Laat u zondag verleiden tot een gilt waar u zelf van schrikt RIVELLA Méér roofovervallen in en om Arnhem Auto tegen boom twee doden Gegoochel mei auto's voor de rechter VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een ijsje voor Albert Schweitzer Donderdagmorgen stond op het parkeerterrein van het bouwcentrum te Rotterdam een vrachtauto gepar keerd, beladen met drie ton ijs Het ijsblok is in Noord- Noorwegen uit een gletsjer gehakt en op de vrachtauto geladen. Het is bestemd voor prof. dr. Albert Schweitzer in Lambarene, Afrika. De bedoeling, van de initiatief nemers, die behalve ijs ook 300 kilo medicamenten hebben meegestuurd, is de kwaliteiten te demonstreren van het materiaal, dat wordt gebruikt om het ijs tegen smelten te vrijwaren. De auto maakt een reis door West- Europa om daarna naar Afrika over te steken. Foto: belangstelling van de jeugd, die de chauffeur om hand tekeningen vroeg Voor kerkenbouw Sobere kerken gaan we in ons bisdom bouwen. In een toelichting op kerkebeuw- zondag van het bisdom Rotterdam lezen we, dat het met grote tegen zin de „beeldenstorm" op zich ge nomen heeft. De zielzorg en de litur gie echter zijn primair. Zij zijn be langrijker dan de representatie en de trots op het indrukwekkende katho lieke kerkgebouw in de nieuwe wij ken. Misschien past de soberheid zelfs wel bij de eerlijkheid die de nieuwe tijd zoekt. En we lezen: toen David een cederhouten paleis had gebouwd voor zichzelf keek hij met wroeging naar de tent waarin - God nog steeds onder zijn volk leefde. Hij besloot een grootse tempel te bou wen, maar Jahwe antwoordde: „Daarom heb ik nooit gevraagd. Heb ik ooit tot een der leiders van Israël, mijn volk, gezegd: Waarom bouwt ge Mij geen huis van cederhout?" Voor zijn avondmaal koos Jezus een bovenzaal in een woonhuis. Mis schien zijn er wel twee bedoelingen dooreen gemengd; het bouwen van een huis voor God en het oprichten van een monument voor onszelf. Vooral voor een emanciperende groep is dit begrijpelijk. Jezus zoekt zich een nederige wo ning onder de mensen. Maar nederig of niet, vele zijn er nodig. De inkom sten moeten stijgen en de inkomsten zijn de bijdragen van de parochia nen. In 1958 is een duidelijke voor uitgang te constateren in het bisdom Rotterdam. De gewone wekelijkse schaalcollekte (bijzondere noden) steeg met 12 procent. En .de „kerke- bouwzondag" klom op van 140.000 in 1956 via 175.000 in 1957 tot 250.000 in 1958. De totale inkomsten voor de kerkebouw bedroegen één miljoen. Maar er was ongeveer vijf miljoen gulden nodigDaarom moest men wel werken aan drasti sche verlaging van de uitgaven. De kerkennood in het bisdom Rot- voor in Lombardijen (waar twee terdam is even groot als de snelle bevolkingsvermeerdering in de pro vincie Zuid-Holland. Hoe kan de kerk de groei bijhouden? Men heeft dagelijks met de beangstigende vraag te maken. Zij wordt niet alleen aan de bisschop, aan alle geestelijken, maar aan alle gelovigen gesteld. Het havengebied staat in de brandpunt van de aandacht. Rotterdam bereidt een afronding van de woonwijken parochies zullen ontstaan) in LJssel- monde en in de Prins Alexander- polder. Dit is slechts een greep, uit de nood van de agglomeratie Rot terdam. Schiedam, Vlaardingen, Delft Leiden voegen zich daarbij; Leid- schendam, Rijswijk, Voorburg, Voor schoten, men kan aan het noemen blyven. Overal waar bevolkingsgroei is groeit ook de vraag naar kerken. Laat u daarom zondag verleiden tot een gift waar u zelf van schrikt. Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. Lage prijs: 32 ct. I Let op het blauwe etiket tplndett dan andeïé EEN FRJESCHE VLAG-DOMO PRODUCT (Advertentie) Roofovervallen zijn in Arnhem de afgelopen maanden aan de orde van de dag geweest. Achtereenvolgens had een roofoverval plaats op een bejaarde boer, op het terrein van het Openluchtmuseum, op een weduwe in de Kerkstraat en op een weduwe aan het Roerniondplein. In beide laatstgenoemde gevallen konden de daders worden aangehou den. Niet het geval is dat nog met de op de 78-jarige boer Lodewijk gepleegde roofoverval die de daders een buit van ƒ3000 opleverde. Naar thans eerst bekend is gewor den is in die tijd echter ook een roof overval gepleegd op twee bejaarde landbouwers in de buurt van Teriet, welke overval echter mislukte, dank Nederlands plezier aangepast aan Londen Woensdagavond is Wim Sonneveld met een Nederlands gezelschap in een „Wim Sonneveld-show" opgetreden voor d<? B.B.C.-televisie te Londen. De foto laat zien hoe in een vrolijke bui op Londen Airport aankwamen v.r.n.L Wim Sonneveld, Conny Stuart, Hans van Manen en Joop Doderer. zij de onverschrokkenheid van de beide broers, waarvan de oudste 70 is en de jongste 60 jaar. De roofover val had in het holst van de nacht van 20 op 21 januari plaats. Door het dak wist de indringer binnen te komen. In zijn overhaaste aftocht kon hij echter niets van zijn gading meenemen en het gelukte de politie later, de man aan te houden. Met nog een ander was hij, voordat deze poging tot roofoverval werd ge pleegd, al bij de landbouwers ge weest en had hij stro van hen ge kocht. Op een dergelijke wijze nu onder het voorwendsel rnest te willen kopen heeft de dader van de over val op boer Lodewijk eerst terrein verkend. De aangehouden .Arnhem mer heeft tot dusver evenwel ont kend iets met deze roofoverval, waarbij de boer danig mishandeld werd, uitstaande te hebben gehad. KERK AFGEBRAND In de afgelopen nacht is het ge bouw van de Gereformeerde Kerk aan de Schoterlandseweg te Hoorn- sterzwaag volledig door brand ver woest. In een laaiende zee van vlam men is de kerk (een houten gebouw, dat plaats biedt aan enkele honder den personen) ten onder gegaan. Van de inventaris kon niets worden gered. Ook de bibliotheek en het ker kelijk archief gingen verloren. Vlissingse zenuwarts uit ziekenfonds ontslagen De commissie uit de Ziekenfonds raad, die het conflict tussen de Vlis singse zenuwartsen G. J. Petten en A. J. Boom enerzijds en het bestuur van het ziekenfonds „Walcheren" ander zijds moest oplossen, heeft bepaald, dat de heer Petten ontslagen blijft als medewerker aan het ziekenfonds. Zijn collega zal echter als medewer ker moeten worden toegelaten. Op grond van vermeende onregel matigheden bij het indienen van de claraties zegde vorig jaar het zie kenfonds „Walcheren" de medewer king aan loeide artsen op. De artsen waren in beroep gegaan bij de Zie kenfondsraad en maakten tegen het ziekenfondsbestuur voor de Middel burgse rechtbank een kort geding aanhangig. De president bepaalde toen, dat het ontslag zou moeten wor den uitgesteld totdat de commissie tot een uitspraak was gekomen. Twee personen zijn gisteravond omstreeks 21.00 uur om het leven gekomen, toen een personenauto, komende uit de richting Apeldoorn, te Nieuw-Milligen, ter hoogte van hotel „De Witte Berken" zonder aan wijsbare oorzaak plotseling naar links zwenkte en tegen een boom be landde. De verongelukten zijn de 25-jarige heer A. S. Smallegange uit 's-Graven- hage en de 56-jarige ..eer L. N. Hal- kes uit Delft. Twee andere inzitten den, zijn met zware verwondingen naar het „Juliana-ziekenhuis" te Apeldoorn overgebracht. Het zyn: de 26-jarige F. R. W. uit Rijswijk en de 25-jarige D. V. uit Den Haag. De auto werd zwaar be schadigd. Auto van min Zijlstra had aanrijding bij Oegstgeest De v auto van minister Zijlstra heeft gisteravond omstreeks zes uur op de rijksweg AmsterdamDen Haag, on der Oegstgeest, een aanrijding gehad met een voetganger, die plotseling de weg overstak. De voetganger, de 70-jarige heer B. uit Oegstgeest, liep bij het onge luk een beenbreuk op. De chauffeur van prof. Zijlstra, die sterk afremde toen hij de aanrijding zag aankomen, schoot met zijn wagen de heg langs de weg in. De minister en de chauf feur bleven ongedeerd en konden kort na het ongeluk hun weg ver volgen. Het ongeuk gebeurde bij het Rijnziohtviaduct, ongeveer halver wege de Haarlemmermeerpolder en de Haagsche Schouw. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP Op de autosnelweg ArnhemNij megen is gisteravond omstreeks 20.15 uur de 32-jarige Nijmegenaar Van O. door een Belgische vrachtauto aan gereden en op slag gedood. Het slachtoffer had zijn motorfiets langs de weg geparkeerd, nabij het viaduct Rijkerswoerd onder Eist, zich waar schijnlijk op de ri'baan begeven, en is toen door het spatbord van de passerende truck geschept. Van O was gehuwd en had drie kinderen. De politie vermoedt, dat de motor fiets een defect had en dat Van O. even stopte om het te verhelpen. Burgemeester flatteerde collectes met gemeentegeld Het is gebleken, dat de burgemees ter van Teteringen bij Breda, de heer L. van Gils, die enkele dagen geleden met ziekteverlof is gegaan en nu ook om zijn ontslag heeft ge vraagd, gemeentegelden heeft uitge geven voor bepaalde colectes. Hij zou hiermee de collectes hebben willen flatteren. Er is sprake van kleine bedragen, die de heer Van Gils niet ten eigen bate heeft aangewend. Tot 1 juni van het vorig jaar was de heer Van Gils commies ter secre tarie van de gemeente Dongen, waar hij veel heeft gedaan voor charitatieve acties. Ook in zijn nieuwe gemeente Teteringen was hij een geziene fi guur, die zeer voortvarend te werk ging. REDUCTIE BIJ TOEWIJZING NIEUWE 4'/» LENING In aansluiting op het bericht van de N. V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, waarbij het bedrag der 4Vz pet. 30-jarige obligatielening 1959, waarop eergisteren de inschrijving openstond, nader werd vastgesteld op 300 miljoen, deelt deze vennoot schap nog mede, dat op de lening tot een zodanig bedrag is ingeschre ven, dat niettemin bij de toewijzing een aanmerkelijke reductie moet worden toegepast. Na vernieling volgt de opbouw Donderdag is op de in aanbouw zijnde raffinaderij in het Botlekgebied een 46 meter hoge stabilisatie-toren benzine-veredelings-installatie van 162 ton geplaatst. De constructie is in Amsterdam gebouwd. Foto: een overzicht bij de werkzaamheden van de plaatsing van de stabilisatie-toren. 24 maanden voor 23 verdwenen wagens „Het lijkt wel, of je de auto's uit de grond haalt", had een autohan delaar in Oude-Wetering gezegd te gen een inwoner van Heemstede, die hem steeds nieuwe wagens kwam ONEERLIJKE POSTBODE GEARRESTEERD De Groningse politie heeft een 22- jarige postbode gearresteerd omdat hjj er van verdacht wordt, reeds een jaar lang goederen en enveloppen met geld te hebbe.: gestolen. De postale recherche, die om de arres tatie verzocht had, betrapte de post bode dezer dagen op beterdaad in het Groningse postkantoor. In het afgelopen jaar zijn diverse klachten binnengekomen over het niet ontvangen van gelden en goe deren. Bij huiszoeking, bij de post bode thuis, bleek echter de voor raad gestolen goederen veel groter, dan uit de aangiften af te leiden viel. 41STE R.A.I.-TENTOONSTELLING Op de eerste dag van de R.A.I.- tentoonstelling te Amsterdam pas seerden 3.963 bezoekers de loketten (vorig jaar 3.200). heid ontwikkelde zich niet veel ver verkopen. Maar zijn nieuwsgierig der dan tot verwondering. Niet minder dan drie en twintig auto's binnen anderhalve maand ver handelde de jongeman uit Heemstede op die manier. De Heemstedenaar, de 24-jarige koopman C. v. d. V., stond daarvoor gisteren voor de Haarlemse rechtbank. De eis luidde: vierentwintig maan den gevangenisstraf. Een zonnig vooruitzicht voor de man, die thans nog een straf uitzit van anderhalf jaar wegens oplichting van een vrouw. De handel in gehuurde auto's bracht verdachte in totaal 54.000 gulden in het laatje. Tegen een waarborgsom van 5 k 600 gulden huurde hij auto's bij bedrijven in Zandvoort, Amsterdame Heemstede en Amstelveen. De huurtermijn was meestal veertien dagen en in die tijd verkocht de „koopman" de huurwa gen aan de auto-handelaar te Oude- Wetering. „Het ging allemaal heel gemakke lijk", meende verdachte, „de hande laar in Oude-Wetering vroeg nooit, waar de auto's vandaan kwamen." Verdachte had enige wekenlang met een vriendin door Duitsland ge zworven en er met geld gesmeten. Een groot deel van de buit was hier mee vervlogen. Verdachtes raadsman bepleitte cle mentie. De uitspraak volgt op 12 maart a.s. De Gaulle gastheer van het Corps Diplomatique Met groots vertoon zijn in Parijs de poorten van het Elysee-naleis treonend vonr d» a vijfde republiek, ter gelegenheid van de ontvangst, welke president Charles de Gaulle heeft t£n« bode? tefef l van het diplomatieke korps in Parijs. Na het diner, waaraan ongeveer 270 irastAn veer duizend genodigden zich op de reeeptle, waarb "op hrt toneêf^an d, SSSSS" „n" programma werd uitgevoerd. De foto toont v.l.n.r. tijdens deze voorstellinr- nwrr - mevrouw De Gaulle, generaal De Gaulle, mevJuwDeb^ ~not7vaTde Fr^' p^r dThï£ Gaston Monnerville, pr esident van de Senaat. premier en ae beer

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7