S)e £cidóeSoii4ant Macmillan heeft vandaag laatste onderhoud met Chroesjtsjef Dagorder jan verbeterde sfeer doorzetten van Britse premier Mikoji Rustig Makarios o Cyprus verwelkomd Nieuwe Amerikaanse kunstmaan ging de lucht in Directeur: C M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 2 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14650 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 Premier Macmillan van Engeland is maandagochtend uit Leningrad in Moskou aangekomen. Hij maakte de reis met de nachttrein o.a. vergezeld door de Sowjet-vicepremier Mikojan. De Britse premier zou vanmiddag besprekingen voeren met de Sowjet- leiders .Vanavond zal hij voor de Moskouse radio en televisie spreken. Voor dinsdagochtend staat nog een laatste bespreking in het Kremlin op het programma. Dinsdagmiddag vliegt Macmillan naar Londen terug. Het verluidt in Moskou, dat als gevolg van Macmillans houding de Russen hun standpunt in zoverre hebben herzien dat zij bereid zijn om, onder bepaalde voorwaarden, in te stemmen met een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken tussen Oost en West. Men venvacht dat de Russen binnenkort zullen antwoorden op de westelijke nota's, waarin een dergelijke conferentie over Duitse vraag stukken werd voorgesteld. Afgevaardigden van Oost- en West-Duitsland zouden volgens de westelijke nota's als deskundigen aan zo'n conferentie kunnen deelnemen. Macmillan, die zaterdagochtend per vliegtuig uit Kief was vertrokken voor een weekeinde-bezoek aan Leningrad, is op het vliegveld aldaar verwelkomd door de eerste vice- premier Anastas Mikojan en minister van Buitenland ,e Zaken Andrei Gromyko. De reis van Mikojan naar Lenin grad om bij de ontvangst van Mac millan aanwezig te aijn, was geheel onverwacht In Britse kringen zag men in "de aanwezigheid van Mikojan en Gro myko op het vliegveld vnn Lenin grad een pojing van de Russen om iets te stellen tegenover de verzoe nende houding, die Macmillan heeft aangenomen, zelfs na de dreigende redevoering van Chroesjtsjef. Wel licht, zo zei men, moet men dit Rus sische gebaar een poging noemen om het ijs te breken. De Russen hebben het misschien noodzakelijk gevonden om een figuur als Mikojan in te schakelen, '.ie dan zal moeten zorgen voor een soort van tegenwicht tegen over de gunstige indruk, die Mac millan door zijn rustig optreden en onverstoorbaar aandringen op arbeid voor de vrede op de Russische bevol king heeft gemaakt, zo merkte men Nuttig contact. Macmillan, heeft zondag bij zijn bezoek aan Leningrad aan een diner, hem aangeboden door de burgemees ter, van zijn overtuiging gewaagd, dat de huidige gevaarlijke toestand slechts door onderhandelingen kan worden opgeheven. Hij zei alle ver trouwen te hebben in samenwerking voor het bewaren van de vrede. Zijn openhartige besprekingen met Bisdom Rotterdam Benoeming de Sowjet-leiders zouden zeer nut tig zijn voor toekomstige besprekin gen. „Ik vertrouw dat wij samen kunnen en zullen werken voor het behoud van de vrede". In antwoord op de toespraak van Macmillan verklaarde vice-premier Mikojan, dat zijn land een „harts tochtelijk verlangen naar vrede" koestert. De Russische leuze van „vreedzame coëxistentie" kwam vol gens hem op hetzelfde neer als het Britse gezegde „leven en laten leven" Mikojan zei van oordeel te zijn, dat niemand oorlog wenst. Daarom moest men via een vreedzaam naast elkaar bestaan cn een verbetering der internationale betrekkingen een uit weg uit de huidige problemen zien *te vinden. Tot op heden zijn de Britse leiders in Leningrad het hartelijkst ontvan gen. Duizenden Russen kwamen naar buiten, waardoor het verkeer in de knoop kwam. Onverwachte besprekingen. De Britse en de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sewyn Lloyd en Andrei Gromyko, hielden zondagochtend, in afwijking van het officiële programma, te Leningrad een bespreking van ander half uur, zulks op voorstel van de Rus. Van Britse zijde werd later mede gedeeld, dat gesproken is over „pun ten, die zich bij het overleg tussen Macmillan en Chroesjtsjef hebben voorgedaan". „IK HAD ECHT KIESPIJN" Chroesjtsjef zou zondag tegen een buitenlands ambassadeur in Moskou hebben gezegd, dat zijn sterke woor den over de buitenlandse politiek op dinsdag „slechts een verkieringsrede" betroffen. Chroesjtsjef had hem gezégd ver baasd te zijn over de reactie in het buitenland op zijn rede, waarin hij het Westerse voorstel om een confe rentie van ministers van buitenland se zaken te houden, verwierp. De ambassadeur, die niet wilde dat zijn naam bekend werd geiriaakt, zei, dat Chroesjtsjef ook verklaard had, dat de kiespijn waardoor hij niet met Macmillan naar Kief kon reizen, echt was en niet een „diplomatieke" kies pijn. De Sowj et-premier had verder ge zegd, dat hij niet pessimistisch was over zijn besprekingen met Macmil lan en dat het plotselinge vertrek van vice-premier Mikojan naar Le ningrad om Macmillan te begroeten, bedoeld was om te bewijzen, dat de sfeer niet koel was. Duizenden zonden op eersie lentedag „Waar je kan braaie op het strand, met een lolly in je hand. de eerste zomerse zondag, in Scheveningen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Den Haag (H. Theresia van Lisieux) de weleerw. heer C. J. M. Midden- en Verre Oosten en zijn be- Grotewohl kon er niet tegen Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft op medisch advies verlof genomen; 'zijn officiële plichten zul len worden waarngenomen door de eerste vice-premier Walter Ulbricht, zo heeft een woordvoerder van de Oostduitse regeringsvoorlichtings dienst zaterdag in Leipzig meege- j deeld. De reis van Grotewohl naar het Eeken, tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) de weleerw. heer G. J. P. v. d. Bijl, tot kapelaan te Den Haag (H. PI Engelbewaarders) de weleerwaar de heer J. G. Fransen, die kapelaan was te Berkel. zoek aan het congres van de Russische communistische partij in Moskou zijn te zwaar voor hem geweest. De voort durende verandering van klimaat heeft zijn gezondheid aangetast, aldus de woordvoerder. U van de voorzitter van de K.V.P U HET MAG NIET. II De hoge heren hebben uitgemaakt, dat ik mij op 3 maart, de Hl dag van de grote ledenslag van de K.V.P., niet met een dag- order tot de propagandisten mag richten. Dat wil'zeggen: door de radio mag ik dat niet, want dat is politieke propa- ganda voor de K.V.P. en diè mogen wij in de laatste weken §f= vóór de verkiezingen alleen bedrijven in de officiële politieke li zendtijd. Wel, dan richt ik mij door middel van de krant tot §H het propagandisten-leger, dat gereed staat voor de bliksem- aktie voor de ledenwerving. gs In een dagorder staan eigenlijk bevelen, maar bevelen kan ik u niets en wil ik u niets. Wel wil ik op u een beroep doen, een hartstochtelijk beroep: maak onze ledenslag tot een daverend succes. Maak de derde |H maart tot een van onze grote dagen. Er is geen partij in Nederland, die zoveel leden heeft als de katholieke partij. Maar er moeten er nog tienduizenden bij. De velden staan wit van de oogst. De K.V.P. is de enige echte grote volks-partij in ons land; de enige grote partij, die gedra- gen wordt door alle maatschappelijke groeperingen. En omdat dat zo is, is zij ook beter dan de andere partijen in staat te H! werken voor heel het volk. U Naar de 500.000 leden! Dat moet op 3 maart de besliste wil Hl zijn van al onze duizenden propagandisten. En als wij dat werkelijk willen, dan moet het ook kunnen. U HH moet er voor willen sjouwen, maar ik denk dat u er zelden |1 lang voor behoeft te praten. Is er één partij te noemen, die zozeer als de K.V.P. kan wijzen op haar daden? En wat de toekomst betreft: wij gaan door daar kan men in Neder land op rekenen met een christelijk-sociaal beleid. Welke katholiek zou daaraan niet graag metterdaad willen medewerken? Wie lid van de K.V.P. wordt, kan meedoen, kan zijn stem doen horen en wij, de mensen van de partij-leiding en van de frakties, staan klaar om naar hen te luisteren. Ik reken op u. Nu al zeg ik u: heel hartelijk dank! m Uitbundige geestdrift DR. G. KOLFFf gezocht. Het liep nogal goed af, daar niemand ernstig gewond werd. 1 Op het vliegveld was Makarios o.a. Meer dan 150.000 Griekse Cyprioten begroet door zijn bejaarde vader hebben hun leider, aartsbisschop Ma- Christodoulos Mouskos, een schaap- karios, gisteren bij zijn terugkeer op herder uit het Cyprische bergland, Cyprus uitbundig verwelkomd. I die slechts de woorden „Mijn jongen, Makarios kwam 's middags met een mijn jongen" kon uitbrengen. Grieks passagiersvliegtuig bij Nicosia Het eerste vliegtuig waarmee Ma- aan, na drie jaar verbannen te zijn karios zaterdag uit Londen vertrok, geweest. j moest na enige tijd in verband met ,-jj een motorstoring terugkeren. Zijn de- De kerkklokken luidden en de stra- ,initieve vertrek vond vyl uur ten van Nicosia waren versierd met piaats. tienduizenden Griekse vlaggen. De menigten langs de route van Makarios' triomfantelijke tocht zongen vader landse liederen. Een week nadat hij tachtig jaar was 1 Enigszins bleek reed Makarios in geworden is zaterdagavond in het zie- een open auto langs de juichende kenhuis te Tiel, waarheen hij 's mid- mensenmassa terwijl hij naar alle dags was overgebracht, overleden mr. kanten wuifde. j dr. G. Kolff, voorzitter van Chiste- Bij de ingang van de oude stad lijk-Historische fractie in de Eerste 1 strooiden meisjes in nationale kleder- Kamer. dracht vanuit de vensters rozenblaad- ijes en olijftakken over de auto van Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Makarios. Iedereen trachtte de aarts- j bisschop de hand te kussen of zijn gewaad aan te raken. Op het plein voor het aartsbisschoppelijk paleis hadden de politie en de ordedienst van studenten zwaar werk om de weg vrij te maken voor de aartsbisschop, toen deze zich naar de kathedraal van Sint Johannes begaf voor een dank dienst. Dichtbij het paleis zakte het dak van een oud huis in, waarop ruim honderd mensen een plaats hadden Van Doorn, Partijvoorzitter Wat ging er veertien jaar geleden allemaal mis? LANCERING ZONNE- SATELLIET UITGESTELD De lancering van de Amerikaanse zonnesatelliet „Pionier 4", die in de nacht van zondag op maandag op de basis Kaap Canaveral in Florida plaats zou vinden, is om technische redenen voor onbepaalde tijd uitge steld. De „Pionier 4" zou met behulp van een viertrapsraket van zestig ton van het type „Juno" in de ruimte wor den gebracht. Het is de bedoeling, dat de satelliet na 34 uur een lus om de maan maakt en dan in een baan om de zon komt. Ainhoudend zacht De Bilt, maandag 10 uur. Het bijzonder zachte weer tijdens het weekeinde is te danken aan de in vloed vah een hogedrukgebied, dat zich boven Midden-Europa bevindt. Door het zonnige weer liepen de tem peraturen plaatselijk tot ver boven de normale waarden op. In de zuide lijke provincies tot 17 a 18 graden. Vooral op het westelijk deel van de oceaan nam de depressieactiviteit toe. De meeste storingen zwenken af in de richting van IJsland en verwijder den zich naar de Poolstreken, maar ten zuidwesten van Ierland is een die pe depressie ontstaan, die weinig van plaats verandert. Deze veroorzaakt langs de Atlantische Oceaankust iets meer wind. In verband daarmee blijft de wind bij ons in de zuidhoek en kan verwacht worden, dat het zachte „~T CTOK.T weer voortduurt. Door de sterke af- koeling dalen 's nachts de temperatu- ren tot dicht bij het vriespunt en ont staat er hier en daar stralingsmist. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT I In de nacht en vroege ochtend i hier en daar mist. Morgen over-1 dag overwegend zonnig weer.1 Zwakke tot matige wind uit z/ui- J deliike richtingen. Over het al- J gemeen weinig verandering in temperatuur. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN minuten om de aarde. Zijn afstand FRANKFORT tot de aarde varieert van 883 tot 243 MüNCHEN km, zo heeft de Amerikaanse lucht- ZURICH macht bekend gemaakt GENèVE Een marineschip heeft ca. 150 km LOCARNO ten zuiden van de Vandenbergbasis WENEN zaterdag een kunstmaan gelanceerd signalen opgevangen, die mogelijk INNSBRUCK vanaf de Vandenbergbasis aan de' seinen van de „Ontdekker" waren. ROME Amerikaanse westkust ten noorden De signalen waren echter zp zwak AJACCIO Zweeg echter hardnekkig 3 Maart. v.m. 9.28,; n.m. 10.12. Hoogwaterstanden 3 Maart zon op 07.24; onderl 8.22; maan op 03.19; onder 78.75. Het weer in Europa onbewolkt 2C. onbewolkt 2 OSLO mist 1 KOPENHAGEN geheel bew. 5 De Amerikaanse luchtmacht heeft Met de voor hen beruchte Rijnbrug op de achtergrond bespreken brigade generaal J.D. Frost (links), squadron- leader P. J. R. Lee (3ev.l.) en majoor C. Harris!rechts) het verloop van de slag om Arnhem, waaraan zij daad werkelijk hebben deelgenomen. Tweede van links Is luitenant kolonel I. G. Wellsted, de leider van een groep Britse officieren, die naar ons land is gekomen om de slag om Arnhem ter plaatse te reconstrueren. van Los Angeles. De satelliet, de eer ste „discoverer" (ontdekker) zou over de Noord- en Zuidpool moeten gaan. Na de lancering heeft men slechts sporadisch radiosignalen opgevangen, waaruit valt af te leiden, dat de satel- liet ten naaste bij de uitgezette baan volgt over de Noord- en de Zuidpool. dat men daaruit opmaakt, dat er iets MADRID hapert aan de zender van de kunst- MALLORCA ALGIERS mist 4 half bewolkt 4 mist 2 licht bewolkt 3 - onbewolkt 4 licht bewolkt 3 zwaar bewolkt 9 mist 1 zwaar bewolkt 8 zwaar bewolkt 5 mist —2 mist 0 onbewolkt —2 onbewolkt 1 onbewolkt 0 onbewolkt 3 licht bewolkt —2 onbewolkt 7 licht bewolkt 5 zwaar bewolkt 6 geheel bewolkt 10 zwaar bewolkt 12 'De „ontdekker" draait in circa 90 vatte ca 18 kg instrumenten. maan. Het was de eerste kunstmaan in de serie „Ontdekkers" waarmee men o.a. gegeven wil verzamelen ten be hoeve van de beveiliging der ruim tevaarders. Zij was bijna zes meterl Het leven is een voortdurend af- lang, woog ongeveer 600 kg en be- scheid nemen. Korreltje Elise van Heyking (1861-1925).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1