Zuurkool voor de Hoge Raad T Dam spel Samenzweerders [_ielde WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 't Was zuur voor acht zuurkoolfa-| brikanten; zij en met hen hun Cen traal Verkoopkantoor voor de Zuur- koolhandel zijn door het Haagse Ge- j rechtshof schuldig bevonden aan overtreding van het kartelbesluit, doordat zi» aan het ministerie van Economi. Zaken geen kennis had den geg van de oprichting van het Centraal Verkoopkantoor. Wel zijn er in Nederland nog twaalf andere zuurkoolfabrikanten maar niettemin sprak het hof als zijn mening uit, dat het verkoopkantoor regelend optreedt en daardoor op de markt een zekere machtspositie heeft. De negen verdachten werden elk tot 300 gulden boete veroordeeld. Er werd cassatie tegen dit arrest aan getekend. Voor de Hoge Raad heeft mr C. Berkhouwer uit Alkmaar vier cassa- HIJ STICHTTE GEEN BRAND. De politie heeft dinsdag de 26-ja- rige poetser P. L. T. uit Poeldijk weer op vrije voeten gesteld, omdat bewezen is dat hij niets uitstaande heeft gehad met de brand, die in de nacht van donderdag op vrijdag heeft gewoed in het Engelse kamp te Hoek van Holland. Hij was aan gehouden, omdat hij de indruk wek te er meer van te weten. Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S. 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Journ. en weeroverz. 20.07 Zend tijd pol. partijen. KRO: 20.34 Gasten boek. 20.50 Testplaat. 21.00 Moderne jazz. 21.40 ^Filmdocumentaire. 21.50- 22.00 Epiloog. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Graan. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 ivookpraat- je. 11.15 Gram. 11.45 Kano en de Nieuwjaarsdag, caus. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Viool, altviool en cla- vecimbel. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Kinderkoor. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.35 Idem. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. en soliste. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Concertgebouwork., koren en sol. (In de pauze: 21.10-21.35 Literair progr.). 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewij de muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Dansmuz. 12.25 V. d. boe ren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Gram. 15.10 Radio- philharm. ork. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Strijkkwart. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal per spectief. 19.00 Radiokrant. 19.45 Zend tijd pol. partijen. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Oi- gelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaal- sportuitslagen. 23.20-24.00 Gram. RADIO VATICANA. (25m67; 31ml0; 41m21; 48m47; 196m.) 17.00 De pianiste Clelia Arcella speelt muziek van Vento, Scarletti, Galup- pi, Cherubini, Bach en Liszt. tiemiddelen toegelicht. Hij pleitte daarbij dat het arrest van het Ge rechtshof niet voldoende met redenen is omkleed; voorts bestaat er volgens hem geen enkele bewijsmiddel waar uit is af te leiden, dat er voor het Centraal Verkoopkantoor een ver plichting bestond om zuurkool van verdachten te kopen, noch dat het Centraal Verkoopkantoor een bij de regeling der mededinging betrokke ne is in de zin van het kartelbesluit. De procureur-generaal zal op tien maart conclusie nemen. Hei eersie poststuk van Nederland ontdekt Bank zij een uitgeloofde prijs van honderd gulden door het maandblad voor de filatelie, is het allereerste poststuk van Nederland boven water gekomen. Het is in het bezit van een Londense fabrikant, de heer Mulder Canter, Nederlander van origine, die hiermee de prijs in de wacht heeft gesleept. Het is een postblad men ge bruikte toen nog geen enveloppe rnet de datering 1 januari 1852, de datum waarop de Nederlandse pos terijen overgingen tot de verkoop van zegels. Het postblad met de eer ste Nederlandse zegel in blauwe kleur met de beeltenis van koning Willem IH en een frankeerwaarde van 5 cent is verzonden door een voormalige Amsterdamse cargadoorsfirma. De Londense fabrikant had dit stuk voor 1200 verkregen op een veiling te Brussel. „Het zeldzame stuk van de heer Mulder-Canter zal volgend jaar ge ëxposeerd worden op de internatio nale postzegeltentoonstelling in Lon den. VERBINDING VELSERTUN. NEL-AFSLUITDIJK De Rijkswaterstaat zal op 20 maart aanstande, het elf kilometer lange nieuwe gedeelte van de rijksweg UitgeestAlkmaar aanbesteden, al dus de ANWB. •Het verkeer op de belangrijke route VelsertunnelAfsluitdijk moet nu tussen Uitgeest en Alkmaar de kronkelige weg door Limmen en Heilo volgen. Ter vervanging van deze.weg wordt een dubbelbanige autosnelweg aangelegd, deelt de AN WB mede. Elke rijbaan wordt 7.25 meter breed, met aan de rechterzijde een verharde vluchtberm van 2.75 meter. De berm tussen beide rijbanen wordt 6 meter breed. De weg zal aan de zuidzijde van Alkmaar eindigen in een verkeers plein, waarop een aantal wegen o.a. de weg AlkmaarWieringermeer en de weg naar Den Helder zullen aan sluiten. In het wegvale Uitgeest—Alkmaar worden zes viaducten gebouwd. Met uitzondering van de weg Uitgeest Akersloot, worden hierdoor alle zij wegen ongelijkvloers over de nieuwe rijksweg gevoerd, aldus de ANWB. Tevens wordt in de rijks weg nog een brug over de toegang tot het Uitgeestermeer gebouwd. Het gehele werk, inclusief kunst werken en asfaltverharding zal in de herfst van 1961 gereed zijn. Jó, ga je weer voetballen? Ja, dadelijk, maar ik moet eerst naar 't postkantoor om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK =11 elevisie na 1 april De Nederlandse Televisie Stichting is in grote lijnen gereed gekomen met de wijziging van de televisie programma's na 1 april. Op zondag zal na die datum een programma op het beeldscherm wor den gebracht, dat zal zijn aangepast aan de betrokken omroepvereniging. Het programma van maandag avond vervalt. De filmvertoningen op dinsdag worden gehandhaafd. In de maand april zal woensdag toneel worden uitgezonden en don derdag een gevarieerd programma. Na 1 mei worden de programma's verwisseld woensdag een geva rieerd programma en donderdag een toneeluitzending. De N.T.S. verzorgt op vrijdagavond een programma van ongeveer ander half uur, met hoofdzakelijk buiten landse programma's, hetzij direcf het zij door middel van telerecording. Het amusementsprogramma op za terdagavond wordt gehandhaafd. De uitzending voor de kinderen op zater dagmiddag vervalt na 1 april. In plaats daarvan komt er een kinder programma op maandagmiddag. Het kinderprogramma van woensdag middag blijft. BRAND IN WERKPLAATSEN. Door een korte felle brand in een gebouw van de beschutte werkplaat sen van „Meer en Bos" te Heemste de van de christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, hebben vandaag ruim 60 pa tiënten niet kunnen werken. Omstreeks zeven uur gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de zolderverdieping van het gebouw, waar kapok is opge slagen. Het vuur werd met drie stra len geblust. De werkplaats liep wa terschade op. Gehoopt wordt dat de mannen die voor een deel in de inrichting wonen en verder woonachtig zijn in Heem stede en omgeving eldei-s op het ter rein te werk gesteld kunnen wor den. SPORT JEUGDTOERNOOI VAN EUR. VOETBAL UNIE BEKORT Tijdens een vergadering van de jeugd commissie van de Europese voetbal unie, die onder leiding van sir Stanley Rouss te Parijs is gehouden, is besloten het jeugdtoernooi in Bulgarije te be korten. Het zal van 27 maart to 7 april worden gehouden. Voor Nederland be tekent dit, dat de jeugdploeg reeds op 27 maart tegen Bulgarije in het veld moet treden. Duitsland komt op 29 maart tegen Bulgarije en op 2 april tegen Nederland. De voorlaatste ronde zal worden gehouden op 4 april. Daar na volgt op 5 april de wedstrijd om de derde en vierde plaats en op 6 april vindt de finale plaats. WIELRENNEN DE RONDE VAN SARDIKIë De derde étappe van de ronde van Sardinië, de 165 km lange rit van Alghero naar Oristano, werd vooral ge karakteriseerd door Bahamontes. Reeds na 42 km probeerde de Spanjaard uit het peloton te ontsnappen; hij had toen geen succes. Kort daarop demarreerde hij weer, aan de voet van de col de Campeda, en halverwege de beklim ming had hfj al vier minuten voorsprong op o.a. Louison Bobet, Favero en Van Looy. Op de top waren de verschillen. 2.37 voorsprong op Schils en Fini, 3.30 voorsprong op Favero en Desmet en 3.37 op Bobet en Van Looy. In de afdaling moe9t Bahamontes zijn winst weer prijs geven, maar de dappere Spanjaard was vandaag bijzonder strijdvaardig en met Pellegrini, Schils, Pintarelli, Flni en Gilbert Desmet waagde hij in de laatste 40 km opnieuw een kans. Zijn krachts inspanningen wareil echter te groot ge weest in de straten van Oristano ver loor Bahamontes dan ook het contact met de vluchtelingen, van wie Pellegrini de sprint won. Rik van Looy bleef eer ste in de algemene rankschikking. De Nederlanders herstelden zich eniger mate. Coone, Van Breenen en Zieleman arriveerden met het peloton en werden ex aequo als 16e geklasseerd. Jan Hij- zelendoorn had een grotere achterstand. De uitslag van de derde étappe was: 1. Pellegrini (Italië) 4 uur 47 min. 36 sec. (gem. snelheid 34,422 km per uur); 2. Schils (Belg.) z. t.; 3. Pintarelli (It.) z. t.; 4. Flni (It.) z. t.; 5. Desmet (Belg.) z. t.; 6. Bahamontes (Sp.) 4 uur 47 min. 47 sec.; 7. Baffi (It.) 4 uur 48 min. 42 sec.; 8. Fabbri (It.) z. t.; 9. Lunardi (It.) 4 uur 48 min. 58 sec.; 10. Van Looy (Belg.) 4 uur 49 min. 11 sec. AUTOMOBILISME Blijkens een mededeling van de auto mobielclub van Milaan zal de voor 28 juni vastgestelde 500 mijlen race van Monza, het Europese équivalent van de Amerikaanse grote prijs van Indiana polis, dit jaar niet doorgaan. Dit besluit van de automobielclub hangt samen met de reductie voor for- j mule 1 wagens tot een cyllnderinhoud van 1500 cc, ingaande 1961. In het com muniqué wordt gezegd dat deze reduc tie het onmogelijk hoeft gemaakt een eenheidsformule te vinden welke zowel de Europese als de Amerikaanse wen sen zou bevredigen zodat Amerikaanse en Europese coureurs elkaar op dezelfde banen zouden kunnen ontmoeten. ZWEMMEN Het 16-jarige Amerikaanse zwem- stertje Sylvia Ruuska, dat momenteel op uitnodiging van de Australische zwembond een tournee door dat land maakt, heeft dinsdag te Melbourne haar wereldrecords op de 400 meter en 440 yards wisselslag persoonlijk scherper gestold. In hetzelfde bad, waarin zij tijdens de Olymp-sche spelen de bronzen medaille veroverde op de 400 meter vrije slag, zwom zij de 4x110 yards in 5 min. 41.1 sec. en bleef daarmee 5,8 sec. beneden haar oude wereldrecord van 1 augustus 1957. De 5 min. 41.1 sec. betekent ook een verbetering van het wereldrecord 4x100 meter wisselslag persoonlijk, dat Sylvia Ruuska op 1 augustus 1958 op 5 min. 43,7 sec. stelde. Sylvia Ruuska is sinds 7 februari van dit jaar reeds wereldrecordhoudster op de 220 yards vlinderslag met een tijd van 2 min. 40,3 sec. OLYMPISCHE SPELEN IN DE VORIGE EEUW WAREN ER REEDS BROMFIETSEN Op het oude beestje dat u hier ziet rust de verantwoording voor de op gewekte woede van honderden koet siers en vele moeders met huilende kinderen, het is n.l. een bromfiets uit de vorige eeuw! Met grote consternatie zag men de I „fiets" op de Duitse en Engelse we gen verschijnen en de snelheid van ca. 30 km boezemden velen een angst in. De constructeur Werner was ech ter met trots vervuld over de pres taties van zijn technische spruit, die tien liter benzine met zich droeg waarop ca. 450 km kon worden gere den. De motor, die boven het voorwiel was gemonteerd, dreef een riem aan die op zijn beurt het voorwiel weer liet draaien. Hield de motor zich goed dan had grootvader altijd nog een goede kans dat de aandrijfriem zou slippen of breken. Het onvolmaakte van deze bromfiets en de opkomst van de motor maakte voorlopig een snel einde aan het prille bestaan van deze brommer. De dappere pionier uit 1899 rust nu in alle eer en deugd met zijn laatste exemplaar uit in een museum in Londen. REEDS li» 1899 REED MEN OP EEN BROMFIETS! Zweden Olympisch kampioen 1948 zal niet deelnemen aan het Qlym- pische voetbaltoernooi van Rome. De reden is, dat de Zweedse bond niet ga randeren dat de spelers amateur zijn in de Olympische zin. De secretaris-generaal van de Zweed se voetbalbond verklaarde dienaangaan de: „wat de strikte interpretatie van de Olympische amateur-regels betreft, kan er verschil van mening zijn over de vraag of de Zweedse voetballers al dan niet amateur zijn. De spelers mogen een gering geldbedrag ontvangen. De grootte van het bedrag hangt af van de finan ciële toestand van de club, waarvoor zij uitkomen". De verdiensten van de Zweedse voetballers variëren van 50 tot 100 kronen per wedstrijd. Zweden won behalve het Olympisch voetbaltoernooi in 1948, de bronzen medaille in Hel sinki. PAARDESPORT Ritmeester B. D., J. J. Gruppelaar uit Ede en Irene Jansen (Ubbergen) zullen met de paarden d'Artagnan, Passe Pied, Icare f 11, Incompris (reserve Petite Pompadour) deelnemen aan de chi's te Marseille (van 9 t.m. 12 april) en Nice (van 18 t.m. 16 april). Voor het indoor concours hippique te Dortmund wordt de Nederlandse équipe nog aangevuld met de beide zus jes Annie en Tiny van Doorne (Deurne) die met hun vier paarden Hamlet, Hal- va, Favory Elblna en Maestoso Brecia aan de dressuurnummers deelnemen. TENNIS Russen willen naar Wimbledon Het ligt in de bedoeling van Rusland vier tennisspelers af te vaardigen naar de Wimbledonkampioenschappen. Twee spelers zouden dan deelnemen aan het junioren toernooi en twee aan het toer nooi voor de senioren. Dit plan is geopperd in een brief, aan Fred Perry, die vorig jaar een bezoek aan Moskou bracht. De secretaris van de Engelse lawntennisbond, de heer Reay weet echter van niets. Hij heeft van de Russen geen officiële inschrijving bin nen gekregen. Rusland heeft nog meer plannen. Men wil een paar Engelse spelers uitnodigen voor een internationaal tennistoernooi, dat van 22 tot 27 augustus te Moskou wordt gehouden, en voor een jeugdtoer nooi in mei te Leningrad. TAFELTENNIS Japan zal zich sterk verzetten tegen een voorstel tot normalisatie van het tafeltennisbat, dat op het congres van de internationale tafeltennis federatie in april te Dortmund zal worden be handeld. aldus een woordvoerder van de Japanse tafeltennisbond. Hij verklaarde voorts, dat Japan zich kandidaat zal stellen voor de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1961. HETSJ Allo correspondentie, deze rubriek betreffend, gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. ONZE PROBLEMEN Dat het damspel mooi en verrassend is, demonstreert deze week een drietal vooraanstaande problcmiaten. Het loont daarom alle moeite deze problemen te ontsluieren. Onder no. 873 een verdien stelijk vraagstuk van cle heer Scheijen. Zowel stand als afwikkeling laten een mooie bewerking zien. Een mooie be werking op een eindspel van Leo Sprin ger, welke door twee achterwaartse sla gen tot stand komt. Probleem no. 873 Auteur: J. H. H. Scheijen, Kerkrade le publicatie Zwart: 4. 10, 13, 17/19, 23, 27, 38 en 38. Wit: 15, 24, 30. 33. 34, 42. 44/46 en 48. Wit speelt en wint. Vervolgens geven wij een niet minder verdienstelijk vraagstuk van de heer Dubbeldeman. Ook een mooie aanvangs- stand met een goed verborgen ontleding. Probleem no. 874 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden le publicatie Wit: 19, 21, 23, 24, 29. 36, 39, 41/44 en 49. Wit speelt en wint. Tenslotte nog een vraagstuk van de heer v. d. Boogaard, waarin een ver dienstelijke winstgang verborgen ligt. Eveneens een echte probleemstand, waarin tevens een bekende slotstand verwerkt zit, en waar de schijven 39 en 33 een fraaie rol spelen. Het kleine vlekje vergoedt de oplossing ruim schoots. Probleem no. 875 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam le publicatie Zwart: 3, 9, 11, 13, 18, 23, 25, 29, 33, 34. 36, 39, 45. Wit: 14, 20, 22, 27. 32, 35, 38, 42 46, 47. 49, 50. Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien tot 10 maart a.s. aan het boven deze rubriek vermeld adres. LADDERWEDSTRIJD Thans hebben wij het genoegen om onze damspelendc lezers-oplossers mede te mogen delen, dat met de eerst vol gende rubriek, wederom een aanvang gemaald zal worden met een permanen te z.g. ladderwedstrijd. Verdere bijzon derheden in de volgende rubriek. CORRESPONDENTIE W. P. tc S., problemen in dank ont vangen; plaatsing volgt. J. v. B. te N., inderdaad Is dat wel handig bekeken. B. J. L. tc A. a. d. R., welkom in onze oplosse5fcschaar! Tevens van harte beterschap hoor! uit 47) „O hemel, u woixlt al even erg als moeder. Moet ik dan pertinent met iemand trouwen? Kan ik dan geen leven leiden zoals me dat het beste bevalt?" „Ik had werkelijk gehoopt, dat je iets om Stii'ling zou geven. Hij is een prachtvent. Maar als je voelt, dat hij niet de man is „Luister, vadertje. Dit is uitslui tend en alleen voor u bestemd. Ik bewonder Mr Stirling meer dan enig ander man. Ik vind werkelijk, dat hij een buitengewoon mens is. U zult nooit weten, hoe lief hij voor mij ge weest is. Hij heeft me gezegd, wat hij voor me voelde, maar ik kon hem niet veel hoop geven. Dat kan ik nog niet. Ik heb in het ziekenhuis heel wat nagedacht. Ik wil hem niet tus sen hoop en vrees laten zweven en ik vind het vreselijk hem verdriet te doen. U weet niet, hoe erg ik dat vind Maar ik kan hem niet het ant- door Joseph Mc (ord woord geven, dat hij graag zou wil len horen. Nog niet." „In orde, meisje, al had ik graag gewild, dat hij aan je verwachtingen beantwoordde. Maar jij laat je hart spreken en niet anders." „Dank u, vader. Wees nu een zoete jongen en roep Gern aan de telefoon, voordat moeder er is. De arme lie veling." Het duurde bijna een kwartier, voordat Ed in de bibliotheek terug keerde. „Wel ik heb met hem gesproken", zei hij mistroostig. „Ik hoop, dat ik nu genoeg samengezworen heb." „U had er zelf niet mee moeten beginnen", herinnerde Glada hem liefjes. En wat zei Scud Jones?" „O, hij komt. Hij zei, dat hij niet later dan tien uur morgenochtend op de farm zou zijn." „Dat gaat dus prachtig. Ik zal u morgen naar kantoor brengen en daarna een rit maken. Dit is uw laatste baan geweest voor mij. Help me hier doorheen, dan krijgt u uw ontslag." HOOFDSTUK XVI. Het was even over tien de volgen de ochtend, toen Gern Jones in een gele auto voor het hek van het hoen derpark verscheen. Hij liep met lange passen naar het huis en was met één sprong in de keuken, waar hij Irma verraste door haar in zijn arnien te nemen en op de wangen te zoenen. „Hela, tante Irma. Verrast me te zien? Ik kreeg bericht van meneer Lee, dat ik hem hier zou ontmoeten, precies tien uur, maar ik zie zijn wagen niet." „Bill reed de wagen naar de schuur", verklaarde Irma; haar ze nuwachtigheid ontsnapte aan zijn aandacht. „O, dus dan wacht hij op me." „Ja, in het kantoor." Gern liep vlug door de eetkamer en opende de deur naar het kantoor. „Wel, hier ben ikHij hield plot seling met Spreken op. Bleef stom verbaasd staan. Staarde. Glada, in haar stoel aan het schrijf bureau gezeten, nam hem kalm op. „Wel, hoe gaat het, Gern?" „Glada!" „Ben je verbaasd? Ik veronderstel, dat ik me hier in jouw bezitting in gedrongen heb. Ik wist niet „Naar de duivel met de bezitting. Pardon. O, GladaHij kwam naar het schrijfbureau toe, leunde voorover, greep de rand met beide handen en keek met een hongerige blik in de ogen op haar neer. „Hoe gaat het met je? Ik kan nog altijd niet geloven, dat jij het bent." „Ik voel me volkomen in orde, dank je. Ik geloof, dat dit de eerste keer is, dat je er naar vraagt, niet?" „Begin er niet over", smeekte hij met een ongelukkig gezicht. „Ik wist, wat je van me moest denken. Ik had de moed niet. Ik dacht, dat het je toch geen draad kon schelen, nadat" „Wel, het is goed. Ik was dolblij, dat jij niet erger gewond werd. Ik zie, dat je het litteken nog altijd hebt, en ze keek scherp naar het te ken boven zijn oog. „Dat is nog niets vergeleken bij de littekens, die je niet ziet", ver klaarde hij grimmig. „Ik begreep de dingen toen niet zo goed als ik het nu doe", zei Glada. Haar houding werd wat milder; hij zag er zo erg ongelukkig uit. „Ik geef jou niet de schuld voor wat er gebeurde. Spreek er asjeblieft niet meer over." „Dat is erg lief van je", zei hij, zich verheffende uit zijn gebukte houding. „Misschien moet ik je nu vragen, of je vader hier is. Hij belde me op. Hij zei, dat er iets belang rijks te bespreken was." „O, dat heb ik bedacht", verklaar de Glada. „Ik geloofde niet dat één van jullie twee grote bezwaren te gen één uitvlucht minder of meer zouden hebben. Ik wilde je iets vra gen, als je me tenminste antwoord wilt geven." „En dat is?" „Waarom kocht je de farm eigen lijk? Jij en ik, we weten allebei, dat je dat deed, zwijg daar dus maar over." „In orde. We weten het allerbei. En ik wist, hoe veel je van deze plek hield. Al dat geklets van dat je je uit de zaken wilde terugtrekken was maar onzin. Je gaf het bedrijf op, omdat je geld nodig had. Je zou het nooit van mij geleend hebben, zelfs als je geweten had, dat ik het bezat. Het was voor mij de enige weg om je te helpen, Glada. En in mijn stommen kop dacht ik, dat er later wel een middel gevonden zou kunnen worden om de farm weer op de een of andere manier jouw eigendom te doen wor den. Ik kon de gedachte, dat een vreemdeling het hoenderpark zou be zitten, niet verdragen." „Geloof je niet, dat het eenvoudi ger geweest was, als je me alles om trent je zelf verteld had?" ,Nee. Waarschijnlijk nog meer ge duvel. Ik hield van je. Als je iets om me had kunnen geven, had ik liever dat je dat deed in de gedaante zoals je me kende. Maar toen je dat niet kon was het nutteloos. Ik was trou wens toch te laat. Ik bleef veel te lang hier." „Te lang?" „Wel, je wilt het niet toegevep, maar zelfs iemand met één oog kon zien, dat hij meer dan een gewone vriend was." „Zou je zo vriendelijk willen zijn me te vertellen, over wie je het ei genlijk hebt?" „Zeker, over de rector Stirling. En je kunt van mij aannemen, dat hij een eerlijke kerel is, hoewel er dagen geweest zijn dat ik hem met plezier zijn nek had kunnen omdraaien.." Gern glimlachte flauwtjes. „Glada, ik zal je niets vragen. Ik hoop alleen, dat je me genoeg kent om te weten, dat wat er gebeurde niet mijn schuld was. En dat ik er erg onder geleden heb. Is dat te veel verlangd?" „Nee" antwoordde Glada zachtjes, „O nee." „Dank je. Je zult nooit kunnen be grijpen, wat dat voor mij betekent. Ik verander niet gauw van gedach ten of gevoelens. We zullen nu alles dus maar als afgelopen beschouwen." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9