3)e £eidóe6oti/fca/rit Macmillans reis is geen succes geworden 9 s Pausen soldatenhart staat open voor zijn garde Russische trei'er aangehouden Verzefsgeesi doorireki donker Afrika Nederlander in Zwitserse cel Chroesjisjef ging nief mee naar Kief EEN DIPLOMATIEKE ZERE KIES Bendewezen de V.S. in HOE wordt het weer? Rusland en Perzië Veel post voor pater Pire, a.u.b.l Stille Omgang 1 maart VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14648 Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 80935: Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: FAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 et P nun. Telefoontjes f 1.50 Paus Johannes XXHI poseert hier glimlachend voor de fotograaf tussen twee rijen leden van zijn befaamde Zwitserse Garde in het Vaticaan. De Paus hield een informele redevoering tot de manschappen, waarin hij eraan herinnerde, dat hij in de eerste wereldoorlog in het Italiaanse leger heeft gediend en daardoor uitstekend op de hoogte is van de discipline, waaraan soldaten onderworpen zijn. Na zijn toespraak bood de H. Vader de mannen een verversing aan. Hij bleef zelf niet voor de thee. Een Amerikaans oorlogschip heeft donderdag op de visgronden ten noordoosten van St. Johns (New foundland) de Russische treiler „No- Stakingen in Leopoldstad. Moeilijkheden in Njassaland I Om hun eisen voor loonsverhoging De politie van Rhodesia heeft don-1 kracht bij te zetten zijn donderdag Trnrrtccircb» iw vorHonri derdag de meeste leiders van de vier ongeveer 1100 Afrikaanse buschauf- [verboden Afrikaanse nationale con- feurs en conducteurs van de stedelijke met een onderzoek naar het beschadi- gressen aangehouden. Zij zijn onder-1 vervoersdienst in Leopoldstad in sta gen van 5 Amerikaanse trans-atlan- gebracht in een kamp bij Boelawajo.king gegaan. De stakers eisen ook, dat tische kabels. Amerikaanse mariniers hebben de Het zijn allen inheemsen. De congressen (van Zuid-Rhodesia, Noord-Rhodesia, Njassaland en Zam bia) zijn verboden, toen premier OVOr0T„!k" iff" I Whitehead donderdag vooï 80 dagen cphir» 7iin t#>riiop^pgarH I *n Zuid-Rhodesia de noodtoestand af- SrtrrUïiwriSS?ïpfw iiïSi i kondigde, naar hij verklaarde wegens van de Russische treiler, die vnende- I j. „a„„i;;i.v,q;j -7,,;^ lHk PR hprpiHwiiiia Uf.. \ppft Ha oma i mogelijkheid, dat in Zuid-Rhode- lijk en bereidwillig was, heeft daarna koers gezet naar het noorden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat aan boord van de „Novorossirsk" niets gevonden was, dat er op wees, dat de Russen op iets anders dan vis sen uit waren. Het onderzoek aan boord van de treiler was in overeenstemming met het verdrag voor bescherming van onderzeese kabels, dat indertijd ook door de Sowjet-Unie is ondertekend, zo is in Washington bekendgemaakt Uit het logboek van de „Novoros sirsk" bleek, dat het schip in de buurt van de plaats, waar de kabels be schadigd zijn, heeft gevist. Amerikaanse functionarissen ver klaarden, dat nagegaan zal worden of de kabelbreuken opzettelijk zijn veroorzaakt of dat zij een gevolg zijn van onhandig vissen. sia dezelfde moeilijkheden zoudén ontstaan als in Njassaland. Een woordvoerder van de regering van Njassaland maakte donderdag echter bekend, dat er geen sprake is van afkondiging van de noodtoestand voor dit protectoraat. Premier Whitehead verklaarde in een radiorede, dat vele leiders van de verhouding tussen het negerper- soneel en het hogere blanke perso neel en de leiding verbeterd wordt. De Oostenrijkse autoriteiten hebben donderdag de Nederlander H. B. die begin februari te Goefis in Oostenrijk werd gearresteerd en wordt verdacht van vijf inbraken in Zwitserland, en zijn vriendin E. B. overgedragen aan De reis van Macmillap en Selwyn Lloyd naar Moskou is deels een mis lukking geworden, deels niet. De Britten wilden naar Moskou om de stem ming van het Kremlin te peilen en om een betere sfeer te scheppen in de betrekkingen tussen Oost en West. Het scheppen van een betere sfeer is hun mislukt. Het peilen van de stemming is evenwel gelukt, zij weten nu wat zij aan Chroesjtsjef hebben. Een nieuw bewijs van de na Chroesjtsjefs beruchte redevoering van dinsdag ingetreden verkoeling is, dat Macmillan en Selwyn Lloyd gisteren naar Kief zijn vertrokken zonder Chroesjtsjef, hoewel het de bedoeling was geweest, dat Chroesjtsjef mee zou gaan. Hij liet op het laatste moment weten, dat hij kiespijn had. Macmillan schijnt Chroesjtsjef er voor gewaarschuwd te hebben dat de Russen de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de belangrijke beslis singen, die het Westen moet nemen als gevolg van de onbuigzame Russische houding inzake Berlijn. de wegen om hem en de andere Britse gasten te zien. Over de stra ten waren doeken gespannen, waarop stond: „Lang leve de roemrijke Rus sische communistische partij". Na zijn aankomst op het vliegveld van Kief MACMILLAN IN KIEF Premier Macmillan van Engeland is donderdag in Kief, de hoofdstad van de Oekraïne, aangekomen Duizenden mensen stonden langs WEDUWEN EN WEZEN Het moet buitengewoon verheugend worden genoemd, dat het Interim- kabinet-Beel besloot het op-de-val- reep-van-de-crisis ingediende wets ontwerp weduwen- en wezenverze kering af te handelen. Van de zijde van de Kamer is het even verstandig geweest allerlei ge wenste wijzigingen uit de weg te gaan, omdat in dat geval de aanne ming ervan nog in dit jaar zeer groot gevaar zou hebben» gelopen. De behandeling van dit wetsont werp èn de aanneming ervan is hierom zo verheugend, omdat nu dui- zende weduwen, die al of niet met kinderen in zorgvolle omstandighe den leven, nu op basis van een volks verzekering een bodemuitkering krij gen in dezelfde geest als de alge mene ouderdomsverzekering. Dat minister Suurhof dit ontwerp nog juist op de valreep indiende was zijn goed recht. Maar het is even zeer ons goed recht eraan te herin neren, dat het de K.V.P. is geweest, die in 1953 reeds een ontwerp voor zulk een voorziening indiende, dat toen in de Kamer toch wel met eni ge terughoudendheid werd ontvan gen. Er is toen jarenlang herhaalde lijk aandrang op minister Suurhof uitgeoefend, maar hij kon er maar niet mee klaar komen. Als er bij de behandeling van zijn begroting over werd gesproken, zat hij meestal op het advies van de S.E.R. te wach ten. Toen eenmaal de crisis dreigde kon plotseling wel gebeuren, waar op de K.V.P. al jarenlang zozeer had aangedrongen en waarop zij al zo lang zat te wachten. Nogmaals het was zijn goed recht om te trachten dit ontwerp toch nog op zijn naam te krijgen, maar men kan niet aan de indruk ontkomen, dat het dan ook eerder had gekund. willen geven. Men heeft gezegd: wij moeten de mogelijkheid open houden om er la ter, nadat er ervaring met de uit voering van deze wet is opgedaan, opnieuw over te kunnen praten. Minister Beel vond dit eigenlijk wat overbodig, omdat volgens hem de regering zelf de ontwikkeling wel van dag tot dag zal volgen. Dat moge waar zijn, maar men heeft dan nog maar af te wachten, wanneer de regering'met een wijzi- Het verheugende is dus, dat het nu gingsvoorstel zou komen. De ont- zo goed als zeker is, dat dit wets-wikkeling, welke dit wetsontwerp nu ontwerp nog dit jaar wet zal wor- heeft genomen, is eigenlijk de juiste, den en dat alle weduwen deze uit- Men kan nu eerst eens rustig nagaan kering can zullen krijgen. jhoe deze ontwikkeling is. Maar daar- Men weet het reeds, dat deze uit-1 om is het ook góed, dat de Kamer keringen zullen lopen van 1326 tot de regering gebonden heeft aan een 1965 gulden af naargelang zij nog termijn. Uitgaande van het stand-, voor kinderen zal hebben te zorgen. Hiervoor heeft de KVP al jaren ge vochten. De geesten blijken nu ont- waakt.De Kamer heeft zelfs van alle amendementen afgezien om deze uit keringen niet nog langer te vertra gen. Ware de behandeling normaal ver lopen, dat wil zegen door een vaste regering, dan zouden er hoogst waarschijnlijk tal van amendemen ten zijn ingediend. Een van deze amendementen zou zeker zijn geweest de leeftijdsgrens voor de uitkering te verlagen tot 45 jaar. Toch heeft minister Beel" een goed argument aangevoerd om dit niet te doen en de uitkeringen te beginnen bij de leeftijd van 50 jaar. Hij redeneerde aldus: wij moeten trachten over de werkgelegenheid van vrouwen tussen de 45 en 50 jaar zoveel mogelijk gegevens te verzame-» len. Voor zover men nu weet, zijn de inschrijvingen bij de Geweste lijke Arbeidsbureaus van vrouwen in die leeftijd van korte duur. Daarom kan men beter begin- met de leeftijd van 50 jaar, omdat men dan als blijkt, dat deze limiet on voldoende moet worden geacht, altijd nog kan terugschakelen naar 45 jaar. Begint men echter met een leeftijds grens van 45 jaar en blijkt dit eigen lijk niet nodig te zijn, dan zal het zeer moeilijk zijn deze te gaan ver hogen tot 50. l^atuurlijk heeft de Kamer niet alle macht met het aannemen van hield Macmillan een korte rede Hij verklaarde o.m. vrede te willen door midddel van onderhandelingen. „Laat ons onderhandelen, dan zal er ook vrede zijn", aldus Macmillan. Chroesjtsjef was in Moskou geble ven. Hij had, zo werd meegedeeld, een afspraak met zijn tandarts. In Britse kringen in Moskou ver wachtte men niet, dat Chroesjtsjef later nog naar Kief zal gaan. Macmillan heeft donderdag vóór zijn vertrek .laar Kief nog met Chroesjtsjef gesproken. De sfeer bleef echter koel, zo is van Britse zijde meegedee^. Maandag zullen beide staatslieden voor het laatst een onderhoud hebben en daarna zal een slotcommuniqué wor den opgesteld. Van Britse zijde is in antwoord op vragen, waarom Macmillan niet heeft besloten om, na Chroesjtsjefs anti westerse toespraak, zijn bezoek aan de Sowjet-Unie af te breken, ver- klaard, dat de Engelse iremier was uitgenodigd >m besprekingen met de Sowjet-leiders te voeren en iets van hun land te zien. Hij vervulde nu het tweede gedeelte van dit programma Naar verluidt heeft Macmillan ge poogd Chroesjtsjef gerust te stellen omtrent de betekenis van een Duitse herbewapening. Ook zou hij gepro beerd hebben hem ervan te overtui gen, dat zijn vrees aangaande de Amerikaanse bases rondom de Sow jet-Unie ongegrond is. Macmillan zou '-ok opnieuw heb ben uiteengezet, dat de rechten van het Westen in Berlijn een uitvloeisel zijn van Duitslands onvoorwaarde lijke overgave, in 1945. Hij zou hier aan hebben toegevoegd, er geen be zwaar tegen te hebben, wanneer de Russen Óostduitsers in hun plaats zouden laten optreden, indien dit de toegang tot Berlijn zou vergemak kelijken. Voorkeur of eis? Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt nog vernomen, dat Chroesjt sjef weliswaar zijn voorkeur heeft geuit voor een bijeenkomst van re geringsleiders ter behandeling van belangrijke internationale vraagstuk ken, doch dat hij zich niet daad werkelijk tegen een conferentie van de minister van buitenlandse zaken heeft uitgesproken. punt, dat de wet uiterlijk op 1 ja nuari 1960 van kracht zal worden, heeft de Kamer een termijn gesteld tot het zomerreces van 1961, dus ruim anderhalf jaar. Dan zal de regering deze verzekering opeens uit handen bij de Kamer moeten komen met een ...;n nota en dan zaj men tocll wel een voldoende ruime ervaring hebben op gedaan om te kunnen beoordelen of de wet op bepaalde punten moet wor den herzien. Waarnemers te Mosko.u zijn van mening, dat de reactie van president Eisenhower, op diens jongste pers conferentie, op Chroesjtsjefs anti westerse rede, de Sowj et-premier zal stijven in diens overtuiging, dat het geen zin heeft met andere landen dan de Verenigde Staten besprekin gen over de hangende internationale vraagstukken te voeren. Er wordt, naar verluidt, niet meer gesproken over het sluiten van een Brits-Russisch nietaanvalsverdrag. I litiemannen voerden daarna 'n charge Dit zou het gevolg zijn van een me- dedeling van Macmillan aan Chroesjt sjef, dat een dergelijk vedrag, in dien het niet in verband zou staan met de andere, nog onopgeloste in ternationale vraagstukken, niet veel zou bijdragen tot ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West. VOLLEDIG NEGATIEF. De Britse journalisten, die premier Macmillan op zijn Russische reis het .Afrikaanse nationale congres de Zwitserse politie, jongeren zyn, die niets uitvoeren en I H B bleek bij zlJrl arrestatie in het vaak al met strafrechters in aanra-beiil te van ongeveer 6000 gld king zijn geweest. en van een vermogen aan goud en In Njassaland beheersen intussen juwelen Bovendien had H. B. onge- oproerige negers de voornaamste we- i veer 15 000 gulden by een bank le gen naar Brits-oost-Afrika. Op deiFeldkirch in Oostenrijk gedeponeerd, weg van Mbeja naar Dar-es-Salam B liep le Goefis ,egen de lamp_ tj^if douaneposten by Fort omda; by ncb van zijn echte naam Hill. Op het vliegveld by deze plaats bediende. Hij werd door Interpol ge- kunnen hierdoor geen vliegtuigen zocht. landen. Te Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, worden politie-eenhe-j den gereed gehouden om naar Njas saland te worden overgebracht. Protesten in Pretoria. In een inheemse stad bij Pretoria (Zuid-Afrika) heeft de politie don derdag circa 2.000 inheemse vrouwen uiteengejaagd, die protesteerden te gen de invoering van persoonsbewij zen voor vrouwen. 22 Mensen werden gewond. Er zijn zeven arrestaties ver richt. Het incident deed zich voor nadat een vrouwendeputatie, na een bezoek aan de naturellencommissaris, een menigte toesprak. Toen de politie mannen arriveerden om de menigte uiteen te drijven, werden zij door de vrouwen met stenen bekogeld. De po- Dit nummer beitaat uit 10 pagina'i O Het bendewezen in Amerika heeft zich zodanig uitgebreid dat de gang- vergezellen, meldden donderdag aan *!?,P?alde Amerikaanse steden hun bladen, dat de Brits-Russische ïeLb K 5 "J.'S'81 a '"a besprekingen eigenlijk reeds afgelo- j ïf ten' ?eze onthullin» deed de jun- pen zijn. Chroesjtsjef heeft er met zün 1 disch! advlM,ur van de .A">"lkaanst „diplomatieke kiespijn" een einde I %™S^TITkS,Lm0J Arl>clds«ken. aan gemaakt Robert F. Kennedy, dezer dagen voor de televisie. De conservatieve „Daily Telegraph" schrijft, dat de besprekingen tussen Macmillan en Chroesjtsjef „volledig Kennedy zei dat gangsters bij voor beeld alles te verteller, hebben in een I aantal vuilopruimingsbedrijven, hn- negatiefzijn geweest. Macmillan is j nenverhuurbedrijven en zelfs in een er achter gekomen, wat Chroesjt sjef denkt „en het dient openhartig gezegd te worden, dat het antwoord onplezierig is", aldus de correspon dent van dit blad in Moskou. Volgens hem menen sommige waar nemers, dat Chroesjtsjef verwacht moet hebben, dat Macmillan met bepaalde voorstellen naar Moskou zou komen. Toen dit niet het geval bleek te zijn, hield hij zijn rede en wai-en de besprekingen zo goed als voorbij, aldus deze zienswijze. Perzië zal twee artikelen, volgens luiercentrale. Hij betoogde dat de Amerikaanse regering veel strengere wetten zou moeten maken als zij een einde aan deze wantoestanden zou willen maken. Voorjaarsweer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het hogedrukgebied boven het vasteland van West- en Midden- (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZONNIG Droog, overwegend zonnig en aanhoudend zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuide lijke wind. 28 Febr. zon op 07.31; onder 18.16; maan op onder 09.53. Hoogwaterstanden 28 Febr. v.m. 6.49; n.m. 7.10. grondgebied af wordt bedreigd, uit dinê tot enige daling van de lucht- de overeenkomst met de Sowjet-Unie ^ruk °P de Britse eilanden en West van 1321 schrappen. Frankrijk. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land zuidelijk en Een regeringswoordvoerder in Te- neemt iets toe. Uit Frankrijk zal heran zei, dat onder druk van leden daarmee nog iets zachtere lucht wor- van het parlement het ministerie van den aangevoerd, zodat de tempera- Buitenlandse Zaken een commissie tuur ook morgen belangrijk boven heeft aangewezen om een verklaring normaal zal zijn. De regenkansen over dit punt op te stellen. blijven nog klein. De Belgische posterijen hebben drie speciale postzegels uitgegeven met het opschrift „Europa van het hart", ten bate van 't werk, dat de Nobelprijs winnaar, pater Pire, doet voor de hulp aan ontheemden. De waarden van de zegels zijn 1 fr. 0,50, fr. 2,50 fr. 1 en fr. 5 fr. 2,50. Op de zegels van 1 en 5 franc staat in tegenstelling tot die van fr. 2,50 het Neder landse opschrift aan de bovenzijde. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 2 C. STOCKHOLM regen 3 OSLO zw. bew. 2 KOPENHAGEN geheel bew. 5 ABERDEEN geheel bew. 9 LONDEN mist 3 AMSTERDAM onbew. 4 BRUSSEL onbew. 5 LUXEMBURG mist 3 PARIJS mist 2 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE onbew. —1 NICE onbew. 9 BERLIJN zw. bew. 6 FRANKFORT mist 1 MüNCHEN onbew. —1 ZURICH mist —3 GENèVE onbew. —2 LOCARNO onbew. —3 WENEN vrijwel onbew. 4 INNSBRUCK onbew. —4 ROME onbew. 7 99 AJACCIO onbew. 3 MADRID licht bew. 3 MALLORCA half bew. 10 ALGIERS mist 8 99 Korreltje Wie nooit misleid werd door een dwaallicht, heeft stellig ook nooit naar het licht gestreefd. Peter Sirius. De oude Apostelen kwamen uit de Avond maalzaal, de nieuwe apostelen komen van de Communiebank. (Faulhaber).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1