3)e &2idóe(Boti/ïci/»tt Njassaland in rep en roer tegen het gezag DIPLOMATIEK OVERLEG IN HET WESTEN Strijd tegen kwaadaardige organisatie ONLUSTEN EISTEN 26 DODEN Macmillan in Engeland teruggekeerd ONTWAKEND AFRIKA Vanavond langs de maan Franse geestelijke vermoord Geen nieuwe golf van repatrianten HOE Aanhoudend zacht o r r e 11 j e innsbruck Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 4 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14652 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. ƒ0.59 p. w., ƒ2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart, franco p.p. f8. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 In Njassaland zijn dinsdag bij ongeregeldheden in totaal 26 negers gedood en velen gewond. De gouverneur van dit Britse protectoraat heeft zoals gemeld de noodtoestand afgekondigd. Het „Afrikaanse Nationale Congres" een organisatie van inheemsen, is verboden en 149 van zijn leiders zijn aangehouden. Minstens vijftig van hen, onder wie de voorzitter dr. Hastings Banda, zijn per vliegtuig naar elders overgebracht. Een Brits Lagerhuislid, Stonehouse, die bij een rondreis door de federatie van de twee delen van Rhodesia en Njassaland het laatstgenoemde gebied wilde bezoeken, werd op last van de federale overheid als „ongewenste immigrant" in een vliegtuig naar Dar-es-Salam, de hoofdstad van Tangan- jika, gezet. De socialistische fractie reageerde hierop met gejoeL Verdeelde reacties. De Britse pers is over de gang van zaken in Njassaland verdeeld. De „Times", de „Manchester Guardian", de „News Chronicle" en de „Daily Herald" zijn van oordeel, dat de maatregelen van de overheid in de federatie van Rhodesie en Njassaland van een twijfelachtige politieke wijs heid getuigen. De „News Chronicle" schrijft o.a. dat „de poging van de federale regering om de politieke oppositie van de Afrikanen te onder drukken een tarting van de democra tie is en de theorie van een deel genootschap van dè verschillende rassen belachelijk maakt, waarop de federatie heet gebaseerd te zijn. Het blad doet een beroep op de minister van koloniën Lennox-3oyd om te verklaren, dat de Eritse regering haar belofte houdt om, als volgend jaar de status van de federatie wordt bepaald, de wens van de bevolking der protectoraten te aanvaarden. Bladen als de „Daily Express" en Makarios en de Eoka Aartsbisschop Makarios heeft dins, dag op een persconferentie te Nico sia, de eerste sedert zijn terugkeer, verklaard, dat hij de leider van de verzetsorganisatie Eoka, Grivas, nog niet had gezien en nog geen contact met hem had gehad, maar hem vóór diens vertrek uit Cyprus zou willen ontmoeten. De wapens van de Eoka De premier van de federatie, sir Roy Welensky, noemde in een ver klaring „het Afrikaanse Nationale Congres" een „kwaadaardige organi satie die geleid wordt door mannen, die op macht uit zijn". Het Congres maakte volgens hem gebruik van de „Afrikaanse vrees voor tovenarij" en het zou door mid del van intimidatie zijn doel trach ten te bereiken. Een Amerikaanse zendeling en zijn echtgenote hebben dinsdag in Tan- ganjika verklaard, dat zij hebben moeten vluchten voor leden van de Congrespartij, die hur gedreigd had den de zendingspost te Mboela in Njassaland in brand te steken. De zendeling zei, dat een grote groep negers iedereen, die voor de zending werkte, tot zelfs kinderen toe, heeft bedreigd. In de streek van Blantyre en Limbe zijn ongeveer honderd mensen aan gehouden. In beide steden wordt in enige industrieën niet meer gewerkt, doordat de Afrikaanse arbeiders, met bezittingen op fietsen geladen, het land zijn ingetrokken. De Britse minister van koloniën Lennox-Boyd heeft dinsdagavond in het Lagerhuis gezegd, dat de rege ring van Njassaland een paar dagen geleden inlichtingen heeft gekregen volgens welke het Afrikaanse Natio nale Congres plannen had opgesteld voor moorden op blanken, Aziaten tiek op het optreden ^ran dr. Hastings Banda. Het eerstgenoémde blad is van oordeel, lat geheel Engeland achter de besluiten van sir Roy We lensky zal staan. ONRUST IN NYASALAND 0p vele punten oneens De Britse premier Macmillan en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn gisteren per vlieg tuig van Moskou in Londen terugge keerd. Bij het afscheid cp het Moskouse vliegveld waar Macmillan dezelfde opvallende witte bontmuts droeg, die na zijn aankomst in Moskou zoveel „school" heeft gemaakt in Engeland hield Chroesjtsjef een toespraak die door radio-Moskou werd uitge zonden. De Rus sprak de wens uit dat „de heerlijke zonneschijn van deze dag onze planeet mag verwarmen en en gematigde Afrikaanse leiders op het ys doen smeiten om vrede te grote schaal. De minister sprak van plannen voor een bloedbad. Hij zei geen nadere gegevens te kunnen ver strekken over de inhoud van de in lichtingen en tvenmin over de bron ervan. L zijn niet te miskennen. Nu hier dan daar geeft de zwarte man te kennen, dat hij de toestand niet lan ger aanvaardt en dat hij bereid is ge weld te gebruiken om daarin veran dering te brengen. Noord-Afrika heeft zich reeds voor een groot deel onttrokken aan de voogdij van de blanken. Egypte is onaihankelijk evenals Marokko en Tunis, in Al- gerië wordt al jaren verbitterd ge vochten. De Franse voormalige kolo niën hebben gekozen voor een soort Gemenebest-verhouding met 't Fran se moederland, behalve Frans Gui nea, dat de onafhankelijkheid koos. De Soedan is pas een vrije staat ge worden, Somaliland zal weldra vol gen. In de Franse Kongo is het zo pas tot relletjes gekomen, waaraan on lusten in de Belgische Kon- 0 go vooraf waren gegaan. Thans komt er onrust in Njassaland en Rhodesië. Wij nemen maar een greep; er zullen nog wel meer syn. tomen aan te wijzen zijn. Maar het is duidelijk, dat er overal iets gaande is. Nu moet men niet ge neraliseren en iedere uiting van ver zet op rekening zetten van een ont wakende drang naar zelfregering. Zelfs zijn verschillende relletjes niet eens gericht geweest tegen de blan ken, die toch wel in de eerste plaats beschouwd worden als ,de onder drukkers". De oorzaken van de on tevredenheid liggen vaak op geheel verschillend terrein; soms zijn het stamveten, soms religieus fanatisme, waarvan dan de missies te lijden heb ben. Maar hoe verschillend geaard de uitingen van verzet ook mogen zijn, zij zijn stuk voor stuk tekenen aan de wand, dat de Afrikanen rijp wor den voor opstandige gevoelens. Wat nu nog ongeorganiseerd is, kan straks georganiseerd worden tot een mas sale drang naar zelfstandigheid. Wan neer zo'n ontwikkeling langs geleide lijke banen verloopt, kan men er niets op tegen hebben, maar het is ook mogelijk, dat het met schokken gepaard gaat en langs wegen, welke gevaarlijk zijn. Opvoeden is een moeilijke taak, maar volken opvoe -den en leiden naar een betere toe komst is nog moeilijker. Laat men ze evenwel zichzelf opvoeden, dan is het gevaar van een wilde opgroei al te groot. stichten. Wij hoorden uw mening en den ken deze begrepen te hebben zoals u de onze begrepen heeft. Als wij hardnekkig zijn over een Duits vre desverdrag en West-Berlijn is dat al leen om de sporen van de laatste we reldoorlog uit te wissen. Geschillen kunnen slechts door onderhandeling bijgelegd worden en geleid door het V. N.-Handvest. Wij aan de spits dra gen grote verantwoording en moeten alles doen om oorlog te vermijden. Goede reis dan en tot weerziens. Kort voor zeven kwam Macmillan dinsdagavond per vliegtuig bij Lon den aan. Bij zijn aankomst verklaar de hij: „Over vele belangrijke kwes ties waren wij het niet eens, maar wel en dat vind ik het belangrijk ste over het feit, dat deze ernstige vraagstukken betreffende de toe komst van Midden-Europa moeten worden opgelost door onderhandelin gen en niet door gebruik van geweld. Voorts maakten wij vorderingen op het gebied van wat nogal plechtig de culturele betrekkingen wordt noemd. In werkelijkheid betekent dat JeTna* SF feMta regering een oproep tot uitlevering zou hebben gedaan. De Britse regering draagt de ver antwoordelijkheid voor het verzame len der wapens en zij zal deze vast houden totdat er een nieuwe regering voor Cyprus is gevormd Deze rege ring zou er vervolgens de beschikking over krijgen. De aartsbisschop zei nog, dat on afhankelijkheid van het eiland niet onverenigbaar is met lidmaatschap van het Britse Gemenebest. Als ge volg van de Londense overeenkomst over Cyprus waren er geen over winnaars of overwonnenen. Over winnaar is de geest van samenwer king en niet die van verdeeldheid en strijd, aldus Makarios. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekend gemaakt, dat de satelliet „Pionier IV" vanavond (woensdag) omstreeks 11.uur Nederlandse tijd de maan binnen een afstand van 60.000 km zal passeren. De eigenlijke kunstplaneet wordt gevolgd door een tweede ruimtevoor- werp, namelijk de laatste trap van de raket. Deze trap is 1,20 meter lang en heeft een doorsnede van vijftien centimeter. Met haar brandstof woog zij 26 kilogram. Dit raketgedeelte zal de kunstplaneet blijven volgen. Zijn baan kan echter niet worden vast gesteld, omdat het geen radioseinen uitzendt. De Britse hoogleraar Lovell, direc teur van de radiotelescoop te JodreU Bank, verklaarde tegenover verslag gevers, dat de Amerikanen door hun kunstmanen veel meer gegevens over de ruimte hebben verkregen dan de Russen. In Zuid-Californië hebben de Ame rikanen een reusachtige antenne op gesteld in de vorm van een parabool, waarmee men seinen tot op een af stand van de aarde van 640.000 km hoopt te kunnen opvangen. De an- elkanders boeken, kranten en films e.d. kopen waardoor men elkaar leer kennen. De moeite waard v- De Amerikaanse en de Britse pers zijn' het er over het algemeen over eens, dat Macmillans bezoek aan de Sowjet-Unie de moeite waard -is ge weest, niet alleen door de pogingen van de Britse premier om de Russi sche leiders duidelijk te maken, dat het Westen op zijn rechten zal blij ven staan, maar ook door zijn waar dige houding tegenover „provoca ties" van Russische zijde. Chroesjtsjef naar Leipzig Premier Choesjtsjef werd vandaag omstreeks het middaguur uit Moskou te Leipzig verwacht voor een bezoek van vier dagen aan Oost-Duitsland, waarbij hij waarschijnlijk te Oost- Berlijn met Oostduitse leiders zal spreken over het sluiten van een af zonderlijk vredesverdrag met de re gering Grotewohl. Aanleiding tot het bezoek van de Russische leider is de voorjaarsbeurs te Leipzig. In september zullen internatio naal bekende harpisten een bedevaart maken naar het legendarische graf van koning David, de stichter van de djmastie der koningen van Juda, wiens composities voor harp, lier en andere instrumenten tijdens de tem peldiensten in Jeruzalem werden uit gevoerd. Deze bedevaart zal het be gin vormen van een internationaal harpfestival te Jeruzalem, dat twee weken zal duren. Medewerking is o.a. toegezegd door Rosa Spier en Phia jon&ste Russische nota's. Berghout uit Nederland. Het is him derde informele Pionier IV iasi hei heelal af De V. S. hebben dinsdag van de basis te Kaap Canaveral in Florida een viertrapsraket van het type „Juno" gelanceerd, met behulp waarvan men wil trachten een satelliet via een lusbeweging om de maan in een baan om de zon te brengen. De officiële naam van de raket luidt „Pionier vier" tenne heeft een diameter van 30 me ter. In de Eerste Kamer hebben leden gisteren weer aangedrongen op het toelaten van spijtoptanten uit Indo- nesië in Nederland om aan deernis- In de buurt van Amiens is het lijk Wekkende toestanden een eind te van de geestelijke Robert Cochu, uit genoemde plaats afkomstig, gevonden met vier kogelwonden in de vorm van een kruisteken, namelijk in het hoofd, de maagstreek en rechts en links in de borst. Volgens degene, die zegt het lijk ontdekt te hebben, lag dit dwars over een bospad. Cochu was kortgeleden per auto uit Amiens vertrokken om een familiebezoek te brengen. De po litie vond bandensporen ter plaatse en een autosleuteltje in een zak van het costuum. Adenauer naar Parijs Kanselier Adenauer van de Duitse Bondsrepubliek is dinsdagavond per trein naar Parijs vertrokken voor be sprekingen met president De Gaulle. Hij is vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken von Brentano en twee hoge ambtenaren van diens de partement. Zij zouden vandaag in een landhuis te Marly-Ie-Roi, nabij Parijs, van ge dachten wisselen over de verhouding tussen Oost en West in het licht van ge- Mac en Nikiia gingen als vrienden uiieen Aan het slot van het verblijf van de Britse premier Macmillan in Rusland en na een laatste bespreking tussen Macmillan en de Russische eerste minister Chroesjtsjef, hebben de premiers in Moskou een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven. Deze telefoto, eerst radiografisch ontvangen uit Moskou, laat zien hoe Macmillan (links) en Chroesjtsjef, die wordt geassiste erd door de eerste vice-premier Anastas Mikojan, deze verklaringen ondertekenden. sprek sinds september van het vorige jaar. Er is geen agenda vastgesteld, maar men neemtt aan dat de twee rege ringsleiders uitvoerig aandacht zul len besteden aan de Russische be reidverklaring om deel te nemen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, als inleiding op een topconferentie. Eisenhower nodigt Macmillan uit President Eisenhower heeft pre- weer i maken. De problemen voor deze mensen, die naar Nederland willen komen, worden steeds groter. En men kan hier toch niet met een zekere ambtelijke starheid tewerk gaan. Minister Struycken antwoordde hierop, dat men nu al aan een maxi mum zit. Elk jaar worden 150 perso nen binnengelaten. Als het volgend kabinet deze politiek voortzet kost dit de schatkist 22.5 miljoen. Vijf jaar zou de regering op 80 miljoen gulden komen. Dit kabinet, aldus de minister, kan het volgend niet aan zulke hoge bedragen binden. Er zijn thans verzoeken aanhangig van meer dan 13.000 personen, die in Nederland willen worden toegelaten. Hier kiest men hoofdzakelijk de spijt optanten uit, die familie in Neder land hebben. Men mag geen tweede repatriëringsgolf uit Indonesië uit lokken. Er is nog altijd woningnood. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's wordt het 7 mier Macmillan van Engeland naar Washington uitgenodigd om verslag! uit te brengen van zijn besprekingen 1 in de So wj et-Unie, zo deelt het Witte Huis mede. Macmillan, die dinsdag in Londen is teruggekeerd, gaat maandag voor twee dagen naar Parijs. Op 12 en 13 maart is hfi in Bonn en over onge veer twee weken zal hij naar Wash ington gaan. De minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, gaat met hem mee. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUIDELIJKE WIND Vrii veel bewolking met plaat selijk enige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Matige, later af en toe vrij krachtige zui delijke wind. Hoogwaterstanden 5 Maart v.m. 12.35; n.m. Het weer in Europa 5 Maart zon op 07.20 onder 18.25; De Bilt, woensdag 10 uur. - Een 1 maan °P °4'56; onder 14'21' hogedrukgebied, dat dagenlang het weer in onze omgeving beheerst heeft, is verder in oostelijke richting weggetrokken. Het bevindt zich nu boven Rusland met een luchtdruk van 1934 mb in zijn centrum. Een depressie, die gisteren nog bij New-Foundland lag, is in een snel tempo de oceaan overgetrokken en lag vanochtend ongeveer 800 km ten HELSINKI westen van Ierland. De luchtdruk in STOCKHOLM de kern was toen gedaald tot bene- OSLO den 950 mb. Tussen de twee genoem- KOPENHAGEN de luchtdruksystemèn handhaaft zich ABERDEEN een zuidelijke luchtstroming, waar- LONDEN mee nog steeds tamelijk zachte lucht AMSTERDAM naar onze omgeving wordt gevoerd. BRUSSEL In tegenstelling tot een aantal dagen LUXEMBURG geleden is de lucht, die nu ons land PARIJS passeert, over het water van de Golf BORDEAUX van Biscaye gestroomd en heeft daar- GRENOBLE bij vrij veel vocht opgenomen. Sa- NICE menhangend daarmee zal er de ko- BERLIJN mende 36 uur vrij veel bewolking FRANKFURT zijn, waaruit plaatselijk wat regen MüNCHEN kan vallen Het voor de tijd van het ZüRICH jaar zachte weer duurt echter voort. GENèVE iLOCARNO KI WENEN Het gelukkigst is hij, bij wie plicht MADRID en genoegen samenvallen. MALLORCA (Wijnaendts Francken) I ALGIERS mist 0 C. mist 0 regen 3 regen 3 zw. bew. 0 zw. bew. 8 zw. bew. 8 geheel bew. 10 regen 6 regen 9 motregen 8 regen 13 regen 11 mist 5 regen 8 zw. bew. 4 zw. bew. 6 regen 7 regen 7 zw. bew. 5 zw. bew. 5 zw. bew 10 zw. bew. 5 zw. bew. 10 zw. bew. 19

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1