Twee wielen-RAI werd een lust voor het oog Caravans zullen vooral de vrouw kunnen bekoren Wim de Graaf werd fweede in Denver Jan Pesman gehuldigd Minister Van Aartsen: bromfietsjeugd moeilijkheden nog niet te boven? DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 die weer een geheel ander beeld geeft dan de vorige. Enkele weken geleden de zware kolossen van vrachtauto's, op leggers, heftrucks en wat dies meer zij, waarbij alleen in tonnen inhoud wleldruk werd gemeten, nu eenzelfde ruimte gevuld met eenvoudig maar de oude vertrouwde fiets tweewieler zij het dan thans in heel wat fraaiere uit voering dan waarop wij ons vroeger moesten vermaken de bromfiets, mo tor of scooter. Hiermede ziet men op een ruimte van 15000 m2 de populairste vervoermidde len bijeen gebracht, die men tegenwoor dig op onze wegen ziet, in allerlei vorm en in allerlei kleuren. En tegenover de kolossen, die enkele weken geleden de RAI bevolkten, zien we nu de lichte sportkarretjes in blinkend chroom. Eén voorbeeld? Men kan op deze nieuwe RAI een fiets bewonderen, die slechts 3 kg. 480 gram weegt. Het is het super- lichte karretje, waarmee Ercole Baldini op de Vigorellibaan te Milaan op jacht ging naar het werelduurrecord. Een knaapje van acht jaar tilde gistermid dag deze „fiets" met één vinger op Van Baldini staat er ook de racefiets, waarmee hij het vorige jaar in Reims de wereldtitel op de weg behaalde. De sportliefhebbers kunnen op deze expositie trouwens toch hun hart op halen. Want vele fabrikanten en im porteurs hebben pronkstukken uitge stald, waarop de groten in de sport hun successen hebben behaald. En dat geldt zowel voor de fiets als voor het motor rijwiel. Na de aanstaande Ronde van Frank rijk zal een Nederlandse renner op een „gouden" baanfiets rijden. Gouden, want deze fiets is gespoten met een mengsel van gouddeeltjes. Dit pronkstuk van de Nederlandse fabriek „De Magneet" zal door ploegleider Klaas Buchli na afloop van de ronde worden uitgereikt aan de renner van deze fabriek, die het hoogst in het algemeen klassement eindigt. En trouwens niet alleen de race-fiet sen, ook de toerist en de „gewone" fietser kan hier aan zijn trek komen. Er zijn niet minder dan 30 verschillende merken rijwielen en de rijwielfabrikan ten passen zich steeds meer aan bij de smaak van het publiek. Fietsen in meerdere kleuren treft men op vrijwel elke stand aan. Een deel van de collectie is afgestemd op de smaak van de jeugd. De grootste evolutie bij de fiets ziet men echter over de gehele lijn het wijzi gen van de rijwielvorm en de „zit", waardoor men zich beter en gemakke lijker dan voorheen kan voortbewegen. De uiterste zot-g is besteed, niet alleen aan uiterlijke verfraaiing, doch ook aan degelijkheid van afwerking: een factor, die ook bij de steeds meer opgang vin dende bromfiets ingang vindt. Daarbij is de grootste zorg van de fabrikanten eveneens tweeledig. Ook hier is van toepassing „het oog wil ook wel wat", maar allereerst eis ik toch een betrouw baar vervoermiddel, waarbij bouw, verlichting, remwerk en tenslotte meer bescherming voor de berijder en zo mogelijk ook meer comfort niet ver geten zijn. Bij het gemotoriseerde vervoermiddel treedt de bromfiets sterk op de voor grond. Ondanks de snelheidsbeperking tot 40 km per uur blijven de fabrikan ten bromfietsen vervaardigen, die meer gelijkenis vertonen met een echt motor rijwiel' dan met een fiets, dit ten ge rieve van hen, die de illusie willen hebben een „echte" motor te berijden. Voor hen is er ook een nieuwe ver dat in prijsklasse maar weinig boven de duurste bromfietsen uitkomt. Het voor deel van deze motorfietsjes is, dat zij niet gebondenzijn aan de beperkende bepalingen voor de bromfiets. Daar tegenover staat, dat men voor het be rijden hiervan nog altijd een rijbewijs nodig heeft. Naast de tienallen merken rijwielen, bromfietsen, motoren en scooters vindt men in de RAI een uitgebreide expositie van kampeerbenodigdheden, onderge bracht in „Camping 1959". Het is ver- Hoewel de fraaie kampeertent tot uitblazen noodt kan men er op de RAI geen gevolg aan geven: nog slechts luttele uren scheidden van het ogenblik, waarop de minister van verkeer en waterstaat de tentoonstelling sou ope nen. Op deze 41ste RAI sullen zowel de motor als de bromfiets en kam peerliefhebbers ruimschoots aan hun trekken komen, terwijl ook de v standers van de „scootmoblle" hun hArt kunnen ophalen In dit paradijs van en chroom. rassend wat men hier te zien krijgt. De inrichting van de caravans zowel als de afwerking ervan zijn een lust voor het oogEr zijn tegenwoordig zelfs kampeerwagens met douchecel! Behoe ven we nog te zeggen, dat een bezoek aan de RAI alleszins aan te bevelen is? Wettige maatregelen tegen overmatige geluidshinder Hedenmorgen is de 41ste RAI-ten- toonstelling door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, officieel geopend. Vooraf hield de heer J. Verheul zulks wegens afwezigheid van de alg. voorzitter, de heer Egon F. Eriksson, een inleiding tot de expositie, waarin hij o.m. betoogde, dat er ten aanzien van de markt voor tweewielers alle reden bestaat voor optimisme. „Neder land en de tweewieler zijn voor de bui tenlander begrippen, die nauw verwant zijn. De rijwieldichtheid is in Nederland groter dan elders en waarschijnlijk zal hetzelfde binnenkort voor het gemotori seerde rijwiel gesteld kunnen worden. En bij een vergrote welvaart zal het totale tweewielerpark in Nederland nog aanmerkelijk groter kunnen worden". De teruggang van de omzet van mo torrijwielen en scooters meende spreker te moeten toeschrijven aan het fiscale klimaat. „Sinds februari 1958 vallen de motorfiets en de scooters onder het hoogste tarief van de omzetbelasting. Neemt men daarbij de Invoerrechten in aanmerking, dan betekent dit, dat de invoerwaarde met niet minder dan 55% wordt verhoogd. Hoezeer de fiscale po litiek ook in ander opzicht het beeld scheef trekt, moge uit het volgende blij ken. In het internationaal overleg in Genève wordt sinds enige tijd overwo gen de bijzondere status, die enkele West-Europese landen aan het lichte motorrijwiel verlenen, internationaal te regelen. Onze industrie is zeker in staat uit de bromfiets een licht motorrijwiel te ontwikkelen. Maar een dergelijk pro- d-ukt valt dan niet meer onder het 5% maar het 20% tarief van de omzetbe lasting, waardoor de prijs voor de ge bruiker met enkele honderden guldens zou stijgen en het produkt zijn aantrek kelijkheid voor velen zou verliezen". Ten aanzien van de bromfiets zei de heer Verheul, dat de fabrikanten en im porteurs nog maar één wens hebben, namelijk dat zij in de komende jaren niet voor nieuwe ingrijpende maatrege len worden gesteld. De heer Verheul besloot: „Ik geloof, dat ondanks de evolutie van het gemo toriseerde vervoer in Nederland, het rijwiel vervoermiddel nummer 1 zal blijven. Naast de toekomstige marktont wikkeling in eigen land zal ook de rea lisering van de Euromarkt paraatheid van onze rijwielindustrie vereisen". Minister mr. J. van Aartsen zei onder meer, dat de teruggang van de omzet in motorfietsen niet alleen toegeschreven moet worden aan het fiscale klimaat maar zeker ook aan het gewone meteorologische klimaat van Nederland. In toenemende mate openbaart zich bij 't wegverkeer de behoefte aan beschut ting tegen regen, wind en koude, ener zijds door doelmatiger kleding, ander zijds door bescherming door middel van het voertuig zelf. In die richting wijst onder meer de voorkeur voor de scoo ter. De behoefte aan overdekt vervoer zal zich naar mijn mening in de toe komst dan ook doen blijven gelden. erin kan voorzien worden door de tweedehands auto of scootmobil'e". Mr. van Aartsen wees er voorts op, dat in de ons omringende landen, met name in Duitsland, de handel in motor fietsen en scooters zich eveneens in een dalende lijn beweegt. Zodanig zelfs, dat enkele fabrieken de motorrijwielpro- duktie geheel hebben gestaakt. De minister deelde mede, dat de op heffing van het bestaande verbod om achter een motorrijwiel een aanhang- wagentje mee te voeren de aandacht van de commissie veiligheid wegver keer heeft. Over de bromfiets zei mr. Van Aart sen onder meer: „Ik zou niet durven beweren, dat de bromfiets de puber teitsmoeilijkheden al te boven is. In ieder geval' is zij in verschillende ver schijningsvormen nog rijkelijk luid ruchtig en daarom bij velen weinig ge liefd. Wettelijke maatregelen zijn in overweging teneinde het veroorzaken van overmatige geluidshinder tegen te gaan. Ik zou de bromfiets onrecht doen wanneer ik de schuld van de geluids hinder alleen bij haar zocht. Naar mijn overtuiging zouden de klachten hier over aanmerkelijk minder zijn indien niet een bepaalde categorie berijders zich met een onbegrijpelijke hardnek kigheid beijverde zoveel mogelijk la waai te produceren". Ten aanzien van de fiets was de mi nister kort: „Ook ik geloof, dat op lan gere termijn bezien, de gewone fiets in Nederland een onvervangbaar vervoer middel is, vooral in het drukke stads verkeer". Nadat hij enkele woorden had gewijd aan de tentoonstelling van kampeerbe nodigdheden eindigde de minister met een opwekking aan de bezoekers om een kijkje te nemen in het „RAI-puzzle- „Niemand mene, dat hij ten aan- van de regels van het verkeersspel niets meer te leren heeft". Jan Pesman, de Nederlandse schaats- crack, die ons land bij de Europese en wereldkampioenschappen op zulk een uitstekende wijze heeft vertegenwoor digd, is in zijn woonplaats Holwierde op grootse wijze ingehaald en gehuldigd. Pesman nam aan de grens van de ge meente met zijn verloofde, Ida Toxo- peus en de leider van de Nederlandse kernploeg, Klaas Schenk, plaats in een open landauer, die werd getrokken door leerlingen van 6cholen. Voorafgegaan door 20 sportverenigingen volgde daar na de tocht naar ,het dorp. Een speciaal voor Pesman gecompo neerd huldigingslied werd gezongen, ge volgd door het „Grunnings laid" en het Wilhelmus. Op de drukbezochte receptie werd Jan Pesman o.a. toegesproken door de voorzitter van de KNSB. mr. H. W. Vliegen, die hem namens de KNSB een zilveren herinneringsplaquette aanbood. De burgemeester van Bierum, de heer P. Brons, dankte Pesman namens zijn gemeente voor hetgeen hU voor Neder land en de provincie Groningen had ge daan. BROEKMAN WON 5000 METER Bij schaatswedstrijden in het Noorse stadje Hamar heeft onze landgenoot Kees Broekman de 5000 meter gewon nen in de goede tijd van 8 min. 12,8 sec. De Noor Henry Oeverby werd tweede met 8.33,4 en zijn landgenoot Edmond Lundsten legde met 8.34,8 beslag op de derde plaats. Op de 500 meter werd Broekman derde met 44,8 sec. achter de Noren Schoeyen (42,5) en Lundsten (43,1). Jan Pesman, vergeield door si)n ver loofde mej. I. Toxopeus, betreedt onder een ereboog de feestzaal. KUNSTRIJDEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Na de verplichte figuren dames van de wedstrijden om de wereldkampioen schappen kunstrijden, die te Colorado Springs zijn voortgezet, bezet de Ame rikaanse Carol Heiss de eerste plaats in het klassement. Onze landgenote Joan Haanappel', die tijdens de eerste drie verplichte figuren een kou had opgelopen en met koorts in bed was gestopt heeft ondanks de aan houdende verhoging toch aan de wed strijden deelgenomen. Zij bezet achter Barbara Roles de vijfde plaats met 633,6 punten. De Westduitse Ina Bauer ia zesde met 633,3 punten. De rijdsters hebben overigens veel last van het hoogteverschil gehad. Carol Heiss heeft zelfs het rijden even moe ten onderbreken wegens een hevige bloedneus. De grote voorsprong die de titelhoud- ster thans heeft is nagenoeg niet meer in te lopen. Zij was op vijf van de zes figuren superieur. Verrassend was, dat Barbara Roles haar bij een der figuren overvleugelde. Toch heeft zij haar derde plaats achter de Oostenrijkse Hanna Waltar niet kunnen handhaven. Sjoukje Dijkstra streefde haar in het klassement voorbij. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Carol Heiss (VS) 771,9 pnt; 2. Hanna Walter (Oost.) 698,4 pnt; 3. Sjoukje BU de Internationale schaatswedstrij den, die In Denver (Amerika) zijn ge houden, was onze landgenoot Wim de Graaff, de enige buitenlander, die een suooes boekte en wel op de 1 mijl, waar hij als tweede eindigde. We zien hem hier (tweede van rechts) temidden van de Amerikanen Jack Disney uit Cali- fornlë, Jack Uhrlass uit New York en rechts Terry McDermott uit Mlchlcan. Dijkstra (Ned.) 667.2 pnt; 4. Barbara Roles (VS) 680,1 pnt. In het klassement was een wijziging gekomen, omdat Sjoukje Dijkstra, aan vankelijk de vierde plaats bezette. Het Nederlandse meisje is ondanks een slechter puntentotaal Barbara Roles in het klassement gepasseerd. Een meer derheid van jury-leden had haar n.l. een beter plaatscijfer, welke de doorslag geeft, toegekend. De meerderheid van de jury kende Joan Haanappel de vijfde plaats toe, zo dat zij hoger werd geklasseerd dan de Duitse Ina Bauer, die met 43 een beter plaatscijfer heeft dan het Haagse meis je. In Colorado Springs is men er van overtugid, dat vooral Joan Haanappel haar positie nog aanmerkelijk zal kun nen verbeteren met haar vrije rijden. Het wereldkampioenschap paarrijden is voor de derde maal gewonnen door het Canadese paar Barbara Wagner en Robert Paul. Op de tweede plaats kwa men de Europese kampioenen Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler (W. Did.). GEWICHTHEFFEN LKV—HERCULES Zondag zal de gewichthefploeg van LKV uitkomen tegen Hercules uit Den Heag. De wedstrijd wordt gehouden te Leiden (Langebrug), aanvang 11 uur. De volgende gewichtheffers van LKV zullen aan deze wedstrijd deelnemen: K. Devilee (vedergewicht), D. Koster (middengewicht), W. Turenhout (mid dengewicht), J. J. de Romijn (licht zwaargewicht), H. v. d. Hoed (licht zwaargewicht), H. Zirkzee (half zwaar gewicht), J. v. Kampen (licht zwaarge wicht), S. Stokkel (zwaargewicht). VOETBAL POOL-PRIJS VOOR PASTOOR Pastoor J. J. Kooij van de St. Vitus- parochie in Naarden is een van de zeven winnaars van de KVNB-pool en zal één dezer dagen zijn aandeel van de dub bele pot (25.656 gulden in goederen of kredietbrieven) ontvangen. Zijne eer waarde is lid van de Naardense (r.k.) voetbalvereniging Meervogels. Trouw heeft de pastoor elke week zijn poolfor- muliertje ingestuurd, maar het was nu pas voor het eerst, dat hij alle kruisjes op de goede plaats had gezet, aldus lezen we in het Alg. Dagblad. Ook in Langeraar is een eerste prijs winnaar Een van de zeven prijswin naars is Joop Pieterse, Langeraarseweg 122. zevende zoon van timmerman Pie terse, die bij zijn vader in het bedrijf is en nog geen verkering heeft, zodat hij een prachtig potje op kan zetten. Hij had, volgens zijn zeggen, het formulier vrij nonchalant ingevuld. MILITAIRE ELFTAL TEGEN AMATEURELFTAL Het Nederlandse militaire elftal speelt woensdag 4 maart aanstaande in het Bossche stadion de Vliert tegen het Nederlandse amateurelftal. De wedstrijd is bedoeld als laatate voorbereiding van de militairen voor de wedstrijd tegen Griekenland. De bromfiets ln allerlei kleur en uit voering, het motorrijwiel sterk benade rend. Het Nederlandse jeugdelftal versloeg gisteravond in Den Bosch de voorlopige militaire voetbalploeg met 1—0. In de eerste helft hadden de militairen door sneller veldspel doorlopend een groot overwicht, doch hun aanval slaagde er niet in het sterk spelende achtertrio van de jeugd Conrad, de Groot, Veld hoen te verrassen. Vooral Conrad onderscheidde zich enkele malen door goede saves, maar hij had wel het geluk aan zijn zijde bij schoten van Swart en Loo tegen paal en lat. Na de rust was het spel meer ver deeld en daardoor levendiger, al bleven de militairen iets sterker. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam 8 min. voor het einde op vrij gelukkige wijze tot stand. Bij een solorush strandde de Spartaan de Vries op de uitgelopen doelman Van Pelt. Deze kon do bal ech ter niet in zijn bezit houden, waardoor midvoor TTieunissen het enige doelpunt voor de jeugd kon scoren. In het oorspronkelijke militaire team waren Renders, Slaats, den Engelse en Kruiver vervangen door resp. Moov (NOAD), Van Wijk (Volewijckers), Swart (Ajax) en Geraerds (NACi. Lip- pold (Zwartmeer) nam in het Jeugdelf tal de plaats in van Van Wijk. DE ZATERDAGBEKERCOMPETITIE Ter Leede won gisteravond bij kunst licht haar tweede wedstrijd om dé KNVB-beker van Oegstgeest met 3—2. Hierdoor gaan de Sassenheimers over naar de volgende ronde.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3