KLIEKJES s MfpfiX I 9 1 'li 1:1 1 vestigingen! «O ROTTERDAMSCHE BANK 30 TIPS VOOR DE SCHOONMAAK Turkse valschermspringsters ie vroeg algeworpen K2r zonder kringen van KIEKJES Voor Een leuke voor jaarsjurk ZATERDAG 7 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Wie had schuld Tijdens een vliegfeest te Eelde op 26 mei van het vorig jaar werd door 12 Turkse valschermspringsters een demonstratie gehouden, waarbij de jeugdige A. Asar Aksu (de Turkse springster woog slechts 45 kg.) te gen een geparkeerd vliegtuig terecht kwam en ernstig werd gewond en een andere springster tussen het pu bliek terecht kwam. De Raad voor de luchtvaart heeft zich in zijn zit ting van gisteren met dit ongeval bezig gehouden, waarbij de volgen de punten werden vastgesteld: 1. De aanvraag voor de vergunning om op het vliegfeest te Eelde demonstra- tiesprongen te houden (de leden van de Eerste Nederlandse Parachu tisten Club en de Turkse dames zou den springen) kwam veel te laat binnen. Het gevolg is geweest, dat de voorwaarden waaronder de ver gunning werd verleend, niet tijdig in het bezit van de verantwoordelij ke organisatoren zijn gekomen 2. De volgens de vergunning toelaatbare windsnelheid bedroeg 8 meter per se conde. Op 2e Pinksterdag van het vo rig jaar was deze op het uur, waarop de Turkse dames haar demonstraties uitvoerden, zeker hoger en kon ZILFA PLEET op een gemiddelde van 9.3 meter per seconde worden geschat. 3. Er was vergunning verleend voor acht Turkse dames; er spron gen evenwel 12 deelneemsters, in twee groepen van zes. 4. De beide springsters, die zo ongelukkig terecht zijn gekomen, zijn te vroeg afgewor pen door de Turkse militaire Dakota, waardoor onvoldoende zekerheid be stond dat de groep op een van te voren afgepaald gebied op de grond zou komen. 5. Uit de getuigenverho ren ter zitting bleek verder dat geen z.g. marker (een parachutist, die vóór de eigenlijke demonstratie een proefsprong maakt) was aangewezen en de Turkse dames zonder valhelm naar beden kwamen. 6. Döor be paalde manoeuvres van de gezag voerder van de Dakota werd recht op de wind gesprongen, hetgeen zeer on gebruikelijk is. Uitspraak 3 april. In de Friese gemeente Utingera- deel blijken de canditaten van de V.V.D. weinig belangstelling te heb ben voor een zetel in de gemeente raad. Een van de twee vertegen woordigers van de V.V.D.de heer E. W. de Jong. bedankte namelijk reeds als raadslid nadat hij een ver van de raad in nieuwe sa- gadering menstelling in september 1958 had bijgewoond. Nadien hebben alle can- didaten die door de voorzitter van het centraal stembureau werden be noemd, voor de funktie bedankt. Dat zijn er achtereenvolgens vijf geweest. Thans is de zesde candidaat be noemd, maar deze heeft nog geen besluit genomen. Nog tweemaal en dan is de lijst van de V.V.D. uitge put. Het enige zittende lid van de V.V.D. heeft verklaard dat hij zich „eenzaam, maar niet alleen" gevoelti Pv. ROSSEM du CHATTEL jj?Breestraat 95 DRIESSEN HOOGERVORST I Morschstraat 9 I P. J. MAARTENSE I Hoogstraat 6 I Fa. A. j. MANDERSLOOT I Oonkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Waar Uook woont of werkt, de Rotterdanische Bank is altijd binnen Uw bereik. (Advertentie) inwrijven laten drogen afborstelen helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 'verwijdert vlekken Royole lube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax (Advertentie) Zoveel mensen 4) en nog veel meer wachten op een 6) boven het hoofd. En daar blijft het niet bij: twee derde van de wereldbevolking lijdt honger. Wij denken daar 13) liever niet aan en eisen brood 2) en spelen 9). Waarom ook niet: het geeft allemaal maar zo weinig of je in ons land je 1) uit de mouwen wilt steken en als je dan alles wordt voor- De vorige week bestond het snip- per-maal uit de volgende onderde len: 1) Een eierstoel is beter dan een zitrek, dinsdag, 24 februari; 2) Ko ninklijke gastvrouwen in gesprek, id. 3) Tweewielen RAI werd een lust voor het oog, donderdag, 26 februari. 4) Amsterdam legt nog steeds schit terende contacten, vrijdag, 20 fe bruari. 5) Eva opereerde ook in Mi laan, zaterdag, 21 februari. 6) Het le ger stak waterstaat een hand toe, woensdag, 23 februari. 7) Duitsland heeft weer een „Graf Spee", donder dag, 26 februari. 9) Niet kantelen, voor de wagen stilstaat, woensdag, 25 februari. 10) Koninklijke gast vrouwen in gesprek, dinsdag, 24 fa- bruari. 11) Een proeve van „econo mie" die terugviel, vrijdag, 20 fe bruari. 12) De resten van de onge- luks-straaljager, woensdag, 25 febr. 13) Surinaamse ministers Essed Ken en Sedney bij voetbalwedstrijd, maandag, 25 februari. Het „dessert" ging deze week naar C. J. A. van der Vooren, Schippers- dam 2 te Warmond. Hij (zij) krijgt het bedragje van vijf gulden zo spoe dig mogelijk thuisgestuurd. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prüs te winnen. gekauwden alles wordt voor je aangesjouwd 7).De mens is een raar beest 10), dat zijn Meester gauw- vergeten is 11). Hij laat zich door uiterlijkheden 8) gauw verblinden. Dat euvel begint al bij de kinderen 3). De naastenliefde draagt hij als een kleed 5) en daardoor is het hem makkelijker, te vernietigen dan 12) j op te bouwen. m irJMI #V fs «g Gootstenen, wastafels en ander sanitair maakt men schoon met een alom bekend schuurmiddel. Hard nekkige vlekken verwijdert men met wat azijn, vervolgens goed na spoelen. Marmer maakt men schoon met een sopje van synthetisch wasmid del, eventueel wat schuurmiddel gebruiken voor hardnekkige vlek ken, Roestvlekken verwijderen met een doekje waarop enkele drup pels azijn. Emaillepannen maakt men schoon met een sop van zelfwerkend was middel, harnekkige vlekken wrijft men met een kurk waarop een schuurmiddel. Vuurvaste glazen schotels behan delt men met een oplossing van een zacht schuurmiddeltje. Vervolgens gewoon afwassen in kokend water. Vertinde bakblikken worden ge reinigd met sterk sodawater, zodat alle vettigheid verdwijnt. Vervol gens goed spoelen en tenslotte af wassen in een heet sopje. Laten drogen op een warm piekje (schoorsteenmantel b.v.). Aanslag in vazen verdwijnt door azijn en zilverzand. Alles goed schudden, eventueel een borsteltje gebruiken en tenslotte uitspoelen en drogen. Aluminium pannen maakt men schoon met staalwol, een sop van synthetisch wasmiddel, maar nooit met soda of sterke schuurmiddelen. Een eventueel aanbaksel verwij dert men door water met zelfwer kend wasmiddel aan de kook te brengen en daarna goed borstelen. Overgordijnen en tafelkleden moeten eerst uitgeklopt worden, daarna gespoeld in koud water met azijn. Voor het wassen neemt men eveneens een ruim, doch zeer lauw sop van een synthetisch wasmid del. Fluweel en pluche moeten heel voorzichtig behandeld worden, kletsnat opgehangen worden en ge durende het drogen zo nu en dan opgerekt. Voor het opborstelen ne men we een zachte borstel. 'Dof geworden eikenhouten meu belen krijgen weer glans, indien men deze inwrijft met een doekje, gedrenkt in lauwwarm water waar aan een paar druppels citroensap zijn toegevoegd. Mattenkloppers blijven langer goed als men tijdens het kloppen een doek om de klopvlakte bindt. Het te kloppen goed heeft dan ook minder te lijden. Matrassen met blnnenvering mo gen nimmer geklopt worden; deze moeten óf geborsteld of met de stofzuiger behandeld worden. Stalen meubels bewerkt men met een lapje waarop enige druppels slaolie. Dekens wast men, op een dag waarop ze goed kunnen drogen, in ruim sop van synthetisch wasmid del. Zonodig tweemaal een sopje geven. Daarna goed uitspoelen en na elke spoeling de deken door een wringer halen. Gedurende het drogen de dekens af en toe op schudden en, wanneer ze bijna droog zijn, opborstelen met een fijne stalen borstel. Katoenen vitrage eerst uitslaan, daarna weken in water met zout. Dan naspoelen in water, wassen in een lauw sop van zelfwerkend wasmiddel. Vooral niet boenen oi tussen de handen heen en weer wrijven, maar op en neer halen en knijpen. Vervolgens goed spoelen. Oude gordijnen, die niet meer mooi wit worden, krijgen een mooie crèmekleur, als ze gewassen wor den in lindebloesemthee. Gasstellen haalt men uit elkaar: leg alle onderdelen op een krant, maak ze alle goed schoon met een heet sopje, zonodig met wat petro leum. Branders maakt men schoon met een lucifer of ander houtje, buisleidingen krachtig doorblazen met een fietspomp. Verschoten cocosmatten worden weer mooi, als men ze schoon maakt met een oplossing van over- mangaanzure kali en heet water. Borstels worden heel goed schoon met geest van salmiak, verdund met 8 maal zoveel water. Een witkwast moet van zachte, maar niet te slappe haren gemaakt zijn. Zijn uw muren weer mooi wit, zet de kwast dan in water, spoel hem goed uit en bewaar hem op een droge plek. Witkalk kan men bewaren door er een laag water op het zetten. Verflucht verdrijft men door in de kamer enige schotels met zout neer te zetten. De zeemlap blijft zacht als men deze in zout water naspoelt en op gerold weglegt. Indien de schilder kalk- of verf- vlekkcn op de vloer gemaakt heeft, verwijdert men deze met verdun de azijn. Blank houten keukengereedschap mag niet met sodawater gewassen worden, want dan wordt het hout grauw. Doorgezakte zittingen van rieten stoelen worden weer strak als men ze aan de onderkant goed nat maakt met heet water en azijn. Na spoelen en in de open lucht en zon laten drogen. De stofzak van een stofzuiger mag alleen maar afgeborsteld wor den; deze mag nimmer gewassen worden, want dan zou het weefsel poreus worden en stof doorlaten. Eeu spons van nylon of schuim- plastic kan gereinigd worden in huishoudzeep. Goed uitspoelen en laten drogen. Een echte spons moet na gebruik steeds goed worden uitgespoeld, uitgeknepen en gedroogd. Om slij merig worden te voorkomen moet deze spons af en toe met warm water worden overgoten. Een slij merig geworden spons moet eerst worden uitgespoeld tot alle zeep resten verdwenen zijn, vervolgens worden uitgeknepen en daarna een paar uur geweekt worden in wa ter, waaraan azijn is toegevoegd. Tenslotte goed uitspoelen, uitknij pen en bulten laten drogen. Bronzen voorwerpen maakt men schoon met een zachte doek, waar op een paar druppels slaolie. De olie moet goed verwijderd worden. Vuile zwabbers maakt men schoon in een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen en drogen. Vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen. Overplakken ter wijl het oude papier er nog op zit, helpt niet, want dan komen de vlekken er door. Men moet dus het oude, gevlekte papier verwijderen. De muur schoonmaken met tetra, daarna plakt men er een stuk pa pier over en dan kan men gaan behangen. Stroeve laden kunnen goed 'schuivend gemaakt worden door de glijvlakken eerst goed schoon te maken en ze daarna in te wrijven met talkpoeder of met een kaars. Sousbras moeten in lauw water met zout geweekt worden. Na het uitspoelen de sousbras wassen in lauw sop van huishoudzeep en ver volgens weer goed spoelen. Losgelaten marmeren bladen worden eerst verwarmd en dan met houtlijm en krijt vastgemaakt. Vuile aquariumrulten kunnen schoongemaakt worden met een mengsel van azijn en zout. Restjes bleekwater die in was goed achterblijven, veroorzaken extra slijtage. Deze kunnen door het gebruik van anti-chloor on werkzaam gemaakt worden. Een recept voor het maken van anti- chloor is als volgt: los 100 gr. hy- pokristallen op in 1 liter kokend water. Voor het onwerkzaam ma ken van restjes bleekwater neme men van dit middel evenveel als men van bleekwater neemt. Krullende kleedjes en matjes legt men ondersteboven en spijkert de hoeken even vast. Daarna bestrijkt men de onderkant met rubberlJJm. Vlug werken. UIT DE KEUKEN GEKLAPT Het tegenwoordig wel heel popu laire melkproduct yoghurt kan zo in z'n pure vorm, maar ook ge combineerd met vruchtenmoes en/of noten als dessert gegeven worden. In onderstaand weekmenu brengen we een yoghurtcrême, die wel bijzonder fijn van smaak is en de zondagse maaltijd zeker een heel feestelijk besluit geeft. ZONDAG: kerriesoep, gebakken ham, witlof, aardappelen, yog- hurtnotencrême. MAANDAG: schotel bloemkool met kaas en rest aardappelen, wen telteefjes. DINSDAG: bloemkoolsoep, gebak ken lunchworst, spruitjes, aard appelen (bonen in de week zet ten). WOENSDAG: bruine bonen, ge bakken uien, aardappelpurée, spek, rödgröd. DONDERDAG: kruidenomelet, an dijvie, aardappelen, koffievla. VRIJDAG: gebakken visfilets, groene kool, gebakken aardappe len, beschuit met appelmoes; of: selderijknol met kaas, gebakken aardappelen, beschuit met appel- ZATERDAG: nassi goreng, fruit. Recept: Yoghurt-notencréme. 1 liter yoghurt. 100 gr. bruine suiker, sap van 2 citroenen, 100 gr. gemalen of gehakte noten, 8 blaad jes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten zeer goed dooreen roeren. De ge weekte gelatine in 1 dl heet water oplossen en daarna goed met de yoghurt mengen. Het geheel goed koud laten worden en opdienen in glazen of kleine schaaltjes, even tueel met wat gehakte noten er over gestrooid. V/t pond gare rijst (liefst van de vorige dag), 80 gr. roomboter, 200 gr. varkensvlees, in dobbelsteen tjes gesneden, 100 gr. ham, 2 uien, 25 gr. gedroogde nassi gorengkrui- den (verkrijgbaar als boemboe nas si goreng), 2 eieren. De roomboter in een flinke rui me braadpan of watjan doen, de uien er in fruiten, samen met het vlees, en als dit bijna gaar is, de kruiden toevoegen en bij gedeelten de rijst. De rijst ook even meebak- ken en oppassen, dat ze niet kan aanbranden, dus geregeld omschep pen. Vlak- voor het opdoen de ham, in stukjes gesneden, er door men gen, Ook kunnen een paar plakjes bewaard blijven om op de schaal op de nassi goreng te worden ge legd. Van de eieren omeletten bak ken, hiervan reepjes snijden en deze reepjes ook bovenop het ge recht leggen. U weei ook niet alles Gebruik geen soda bij het schoon maken van aluminiumpannen. Zeep sop is „het" midde) om deze soort pannen te glanzen, gebruikt men krijtwit. Aangebrande etensresten in aluminiumpannen uitkoken met zeepsop Kroepoek, dat fijne Indische ge recht, moet als volgt klaargemaakt worden. Maak een ruime hoeveel heid olie in een vleespan heet. Leg 2 of 3 stukjes (desgewenst meer) op een schuimspaan of frituurschep en doop het geheel in de olie. Zodra de kroepoek niet meer uitzet, moet zc uit de olie gehaald worden. Indien dit gerecht te lang gebakken wordt smaakt het bitter. Goed laten uitlek ken vóór het gebruik. Een donker lint van een vilttaoed mag niet met stijfsel behandeld wor den, daar er dan strepen ontstaan Hen moet hiervoor gebruiken gelati ne. arabische gom of edelstljfsel. Vlekken var kaarsvet worder eerst afgekrapt, daarna legt men de stof tussen vloeipapier waarna men hierover met een hete bout strijkt Wonderolie Is otk gcea om hard ^vorden van leer te voorkomen Iedere 14 dagen inwrijven met dit laxeermiddel voorkomt hard wor den. MET HET VOORJAAR in het vooruitzicht is iedereen weer vol goede moed en vele lezeressen treffen reeds de nodige voorbereidingen om bij het intreden van het nieuwe seizoen kant en klaar te zijn. Om de eerste zonnige dagen passend te kunnen ontvan gen moeten we vrolijke voor j aars jurken hebben en iedere vrouw zal in die tijd van vernieuwing en verjonging met iets nieuws willen verschijnen. De dame op onze illustratie heeft reeds haar maatrege len getroffen. Nu poseert zij nog binnen in verband met de koude, maar straks zal zij in dit beeldige jurkje de zon een welkom toeroepen. Het is een schattig model letje van een leuke met fraaie bloemmotieven be drukte stof. Het heeft een prettige wijde rok op de nieuwe lengte (u weet het toch, de rokken zijn een slein beetje langer gewor den). De jurk heeft een rui me boothals, die de eerste zonnestralen vrij spel geeft om haar hals en schouders te kleuren. Een dergelijk heerlijk voor jaarsjurkje is een ware aan winst voor onze garderobe en ongetwijfeld zult ook u het zoeken in stoffen met fleurige dessins en vrolijke jurkjes, want we gaan een nieuwe tijd in, de tijd van de zon 1

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12