Van overal opgewekte berichten over de te verwachten ledenwinst Ruitentikkers ook bij fotohandel „Een beetje" werd een succes Mans was het al DË LË1DSE COURANT PAGINA 7 nu komt de aap uit het colbert In Amsterdam is dinsdagavond een maatkledingshow gehouden door de vijf Nederlandse kleermakers-patroons organisaties. Op de bijgaande foto tonen wij u een vinding van een Amsterdamse kleermaker: een inknoop- baar „vest", dat in een oogwenk alle costumes vervolmaakt. Op warme dagen kan men dus toch correct gekleed gaan, zonder te veel last te hebben van een warm vest. En de kosten spreken natuurlijk ook een woordje mee. K.V.P.-actie „te land en te water" ONDERZOEK NAAR STAKINGSRECHT Er is een voorontwerp van wet op gesteld over het stakingsrecht. Dit wordt door de minister van justitie a.i. meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1959 van zijn departe ment. Het ontwerp is opgesteld naar aanleiding van het ambtelijk onder zoek dat naar de verschillende aspec ten van het stakingsrecht is ingesteld. In overleg met de minister van sociale zaken en volksgezondheid a.i. heeft minister Struyclcen het voor ontwerp voorgelegd aan enige des kundigen op het gebied van het ar beidsrecht. In verband met het sta dium waarin deze kwestie nu ver keert acht hij het niet gewenst de conclusies van het ambtelijk onder zoek mee te delen. Overigens heeft hij zelf nog geen standpunt over deze concusies bepaald. In de nacht van woensdag op don derdag is te Maastricht een fotozaak van de firma Schmeck bezocht door twee etalagerovers. Omstreeks kwart over een reed een donkere personenauto, die reeds ge ruime tijd met draaiende motor in de buurt had staan wachten, tot vlak voor de etalage van de fotohandel. Twee mannen sprongen er uit, sloe gen de ruit in en deden een greep. Zij slaagden er in enkele camera's en een projector te grijpen. Door de haast waarmee zij moesten vertrek ken lieten zij een camera vallen. Deze haast werd voornamelijk ver oorzaakt door het feit dat omwonen den de slag hoorden en direct alarm maakten. Men slaagde er in het num mer van de auto te noteren, doch later bleek dat de wagen gestolen was in de. Stationsstraat in Maas tricht. Hoeveel er precies is gestolen staat nog niet vast. De omwonenden kon den geen beschrijving van de daders geven. DRIE MAART DE GROTE DAG Het radio-verbod voor organisato rische mededelingen van de K.V.P. bij de geldinzameling, heeft honder den plaatselijke afdelingen in de blik. sem-ledenslag voor 3 maart tot ver hoogde aktiviteiten aangezet. In de rijkskieskring Den Helder wordt de komende dagen niet gemikt op de streefgetallen aan ledenwinst. De af delingen hebben een wedstrijd geor ganiseerd, wie het verst boven deze „aanslag in ledenwinst" van het par tijbestuur zal komen. In Nijmegen is een grote affiche- aktie op touw gezet, die huis aan huis bij elke K.V.P.-er een verkiezings plaat „Stem lijst 2" voor het raam wil brengen. Uit de duizenden adressen, die bewerkt worden, zal er één ge trokken worden. Hangt de K.V.P.- verkiezingsplaat voor het raam dan krijgt de huisbewoner een prijs van 1O0 gulden. In Rotterdam heeft het hogere ka der, waaronder ook gemeenteraads leden, statenleden en parlementa riërs honderden nieuwe leden - ge boekt. In Arnhem zijn na langdurig peuterwerk 7900 adressen van niet- leden verzameld, die bezoek van de ijverige propagandisten zullen krij gen. Ook „te water" In Weurt en Lobith worden zelfs de schippers die op de internationale scheepvaart-routes zitten als lid in geschreven en van verkiezings-affi- ches voorzien. Tientallen katholieke schippers die veelal bij volmacht la ten stemmen, voeren over Rijn en Maas de K.V.P.-wekroep om de chris telijke sociale' politiek te steunen op hun roefje mee. Zo voeren 50.000 pro pagandisten voor de K.V.P. „te land en te water" de grote iedenslag. In bijna 1000 van de 1300 afdelin gen van de K.V.P. zijn thans vóór afdelingen voor de avond van de 3de burg. Het Noord-Limburgse Horst, AnrAfnliAriAn In ITin hlneH maart in tijdnood te brengen. Wat biedt de ledenwinst in appels aan j unre*nn®«en uw Dloea denkt u van een plaatsje als Bemmel Statenkringvoorzitter Emonts, dat, 'wOOrzUfiD (110 in 'het land van Nijmegen, dat met altijd een klinkende verkiezingsuit- Fi 350 nieuwe leden ep tafel komt. In slag heeft, zal op aintal en kwaliteit hetzelfde gebied zijn een aantal nieu-: toezien. De Horster K V.P. gaat prat we afdelingen verrezen, waaronder t op een wereld-rekord van partij-po- Beuningen, Weurt en Dinxperloo. litieke aanhankelijkheid. Vorige week Een kompliment verdient ook Den' ontdekten ze in Horst in de partij- Helder. De K.V.P. voormannen in de boeken het gezin M. Duikers uit Cas- kop van Noord-Holland waren strikt tenray met 8 K.V.P.-leden in één ge- genomen al aan de ledenaktie bezig j zin. Voorzitter Emonts heeft intussen voor eind 1958. Toen in december dei een gezin ontdekt met 9 K.V.P.-le- bliksem-actie al uitlekte, besloten de! den. propagandisten Dick Laan een stunt „dubbel is eens zo dik" klaar te sto men. Zij begonnen dus al nieuwe le den op voorhand van de aktie van 3 maart in te schrijven, die dus zowel voor 1958 als 1959 meetellen. Vandaag de dag is de rijkskieskring Den Helder, die tot 3 maart in volle aktie blijft, al flink over het streef getal van 30.000 heen. Dan kunnen ze in het hoge noord westen wat minder spektakulair wer ken dan in het olijke beneden-Moer- dijkse, maar degelijk en effektief is het werk hier wel. Overigens hangt in dit Noord-Hollandse nog een stuntje voor 3 maart 's avonds in de lucht. In het K.V.P. bolwerk Volen- dam, dat hard naar de 6000 leden loopt, ligt al een vette bos paling klaar voor verzending naar de uit slagen-centrale in Tilburg. Bij de propagandaleiding in Rot terdam heerst nog de grootste ge heimzinnigheid rond de stunt die zij voor 3 maart 's avonds in Tilburg in „Modern" hebben bedacht. Inmid dels is wel uitgelekt, dat er een twee meter hoog standbeeld in de maak is, 'dat in de uitslagen-centrale zal wor den onthuld. Details worden door de aktieve propagandaleider Leo Knoops niet vrijgegeven. Het zal 3 maart nog een hele opgave worden om een vro lijke chaos te voorkomen. Eierkolen en appels Buub Sieben uit Ubachsberg is van plan het eierkolen-stuntje te orga niseren. Hij wil de ledenwinst in ko len door de partijvoorzitter laten akties voor de grote ledenwerving tellen. Er komen enkele oude getrou- gestart. Het huisbezoek aan bijna wen van de katholieke mijnwerkers- Ij.^ miljoen katholieken, die geen bond in originele werkpak en de betalend K.V.P.-lid zijn, dreigt vele mijnlamp in de hand voor naar Til- Duitsland heeft weer een „Graf Spee' Het vroegere Britse fregat „Flamingo", dat door de Duitse Bondsrepubliek van Engeland is gekocht, is onder de naam „Graf Spee" door de Westduitse Marine als opleidingsvaartuig in dienst genomen Het schip is genoemd naar wijlen admiraal Graf Spee, een van de grote admiraals uit de eerste wereldoorlog. Een „vestzakslagschip" van gelijke naam werd in de tweede wereldoorlog op de rede van Montevideo door de geallieerden vernietigd. Het Roermondse gaat de leden- wist in eieren aanbieden. De ver sc.ieping naar Tilburg wordt nog een hele operatie. Politieke „toto" In Den Haag heeft de K.V.P. een prachtig gelijkend toto-formulier uit gegeven, waarop de gelukkige bezit ter van zo'n biljet kan invullen hoe veel stemmen de KV.P. de komende verkiezingen krijgt. Zij, die het dicht ste erbij zitten krijgen d'kke geldprij zen. Uiterlijk lijkt het sprekend op een K.N.V.B. toto-formulier, maar aan de binnenkant wordt eens over duidelijk gezegd wat de K.V.P. wel voor deze toto en de sport in Neder land gedaan heeft. In het Haagje is ook hoog partijkader op pad gegaan voor de leden-aktie. De afdeling Den Haag staat voor de zware opgave van de 4500 naar de 8500 te klimmen. Ook voor het Helmondse kader moet het duimpje omhoog. Liefst 50, „hogere K.V.P.-pieten" (oud-minis ters inbegrepen) hebben hier gemid deld per hoofd 5 nieuwe leden ge maakt. Een leuke grap komt uit het Kempendorp Leende met zijn beken de kerktoren met bol. Die toren wordt mooi gemaakt. Prof. Romme zal 3 maart 's avonds deze bol op de toren (een ballon) moeten oüblazen om de ledenwinst van deze aktieve afdeling te kunnen aflezen Tot nog toe zijn dat al 150 nieuwe leden, voor de eigenlijke aktie van 3 maart 's avonds is gestart. In de kieskring Leiden In de rijkskieskring Leiden is deze week het propagandamateriaal naar 30.000 katholieken, die nog geen K.V.P.-lid zijn, verzonden. Voor propagandaleider Hoonhout is de enorme aktiviteit in het „Goudse" en „Leidse" een verrassing. De ver wachtingen zijn verre overtroffen. Ze hebben er daar „kaas" van gegeten. Hier komt de grote winst pas 3 maart 's avonds binnen. Het adressenmate- riaal is hier zeer snel binnengekomen. In enkele grote gemeenten beschikt men zelf over een katholiek bevol kingsregister, waaruit al gauw kan blijken wie K.V.P.-lid is en wie niet. Zo is overal in Nederland de le denwerf bliksem-aktie op volle toe ren gekomen. De eerste grote leden winsten wijzen op. een katholiek po litiek reveil, dat ongetwijfeld in de verkiezingsuitslag van 12 maart kan worden teruggevonden. Wat dat be treft is de avond van 3 maart de vin ger aan de polsslag van het katho lieke kiezersvolk, dat zich na 3 maart met de ledenaktie naar de 500.000, op de grote opmars naar de 2 miljoen moet bezinnen. De komende jaren wordt verwacht, dat de K.V.P. de 2 miljoen stemmen gaat bereiken. Voor deze verkiezingen lijkt dat Bhenmatische Pijnen. Daarom sal zo'n bloedzuiverende Kraschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat be vrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn val len als 't waVe van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Advertentie (Advertentie) DE MIDDENSTANDS- KREDIETREGELING Het Eerste-Kamerlid Koops heeft aan de minister van economische zaken en aan de staatssecretaris van economische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de staatssecretaris bereid bij de voorgenomen wijziging van de middenstands-kredietbeschikking in overweging te nemen het thans gel dende maximum ad 30.000 van het bedrijfsuitrustings- en bijzonder kre diet te verhogen tot 40.000? 2. Is de staatssecretaris bereid be doelde wijziging aan te grijpen om te bevorderen, dat bij de verlening van een middenstandski ediet meer de na druk zal worden gelegop de per soonlijke eigenschappen en bekwaam heden van de ondernemer dan nu in artikel 4, onder b, van de bestaande kredietbeschikking is neergelegd? 3. Is de minister bereid een zo danige beoordeling van de aanvragen voor industriële kredieten tot 100.000 gulden toe te passen, dat deze kre dietverlening aansluit bij de in de middenstands-kredietbesohikking ge regelde kredietverlening? TWEEMAAL BRANDKASTDIEFSTAL OP GO ERE OVERFLAKKEE Gisteravond hebben voor de twee de maal in veertien dagen inbrekers op Goeree Overflakkee zich meester gemaakt van een brandkast. De in- klimmers verschaften zich in Nieuwe Tonge door een achterraam toegang tot de brandkast van de landbouwer J. Tijl, toen deze met zijn echtgenote ergens in het dorp op visite was. Waarschijnlijk hebben de dieven hun buit, waarvan nog niet bekend ge maakt is hoe groot zij was, per auto vervoerd. De politie van Oude-Tonge is da delijk te zamen met die van Nieuwe- Tonge een opsporing met speurhon den begonnen, tot dusver echter zon der resultaat. Twee weken geleden hebben dieven in de polder eveneens de afwezigheid van een boerenecht paar benut om zich meester te maken van een brandkast. Dankzij de dichte mist in de avonduren, konden zij on gemerkt de geldkast wegdragen. Ook deze daders zijn nog niet ontdekt. HUIS VOOR PRIESTERHOTEL IN AMSTERDAM AANGEKOCHT De plannen voor een „priesterhotel" in Amsterdam, uitgaande van de Derde Orde Federatie en het eerste Studiebeurzen voor as. tandartsen en apothekers De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen heeft beslo ten tot de instelling van een studie fonds voor het verlenen van gelde lijke steun aan studerenden voor tandarts, apotheker en eventueel ook voor arts. De ziekenfondsen hopen met het beschikbare bedrag (onge veer 10.000 per jaar) te kunnen bij dragen tot een vermindering van het tekort aan tandartsen en apothekers. Als regel zal het studiefonds aan vullend optreden. Aan het aanvaar den van een studie-uitkering worden geen bijzondere voorwaarden ver- I bonden. Men heeft in principe tevens besloten tot het stichten van een fonds voor langdurige verpleging Men wil het de ziekenfondsen moge lijk maken, een financiële bijdrage te verlenen aan verzekerden, die langdurig in een verpeeghuis moeten verblijven. Men denke te beginnen met een uitkering van vier gulden gedurende honderd dagen. De kos ten van de verzekering zullen wor den bestreden door een geringe ver hoging van de premie voor de aan vullende verzekering. DODELIJK ONGEVAL Op de Delilcnerstraat in Hengelo is woensdagmiddag ie 70-jarige wiel rijder W. Heukers tijdens het over steken naar 't bejaardenhuis „Avond rust" door een hem achteropkomende vrachtwagen uit Wijchem aangere den. H. is in de loop .an de middag in het koningin Juiiana-zieker.huis te Hengelo overleden. De vrachtauto reed bij de aanrijding door een uit- wijkpoging net trottoir op, vloerde een boom, reed een .tenen muurtje omver en kwam in een voortuin van een woning tot tilstai d. De auto werd hierdoor ernstig beschadigd. f' „mnSliik Svrïto X in Nederland, zyn thans definitief nog onmogelijk. De vraag is echter goedgekeurd zowel door het bisdom Haarlem als door de gemeente. Aan- hoe dicht deze twee miljoen thans benaderd zullen worden. De foto toont het hijsen van de vlag. op de „Graf Spee", het symbool van gevoerd. H. M. de Koningin zal de offi ciële openingsavond van de 24ste boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam op vrijdag 27 februari bijwonen. Die avond zal de parodis tische opera „de zwarte bruid" van C. J. Kelk en Geza Frid worden op gekocht is het woonhuis Waldeck Pyrmontlaan 9, dat onder leiding van architecten Evers en Sariemijn enigs zins wordt veranderd, o.a. wordt de zolder in een nieuwe etage veranderd. Het zal 29 kamers met bad en toilet krijgen. Uiteraard wordt er ook een kapel ingericht en zal het hotel de gebruikelijke restaurant- en recrea tiezalen bevatten. Het zal nog, zo mo gelijk* deze zomer in gebruik worden genomen. GROOT ONDERWIJSCENTRUM IN AMSTERDAM In Amsterdam-Zuid is eeen nieuw katholiek onderwijscentrum in aan bouw. De kosten zullen vijf miljoen gulden bedragen. Er komen o.a. een middelbare meisjesschool en het St. Nicolaaslyceum van de paters S.C.J. voor wie een patershuis voor 40 do centen wordt gebouwd In het midden komt een grote ronde kapel met het altaar in het midden en vier rijen banken in zes segmenten. Het lyceum krijgt 24 klassen. OOSTERHOUTSE NACHTEGALEN ZINGEN VOOR DE PAUS Met een charter-vliegtuig van Rap- tim vertrekken 30 maart de Ooster- houtse nachtegalen onder leiding van rector Cantus Fick, naar Napels. Vandaar gaan zij over land en per boot naar Sicilië, waar zij een tournee zullen houden. Op 12 april zijn zij in Rome waar zij waarschijnlijk tijdens een audiëntie voor de Paus zullen zingen. In de namiddag van 12 april keren zij met een ander charter-vliegtuig van de Raptim terug. MILITAIRE VERLOVEN TIJDENS DE FEESTDAGEN Er is een landmachtorder versche nen voor de verloL egelii g m' t Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren. In grote trekken komt deze order erop neer, dat te ene helft van de militai ren bij de parate onderdelen verlof krijgt van donderdag 26 maart 13 uur tot dinsdag 31 maart 24 uur en de andere helft van donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag 19 mei 24 uur. MAN OVERLEDEN NA GASVERGIFTIGING Dinsdag heeft een wachtsman die de ronde deed over een aantal log gers in de IJmuidense vissershaven, in de kaartenkamer van de Katwijkse logger KW 104 „De Vrouw Dirkje", de 24-jarige visserman W. Plat uit Amsterdam levenloos aangetroffen. De man was maandag in IJmuiden vergeefs op zoek geweest naar een kosthuis. Daarom besloot hij slaap plaats te zoeken op een van de schepen in de IJmuidense haven. Hij trof de kaartenkamer van de KW. 104 open aan en legde zich te slapen l nadat hij een gaskachel had aange- stoken. De vlam van de kachel is l door gebrek aan zuurstof spoedig ge- doofd, waardoor het gas zich in de slaapkamer verspreidde en de visser in de slaap overvieL LAWNTENNIS De Nederlandse tennisspelers Willem Maris en Piet van Eysden hebben in de eerste ronde heren-enkelspel van een internationaal tennistoernooi te Antibes gewonnen. Maris versloeg de Fransman Bompard met 60, 61 en Van Eysden zegevierde over de Fransman Claude Roullot met 60, 64. WIELRENNEN DE RONDE VAN SARDINIë De vierde étappe van de Ronde van Sardinië van Cristano naar Cagliari is onder minder prettige omstandigheden gereden. Het regende en de rennejs hadden een krachtige wind tegen. Veel is er tijdens deze rit dan ook niet ge beurd. De enkele ontsnappingspogingen, die ondernomen werden, werden vrijwel in de kiem gesmoord. Bij Marrubiu, 25 km van de start, verdwenen Rik van Looy en Louison Bobet uit het peleton. Zij kregen niet lang daarna Keteleer, Fornara, van Geneugden, Fantini, Rol land en nog andere renners aan hun wiel en daardoor werd de rust weer hersteld. Op een demarrage van Loui son Bobet werd snel gereageerd door Defilippis en Favero. Tien kilometer voor de finish trachtte de Italiaan Ka- zianka weg te komen doch Van Looy en Vannitsen riepen hem tot de orde. De étappe leverde de tweede zege voor Van Looy op. Hij won de sprint vóór Benedetti, Nencini en Favero. De uitslag was: 1. Rik van Looy (België) 3.12.59; 2. Rino Benedetti (It.) z. t.; 3. Gastone Nencini (It.) z. t.; 4. Vito Favero (It.) z. t.; 5. Willy Vannit sen (BeLg.ë) z. t.6. Alessandro Fantini (It.) z. t.; 7. Silvano Lunardi (It.) z. t.; 8. Armando Pellegrini (It.) z. t.; 9. Ga- brël Borra (Belgë; z. t. Een peloton van ongeveer 40 renners werd ex aequo tiende geklasseerd in dezelfde tijd als de winnaar. De Nederlanders, die zich allen in het peloton bevonden, werden als volgt ge klasseerd: 21. Jef Coone24. Koos Zie- leman; 25. Hein van Breenen; 48. Jan Hijzelendoorn. Allen in dezelfde tijd als de winnaar 3.12.59. Na de vierde étappe luidt het alge meen klassement: 1. Rik van Looy (Belg.) 15.56.17; 2. Nino Defilippis (It.) 15.56.47; 3. Gabriël Borra (Belg.) 15.57.02 4. Louison Bobet (Fr.) 15.57.17; 5. Aldo Moser (It.) z. t.; 6. Joseph Schils (Belg.) 15.57.44; 7 Gastone Nencini (It.) 15.57.55; 8. Vito Favero (It.) 15.58.10; 9. Gilbert Desmet (Belg.) 15.59.24; 10. Fre- derico Bahamontes (Spanje) 16.00.58. De posities van de Nederlanders zijn als volgt: 31. Hein van Breenen 16.06.56; 39. Jef Coone 16.13.26; 52. Jan Hijzelendoorn 16.37.34; 53. Koos Zieleman 16.49.02. HEIN VAN BREENEN EN JEF COONE IN DE RONDE VAN ITALIë Van twee Nederlandse renners staat het thans reeds vast, dat zij op 16 mei a.s. tot de deelnemerskaravaan van de Ronde van Italië zullen behoren, na melijk Hein van Breenen en Jef Coone. Deze twee Nederlanders zijn onlangs gecontracteerd door het Italiaanse merk „Legnano" en rijden thans in de ronde van Sardinië. In de Ronde van Italië, waarin merkenploegen van tien ren ners starten, zullen zij de uit acht Ita lianen bestaande équipe van „Legna no" completeren. BUIS EN VAN HOUWELINGEN TE BERLIJN De Nederlanders Buis en Van Houwe lingen hebben gisteravond in Oost-Ber- lijn deelgenomen aan een omnium voor stayers. Het eerste onderdeel, een wedstrijd over 20 km werd gewonnen door de Berlijner Wahl in 20 min. 26,9 sec. Groening (Berlijn) werd tweede met 25 meter achterstand. Onze landgenoot Van Houwelingen werd vijfde en Buis ein digde op de zesde plaats. In een rit tegen het uurwerk over 5 k™ ^veid. van Houwelingen vierde met 4.53.2, Buis was derde. In het eindklassement bezette Groe- ning de eerste plaats met drie punten voor zijn stadgenoot Wahl met eveneens drie punten. Buis en Van Houwelingen werden resp. vierde en vijfde met ieder 9 punten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7