REIS MET VRAAGTEKENS DOOR NOODGEBIED VAN HET BISDOM WISTEre Kerken zijn helaas geen paddestoelen -> HET KLAVERBLAD TWEEDE KAMER ACCOORD: Straks bijna 2000.- p. jaar voor weduwe met jong kind Burgemeester woont in een vuilnisbak Bom lag 19 jaar onder Montfoorts huis Soldaten negeren operette DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Mooi is ook de Pauluskerk aan de Haagse Thorbeckelaan, dat een open en toch ook weer besloten karakter draagt. Noodkerk Daarna volgen op onze excursie enige noodkerken volgens het nieu we type, dat doelmatig is gebleken. Overeenkomstig de behoefte van een komende parochies gebruikt wordt voor het kleuterschooltje. De noodkerken rouleren. Zo spoe dig ergens een permanent gebouw voltooid is, verhuist de houten kerk naar een nieuw noodgebied, dat ge lijk met de groei van nieuwe wijken ontstaat. De kerk is daar waar haar aan wezigheid gevraagd wordt. Dit heb ben we gezien aan de noodkerk in lijk van uw beurs. Welke koers gaat uw beurs? We leven in een tijd van nood voor de kerkenbouw, maar ook de nood kan haar goede zijden hebben. Dat kan men eerst goed weten als men, zoals wij dat gedaan hebben, onder leiding van de vicaris en de secreta- parochie kan de lengte van de kerk ris van het bisdom Rotterdam, ver- worden bepaald en men houdt nog gezeld van enige bouwpastoors, een extra-ruimte over, die in veel aan- excursie hebben gemaakt langs één 'amé van de vele „urgentie-gebieden" van het bisdom in de agglomeratie Den Haag. Want bij alle nood: waar treft men schonere staaltjes van waar achtige christelijke opofferingsge zindheid dan juist in de kerken bouw? Het begint al met de vele pas toors, die veroordeeld zijn ergens op een flatje hun intrek te nemen en als vrijgezel een vrij ongezellig be staan te leiden. Maar zij 1 -men in onmiddellijk contact met de buren en de buurt bewoners en krijgen op deze wijze een duidelijk beeld van de parochie die zij straks de hunne mogen noe men. En de gelovigen leren dubbel zo snel hun eigen pastoor kennen Een ander staaltje van opoffering: wij doen zo maar een greep. In Wa teringen was al lang een tweede kerk dringend nodig. Van de „Morgen stond' waar een rijke kerk van de Franciscanen, zeer modern van op zet gereed is gekomen, kwam een noodkerk vrij. Deze werd naar Wa teringen overgebracht en de paro chianen hebben zélf een groot deel van het werk verricht, zodat het bisdom niet extra werd belast door deze verhuizing. Tuindersknechts kwamen in hun vrije tijd de helpen de hand reiken, tuinders gaven hun personeel hiervoor ook vrijaf. Ster ker dan ooit werd hier aan het begrip „onze kerk" leven gegeven en zonder twijfel zullen deze activiteiten aan de verinniging van het parochieel bijdragen. Teruggang. De tocht, die wij langs de kerken maakten, was een anti-climax. We begonnen bij de kerk van St. Anto- nius en St. Lodewijk, een van de schoonste en grootste kerken, die na de oorlog in Nederland zijn ge bouwd. Plaats biedend aan 1300 per sonen, in ovale vorm gebouwd, met een binnenplein, dat het besloten ka rakter van de eredienst duidelijk tot uiting brengt. De toren staat op enige tientallen meters van de kerk af. Vooral orgel- front en hoogaltaar zijn prachtig van vorm. „Deze kerk is voor een groot deel gefinancierd uit het herbouw-te- goed", haastte de vicaris op te mer ken. Zulke dure kerken worden nu niet meer gebouwd. Er is geen geld meer voor. Men zal zich herinneren, dat het bisdom Rotterdam zelfs een bouwstop tot 1961 moest invoeren, voornamelijk omdat men in 1958 de krachttoer heeft verricht daar waar kerken nodig waren, deze ook te plaatsen. Dit is veelal in de vorm van noodkerken gebeurd, men heeft in één jaar tijd twaalf van deze in tieme, aantrekkelijke en goed-gepro- portioneerde houten kerken ge bouwd. Leidse lezers kennen zulk een noodkerk, die van de St. Leonardus- parochie in Leiden Zuid-West. Die krachttoer heeft schatten gelds ge kost, maar het was nodig en op zulke momenten geldt van harte het Loosduinen, in Wateringen, aan Bouwlust in Den Haag, waar achter de noodkerk reeds de funderingen voor een nieuwe worden gelegd, aan de Pius X-parochie en de noodkerk Maria van Altijddurende Bijstand die zaterdag j.l. werd ingewijd. En in het gebied Steenvoorde 1 tot en met 5 te Rijswijk ligt een onmetelijk gebied braak, maar ook hier is Christus in zijn kerk tegen woordig. We denken aan de St. Ber- nadette-parochie van pastoor Bank en niet te vergeten aan de St. Bene- dictus-parochie, waar achter een noodkerk van het oude type een prachtige moderne kerk verrijst. Een vierkante kerk mét toren (torens worden nu niet meer gebouwd, maar dit geschiedde op last van het ge meentebestuur die met een belang rijke subsidie tegemoet kwam) met binnenplein en een prachtig „claus- trum" achter de kerk. Men ziet: er wordt voor de paro chianen gezorgd, de liefde komt van twee kanten. Zondag is het kerkenbouwzondag, waarmee we maar willen zeggen, dat kerken jammer genoeg geen padde stoelen zijn. Haar koers is afhanke- Advertentie) „ROBINSON EN VRIJDAG" OP ONBEWOOND EILAND In Apeldoorn Twee Apeldoornse jongens, de 14- jarige Jaap van de Veen en zijn 13- jarig vriendje Wiebe Loijenga hebben hun ouders en de politie een onrustige en angstige nacht bezorgd. De knapen zijn dinsdagmiddag samen de deur uitgegaan om te spelen, maar waren bij het avondeten nog niet komen opdagen. Toen zij er om negen uur nog niet waren werd de politie ge waarschuwd, die een onderzoek in stelde, maar geen resultaat boekte. De eerste arbeiders, die gistermor gen omstreeks acht uur in 't natuur park Berg en Bos verschenen, keken wel heel verbaasd, toen zij plotseling hoorden roepen en twee jongens ont dekten op het eiland dat midden in de vijver is gelegen. Het bleken de vermiste knapen te zijn. Zij waren des middags met het pontje dat de verbinding tussen de vastewal en het eiland in de zomer maanden onderhoudt, naar dit eiland gevaren, om er een ontdekkingstocht te ondernemen. .Toen zij wilden terugkeren, bleek het pontje te zijn afgedreven, zodat zij de nacht op het eiland moesten doorbrengen. Brandwonden KloosterbaLsem zuivert en ge- neest de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. j Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J (Advertentie) Zonder slag of stoot heeft de Twee de Kamer gisteren de wet voor hulp aan weduwen en wezen aangeno men. Premier Beel, die het ontwerp moest verdedigen kon niets anders doen dan de afgevaardigden hartelijk te bedanken voor hun soepelheid en de snelheid waarmee deze zaak is afgewikkeld. Dit besluit betekent dat straks we duwen met één of meer jonge kinde devies van het bisdom: „God zal er ren een uitkering van 1968 zullen Nog vóór 1 januari Dichtgestopt met oude kranten In de raad van Monster ontstond gisteren enige begripsverwarimg, toen het agendapunt huurregeling ambtswoning burgemeester ter spra ke kwam. Burgemeester K. L. J .Wouters sprak over „die vuilnisbak", waar de raadsleden het huis bedoelden, waar in hij zelf woonde. Het was allemaal begonnen, toen het raadslid Ruimers (KVP), niet in voorzien". Maar daarop volgt da delijk een toevoeging: mét de hulp van de katholieken, die beseffen, dat zulk een krachttoer alleen gedaan kan worden nadat ze zonder uitzon dering aan een beroep op hun mild dadigheid ruim gevolg hebben gege ven. gaan ontvangen; als zij invalide is of 50 jaar en ouder ontvangt zij het zelfde bedrag. In alle andere gevallen bedraagt de uitkering 1326 per jaar. Een tij delijk pensioen wordt gegeven gedu rende een half jaar aan weduwen We schreven een anti-climax of beneden de 27 jaar, te verlengen met een neergaande lijn, want van de „Antonius en Lodewijk" kwamen wij in een minder weelderige, maar toch ook aantrekkelijke kerk in ba silica-stijl „O.L. Vrouw van Fati- ma" te Den Haag, waar pastoor Met selaar resideert en welke ontworpen is door de architecten Molenaar en Sips. Deze kerk heeft 1080 plaatsen en een zeer indrukwekkend cibo- rium, dat materieel duidelijk uit drukt wat op de rand van de troon hemel geschreven staat: door Hem met Hem en in Hem. Deze kerk gaf de deelnemers aan deze excursie aanleiding tot een kleine gedachtenwisseling over de vraag of men in de bouw van de ker ken niet naar een centrale plaats van het altaar moet streven. Deze z.g. centraalbouw wordt in het bis dom reeds toegepast, n.l. in Schiedam waar onder leiding van bouwpastoor Oudshoorn de bouw van een kerk met banken rond het altaar wordt voorbereid. Tom Nix is de architect. Het geeft aan de Misviering een in tiemer karakter; de gelovigen voe len zich méér met elkaar verbonden, maar er zijn ook bezwaren. De men sen zien elkaar in het gezicht en men houdt veel onbenutte ruimte over. In het bisdom wordt echter voldoende vrijheid voor experimen ten gelaten. één maand voor elk jaar dat deze we duwe ouder is dan 26 jaar, tot ten hoogste twee jaar. Voorts wordt de kinderbijslag voor halfwezen aanzienlijk verhoogd, ter wijl voor volle wezen tot tien jaar een bedrag van 438 per jaar betaald wordt, Van 10 tot 16 jaar f 660. Van 16 tot 27 jaar 864. De premie bedraagt 1.15 procent van het inkomen. Evenals bij de alge mene ouderdomswet is de inkomens grens op 7450 gesteld. Deze pre mie zal waarschijnlijk eerst in 1962 betaald behoeven te worden. In de Tweede Kamer zei minister Beel gistermiddag nog, dat de rege ring zal proberen om als de Eer ste Kamer ook haar fiat heeft gege ven de wet nog vóór 1 januari in werking te laten treden. Of dit luk ken zal hangt af van de tijd, die no dig is om de administratieve organi satie op te zetten. Het spreekt vanzelf, aldus prof. Beel, dat de regering er behoefte aan voelt om straks, na enige ervaring met deze wet opnieuw met de Ka mer te bespreken of zij niet hier en daar gewijzigd dient te worden. Niet temin achtte de Kamer het toch be ter zich hierover in een motie uit te spreken, welke motie door de Ka mercommissie werd ingediend en die aanvaard werd. Tegen die tijd zal waarschijnlijk in de wet worden opgenomen, dat de leeftijdsgrens voor weduwen van 50 tot 45 jaar verlaagd wordt. Het de partement zal nu gegevens gaan ver zamelen over de kansen die er zijn voor weduwen en wezen tussen 45 en 50 jaar om werk te krijgen. Prof. Beel was van mening, dat in de na bije toekomst vrouwen van die leef tijd gemakkelijker een baan zullen krijgen. Men kan beter nu van 50 op 45 jaar stappen, dan dat men straks van 45 op 50 jaar moet over gaan met het oog op de financiën. Mevr. Stoffels deed een voorstel ten bate van de vrijgezellen, dat zij later weer introk, omdat zij wel voelde, dat het de vereiste meerder heid niet zou halen. Zij stelde voor aan vrijgezellen, die dus voor niets weduwe en wezenrente hebben be taald, op 65-jarige leeftijd een vrij- gezellenuitkering te geven van tien maal de jaarpremie. Minister Beel bewees dat dit onmogelijk is omdat de persoonlijke bedragen voor de weduwe- en wezenwet niet worden geregistreerd. Men zou een kostbare organisatie in het leven moeten roe pen om dit te registreren. Het komende kabinet zal voor de ongehuwden ten aanzien van de be lasting zeker veel moeten doen, zo besloot minister Beel. AUTOMOBILISTE REED OP KINDEREN IN In de Herenstraat te Utrecht ont stond gisteren grote consternatie, toen een auto op een groep kinderen inreed. De bestuurster van de auto, me vrouw L. F.Z. uit Amsterdam, was zeker geen zondagsruiter te noemen: ze was drie maanden in het bezit van haar rijbewijs en had nog maar pas als verjaarsgeschenk een eigen wagen van haar man gekregen. Ze deed sindsdien niet anders dan de wagen inrijden. Bij het nemen van de bocht van de Oude Kamp naar de Herenstraat, reed de geestdriftige automobiliste tegen een trottoir op, waarop veertig kinderen liepen, op weg naar een feestje van het Leger des Heils. De wagen greep een van de leidsters, die dé kinderen verge zelde. De dame werd enkele ogen blikken meegesleurd. Ze viel en kreeg een bloeduitstorting aan het rechter been. Ook twee andere leidsters en enkele kinderen vielen maar er wa ren geen ernstiger verwondingen te betreuren dan wat lichte ontvellin gen en schaafwonden. Bewoners kenden geen rust meer Vandaag zullen enige „bomdes kundigen" uit Utrecht in het stadje Montfoort een bom weghalen welke al 19 jaar onder het huis van de heer W. v. d. Linden ligt begraven onder een laag zand en cement. Tijdens de oorlogsdagen van 1940, Op tweede Pinksterdag, vielen er bo ven Montfoort 25 Duitse bommen, waarvan er zes meteen zijn ontploft. Vele bommen zijn reeds opgeruimd, doch niet die, welke als een voetzoe ker door het huis van de heer v. d. Linden had gegierd en zich in de grond had geboord. Men kapselde het moordwerktuig in met zand en cement, maar op den duur kende de familie v. d. Linden toch geen rust meer. Zij nam de plaatselijke pers in de arm en de burgemeester zorgde er voor, dat de mijnopruimingsdienst erbij kwam. De deskundigen zullen nog moeten uitmaken, wanneer de andere bom men zullen worden opgeruimd. Slechts maatregelen van voorlopige aard In kwestie-spijtoptanten In tegenstelling tot hetgeen in het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1959 werd gezegd, is de minister van justitie niet van mening, dat de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Indo nesië een uiterst onwelwillende hou ding tegenover de spijtoptanten aan neemt. Dit blijkt uit de memorie van ant woord, waarin de minister voorts laat blijken, dat de kwesties van de spijtoptanten in het algemeen een zo principieel karakter hebben, dat de minister thans slechts maatrege len van voorlopige aard kan nemen. Hij zegt voorts, dat bij het toela tingsbeleid de verbondenheid van de aanvrager met Nederland een be langrijke criterium is. Ook de tegenwoordige regering is van oordeel, dat Nederland geen ver plichtingen van juridische aard heeft ten aanzien van de jongere spijtop tanten, die vrezen in militaire dienst te zullen worden opgeroepen en in gezet in de strijd om Nieuw Guinea. Het aantal spijtoptanten dat bij groepsgewijze toelating naar Neder land zou moeten worden gebracht zal volgens de minister de 30.000 niet ver ontlopen. Er zijn thans ten aan zien van meer dan 13.000 personen verzoeken aanhangig gemaakt, het aantal spijtoptanten hiervan wordt geschat op ongeveer 9500. GEESTELIJK ADVISEUR KATH. E.H.B.O. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft met ingang van heden pastoor K. F. Elsenbroek (Am sterdam), benoemd tot geestelijk ad viseur van de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongeluk ken. wetend, dat er een speciale huurre geling is voor ambtswoningen, be zwaar maakte tegen de lage huur van der burgren vaders' huis. De ijverige man wilde zelfs een huurcommissie inschakelen en toen vroeg de voorzitter in arren moede: „Ik had gedacht, dat u zou vragen: is 916,per jaar niet teveel voor i'n vulnisbak?" De burgemeester was geprikkeld en hij zeide, dat er ieder jaar wel een paar raadsleden zijn, die hun hals breken over „dat witgepleisterde graf, waarin ik het voorrecht heb te wonen". Hij richtte zich speciaal tot de heer Ruimers met de opmerking: „Als er een van uw KAB-leden in zo'n huis zou wonen, zou er moord en brand geschreeuwd worden." De burgemeester lichtte dat toe. Hij was onlangs, toen het stevig waaide, met hoed op en das om drie kwartier bezig geweest om met oude kranten de gaten in het dak van zijn woning te stoppen. Voorts moet hij zijn dienstbode een extra-toelage verstrekken ter vergoe ding voor haar kleding, die in de kast beschimmelt. Van de belasting mag hij deze vergoeding aftrekken. Dit als bewijs van erkenning van het ongemak. Verschillende andere euvels noemde de burgemeester op en hij adviseerde de raad, ervoor te zorgen dat er, als hij over anderhalf jaar met pensioen gaat, voor zijn opvolger een ander huis beschik baar is. Reparaties zouden zeker twintig mille kosten en er zijn al wel zes of zeven ambtswoningen be taald aan reparaties aan dit huis. Het vooruitstrevende P. v. d. A.-lid Van der Hoeven viel de burgemeester bij met de kreet: „Tegen de grond ermee" en de burger-vader-zelf wist niet beter te doen dan de heer Rui mers voor een bezoek uit te nodigen. Hij verwachtte, dat zijn gast dan zou zeggen: „Burgemeester, u had het allemaal iets sterker moeten zeggen". Nadat de manscliappencantine in het Schefferkamp te De Lier als „op voedkundige" maatregel eeü week lang gesloten was geweest, werd er maandagavond een operettevoorstel ling gegeven. De manschappen, die over het algemeen nog al tuk zijn op dergelijke uitvoeringen, lieten echter en bloc verstek gaan. Enkel een handjevol officieren, on derofficieren en wat burgers waren aanwezig. Nu plegen alle manschappen „tot nader order" tijdens de gebruike lijke cantinepauzes exercitie of lopen „paardebaantjes". Alle gunsten, zo als avondpermissie, zijn ingetrokken en het normale 48 uur weekendverlof is ingekrompen tot 24 uur. Al deze narigheid is veroorzaakt door het televisiezaaltje, dat de can- tine rijk is. In dit zaaltje kunnen 30 rnan worden samengepropt, wat dan ook bij iedere televisieuit^ending ge beurt. Vorige week was dit zaaltje na de uitzending, door de kijklustigen in minder nette toestand achterge laten. Een week lang werd op last van de commandant de cantine gesloten en werden er 's avonds geen films gedraaid. Toen deze maatregel opge heven werd en men de heropening feestelijk met een operettevoorstel ling wilde vieren, kwam er geen en kele soldaat opdagen. De organisa toren zaten met een vrijwel lege zaal en prompt kwam de order uit, dat alle korporaals en manschappen van de luchtmacht, die het kamp „De Lier" bevolken, zich aan genoemde disciplinaire maatregelen, die hun bewegingsvrijheid beperken, moeten onderwerpen. De afdeling Lua, die eveneens in dit kamp is ondergebracht, valt niet onder deze bepalingen; hun comman dant heeft zich zeer terecht boven deze kwestie verheven geacht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9