S)e CéidóeSoti/fccmt Meer tijd voor onderhandelingen over Berlijn Berlijn zal de crisis te boven komen De toestand op Cyprus De Pionier zwijgt De maan als arsenaal Opstandelingenactie op Celebes HOE wordt Directeur: C M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 7 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14655 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.30826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8 Nog- niet pluis op Celebes Advert.: 17 ct p. müt. Telefoontjes f 1.50 Burgemeester Brandt op terugreis Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat Groot-Brittannië het voorwaardelijke aanbod van Chroesjtsjef om de overdracht van de Russische bevoegdheden in Ber lijn uit te stellen, toejuicht. Men meent dat dit aanbod bedoeld is om meer tijd te geven voor het voeren van onderhandelingen. Hij zei voorts, dat de rede van Chroesjtsjef in Leipzig geen blijk gaf van enigerlei wijziging in de Russische politiek. Voor berichten, dat Groot-Brittannië vóór een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken een topconferentie wenst, bestaat geen enkele grond, zo zei hij. trouwen hebben in onze vrienden over de gehele wereld. „Ik geloof dat er onderhandelingen zullen wor den gevoerd om de kwestie-Berlijn op te lossen en dat West-B er lijn uit eindelijk de huidige crisis te boven zal kómen". Brandt zei „bemoedigende bewijzen van solidariteit" van de Amerikanen te hebben ontvangen. Indiase regeringsfunctionarissen hadden hem verzekerd, dat geen van de vier grote mogendheden in de kwestie-Berlijn eenzijdig zou mogen optreden en dat geen oplossing zou worden goedgekeurd, die ingaat tegen de wil van de bevolking van Berlijn. DE MENING VAN BRANDT De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft vrijdag in Wenen verklaard: „Als Oost-Duitsland een afzonderlijk vredesverdrag met de Sowjet-Unie sluit, zou de enige mo gelijkheid voor West-Berlijn zijn, formele eenmaking met West-Duits- land". Brandt is thans op de terugreis na een „propagandabezoek" van vier weken aan de V. S., Canada en ver scheidene Aziatische landen. Hij zei, dat 'n afzonderlijk vredes verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland de toestand niet zou verlichten, maar de verdeling zou toespitsen en de gehele wereld situatie zou doen achteruitgaan. Over de rede van Chroesjtsjef in Leipzig zei hij, zijn landgenoten altijd te hebben verzekerd, dat hij niet ge loofde in de tijdgrens van 27 mei, die de Russen hadden gesteld. Wij hebben deze datum nooit op onze agenda gezet, omdat wij ver- Kolencrisis wil zeggen de Hoge Autoriteit van de Kolen en Sta^l Gemeenschap, na een beraadslaging van tien uren de crisistoestand op de kolenmarkt heeft afgekondigd, heeft ook de Tweede kamer de Kolencrisis bespro ken. Dat geschiedde op initiatief van de heer Nederhorst van de P. v. d. A. en enige verkiëzingspropaganda is daaraan niet vreemd. Minister Zijl stra heeft nog geprobeerd deze inter pellatie uit te stellen, maar daar voelde de heer Nederhorst niets voor en daar de Kamer eenmaal haar toe stemming tot deze interpellatie had gegeven, kon de Kamervoorzitter niets anders doen dan deze toestaan. Tenminste als er niet een nieuw voorstel uit de Kamer zou komen om het maar liever uit te stellen. Maar dit voorstel kwam niet en de inter pellatie ging dus door. Ontijdig. Dat staat vast. Minister Zijlstra heeft dan ook een dringend beroep op de Kamer gedaan om deze interpellatie niet te houden, omdat dit schadelijk zou zijn voor de be langen, welke daar straks door hem zullen moeten worden verdedigd. Het kon nu tóch geen voldragen, vol ledig en afgerond kolendebat worden. Het politiek element sprak echter een woord mee en dus moest het de bat worden gehouden. 1 niet veel nieuws kunnen ver tellen en hij wilde dat ook niet. Dat heeft hij van te voren verklaard. Zo Hammarskjoela is optimistisch. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, is er zeker van, dat om de kwestie-Berlijn geen oorlog zal ontstaan. Hammars kjoeld, die een aantal Oost-Aziatische landen bezoekt, verklaarde zaterdag n.a.v. deze kwestie op een persconfe rentie in Rangoon: „Ik kan slechts herhalen wat de eer Macmillan heeft gezegd, nl. dat oorlog door ge modder en misverstand ontstaat. Ik weet, dat beide partijen geen oorlog wensen". Alle leden van de gewone Cyprische politie, de hulppolitie en speciale een heden van Cyprioten zijn ingevolge een onmiddellijk ingaand besluit van hogerhand vrijdag ontwapend, zo is officieel te Nicosia verklaard. Volgens het rechtse Cyprische na tionalistische blad „Ethnos" heeft de Britse geheime dienst zondag jl. een „samenzwering tegen Grivas", de EOKA-leider, ontdekt. Verwanten van Cyprische „verraders", die door de EOKA waren gedood, zouden van plan zijn geweest Grivas te doden, als hij samen met aartsbisschop Makarios in het openbaar verscheen, aldus het blad. Daarom moesten do Britse mili tairen zondag in hun kampen blijven, zodat zij in geval van een aanslag niet bij de zaak betrokken zouden kunnen raken. Poolse spionnen in België Belgische veiligheidspolitie heeft lucht gekregen van een in België werkende Poolse groep spionnen en heeft al twee arrestaties verricht. Eén van de gearresteerden, vermoe delijk één van de leiders van het spionagecomplot, moest, al spoedig weer in vrijheid worden gesteld. Deze man, Eugenus Matusiak, toon de de politie papieren waaruit bleek dat hij in dienst was van de Poolse ambassade. Het ministerie van justitie maak te later bekend dat Matusiak in werkelijkheid een agent van de Poolse inlichtingendienst is en dat hij op het ogenblik van zijn arres tatie op heterdaad was betrapt bij het verbergen van een som geld en een briefje voor een handlanger. De handlanger werd ook gearres teerd. Zijn naam is niet bekend ge maakt. Hij zou een al jaren in Bel gië wonende Pool zijn. Matusiak zal niet worden berecht. Hij moet België verlaten. De veiligheidspolitie ié op het spoor van de spionnen gekomen door het verdachte gedrag van som mige leden van het personeel van de Poolse ambassade. Scholierenkabaal in Brazilië De hoofdcommissaris van politie van Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, is in hech tenis genomen naar aanleiding van gevechten tussen de politie en leer lingen van middelbare scholleren, die protesteerden tegen verhoging van het schoolgeld 125 Mensen lie pen verwondingen op. Van de 32 ernstig gewonden is er één overleden. De stedelijke politie moet in haar ZIJN MAAG ZAT VERKEERD Italiaanse Röntgenologen kregen dezer dagen, bij het onderzoeken van de 71-jarige boer Albino Mazzi, die in de omgeving van Verona woont, de verrassing van hun leven, toen hun bleek, dat deze maar één long, de rechter, bezat, en dat zijn maag zich bevond op de plaats, waar de linkerlong had moeten zit ten, aldus meldt het Italiaanse persbureau „Ansa". Mazzi, die zich puik voelt vertelde toen hij van deze ongewone indeling v. zyn inwendige organen op de hoogte werd gesteld, dat hij vijftien jaar geleden van een ladder was geval len, waarbij hij vier ribben had ge broken. Bij die gelegenheid was een grote mand tegen zijn borst ge drukt. De dokters achten het nu moge lijk, dat Mazzi's maag hierdoor te gen de linkerlong werd gedrukt, welk laatste orgaan op de duur is weggekwijnd. In Washington is bekend gemaakt, dat het ontvangststation Goldstone in Californië vrijdag om ongeveer 16.34 uur (Nederlandse tijd) het contact met de Amerikaanse kunst planeet „Pionier IV" had verloren. De laatste signalen waren zeer zwak. Een woordvoerder van het natio nale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart deelde mede, dat de batterijen kennelijk uitgeput waren. De laatst ebkende positie was ca. 660.000 km. van de aarde verwij derd. De snelheid van de buurtpla- neet was toen ongeveer 6400 km. per uur. Nooit tevoren zijn signalen van zulk een grote afstand uitgezon den. Wat men al niet met de maan kan doen, is fantastisch. Als men er ten- sicucnjAc i-iuimc muet ui iituii kazerne blijven. De gouverneur fcfeeft mms'fe jn s aaf om alleen het leger belast met de handhaving, van de orde. De verhoging van het schoolgeld met 6 procent heeft er toe geleid, dat in geheel Brazilië in totaal an derhalf miljoen leerlingen staken. Studentenorganisaties en enige vak bonden overwegen een sympathie staking als de regering de omstreden maatregel handhaaft. In het middenwesten van de V.S. woedt een zware sneeuwstorm, waardoor het wegverkeer sterk wordt belemmerd en honderden scholen en fabrieken zijn gesloten. In totaal zijr. 22 mensén om het leven gekomen Er is gemiddeld een halve meter sneeuw gevallen. werd hem gevraagd naar de houding, Hip hii straks in de Raad van M nis- ?utKe moeilijke pespreiangen, die hij straks in de Raad van Minis ters zou gaan innemen. En dat is nu juist wat hij niet zeggen kon. Vooreerst moest hij afwachten wat diezelfde dag de Hoge Autori teit zou beslissen. Die beslissing was, dat de crisis op de kolenmarkt werd afgekondigd, waarop België, dat met veel grotere overschotten zit dan wij, reeds herhaaldelijk was aangedron gen. Dit houdt in: beperking der pro- duktie, vermindering van de invoer uit derde landen met inbegrip van de Vereningde Staten en gemeenschaps hulp ten behoeve van mijnwerkers, die door de produktievermindering worden getroffen. En nu zou men willen weten wat de minister straks bij de onderhan delingen over deze crisistoestand als standpunt zal gaan innemen. Ten eer ste kende hij op het ogenblik, dat de Kamer hem hierover vroeg, de con clusie van de Hoge Autoriteit nog niet. Maar vervolgens heeft hij te recht gezegd, dat het voor een minis ter een onmogelijke positie zou wor den, indien hij over zijn te voeren beleid van te voren aan het parle ment zou moeten vragen hoe dat zou moeten worden gevoerd. Dat beleid bepaalt de minister en het parlement, dat controlerecht heeft, kan dat ach teraf de minister daarvoor ter verant woording roepen. Maar het beleid bepaalt op een gegeven ogenblik hij en hij alleen. Daarom was deze interpellatie buitengewoon voorbarig. Minis ter Zijlstra heeft al direct gezegd hoe de houding van de Nederlandse re gering in deze crisis zou zijn. Deze: dat de mijnwerkers niet de dupe mogen worden. Hij zei dat bij de ge dachten wisseling in Luxemburg de belangrijkste overweging zou zyn hoe wij het werk van onze mensen in de Nederlandse mijnen kunnen continueren. Dit zal afhangen van de bespre kingen straks in Luxemburg. Pas als deze aan de gang zijn en de Hoge Autoriteit de richtlijnen zal uitstip pelen, zal hij zyn eigen beleid voor Nederland kunnen bepalen. Hij heeft veelbetekenend gezegd: „Dat tussen deze interpellatie en de besprekingen in Luxemburg de ver kiezingen liggen kan ik ook niet hel pen". Maar het is toch onaangenaam om die in het verschiet liggen, besprekingen over de Duitse maatregelen die Rot terdam bij de Duitse havens achter stellen wat de koleninvoer betreft, besprekingen over het sluiten van mijnen en de positie van de mijnwer kers, te doorkruisen met een inter pellatie en twee moties, die geen enkele zin hadden. Want het standpunt van minister Zijlstra was voldoende bekend. Dat was hetzelfde standpunt als de heer Nederhorst in zijn moties aangaf. Zij zijn verworpen, niet alleen om dat zij volkomen overbodig waren, maar omdat zij in wezen, als er geen verkiezingen op handen waren ge weest, ook een motie van wantrou wen in deze minister zouden hebben betekend. voorbij te schieten, maar om er zelfs te landen. Het lijkt ons nog wat voorbarig, maar in de Amerikaanse luchtmacht wordt de mogelijkheid overwogen in geval van oorlog troe- Carnaval lijki wel ie herleven in Parijs In verband met de halfvasten trokken grote groepen gekostumeerde schoolkinderen door Parijs. Nathan F. Twining verklaard op een bijeenkomst van de ruimtecommis sie uit het Huis van Afgevaardig den. Een afgevaardigde had voorge steld de maan te gebruiken als voorraadschuur van projectielen. Deze projectielen zouden op een si|naal van de aarde afgevuurd kun nen worden naar hun doel. Bij het verongelukken van een transportvliegtuig, dat vrijdag tijdens een hevige regenbui op een vliegveld in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina trachtte te landen, zijn 3 Ameri kaanse mariniers omgekomen. Een marinier werd levensgevaarlijk ge wond. De Vaticaanse Congregate van bet Heilig Officie neeft zich uitge sproken tegen de visioenen er- ont hullingen van de in 1838 ta Krakau In Oporto (Portugal) is donder- - dagavond een deel van een oude fi^storven zuster Faustina Kowaiski stadsmuur (die uit de 14e eeuw da- en de verspreiding van de geschriften .teert) ingestort. Er zijn minstens acht ran deze religieuze over de oooi haar pen en projectielen in een baan om doden en acht gewonden. De muur gepropageerde aevotie verboden, de maan te stationeren. 'was na vier dagen van zware regens j Dit heeft de Amerikaanse generaal door het water ondermijnd. Dit nummer bestaat uit 16 pagina s Ook een aanval op Sumatra Het Indonesische leger heeft vrij dagavond bekendgemaakt, dat de re bellen op Celebes tegen het einde van februari een grootscheepse aanval in de omgeving van Menado hebben ge daan. De opstandelingen gebruikten moderne wapens, die uit het buiten land werden gesmokkeld. De rege ringstroepen hebben de frontale aan vallen ten zuiden van Menado gebro ken en 400 opstandelingen gedood, al dus de bekendmaking. Zij zouden zelf 26 man hebben verloren. Radio-Menado heeft bekendgemaakt, dat er tijdens de gevechten 10.000 vluchtelingen Menado zijn binnenge komen. Uit Makassar wordt gemeld, dat leden van de Daroel Islam ook actief zijn geweest. Hun acties waren gecon- Na de beurs bracht Nikita zijn waar aan de man Premier Chroesjtsjef heeft in Leipzig (Oost-Duitsland) een grote rede gehouden. De Russische staatsman zou verder bezoeken brengen aan de grote voorjaarsbeurs. Foto: premier Chroesjtsjef tijdens zijn rede. Achter hem staat minister-president Otto Grotewohl; geheel rechts partijsecretaris Walter Ulbricht. centreerd rond Makassar en Palopo. Bij Palopo zouden de leden van de Daroel Islam en de opstandelingen uit f|£>f* Noord-Celebes contact hebben ge-,"^^ maakt. Volgens oudere berichten zou- j den er in Palopo circa 23.000 vluchte- W00IT lingen zijn geweest, toen de mannen van de Daroel Islam ten zuiden van de plaats dorpen in brand staken. Volgens de bekendmaking van het Indonesische leger worden de opera ties ter breking van het verzet voort gezet bij Palopo en Makassar. Op Sumatra. Zes compagnieën opstandelingen, bewapend met bazooka's en mortie ren, hebben volgens een Indonesisch legercommuniqué een aanval gedaan op de plaats Kotabaru in West-Suma tra. Volgens dit communiqué werden 21 burgers gedood. De regeringstroe pen zouden 25 opstandelingen hebben gedood. Drie werden gevangen ge nomen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LAGERE TEMPERATUREN. Kouder weer met zonnige pe rioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, draaiend naar noord-west. KOUDER De Bilt, zaterdag 7 maart 10 uur: Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich uit van Spitsbergen via onze omgeving naar de middellandse Zee. In dit lagedrukgebied komen een groot aantal centra voor. Eén er van, boven de Middellandse Zee ge legen, veroorzaakte in het hoogland van Auvergne en de Franse Alpen veel regen. Plaatselijk viel er in twaalf uur tijds omstreeks veertig mm. Een andere kern ligt nu boven Wales. Deze vult echter op. Het belangrijkste centrum voor de ontwikkeling van het weer in Neder land bevond zich voor de kust van Noorwegen. Aan de achterzijde er van wordt met noordelijke winden arctische lucht vervoerd, die op het eiland Jan Mayen een temperatuur van 15 graden onder nul heeft. Van morgen bereikte deze lucht Schot land met een temperatuur van slechts even boven het vriespunt. Inmiddels breidt zich over de Brit se eilanden een rug van hoge lucht druk uit, terwijl tegelijkertijd bo ven Scandinavië luchtdrukdalingen voorkomen. Deze luchtdrukverande ring maakt het waarschijnlijk, dat de arctische lucht morgen met noord westelijke winden tot Nederland kan doordringen. Hoewel boven de Noordzee nog een verwarming van de lucht zal optreden, komt de tem peratuur toch op een lager niveau. Naast opklaringen kunnen er ook nog enkele buien voorkomen. 8 Maart zon op 07.13; onder 18.30; maan op 06.32; onder 17.46. 9 Maart zon op 07.10; onder 18.32.; maan op 06.57; onder 18.52. Nieuwe maan 11.51. Hoogwaterstanden 8 Maart v.m. 3.01; n.m. 3.14. 9 Maart v.m. 3.40; n.m. 3.54. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCÏO MADRID MALLORCA ALGIERS motregen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui regenbui .zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen regen regen mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. half bew. Korreltje De goede mens bekommert zich niet om de blaam der slechten

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1