3)e Ceki&eSoti/fca/nt Het leger in opstand in Noord-lrak Vriendin van prinsessen trad in het huwelijk Ruim twee ton voor kerkenbouw bisdom R'dam Troepen rukken op van Mosoel naar Bagdad Tegen de „tirannieke dictatuur" in Irak De Gaulle boei ieis aan populariieii in Makarios ontmoette kolonel Grivas Grotewohl: „Geen blokkade van Berlijn" Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 9 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14656 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 20820. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Hei brandi weer in 'i Midden-Oosten Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 In het noordelijke deel van Irak zijn militairen in opstand gekomen onder leiding van kolonel Abdoel Wahab Sjawwaf, commandant van de vijfde brigade. De tweede divisie, geegerd in Kirkoek, en andere „vrije officieren" hebben zich bij de opstand aangesloten. De revolutionairen beheersen het gebied van Mosoel, waar een revolutionaire regering is ingesteld. De opstandige troepen rukken nu uit Mosoel op naar Bagdad. De revolutionaire regering van Mosoel heeft verklaard, dat zij een politiek van „positieve neutraliteit" zal voeren, aldus de Egyptische radio. Radio Bagdad maakte vanochtend bekend, dat generaal Kassem van talrijke legeronderdelen in het gehele land betuigingen van trouw heeft ontvangen. „POSITIEVE NEUTRALITEIT" Volgens radio-Mosoel is kolonel Sjawwaf voorstander van een poli tiek van positieve neutraliteit en goede betrekkingen met alle bevrien de staten, in het bijzonder de Ver enigde Arabische Republiek. In de te Beiroet opgevangen uitzending werd nog gezegd, dat deze verklaring namens de kolonel werd verspreid. De radio zei, dat de Iraakse Petro leum Maatschappij, die onder Britse leiding staat, geen geld meer aan de regering van Kassem moet geven. Radio-Bagdad deelt mee, dat alle Iraakse vliegvelden tot nader order tussen 16.00 en 02.00 (Ned. tijd) voor het verkeer gesloten zullen zijn. Acht redenen. In een te Cairo opgevangen uit zending van radio-Mosoel heeft kolo nel Sjawwaf zondag in 'n proclamatie acht redenen voor de opstand ge noemd: 1. Het bestaan van eep tirannieke dictatuur in Irak. OPGEWEKT Iedereen, die de Bossche landdag *van de K.V.P. heeft meegemaakt, zal getroffen zijn geweest door de sfeer van opgewektheid, welke daar heerste. Geen sfeer van opgeschroefde op gewektheid, alsof de verkiezings strijd reeds gewonnen is, maar wel de opgewektheid van een gerust hart, dat weet in de vorige jaren zijn best te hebben gedaan en het beste met ons volk voor te hebben. Er werd op het Bossche congres misschien wat te veel wierook ge brand, maar voor een keer en bij zo'n bijzondere gelegenheid mag dat wel. Want wat de K.V.P. bij velen, ook buiten de geloofsgemeenschap, juist sympathiek maakt, is, dat zij zo nuchter blijft, ook aan de voor avond van de verkiezingen. Zij wil de bevolking tot zich trek ken niet door het te paaien met vage leuzen, maar door een beroep te doen op het gezond verstand. Het gezond verstand van iedere Neder lander, in het bijzonder dat van de werknemers, heeft het door, dat de P. v. d. A. ofschoon zich vooruit strevend noemend altijd schoor voetend achteraan komt, wanneer een doelbewuste politiek van sociale hervorming wordt nagestreefd. Dit geldt in deze verkiezingstijd in het bijzonder de bezitsspreiding. In deze laatste dagen zal de P. v. d. A. daar geen goed woord voor over heb ben, maar het Nederlandse volk be seft, dat het K.V.P.-initiatief een flinke stap is naar ee- bereikbaar ideaal: de menselijke waardigheid van iedereen te vrijwaren voor ver vlakking en opgaan in ëen staats- massa. Dat is gezonde en vooruitziende po litiek. Hierin toont de K.V.P. op nieuw een regerings-partij te zijn, omdat regeren vooruitzien betekent. 2. De mobilisatie van alle middelen van het land ten bate van een idool-Kassem. 3. Het verraad aan de beginselen en doelen van de revolutie van 14 juli 1958. 4. Vervolging van de vrije officieren, hun terzijdestelling en vervanging door een kliek van opportunisten. 5. Het gezag, dat in het land wordt verleend aar een groep met een bépaalde ideologie (de communis ten), die bij de openbare mening slechts een beperkt gehoor vindt. 6. De verwijdering van ministers van de revolutie en het ontnemen van de bevoegdheden aan de soeverei- niteitsraad, 7. Onvoldoende solidariteit met de Arabieren. 8. Het gevangen zétten van duizen den nationale elementen. Waarnemers te Cairo zeggen, dat kolonel Sjawwaf wordt beschouwd als een der belangrijkste leden van de groep, die in juli 1958 onder lei ding van generaal Kassem, de huidige premier, de staatsgreep pleegde, waarbij koning Feisal en generaal Noeri al Said werden gedood. Volgens te Cairo ontvangen berich ten was hij onlangs het doelwit van krachtige aanvallen in de commu nistische pers. Naar verluidt heeft hij zich verzet tegen een massabij een' komst van „voorstanders van de vrede", die vrijdag jl. te Mosoel werd gehouden. Het te Damascus verschijnende blad „Al Alam" schrijft, dat gewa pende communisten tijdens de bijeen komst kolonel Sjawwafs vijfde leger- brigade aanvielen. Deze laatste sloeg terug en vele mensen werden gedood en gewond in de gevechten tussen de communisten en Arabische1 natio nalisten, die aan de bijeenkomst deelnamen, aldus het blad. Het (Egyptische) persbureau voor het Midden-Oosten haalt berichten uit Damascus en Beiroet aan, volgens welke zich op verscheidene plaatsen in Irak ongeregeldheden hebben voorgedaan, waarbij talrijke doden en gewonden zouden zijn gevallen. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN Radio-Bagdad verklaarde vanoch tend in een uitzending die om acht uur Nederlandse tijd in Londen werd opgevangen, dat de „muiterij van Mo soel is geëindigd" en dat „het Iraakse leger de toestand onder controle heeft". Op hetzelfde uur maakte edhter het radiostation van de opstandelingen bekend, dat in afwachting van de „mars naai Bagdad" vanuit Mosoel wordt uitgezonden. Later meldde radio-Bagdad weer dat kolonel Sjawwaf, de leider der opstandelingen, dom zijn eigen sol daten in Mosoel was gedood. Omgekomen in de bergen De Amsterdamse 57-jarige archi tect Joh. H. Groenewegen is, samen met twee Duitse meisjes en een En- Gemeenteraads verkiezingen In Frankrijk hebben gisteren Ge meenteraadsverkiezingen plaats ge had. De voorlopige uitslagen duiden op communistische winst met een overeenkomend verlies van de con servatieven en Gaullisten. De socia listen schijnen zich te handhaven, on danks hun verliezen bij de algemene verkiezingen van november j.l. In het algemeen hebben de plaatselijke bekende en vertrouwde leiders hun posten behouden. Het communistische herstel in de grote steden, na de verliezen van vo rig jaar, wordt toegeschreven aan de ontevredenheid over de versoberings maatregel van de regering en de toe neming van de werkloosheid. De communisten behaalden hun meest uitgesproken overwinning in Mar seille, maar in Bordeaux verbeterden den Gaullisten onder leiding van de burgemeester, Jacques Chaban Del- mas, die ook voorzitter van de natio nale Vergadering is, hun positie aan zienlijk en zij verkregen een abso lute meerderheid in de raad. In Lyon slaagde de Gaullistische leider Jac ques Soustelle er echter niet in, het burgemeestersambt op de radicaal Noodlottig drankje Diefstal van 5000 liter methylalco hol uit geparkeerde tankwagens is de oorzaak van een ramp voor de be volking van Monterrey in het noor den van Mexico. Al 25 mensen zijn overleden en ongeveer 30 blind ge worden. doordat zij van de gevaar lijke vloeistof gedronken hebben. Omdat nog maar een klein gedeelte van de methylalcohol is teruggevon den vreest men dat het dodencijfer nog belangrijk zal stijgen. De artsen vam het ziekenhuis in Monterrey voeren een wanhopige strijd om de talrijke slachtoffers van de vergiftiging te redden. De meeste gevallen zijn hopeloos. Voortdurend worden via de radio waarschuwingen aan de bevolking uitgezonden. Pradel, die Edouard Herriot na diens overlijden was opgevolgd, te verove ren. Pradel had een niet-politieke lijst gevormd, waardoor hij een groot deel van de gematigde en Gaullis tische stemmon won. In Parijs en de grote provincie steden is het stelsel van evenredige vertegenwoordigingen van kracht en er is daar slechts één verkiezings ronde, maar elders geldt het meer derheidsstelsel. De volgende zondag is er een twee de verkiezingsronde in alle gevallen, waarin geen enkele kandidatenlijst een absolute meerderheid behaalde. Men verwacht, dat in vele gemeen ten een verenigd front tegen de com munisten zal worden gevormd, waar door dezen waarschijnlijk uit vele bolwerken, die zij tijdens de vierde republiek bezetten, zullen worden verdreven. De communisten hadden in 1.300 van de 38.000 gemeenten de meerderheid, maar de raadsleden werden op grond van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging ge kozen, dat thans door het meerder heidsstelsel is vervangen. Society" trok naar Rheden Onder zeer grote belangstelling heeft zaterdag in het dorpje Rheden bij Arnhem een bijzonder society- huwelijk plaats gevonden tussen Graaf Hugo van Zuylen van Nije- velt uit Wassenaar en mejuffrouw Clarine Everts uit Veip. De plechtig heid werd bijgewoond door de prin sessen Beatrix en Irene, die beiden met hun eigen auto vanuit Soestdijk overgekomen waren De bruid is een goede vriendin van de prinsessen. Het aantal belangstellenden uit J heel de Nederlandse society-wereld was bijzonder groot, ook des middags tijdens de receptie van het bruids paar in hotel Beekhuizen te Velp, waar de beide prinsessen eveneens tegenwoordig waren om hun geluk wensen aan te bieden. Het kerkelijk huwelijk werd inge zegend door de Remonstrantse predi kant, dr J. F. van Roy en uit Utrecht. Heel het dorp Rheden was uitgelo pen om een glimp van de vele voor aanstaande gasten te kunnen opvan gen. De kerk van Rheden is een eeuwenoud bouwwerk waar de bij zondere huwelijksplechtigheid goed tot haar recht kwam. Ook het hotel Beekhuizen, waar vroeger koningin Emma dikwijls vertoefde, biedt door zijn sfeervolle ligging en interieur een decoratieve achtergrond voor een dergelijke gelegenheid. Foto: De beide prinsessen bicden het bruidspaar hun gelukwensen aan. gelsman, omgekomen tijdens een tocht in het Silvretta-gebergte bij de Oostenrijks-Zwitserse grens. Het viertal maakte deel uit van een groep toeristen, die vrijdag uit een schuilhut was vertrokken en zondag daar zou terugkeren. Zij raakten echter dodelijk vermoeid en konden niet meer verder, waarop zij de aandacht trokken van een piloot. Daarna kwamen reddingsploegen, die acht uitgeputte mensen redden. Vier anderen, onder wie de Amster dammer, waren echter inmiddels van koude en uitputting overleden. De gids, een bekende bergbeklimmer werd vermist. Aangenomen wordt dat hij aan de Zwitserse kant afge daald was om hulp te halen. Onder de geredden bevonden zich drie Nederlanders: dr P. F. M. Kles- sens, chirurgisch assistent in het O.L.V. ziekenhuis in Amsterdam en zijn vrouw en de in Den Haag gebo ren dr Albers. Het rechtse nationalistische Cypri sche blad „Ethnos" heeft zondag ge meld, dat aartsbisschop Makarios za terdagochtend in een klooster bij Ni cosia een onderhoud heeft gehad met de leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka, Kolonel Gri vas. „De aartsbisschop heeft kolonel Grivas volledig ingelicht over de in houd en de bedoelingen van het ak- Chroesjtsjef in O.Berlijn Oost-Duitsland zal West-Berlijn niet blokkeren, heeft premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland zon dagavond verklaard op een receptie in Oost-Berlijn ter ere van Chroesjt sjef. Grotewohl zei, dat Oost-Duitsland geen misbruik zal maken van de over dracht van de Russische bevoegdhe den in Oost-I rlijn en de vrede niet in gevaar zal brengen. De Sow jet-Russische premier en partijleider Chroesjtsjef, die een be zoek aan Oost-Duitsland brengt, is zaterdagavond uit Leipzig in Oost- Berlijn aangekomen. Onder degenen, die hem begroet ten, bevond zich de eerste partijsecre taris van Oost-Berlijn, Paul Werner. Deze hield een welkomstrede, waarin hij verklaarde, dat Chroesjtsjefs ver blijf in Oost-Berlijn de Russische pre mier in de gelegenheid zou stellen te beraadslagen over West-Berlijn en een Duits vredesverdrag. Volgens Werner behoorde West- Berlijn tot Oost-Duitsland. Chroesjtsjef antwoordde met een toespraak van vijf minuten, waarin hij onder meer verklaarde: „In Berl- lijn moet een orde worden gevestgd, die in overeenstemming is met de vredeswens der Berlijners. Wij heb ben onze voorstellen gedaan. Wij wachten thans op een antwoord en wij verwachten dat dit verstandig zal zijn en in overeensteming met het geen vereist is om de vrede te be waren". Ollenhauer bij Chroesjtsjef De leider van de sociaal-democrati sche partij in West-Duitsland, Ollen hauer, zou vandaag een onderhoud hebben met premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, meldt D.P.A. Het initiatief tot het gesprek is uitgegaan van Chroesjtsjef. Naar de secretaris voor de Kerkenbouw in het bisdom Rotterdam, secretaris drs W. v. d. Ende, het K.N.P. meedeelt, heeft de collecte voor de kerkenbouw van vorige week zondag naar schatting ƒ220.000 opgebracht. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, daar van de 180 parochies in het bisdom 35 parochies de gecollecteerde gelden nog niet hebben overgemaakt. Het is in ieder geval zeker, dat de kwart miljoen van 1958 niet wordt gehaald, ofschoon daarentegen de particuliere giften hoger zullen zijn dan vorig jaar. Als mede-oorzaak van de verminderde opbrengst acht secretaris v. d. Ende de sterke deelneming van het Rotterdamse diocees aan de Stille Omgang te Amsterdam. Toch is de opbrengst nog aanzienlijk meer dan in andere voorgaande jaren. In 1956 bracht de kerkenbouwcollecte 140.000 gulden op, in 1957 170.000 gulden. Ofschoon de opbrengst vergeleken bij 1958 is teruggelopen, is de bisschop toch zeer dankbaar, aldus de secretaris. Over enkele dagen hoopt hij de precieze cijfers over de kerkenbouwcollecte bekend te kunnen maken, zowel de opbrengst per schaal als van de partikuliere giften. koord over Cyprus en men zegt, dat Dit nummer bestaat uit 10 pagina S kolonel Grivas zijn volledige goedkeu- ring heeft geh xht aan de wijze, T/"\T7 waarop Makarios de Cyprische kwes-1 ilv l"V, tie heeft aangepakt". De Cyprische bisschop Kyprianos, 1 a die geijverd heeft voor aansluiting i van Cyprus bij Griekenland, is zon dag per vliegtuig uit Athene naar Ni cosia vertrokken. Hij is drie jaar ge leden samen met aartsbisschop Maka rios, verbannen. Hij is sedertdien niet meer op Cyprus geweest. Hiij zei, dat de drie medebannelin gen van Makarios op de Seychellen, (Medegedeeld door het KNMI. de gehele Cyprische bevolking en de Geldig van maandagavond strijders van Dighenis on verzette- ]i dinsdagavond. Opgemaakt lijk de strijd voor vereniging met 1 11.15 uur). Griekenland zullen blijven voortzet- ZONNIG ten. i1 Droog en overwegend zonnig weer met matige tot vrij krach tige wind tussen oost en zuid oost. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen on geveer dezelfde temperaturen vandaag. Schraal weer De Bilt, maandag 10 uur. Zaterdag ontwikkelde zich tussen IJsland en Schotland een gebied van hoge druk. Dit is in betekenis toenemend naar het zuidoosten getrokken. Vanmorgen bevond het centrum ervan zich met een barometerstand van 1026 mb. bij het Skagerrak. Samenhangend drong een koufront, dat zich zaterdag nog op het noordelijk deel van de Noord zee bevond, tot in Nederland door. Zondag lag het geruime tijd stil bo ven Midden-Nederland, waar het zware bewolking en lichte regen bracht. Vanochtend waren de wol kenvelden van het front nog boven Noord-Brabant en Limburg aanwe zig. Achter het front is met noord oostenwinden koude, zeer droge lucht binnengestroomd. In een groot deel van het land daalde dientengevolge de tempera tuur vannacht tot een graad beneden het vriespunt. Dicht bij de grond werd plaatselijk in het noorden van het land 3 tot 5 graden vorst geme ten. Doordat het hogedrukgebied nog in pnivynr betekenis toeneemt en slechts lang-1 zaam naar het oosten trekt, terwijl j tegelijkertijd in het westelijk deel van de Middellandse Zee de luchtdruk laag blijft, zal ook morgen een schra le oostelijke wind over Nederland waaien. In de komende nacht wordt op vele plaatsen weer lichte vorst verwacht. 10 Maart zon op 07.08; onder 18.34; maan op 07.21; onder 19.58. Hoogwaterstanden 10 Maart v.m. 4.16; n.m. 4.27. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK (MADRID geheel bew. —2 C. onbew. —3 onbew. —5 onbew. 0 motregen 4 onbew. 2 motregen 5 onbew. 2 onbew. 2 half bew. 8 onbew. —1 mist 1 onbew. 0 mist 1 licht bew. 3 zwaar bew. 3 half bew. 4 mist —o onbew. 7 zwaar bew. 4 regen 5 Niet wat wij beleven is ons lot, maar hoe wy het dragen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1