De bussen van straks gaan ook andere wegen zoeken ZO KUNT U STRAKS DOOR LEIDEN RIJDEN Een nieuw schema voor het openbaar personenvervoer te Leiden Betere verbinding buitenwijken stadskern én ontsluiting Natu-raLax DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE TOURANT PAGINA 8 Het gemeentebestuur van Leiden is kennelijk niet tevreden met het open baar personenvervoer zoals dat tot nu toe in de stad plaats vindt. Anders had men zeker niet aan het Nederlands Verkeersinstituut een rapport en plan gevraagd. Na Let wegenschema nu dus het vervoersschema. De stad is snel gegroeid en het vervoer is niet geheel aangepast. Daarbij dient men te vragen of nieuwe voorzieningen in de stad rendabel zullen zijn. De tekorten van het openbaar vervoer thans in Leiden vatten de rapporteurs uit Den Haag als volgt samen. houdens het eindpunt bij de Hoge Rijndijk. De geprojecteerde lus, waar op zowel uit- als in kan'worden ge stapt, geeft een groot deel van de Professoren wijk een rechtstreekse verbinding met het centrum en met het station. Leidse Hout, Noord en Z.West in aandacht 1. Verscheidene wijken missen een goede verbinding met het stads centrum. 2. De tram heeft een stagnerende invloed in de Haarlemmerstraat en vooral bij het eindpunt al daar. 3. Het net vormt, bij drie ver schillende maatschappijen in ex ploitatie zijnde, geen eenheid, hetgéen o.a. blijkt uit het ont breken van een tarief voor over stappen tussen de drie lijnen- groepen. Vertoont de bestaande vervoers voorziening tekortkomingen, een her ziening wordt ook noodzakelijk door de verdere uitbreiding van de stad. Een gunstige omstandigheid voor een zodanige herziening is het voornemen van de NZHVM om de tramlijnen in busdiensten om te zetten. (Zoals be kend is dit in 1961 het geval). Te vens mag worden gehoopt op ver plaatsing van het huidige eindpunt van de „gele tram" naar het Sta tionsplein. We kunnen niet te diep ingaan op de vele argumenten die het rapport aanvoert. Bij de beoordeling van de ver- voersvoorzening dient In aanmer king te worden genomen, dat het stadsplan de mogelijkheden voor het openbare vervoer ten zeerste beperkt. In het centrum lopen de belangrijke straten (Breestraat i en Haarlemmerstraat) West-Oost en Is het verkeer met het noor- I den en zuiden van de stad zeer i moeilijk. Ook aan de periferie van de city en zelfs daarbuiten I zijn de mogelijkheden van Noord- Zuld-verkeer beperkt. Voorts vormt de Trekvliet een grote hindernis voor het verkeer tus sen de stadsuitbreiding in het Zuidwesten en de binnenstad. Op de tweede plaats dient men niet uit het oog te verliezen, dat in een stad als Leiden de omvang van de behoefte aan openbaar personenver voer beperkt is. Dit kan olijken door vergelijking van het aantal ritten per inwoner per jaar (1956) in een aan tal gemeenten, waarbij er evenwel mede rekening moet worden gehou den, dat in vele gevallen het verzor gingsgebied en het gemeentelijk ter ritoir niet geheel samenvallen. Zelfde tarieven? In de toekomst dient men rekening te houden met de ontwikkeling van de Leidse agglomeratie. T.V., fietsen en toenemende motoriseringen zullen ook hun invloed (maar dan omge keerd) doen gelden. Om tot betere exploitatie te ko men, zou men ook tot tariefsverho ging over moeten gaan, maar men is van mening, dat men toch niet boven de tarieven van met Leiden te ver gelijken steden mag uitgaan. Nieuwe voorstellen Uit de grondslagen van openbare vervoersvoorziening en uit de ana lyse van de vervoersstromen te Lei den, kan worden geconcludeerd, dat de lokale lijnen voornamelijk ver binding moeten geven tussen de woonwijken en het station alsmede tussen de woonwijken en de stads kern. De woonwijken welke een zodanige verbinding moeten hebben, zijn: a. Houtkwartier (en Oegstgeest) b. Noorderkwartier,. c. Kooipark en Lage Rijndijk, d. Hoge Rijndijk en Professoren- wijk-oost, e. Zuiderkwartier en Professoren- wijk-west, f. Wijk „Zuidwest", g. Witte Singel (met Diaconessen- huis), h. Morskwartier. Voorts dient er een verbinding te bestaan tussen het Station en de stadskern. Deze verbindingen kunnen worden gerealiseerd door lijnen met de vol gende tracé's (zie ook de kaart). Lijkt op de oude Lijn 1: Oegstgeest, Rhijngeester- straatweg, Geversstraat, Rijnsburger- weg, Station, Stationsweg, Steen- straat, Blauwpoortsbrug, Princesse- kade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Plantage laan. Hoge Rijndijk, BurggTavenlaan. Uhlenbeckkade, Duivendakstraat, Ka- naalweg (woonstraat). Hoge Rijndijk enz. De lijn komt grotendeels overeen met de bestaande stadstram lijn, be- Van Mors naar Kooi Lijn 2: Vondellaan, Lage Morsweg, Morsweg, Morssingel, Station, Sta tionsweg, Steenstraat, Blauwpoorts brug, Haarlemmerstraat, Havenplein, Haven, Zijlpoortsbrug, Lage Rijndijk, Sumatrastraat, Timorstraat, Stadsuit breiding-Noord, Sumatrastraat enz. Deze du'bbel-radiale lijn vergemak kelijkt het verwijderen van de „gele tram" uit de Haarlemmerstraat en brengt een verbinding tussen deze drukke winkelstraat en twee dichtbe volkte wijken tot stand. Zuid-West Lijn 3; Station, Stationsweg, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Princesse- kade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Noordeindsplein, Haagweg, Da Costa- straat, Frederik van Eedenlaan, Wil lem Klooslaan, Boshuizerkade, Mont- gomerystraat, Leiden Zuidwest, Swee- lincklaan, Telderskade, Boshuizer kade enz. Deze lijn moet de gehele wijk „Leiden-Zuidwest" bedienen, wat door de grote in- en uitstaplus inder daad mogelijk is. Voorlopig kan defce lijn slechts enkel-radiaal zijn, doch als t.z.t. jen nieuwe verbinding met het Houtkwartier nodig wordt, komt deze lijn voor doortrekking in aan merking. Ringlijn Lijn 4: Station, Stationsweg, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Princesse- kade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Noordeindsplein, Witte Singel, Heren straat, Koninginnelaan, Zeemanlaan, Van den Brandelerkade, Burggraven- laan, Hoge Rijndijk, Utrechtsebrug, Utrechtse Veer, Zijlsingel, Herensin gel, Lusthoflaan, Bernhardkade, A van Saksenstraat, Marnixstraat. Prins Hendrikplein, Maresingel, Rijnsbur- gersingel, Schuttersveld, (aanvanke lijk: vervolg Rijnsburgersingel, Sta tionsweg), Station (ringlijn). Deze lijn komt grotendeels over een met het gemeenschappelijke gedeelte der huidige Eltax-Iijnen; alleen is het tracé iets minder bochtig en zijn de „uitlopers" verdwenen. Dat deze ringlijn, zij het verbeterd, in dit nieuwe Uj nenplan wordt gehandhaafd, komt doordat deze voor een groot deel (nl. tussen Koningin nelaan en Station en tussen Bern hardkade en Station) een radia le functie vervult, waarbij het tracé hoofdzakelijk door de loop HET MILJÓENENLIJNTJE. In 1956 bedroeg het vervoer te Leiden per lijn: stadstram 3.945.462 reizigers lijn S 868.389 reizigers lijn K 804.125 reizigers blauwe tram 450.000 reizigers* gele tram 75.000 reizigers* (•alleen lokaal vervoer, geschat) De relatief grote vervoersom- vang op de stadstramlijn is te verklaren uit de belangrijke ver bindingen die deze, in een nage noeg rechte lijn en met een hoge frequentie, geeft, nl. van woon wijken in Leiden en Oegstgeest met geheel het centrum, het sta tion en twee ziekenhuizen. tussen de wijken aan de Oost zijde van de stad. Het verdwijnen van de „uitlopers' geeft boven het huidige tracé jiet voordeel, dat alle punten aan de ringi eindspïein overstappen op "lijn 3. men dan nog wel tot een rendabele exploitatie kan komen. In de vroegte en 's avonds (T.V.) kan de frequentie worden verlaagd. Nota van B. en W. B. en W. geven op dit rapport nog een nota waarin zij enige adviezen van de Verkeerscommissie aanhalen. Lijn 2 wil zij liever laten lopen via Oude Singel, Lange Mare, Haarlem merstraat, omdat men een deel van de Haarlemmerstraat kan vermijden en gebruik kan maken van de ideale halte Lange Mare. Lijn 3 wil de commissie doortrek ken tot het Houtkwartier: ten gun ste van de streekscholen, diacones- senhuis en sportcomplex. Voorts voelt men weinig voor afwisseling Haag- weg en Herenstraat. Toch Morsweg De Verkeerscommissie wijst er op, dat lijn 4, komende van de Zeeman laan, niet zal rijden via de van den Brandelerkade, zoals in het rapport vermeld is, doch via de Lorentzkade Ter ontlasting van de Blauwpoorts brug en ter vermijding van het druk ke kruispunt nabij de De Gijselaars- bank, komt het de commissie gewenst voor, dat deze lijn zijn route kiest via de Rijnzichtbrug en de Morsweg naar het Station. De passagiers, die op het Kort Rapenburg en omgeving moeten zijn, kunnen nabij het Noord even gemakkelijk bereikbaar zullen worden; echter zal de stationshalte als terminus moeten fungeren en zul len doorgaande oasagiers aldaar eni ge tfjd moeten wachten, aangezien alleen reeds om vertragingen te ega liseren de dienstregeling een rust tijd moet bevatten. Voorts is het gewenst, dat fle in terlokale lijn naar Voorschoten haar plaats in het stadsvervoer behoudt en de omgeving van de Voorschoterweg en de Lammenschansweg bedient. Dit lokale vervoer zal wellicht een spits- versterking tussen het station en de gemeentegrens op deze lijn noodza kelijk maken. Ook de buslijn LeiderdorpLeiden zou misschien te eniger tijd ook een rol in het stadsvervoer kunnen spe len. Hoe dikwijls? Voor Lijn 1 denkt men aan een frequentie van 7Yi minuut. De bus der singels is bepaald; voorts' sen op de andere lijnen wil men om blijkt inderdaad enige behoefte het kwartier laten rijden en de rap te bestaan aan een verbinding porteurs hebben voorgerekend, dat Voorts merkt zij op, dat er reke ning mede gehouden dient te worden, dat deze route binnen afzienbare tijd enige wijzigingen dient te ondergaan in verband met het tot stand komen van de N.S.-halte Leiden-Lammen schans en de nieuwe veemarkt annex sporthal in Groenoord. Kwartier Zij deelt het standpunt van de di recteur van Gemeentewerken, dat het aanbeveling verdient voor lijn 4 een kwartierdienst in te voeren, het geen te bereiken is door 1 extra bus in te schakelen, dus niet zoals het verkeersinstituut stelt door 2 extra bussen. Juist de frequentie van de huidige stadsbusdienst is een van de FRANSE COGNAC ƒ7.95 per fles. (Advertentie) Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bul ieosbuls gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regeimaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat wan de klok9 Een uitkomst bij hardnekkige verstopping! (Advertentie) bezwaren, die sterk gevoeld wordt, aldus de commissie. Met een bus dienst, die de kans biedt, dat men ge ruime tijd moet wachten, houdt men geen rekening, indien men gezond ter been is en geen bagage heeft. In dien maar enigszins mogelijk is. dient de frequentie opgevoerd te worden. Maandag aanstaande zal de Leidse raad over dit alles spreken. Radiaal buitenwijk met cen trum verbindend. Klok op Waalsdorpervlakte De stichting Oorlogsmonument 1940—1945 heeft een klokkengieterij in Aarle-Rixtel opdracht gegeven voor het gieten van een monumen tale luidklok. Deze klok zal worden geplaatst op de Waaldorpervlakte, in de nabijheid van de bestaande ge denksteen. De klok heeft een diameter van 1.96 m. en een hoogte van 1.78 m, hij weegt 5000 kg en het geluid ervan draagt zeer ver. De klok wordt voor zien van een door prof. mr. R. P. Cleveringa ontworpen randschrift: „Ik luid tot roem en volging van die hun leven gaven tot wering van onrecht, tot winning der vrijheid en tot waring en verheffing van al Neerlands geestelijk goed." Bovendien zal er een opdracht van de stichting en een jaartal op worden aangebracht. De klok wordt geplaatst in een klokkenstoel en het streven is, dat dit monumentaal instrument vóór 4 mei te bestemder plaatse is opgesteld. In bijgaande tekening is een enigs zins geschematiseerd beeld gegeven van de voorgestelde busdiensten. De routes van de diensten zijn als dik ke doorlopende lijnen, dikke stippel lijnen en dikke streeplijnen weerge geven. De radicale diensten (1, 2 en 3 zijn de dikke lijnen, de ringdinst (4) de gestippelde lijn, en de ook plaatselijk van belang zijnde dienst naar Voorschoten en verder (iden tiek aan de NZH-Lijn van thans) de ongenummerde dikke streepjeslijn. Langs de routes zijn de nummejs van de diensten vermeld. Waar routes samenvallen zijn deze als één lijn ge- Itekend, waar radicale- en ringlijnen samenvallen als een gecombineerde doorlopende en gestippelde lijn. Een ien ander ter vereenvoudiging en be- Itere „leesbaarheid" van de kaart. Ter oriëntatie zijn voorts enkele belangrijke straten aangegeven als dubbele lijnen. De straten waar bus lijnen lopen zijn slechts als zodanig en niet als straat aangegeven. Voorts zijn de spoorlijnen als dikke dubbele lijnen met dwarse verbindingsstreep jes getekend. In deze tekening zijn ter vereenvoudiging straten en spoorlijnen in uniforme breedte aan gegeven. Ter verdere oriëntatie toont de te kening voorts enkele markante ge bouwen (zwarte blokken), enkele markante terreinen (grijze vlakken) en de voornaamste wateren (met slangetjes gearceerd).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8