J I \f*\ li JË5 -JdL De K.V.P. heeft nu méér dan een half miljoen leden ROTTERDAMSCHE BANK Leiden niet zó royaal Bliksemactie een succes Kring Leiden passeerde streefgetal Dapper verkoopstertje verjaagt winkelrover Derde divisie op herhaling visie op televisie WOENSDAG 4 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Foto: Een kijkje in het verzarael- centrum „Royal". De propagandis ten, na hun terugkeer uit de wijken, in de rij om hun „buit" over te dra gen aan de heer P. Walter, die"^- gezeten achter de tafel de nieuwe ledenwinst inboekt. In geheel Nederland zijn gisteravond de propagandisten van de K.V.P. over de steden en dorpen uitg.egolfd om nieuwe leden te winnen en het ziet er naar uit, dat het een succes is geworden. Men heeft alle getallen nog niet binnen maar minstens 100.000 nieuwe leden werden gemaakt. Hiermede heeft de K.V.P. vele records geslagen en zoals mr. Van Doorn tegen middernacht onder gejuich in Tilburg meedeelde is zij de grootste politieke partij van Nederland. De K.V.P. heeft thans ruim 500.000 leden. SLEUTELSTAD ZÉLF BLEEF IETS ACHTER Uit alle steden van het land wer den de uitslagen van deze bliksem actie naar Tilburg doorgebeld. De kring Leiden had bijvoorbeeld domi cilie gezocht in het bureau van de Leidse Courant. Hier en zo zal het in alle kringen wel geweest zijn werden met stijgend enthousiasme de resultaten van de verschillende gemeenten genoteerd en bij elkaar opgeteld. Van de 42 afdelingen heeft de kringsecretaris, de heer Van Mil gisteravond ongeveer half twaalf naar de bliksem-actiecentrale in Til burg doorgebeld. Het resultaat was, dat in de kring 3325 nieuwe leden werden opgegeven. Er zijn 56«afde lingen in de Kring, maar in ver- schillende afdelingen was men nog niet met de telling klaar. Om 11 uur was Leiden de eerste kring die met 11 procent nieuwe le den het landelijk streefgetal had overschreden. Leiden zelf! Het resultaat van de actie in de stad Leiden zelf is een weinig te leurstellend, teleurstellend vooral ook voor de bijna honderd propagandis ten, onder wie afdelingsbestuurs leden, die in de 25 wijken zijn,uit gezwermd. Men wist 200 leden te Over het landelijk gemiddelde ver nemen wij nog nader, dat de mini mum winst, die thans bekend is 65.000 bedraagt. De juiste cijfers zijn ook nu nog niet te geven, omdat nog 600 van de 1300 afdelingen nog be richt moeten sturen. Maar zonder al te optimistisch te zijn kan men toch wel aannnemen, »dat de 100.000 be reikt is en zeker, dat het half mil joen van het totaal aantal leden op dit moment reeds met élan gepas seerd is. Enthousiasme De bijeenkomst in hotel Modern te Tilburg was gezellig en enthousiast. De cijfers werden omspoeld door de vrolijke klanken van de boerenka- pel van de Bossche Raad van elf en tegen twaalf uur kreeg de voorzit ter tot grote vreugde van de aan wezigen een hoge hoed aangeboden, die hem was beloofd door de afde ling Eindhoven als de 500.000 was overschreden. Hilariteit verwekte de originele manier waarop de ver schillende afdelingen hun ledenwinst bekend maakten. Zo kwam Rotterdam met een tweede Zadkine-monument, vier meter hoog, waar van het hart was gevuld met een bord waarop de ledenwinst vermeld stond. Kempense zangers kwamen een zanghulde aan bieden. De afdeling Dinther bood bij de 200 nieuwe leden, 200 verse kip eitjes aan, de KVP-ers van Bergen en Horst vlijden 80 appelen en 105 eieren bij mr. Van Doorn op de be stuurstafel. Zo waren er nog meer karakteris tieke geschenken: vijf meter met worst uit Boxmeer en niet te verge- boeken, terwijl het streefgetal op ten de drie meter hoge reuzenfigu^ 300 was gesteld. Maar terecht kan men zich afvragen of dit getal niet te hoog was gesteld, omdat bij de vorige bliksem-actie Leiden zeer goed uit de bus is gekomen. Zelfs de meest overtuigende propagandist kan nu eenmaal niet dezelfde persoon tweemaal lid maken. ren Valuas en Guntrud, die met de voorzitter en secretaris van de afde ling, het kamerlid Peeters, en de heer Koetsenruiter de ledenwinst van Venlo kwamen aanbieden. Oss deed haar naam eer aan door 600 nieuwe leden te offreren door middel van een levensgrote os. Waar U ook woont of werktI; de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. In de loop van dit jaar zal de hele derde divisie voor herhaling opge roepen worden. Het personeel zal in drie groepen opkomen en niet naar het buitenland vertrekken. De oefe ningen zullen worden gehouden in onderdeelsverband. Elk der drie groepen zal een sterkte hebben van ongeveer 15.000 man. Het is de eerste keer sinds de reorganisatie van het leger, dat de derde divisie op her haling komt. De 31e gevechtsgroep zal opkomen van 14 april tot 8 mei. De 32e ge vechtsgroep komt van 2 t/m 26 juni onder de wapenen, terwijl de 33e ge vechtsgroep van 29 september tot 23 oktober aan de beurt is. De reserve-1 officieren en het kader zullen eer der opkomen en weer later vertrek ken. Indrukken uii het verzamelpunt Het was gezellig, gisteravond in de bovenzaal van „Royal" aan de Doe- zastraat. De KVP had daar een ver zamelpunt ingericht, waar de resul taten werden ingewacht van de blik- sem-ledenwerving, die gisteren voor Leiden was belegd. Het partijbestuur had voor Leiden een streefgetal ge steld van 300 nieuwe leden: een ge tal, dat op een slordige 95.000 inwo ners toch heus niet overmatig groot mag heten. Toen de eerste propagan disten binnenkwamen zonder de ver wachte overwinnaarsglimlach op het gezicht, rees er een vaag gevoel van spanning in de zaal. Een spanning overigens, die niet geheel gerecht vaardigd bleek want er kwamen ook meldingen van grote aantallen nieu we leden in één keer. Natuurlijk gaf dat reden tot ster ke verhalen: de gelukkigen, die velen hadden kunnen bewegen, zich aan te sluiten bij de Katholieke Volkspar ty, lieten vol trots aan de minder fortuinlijken horen, hoe het hun vóór de wind was gegaan. Uit de ge lederen van de laatsten klonk ver wondering op, over het gebrek aan begrip voor de noodzaak van een sterke katholieke partij. Men hoorde flarden van gesprekken als: ze zeiden:" Ja ik doe toch het nodige, ik stem op de KVP" en „en toen be grepen ze nog niet, dat ik voor de KVP kwam!" Het bleek over het algemeen sterk afhankelijk, in welke delen van de stad de propagandisten hadden ge- werk. Dat wil daarom nog niet zeg gen,dat er scherp-afgebakende „te leurstellingswij ken" of „succesgebie- den" blijken te bestaan. De stad was voor een doelmatige „bewerking" verdeeld in 25 wijken, waarin steeds drie tot vier propa gandisten rondgingen. ,Met een streefgetal voor ogen van driehon derd nieuwe leden, kwam dat er op neer, dat in elke wijk 12 harten ge wonnen moesten worden voor de KVP. Velen bleven, nadat ze hun kost bare lasten hadden afgedragen aan de heer Walter, penningmeester van -de Leidse afdeling, bij een biertje nog wat nakaarten. Onder hen ont stonden drukke debatten over poli tiek en de KVP-actie, die waarschijn lijk profijtelijker geweest zou zijn, als ze aan de kerkdeuren gehouden was. Die overwegingen leverden op nieuw stof tof allerlei geanimeerde berekeningen, die bij de binnenkomst van practisch elke nieuwe propagan dist herzien moesten worden. „Open de kassa „Nee'' Carla V., een winkelmeisje uit Den Haag, heeft zich gistermiddag zo moedig gedragen, dat een winkel rover, die de inhoud van de kassa wilde meenemen, niet in zijn opzet slaagde en op de vlucht ging. Carla het 18-jarige textielverkoop- stertje in de winkel van H. de Wan aan de Breitnerlaan, was helemaal alleen in de zaik. Haar baas was een poosje weg en haar collega had een vrije middag. Zij had al een paar maal opgemerkt dat een man met een zonnebril op, (het regende) een paar maal langs de winkel fietste. Plotseling zag zij hem weer, nu lopend aan de overkant. Hij stak de weg over en liep de winkel binnen. „Open de kassa", beet hij haar toe. „Nee", zei Carla, „dat doe ik niet". De rover haalde een pistool te voor schijn en sommeerde haar nogmaals de kassa open te maken. Weer wei gerde Carla. Gillen De man kwam dreigend, onder het uitspreken van verwensingen op haar af. Toen zag Carla twee mensen voor de etalage staan; een dame en een jongeman. Zij begon hard te gillen, waarop de overvaller de winkel uit rende, op zijn fiets af, die hij een eindje verderop tegen de muur had gezet. De jongeman en een bloem- verkoper zetten nog even de achter volging in, maar de rover met de zon-1 nebril verdween spoedig uit het ge-I zicht. Dappere Carla belde, nog bevend van de doorstane emoties, de politie op en kon een nauwkeurig signale ment van de snoodaard verstrekken. Ongeveer 35 jaar, donker golvend haar, beige winterjas met een vis- graatje, handschoenen en een forse zonnebril. Bij een nadere bestudering van de mogelijkheden ondergronds vervoer in Amsterdam, is gebleken, dat de grondgesteldheid hiervoor bijzonder ongunstig is. Maar vooral de aanwezgheid van de voor de stad kenmerkende oude waterlopen zou de aanlegkosten zeer hoog maken. Het zal moeilijk zijn om een tracé te ontwerpen dat een efficiënt vervoer mogelijk zal maken, zonder ontoelaatbare aantas ting van het stadsbeeld. Een voor lopig onderzoek naar de technische en financiële aspecten van de bouw van een ondergrondse wordt inge steld. Er wordt ook een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van invoe ring van één-richtingsverkeer op de Nassaukade-Stadshouderskade ener zijds en de Weteringschans-Marnix- straat anderzijds. Langs de Stadhouderskade en Nas- saukade zal binnenkort worden over gegaan tot het aanleggen van par keergelegenheid. Het ligt in het voornemen van b. en w. op korte termijn over te gaan tot het dempen van de Lijnbaans gracht of gedeelten daarvan ten be hoeve van parkeergelegenheid. Dit antwoorden b. en w. op vra- gen van raadsleden, gedaan in het afdelingsverslag van de gemeente begroting. VISIE OP TELEVISIE. (Van onze t.v.-medewerker). Politieke partijen. Ook dinsdag avond zijn sprekers van twee politie ke partijen op de beeldbuis versche nen. In tweemaal zeven minuten hebben we veel moeten aanhoren, maar bepaald niets overtuigends. Het is mogelijk, dat de tijd tekort is om ook maar enigszins diep op een po litiek onderwerp in te gaan. Dat heb ben we eerder begrepen, toen het Tweede Kamerlid Jan Peters van de KVP op indrukwekkende toon op kwam voor de mens, „die onder ligt" en die in christelijke liefde moet worden geholpen. A.s. zaterdag komt de KVP voor de volgende zeven mi nuten in aanmerking. Dat zal een merkwaardige uitzending worden, want in die korte tijd komen alle zeven katholieke ministers en staats secretarissen aan bod om heel in het kort „keiharde" vragen van Louis Frequin te beantwoorden. Mi nister Cals zal de rij openen, minis ter Marga Klompé haar sluiten. In deze rij zal de minister-president ont breken. Pension Hommeles. Op het ogenblik dat „Pension Hom meles" van de VARA wederom op streek leek te komen, moesten we vernemen, dat het de voorlaatste aflevering in dit seizoen was. Annie Schmidt had voor een spitse tekst gezorgd, die door Ko van Dijk, zijn echtgenote Teddy Schaank, Maya Bou ma, Moeke Verstraete en Kees Brus- se voortreffelijk werd gerealiseerd. Erik de Vries had voor goedgerichte regie zorg gedragen; denken we aan zijn parodie op de t.v.-rubriek „Lui paard op schoot". De kijker moest ook nu met telerecording genoegen nemen. In de rubriek '„Vormlstudie" werd een reportagebezoek gebracht aan de kunstnijverheidschool te Am sterdam. Bepaald flitsend was deze uitzending niet. De regie berustte bij Pier Tanig, die zo pas van de journaaldienst van de NTS naar de VARA is overgekomen. De „dikke dame". Tweemaal achtereen hebben we de „dikke da me" op het scherm gezien; ze kon er ternauwernood op! Persoonlijk had den we niets tegen hun optreden, maar we zouden die dames tegen zichzelf beschermd willen zien, want we weten, hoezeer zij aan schimp scheuten zijn blootgesteld. Men zal zeggen: dat moeten ze tenslotte zelf weten, maar waarom zouden ze zich bloot stellen aan wat reeds genoemd is een „grollig soort exhibitionisme"? „Het geheim van dokter Gerbrand". Onder deze titel geeft de KRO he den, woensdagavond het toneelstuk, [waarover we verleden week hebben I geschreven. Er komt een operatie scène in voor, die tijdig op de film is vastgelegd. Die scène duurt slechts weinig minuten, maar de t.v.-staf van meer dan tien mensen is er een com plete werkdag aan bezig geweest. Aan de vertoning gaat het Vademe cum van Jan Willem Hofstra vooraf. De Nijmeegse hoogleraar dr. Frits van der Meer zal voor de tweede maal in deze rubriek optreden, deze keer over „de gedaanteverandering op de berg" of „het gesprek der beide Testamenten". Samen met België. We hebben al gezegd, dat de KRO een nieuwe quiz zal uitzenden, thans onder leiding van een Vlaamse quiz-master. Het zal bij deze samenwerking tussen Ne derland en België niet blijven. Don derdag namelijk zal te Roosendaal een persconferentie worden gehou den waar mededelingen in verband met komende t.v.-programma's zul len worden gedaan. (91) 'Kam.weeimmmhterdtbm.inm' 'Ennudemklirinioverdie /Z\dUmt.oUllwim fomeropnXken'j^p^-e— tovert mttn poor ml door 3^ deviotrheen' 'Vt toren werd in de middeleeuwen be- L woond door een Minnt, die robdetm dot to de natuur wilde overtroeven ito nrnkte kunshmhe dedmont. mm kon hm fleih/i doen) fdhttem door trm Ixh m hek men 'Hi werd non en) i/etht en kwwde wet'ïotnkrtte y~\ to berouw' 'Om mhieit te drpffenjktto de teen) met ten brief m een koffertje op het wier drmt.enmeetdiiparot rinüen.ek laandhmdtimrtt f danant tembrentt10t taartj r ahlttertpoijlf Lou Costella, die samen met Bud Abbott in vele Amerikaanse humoris tische films is opgetreden, is dinsdag op 53-jarige leeftijd te Beverly Hill aan een hartaanval overleden. De Perzen blijven Reza shaj Pahlevi trouw Duizenden mensen hebben in Teheran op de „Nationale Dag" gedemonstreerd ten gunste van de Sjah.. De Sjah van Perzië heeft de laatste weken herhaaldelijk „aanvallen" uit Moskou moeten incasseren. De Natio nale Dag", welke 28 februari gehouden werd, was de zevende verjaardag van de dag, waarop aanhangers van de Sjah verhinderden, dat hun vorst naar het buitenland ging, vanwege de activiteiten van ex-premier Mossadeq

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6