Sunil wast stralend wit... Centrum voor Middenstand op Jaarbeurs WITTER DAN DE WITSTE MEEUW en spaart uw linnenkast Tien maanden buiten kennis De protest-actie van profs en studenten Middenstandswetgeving met vrijheid en beperking voor ondernemingsvorm Majoor Koopmann protesteert WOENSDAG 4 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Gratis voorlichting IVele middenstanders die zich gaarne in een nieuwe wijk zouden willen vestigen of een bedrijfspand zouden ucv vmi6 uvui uc willen overnemen, zien daartoe dik- Nederlandsche Jaarbeurs genomen wijls geen kans, omdat zij niet over initiatief bij haar Voorjaarsmanifesta- de benodigde geldsbedragen beschik- tie een Centrum voor de Middenstand ken. De Overheid verschaft de moge- in te richten, dat wegens gebrek aan lijkheid tot het verkrijgen van kre- ruimte in een gelegenheid buiten de j dieten, het Algemeen Waarborgfonds Jaarbeursgebouwen moest worden j voor de Middenstand heeft tot taak ondergebracht, zal bij de komende de kredietaanvragen te onderzoeken Voorjaarsbeurs van 9 t/m 14 maart op grotere schaal worden voortgezet en op Jaarbeursterrein ten uitvoer wor den gebracht. Door scheiding van de Voorjaars beurs in een manifestatie voor ge- Zeer vele kleine en grote bedrijven vertrouwen de behartiging van hun financiële belangen aan de Ned. Mid- denstandsbank toe. Dit blijkt ook uit bruiksgoederen en een voor techniscne de cijfers: toevertrouwde middelen goeaeren is het ruimtevraagstuk op gelost en zal het Centrum voor de Middenstand, temidden van een aan tal belangrijke op het Croeseiaanter rein expuserende groepen, in hal C kunnen worden gehuisvest. In deze hal, gelegen tussen Mar griet- en Bernharunai zullen de de taillisten die de Utrechtse jaaroeurs bezoeken een zestal inzendingen bij een vinden, die voorlichting geven over alle mogelijke miduenstanosaan- gelegenneden. In dit ivnddenstandcentrum zullen dagelijks de volgende instellingen aanwezig zijn: 1. het économisch Instituut voor de Middenstand, 2. het Productiviteitscentrum voor Midden- en Klemoedrijf, 3. de Rijksmiduenstandsvoorlichtings- dienst, 4. het Centraal Orgaan ter Bevorde ring van de bouw van midden standsbedrijfswoningen, 5. het Algemeen Waaroorgfonds voor de Middenstand, 6. de Nederlandse Middenstandsbank. Wat zij doen. De cijfers die het Economisch Insti tuut voor de Middenstand geregeid puohceeit zeggen de middenstander duidelijk hoe net er met zijn bedrijf voor staat. Niet aneen de omzet- en kostensta- tistieken, maar ook de bedrijfsstuuies van het E.l.M. kunnen voor nem een belangrijk signaal zijn. Van al deze gegevens kan men in vele opzichten wijzer worden en ze kosten niets! In zaak of onderneming kunnen soms duizenden guldens worden oespaard. op welke wijze? Door een beter in zicht in het bedrijfsbeheer, door doel matiger administreren, door toepas sing van moderne arbeidsmethouen en verkooptechnieken, efficiënte in richting van winkel, magazijn en werkplaats, verantwoorde opbouw van net goederenassortiment enz. Het Productivitenscentrum voor het Mid den- en is-ieinoeorijf geeft hierover voorlichting. Via provinciale consulenten geeft de RijKsmiüaenstandsvoorlichtmgs- dienst voorlichting over het Over heidsbeleid met betrekking tot de middenstand en de mogelijkheden die dit beleid inhoudt (b.v. middenstands kredieten). Daarnaast wordt voor lichting gegeven op bedrijfsecono misch gebied, met name over verbe tering van de bedrijfsvoering en ver hoging van de productiviteit. Het Centraal Orgaan ter Bevorde ring van de bouw van Middenstands- beorijfspanden (C.O.M.) streeft ernaar zo tijdig en volledig mogelijk inlich tingen te verschaffen over de moge lijkheden van vestiging van bedrijven nieuwe woonwijken en wil zo nodig ruim 400 miljoen gulden, verleende kredieten ruim 250 miljoen gulden. Voor alle bankzaken, ook voor speci ale kredieten onder staatsgarantie, kan men bij de N.M.B. terecht. Bijeenkomsten. Tijdens de Voorjaarsbeurs zullen in het Centrum voor de Middenstand verschillende interessante bijeenkom sten worden gehouden, die alle om 12.30 uur aanvangen. Het programma luidt als volgt: 9 maart Forum: Detaillist en huis vrouw aan één tafel. 10 maart Fabrikant en reklame, spr. drs. E. D. W. Schuitema. 11 maart Middenstand en reklame, spr. de heer R. M. Wijde- veld. 12 maart Verkooptechniek in de win kel, spr. drs. J. L. Wage. 13 maart Detaillist en merkartikel, spr. dr. W. J. v. d. Woestijne. Deze bijeenkomsten zijn voor Jaar beursbezoekers gratis toegankelijk. Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak Thans overleden Ha tien maanden niet bij kennis te zijn geweest, is gisteren te Soest op 65-jarige leeftijd overleden mevrouw M. van Dorresteijn-Gosepath. Op 21 april 1958 werd zij op de fiets door onderwijs-wetsvoorstel van de hoog- een auto gegrepen en zwaar gewond. 4,0 Op 8 november van het vorige jaar is haar 21-jarige dochter om het le ven gekomen, toen de wagen waarin zij zat met zes inzittenden tegen een boom vloog. (Advertentie) De praesides van diverse weten schappelijke onderafdelingen van het Nijmeegse studentenkorps „Carolus Magnus" hebben verklaard zich te scharen achter het protest tegen een Academisch Ziekenhuis ie Amsterdam krijgt vorm Nederlands oudste marketentster, de 89-jarige mevrouw M. T. Vogel Jansen, is dinsdagnacht in Amers foort overleden. In oktober van het vorig jaar is zij op haar verjaardag door het garnizoen Amersfoort nog gehuldigd. Mevrouw Vogel diende dertien jaar als marketentster het Achtste Regi ment Infanterie te Arnhem. De begrafenis geschiedt donder dag 5. maart op „Rusthof" na een uitvaart in de R.K. kerk aan 't Zand in Amersfoort. 100.0000 KG. STRO VERBRAND. 100.000 Kilogram stro, die waren behulpzaam zijn bij het nemen van j opgeslagen in een kapschuur, toebe- beslissingen inzake nieuwe vestigin-horende aan de familie P. Schudde gen en bij de uitvoering van plannen ite Scheemdermeer, gemeente Mid- op dit gebied. jwolda (Gr.)'zijn gisteren verbrand. POSTSLUITINGEN SMALDEEL-V. De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr Ms Karei Doorman, Amsterdam, Gelderland en Zeeleeuw zijn als volgt vastgesteld: Key West: van 7 t/m 10 maart a.s. dagelijks te 13.00 uur. Curagao: 18 maart, 25 maart en 1 april te 06.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn p/a Amsterdam cs-Marine, voor welke instantie de sluitingsuren gelden. leraren in de psychologie en van de wetenschappelijke onderafdeling van psychologie-studenten „Exalibur". Zoals eerder is gemeld, is dit pro test gericht tegen het wetsvoorstel dat bezitters van het kweekschool diploma in staat zal stellen zonder colloquium doctum te worden toe gelaten tot de universitaire examens psychologie en opvoedkunde. De praesides van de onderafdelin gen van „Carolus Magnus" hebben zich ook uitgesproken tegen „iedere tendentie naar niveau verlaging van de toelatingseisen tot de academische examens". De paedagogie-studenten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam heb ben inmiddels afgezien van de pro test-actie, die landelijk is georgani seerd door de studentenvereniging „Niops". De studenten van de rijks-universn teit in Groningen hebben zich accoord verklaard met „Niops" actie, maar zullen, in tegenstelling met de andere sympathisanten, morgen (woensdag) wel colleges volgen. Zij zullen morgen echter een protestvergadering hou den in de geest van de actie. In Leiden is het nog niet mogelijk een duidelijk beeld te krijgen van het standpunt der psychologie-studenten. staan tengevolge van het feit dat twee jongetjes van ongeveer zeven jaar met lucifers speelden. Eind 1962 hoopt men gereed te zijn met de bouw van het Akademisch Ziekenhuis van de vrije universiteit aan de Amstelveense weg te Amsterdam. Het terrein van het ziekenhuis beslaat 41/» ha. °e bra.nliSJ!!,„de.,^htSdU/Jr D e studen t enfa c uit ei t heef t geen of. ficiële uitspraak gedaan en voor het overige heeft men de indruk dat de i meningen van de psychologen indi- De schuur is gelegen in de onmid- vidueel verschillen, hoewel de mees- I dellijke nabijheid van de strokarton- ten toch wel staan achter de lande- fabriek „De Toekomst". De bedrijfs- lijke actie van de NIOPS. brandweer van deze fabriek arriveer- j Men heeft echter geen gelegenheid de het eerst op de plaats van de gehad te demonstreren omdat er van- brand. Zij kreeg later versterking daag géén colleges in psychologie van de brandweren van Scheemda en i werden gegeven. Midwolda. De brand, die een grote Vanmiddag wordt door de Nederl. hitte veroorzaakte, heeft bijna de Studentenraad in Leiden een verga- gehele dag gewoed. De schade be- dering gehouden, waarop de kwestie draagt ongeveer 30.000. De gedu- j van het onderwijs-wets voorstel aan peerden zijn tegen brand verzekerd. 1 de orde zal komen. „Het ideale huis" onderdak in Londen Dr. Veldkamp wees er in zijn be toog voorts op, dat men in Nederland de totstandkoming van het Belgi sche ministerie voor de middenstand wel eens aangegrepen heeft als voor beeld om te betogen, dat ook in ons land de behartiging van de aange legenheden van de middenstand in het regeringsbeleid een afzonderlijk ministerie zou vergen. Volgens dr. Veldkamp behoeft het middenstands- De tweede middenstandsnota zal j Over het middenstandskrediet zei beleid in de Nederlandse staatkun- naar alle waarschijnlijkheid nog voor dJ- Veldkamp dat dit een voorlopige dige en sociaal-economische verhou- I afronding vindt m de middenstands- dingen een zodanig ministerie niet. het zomerreces van de nieuwe Twee- kredietbeschikking 1956 en een na- de Kamer bij haar aanhangig worden dere afronding in de binnenkort af kondigen middenstandskredietbe- Staatssecr. Veldkamp over middenstandspolitiek gemaakt. Dit deelde de staatssecreta ris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, vanmorgen te Utrecht mede, op een bijeenkomst van het j schikking 1959 en borgstellings- fondsbeschikking 1959. Sedert 1952 is het aantal krediet vormen uitgebreid speciaal met het ,oog op het centrale probleem voor kader van de katholieke Nederland- middenstand nl. de opvolging. In se Middenstandsbond. In tegenstelling tot de midden totaal werd er van 1952 tot nu toe aan 36000 middenstanders gegaran deerd middenstandskrediet verleend tot een bedrag van 300 miljoen gul- standsnota 1954 zal de tweede mid- derl) waarvan thans ruim 100 milr denstandsnota, volgens dr. Veld-'joen gulden uitstaat verdeeld over kamp, meer de nadruk moeten gaan ruim 14000 kredieten, leggen op de betrokkenheid van het tegen conclusies Commissie Koersen" De majoor der intendance H. Koop mann („majoor K") heeft aan de heer Th. Koersen, voorzitter van de naar hem genoemde commissie „On derzoek militair aankoopbeleid", verzocht, zo spoedig mogelijk Sprekende over het nijpende pro- te worden gehoord over de aan- Probleem der opvolging. midden- en kleinbedrijf in het alge mene sociale, financiële en econo mische beleid in het bijzonder in het licht van de structuurverandenngen, bieem van opvolging in het mid- koop van kooktoestellen en piat-on- die zich in onze volkshuishouding denstandsbedrijf zei dr. Veldkamp, /WH^ion nicmorio nv#r »nic«. >nfw« voordoen. Er waait, aldus dr. Veld- dat de jeued weer belanestelline kamp, op dit ogenblik een sterk li beralistische wind tegen de midden standswetgeving, hetgeen, volgens hem, koren op de molen is van de genen, die het ideaal van economi sche doelmatigheid, rechtvaardigheid en zedelijkheid menen te moeten zien in volkomen vrije en ongebon den concurrentie. Hiertegen moet,, volgens hem, krachtig stelling wor den genomen. Met de persoonlijke ondernemings vorm als een van de structuurele menten der volkshuishouding voor dat de jeugd weer belangstelling dient te krijgen voor het midden- standsbedrijf. Waar die belangstel ling afwezig is komt er, volgens hem, van de opvolging niets terecht. De overheid, zo zei hij, kan trach ten de nodige belangstelling te wek ken door het scheppen van gunstige voorwaarden voor het ondernemen in het midden- en kleinbedrijf. Maar als die voorwaarden worden gescha pen, doch de gegadigden weg blij ven, dan is er nog niets bereikt. Dr. Veldkamp acht het voorts wen selijk, dat ook de sociale voorwaar- ogen, moet daarbij aan de vrijheid den voor het uitoefenen van het mid zoveel ruimte worden gegeven als I denstandsbedrijf, geen belemmering (mogelijk is, maar moet ook de be- vormen in de keuzen tussen het mid- j perking aangelegd worden, die niet denstandsbedrijf en een andere gemist kan worden, zo zei dr. Veld- I functie. In dit verband pleitte hij I kamp. In dit licht moet men, vol- j voor een spoedige totstandkoming Heden wordt in de grote hal op Olympia te Londen de tentoonstelling „het ideale huis" geopend. De stand- gens de staatssecretaris, het karakter der weduwen- en wezenverzekering houders exposeren hun artikelen in een nagemaakt dorpje. He^ nagemaakte Blenheim paleis en kasteel der naoorlogse middenstandswetge- jen de algemene kinderbijslagverzeke- j Kamer zo spoedig mogelijk zijn ver- Warwick geven nog eens extra cachet aan de zaak. Iving bezien. 'ring. weer zal doen toekomen. derdelen, alsmede over enige andere punten, waarop naar zijn mening het rapport der commissie heeft gefaald. Voorts heeft majoor Koopmann aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal medegedeeld, dat hij zich ten onrechte aangetast voelt in eer en goede naam, door hetgeen de com missie heeft gesteld in haar slot conclusies over de wijze van behan deling van de aankoop dezer goede ren. Dit grieft mij temeer zo schrijft hij omdat de commissie mij juist over de achtergronden van deze twee zaken niet heeft gehoord en desondanks heeft gemeend, zich te mogen veroorloven om in dit met zoveel ophef bekend gemaakte rap port een algemene conclusie te trek ken betreffende de wijze waarop ik mijn .taak bij het DML heb ver vuld". Hieraan voegt hij toe, dat hij de

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5