Scherp CAD voor textielindustrie wacht op nieuwe wijzigingen Nu ook accommodatie voor hoofdvelden Kikkerpolder Nieuwe bestemming voor Hotel Levedag, Breestraat POTLOOD EN GEEST Verbreding bij de Slachthiiisbriig Gemeente gaat voor één molen Kanaalweg hopen Dodelijk ongeval bij Leidse SLF WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jaarvergadering „St. Lambertus' Hoewel het misschien niet het be langrijkste agendapunt was van de jaarvergadering van de afd. Leiden van de Ned. Kath. Kleding- en Tex- tielarbcidersbond „Sint Lambertus", gisteravond gehouden, vond voorzit ter J. Hensing het toch buitenge woon prettig, dat men tot overeen stemming was gekomen aangaande de viering van het 50-jarig jubileum van de bond in 1960. Het bestuur kan de zorgen voor een waardige herdenking rustig overlaten aan een commissie, welke uit de leden zal worden samengesteld. Het voorstel hiertoe werd door allen enthousiast begroet. De vergadering mocht zich helaas niet verheugen in een grote leden toeloop; de voorzitter was zich er van bewust, dat dit het gewone beeld is, de laatste tijd. In zijn openings woord zei de heer Hensing, dat het afgelopen jaar de werkloosheid het dieptepunt was gepasseerd; men kan met minister Zijlstra spreken van een gunstig economisch herstel in Nederland. Pessimistisch was de voorzitter echter in zyn toekomst beeld. Hij zag twee schrikbarende dreigingen voor onze toekomstige handel, beide ontsproten aan com munistische bronnen: China ontwik kelt een steeds grotere produktiviteit (350 pet. hoger dan in 1956) en zoekt naar een afzetgebied en het Russi sche 7-jarenplan wenst eveneens het niveau van de arbeider op een ho ger plan te brengen, dus meer pro duktiviteit èn het scheppen van af- zetterreinen. Indien de regering met betrekking tot onze handel niet de ogen open hoüdt, dan koden de Ge volgen van deze communistische overproduktie ons wel eens zwaar opbreken. Hiertegenover kunnen wij alleen stellen een grotere samen werking tussen werkgevers en werknemers om te komen tot een in tensievere arbeid, welke de produk- tie kwalitatief en kwantitatief zal bevorderen, aldus de voorzitter. Notulen en jaarverslag werden voorgelezen door secretaris J. Bave- laar. Niet alle idealen konden in 1958 worden verwezenlijkt, zodat men niet onverdeeld tevreden kon zijn. Het ledental bedroeg begin van dit jaar 132 er waren leden verlo ren gegaan aan andere bedrijfstak ken. De penningmeesteresse, mej. Straathof, maakte melding van een flink batig saldu. De kascommissie kon zich geheel verenigen met haar beleid. De heer Smits, kringbestuurder, bracht het laatste nieuws uit de tex tiel- en kledingindustrie. Binnenkort zullen ook de kleermakers kunnen profiteren van een pensioenfonds. De besprekingen heiromtrent hebben enige tijd gestagneerd. Nadat verle den jaar geduchte wijzigingen wa ren aangebracht in de CAO voor de textielindustrie zijn er weer nieu we voorstellen gerezen welke als zeer gewenst worden beschouwd, doch welke niet allen een even gro te kans hebben aangenomen te wor den. Hiertoe behoren o.a. een over werkvergoeding voor nachtwakers, portiers, machinisten en stokers; extra vakantie voor werkers met langdurig dienstverband; vakantie toeslag van zomers 3 pet. en met Kerstmis 1 pet. van het jaarloon met het recht op uitbetaling gekoppeld aan de duur van het dienstverband. Een economische commissie zal met werkgevers gaan praten over werk tijdverkorting en loonbureaus wor den ingesteld om te speuren naar eventuele resten van zwarte lonen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Bavelaar, Pont, Kok, v. d. Voort en Rekelhof herko GEM. AANKONDIGING AANWIJZING STEMLOKAAL VOOR KIEZERS DIE IN HET BEZIT ZIJN VAN EEN KIEZERS- LEGITIMATIEKAART De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare keninis, dat de kiezer, die in het bezit is van een kiezerslegitimatiekaart, zich ter uit oefening van zijn kiesrecht op de dag der stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kan aanmelden aan stembureau 1, gevestigd,in het Stad huis, ingang Stadhuisplein. Leiaen, 25 februari 1959 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT' Burgerlijke Stand Geboren: Sara Jacoba dr van M. Monfils en J. J. Meijer; Huiberta Ma rina dr van G. C. Vrijenhoek en L. E. van Dijk; Johannes Catharina Cor nelia zn van L. C. Koot en B. A. M. van Marwijk; Johannes zn van C. Plaizier en G. D. V. Verhoeven; Wil- ww w.. ..w»w~.w* helmina Margaretha dr van G. Groe- zen. De heer Bavelaar ontving van indijk en C. J. W. Elsgeest; Harold de voorzitter veel waardering voor zijn verdiensten nu hij reeds 25 jaar als bestuurslid zitting heeft. De geestelijk adviseur, kap. A. M. Wentholt, prees het doorzetten van het bestuur, ook bij mindere belang stelling van de leden. Hij betreurde het gebrek aan activiteiten zoals dit veelal bij katholieken voorkomt. Hij wekte de aanwezigen op, het vuur brandend te houden en niet te versa gen; er staan grote belangen op het spel. Philip zn van A. W. J. Beer en C. van Kuijen; Catharina Sara Johanna Geertruida dr van W. de Roode en C. S. J. G. Fasel; Willemina dr van C. Heemskerk en W. van der Plas; Eleonora Margaretha dr van G. J. Philipsen en J. M. van Diemen; Eli sabeth Catharina Maria dr van C. N Baak en M. Disseldorp. Overleden: D. van Polanen 78 jr, man; A. van Ek 64 jr, man; H. van der Weijden 75 jr, echtgenote van J. P. Bemelman; F. A. Swerissen 41 jr, man. Na het voorstel in zake de accom modatie van de drie bijvelden van het sportveldencomplex in de Kik kerpolder, hebben B. en W. toege zegd de raad zo spoedig mogelijk een voorstel te zullen doen met betrek king tot de accommodatie van de overjge velden. Het plan omvat het kleedgebouw bij de hoofdvelden, een overkapping ter lengte van 35 m. van een gedeel te van de zittribune, de tribune-ac commodatie met aanvullende wer ken, de terreinverlichting van het halfverharde oefenveld, de elek trische aansluiting en de aanleg c.a. van de terreinwaterleiding. Indien het plan is gerealiseerd, zal de accommodatie van het sportvel dencomplex zijrt voltooid. Aangezien de raad bij het genoemde besluit voor de accommodatie van de bijvel den een bedrag van 44.500 beschik baar heeft gesteld en sindsdien ten aanzien van het plan voor de accom modatie van de overige velden enige bezuinigingen zijn aangebracht, kun- Oudere lezers zullen zich hotel ten het plan hebben opgevat hier Levedag herinneren, dat van 1880 tot 1920 aan de Breestraat te Leiden ge vestigd was. Het is een patriciërshuis, dat minstens 300 jaar oud wordt ge schat. Na „Levedag" waren hier nog gevestigd een filiaal van Fongers en een meubel-magazijn. Sinds oktober van het vorige jaar echter is het in bezit van de firma Van der Heyden, banketbakkerij naast het pand, waarvan de firman- No. 508. Horizontaal: 1. gemetsel de voet onder een vloerbalk, 5. vo gel, 6. nachtgewaad, 8. bekende af korting, 9. honigdrank, 11. landbouw- wertuig, 13. buiging, 15. maand van het jaar, 16. meisjesnaam, 17. ver ouderd woord van ivoor, 19. deel van het oog, 21. soort onderwijs (afk.)22, eikenschors, 24. boom, 25. zoon van Jacob, 27. vlug, 29. carbol- zuur. Verticaal: 1. de oudste (afk.), 2. mak, 3. gem. in Gelderl., 4. rivier in Italië, 5. streling, een restaurant en tearoom te vesti gen. Een totale restauratie heeft plaats gevonden. In het huis, dat onder monumentenzorg valt heeft men veel vernieling aangetroffen. Oude deuren waren bijvoorbeeld gedeeltelijk ver wijderd, in het hout waren loketten gezaagd. Deskundig herstel vond plaats onder leiding van de binnen huis architecte inej. Mouton uit Den Haag. Men heeft de oude schouw in zijn oorspronkelijke luister kunnen her stellen; het stuc-werk en de vloeren werd vernieuwd. 5 Maart a.s. zal het gedeelte op de begane grond officieel worden ge opend. Hier heeft een voldoende ruimte voor een "unchroom met daar achter een restaurant. Hierop aansluitend zijn de keukens, het koffiebuffet en de bonbons makerij geprojecteerd. De banket bakkerij staat op enige plaatsen in verbinding met de lunchroom en de keukens. Boven heeft w en reeds een ge deelte van een ingrijpend restau ratie uitgevoerd. Hier zullen in de toekomst, in aansluiting op een brede hal, vier zalen zijn, geschikt voor bruiloften en partijen, waar men 300 personen kan ontvangen. Om het interieur in de stijl van het oude hotel terug te brengen, heeft men kristallen kronen en wandorna menten aangebracht. In de tuin aan de zijde van de Langebrug is een fontein met .-otspartij aangelegd. nen de kosten van uitvoering van het plan, hetwelk, zoals regel is, onder leiding van de dienst der gemeente werken zal worden uitgevoerd, wor den begroot op 349.600. Dit bedrag kan in veertig jaar worden afge schreven ten laste van de exploitatie van de Sportstichting. Ten behoeve van het verkeer over noordzijde van het hiervoor bedoelde de Maresingel dient de weg ter plaat- hekwerk, komt een talud onder hel se van het Openbare Slachthuis te ling 1 3. De dam komt 0.90 m. a 1 m. worden verbreed. Daartoe hebben B lager te liggen dan de huidige brug. en W een plan doen ontwerpen tot Dit maakt het nodig, dat de aanslui- vervanging van de Slachthuisbrug j tende gedeelten van de rijweg en het door een gronddam met gewapend i trottoir over een lengte van in totaal betonnen duiker. De weg zal aldaar een breedte krijgen van 8.10 meter, terwijl aan de singel-grachtzijde een talud met helling 1 3 zal worden aangebracht en aan de andere zijde een trottoir ter breedte van 2.70 m. met een hekwerk, dat aansluit aan het hek langs de terreinen van het Openbare Slachthuizen de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. Bij het Slachthuishaventje, aan de Israëlitisch weeshuis te Leiden wordt in gedeelten ontruimd In het voormalige Israëlitischeding. Deze uitgaaf zal ter zijner tijd Weeshuis aan de Roodenburger- straat zijn op het ogenblik drie openbare scholen gevestigd, nl. 2 lagere scholen, (w.o. één montes- sori-school) en een montessorie kleuterschool. De beide lagere scholen zullen naar B en W ver wachten dit jaar een nieuw ge bouw aan de Oppenheimstraat be trekken. Ook de kleuterschool zal binnen afzienbare tijd het gebouw moeten verlaten, omdat het is be stemd voor huisvesting van de Ge meentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst; het tegenwoor dige gebouw van deze dienst biedt onvoldoende ruimte en zal, zoals bekend is, in de naaste toekomst in verband met de aanleg van de noodzakelijke traverse Oost-West (Langegracht) moeten worden af gebroken. Voor de kleuterschool is een nieuw gebouw ontworpen op een terrein aan de Oppenheimstraat. De school zal 3 leslokalen en een speellokaal bevat ten. Het bouwplan en de hierop be trekking hebbende stukken alsmede het advies van de Inspectrice van het kleuteronderwijs liggen ter inzage in de Leeskamer. De totale kosten worden geraamd op 287.300, af te schrijven in 40 jaar. Hiërin is begrepen 51.000 voor ver wervingskosten van het terrein, 13.900 gulden voor meubilering en stoffering en 3.500 voor decoratieve aankle- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Wis kunde de heer W. R. van Zwet te Leiden (cum laude); voor het cand. ex. A' Wis- en Natuurkunde de he ren J. J. W. Borleffs, J. Dussel en J. A. van Gelderen, allen te Leiden; voor het doet. ex. Natuurkunde de heren J. A. Grubb enen L. Kapel, beiden te Leidenvoor het cand. ex. F' Wis- en Natuurkunde mej. G. A. Schilder te Leiden en de heer F. J. C. M. Arnold te Voorburg; voor het doet. ex. Scheikunde de heer G. Horsman te Leiden; voor het cand. ex, K' Wis- en Natuurkunde de heer H. D. Berendes te Den Haag; voor het cand. ex. H' Wis- en Natuurkun de de heer J. van Veen te Oegstgeest voor het cand. ex. Godgeleerdheid de heer R. M. Nepveu te Rijswijk (cum laude). Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland hebben de molen, ontkenning gejegen jn de Roodenburger- en (spreektaal), 8. onpasselijk, 10. keur, Cronesteinpolder aan de Kanaalweg, kern, 12. daar op, een aangeduide aan de gemeente te koop aangeboden plaats, 14. hoofddeksel, 15. patroon, voor een bedrag van 1, onder voor- 18. plomp, 20. boom, 22. gem. in Gel- waarde, dat de molen in stand zal derland. 23. radio omroepvereniging worden gehouden. Daar B. en W. de instandhouding van de molen in het belang van de gemeente achten, heb' (afk.), 26. bijwoord, 28. telwoord. Oplossing morgenavond, ben B. en W. en het college van Ge- Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. deputeerde Staten onderhandelingen mist, 3. roek, 5. roe, 7. palet, 9. nor. gevoerd in het bijzonder met betrek- li. meent, 13. net, 15. Lia, 16. steek, king tot de restauratie van de molen. ^^^É|teHet doet hen genoegen de raad te kunnen r Men, dat omtrent deze aangele thans volledige over- eensten t Gedeputeerde Sta ten is ''at restauratie van de m n aantrekkelijk ele- 18. nop, 20. kroot, 22. Epe, 23. klak, 24. rein. Verticaal: 1. maan, 2. tra, 3. reeël, 4. kant, 6. olm, 7. preek, 8. teint, 10. ont, 12. Nao, 14. Terek, 16. stok, 17. kop, 19. plan, 21. oer. ment vormt in het landschapsbeeld ter plaatse, binnen niet te lange tijd, zal kunnen plaatsvinden. Teneinde vandalisme >gen te gaan, zal om de molen een hek worden geplaatst. De aan de volledige restauratie verbonden kosten bedragen 17.300; de kosten van het hek om de molen worden geraamd op 1.000. Gedeputeerde Staten zullen de Staten der provincie voorstellen de molen voor een bedrag van 1 aan de gemeente in eigendom over te dragen en de helft van de kosten van volledige restauratie en van het plaatsen van het hek voor rekening van de provincie te nemen. De res tauratie zal van gemeentewege wor den uitgevoerd in overleg met de molendeskundige van de provincie. 44 meter op gelijk niveau moeten worden gebracht; de rijweg moet over een lengte van ong. 60 meter tot 8.10 meter worden verbreed, voorzoveel nodig met vernieuwing van het weg dek. In het kanaal, dat van het Open bare Slachthuis naar de Maresingel loopt, zijn in 1942 door de n.v. Elek triciteitsbedrijf Zuid-l-lollano 150 k V- kabels en een signaalkabel gelegd, welke een onderdeel vormen van de 150 kV-kabelverbindingen 's-Graven- hage-Leiden. Verlegging der kabels is niet mogelijk. Ingeval de gronddam zonder meer wordt gelegd, zouden de kabels naar de mening de naamloze vennootschap ontoelaatbaar worden belast, hetgeen breuk tengevolge zou kunnen hebben. In verband met een en ander zal de duiker worden ge combineerd met een op houten palen gefundeerde ontlastingsvloer, die de belasting moet opnemen, welke ont staat tengevolge van de grondaanvul- ling en het verkeer. De kosten wegens het vervangen van de Slachthuisbrug door een gronddam met duiker met bijkomende werken, welke op 51.500 worden geraamd, zullen door het leg gen van de ontlastingsvloer met een bedrag van ong. 12.0U0 worden over schreden. De n.v. heeft zich bereid verklaard deze hogere kosten ter zake voor haar rekening te nemen, met dien verstande, dat daarin een vast bedrag van 1.000 als aandeel in de kosten van voorbereiding zal zijn be grepen. STEDEBOUWKUNDIGE DIENST Ons is gebleken, dat het verslag van de vergadering van de KVP over „Oud en Nieuw Leiden" ten on rechte de indruk heeft gewekt, dat stemmen uit de vergadering met weinig lof hebben gesproken over het werk van de stedebouwkundige dienst van de gemeente. Wij stellen er als redactie prijs op te verklaren, dat dit een misverstaan is en juist met bijzondere waarde ring over dit werk is gesproken. Leidse agenda WOENSDAG 25 FEBRUARI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. KAB-wijk St. Leonardus. Film „Ju das", St. Leonardushuis, 8 uur nam. K O - Weense lJsrevue. Hout- rusthallen, Den Haag. Vertrek bussen 6.45 uur nam. D.E.V. Jaarvergadering. Café Ani- ba, Herenstraat 1, 8 uur nam. Ned. Politiebond. Toneelavond „Het begon in de nacht", De Burcht, 8 uur nam. Ned. Bond „Het Mobilisatiekruis", Het ontstaan van de M.L.D., lezing door LTZ I Lemaire, Rijksmuseum v. Volkenkunde, Steenstraat, 8 u. nam. Abonnementsvoorstelling. Haagse Comedie. „Brullen als een Duif", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Jeugdnatuurwacht. Installatie eer ste leden door burgemeester Van Kin schot. Stadhuis, 3.30 uur nam. DONDERDAG 26 FEBRUARI. Oudercomitè's van de St. Barbara, Don Bosco, St'. Joseph- en Pacelli- scholen. Forumavond over vervolg onderwijs voor ouders van kinderen van de zesde klassen. In de Vergulde Turk, 8 u. nam. K O-lezing over „Merkwaardige dieren en mensen in Australië", dr nen zeggen: Dirkje, uitkijken, voorJ. M. Lodewijks, Stadsgehoorzaal, 8 je oversteekt!" Dirkje Lepelaar, die I uur nam. al helemaal drie jaar oud is, luisterde Stille Omgang. Laatste gelegenheid niet naar mo.eder en hij moet dat nu tot aflialen van deelnemerskaarten ondervinden. Toen hij gistermiddag uitsluitend aan de Romanuszaal (ach- in de straat speelde voor zijn ouder- ter de Hartebrugkerk) van half acht lijk huis aan de Voldersgracht, rende tot half negen nam. hij in het spel de straat over zonderInterscholaire Culturele Ontmoe- voldoende uit te kijken. Het jochie ting. St. Antoniusclubhuis. 19.30 uur In het Academisch Ziekenhuis is in de afgelopen nacht een monteur afkomstig uit Leiden, overleden, die gistermiddag 4 uur het slachtof fer werd van een bedrijfsongeval op het terrein van de Stedelijke Licht fabrieken. De monteur, de 35-jarige Jan Blans- jaar, woonachtig aan de Soemba- straat, was samen met enkele colle ga's bezig met controle-werkzaamhe den aan de elektrisch voortbewogen transportband op het z.g. „kolen- viaduct". Door tot n toe nog onbe kende oorzaak is hij daarbij met de rechterarm bekneld geraakt tussen de band en een van de rollen van het drijfwerk. Zijn mede-arbeiders, zetten, gealarmeerd door de kreet van het slachtoffer, ogenblikkelijk de transportband stil en waarschuw den de bedrijfs-E.H.B.O. Hoewel een vijf man sterke ploeg van de actieve bedrijfs-E.H.B.O., die juist aan het oefenen was, vrijwel terstond aanwezig was, heeft men het leven van de monteur niet meer kunnen redden. In vrijwel hopeloze toestand werd de deerlijk verminkte man in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, waar hij des nachts overleed. Het slachtoffer laat echtgenote en één kind na. op de gemeentebegroting en op begroting van het grondbedrijf voor 1959 worden geregeld. B en W hebben de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht de finan ciering van dit object mogelijk te maken. Aangereden Mama had het nog wel vaker kun- werd toen door een motor aangere den en brak het rechterbeentje. De E.H.D. bracht het kind naar een zie kenhuis. De Gebroeders G. en P. Niersman uit Voorschoten hebben van archi tect D. L. Landman uit Leiden na mens de Eerste Leidse Inkoop Com binatie (ELIC) opdracht gekregen tot het bouwen van een magazijn met kantoor aan de Kuypers-Rietberg- straat in Leiden Zuid-west. Volgens een traditie speelt de Hoofdstad Operette Je voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, een zelfde werk een heel jaar lang. Dat gebeurt thans eveneens met „Zwei Herzen in Dreivierteltakt", de aan trekkelijke honderd-procent Weense operette van prof. Robert Stolz, waarmee de Hoofdstad Operette dit seizoen zoveel succes heeft. nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Le zing met dia's over „De Schoonmaak", „De Hoeksteen", Levendaal 1, 8 uur nam. VRIJDAG, 27 FEBRUARI. „Pers-Vers" Amsterdams journa listencabaret,"Leidse agenda. 8 u nam. ZATERDAG, 28 FEBRUARI STILLE OMGANG Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Bezoek aan Rijksmuseum v. Natuurlijke His torie, Raamsteeg, 14.15 u nam. Ned. Jeugdbond v. Natuurstudie. Filmavond in I-Ierv. Jeugdhuis De Moriaan, 8 u nam. APOTHEKEN TE LEIDEN Apotheek Kok, Rapenburg j nuu meers, rwun, nauciik/uig o, i ti ,9s 2«07;.Oegstgeest: Apotheek Oegst het gezelschap opnieuw met dit werk naar Leiden. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de tweede klasse B werd gis teravond de wedstrijd gespeeld tus sen LSG III en Leithen, voor beide van zeer groot Belang, met de vol gende uitslag: LSG IIILeithen I: dr F. A. Nieuw- zwaagP. J. Planjer VaVa; R Sat- leiA. Neuteboom res. 10; P. S. Anes—W. Beij V»Va; J Verduijn res. J. A. F. Planjer Va—1E. J. Kerk hovenL. C. W. Batenburg 10, Th. Piket res.A. Mor.teba 10; J. de RaaijN. C. Schouten VsVa; dr. P. J. MakkaaijM. J. de Bock 10; J. H. P. PoppenJ. van Dissel 01; J. FreekenJ. van Kempen VaVa. Eindstand 6Va—3Va. LSG III maakt door deze uitslag nog kans op het kampioenschap, ter wijl Leithen het degradatiegevaar steeds naderbij ziet komen geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 20—27 fe bruari zijn door de Kath. Fiim Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd Lido: Afgekeurd Luxor: „De tien geboden", alle leef tijden. Trianon: „De wraak van Franken stein", 18 jaar. OEGSTGEEST Woningbouw Hoge Morsweg Het bouwen van een drietal wonin gen aan de Hoge Morsweg onder architektuur van de heren Prinsen en den Ouden alhier, wordt voor eigen rekening uitgevoerd door J. Bekooij te Leiden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 25 February 1859. Bij het gymnasium te Deven ter is thans de betrekking van rector vacant, waaraan een jaar wedde van 1400 is verbonden. Doctoren in de letteren, die daartoe in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Maart bij h.h. curatoren aan melden. (In hetzelfde nummer werd een leraar in het Frans opgeroepen voor het gymnasium te Leiden op een jaarwedde van f 800). VASTENSPIJS „Nu dan Heer, Koning, God van Abraham, ontferm U over uw volk, want onze vijanden willen ons in het verderf storten en uw erfdeel vernietigen. Ver ander onze rouw in vreugde." (Lezing uit het boek Esther). „Richt op U de harten uwer die naren, opdat zij, vervuld van uw gloed, standvastig bevonden worden in hun geloof en werk zaam in daden." (Slotgebed). Stille Omgang 1 maart Een Christen moet altijd gereed zijn om te sterven, of te communiceren. Laatste Berichten AUTO REED BARNEVELDSE WINKEL BINNEN „Pas op, daar komt ie" Zonder dat er persoonlijke onge lukken bij gebeurd zijn, heeft een vrachtwagenchauffeur vanmorgen om negen uur zijn voertuig dwars door de gevel van een winkel op de Valkseweg in Barneveld gereden. Op .het ogenblik van het ongeval was er gelukkig niemand in de winkel; de eigenaar van de zaak, de heer A. Spelt, stond achter in de werkplaats en hoefde slechts met een „pas op, daar komt ie" zijn knecht en zijn kinderen te waarschuwen voor de ongewenste klant, die zich met een klap door de gevel drong. Waarschijnlijk heeft de vrachtauto met het Ijnkervoorwiel de berm ge raakt bij het passeren van een an dere vrachtauto, en heeft de be stuurder hierdoor de controle over het stuur verloren. Dit vermoeden is nog niet bewaarheid, aangezien de bestuurder, een 19-jarige jongeman, geheel overstuur de weilanden is in gevlucht, nadat zijn auto de winkel gevel boven de rijweg had verkozen. VOORSCHOTEN ALG. VERG. COÖP. BOERENLEENBANK VOORSCHOTEN De Voorschotense Coöp. Boeren leenbank hield de jaarlijkse algeme ne, vergadering, welke onder leiding stond van de directeur. Bij zijn ope ningswoord wees hij op de gang van zaken in de land- en tuinbouw, de middenstand en het bedrijfsleven, waarbij de z.g. „koude tuinders" wel het ongunstigste resultaat bereikt hadden in 1958. De kassier bracht een uitgebreid jaarverslag uit. Het balanstotaal heeft bijna de 3 millioen bereikt; de omzet steeg met 10 millioen en be droeg 35 millioen; het aantal boekin gen nam met ruim 4 duizend toe tot 19.000. Het aantal spaarders ver meerderde met 272 en het totale spaarders-tegoed bedroeg per 31 dec. 2 646 499,21 hetgeen, vergeleken bij 1957 een toename betekent van ruim 900.000.Ongeveer 80% van de spaargelden komt van spaarders bui ten de land- en tuinbouw, waaruit wel blijkt, aldus de kassier, dat de Boerenleenbank meer en meer de spaarbank voor iedereen wordt. Ook de uitleningen in de vorm van cre- dieten en hypotheken zijn voor het grootste gedeelte gedaan aan perso nen of bedrijven buiten de agrari- rische sector. De vergadering keurde goed de netto winst, ad 9091.77, toe te voe gen aan de reserve. Het aftredend lid van het bestuur, de heer G. v. d. Hulst werd herko- zer Het aftredend lid van de Raad van Toezicht, de heer P W. Vermin, stelde zich niet meer herkiesbaar. De voorzitter dankte hem hartelijk voor al hetgeen hij in de 24 jaar, welke hij zitting had in de Raad van Toezicht, voor de bank heeft gedaan. De heer v. d. Hulst sloot zich na mens de L.T.B. hierbij aan. In de ontstane vacature werd voorzien door verkiezing van de heer W. L. van Schaïck. Na de pauze werd door de dis- tricts-inspecteur van de Centrale Bank een inleiding gehouden over het geldwezen, de geld- en kapitaal markt en wat daar mede verband houdt. Marktberichten LEIDEN, 25 febr., Groente Kro ten 4.506.00; kroten, gekookt 17v00 25.00; boerenkool 7—30; rode kool 1017; groene kool 2224; prei 26 47; stoofsla 86126; spruiten A 22 66, spruiten B 19--63; uien 313; witlof 17—73, alles per 100 kg. knol selderij 1224; sla A 3136; sla B 1632 per 100 stuks.; peterselie 13.60 selderij 11.7011.80, per 100 bos. WOERDEN, 25 febr. Kaas. Aan voer 3 partijen. Notering: 2,172,28, Handel matig.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2