3)e CcidoeSoii/fca/tit De sfeer in Moskou is niet hoopvol meer Eisenhower vindt Chroesjtsjels houding onlogisch De Britten voelen zich beledigd De reis gaat evenwel verder De Borinage staakt, nog door Wrijving met Oostenrijk over Tirol Aanhoudend zacht Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14647 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent ••0826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco P P- f Macmillan reist met 'h strak gezicht veider Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Hij wordt er heet noch koud onder President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat Chroesjtsjef een duidelijk onverzoenlijke houding aanneemt inzake de kwestie-Berlijn en die van de Duitse hereniging. Nu premier Macmillan van Groot-Brittanië in Moskou is om te trachten een gunstige sfeer te scheppen voor onderhandelingen kan men de houding, die uit Chroesjtsjefs jongste verklaring spreekt, niet erg hoopvol noemen, aldus Eisenhower. Hij zei met nadruk, dat de V.S. geen duimbreed zullen wijken bij de handhaving van hun rechten en verantwoordelijkheden in Berlijn. Hierover zijn geen onderhandelingen mogelijk, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president voegde hier echter aan toe, dat de V. S. altijd bereid zullen blij ven tot onderhandelen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waarover onderhandeld kan worden. Eisenhower zei, dat verwerping van de westelijke voorstellen, naar de mening van de V. S. zó onlogisch is, dat er maar weinig hoop over blijft voor een rechtvaardige vrede. TOPCONFERENTIE BEZWAARLIJK I De Amerikaanse president ver- De president was ongewoon posi-klaarde voorts het volgende: tief in zijn antwoorden op vragen i De V.S. achten niet-aanvals- over de kwestie-Berlijn en de vraag- verdragen tussen 1 anden die het b Handvest van de V.N. getekend heb- stukken rond Duitsland. Vele vra- ben, niet nodig. Zij tiebben echter gen, die hem gesteld werden, had- geen bezwaar tegen het scheppen den betrekking op de sfeer die van wederzijds vertrouwen door mid- Chroesjtsjef door zijn jongste rede delvan sp^.ial? verdragen. Deze verklaring werd door Eisen- in Moskou heeft geschapen. jhower afgelegd, nadat hem gevraagd Op de vraag hoe hij dacht over een was, hoe de V.S. staan tegenover het topconferentie, antwoordde Eisenho wer, dat hij het een grove fout acht zo er een dergelijke conferentie ge houden zou worden zonder voorbe reiding. SCHROOT- FRAUDE De behandeling van de Schroot- fraude in de Tweede Kamer heeft voor de socialisten niet het effect ge had, dat men er lijkbaar vah ver wachtte, toen twee socialistische af gevaardigden zo kort voor de verkie. zingen deze interpellatie aanvroegen. Dat het althans geen politiek effect had voor de P.v.d.A. lag vooral aan de wijze waarop minister Zijlstra glashelder kon aantonen, dat zijn de partement onmogelijk kon weten, dat een ambtenaar van dat departement zijn vrijetijdsbesteding zover door dreef, dat hij thuis verklaringen schreef, die geen cent waard waren, omdat de bijbehorende uitvoerpapie- ren ontbraken, doezelen, dat de besprekingen, ten minste voor het ogenblik, zijn „ge torpedeerd". Het ziet er volgens de correspondent van het blad naar uit, dat men, om zijn figuur te redden, alleen nog maar kan proberen iets op handels- of cultureel gebied te berei ken. De liberale „News Chronicle" schrijft dat het ijs, dat Macmillan onze mening echter niet meer zo volgens ziin eigen '•■««rd"- hoopte te groot als in het verleden, zo voegde breken, dikker is dan ooit. Eisenhower hieraan toe. I De correspondent a rechtse waarom, nikita? Daily Express" verklaart, dat Mac- Imillan Chroesjtsjef boos om een ver- De Britse premier Macmillan heeftklaring heeft gevraagd en dat woensdag met zijn Sowjet-Russische Chroesjtsjef toen deed alsof hij niet ambtgenoot Chroesjtsjef in een veer- begreep, waarop Macmillan zoveel tig kilometer buiten Moskou gelegen 1 ophef van de zaak maakte. De Sow- villa beraadslaagd, waarbij, naar jet-premier zou hebben gezegd, dat van Britse zijde wordt vernomen, in hij een felle redevoering had gehou- hoofdzaak over internationale vraag- den van het soort dat van hem in stukken is gesproken. :de Sow jet verkiezingscampagne werd Gemeend wordt, dat Macmillan verwacht. woensdag vooral heeft gepoogd weten te komen, wat Chroesjtsjef heeft bewogen zijn onverwachte Kremlin-toespraak te houden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Macmillan niet zal ingaan op Chroesjtsjefs voorstel om een twintig tot vijftig jaar gel dend Brits-Russisch niet-aanvalsver- drag te sluiten. Doch Macmillan zou wel bereid zijn Chroesjtsjefs denk beeld over te nemen, indien dit zou worden verwerkelijkt in het kader van een meer omvattende regeling, die tot een daadwerkelijke interna tionale ontspanning zou leiden. De Britse journalisten, die Mac millan op zijn reis vergezellen, meld den woensdagavond aan hun bladen, dat de atmosfeer rondom de bespre- De conservatieve „Daily Mail" is niet pessimistisch gestemd. Als men uitroept dat nu alles verloren is, neemt men een te wanhopig stand punt in. De periode van „rozen en verrukking" is tot een plotseling ein de gekomen, aldus het blad, doch dat betekent nQg niet dat de pogin gen van Macmillan tot mislukken ge doemd zijn. Macmillan reist verder. Macmillan vertrekt donderdag per vliegtuig uit Moskou voor een bezoek van vier dagen aan Kief en Lenin grad. Chroesjtsjef, die gewoonlijk dergelijke reizen van de of'iciële Rus sische gasten niet meemaakt, verge zelt hem. De twee staatslieden zul len daardoor de gelegenheid hebben voorste] van Chroesjtsjef aan Mac millan om een niet-aanvalsverdrag tussen Rusland en Engeland te slui ten. 2. De V.S. zijn gekant tegen het vastleggen van het vetorecht in een eventuele overeenkomst over het sta ken van de kernproeven. De kans op I het sluiten van een dergelijke over eenkomst is op het ogenblik naar hier een ambtenaar en in Duitsland een officieel bureau, dat deze fraude mogelijk hebben gemaakt. Mu wordt er in de aanhef van dat- zelfde artikel gezegd, dat het he lemaal de bedoeling van de interpel latie niet was een aanval te lanceren op de ministers Zijlstra of Struycken. Het ging er alleen om meerdere gegevens te verkrijgen. Maar de heren Nederhorst en Van der Goes wisten, dat de zaak èn bij de Hoge Autoriteit voor Kolen en, Staal èn bij de Justitie nog steeds in onderzoek is en dat er geen meer dere gegevens zijn te verkrijgen, voordat dit onderzoek is afgesloten. De hele interpellatie werd daarom in de Kamer ook zeer ontijdig ge- En nog minder zou men hebben emd, maar »k daarover werd in SXSL miinënen het overzicht van „Het Vrije Volk" instantie op deze vodjes miljoenen zou uitbetalen. De Duitse instantie had deze zaak in Nederland dienen te controleren, zij deed dat niet. Het politieke effect daalde aan het eind van het debat nog zelfs beneden het nulpunt, toen de heer Van der Goes van Naters moest erkennen zich te hebben vergist in de aard van deze waardeloze verklaringen, waarvan hij zei een fotocopie te hebben gezien. Het overzicht in „Het Vrije Volk" was de volgende da,g dan ook heel erg rustig en over de flater van de heer Van der Goes betreffende de fraudu leus afgegeven verklaring en daar om draaide de hele fraude werd met geen woord gerept. Nu zijn er in zulk een debat altijd wel enkele kreten te slaken, die het altijd wel doen. Dat heeft „Het Vrije Volk" dan ook de volgende dag ondernomen. Uit deze socialistische stunt moest toch énige propaganda worden gepuurd. Uit dit debat wordt nu een aanval opgebouwd op de justitie en op het kapitalisme. De krant schrijft, dat door een on begrijpelijke beslissing van het ge rechtshof de omkopers van de be trokken ambtenaar op vrije voeten zijn gesteld. Zij schrijft letterlijk: „Ze zijn nooit vervolgd voor de be langrijkste misdrijven, die zij op hun geweten hebben. Twee van hen rij den nog steeds in grote auto's rond. De hoofdschuldige kon zijn hele wo ning leeghalen en een groot bedrag aan deviezen over de grens breiigen" Dit is allemaal niet objectief. Want het blad schrijft niet, dat volgens een mededeling van minister Zijlstra het frauduleus verkregen geld waar schijnlijk in het buitenland is geble ven en dat het kasgeld, dat de hoofd schuldige meenam niet zulk een be drag schijnt te zijn als verondersteld werd. Maar overigens is dat een zaak van de Justitie en niet van de minister. Het kan hoogstens een zaak van de( socialistische minister Samkalden zjjnj geweest en minister Struycken, de minister van Justitie a.i. reide dan ook heel beleefd, dat zijn collega Samkalden hier geen reden tot in grijpen had genad. De aanval op het kapitalisme, dat tot zulke uitwassen zou leiden snijdt geen hout, omdat het juist de ambtelijke instanties zijn, niet gesproken Men heeft allee. geprobeerd er tóch nog wat verkiezingspropaganda uit te halen via de socialistische pers In de Kamer is het niet gelukt Daar beheerste minister Zijlstra het debat volkomen. En dat dergelijke zwendelaffaires zouden worden voorkomen, als het kapitalistische stelsel maar is afge schaft, is bij de behandeling van deze affaire in de Kamer zeker niet ko men vast te staan. kingen als gevolg van Chroesjtsjefs hun besprekingen voort te zetten, felle redevoering van dinsdag slech- j Waarnemers zien in het feit, dat ter is geworden. Volgens de linkse Chroesjtsjef meereist een teken van „Daily Mirror" kan geen enkele of- zijn grote persoonlijke waardering ficiële woordvoerder het feit ver- voor Macmillan. Besprekingen mei de Hoge Autoriteit De socialistische vakbonden van Charleroi en het centrum (La Lou- vière) hebben woensdag besloten, dat het werk in de mijnen donderdag zal worden hervat. Voor inwilliging van het Belgische verzoek dat de toewijzing van pro- duktiequota tot gevolg zou hebben is instemming van de meerderheid der E.G.G.S.-regeringen nodig. Men betwijfelt echter of een meerderheid kan worden gevonden. Waarnemers verklarem dat Nederland, West- Duitsland en Luxemburg tegen af kondiging van de crisistoestand zijn. De socialistische vakbondcentrale teFrankrijk zou er ook weinig voor i a voelen, doch vermoedelijk financiële hulp aan België voorstellen om de Belgische regering te helpen de hui dige crisis te boven te komen. Te Parijs wordt opgemerkt, dat Frankrijk reeds lange tijd geleden begonnen is maatregelen te nemen. Dit bestond in het sluiten van de minder winstgevende mijnen en in beperking van de invoer. Dank zij deze maatregelen is de situatie in Frankrijk zeer gezond. Iedere pro- duktiebeperking zou het gevaar mee brengen, dat het gehele economische programma van Frankrijk zou wor den verstoord. Bergen heeft eveneens besloten het werk te hervatten. De socialistische mijnwerkersvak verbond in de Borinage echter zegde haar leden aan in de staking te vol harden. Vakbondsleiders zijn evenwel van mening, dat deze voortzetting niet van lange duur zal zijn. Ook de sta king in de zuidelijke bekkens en in het bekken van Luik is ten einde. Het voornaamste resultaat van de sta kingen voor de arbeiders zelf is dat zij voortaan aan een nieuwe baan geholpen zullen worden als hun mijn gesloten wordt. De Belgische minister van econo mische zaken, Van der Schueren, zal donderdag in Parijs met zijn Franse collega, Flechet, de kolencrisis be spreken. Leden van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. beginnen vandaag, te Luxem burg besprekingen over het Bel gische verzoek om de toestand van een „duidelijke crisis" in de kolen- industrie af te kondigen, met de re geringen van de andere landen van de gemeenschap. Michael Pierowica, een arbeider in een gasfabriek in de Duitse stad Kassei, is voor geen kleintje vervaard. Overdag staat hij voor de gloeiende kolen in de fabriek (foto boven) en na het werk neemt hij elke dag, zomer en winter, een bad in de rivier de Fulda, waarvan hij als het vriest eerst een stuk ijs weghakt om een plaatsje te maken voor zijn zwemfestijn. (foto onder). De man, die bijzonder ongevoelig is voor temperatuurwisselingen, bevindt zich bij zijn indrukwekkende leefwijze, zeer wel. ^assade in Rome Sommigen van hen brachten de fascistische groet; de po litie moest optreden met gummistok ken en waterkanonnen. Ook in Zuid- Tirol zelf, en in Verona, Napels en Triëst werd gedemonstreerd. Stille Omgang 1 maart Draag God in Uw leven, dan draagt Uw leven u naar God. Vanavond haal ik mijn deelnemers kaart aan de Stille Omgang in de nacht van 1 maart. Betog:ngen in Ital Er is reeds geruime tijd wrijving tussen Oostenrijk en Italië wegens de Italiaanse politiek in Zuid-Tirol. Zuid-Tirol heeft vroeger bij Oosten rijk behoord en was Duits-talig. De Italianen willen het zo süoedig mo gelijk ver-Italianiseren. Vorige week is de wrijving opeens acuut geworden wjr/^VT"* toen Italië weigerde twee Oostenrijkse! politici toe te laten tot een herden- kingsplechtigheid. De beschuldigingen vliegen heen en weer: de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken heeft gesproken over „discriminerende maatregelen van Italië" en Oostenrijkse kranten hebben terugroeping van de ambas- \V00|* sadeur in Rome geëist. Dergelijke uit-1 latingen hebben in Italië veel mis-l noegen gewekt en premier Segni heeft felle woorden gesproken over de Oostenrijkse houding en de ver slechtering van de betrekkingen. Voor de derde achtereenvolgende dag hebben gisteren studenten gede monstreerd voor de Oostenrijkse am- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Haveloze geredden zetten voet aan veilige wal In de nacht van dinsdag op woensdag is in dichte mist de Nederlandse vrachtboot „Callisto", welke 5843 brt. meet, in aanvaring gekomen met het Liberiaanse schip „Andros Stream". Drie uur lang hebben de 34 vermoeide bemanningsleden van de „Callisto", dat na de aanvaring gezonken was in een sloep doorgebracht, voordat zij werden opgepikt door het Duitse kustvaartuig .Julia". Woensdagmorgen zetten zij voet aan wal te Hoek van Holland. Prinses Artur of Connaught, een nicht van konigin Elizabeth, is van ochtend op 67-jarige leeftijd gestor ven. Zij leed aan longonsteking. Het grootste deel van haar levein heeft zij als verpleegster gewerkt. Een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Titan" is woensdag op de basis Cape Canaveral in Florida door de Amerikaanse luchtmacht afgeschoten voor een be perkte proefafstand van ongeveer 500 km. De „Titan" heeft de voor genomen afstand inderdaad afgelegd. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). aanhoudend zacht Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijdelijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Ma tige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Aanhoudend zacht. De Bilt, 26 febr. 10 uur. Van het LONDEN midden van de oceaan trekken ac- AMSTERDAM tieve depressies tussen IJsland en BRUSSEL Schotland door naar de Noordelijke LUXEMBURG IJszee. Zij veroorzaken een zeer PARIJS krachtige zuidwestelijke luchtstro- BORDEAUX ming, die van de Azoren via de Brit- GRENOBLE se eilanden en de Noordzee tot in NICE Scandinavië reikt. Aan de flank hier- FRANKFORT van nam het hogedrukgebied boven 1 MüNCHEN het vaste land van Europa nog steedsZüRICH iets in betekenis toe. Via West- GENèVE 27 Febr. zon op 07.33; onder 18.14; maan op 23.54; onder 09.18. Hoogwaterstanden 27 Febr. v.m. 6.08; n.m. 6.26. Het weer in Europa HELSINKI regen 1C. STOCKHOLM geheel bew. 6 OSLO onbewolkt 2 KOPENHAGEN geheel bew. 5 ABERDEEN zwaar bewolkt 6 onbewolkt half bewolkt 4 onbewolkt 2 mist 6 half bewolkt 2 geheel bewolkt 8 onbewolkt 0 onbewolkt 8 zei 0 onbewolkt 1 mist 3 onbewolkt —2 onbewolkt 2 licht bewolkt 5 onbewolkt 3 onbewolkt 6 half bewolkt 3 zwaar bewolkt 6 Frankrijk drong gisteravond en van- LOCARNO nacht ook tot het westen en noorden WENEN van ons land drogere lucht door, met INNSBRUCK het gevolg dat mist en bewolking ROME verdwenen. Morgen kunnen over de AJACCIO kustprovincies tijdelijk weer meer MADRID wolkenvelden overdrijven, maar ove- MALLORCA geheel bewolkt rigens is niet veel verandering in het ALGIERS regen weer te verwachten. Daar de depressies een zuidweste lijke luchtstroming in stand houden, is het waarschijnlijk, dat het zachte weer nog verscheidene dagen zal aanhouden. Korreltje Dm zenden stenen maken één ge bouw

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1