Slwklgat üqjl£UTtl$TAD Scherp Leidse Jeugd-aclie hield klassieke avond VASTENSPIJS Feestelijk concert van Werkmans Wilskracht MAANDAG 9 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Onder het motto „voor de jeugd, dóór de jeugd" hield de Leidse Jeugd Actie een klassieke avond in do aula van het Sted. Gymnasium. Opmerkelijk waren de goede pres taties, welke in dit programma ge leverd werden. Met grote energie en liefde voor de kunst heeft het groot ste deel der jeugdige medewerkers xich hiervoor ingezet. Het auditorium, waaronder ds. P. L. Schoonheim en de heer Th. Schol- te namens het dagelijkse bestuur, werd welkom geheten door de adj. aecr. penningm. de heer G, Steinbach. Hierna werd het programma be gonnen met een met verve gebrachte declamatie door Hans V. d. Kwaak. Deze jongeman is een geboren ver teller; zijn expressiviteit, gepaard aan een voortreffelijke articulatie, verdient alle lof. Mieke van Velzen heeft hem, na de pauze met haar artistieke voordracht geëvenaard; vooral „Avondstem ming" van Guido Gezelle was haar succes. In ditzelfde genre viel echter Her man de Liagre Böhl volkomen uit de toon, zijn optreden was kennelijk niet voldoende voorbereid terwijl zijn de clamatie o.a. van een experimen teel ver onder de maat bleef. An nie van Galen had haar voordrach ten goed gekozen, doch was helaas niet 'voor eenieder verstaanbaar. Zij zal haar stern-volume moeten op voeren. De klassieke groep van K. G., be staande uit Rien de Reede, Lens Dé- rogee, Henri Schoeman en Herman Zirkzee, gaven een aantrekkelijk ka mer-concert met fluit en piccolo, Niet geheel feilloos Allegro van Mozart ontspoorde hier en daar maar ontegenzeggelijk met veel ge voel. HET BESTAAN VAN DE LEIDSE VOLKSTUINEN NOG STEEDS BEDREIGD „De tuinen worden goed onderhou den; aan mooie toegangspaden en be planting wordt vrijwel niets gedaan. Het euvel van de tijdelijke complexen ia hiervan de oorzaak. Alleen het hoogst nodige wordt gedaan om de complexen een goed en behoorlijk aanzien te geven", zo luidt de klacht in het jaarverslag van de Leidse Bond van Volkstuinders. Het is voor de bond, die 955 leden telt, ondergebracht in elf volkstuin verenigingen vechten tegen de Bier kaai van de woningnood. Om over de nodige gegevens te beschikken betref fende de plaats van de volkstuinen te Leiden, heeft het bestuur van de Leidse bond een enquête gehouden onder dc aangesloten besturen om trent de activiteiten in de betreffende verenigingen. Daarin kunnen de be sturen ook eventuele wensen voor de toekomst naar voren brengen. Deze gegevens worden verwerkt in een rapport waarna t.z.fc. een bespre king volgt met de sociograaf van de gemeente. Het jaarverslag vermeldt reeds een groot aantal activiteiten, waarvan wel de meest spectaculaire was de jaarlijkse bloemendag op za terdag, 13 september, toen op zeven complexen bloemen werden opge haald, die in negen bejaardentehuizen werden afgeleverd. In totaal werden ingezameld 697 boeketten en 1 fruit mand. Het financieel verslag van de Leidse bond vermeldt een batig saldo van 1245.54. De Dahliavereniging „Johan Ma ter" en de fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" hielden onderlinge wed strijd keuringen van zelfgekweekte produkten. De vereniging „Ons Bui ten" kreeg een nieuw clubhuis. Hier uit blijkt o.m. de uitstekende ~amen- werking, die er bestaat tussen de bond en de gemeente Leiden. In het jaar I960 zal het vierde lustrum van de bond worden gevierd; hiertoe wor den nu reeds voorbereidingen getrof fen voor een waardige viering van dit jubileum. POTLOOD EN GEEST t 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 U \u IS 16 Ï9~ 20 17 18 21 22 23 26 2b 27 28 No. 516. Horizontaal: 1. rivier in Nederland, 3. mat, flauw, 8. voorzet sel, 9. gem. in N. Brab., 10, onvrien delijk, 12, scheikundig element, 13. voordeel, 14. lidwoord, 15. titel van Turkse landvoogden, 17. eetgerei, 19. water in Friesland, 20. ontkenning (spreektaal), 21 landbouwwerktuig. 22. borrel aan boord, 24. bijrivier van de Ourthe, 26. in het jaar der we reld (afk. Lat.), 27. grootste bergke ten der aarde, 28. spoedig, Verticaal: 1. gem. in Z. H., 2 boom- loot, 3. jongensnaam, 4. lis, 5. bij woord, 6. eenjarig kalf, 7. steen, 9. tegenstelling van goedkoop, 11. ver eniging, 14. mikpunt, 16. gem. in N. Brab., 17. gem. in Zeeland, 18 lees teken. 20. bars, 21 morsdoekje, 22. lied, 23. rivier in Zwitserland, 25, sine dubio (afk.). Oplossing morgenavond. Nel v. d. Bosch en Ada v. d. Bent hebben, als piano-solisten, de aanwe zigen genotvolle ogenblikken bezorgd De eerste met Impromptu (opus 90 no. 3) van Schubert en Ada met Ma zurka van Chopin en een gedeelte uit een Sonate van Beethoven. De uitvoering van de laatstgenoemde nummers was uitstekend en een de monstratie van muzikaal talent. Nel v. *d. Bosch speelde o.i, iets te ge dwongen, maar gaf overigens blijk van virtuositeit. Het vócale gedeelte was voor re kening van het koor van het Ram- brandt Lyceum o.l.v. de heer J. Bont je. Het „Slavenkoor" van Verdi klonk machtig, het koraal van Bach „Wohl mir dass ich Jesum habe" was een prachtig gezongen bede. Een wat te scherpe tenor, met lust tot do mineren, en een kleine begeleidlngs- fout van pianist, de heer Langenberg, willen wij in deze muzikele prestatie graag vergeven. De avond werd besloten met het optreden van de Ohr. Toneelgroep „Imperium", welke een opvoering gaf van de satire „De Schat" van Olaf J. de Landell. Door een wat te hoog tempo ging hier en daar iets van de fijne tekst verloren, overi gens goed spel en een compliment voor de costumering, Een mooie avond die waard is her haald te worden, maar dan na een gedegen voorbereiding van allen. Bed rijf s-E. H. B. O. - wedstrijden Zaterdag organiseerde de E.H.B.O.- Raad voor de zesde maal de bedrljfs- E.H.B.O. wedstrijden in het löge- gebouw aan de Steenschuur en ook nu was de belangstelling zeer groot. Gelukkig worden de wedstrijd- opgaven steeds meer aan de praktijk aangepast en is de organisatie dus danig verbeterd, dat er voor alle groepen nog veel te leren -/alt. Zo was het ook zaterdag. De heer L H. Piek, voorzitter der E-H.B.O.-Raad opende deze wedstrij- de en heette in het bijzonder wel kom dokters, juryleden en alle an dere belangstellenden, waarna zowel bij de senioren als bij de junioren vijf ploegen streden om de hoogste eer. Het ongeval bij de junioren was als volgt: Bij een in aanbouw zijnd flat gebouw breekt een plank in de stel ling waardoor een metselaar, een sta pel stenen en een bak met specie omlaag storten. Ook 'n voeger wordt getroffen en beiden hebben ernstige verwondingen. Eerste hulpverlening en vei voer over korte afstand. De uitslag werd hier: 1. Meelfabriek I 185 pnt.; leider van Zyl 59 pnt.; 2. Vroom en Dreesman 146 pnt.; leider mej. de Jeu 50 pnt; lauwertak Leidse Courant; 3. Licht fabrieken 138 pnt.; leider Verhoeven 55 pnt,; 4. Ver. Touwfabriek 106 pnt.: leider mej. v. Kuyk 35 pnt; 5. Meel fabriek II 86 pnt.; leider Boere 31 punten. Te behalen waren resp. 215 en 80 punten. Meelfabriek I kreeg de wis selbeker, die reeds tweemaal door V. en D. wa^ gewonnen. Leidersprijs van Zijl (Meelfabriek) 59 pnt, Ook bij de senioren opgave schuil den vele addertjes onder het gras. Hier werden volgens dr opgave bü het lassen van een lege benzinetank door explosie twee monteurs ernstig gewond. Na harde strijd werd hier de uit slag: 1 Vrpom en Dreesman 171 pnt, lei der mej. Roman 55Vs pnt.; 2. Verg. Touwfabrieken 1531/? pnt, leider Wit jes 63 pnt.; 3. M.E.B. (Marine) 137 pnt, leider Giles 55 pnt.; 4. Rotogra vure 132 pnt, leider Alberts 39 pnt.: 5. K.N.G. 11 pnt, leider Snik 44 pnt. Te behalen punten resp 220 en 80 punten. Leidersprijs de heer Witjes (Touwfabriek) 63 pnt. Prijs voor de beste melding, mej. v. Kuyk (Touw fabriek). Na afloop besprak dr. W. Kortmann de opgaven en de gemaakte foutjes waarna voorzitter L. H. Piek de prij zen uitreikte. Ook nu kon de E.H.B.O.-Raad met veel succes op deze middag terugzien. TAFELTENNISTOERNOOI IN DE VROOLYCKE ARKE Gistermiddag organiseerde de ta feltennisvereniging van het jeugd werk „De Vrolycke Arke", Tonido, 'n intiem toernooi uitsluitend voor dames 4e klasse. De verenigingen Avanti, PIT '54, Baronie en Tonido zelf, hadden ingeschreven. Er was een winnaarsronde, een verliezersronde en dubbelspel. Alle wedstrijden verliepen in een pret tige sfeer. Opmerkelijk was de pres tatie van de 13-jarige Hannie de Veth. van de vereniging Baronie, die de eerste prijs in de verliezers ronde won en Ineke van Goozen als junior van Tonido, die de tweede prijs in diezelfde ronde in de wacht sleepte. De twee prijzen van de win naarsronde en beide prijzen van het dubbelspel namen de meisjes van Avanti mee naar Hazerswoude. Dora 1 Rietveld won de eerste prijs in de winnaarsronde en Bertha Brugman tweede. Jos Rietveld en Cobie Brugman wonnen de eerste prijs van het dubbelspel. De tweede prijs van het dubbelspel was weer voor Dora Rietveld en haar partner, Annie Rietveld. De toneelvereniging DSS had een extra prijs beschikbaar ge steld voor de beste prestatie van de Tonido-meisjea. Deze prijs viel Jan- nie Lens ten deel, Na afloop dankte pater Sweerts de deelnemers voor hun medewerking. gewichtheffen De gewichthefploeg van LKV uit Leiden heeft gisteren in Den Haag goede resultaten geboekt op de Ne derlandse gewichthefkampioenschap- pen. De resultaten van LKV zijn: K. Devilee (vedergewioht) 4e plaats met 220 kg; H. Zirkzee (half zwaarge wicht) 2e plaats met 295 kg. tevens nieuw persoonlijk record; J. J. de Romijn (licht zwaargewicht) 5e plaats met 277'/« kg; H. v. d. Hoed (zwaargewicht) 3e plaats met 275 kg; J. v. Kampen (licht zwaarge wicht) 2e prijs met 3Q27i kg. KON. NED. TOONKUNSTENAARS VERENIGING. Op zaterdag 7 maart hield de af deling Leiden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars vereniging haar jaar vergadering ten huize van de voor zitter Iskar Aribo. Dezè sprak een welkomstwoord tot dein bevredigen de getale opgekomen leden en tevens een woord ter nagedachtenis van de in dit verenigingsjaar overleden pen ningmeester Han Zirkzee. In eerbied gedenken de leden Zirkzee als voor treffelijk bestuurslid en als collega, Bij de 80ste verjaardag van oud voorzitter Leo Mens was het bestuur ter receptie vertegenwoordigd, even als bij het hem aangeboden ere-con- cert in Den Haag. Daarna volgden de gebruikelijke agendapunten; de voor zitter wordt bij acclamatie herkozen, terwijl in de bestuursvacature wordt voorzien door de verkiezing van de heer Jan van der Meer. Het ledental der afdeling blijft door binnenkomen en vertrek "vrijwel constant. De ver gadering had een geanimeerd ver loop en tijdens de pauze en tegen het eind der vergadering waren er een geanimeerd gesprek en een le vendige discussie, zodat men eerst omstreeks 11 uur uiteen ging. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND FEBRUARI 1959. Padvindershoed, dameshanBehoe- nen, herenhandsohoenen, portemon- naie, boodschappenmandje, aktetas, regenjas, badhanddoek met zwem broekje, ring (goud)e looplamp, da- meshoedje( sjaal, encyclopaedic, rij wieltas, kinderbril, damespolshorloge, schoudertas, vulpen, bankbiljetten, muntbiljetten, dolkmes, angora muts, duikersbril, sigarettenétui, Jtinder- schaatsen, gereedschap voor brom fiets, regen broek, kinderfietsje (drie wieler), straatkachel, schoolboekjes, passer, ketting (goud),, hondenriem, schakelarmband, steekbeitel, krui- kruiwagen, wanten (wol), handschoe nen (wol), sleutels, kindertasje^ wandelstok, motorhandschoenen, hoofddoek, autostep, damespantoffel, kinderlaarzen (rubber), toegangsbe wijs, fotonegatieven, dameshandtas, pakje inh. slopen, fototoestel, kinder jasje, kinderschoentjes. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en za terdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kun nen niet worden verstrekt. Radio-Therapie in eigen paviljoen Zaterdagmorgen is met enig feeste lijk vertoon een nieuw laboratorium op het terrein van het Academisch ziekenhuis in gebruik genomen. Het betreft hier de afd. radio-therapie. Het zijn niet alleen de grote uitbrei dingen op het aoademisch terrein, die met vreugde worden begroet. Gere geld worden kleinere nieuwe pavil joens of barakken in gebruik geno men, die aan de grote ruimtenood enigszins tegemoet komen. De laatste tijd maakt men hierbij gebruik van „prefabricated" gebouwtjes, waarvan dus de onderdelen op de fabriek ge maakt worden. Dit paviljoen is bijgebouwd aan de afdeling röntgenologie en zoals prof. dr. J. R. von Ronnen, hoofd van de afd, radiologie na de aanvaarding opmerkte hiermede krijgt de pa tiënt, die bestraald moet worden, de rust en de aandacht, welke hij nodig heeft. Dat was tot nu toe niet moge lijk, omdat de gehele radio-therapeu tische afdeling samen met de röntgen- diagnostiek in één ruimte bijeen was gebracht. Prof. Von Ronnen verheelde niet, dat hij blij was van prof. Queri- do te kunnen vertrekken, ook al is de samenwerking in de afgelopen tijd steeds goed geweest. En prof. Querido zal ook ongetwijfeld verheugd zijn met de meerdere ruimte, die hij ge kregen heeft. Spr. toonde zich dankbaar voor de goede aandacht die aan dit paviljoen is besteed. Eindelijk heeft men ook eens gebroken met het traditionele „roomwit". Door het toepassen van verschillende kleuren is wat vrolijk heid in de afdeling gebracht. Spreker dankte hiervoor de directrice. Hij dankte ook de heer Laagland, verte genwoordiger van de Rijksgebouwen- dients, die bijzondere aandacht aan dit paviljoen besteed heeft. De directeur van het Academisch ziekenhuis, dr. M. W. Jongsma, droeg het gebouw met een enkel toepasse lijk woord over. Hij zegde toe dat meer paviljoens van dit type op het terrein gebouwd zullen worden. Het is nodig, want de medische weten schap neemt een enorme vlucht. Het gezelschap genodigden bezichtigde vervolgens het paviljoen, dat in de vorm van een L is gebouwd en onge veer tien meter lang is, BIOSCOPEN. De films in de week van 6—13 maart zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Paris Holiday", alle leef tijden. (Donderdag: „De glorie van het leven", 18 jaar). Lido: „Paspoort der schande", strikt volwassenen. Luxor: „De vlieg", 14 jaar. Trianon: „Gigi", strikt volwassenen, Rcx: „Wapensmokkel naar Cu ba", 14 jaar. Na zondag: „De 12 gezwo renen", 14 jaar. VERKEERSEXAMEN Morgen wordt in Leiden weer het verkeersexamen afgenomen aan een groot aantal scholieren. De examen vragen opgesteld door het ver bond voor veilig verkeer zullen morgenochtend op alle soholen tege lijk aan de leerlingen worden voor gelegd. Een Leidse correctie-com missie beoordeelt de uitkomsten van dit schriftelijk werk. waarna in april mei de practisehe vraagstukken aan de jeugd zullen worden voorge- legd. Men mag hopen dat deze acti- 1 viteiten zullen bijdragen tot een gro- j tere veiligheid op de weg. Door de N.V, Bouwfonds van Ne- i derlandse Gemeenten' ls het bouwen I van 31 woningen volgens een ont werp van de Leidse architect D. L. Landman opgedragen aan het Aan- I nemersbedrijf A. H. Haagen en Zn. uit Leidschendam, Deze huizen zul- I len verrijzen in een nieuwe Neder- landse componistenbuurt in Leiden- 1 zuid-west, welke vanuit de binnen- j stad gezien, nog voorbij de Chur- chilllaan zal komen te liggen. De 70-jarige heer Freek Bouwman, die vorige week dinsdag nabij het viaduct te Oegstgeest bij een aanrij ding werd betrokken, is zaterdag avond in het rusthuis „Zonnewende" te Leiden overleden. Zondagmorgen, even vóór negen uur, vond op het gevaarlijke kruis punt voor de tunnel bij de Lage Mor^weg een autobotsing plaats. Een Citroen, bestuurd door de heer De H. kwam van de Lage Morsweg en zou linksaf slaan in de richting van Leiden-centrum. Van die kant kwam juist een militaire Volkswagen, be stuurd door de matroos-chauffeur P. J van het marine-vliegkamp Valken burg. De militaire chauffeur reed Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Cornelia dr van J. H. Bvummelkamp en A. A. van den Oever; Maria Catharina dr van A. J. Brandt en K. Carree; Hen- drikus Johannes Maria Henri zn van J. van Loon en F. A. Homan; Jo hanna dr van H. W. Hermsen en F. Ligtvoet; Yvonne Thérèse dr van A. J. H. Westerwijk Bgsdijk en A. C. van Dijke; Johanna Bernardina Eli sabeth dr van H. J. Verberg en W. B. M. Laken. Overleden: C. Mechelse 80 jr man; C. Enseling 79 jr man; P. Stol 87 jr man; A. L. Broekhuizen 57 jr man; P. Krasgenburg 79 jr man. Leidse agenda MAANDAG 9 MAART Kath. Vrouwengilde. Mevr. Ko LuyckxSleyfer: „Politiek niet al leen een mannenzaak", „In den Ver gulden Turk", 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. De Duelen, 8 uur nam. Hoofdstad Operette: „Zwei Herzen in Dreivierteltakt", Leidse Sehouw- burg, 8 uur nam. DINSDAG 10 MAART „Toonkunst" Concert. Foyer Stads gehoorzaal, 8 uur nam. Voorlichtingsavond over Wijn, St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Toneelgroep Oud Studenten „Hoed op Hol", vaudeville t-b.v. Ned, Stu- deutenlaboratorium, Sohouwburg, 8 uui nam. St. Eloy, adviesavond. Gebouw v. Chr Soc. Belanger 7.30—8 uur nam. Ouderavond V.G.L.O. „St. Martha „V.G.L.O., juist iets voor uw doch tertje", lezing door de heer Camil Schutijser, Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. R.K.-E.H.B.O. Beginnerscursus, r.k. lyceum, Mariënpoelstraat, 8 u. nam. WOENSDAG 11 MAART Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 12 MAART VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER. Residentie-orkest, o.l.v. Willem v, Otterloo. Zang door Cora Canne Meijer, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. VRIJDAG 13 MAART VEBO-Paasveetentoonstelüng. Opening door mr.- J. Drijber, ,,'t Schuttershof", 10 uur v.m. Liberale Studenten Vereniging Leiden, Vergadering. Spreker W H. van ÏJoorn, voorz. der K.V.P. over „Wat wil de K.V.P.Prytaneum, half acht nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Apotheek Zuider, Lam- mensehansweg 4, tel. 23553. egstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sie ger, Els van Bohemen, H. Bouman, Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Leids Akademisch Kunst centrum (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betref fende kermisvieringen Werkd. 104 uur, zondag 1—4 uur nam. (tot 23 maart). Rijksmuseum Geologie en Minera* logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van 'Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. volgens getuigen veel te hard. Toen de chauffeur de Citroën voor rang wilde verlenen, weigerden bo vendien zijn remmen, et een slag vlogen de beide wagens op elkaar. Er werd aan beide voertuigen aan zienlijke schade aangericht. De mili taire chauffeur, die met het hoofd te gen de voorruit sloeg, kreeg een her senschudding. LEIDEN, 9 maart, Groente Ap pelen 1322; andijvie 681,19; kro ten, gekookt 1725; boerenkool 12— 28; gele kool 1219; prei 2336; ra barber 5557; spinazie 6178; stoof - 8 la 83—1.21; spruiten A 1556; spruiten B 1558; uien 110; was- peen 3032; winterpeen 9; witlof 1066, per 100 kg. knolselderij 2 14; sla A 25—28; sla 20—24, per 100 st.; peterselie 5.606.80; raapstelen 910; radijs 29; selderij 2.606.10 p. 100 bos. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 9 Maart 1859 's Gravenhage Naar men ver neemt heeft A. Poot, landbou wer onder Oversehie, dezer da gen de eerste nieuwe boter aan Z.M. den koning aangeboden. „Maar Jezus zelf had geen ver trouwen in hen, omdat Hij allen kende en omdat Hij niet nodig had, dat men Hem over iemand inlichtingen gaf, Want Hij wist heel goed, wat er omging in de mens" (Evangelie). „Reinig mij, Heer, van mijn verborgen bonden" (Psalm 18). Laatste Berichten ERICH KOCH TER DOOD VEROORDEELD. Erich Koch, Gauleiter van Oost- Pruisen en Noord-Oost-Polen in de laatste wereldoorlog, is maandag in Warschau wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Koch wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 400.000 Polen. ^ZATERDAGAVOND waren wij aanwezig bij het concert, dat on der leiding van kapelmeester J. Dol gegeven werd, om de feestelijke her denking te vieren van het 57-jarig bestaan van Werkmans Wilskracht Het was een loed en mooi concert en de muzikale leiding van kapelmees ter Dol waa aller belangstelling over waard. Het sr akvol gekozen pro gramma ving aan het een „Fest Po lonaise" van Svendren, in een arran gement van Pala. Svensen's t oeuvre kenmerkt zich door beminlijke ro mantiek, terwlil het Noorse karakter hier en daar zich demonstreert Het orkest (ondanks moeilijkheden door ziekte onder de spelende leden) was goed getraind. De clarinetten, gese- cundeerd en ^esteund door de andere instrumenten, zetten hui beste been tje voor, en 't was of er nieuw leven was gekomen in de kapel van mid delbare leeftijd. Het was prettig Flo- tow's ouverture door Arbeel bewerkt, te horen, 't Was nu eens niet de ouverture Martha, maar de ouverture tot de lang vergeten opera Stradella, die wij (evenals de dirigent) wat stijl, harmonie en Instrumentatie be- treft moeten prefereren, al ligt zij niet zó gemakkelijk in 't gehoor als de Martha, 't Leek ons een moeilijke opgaaf. In 't begin wat schuchter, vlotte de ouverture met haar moei lijke halve tonenreeksen best, en wij roemen de muzikale leiding en de ac tieve leden van het corps. Dan de wals Morgenblatter van Joh. Strauss- Mellema; meeslepend Strauss' wals karakter, lichtvoetig onweerstaan baar de rhythmiek, die niet minder in de melodiek haar uitwerking heeft, 't Is meer dan gewone vermaaksmu- ziek. Goed waarneembaar was dit ook in de uitvoering. FR WAi 1TTE ALLEN nog een grote verrassing. De Benjamin van 't orkest, Koos Mark Jr. speelde een solo voor trompet n.l. Faithfull- heart van Burrows, door 't ensemble begeleid. Deze 14-jaiige jongen, wat bescheiden en verlegen, speelde uit stekend. Hij blaast een mooie gevoe lige toon en draagt zijn solo zeer mu zikaal voor. Een aardige vondst was 't van hem dit optreden te bedoelen als dank aan zijn ouders, die hem in de gelegenheid stellen aan 't Haagse Conservatorium de lessen te volgen. Evenwel, de appel valt niet ver van de boom", want vader Mark is even eens een trompettist met veel be gaafdheid. Met zijn zoon samen, ge- secundeerd door 't orkest volgde een solo voor 2 trompetten genaamd: Val- sette. 't Klonk alles perfect en aller- wege heeft men er van genoten. Hierna werd overgegaan tot een smaakvolle keuze uit de moderne mu ziek; Chicago jazz-ouverture van Ruelle als aanvang; de vorm van een kort orkest tuk, een doordringend veel beheersend rhythme en de me lodie daarbij karakteristiek geïnstru menteerd. De moeilijke syncopen werden, feilloos geïnterpreteerd te genover het ostinate rhythme, en de intonatie slaagde wonderwel. Aardig, fris, up to date klonk de selectie uit de operette „Show Boat" van Kern. Mellema, Maar de dirigent had nog wel een en ander in zijn mars, met medewerking van het Tam bour Bazuinencorps. Als eerste de tintelende marehe de la Genderme- rie Nationale Beige van Pvévost. Dat klonk mooi en fel samen, de bezu- nen (met één ventiel) en het orkest. De marg „Sans Peus" van Watelle deed hiervoor niet onder en tot slot Mambo Americanus, waarvan wij de opbloeiende temperamentvolle ver klanking oprecht waardeerden. Met de „Zade"-mars met haar gees tig trio voor de piccolo van de hand van de voormalige kapelmeester Ge rard Dik werd 't geanimeerd concert besloten, J. KORTMANN. VOORSCHOTEN ROUWKOOP-ORANJE GROEN 3—1 De wedstrijd Rouwkoop—Oranje Groen was niet bepaald fraai. Er was vaak hard spel. Deze spelafbrekende factor hadden de spelers zelf in han den, maar de andere factor het spel ten nadele beïnvloedde was de harde wind, die dwars over het veld stond en die regelmatig de bal van richting deed veranderen. De achterhoede van Rouwkoop was deze middag buiten gewoon slecht op dreef en dat Oranje Groen hier niet meer profijt uit wist te halen kwam doordat Oranje Groen in de voorhoede geen schutters had. Zelfs van een paar meter afstand za gen de Oranjegroenen nog kans naast of over te schieten. Na een half uur spelen komt de eerste winst voor Rouwkoop toen J. Ju hard inschoot (10). Maar hiervoor waren voor Rouwkoop al veel hachelijke momen ten gepasseerd. Kort na dit doelpunt moest A. Vis wegens een opgelopen blessure, ten gevolge van hard spel, het veld verlaten en kwam Den Hol lander in het veld. Na de rust was het weer Rouwkoop dat al spoedig een doelpunt maakte. Het was J. Stoik, die na vijf minuten spel met een bij zonder mooie kopbal de voorsrong van Rouwkoop vergrootte tot 2—0. doch 10 minuten later maakte Oranje Groen,haar enige doelpunt in deze wedstrijd uit een vrije trap. Het spel werd nu steeds harder en ruwer. De scheidsrechter moet herhaaldeijk streng optreden. Vijftien minuten voor net einde was het weer J. Stolk, die nu met een mooi gericht schot de stand brengt op 3—1De scheidsrech ter verstuikte tot overmaat van ramp nog zijn voet, zodat hij de laatste 10 minuten nog hinkend over het veld doorging. In de stand kwam geen ver andering meer. Rouwkoop behaalde de winst, maar het was bepaald geen mooie wedstrijd. Racefietsen in Sassenheim gezegend In de St. Pancratiuskerk, had zon dagmiddag om half 4 in een korte plechtigheid de zegening plaats van racefietsen. Alvorens tot de zegening over te gaan gaf kap. Veldhuis aan de aan wezige renners een uitleg van de be tekenis van de zegening. Net als in de practijk van de racesport, aldus spreker waar altijd de beschermende arm der verzorger aanwezig is, is ook steeds Gods beschermende arm aanwezig en tevens de H. Engelbewaarder. Aan hen moeten wij steeds vragen ons te beschermen tegen alle gevaren op de weg, niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk, daar ook op dit ge bied vele gevaren aanwezig zijn. Als sportbeoefenaars moeten wij uitdragen, dat wij ook als Christe nen in de voorste gelederen staan. Na de zegening die op deze toe spraak volgde, wenste kap. Veld huis de renners een succesvol ren- seizoen zonder ernstige ongelukken toe. Wielersportver. In de zondag morgen verreden handicapwedstrij- den over een afstand van 22 k.m. werd een felle strijd geleverd. De renner, die in de afgelopen competlttie de meeste punten had verzameld startte als laatste. De uitslag werd: 1. P, v. d. Lans in 35.42 m. 2. H. de Boer 35,35 m. 3. J. Herreur, 35.26 m. 4. L. Meijland, 38.02 m. 5. F. Bruasee 41.03 m. 6. G. Waasdorp, 41,31 m. 7. F. Waasdorp, 42.47 m. J. Herreur leverde weer een uit stekende prestatie en kwam met de snelste tijd over deze afstand weer als overwinnaar uit de strijd. Dit is zeer zeker een eervolle vermelding waard. OEGSTGEEST HET OEGSTGEESTER KERSPEL TEKEN EN DE H. SCHRIFT. In een oude beschrijving van het schild boven de ingang van de pa rochiekerk te Oegstgeest leest men: In ons kerspelteken (parochie-em bleem) ligt het Evangelieboek niet dicht maar open en dit herinnert ons aan de zegen, dat het ons nu weer gemakkelijk wordt gemaakt, zelf den Bijbel ter hand te nemen". Op vrijdagavond, 13 maart a,s. komen de paters dr. L. L. Terstroet en B, Kiewe van de Montfortanen spreken over „Een kennismaking met de Evangelisten". Alle parochianen zyn van harte welkom als luisteraar op deze leer zame bijeenkomst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2