mm Weduwe en wezenwet komt er door in de Tweede Kamer Eé en dag tandartsassistente „N/'ef kantelen, vóór de wagen stilstaat" Lasten van vrijgezel verlichten Visserij-conflict met Faroer-eilanden opgelost KORTE golf De „Europese atmosfeer" Heuss' opvolger De opstand in Tibet Tabaksplantages genationaliseerd Reis van Hammarskjoeld WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA H Dit bijzondere model vrachtwagen is te zien op de tentoonstelling betreffende de resultaten van de nationale Russische economie, welke op het ogenblik in Moskou wordt gehouden. De zes-cylinder, watergekoelde motor ontwikkelt een vermogen van 180 pk. bij 250 omwentelingen. De wagen, welke is vervaardigd door Minsk Auto mobielfabrieken, kan een snelheid van 60 km. per uur bereiken, een bijzonderheid is, dat men voor reparatie e.d. de motor kan vrijmaken door het naar voren kantelen van de cabine. Na het debat in de Tweede Kamer van gisteren is het wel duidelijk, dat het wetsontwerp voorzieningen voor weduwen en wezen er met vlag en wimpel doorkomt. Alle protestantse en katholieke sprekers, die een ruime meerderheid achter zich hebben, pleit ten voor dit ontwerp. Men heeft nog wel enige wenselijkheden naar voren gebracht. Voor weduwen, die de leef tijd van 45 jaar bereikt hebben, wil men zonder meer uitkering, in tegen stelling tot het regeringsvoorstel, dat ónder vijftig jaar slechts tot uitkering j kunnen ontstaan. Sommigen spraken wil overgaan als de weduwe bijzon- Van een loterij, anderen van gevaar- dere financiële lasten te dragen heeft. üjke vindingrijkheid in de sociale Daarnaast pleitte men voor belas- verzekeringen. De WD diende een tingverlaging voor ongehuwden, die wijzigingsvoorstel in. Mevr. Stoffels- straks ook deze premie moeten be- van Haaften kon zich niet voorstellen, ben voor één of meer kinderen be neden de 18 jaar. Weduwen die inva lide zijn of ouder dan 50 jaar ont vangen 1326 per jaar. In het gehele ontwerp zijn uiteraard vele over gangsbepalingen. De Kamerleden we zen erop, dat deze bepalingen juist tot onrechtvaardigheden aanleiding ge ven. Men moet natuurlijk een grens gehuwden, zei zij. Zij stelde voor, dat ongehuwden van 65 jaar tien maal de jaarpremie terugontvangen, of dit be drag tot hun dood krijgen uitbetaald. De heer De Kort (KVP) was daar entegen van mening, dat hier sprake is van een volksbelang, waarbij ieder een betrokken is. Natuurlijk is het bekend, dat de vrijgezellen te veel trekken, maar waarom zou een vrouw belasting betalen. Daar moet wat aan van bijv. 48 jaar geschikt zUn om tegedaan worden, maar dit staat los van werken en een van 50 niet. Weduwen, i deze voorziening, die lang voor kinderen hebben moe ten zorgen, maar de 50 nog niet heb ben bereikt, krijgen niet zó maar de uitkering. Kinderen die ouderloos zijn ont vangen 438 gulden per jaar als zij onder de tien zyn, 660 tussen de 10 en 16 en 864 als zij studeren. Overeenkomst goedgekeurd Afgevaardigden waren van mening, dat schrille tegenstellingen zouden telen. Het wetsontwerp zal echter dat dit voorstel vertraging zou bren- vóór de verkiezingen niet gewijzigd gen. Zij vindt het niet in de haak dat mensen, die 65 jaar worden, maar nooit trouwen, toch steeds maar pre mie betalen; zij hebben immers nooit weduwe- of wezenrisico gelopen. Al te vaak wordt een beroep gedaan op het saamhorigheidgevoel van de on- De voorziening voor weduwen en wezen gaat 190 miljoen gulden per jaar kosten en zal 125 duizend we duwen ten goede komen. 1.15 Pro cent van het inkomen van elke Ne derlander tussen 15 en 65 jaar zal voor dit fonds ter beschikking komen. De eerste twee jaar echter is het mo gelijk, dat men nog geen premie hoeft te heffen, omdat uit het fonds van de Algemene Ouderdomsvoorziening nog geput kan worden. Na 1962 wordt dat andei-s. Als voorlopig bedrag heeft men 1968 per jaar aangehouden. Dit geldt voor weduwen, die de zorg heb- De bekende Franse zangeres Edith Piaf is dinsdagavond te New York, waar zij optrad, geopereerd wegens een maagzweer. Haar toestand wordt bevredigend genoemd. De „Reynolds Metals Company" in Richmond (V. S.) heeft plannen gemaakt voor de bouw van een alu minium duikboot, die tot 5.400 meter diep zal kunnen duiken. De duikboot „Aluminaut", zal 15 meter lang wor den en 36 uur onder water kunnen blijven. President Nasser heeft maandag eigendomsbewijzen voor in totaal 61.000 ha. grond uitgedeeld aan be hoeftige Syrische boeren. Ruim 2.800 gezinnen, die 6.000 mensen omvatten, profiteren van deze eerste verdeling van gronden in het raam van de door Nasser aangekondigde landher vorming. Tengevolge van een sneeuw storm, die dinsdag in Jordanië woed de, zijn de telefoonverbindingen met In het licht van de kolencrisis in België en West-Duitsland vertoont de Franse pers de laatste tijd tekenen van bezorgdheid over de eenheid van de gemeenschappelijke markt. Zo schrijft het invloedrijke econo mische blad „Les Echo-s", dat thans, nog geen 2 maanden na de opening van de Euromarkt, de zes landen een crisis doormaken, waarvan niemand de ernst tracht te onderschatten. De werkloosheid in West-Duitsland en België, het conflict over de staalprijs, de dreiging van een verminderde be drijvigheid in de Franse mijnbouw hebben in enkele dagen tijds de „Europese atmosfeer" dermate achter uit doen gaan, dat de regering zelf bezorgd is geworden, zo schrijft het blad. Eén comité van vooraanstaande Christen-Democraten heeft professor Ludwig Erhard, de Westduitse onder kanselier en minister van economische Volgens het te New Delhi verschij nende blad „The Statesman" breidt de opstand van de Chamba-stammen in Tibet tegen de Chinese commu nisten zich uit. De sterkte van de verzetsstrijders is naar schatting van 10.000 tot 25.000 man toegenomen. Het blad voegt hieraan toe, dat de opstandige stam men gedurende de winter hun posi ties hebben geconsolideerd en dat er vele grote wapendepots zijn, waarvan enkele in kloosters. De Chinezen zouden een groot of fensief voorbereiden. Het blad voor spelt, dat zij wellicht het bewind van de Dalai Lama zullen vervan gen door een rechtstreeks Chinees bestuur. De Indonesische regering heeft gis teren de nationalisatie aangekondigd van 38 Nederlandse tabaksplantages. Enkele dagen geleden, toen het contract voor de overbrenging van de tabaksmarkt naar Bremen werd ge tekend, maakte de regering al bekend dat voor het eind van de maand de lijst van genationaliseerde Nederland se bedrijven zou worden gepubliceerd. De namen van de 38 genationaliseerde tabaksplantages zijn nog niet bekend geworden. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat Engeland bereid is toe te stemmen in een verlegging van de grenzen der viswateren van de Deense Faroer- eilanden van drie tot zes mijl uit de kust en op sommige plaatsen ge durende bepaalde seizoenen tot twaalf mijl, in verband met de omstandig heid, dat in economisch opzicht de Faroer-eilanden in buitengewoon gro te mate van de visserij afhankelijk zijn. Deze toestemming brengt materiële opoffering mee voor de Engelse vis serij, doch deze worden aanvaard met het oog op het streven van Engeland naar een „redelijke en billijke op lossing van het probleem der visserij- grenzen in het Noord-Atlantische visserijgebied". Volgens de woordvoerder had Enge land de afgelopen zomer in grote lijn soorgelijke voorstellen aan IJs land gedaan, die echter njet werden aangenomen. De tussen Engeland en Denemarken gesloten voorlopige overeenkomst werd gisteren in Londen en Kopen hagen gepubliceerd. De overeenkomst geldt voor de tijd van drie jaar na de ondertekening en zal door beide par tijen met een opzeggingstermijn van één jaar kunnen worden beëindigd. Dag Hammerskjoeld, de secretaris generaal der V.N., vertrekt zaterdag a.s. uit New York voor een officieel bezoek aan negen landen in Zuid- oost-Azië. Aan het einde van de reis gaat hij van 24 tot 27 maart naar Moskou. De reis maakt deel uit van het pro gramma van bezoeken aan landen- leden van de V.N. Hammerskjoeld gaat naar Pakistan, Birma, Thailand, Laos, Cambodja, Malakka, Nepal, In dia en Afghanistan, alsmede naar het hoofdkwartier van de V.N.-waarne- mers in Kasjmier. Intussen heeft men in Engelse vis serijkringen in Grimsby reeds zijn ongenoegen over de overeenkomst uitgesproken. Men ziet hierin een ge vaar, dat de vissers van de Faroer- eilanden thans zonder concurrentie grotere vangsten zullen kunnen ma ken en die met snelle schepen op de Engelse markt zullen kunnen ver kopen. Rust in de Borinage Hedenochtend was het rustig in de Borinage De staking in de mijnen en in de metaalindustrie duurt voort. De vakbondcentrales komen van middag bijeen. Bij de spoorwegen is de toestand normaal. De trams op de lijn BergenBoussu rijden weer. Op verscheidene plaat sen zijn gemeentearbeiders bezig om de laatste versperringen, die de sta kers hadden aangebracht, op te rui men. In het bekken van Charleroi is in 35 mijnen de staking nog algemeen. In 15 mijnen is het werk gedeeltelijk hervat. Ook hier za> de mijnwerkers centrale woensdagmiddag het ak koord bespreken dat maandagavond in Brussel werd beieikt. Mogelijk zal men dan besluiten het werk te hervatten. Eigenaardig. Japik Krelisse en Piet Japikse hadden hun boerderij tjes vlak naast elkaar, maar toch spraken ze heel weinig samen; hoog stens „Goedendag" en „Mooi weer vandaag, hè?". Op zekere dag werd Piet Japikse spraakzaam. „Zeg vriend, klonk het, „wat heb jij eigen lijk je paard gegeven toen het verle den jaar koliek had?" „Lijnzaadolie", gaf Japik ten ant woord. „Vriendelijk dank, Japik", zei Piet Japikse en ging naar binnen. Twee weken later begon hij weer een gesprek met zijn buur. „Zeg Japik, zei je verleden week niet dat je je paard lijnzaadolie had gegeven toen het koliek had?" „Ja", antwoordde Japik. „Eigenaardig", meende Piet. „Ik heb het mijne ook lijnzaadolie gege ven en het is gestorven." ,Het mijne ook", zei Japik. De angst voor pijn van de patiënt is de grootste vijand van de tandarts (van een verslaggeefster) O, BENT U TANDARTS DAN BENT U MIJ ZEER ONSYMPATHIEK (Ned. gezegde) „DOET U UW MOND iets verder open Ja, zo is het goedDe grote man knijpt angstig in de stoelleu ning. Elke zenuw in zijn lichaam is gespannen, wan nu gaat het grote moment komen. Zo meteenDe tandarts heeft zich omgedraaid en rommelt wat. „Spoelt U maar even". We zien de patiënt denken Spoelen? Hij moet toch nog trekken Glimlachend keert de dokter zich om. „Ja spoelt u maar even, hij is er al uit hoor!" Het is of kilo's lood van zijn hart vallen. En hij dacht dat die nare kies nog getrokken moest worden. Tjonge, is dat even meevallen IK HEB VANDAAG de witte jas arts slechts in weinig gevallen chi- aan van een tandarts-assistente. I rurgisch ingrijpt. Men komt met „Zo dat is weer gebeurd 1" zegt I zijn klachten en hoogstens onder mijn tijdelijke patroon. Ik ben opge- zoekt de huisarts de patiënt even, lucht, doordat alles zo pijnloos in zijn werk is gegaan. „Ja, in veel gevallen kan dit ook", zegt de tandarts voor hij de om daarna zijn diagnose te stellen en medicamenten voor te schrijven. Men weet dat hij geen pijn doet. Maar bij de tandarts draait het In volgende patiënt laat komen. „Veel de meeste gevallen op een kleine mensen hebben doodsangst voor een j ingreep uit, daar ligt namelijk de tandarts, want tandarts en pijn zijnsituatie geheel anders en het is deze bij hen synoniem. Toch is dat een J angst voor pijn, die de grootste misvatting, want in werkelijkheid vijand is van de tandarts. Veel pa- valt het heel erg mee. Met de mo- tiënten zijn niet rustig. Geestelijk derne hulpmiddelen behoeven wij zijn ze helemaal niet geschikt om patiënten bijna geen pijn te doen behandeld te worden, maar het en zeker niet wanneer zij regelma- moet. De grootste kerels zie je in tig hun gebit door de tandarts laten de stoel verworden tot zielige men- controleren, zodat er geen ernstige sen, terwijl daartegenover soms men- jevallen kunnen onstaan". 1 sen van wie je het niet zoudt ver- Ik ga naar de wachtkamer. Een wachten, zich prima houden", noeder staat op met een jongetje „U zult ongetwijfeld veel mee- /an 4 Jaar. Als hij de boormachine maken in uw praktijk zo hoor ik in de glimmende instrumenten ziet, mijn gastheer voorzichtig uit. Hij jegint zijn lip te trillen, maar mijn verwisselt een boor. „Ja, dat is een 't Is me 50,waard! „GISTERAVOND om 11 uur werd ik opgebeld door een meneer. Ik stond juist op het punt naar bed te gaan. Met een van pijn verwron gen stem vertelde hij dat hij een meer dan afschuwelijke kiespijn had en of ik bereid was die kies nog even te trekken, want zo kon hij beslist de nacht, niet in. „Het is mij wel vijftig gulden waard als die kies er maar uit is!" riep de man. Hij was geen patiënt van mij, doch het bleek dat zijn eigen tandarts niet thuis was en daarom had hij mij maar op gebeld. De man scheen in deplorabele toestand. Hij was ontzettend blij, dat ik hem nog wilde helpen. In korte tijd was het leed geleden en toen vroeg hij mij wat hij mij schuldig was. Ik noemde de normale prijs het trekken van een kies, vijf laat zien hoe die grote atoel feit Je doet buitengewoon veel gulden. Zijn gezicht betrok en hij zeL: „Nou, dat is ook niet goed koop". Met tegenzin trok hij zijn beurs en betaalde" „Schoon glas, juffrouw I" De angst voor p(jn „HOE ZOU HET TOCH KOMEN, lat de mensen veel gemakkelijker naar hun huisdokter stappen, In- plaats van naar hun tandarts wil ik weten, want dit is een vraag die mij reeds geruime tijd bezighield. „Vermoedelijk omdat een huis- zelschap dat iemand mij toevoegt „Oh, u bent de tandarts, is het niet U bent mij zeer onsympa thiek I" En dan verontschuldigend „Nou Ja, uw persoon natuurlijk niet, maar uw beroep 1" Doe je mondje eens open en laat oom dokter eens even kijken/ Libanon en Syrië verbroken en is de 1 zajcent met algemene stemmen als heel onbegaanbaar gewonden.0"Ook kandidaat der Christen-Democratische het gebied van Damascus heeft dins-1 (regerlngs) partij aangewezen voor de dag van zware sneeuwstormen te lij den gehad. In Beiroet is voor het eerst sedert vele jaren sneeuw ge- vallen. In Jeruzalem was er een a.s. gehouden zullen worden, sneeuwlaag van vijf centimeter. - Minister Dulles viert vandaag in erkiezingen voor een nieuwe pre sident der Bondsrepubliek die in juli De verkiezing geschiedt op een ge- het Walter* Reêd^hospitaa'l iljiTVië1 meenschappeHjke vergadering van verjaardag. I Bondsdagleden en vertegenwoordi- Enige honderden leerlingen van gers der parlementen van de West- middelbare scholen te Rome hebben duitse^ deelstaten. dinsdag een anti-Oostenrijkse demon, stratie gehouden naar aanleiding van de kwestie-Zuid-Tirol. De Russische walvisvloot heeft in de Ross-zee, in het Zuidpoolgebied, een geweldige ijsberg ontmoet van 100 km lang en ongeveer 400 meter hoog, aldus meldt het persbureau Tass. Prof. Erhard heeft een verslaggever van het Westduitse persbureau D.P.A. meegedeeld, dat hij bereid is de be noeming te aanvaarden wanneer over bepaalde omstandigheden, die zijn kandidatuur betreffen, eenstemmig overeenstemming in bereikt. Hij zou dan niet kunnen weigeren, hoewel het besluit hem hard viel. i „Met Terwijl hij vertelt, laat het jon getje zich rustig behandelen. „Kijk, dat is een fietspomp, daarmee blaas ik wat lucht in Je mondje. Voel eerst eens op je handje".. Het hazenpad DE TELEFOON RINKELT. de assistente van tandarts Ik heb de spatel nog in de hand. Het is een meneer, die een foto heeft laten maken van een gezwel, maar nu geen pijn meer voelt en of de behandeling nu nog wel nodig is. „Die is bang geworden", fluis tert mijn broodheer-van-de-dag als ik de boodschap overbreng. „Waar om laat ie me dan al dat werk doen Nou ja, zeg maar dat hij al- tyd kan beginnen met de behande ling als hij weer pijn krijgt". Ik geef het door en langs de draad glijdt een hoorbare zucht van verlichting. „Ook die had haast", hoor ik na het afbellen, „hij moest direct ge holpen worden, want het was drin gend. Zo Ruud, nu jij vanmiddag nog geen hete thee drinken, hoor, want dan weekt die mooie pudding in Je tandje weer los I" Rustig laat de patiënte een kies boren. Innerlijke kalmte is van groot belang, het valt heus wel mee. Tandarts en psycholoog „U HEBT met kinderen niet veel last", merk ik op als er een oude dame op de stoel zit om een gebit te passen. „Au, au, au 1" gilt de patiënt. ,,'t Is maar een spiegeltje, me vrouw", zegt dokter beleefd en dan tegen mij „Och met kinderen moet je een groot psycholoog zijn, dan valt het wel mee. Het op de juiste wijze omspringen met kinderen is niet iedere tandarts gegeven, maar ik mag gelukkig zeggen, dat het mij heel goed afgaat. Je moei een kind op een geheel andere wijze bena deren dan de volwassene. Dikwijls doe je er goed aan het (te behande len zonder witte jas, omdat veel kinderen reeds angst hebben voor de man in het wit. Het is alles een kwestie van takt. Zelf ben ik verbonden aan de schooltandverzorging en dat bevalt mij prima. Ik heb heel weinig last met de kinderen. Kleintjes die wel bang zijn, werden dit dikwijls om dat de ouders taktloos met hen spraken over de tandarts, of in het bijzijn van het kind gruwelverhalen over tandartsenbezoek ten beste ga ven. De kinderen die echter onbe vooroordeeld bij ons komen, leveren meestal geen moeilijkheden op". Op zich is dat reeds een bewijs dat wij de patiënten vr\jy>el geen Pijn doen. Gebeurt het toch, dan is het dikwijls-niets anders dan een besliste noodzaak, omdat er geen andere mogelijkheid is. Maar veelal ligt dan de schuld by de patiënt zelf, die zijn ge bit verwaarloosd heeft, hetgeen zich op die manier als het ware wreekt. Wie echter bij de tandarts vol vertrouwen en on bevreesd naar binnen gaat, heeft al meer dan de helft gewonnen, want het spreekwoord zegt niet voor niets „Een mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest I (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8