jeugdwerk. Hij heeft veel gedaan voor het paro chiële leven, maar ook voor het ka tholieke leven in de stad. Hierbij achtte spr. ook een woord van hulde aan het adres van mevr. Bergers op zijn plaats. De vrouw is 't immers, die de man het werk mogelijk maakt. Het werk van de heer Bergers heeft in brede kring de aandacht getrokken en daarom ook verheugde het spr. melding te kunnen maken van het feit, dat het werd gehonoreerd met het gouden Pauselijke erekruis. Hiermede was ook recht gedaan aan de verdiensten van het gehele bestuurscollege van St. Pelagius, afd. Leiden. Mevr. Bergers speldde vervolgens haar echtgenoot de onderscheiding op. Levenswerk. De voorz. van het landelijk be stuur, de heer C. Ammerlaan, be toogde dat in 25 jaar voorzitterschap een stuk levenswerk ligt. Leiden is in het hoofdbestuur altijd bekend geweest en is dit nog om zijn goede organisatie, om de goede ver standhouding onder de slagers en hij sprak de hoop uit, dat deze goede sfeer gehandhaafd zal blijven. De tweede voorz., de heer Oud, ka rakteriseerde de voorzitter als een man, die alles voor een ander over heeft. De leus voor iedereen, die in moeilijkheden zit, ook van andere organisaties is: „Ga naar G. P." De heer Bergers bevorderde de goede organisatie in hoge mate, spr. wees op het floreren van de spekcentrale en de inkooporganisatie. De bondsdirecteur, de heer A. de Gruyter belichtte het werk voor de jeugd van de heer Bergers.Hij had recht van spreken, omdat hij van zijn broer pater de Gruyter, oud directeur van het S.F.R. te Leiden, hierover veel goeds had gehoord. In deze geest: „een fidele vent, katholiek in de diepste betekenis van het woord." Daarnaast sprak hij ook van het goede werk, dat de heer Bergers als voorzitter van „St. Pelagius" heeft kunnen doen. „Ik heb al veel telefoontjes op het bondskantoor van hem gekregen, maar dat was nooit voor hem zelf, maar altijd voor een ander," Jeugdwerk De heer A. C. J. Duindam, admi nistrateur, legde tenslotte nog eens de nadruk op het stuwende werk, dat de heer Bergers in twaalf en een half jaar voor de jeugd heeft kunnen doen. Hij kreeg de leiding van de commissie voor het jeugdwerk en in die tijd werd dit uitgebreid tot de beide parochies St. Petrus en St. Lo de wijk. Hij dankte voor de prettige en fidele samenwerking op beide ter reinen. Op de valreep meer dan 100.000 bezoekers De 41ste R.A.I.-tentoonstelling heeft op het nippertje 100.000 bezoekers gehaald. Doordat zondag 11.634 per sonen de loketten passeerden kwam het totaal op 100.745, ruim 15.000 minder dan bij de vorige tentoonstel ling van tweewielers in 1957. De 100.000ste bezoeker meldde zich in de namiddag. De heer H. Stuyt uit Haarlem was de gelukkige. Hij kreeg op de valreep van deze expositie een waardebon van 500 en zette die prompt om in goederen van de kam- peerafdeling. Zakelijk is deze tentoonstelling zeer geslaagd. Vele exposanten heb ben meer verkocht dan zij, gezien de gang van zaken in deze,branche, ver wacht hadden. Zaterdag werd een „Benelux"-dag gehouden, ongeveer 100 Belgische af nemers van Nederlandse fabrikaten brachten met hun dames een bezoek aan de tentoonstelling. Het gezel schap werd officieel door het R.A.I.- bestuur ontvangen. Het ligt in de be doeling ook bij volgende tentoonstel lingen een dergelijke „Benelu-xdag" te organiseren. Behalve door deze groep Belgen is de expositie bezocht door geïnteres seerden uit Duitsland, Italië, Enge land, Frankrijk, Oostenrijk, Honga rije, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland,, Scandinavië, Israel, Egypte, Irak, In donesië en Australië. Onder lichte, maar gestadig vallen de regen is in de nacht van zaterdag op zondag de tweede Stille Omgang in Amsterdam gehouden. Het aantal deelnemers was veel groter dan de vorige maal: 27 a 28.090, maar dat komt omdat ook 9 Amsterdamse pa rochies aan de Stille Omgang deelna men. Reeds is gebleken, dat de ver deling van de Amsterdamse parochies over twee zondagen een groot succes mede, dat maandag 13 april het feestis, want het aantal parochianen dat van de afdeling nog eens extra ge-1 de bede toch maakte, bedroeg in som- Tenslotte sprak de heer Bergers, die erkende moeilijk woorden te kunnen vinden, van zijn dank. Hij meende niet beter te kunnen doen dan alle lof door te geven aan zijn medebe stuursleden en leden, die door mede werking en vertrouwen het werk voor hem mogelijk maakten. „Ik voel me nu als uw vaandeldrager" aldus de heer Bergers, die ook zijn vrouw dank bracht voor haar stille steun. De tweede voorzitter deelde nog „Krombroodjesrapen" op de Kollenberg H vierd zal worden met diner en dans. Leids zilversmid mei koninklijk zilver onderscheiden J. G. Wakka 40 jaar bij Van Rossum du Chattel Een Leidse zilversmid werd van daag gesierd met Koninklijk zilver. Het was de heer J. G. Wakka, die het feit herdacht, dat hy voor veertig jaar in deze functie in dienst trad bij de C.V. Van Rossum du Chattel en Driessen aan de Breestraat en die hedenochtend van de burgemeester mocht vernemen, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hem de zil veren eremedaille, verbonden aan.de Orde van Oranje Nassau, te ver lenen. In zijn toespraak wees de burge meester op het prachtige ambacht van zilversmid, een beroep waarin men zich geheel kan uitleven en dat zulke mooie resultaten te zien geeft. Naast een kundig vakman, aldus spreker, zijt gij ook iemand, die er enkele liefhebberijen op na houdt. In dit verband herinnerde de burge meester aan de plaats, welke de heer Wakka inneemt in de kring van harmonie- en fanfare-korpsen en het aandeel, dat hij vele jaren als secre taris heeft gehad in de Woning bouwvereniging „Eigen Haard". Aan de uitreiking van deze Ko ninklijke onderscheiding was reeds een huldiging in intieme kring voor afgegaan. Vergezeld van zijn echt genote werd de jubilaris ontvangen door de heer en mevr. Driessen, bij welke ontvangst ook het magazijn en atelierpersoneel aanwezig was. De heer Driessen releveerde in zijn toe spraak de aangename en langdurige samenwerking en schonk aandacht aan de prestaties van de heer Wakka als zilversmid. Aan het geschenk van de firma voegde de heer Driessen Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot overhandigt de jubilaris de hoge onderscheiding. geschenken. Met een korte speech dankte de heer Wakka voor de on- descheiding en de cadeaus. Leidse ,joy-riders' vlogen over de kop Een van hen gewond Drie opgeschoten jongens uit Lei den hebben in de nacht van zaterdag op zondag jl. een auto voor een ritje „geleend". De wagen werd volko men vernield teruggevonden in een sloot te Rijpwetering. Van de daders, die zondag nog werden opgespoord is er één met ernstige verwondingen in het Academisch Ziekenhuis opge nomen. De groen tenhandelaar Slijkhuis aan de Hooglandse Kerkgracht werd zondagmorgen in alle vroegte door de politie uit bed gebeld met de mede- k^uitee^ drieën.' deling, dat men zijn auto een Mer cury, nummer VX-73-11 in Rijp wetering had gevonden. „Kan niet, kijk maar, hij staat voor de deur", luidde het te matineuze antwoord. De ontdekking, dat de wagen er heus niet stond, deed de groentenman zijn slaap in één keer vergeten. De wagen lag onderstboven in de sloot langs de Rijksstraatweg onder Rijpwetering, volkomen vernield. In de loop van de zondag werden in verband met dit „ongeval" aan- mige parochies honderden meer dan het vorig jaar. Men neemt als oorzaak aan, dat in verschillende parochies vóór de aan vang circa 12 uur een H. Mis wordt op-gedragen. In verband met een rel, de vorige naciht veroorzaakt door een dronken schilder en zijn vrouw, die op het Spui de Stille Omgang verstoorde, v/as ditmaal voor het eerst het gehele Spui door de politie afgezet. De Am sterdamse hoofdcommissaris van po litie, de heer H. J. van der Molen en de commissaris F. P. Gaaikema, chef van de geüniformeerde politie te Am sterdam, kwamen des nachts de Stil le Omgang in ogenschouw nemen. Op de Nieuwendijk heeft de politie met de gummistok een tiental ordever stoorders moeten wegjagen. Er reden 16 extra treinen en 200 autobussen. Opmerkelijk was het grote aantal wielrijders, 2500, die de omgang on der auspiciën van de „Kath. Rijwiel- bond" maakten, en het aanzienlijk aantal dat te voet naar Amsterdam kwam, o.a. uit Obdam, Zaanstreek, Haarlem, Heemskerk en omgeving, in totaal 1100. Zeer grote groepen kwamen ook uit het Westland, Zwolle en omstreken, Zaandam en omgeving, Schiedam. Midden- en Nooid-LLmlburg, Utrecht, Uitgeest en omgeving, Lisse, Heemstede, de Zaanstreek, Uithoorn en omgeving, Nijmegen en Tilburg en Salland, waar tussen zich Delftse en Utrechtse studenten, een grote groep militairen, arbeiders van de scheeps bouw, en leden van de St. Ghristof- fel en de sohippersbond als afzonder lijke groepen mengden. Ook een Bel gische pastoor met een aantal van zijn parochianen hébben aan de Stil le Omgang deelgenomen, evenals de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, die zondag zijn 70ste verjaardag vierde. Zondag a.s. wordt de derde en laat ste Stille Omgang van dit jaar ge houden, waaraan, naar verwacht wordt, enkele bisschoppen zullen deelnemen. De Stille Omgang voor vrouwen en meisjes wordt onder auspiciën van het „Bedrijfsapostolaat Carmel' woensdagmorgen om half 7 vanaf het Spui te Amsterdam gehouden. Om 7 uur is er voor de deelneemsters een H. Mis in de Krijtberg aan het Sin geltje te Amsterdam. Een groepje late café-bezoekers heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwendijk getracht de Stille Omgang te verstoren. Zij botsten tegen de deelnemers op en begonnen luidkeels te schreeuwen. Toen zij aan het verzoek van de poli tie om zich te verspreiden niet vol deden kwam de gummistok te voor schijn. Er volgde nog een korte vecht partij met een van de agenten, die hierbij kwam te vallen, maar ten slotte slaagde men er in de onruststo- namens de Ned. Mij voor Nijverheid gehouden een 23-jarige glazenwasser, en Handel het vererend getuigschrift' 10 x 1 toe, met de daarbij behorende me daille. De echtgenote van de heer Wakka werd verrast met een fraai boeket bloemen. Ook van zijn mede werkers ontving de jubilaris enkele een 18-jarige monteur en een 17-jari- ge bijrijder, allen inwoners van de Sleutelstad. Ze hebben bekend, de wagen Zondag is op de Kollenberg, een heuvel even buiten Sittard, de jaarlijkse met halfvasten terugkerende plechtigheid van het „krombroodjes rapen" gehouden. Het is een jeugdfeest, dat, evenals de „krombroodjes", (een soort halvemaanvormig gebak) buiten Sittard op de gehele wereld onbekend is. De Sittardse bakkers bakken deze krombroodjes alleen op halfvasten en stellen ze gratis beschikbaar voor het feest. Op halfvastenzondag werpt het organiserend driemanschap deze krombroodjes van de Kollenberg naar beneden, waar de wachtende kinderen een ware veldslag leveren om de lekkernij. De foto geeft een beeld van he toriginele feest. Prinses Irene opende textieljaarbeurs H.K.H. Prinses Irene heeft vanmor gen om half tien in de naar haar genoemde hal van de Jaarbeurs in Utrecht, de dertiende Nederlandse textieljaarbeurs officieel geopend. In de Irenehal had zich, toen de prinses arriveerde, reeds een groot aantal exposanten van de textieljaar beurs verzameld. In zijn begroetingswoord wees de heer Biemond, directeur van de stich ting Ned. Textieljaarbeurs, erop, dat de jaarlijkse terugkerende manifes tatie van de textiel- en kledingin dustrie niet meer kon volstaan met de ruimte waarover zij sinds 1946 kon beschikken. De Irenehal, zo zei hij, is thans te beschouwen als het middelpunt van de textieljaarbeurs 1959. Aan het slot van zijn korte toe spraak verzocht de heer Biemond de prinses aan een koord te trekken dat verbonden was aan een reusachtige haan van papier maché. Op dat mo ment liet de met talrijke textielcou- pons behangen haan een vervaarlijk gekraai horen, waarbij het kuke leku overging in een langgerekt j Uuutreeecht. Op de lange veren van de haan waren de verschillende sec- J/f. diensten bewijzen aldus ir toren van de Nederlandse textielnij- 2, Suggestie van „De Hollandse Molen'' Karakteristieke sieraden „Wanneer een weg voor snelverkeer wordt aangelegd en daardoor een of meer molens in hun bestaan worden bedreigd, waarom kan dan bij het project niet tevens worden gezorgd, dat deze molens, die toch een sieraad langs een dergelijke, meestal saaie weg zijn, worden veilig gesteld, door ze te restaureren en ze zo mogelijk een bescheiden taak te geven", deze suggestie deed de voorzitter van de verening tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Mo len", ir F. Stokhuijzen, zaterdagmid dag op de drukbezochte algemene ledenvergadering in Amsterdam. Spr. vroeg zich ook af waarom er jaarlijks niet een paar honderdduizend gul den kunnen worden besteed om de karakteristieke schoonheid van het polderland te helpen bewaren. Zelfs als daaraan per jaar 50.000 zou worden uitgegeven dan zou de toe stand voor de molens er over enkele jaren heel rooskleurig uitzien. Ge zien de cijfers op de begroting van waterstaat zijn dit slechts betrekke lijk kleine sommen gelds. „De mo lens kunnen tevens waterstaatkun- VNada'f de^frinsesfde textieljaarbeursüok een °Ptimistisch geluid horen, werd haar namens de leden van de lens in ons land vert00nt de vereni. Tot besluit van zijn rede liet spr. textieljaarbeurs een cadeau aangebo- ging een gezonde groei. De belang- den bestaande uit een pakket damast aT^hStedeStï stuurde de auta. Ze reden erg hard en op de Rijksstraatweg slipten ze. De wagen sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. Daarbij werd een van hen, de bij rijder, gewond. De politie trof hem thuis aan, waar hij op doktersadvies het bed hield: hij had een hersen schudding, verschillende gekneusde ribben en naar alle waarschijn-1 lijkheid inwendige kneuzingen. De j politie heeft de jongeman naar het Academisch Ziekenhuis doen over brengen. Geen van de drie joy-riders" noch hun ouders zijn in staat, de aangericht schade te betalen; uitge- tafellinnen. Prinses Irene had de wens te ken nen gegeven dit pakket te bestemmen voor de Utrechtse vrouwelijke stu dentenvereniging die op 10 maart a.s. 60 jaar bestaat. De prinses maakte vervolgens een rondgang door de verschillende hal len van de textieljaarbeurs, waarin ruim honderd textielfabrikanten hun produkten exposeren. Tot verrassing van vele vroege jaarbeursbezoekers heeft prinses Irene na haar rondgang over de tex tieljaarbeurs onverwacht een kort bezoek gebracht aan enkele stands van de voorjaarsbeurs op de boven verdiepingen van het Vredenburgge- bouw. Zij bezichtigde onder meer de af delingen aardewerk en bijouterieën. Prinses Irene heeft vanmorgen bij haar rondgang over de textieljaar beurs veel belangstelling getoond voor deze manifestatie van de Neder landse Textielindustrie. Enthousiast was de prinsese ook over het marionettentheater, waarin op humoristische wijze getoond wordt, hoe men synthetische vezels maakt. Zij lachte hartelijk om de capriolen van de poppen. hebben weggehatld om er een ritje zocht wordt, op wie de verzekering mee te maken. De glazenwasser be- de schade kan verhalen. Op de rijksweg Leeuwarden Groningen is zondagmorgen om kwart voor elf een personenauto, be stuurd door de kok B. de Groot uit Murmerwoude tegen een boom ge botst en totaal vernield. Daarbij werd het driejarig zoontje van de bestuur der, Wiede, op slag gedood. De be stuurder, diens echtgenote en hun 5-jarige dochtertje Saakje werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis bracht. lopen jaar weer toegenomen. Ook dit jaar werden weer de tra ditionele certificaten uitgereikt aan degenen, die zich voor het behoud van de molens bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Deze onder scheidingen vielen ten deel aan de heren A. van den Berg, molenaar van het waterschap Exmorra, Tjerkwerd bij Bolsward, N. J. de Vreede, wind- mulder korenmolen „De Arend" Ter- heyden (N.B.), M. van den Hamer van de korenmolen „Aeolus" te We- meldinge, W. Jongste, molenaar op „De Drie Korenbloemen" te Schie dam, A. J. den Hollander, molenaar van de drooggemaakte Akkersloot, Hertogs- en Blij vérspolder te Rijp wetering, J. Hoogenboom, molenaar van de waterloospolder, eveneens te Rijpwetering en A. v. d. Knijff mo lenaar van de polders Nieuwland en Noordland te Hoek van Holland. INBRAAK EN BRANDSTICHTING Zondagmorgen omstreeks kwart over vier rook de echtgenote van de eigenaar van café 't W. aan de Ha venstraat te Rotterdam toen ze met haar werkzaamheden begon een sterke brandlucht. Ze ontdekte in de kelder naast de kolenvoorraad een begin van brand. Ze slaagde erin het te blussen. Maar toen ze eens verder rondkeek bemerkte zij tevens dat er was ingebroken. Zij miste een bedrag van 58. uit het café. De politie werd gewaarschuwd en nog dezelfde nacht kon de dader vap zijn bed gelicht worden. Het was ue 18- jarige kolenwerker A. van D. uit Rotterdam, die wel meer in het café kwam en er ook zaterdagavond was geweest. De verdenking viel op hem Leeuwarden overge- en hij bekende zowel de diefstal als de brandstichting.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6