S&j masTAD OPENING VAN OER HEIJDEN Scherp Kath. werkgevers beraadden zich op de ~~V<Wf f\eh $LM£LGAT Dood en begrafenis in het oude Egypte GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN VASTENSPIJS WOENSDAG 4 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Overheidssteun is geen St. Nicolaasactie De leden van de Alg. Kath. Werk geversvereniging, kring Leiden, zijn min een belangrijke zaak, zoals ieder een heeft kunnen opmerken uit de woorden van prof Romme, vorige week op het Overijssels appèl gespro ken. Prof. Romme heeft hierbij ge wezen op hetgeen er reeds is verwe zenlijkt: de jeugdspaarregeling met gisteravond op een bijeenkomst in j 200.000 deelnemers en 25 miljoen aan Hot Gulden Vlies geconfronteerd met de plannen, welke de KVP koestert aangaande de bezitsvorming, een be langrijk punt in het partijprogramma. De gasten op deze avond die, zoals de voorzitter, de heer J. A. E. Aalders, het uitdrukte, feitelijk reeds in de gelederen van de AKWV thuishoor den, zullen geen spijt van hun komst hebben gehad, want de terzakekun- dige inleider, de heer F. K. Lange- meijer, secretaris van de Sociaal Eco nomische Commissie van de KVP, heeft met z'n betoog een verhelderend licht op deze ingrijpende materie ge worpen. De heer Aalders hoopte, dat het „lekenapostolaat" van de AKWV, door 't uitnodigen van geïnteresseerde buitenstaanders, zou leiden tot het lidmaadschap van de vereniging. De heer Langemeijer ging in zijn causerie in op verschillende vragen, welke rechtstreeks of zijdelings met de bezitsvorming zijn verbonden. Veel aandacht besteedde hij aan de eigen dom en over de medezeggenschap van de arbeider in de onderneming. De medezeggenschap wordt niet uitslui tend nagestreeft door bezitsvorming. Ook de winstdeling is niet recht streeks verbonden aan de bezitsver- ming, deze moet dienstbaar aan de bezitsvorming worden gemaakt. Spr. wees er met nadruk op, dat de bezitsvorming het verantwoordelijk heidsgevoel en het besef van vrijheid bij de werknemer bevordert. Hij stel de evenwel voorop, dat er bij bezits vorming geen behoefte bestaat om voor St. Nicolaas te spelen en in het wilde weg geschenken uit te delen. Allereerst moet de arbeider zelf spa ren waar bovenop de bereidheid van de regering steun kan verlenen door fiscale verlichting en het bedrijf zijn werknemer tegemoet kan komen met toeslagen. Het heeft geen zin, mensen die niet met hun loon weten om te springen, enig bezit te geven, omdat hier elk verantwoordelijkheidsgevoel ontbreekt. De regering moet niet dringen in de richting van bezitsvorming. Er moet voor ieder een vrije keuze zijn. Zij kan alleen, zoals dit door de KVP wordt voorgesteld, de bezitsvorming aantrekkelijker maken. De bezitsvor ming zit het verwezenlijken van an dere sociaal-economische wensen niet dwars. Wanneer in een bedrijfstak als geheel geen ruimte is voor een loonsverhoging kan het goed moge lijk zijn, dat in bepaalde ondernemin gen winstdelen aan werknemers kun nen worden uitgekeerd Tenslotte betoogde de heer Lange meijer, dat voor de KVP bezitsvor ming niet het begin en het einde van alle goeds betekent. Het blijft niette- kapitaal. Voor de deur staat de ge- premieëerde ambtenarenspaarregeling en in voorbereiding zijn andere rege lingen, welke het sparen bevorderen. Met het uitzicht op deze voorzienin gen hoopt de KVP straks na de ver kiezingen een vernieuwing te bren gen in onze Nederlandse maatschap pij- Gedurende de ziekte van pastoor Auxentius van Schalen is tot waar nemend pastoor van de St. Leonar- dus-parochie benoemd pater Aloyi- sius Bodewes. Wij vernemen nader, dat de toe stand van de pastoor redelijk voor uitgaat. WIJZIGING STEMBUREAUS TE LEIDEN de nieuwe Lammebrug met alle bij- In een uitgebreide discussie ging de heer Langemeijer nog nader op enkele punten in, waarbij bleek, dat er hier en daar nog wel wat geschaafd zal moeten worden voordat beide par tijen werkgevers en werknemers zonder verdere kwestie aan het proces der bezitsvorming gaan deel nemen. De kiezers, die tot nu toe hun stem uitbrachten in het stembureau geves tigd in het Stadhuis, ingang Bree- zingen diënen t" v^e/en' komende werken opgedragen aan de Stadhuis, ingang Stadhuisplein, en de I kiezers, die hun stem uitbrachten in'. de school aan de Pieterskerkstraat Ugm,u hleron?er genoemde straten, dienen zich nu te vervoegen in het th™ moeten vervoegen in het gymnastieklokaal gelegen aan hetdaarachter vermelde stembureau Pieterskerkhof tussen de nummers Kernstraat en Verdamstraat School 4a en 4c. Het stemlokaal voorheen gevestigd aan de Middelstegracht 119, WERKEN LAMMEBRUG GEGUND N.V. Aann. Mij v/h Hillen en Roosen Thans is door de Prov. Waterstaat ui' Amsterdam, voor 549.000, het maken van de onderbouw voor ingang Üiterstegracht, is bij verkiezingen gevestigd in het Evan gelisatiegebouw, Middelstegracht 3. Voorts zullen de kiezers, woonach- Lezing in Leiden vuur. Hij wordt opgenomen onder de Cobetstraat, Fruinlaan, de Laat de Kanterstraat, P. J. Blokstraat en Zoe- terwoudse Singel School Roodenbur- gerstraat la. Boshuizerlaan, Muldersstraat en Telderskade School Telderskade. Kapwedstrijd Gisteren werd te Leiden in de bo venzaal van café-restaurant Zomer- zorg een onderlinge wedstrijd in het herenkappen gehouden door de VF CK, afd. Leiden. De uitslag was: le pr. de heer Spruyt 292 pnt.; 2e pi\de heer Plu 292 pnt.; 3e pr. de heer rtper 272 pnt. K1 a ver j as w edstr ij d Gisteravond speelden de vier pa rochies vdn K.A.B.-wijken, voor de uaersKaae acnooi leiae^xaae klaverjas wisselbeker in het St. An- Fajckstraaf1 JuH^mastraat Louise de I°n'us Clubhuis. De Hartebrug-wijk r aickstraat. junanasiraai, Louise ae w w van hplror Colignystraat, van der Duynstraat. Prins Hendrikplein, Waldeck Pyr- montstraat School Maresingel 54, in gang Marnixstraat. De kiezers, woonachtig in woonwa gens en woonschepen zullen thans hun stem kunnen uitbrengen in het stembureau in de omgeving van lig- Burgerlijke Stand Geboren; Hermanus Jacobus Pius Franciscus Antonius Maria zn van H. J. Nijhuis en C. de Geus; Thomas Herman zn van R. van Kuipers en E. Boddé; Gerrit zn van A. Vergeer en G. Houtman; Ferdinand Dirk Christiaan zn van M. C. Hansen en E. de Bruijn; Pieter zn van A. M. Hus en M. van der Bent; Ronald Hui-bert zn van H. A. Koenen en H W. Guldemond; Frederik zn van D P. Kuyvenhoven en W. A. Teske; Jozeph Theodorus Maria zn van J G. Opstal en P. M. A. van Nobelen Overleden; J. H. Iesberts 69 jaar, man; L. C. Piket 47 jaar, echtgenote van P. J. J. Zaalberg; A. M. van Ger- ven 44 jaar, vrouw; C. van den Heu vel 72 jaar, man; L. van den Wijn gaard 74 jaar, echtgenote van T. D J Welling. POTLOOD EN GEEST No. 513. Horizontaal; 1. Indische moerasplant, 4. hetzelfde, 7. alvorens, 9. telwoord, 10. zwemvogel, 11. sneeuwschaats, 15. voorstellen, 18. vorderen, 19. meisjesnaam, 20. foefje (Indonesië). Verticaal; 1. partijgenoot van de Duitsers in de 2de wereldoorlog, 2. lust of zomerhuisje, 3. biersoort, 4. onbep. voornaamwoord, 5 samen klank van drie tonen van een octaaf (muziek), 6. korf, 8. afgesloten be bouwd veld, 12. wisselborgtocht, 13. gem. in N. Brab., 14. vlug, 16. meis jesnaam, 17 vrouw van Jacob. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: 1. vervolg, 8. loens, 10. es, 12. ert. Over het onderwerp „Dood en be grafenis in het oude Egypte" hield dr. J. Zandee uit Utrecht gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oud heden. De Egyptenaar heeft, als ieder j mens, de dood gevreesd. In het on-1 deraardse dodenrijk wachtte hem i een somber lot. Hij kon er belaagd worden door demonische vijanden, j Dit is de dualistische opvatting van de dood. De Egyptenaar is hier niet i bij blijven staan. Aan het leven der natuur, de vegetatie, ontleende hij de mogelijkheid van een verrijzenis uit de dood. Dit is de monistische opvat ting. Twee goden, die voor de dode van betekenis waren, zijn Osiris en Re. Osiris is het prototype van de gestor vene, die uit de dood verrijst. De zonnegod Re gaai in het westen in het dodenrijk onder, maar verrijst elke morgen opnieuw in het oosten. De mens hoopt op een plaats in de zonneboot, om met de god te kunnen verrijzen. Door het bezit van ver schillende vormen van de ziel kon de I mens na de dood blijven voortbe- j staan. Eén van die zielevormen is de j ach-vogel, vertegenwoordigend het I verheerlijkt bestaan in de hemel. De j ba vliegt rond op aarde en verzamelt voedsel voor de dode. De ka is de I genius, de schutsgeest. In de oudste tijd werd het lichaam eenvoudig in de aarde gelegd. Daarna kennen wij verschillende typen van i grafgebouwen zoals de pyramide en I de mastaba. De dode leefde voort in zijn graf, ook door de spijsoffers, die hem werden gebracht. De magische symbolen op de doodkistt schonken hem leven. De gebruiksvoorwerpen, het voortbestaan mogelijk maken. De mummie. sterren. Hij wordt vrijgesproken voor 0f standplaats gevestigd. Dus niet de dodenrechter Osiris, die oordeelt meer centraal in het stembureau aan naar de werken. ae Hooglandse Kerkgracht 20a. Donderdag 5 Maart 's avonds 6 uur Tearoom-Resiaurarti Breesiraat 85 Leiden 's middags om 3 uur vindt officiële opening plaats waaraan een recep tie verbonde.. is va*i 34.30 uur. Het belangrijkste element in het begrafenis-ritueel was de mummifi catie. De mummie was het lichaam van de dode mens zelf. Zonder dit lichaam kan hij niet leven. Door li- baties en onder ceremonieel werd (Advertentie) DR VAN TONGEREN HOOGLERAAR Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben dr. H. A. E. van Tongeren te Oegstgeest met in gang van 1 september 1959 benoemd tot buitengewoonhoogleraar in de fa- de mummie weer tot leven gebracht.JTSSSSiSJ" °D" rinnr rfpplnnmo non Ho nnccipcnplpn" aerwiJS in ae OaCieriOlOgie. Door deelname aan de „passiespelen' van Orisis ontving de mens het le ven, dat over de dood triomfeert. Omtrent het hiernamaals beston den verschillende voorstellingen. In de andere wereld zijn vruchtbare velden. De verrezen dode ploegt daar en zaait er. Hij haalt een rijke oogst binnen en lijdt geen honger. De boomgodin laaft hem uit haar krui ken met koel water. Hij weet de rechte weg te kiezen, die hem vei lig leidt langs een poel met helle- Dr van Tongeren werd in 1912 te Rotterdam geboren. Hij studeerde veeartsenijkunde aan de rijksuniver siteit te Utrecht. In 1938 legde hij het veeartsexamen af. In verband met zijn belangstelling vooj het weten schappelijk onderzoek oefende hij slechts tot 1939 de practijk van vee arts uit. Zijn wetenschappelijke ar beid werd doorkruist door het uit breken van de oorlog. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest als direc- Zaandam en als hoofd van de buiten dienst van het openbaar slachthuis te Leiden, werd hij in 1948 benoemd als bacterioloog en experimenteel pa tholoog aan het instituut voor prae- ventieve geneeskunde te Leiden. In 1949 werd hij tevens assistent aan de rijksuniversiteit te Leiden, speciaal belast met de verzorging van het practicum bacteriologie voor medi sche studenten. Sedert 1955 verzorgt dr. Van Tongeren ook aan de vrije universiteit een dergelijke practicum. In 1951 promoveerae dr. Van Ton geren aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de veeartsenij kunde op het proefschrift „An ex perimental study on influenza and secondary staphylococcal pneumonia in mice". Van de hand van dr. Van Tongeren verscheen een groot aantal publica ties, zowel op het gebied van de vee artsenijkunde als op dat van de pa- teur van het openbaar slachthuis te thologie van de mens. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 19 T.M. 25 FEBR. 1959 H. P. C. Creyghton en fam., autover huurder, Wiaxcü Beckmanstr 29; F. Vermeeren en fam., militair, Vijf Mei- plein 188; E. Beemer en fam., adm. amb tenaar, Jul. v. Stolberghof 4; T. G. Ne- genborn en fam., Pieterskerkhof 3; A. L. van Wesemael en fam., wetensch. ambtenaar, Boshuizerkade 12; A Riet dijk en fam., letterzetter, Vijf Meiplein 26; H. T. van Hensbergen, Haagweg 56; M. A. Filippo geb. Ummels, Hoge Rijn dijk 198; H. F.Uppo, Janvossensteeg 52; J. Meester, hulp i. d. huish. St. Joris- steeg 14; O. E. Verrijn Stuart, Rapen burg 103; J. van de Lagemaat, gezins hulp, Rijnsburgerweg 8b; W. Rooden- burg geb. Henneveld, inpakster, Lage Morsweg 63; R. F. P. J. Dahmen, Witte Singel 47; J. L. Feijen, huishoudkun dige, Rijnsburgerweg 10; A. M. C. van Mourik, 11 verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M. Bisschop, kantoorbediende, Leu- venst-r. 7; J. G. Thomassen, gezinsver- zorgster, Rijnsburgerweg 86; M. A. Dijkshoorn, 11 gezinsverzorgster, Rijns burgerweg 86; L. van Wijngaarden, ge zinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; C. de Kruiff, leraar, Fagelstr. 32; J. H. J. Verhoeven, varensgezel. Waardgrt. 128; J. L. de Roode, nulitair, Titus Brands- malaan 50; C. Allan, analiste, de Laat de Kanterstr. 32; N. W. Heimenng, li. verpleegster, Boerhaavelaan 2; D. Li bot Thorbeckestr. 51; F. A. Seller geb. Spie- 13. ka 14. s.é 16. dra 17. pompa- 13; L L. Mooij doer, 18. ros, 19. niet, 20. e.p., 21. eed, man gezinsverzorgster. Rijnsburgerweg 22. te, 24. menie, 25. aandeel. Verticaal: 2. el, 3. roe, 4. verba zend. 5. ont, 6 .L.S., 7. gesprek, 9. Maarten, 11. stoop, 13. kreet, 15 Ems. 16. dom, 21. een, 22. die, 24. ma, 25. Ee. 86; J. R. Jonkers, Zoeterwoudse Singel 46; H. L. Jonkers, Zoeterwoudse Singel 46; E. R. Gibbels, Franchimontlaan 13; H. W. Jansen, huishoudster, Noordeinde 50; C. van der Plas, 11 gezinsverzorgster Rijnsburgerweg 86 H. Boogaard, gezins helpster, Rijnsburgerweg 86; H. C. van den Eikhoff geb. van Thiel, Seringen- str. 42; G. van der Heijden, rijksambte naar, Calandstr. 54; A. C. C. van Stave ren, hulp i. d. huish., Boerhaavelaan 42; S. Steensma, schrijfm. monteur, Dam- laan 3; M. T. van Bellen, monteuse, Damlaan 3; H. M. H. Smit, gezinshulp, Rijnsburgerweg 86; A. Westra, Acacia- str. 3; P. Moor, verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; E. Hanzon, Kort Rapenburg 20; G. K. Swartsenburg, schrijfm. mon teur, Franchimontlaan 64; A. M. Bogaart chem. analist, van 't Hoffsr. 45; Z. Ku- lescha, wetensch. ambtenaar, Burggra- venlaan 245; W. A. van den Bogaard, militair. Hoogl. Kerkgrt. 56; E. M. Hooy- kaas, Gerrit Doustr. 1; E. Harinck, v. Vollenhovenplein 98; G. W. C. Broek huis, Boerhaavelaan 7; J. H. Groothedde Hoge Morsweg 132; P. M. de Vries, on derwijzeres, Ketelboetersteeg 7a. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 19 T.M. FEBR. 1959 W. de Jongli en fam., Gangetje 10, Rotterdam, Witte van Haemstedestr. 19; W. C. Mol geb. de Geus en fam. Tul- penstr. 17, Voorschoten, Dobbeweg 21; B. Buma en fam., v. Vollenhovenpln 24, Irak; J. de Roode en fam., Mulderstr. 37, 's Gravenhage, Stuyvesantplein 12; T. H. J. Vleghert en fam., Zwarte Pad 19, 's Gravenhage, Fred. Hendrikstr. 22; J. van Noorden en fam., Soembastr. 50, Rotterdam, v. Wijngaardenlaan 96: H. Hutten en fam., a.b. Utr. Jaagpad t.o. 57, Amsterdam, a.b. ms „Emanuël" ligg. Oranje Sluizen; G. J. Smit en fam., Stille Rijn 7, Alkmaar, Koorstr. 53; T. Iskandar en fam., Rijnsburgerweg 101, Indonesië; B. de Zwijger en fam., Hoef- str. 4a, Amsterdam, Jan Evertsenstr. 31; K. van der Hoeven en fam., Burg- gravenln 155, Amsterdam, Middenweg. was in het bezit van deze beker en door een gezellig en vurig spel was het de St. Petrus en Lodewijk, die voor dit jaar in het bezit kwam van de beker. Het was een zeer prettige wedstrijd. De uitslagen luidden: St. Petrus en St. Lodewijk 28363 punten; St. Leo- nardus 27180 pnt.; Hartebrug 27029 pnt.; St. Jozef 26260 pnt. Voor elke parochie waren nog 4 persoonlijke vleesprijzen aanwezig wat zeer in de smaak viel. Vrijdag 5 maart zal in de Stadsge hoorzaal voor de Leidse Kunstkrink „Voor Allen" optreden de beroemde Spaanse cellist Caspard Cassado met aan de vleugel Lowell Farr. Het gevarieerde programma bestaat uit werken van J. Chr. Bach, Van Beethoven, Brahms, Hindemith, Fau- ré en Cassado. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej. M. E. v. d. Tas te Den Haag. Leidse agenda WOENSDAG, 4 MAART K&O-Rotterdams Toneel. „Spotgees ten" Leidse Schouwburg, 8 u nam. Rozenkranskruistocht, St Petrus- kerk 6.45 u nam. Leidse Akademisch kunstcentrum. Opening tentoonstelling, Universi teitsgebouw, Rapenburg. Jongeren Haagwegparochie. Repeti tie passiespel „Sponsus Sanguinum" Parochiehuis Haagweg, 8 uur nam. DONDERDAG 5 MAART Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden vervolgcursus 8 uur n.m. R.K. Lyceum. ZATERDAG, 7 MAART E.H.B.O. Raad Leiden. Bedrijfs- E.H.B.O. wedstrijden 3.30 uur n.m. Loge gebouw Steenschuur 6 Leiden. Apothekersdiensten. Leiden: Apo theek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Oegstgeest; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: „De Grafische". Werkd. 104 uur, 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Lakenhal; „Schatten van het Mau- ritshuis". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur nam. (tot 3 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 104 uur; 's zondags 14 na.n. (tot 2 maart). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Leids Akademisch kunstcentrum, Tentoonstelling schilderijen, goua ches en tekeningen. Universiteitsge bouw (4-24 maart). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 4 Maart 1859 Advertentie: Al wie 3J.75 over heeft voor wat elders a f 8 of 9 wordt berekend, die late, even als ik, 500 adreskaartjes drukken by den heer Straatman in de Korenbrugsteeg. Al wie eene bestelling doet van f 50 a f 60 aan schrijf behoef tenen Id- ter eene rekening wil ontvangen groot f 237.60, die wende zich tot denzelfden. St., maar doe tenslotte als ik en late er hem mede in de maag zitten, zich voor verdere schade hoedende S. F. Groen, Oud docent aan het gymn. alhier. „Genees mij, Heer, want ik ben krank" (Psalm 6). „Huiche laars, wel naar waarheid heeft Isaias van u voorzegd: dit volk eert Mij met de lippen, maar hun hart is ver van Mij". (Evangelie). Laatste Berichten DE MOORD OP ABBé COCHU De auto van de bij Amiens ver moord gevonden kath. geestelijke Cochu, een 2CV, is dinsdagavond door een jonge man in een straat te Lens achtergelaten. Het lijk van de abbé, dat vier ko- gelwonden, in hoofd, maagstreek en links en rechts in de borst vertoon de, is zaterdag j.l. in een bos bij Amiens door een jager ontdekt. De vermoorde was sedert de voorafgaan de zondagavond uit zijn parochie te Amiens afwezig geweest. Bij het iijk waren sporen van autobanden ge vonden. Men meent te kunnen vast stellen dat zich geen worsteling heeft voorgedaan Mogelijk is de abbé. zit tend in zijn auto, gewond en daarna naar de plaats waar het lijk ontdekt werd, gebracht. 235; J. C. Kasteelen, geb. Sinteur, P. Krugerstr. 22a, 's Gravenhage, Apel- doornselaan 63; M. J. T. Nuvelstijn, Rijnsb. weg 10, Rotterdam, Koornwaard 17; J. A. van der Reijden, v. d. Werfstr. 69, Nijmegen, Marie Curiestr. 60; W. F. J. Kasteelen, Morsstr. 40a, 's Graven hage, Apeldoornselaan 63; L. Paauw, Casino W. de Zwijgerln 191, Horst, Kamp America; M. C. van Tongeren-Knosz, Lido: Marnixstr. 131, Eindhoven, Strijpsestr. Luxor. 144; C. M. Meeuwissen geb. Schouten, I Sumatrastraat 173, Sassenheim, Char-1 bonlaan 22; H. J. de Jongh, Gangetje Irianon: 10, Rotterdam, W. v. Haemstedestr. 19; Rex: J. de Jongh geb. de Feij, Oude Rijn 6. Rotterdam, W. v. Haemstedestr. 19; G. C. Perreijn, Hoge Rijndijk 238, Hazers- woude, Rijndijk 203; C. H. Moor, Rapen burg 7, 's Gravenhage. v. Hoytemastr. 23; H. Kniest geb. Honders, Piet Hein- str. 8, Sassenheim. A. v. Leeuwenlaan 15; J. Wijnands, Rijnsb.weg 10; Vlissin- fen. Groenewoud 57; H. Schouten geb. peelman. Boommarkt 11, Oegstgeest, Hazenboslaan 38; A. H. van Teijlingen geb. Vermeer, Kanaalweg 13^ Leiderdorp BIOSCOPEN. D films in de week van 27 febr. tot 6 maart zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: „Terwijl Parijs slaapt", strikt volwassenen. „Adam en Eva", 18 jaar. „De tien geboden", alle leeftijden. „De Vikings", 14 jaar. „Klop maar op een deur", 18 jaar. (Donderd.: „Je kunt 't toch niet meenemen", alle leef tijden). VOORSCHOTEN Scheepsberichten AAGTEDIJK 3 rede Zanzibar. ABI- DA (t) 3 v. Curasao n. Pta Cardon. ALGOL 4 te Montevideo. ALPHAC- CA 4 te Boston. ALUDRA 3 v. Khor- ramshar n. Basrah. AMSTELVEEN 3 Golf van Suez n United Kingdom. ARENDSDIJK 4 te Le Havre. BONI- TA 4 te New Orleans. CALTEX UTRECHT (t) p. 3 Aden n. Rastanu- ra. CARTAGO 5 te New York verw. COLYTTO 6 te Los Angeles verw. CRADLE OF LIBERTY (t) p. 3 Pt Elisabeth n. Philadelphia. ETREMA (t) p. 3 Kp Matapan n. Istanbul. FRIESLAND p. 3 Acapulco n. Los Angéles. KERKELIJK 4 te New York. KIELDRECHT 4 te Boulogne n. Antwerpen. KORENIA (t) te Pta Cardon. LAARDEliXERK 3 te Ant werpen. LEUVEKF.RK 3 v. Bombay n. Cochin. MAASDAM 4 te Fort de Fiance. MARON 3 v. Curagao n. Ma- racaibo. MATARAM 3 v New York n. Philadephia NAESS COMMAN DER (t) 4 v. Port Said n. Fawley. NIEUW AMSTERDAM 4 te Havanna OSIRIS 4 te Quanta. POLYPHEMUS 4 te Charleston. PRNS DER NEDER LANDEN 4 te Cartagena. PRINS WILLEM III 3 van Le Havre n Ant werpen. REZA SIIAH THE GREAT (t) 4 te Bander Mashur. RIOUW 3 v. Singapore n. Balikpapan. ROTTI 3 v Marseille n. Genua. SALATIGA 3 v Kuwait n. ^badan. SCHIELIJK 3 v. New York n. Philadelphia STAD ARNHEM 3 te Gent. STATUE OF LIBERTY (t) p. 3 Kp De Goede Hoop n. Philadelphia. STENTOR 3 v Pt. Ordaz n. Paramaribo. TABlAN p. 3 Tunis n. Alexandrië. TEIRESIAS 3 v. Pt Swettenham, 4 te Singapore. TRITON p. 3 Azoren n. Londen. UTRECHT 4 te Aden. WATERLAND 3 v. Bahia n. Las Palmas. WIEL- DRECHT (t) 3 v. Aruba n. Norfolk. ARGOS 4 v. Haifa n. Izmir. BALI 4 te Napels. CERONIA (t) 5 v. Bris bane te Geelong verw. DIEMER- DIJK 4 te Antwerpen. LAAGKERK 4 te Marseille. RAKI 3 v Seattle n. Vancouver. STAD ARNHEM 3 te Melilla. ABBEDIJK 4 te R'dam. ALKMAAR 3 v. R'dam n. Thameshaven. BENIN- KUST 4 v. A'dam n. West Afrika. FRAVIZO 3 te A'dam. HECTOR 3 v. R'dam n. Antwerpen. KERMIA (t) 3 v. È'dam n. Donges. KREEFT 4 v. R'dam n. Narvik. MEMNON 4 te A'dam. MONTFERLAND 3 v. A'dam n. Zuid Amerika. NANUSA 4 v. A dam n. Hamburg. OOSTKERK 4 te R'dam. ORANJE NASSAU 3 v. A dam n. Bremen. PRINS WILLEM II 3 te R'dam. Pinksterbloem 38; H. Bink, de Gene stetstr. 98a, Tilburg, Bredaseweg 230; R. K. J. Koumans, Morsweg 66, Zuid Afrika; P. J. Glijn, Gerard Brandtstr. 9 Amsterdam, Europaplein 89 IV; J. O. Robinson geb. White, Sterrenwacht 5, Groot Brittannië; C. J. W. Gravendaal, van 't Hoffstr. 45, Rotterdam, Burg. Bau- manlaan 90b; R. Hoorens van Heynin- gen, Steenschuur 18, Rotterdam, Dorps weg 449; D. M. D. Beutler geb. Steegh, Steenschuur 2. Amsterdam, Helmholtz- str. 40 II; J. A. M. Annink, Wasstraat 34, Borne O, Nieuwe Kerkstr. 6; A. J. M. Oosterom, Witte Singel 27. Wagenin- gen, Kortenburg 4; E. Bax, Witte Sin gel 27, Assendelft. Kanaalweg 12; J. Jansen geb. van Atten, Toussaintkade 29a. Katwijk, Noordwijkerweg 64; D. J. Benschop. Rfjnsb weg 10. 's Gravenhage Klepstr. 28; A. Smit, J. de Wittstr 56, Oegstgeest, v. Wassenaerlaan 20; J. H. Bouwman. Sumatrastr. 42a, Arnhem, Boulevard Heuvelink 102 a; S. Heet- veld, Marnixstr. 18, Voorschoten, Fred. Hendriklaan 44; W. C. van Leeuwen, Koningstr. 28, Noordwij k, Trompstr. 3a. HET ONDERWIJS AANGEPAST AAN HET KIND. „De kleuterschool is de juiste voorbereiding op de lagere school", aldus drs P. J. Stolker, psycholoog, in het Cultureel Centrum te Voor schoten waar hij sprak voor een groot aantal leden van het Wit-Gele Kruis. De kleuterschool geeft het jonge kind een bepaalde taak, een speel- taak. Het kind wordt alvast in eni ge vrije banen geleid; banen welke beslist niet te strak omlijnd mogen zijn, anders wordt een aanslag ge pleegd op de verbeelding van de kleuter. De ouders moeten zich niet gelukkig prijzen, wanneer hun kind gelukkig jarig is en het met vijf ja ren reeds naar de „grote" school kan gaan. Het kind moet schoolrijp zijn, anders wordt het een blijvende teleurstelling voor ouders en kind. Diep ging de spreker in op het werk van de B.L.O.-scholen, en wees op gen ,weer op maandag. het wanbegrip dat er bij velen heerst, dat deze school alleen voor geestelijk onvolwaardige kinderen gemaakt is. Een kind, dat door diverse omstandig heden niet in een gewone klas mee kan, maakt een zeer grote kans op de BLO-school een normale leergang te kunnen krijgen. Een der voordelen van het BLO-onderwijs is wel, dat de leerstof aangepast is aan de intel ligentie der kinderen. Het deprime rende „zitten blijven" is op deze school niet mogelijk. Alleen door het eigenbelang van sommige ouders, wordt minder begaafde kinderen veelal een goede ontwikkeling ont houden. Spr. is een groot voorstander van „ouderavonden" op scholen. Het gros der ouders weet niet wat er op de school met hun kind gebeurt; ze springen alleen op wanneer er cri- tiek te leveren is op de school. In een zeer levendig debat werden o.a. vragen gesteld over de voorlich ting en de verveling bij kinderen. Deze zeer leerzame avond, geleid door een bijzonder begaafd spreker, vindt zijn vervolg over veertien da-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2