Serie fouten was de oorzaak van dood van 8-jarig meisje Huidgenezing F» U ROL De heer N. Turk tot opvolger van weth. C. v. d. Meer gekozen asR&its ÜSBWS ZATEKDAG 7 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT Surinaamse ministers bij kabineisziUing Vrijdagmiddag is in Den Haag een zitting van het kabinet gehouden, welke werd bijgewoond door de twee Surinaamse ministers, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengen. Op deze foto v.l.n.r.: minister mr. C. P. Heldere de gevolmachtigd minister voor de Nederlandse Antillen Z. E. W. F. M. Lampe, minister mr. J. van Aartsen, minister ir. H. B. J. Witte, minister mr. A. A. M. Struycken, de Surinaamse minister dr. ir. F. Essed, minister president prof. dr. L. J. M. Beel, de Surinaamse minister dr. J. J. Sedney, minister mej. dr. M. A. M. Klompé, minister mr. J. M. A. H. Luns, minister mr. J. M. L. Th. Cals en de gevolmachtigde minister voor Suriname dr. R. Pos. Voor de krijgsraad De krijgsraad te velde-oost heeft gistermiddag de 20-jarige dienst plichtig soldaat L. C. G. V., afkomstig uit Den Bosch, deel uitmakend van het 43ste bataljon infanterie te As sen, veroordeeld tot een hechtenis- straf van 6 weken wegens het ver oorzaken van een ongeluk te Em- men. Door een kogel uit zijn pistool werd het 8-jarige meisje Ida Haver- dings gedood en de 21-jarige soldaat J. van Veghel uit Vught ernstig ge wond. De eis was 2 maanden. Op de dag waarop de oefening Carillon be gon, op 18 november, stonden be klaagde en Van V. op wacht te Em- men en deze dubbelpost had nogal enige belangstelling van de zijde van het publiek. Na ruim anderhalf uur begon beklaagde zich te vervelen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 11 maart a.s. geen audiëntie. MONTFORTAANSE PRIESTER WIJDINGEN. Mgr. W. Mutsaerts zal op zondag 8 maart a.s. in de kloosterkapel van het Moederhuis der Zusters Fran ciscanessen te Oirschot de H. Pries terwijding toedienen aan de eerw. fraters J. Schuck, G. Tessere A. Mertens, G. Boogmans, A. van der Hulst, J. Keulers, H. Hochstenbach, J. Zimmermann, J. Dirkx, J. Bos, W. Jenniskens en J. Arets van de Sociëteit der paters Montfortanen. Op diezelfde dag zal mgr. P. Schoen- maeckers, hulpbisschop van Meche- len, te Rotselaar in België de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters H. Awouters, R. van Hij trok zijn pistool en verrichtteeigen pistool was noch of het gela- gedachteloos enige handgrepen. Het was hem niet bekend, dat het wapen geladen was. Hij had het kort daar voor uitgeleend aan een sergeant, die op wacht moest en hij had het geladen terug ontvangen. De sergeant had verzuimd hem daarop attent te maken. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof zowel het kleine meisje als de andere soldaat. Zowel de pre sident als de auditeur-militair be tuigden hun deelneming met de fa milie van het getroffen meisje. De Tot president van het Groot Semi narie te Roermond is gistermorgen benoemd prof. dr. Paul Teeuwen. Na de dood van prof. dr. Feron werd dr. Teeuwen als waarnemend president belast met de leiding van het groot seminarie, waaraan hij nu vijftien jaar als professor verbonden is. DR IR. F. Q. DEN HOLLANDER PRESIDENT-COMMISSARIS K.LJW. Een vergadering van prioriteite aandeelhouders van de KLM heeft de benoeming goedgekeurd van dr. ir. F. Q. den Hollander tot voorzitter van de raad van commissarissen en van het college van gedelegeerden als op volger van dr. A. A. L. Rutgers, die wegens het bereiken van de statuaire leeftijdsgrens in de op 6 mei te hou den algemene vergadering van aan deelhouders als zodanig zal aftreden. Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie Waigaaierin Hastings Banda om? In Nyassaland is een groot aantal Afrikaanse leiders gearresteerd of uitgewezen. De arrestaties hebben g.eeid tot ernstige ongeregeldheden, uitgewezen. De arrestaties hebben geleid tot ernstige ongeregeldheden, van het Afrikaans Nationaal Congres, even voor zijn arrestatie. Inmiddels is hij uitgewezen. den kon zijn. Enige noodzaak om het wapen voor de dag te halen tij dens de wacht bestond er niet. Ook tegen de voorschriften verzuimde hij na te gaan, of de loop niet op an dere mensen gericht was. Ten volle kan volgens de auditeur beklaagde i het droevig ongeluk echter niet wor den toegerekend. Slechts tweemaal geoefend. Hij had pas zes weken het wapen fractie sprak ook diens voorz. de heer J. S. Wagenaar een woord vai gelukwens, daarbij de wens uitspre kende, dat de raad en ook de fractie op de belangstelling en samenwer king zal mogen rekenen. Deze verkiezing had mede tot ge volg, dat enkele vacatures ontston den in diverse commissies. In de coriïmissie Openbare Werken werd gekozen de heer N. A. J. Riet- 'broek, die bij aanvaarding van zijn benoeming opmerkte, dat hij de laat ste vergaderingen tegen het bestaan van deze commissie geageerd had om dat men als raadslid beter op de hoogte zou dienen te zijn, waardoor spr. hierdoor thans ook in de gelegen heid zou komen. In de commissie tot onderzoek begroting en rekening zag de heer J. S. Wagenaar zich ge kozen. Floraweg Betreffende het voorstel tot naam geving van de nieuwe wegen in het ruilverkavelingsblok Veender en Lij- kerpolder, waarvoor in een vorige vergadering „Lykerzijde" bij de raad geen genade kon vinden, kon thans de door B. en W. voorgestelde naam van „Veenderzijde" evenmin de goed keuring van de raad verkrijgen. Op voorstel van de heer Wagenaar werd uit de gesuggereerde namen thans mme van net getrolten meisje, ue in zijn bezit, hij was er niet mee ^'^l^^nV^e'S achter Ach ouders van Ida hadden een brief i vertrouwd. Slechts twee keer had hy «rteeeg B en W de raad a^ter u n geschreven aan de krijgsraad metier mee geschoten en lessen had hy het bestuur der rk Meisjes- V"i^k_ .d! gwadv„Ait^eZ„e.d°r?; school te Roelofarendsveen werd de te betrachten ten aanzien van be klaagde, ook met het oog op diens houding jegens de familie na het on geluk. Loop gericht De autditeur-militair, kapt. mr. J. G. Bekkering, noemde in zijn requi sitoir het ongeluk het gevolg van een serie fouten, die begon met het uit lenen van het pistool. Toen beklaag- standigheden en het goede gedrag van beklaagde in aanmerking geno men, wilde kapt. Bekkering zich be palen tot het eisen van 2 maanden hechtenis onvoorwaardelijk. De raadsman, overste mr. H. W. J. Bosch, voerde als excuus voor be klaagde aan, dat hij een pistool, dat hij ongeladen had uitgeleend, gela den kreeg van de sergeant. Mense lijk heeft deze ook schuld. Beklaag de gaat diep gebukt onder het door de het terug kreeg, heeft hij er zich hem veroorzaakte leed. De pleiter niet van vergewist of het wel zijn vroeg uiterste clementie. door raad van Alkemade Vrijdagavond kwam de raad van Alkemade in openbare vergadering bijeen, welke als gebruikelijk gepre sideerd werd door burgemeester E. J. M. Kolfschoten. Het raadslid dr. A. v. d. Bijl was met kennisgeving af wezig, terwijl voorz. het even later t v A* n0u0r ,„n An I binnenkomende raadslid de heer N. - X Rmtbcoe^m^.e.u.wensen studies maakten te Oirschot, maar afkomstig zijn uit België. FRANCISCAANSE PRIESTER. WIJDINGEN. Op zondag 8 maart zal mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, in de parochiekerk van de H. Fran- ciscus van Assisië te Oudewater, de H. Priesterwijding toedienen aan de fraters Jeremias van Lieshout, Wal do Hoogenboom en Waltram van Vliet, van de Orde der Minderbroe ders. PROVINCIAAL MINDERBROEDERS 25 JAAR PRIESTER. Woensdag 11 maart viert pater Castulus v. d. Eijnden, provinciaal der Minderbroeders te Weert zijn zilveren priesterfeest. De officiële feestviering van de eerste religieuze professie der Min derbroeders 750 jaar geleden. Op 16 april a.s., de dag van de jaarlijkse hernieuwing der professie voor alle Drie Orden van de H. Franciscus, heeft te Weert een her denkingsplechtigheid plaats, waar bij dan tevens het zilveren priester feest van de provinciaal gecomme- reerd wordt. Dit laatste ligt geheel in de lijn van de feesteling omdat hij niet ge- als vader van een enkele uren voor de vergadering geboren welgescha pen dochter. Onder dankbetuiging voor de vele verleende diensten, in het belang der gemeente verricht, werd aan de heer C. v. d. Meer op de meest eervolle wijze het door hem gevraagde ont slag als wethouder verleend. Voorz. E. J. M. Kolfschoten sprak hierbij een welgemeend dankwoord voor de vele werkzaamheden door de heer C. v. d. Meer in zijn ruim 11-jarige ambtsperiode als wethouder in het belang der gemeente verricht. Spr. prees zich daarbij gelukkig dat het nu slechts een verwisselen van tafel en stoel is, waardoor de heer v. d. Meer alsnog als raadslid behouden blijft. Op zichzelf betreuren wij uw heengaan als wethouder, maar res pecteren uw besluit om met de vlag in top afstand van uw functie te kun nen doen. Als oudste raadslid der K.V.P.- fractie sloot de heer J. P. Hogenboom zich hierbij aan. Spr. kan slechts respect hebben voor het besluit van weth. v. d. Meer, die blijkbaar zijn tijd van gaan ge komen achtte. Hij brengt hem voorts namens de fractie dank voor zijn vele werkzaamheden, en vooral ook voor de vele verdiensten die de heer v. d. Meer zich in het langdurige burge- meesterloze tijdperk als loco heeft verworven. Namens de prot. chr. fractie onder schreef de heer P. v. d. Velden de steld 2S °P een officiële feestvie- geuitte waardering ten volle, releve- de rende de verkiezing van de heer v. d. Meer tot wethouder, waarbij men in een kleine gemeente dit in te genstelling tot grotere gemeenten de financiële voordelen wel voor 100 kan uitschakelen. Weth. H. P. v. d. Poel besprak als collega deze 11-jarige periode, waar in hij van het begin af met weth. v. d. Meer heeft mogen samenwerken. Uw kwaliteiten, ingezet alleen voor ring. Dit neemt niet weg dat ruim dertienhonderd Minderbroe ders van de Nederlandse provincie, verspreid over de gehele aardbol, hem op deze dag bijzonder zullen gedenken en zich met hem in dank baarheid verenigen voor zijn uitver kiezing als priester; een dankbaar heid die teveris gedragen wordt door het bewustzijn van de verantwoor delijke taak als provinciaal het belang der gemeente kan ik daar om in volle overtuiging onderschrij ven. In de stormachtige ontwikkeling onzer gemeente in de laatste jaren geleid door een burgemeester die niet gemakkelijk is bij te houden, hebt gij getoond u met elan te kunnen aan passen, en hierdoor uw gewaardeer de adviezen aan vele belangrijke be sluiten kunnen geven. Namens weth. v. d. Meer sprak de voorz. een dankwoord, daarbij aan toevoegend dat t.z.t. de heer v. d. Meer hier ongetwijfeld persoonlijk nog op zalterugkomen. Hierna was aan de orde verkiezing van een nieuwe wethouder, waarbij de stemmingsuitslag tot resultaat had dat de heer N. Turk met 10 stemmen tegen 2 blanco als zodanig was ge kozen. Op de vraag of hij deze benoeming aanvaardde, bracht de heer Turk al lereerst dank voor het vertrouwen in hem uitgesproken. Niettegenstaande de korte periode als raadslid, wil spr. onder de bede, dat God hem gezond heid en wijsheid mag schenken, deze zware taak op zich nemen. Hij vraagt derhalve bij voorbaat het vertrouwen en de samenwerking van de voorz. en zijn toekomstige collega weth. v. d. Poel, en hoopt in volle eendracht ook met de leden van de raad de be langen van de gemeente en bevol king te mogen dienen. Burgemees ter Kolfschoten prees zich namens B. en W. gelukkig met deze keuze, waarvoor hen de raad dank bracht. In uw kwaliteit als directeur der plaatselijke veiling is in de laatste ja ren reeds een band van vriendschap en achting gegroeid. De heer J. P. Hogenboom zeide aanvankelijk nog al bezwaren gehad te hebben tegen de combinatie van directeur der veiling en wethouder. Spr. was echter tot de overtuiging ge komen, dat een functie als veiling directeur meer op het vlak is komen te liggen van confereren en besturen, hetgeen zijns inziens nu juist beide functies dus ook in het belang van de tuindersorgamisatie ten zegen kan zijn. Voorz. antwoordde hierop, dat hij de capaciteiten van de heer Turk kennende zich hierover nim mer zorgen heeft gemaakt, omdat de ervaring hem geleerd heeft, dat juist hy die de drukste bezigheden heeft, voor het belang van een ander de meeste tijd heeft. Voorts moet men deze ambtelijke taken nu toch wel eens anders beoordelen dan b.v. een 25 jaar geleden. Namens de K.V.P.- gevraagde medewerking voor aan schaf van tafeltjes en stoeltjes voor 'de klassen van het eerste en tweede leerjaar verleend, waarbij de kosten begroot werden op f 4.980. Op het verzoek van H. Duiven voorden, Aderpolder 5, Rijpwetering, om het perceel met de daarop staan de woning Pastoor v. d. Plaatstraat 9, te kunnen aankopen, werd door voor zitter in een nadere toelichting ge wijzigd. Dit doordat de huidige be woner .en huurder P. Zoetemelk te kennen had gegeven, dit door hun reeds 30 jaren bewoonde perceel gaarne zelf te willen kopen. Voorz. zeide. dat men in feite zelf de fout gemaakt heeft, de huidige huurder in deze transactie niet gekend te heb ben. Als bezitter van de oudste rech ten zouden B. en W. derhalve nu het voorstel ten gunste van de heer P. Zoetemelk willen wijzigen. De heer Van Scheppingen betuigde hiermede zijn instemming, waarbij de heer Rietbroek gaarne duidelijk vastgesteld wilde zien, dat het hier de oudste rechten waren en niet het hogere verkoopbedrag, welke deze wijziging in de verkoop brachten. De heer Verhaar bepleitte zelfs nog om het verkoopbedrag op het zelfde be drag te brengen als dat van de eer ste gegadigde, wat door voorz. als onzakelijk van de hand werd gewe zen. Hierna besloot de raad ten gun ste van de heer P. Zoetemelk. Voor 55,werd hierna een perceeltje grond groot 55 ca. verkocht aan P. v. Emmerik te Rijpwetering. W. om te besluiten tot bouw van 20 woningwetwoningen in het Meer- kretikplan in de Googerpolder, be groot op 373.000, met gelijktijdig in dit plan opnemen de bouw van 24 particuliere woningen met rijkssteun. waarvoor het volgende voorstel de verkoop van de benodigde grond aan deze particulieren inhield, verkreeg begrijpelijk de instemming van de raad. Wel zeide de heer Wagenaar ;ich hierbij voor een moeilijk beslis sing gesteld te zien. Middenstandsprobleem Als vertegenwoordiger van Nieuwe Wetering wees spr. op de woningtoe standen hier ter plaatse, waarbij hij krotten in andere gedeelten der ge meente villa's noemde in vergelijking Spit, Spierpijn (Advertentie) de heer J. S. Pennings naar de juist heid van een krantenbericht dat aan de Cultuur Techn. Dienst was opge dragen de voorbereidende werk zaamheden voor de ruilverkaveling plan-Ade te beginnen. Voorz. antwoordde hierop, dat de heer Pennings hiervoor bij de Cul tuur Techn. Dienst moest wezen, maar dat hij persoonlijk wel de in- met sommige woongelegenheden te, had, dat^H bericht juist*. Nieuwe Wetering. Door Jhet uitblij ven van De heer Rietbroek bepleitte een be- wonlnffbouw°te NieuwTwe"-! nar het Planteer Roelofarendsveen. De heer Wagenaar tering zijn mwone s hier g verleg de g /enste toelichting op gemeente hetgeen aldus spr een zÜn informatie betreffende het aan- gemeente, he gee p stellen van een badmeester-concierge voor badhuis en gym-zaal, tenyyl .de heer Bakker gaarne de bewoners tij dig geattendeerd zag op stagnaties in het waterleidingbedrijf. Vermel den wij nog, dat bij de ingekomen stukken door de raad besloten werd middenstandsprobleem oproept schadelijk is voor het verenigingsle ven. Spr. is echter van mening zijn steun aan het voorstel van B. en W., wil hij ook het algemeen belang die nen, niet mag onthouden. De heer Rietbroek richtte een ge-met de N:V Bank voor Ned. Gemeep- lukwens tot B. en W. voor dit verkre-fen een lening aan te gaan groot gen resultaat, en wilde dit juist als J voorbeeld stellen voor Nieuwe Wete ring. Als men ook hier voldoende parti culiere gegadigden heeft, die willen streven om het idee op te brengen voor een eigen bezit, dan zal men ook hier in een passend complex de bouw c, van woningwetwoningen kunnen on- tarmorgen is in het St. Jacobus-pen- 107.000,dit ter consolidering van de vlottende schuld, welke thans 930.000,bedraagt. ALKEMADE Oudste inwoner overleden. Gis- nen nog een breedvoerige toelichting. Op het voorstel tot vaststelling van een besluit art. 36, 4e lid woningwet kreeg de heer Jac. Bakker bevesti gend ten antwoord, dat hierin ook reeds rekening gehouden was met het e.v. uitbreidingsplan voor het nog te annexeren gedeelte Zuidhoek. Vastgesteld werd voorts een veror dening, inhoudende verhoging van tarieven voor keurlonen t.b.v. de vleeskeuringsdienst, hetgeen door de heer Pennings wel een wat drasti sche verhoging genoemd werd.. Besloten werd voorts tot deelne ming aan de Rijnlandse Molenstich ting, in welks bestuur burgemeester Kolfschoten de gemeente zal verte genwoordigen. Overeenkomstig voorstel B. en W. werd besloten om voor het jaar 1959 een aanvullende uitkering aan te vragen uit het gemeentefonds. Gemeenterekening De aanbieding van de gemeentere kening 1957 gaf een nadelig slot te zien van 39.000,wat in feite min der teleurstellend was omdat hier voor aanvankelijk 75.000,was be- Betreffende het voorstel van B. en groot. In de rondvraag informeerde d. Meer, de machinebakker, heer v. d. Meer bereikte de gezegen de leeftijd van 96 jaar. BODEGRAVEN DOS in het goud. De gymnastiek vereniging DOS werd op 26 mei 1909 opgericht. Het bestuur van DOS vindt die datum te laat in het sei zoen, en zal nu deze maand het gou den feest vieren. Zaterdagmiddag zal in hotel Van Rossum de receptie plaats vinden, waarna op 18 en 19 maart de jubileumuitvoeringen zul len worden gegeven. Baldadigheid. De speeltuin, die door de bouw van het Bejaardencen trum moest verhuizen, was keurig geïnstalleerd op het terrein naast de Kuil. De mooie dagen van de vorige week lokten vele wandelaars en jeugdigen naar deze buurt. Ook te grote knapen maakten gebruik van de speeltuigen, waarvan de kleintjes werden verjaagd. Uitgespeeld vonden de knapen plezier om alle ruiten van het huisje op het terrein te vernielen en de ramen te beschadigen. De po litie vorst nu naar de bedrijvers van deze baldadigheid. Zon armband is maar weinig proletarisch In Rhodos zijn Grieks-Joegoslavische besprekingen gehouden tussen premier Ka ra manlis en maarschalk Tito. De besprekingen droegen ©en vriendschappelijk karakter. Tijdens een receptie, welke na de besprekin gen werd gehouden, moest mevr. Jovanka Tito (links) natuurlijk even haar gouden armband een geschenk van de stad aan mevr. Amalie Karamanlis (rechts) laten zien.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 14