S)e £eidóe(Sot4/fca/nt CHROESJTSJEF WIJST DE WESTELIJKE VOORSTELLEN VAN DE HAND Waardeloos gebaar met het niet-aanvalspact Blunder of opzettelijke belediging? Chroesjtsjel toornt tegen de Sjah Makarios doei beroep op de Eoka De diensiplicht in Engeland Vochtige lucht WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abotmem., DrukkerU 20935: Red 20015, 25594; Advertent. 20826, Gir0 103003 Abonnemenlspr. 0.59 p. w„ f 2.55 p. mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8- No. 14646 Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Pijnlijke verrassing voor de Britien in Moskou De Russische premier Chroesjtsjef heeft gisteren een verkiezingstoespraak gehouden, welke voor de Britse bezoekers te Moskou, de Engelse minister president Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, een pijnlijke verrassing is geworden. In tegenstelling tot zijn vriendelijke praatjes op de diners, welke hij zijn gasten aanbood, heeft Chroesjtsjef op vrij grove wijïe het Westelijke voor stel van een ministers-conferentie over het Duitse vraagstuk van de hand gewezen. Hij wil dadelijk een bijeenkomst van regeringseiders. Over de hereniging van Duitsland wil hij niet praten. Dat is een zaak die slechts de Duitsers zelf aangaat. Hij waarschuwde het Westen, dat „elke schending van de Oostduitse grens, te land, over water of door de lucht" door de Sowjet-Unie als het begin van een oorlog zal worden aangemerkt. BERLIJN VRIJE STAD Chroesjtsjef herhaalde, dat een vredesverdrag met Duitsland automa tisch de bezettingsovereenkomsten buiten werking zal stellen. Daarom had de Gowjet-Unie voorgesteld van Berlijn een vrije stad te maken met een door de Grote Vier en de Ver. Naties gewaarborgde status. De Sowjet-Unie is. bereid met En geland een vriendschaps- en niet- aanvalsverdrag te sluiten voor 20, 50 jaar of desgewenst nog langer. „Wij willen, dat Engeland de vriend van onze vrienden wordt en wij wen sen de vrienden van de Eneelsen en van hun vrienden te worden", zo verklaarde de Russische premier. Deze laatste uitlating lijkt op het eerste gezicht een vriendelijk gebaar tegenover de Britse gasten, maar brengt ze feiteiijk in grote verlegen heid. Want Macmillan heeft bij zijn vertrek naar Moskou uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet "aar Moskou ging om te underhan. elen Chroesjt- sjefs uitlating wekt de schijn alsof er tooh over zo'n verdrag onderhandeld is. De Russische premier1 deelde overigens wel meer hatelijkheden uit. KOUDE DOUCHE Gisteren schreven wij over „de geest van Moskou", een geest, welke weliswaar ontstegen was aan de glaasjes wodka en -de dampende schotels, op de tafels van de Russische gastheren, maar die toch een vriendelijke geest was. Vandaag lezen wij, dat deze vriende lijke geest zijn boze collega niet heeft kunnen uitdrijven. Zodra Chroesjtsjef weer op het spreekge stoelte stond om een verkiezingsre devoering te houden, was hij weer de oude. Voor de Britse gasten was 0 het een koude douche. Zij zijn naar Moskou gekomen om meer begrip te kweken voor de Westerse zienswijze en terwijl zij aai tafel te horen krijgen, dat de Russen niets liever willen dan toe nadering, steekt Ohroesjtsjef onver hoeds een donderrede af, waarin hij plompverloren alle westerse voor stellen van de hand wijst. Met de Britten wil hij wel een niet-aanvals- pact sluiten, zegt hij, maar met deze z.g._ vriendelijkheid zitten de Britse bezoekers nog meer in hun maag dan met de botste afwijzing. Want wie niet helemaal een vreemdeling is in het politieke Jeruzalem begrijpt, dat de Britten op dit ogenblik helemaal geen behoefte hebben aan een apart verdrag van die strekking en dat het aanbod op dit tijdstip (Macmillan is als de dood dat men denken zal dat hij buiten de anderen om aan het onderhandelen zal gaan) al heel on gelegen komt Nu kan men wel opmerken, dat in verkiezingsredevoerinigen wel eens meer te hoog van de toren geblazen wordt, maar deze rede was geenszins voor binnenlands gebruik bestemd, maar was kennelijk bedoeld voor het buitenland In Engeland en in brede kringen van het westen wordt deze rede van Chroesjtsjef dan ook ge voeld als een plompe belediging van de Britse gasten en een bevestiging van de stelling, dat de Russische po litiek blijft zoals zij was, ondanks alle strijkages en schouderklopjes. De Russen houden zich eenvoudig niet aan de spelregels, men kan niet van hen op aan; zelfs de elementaire beleefdheidsregels nemen zij niet in acht Wij zijn benieuwd naar de reactie van Macmillan. Zal de verkoudheid, welke hij reeds dadelijk had opgelo pen, nu op diplomatieke wijze zoda nig verergeren, dat hij zijn reis voor tijdig moet beëindigen? Een van de grootste tegenstanders van onze plannen is bondskanselier Adenauer zeide Ly. Volgens het christelijk geloot zult u, mijnheer de bondskanselier, voor de Almach tige moeten verschijnen. Hoe zal over u geoordeeld worden? Welk ant woord zult u geven als er naar uw politiek wordt gevraagd? Uw politiek is in strijd net de christelijke leer. Daar moet u uens over nadenken?, aldus Chroesjtsjef. De eerste reactie van de Britse ambtenaren, die minister-president Macmillan bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie vergezellen, op Chroesjt sjef s rede was verrassing De Britten wisten niet van 'evoren, dat Chroesjt sjef deze toespraak zou houden. In diplomatieke kringen te Moskou vroeg men 'ich af, of de hartelijke sfeer tijdens de Brits-Russische ge- dachtenwisseling er geen schadelijke gevolgen van zal ondervinden. OPZETTELIJKE BELEDIGING? De Britse kranten wiidden woensdag ochtend veel aandacht aan Croesjt- sjefs rede. De Moskouse correspondent van de rechtse „Daily Express" vindt het op merkelijk, dat Chroesjtsjef zijn voor stel deed zonder bii zijn besprekingen daags tevoren, met premier Macmil lan diens mening hierover te hebben gevraagd. Kard. Mindszenty's secretaris overleden De Hongaarse geestelijke Egon Turcsanyi, die secretaris is geweest van kardinaal Mindszenty, is in een Hongaarse gevangenis overleden, zo meldt het katholieke persbureau „Kath. Pres" in Wenen. De secretaris, die 63 jaar is ge worden, vluchtte na de opstand van eind 1956 met de kardinaal naar de Amerikaanse ambassade in de Hon gaarse hoofdstad. Hij verliet de am bassade later echter en werd gear resteerd. Een rechtbank veroordeel de hem tot levenslange gevangenis straf. De conservatieve „Daily Mail" vraagt zich dan ook af, of Chroesjt sjef zijn Britse gast heeft willen be ledigen. De correspondent van de „Daily Mail" in Moskou schrijft, dat Macmillan en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, pro beren er achter te komen of er sprake van een opzettelijke beledi ging is. In dit geval zouden de be sprekingen, die Macmillar met de Russische leiders voert, in feite reeds mislukt zijn. De „Daily Telegraph" noemt Chroesjtsjefs voorstel voor een niet- aanvalverdrag een waardeloos ge baar. „Als Engeland op dit bijzonder ogenblik een dergelijk tweezijdig verdrag zou sluiten, zouden de ge volgen veel ernstiger zijn dan de na delen op propagandistisch gebied, die kunnen voorvloeien uit een weige ring". Choesjtsjef weet heel goed dat onder de huidige omstandigheden een niet-aanvalsverdrag moet volgen op een regeling van de Berlijnse crisis, en er niet aan vooraf gaan", aldus het blad. .Het Franse conservatieve blad „Le Figaro" stelt in zijn editie van woens dagochtend de vraag, of de Brits- Russische besprekingen nu verder nog wel zin hebben. De linkse „Combat" meent, dat Macmillan_ gevaar loopt dat hij als een „loopjongen" wordt behandeld. De rechtse „Aurore" verklaart, dat de les, die uit Macmillans „teleur stellend bezoek" kan worden getrok ken is, dat nauwere eenheid dan ooit tevoren tussen Frankrijk, Engeland Amerika en West-Duitsland nodig is ter verdediging van de vrede. DE BRITTEN WAREN IN DOEGNO Terwijl Chroesjtsjef zijn redevoe ring hield waren de Britse ministers in Doebna aan de Wolga, waar zij een groot internationaal centrum voor kernonderzoek bezochten. In deze stad, die een paar jaar oud is, werken 300 geleerden uit communis tische landen aan kernonderzoek. De Britse ministers waren vergezeld door de eerste plaatsvervangende minister-president Kozlof en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Macmillan zegt het met Shakespeare Dubbelzinnige politiek De Russische premier Chroesjtsjef heeft de Sjah van Perzië beschuldigd van dubbelzinnigheid in zijn politiek jegens Rusland. Hij leverde ernstige kritiek op de Perzische politiek en zei, dat de Sowjet-Unie reeds in het bezit was van de tekst van het ont- werp-verdrag tussen Perzië en de V. S. inzake de defensie. Volgens de bepalingen van dit ver drag, zo zei hij, verbinden de V. S. zich bijstand te verlenen, niet alleen in geval van een aanval van buiten af, maar ook bij ondermijnende ac ties in het land zelf. Het gaat hier om een strijd tegen de bevolking en in een dergelijke strijd kan geen en kele buitenlandse mogendheid van nut zijn. Hij herinnerde hierbij aan het lot van de koning van Irak. „Noch het pact van Bagdad noch de leer van Eisenhower konden hem red den", aldus de Russische premier. Perzië is niet bang De Sjah van Perzië heeft dinsdag voor een gehoor, bestaande uit Per zische senatoren en afgevaardigden, verklaard, dat een Russische aanval op zijn land een nieuwe wereldoor log zou ontketenen. Perzië is echter niet bang voor intimidatie uit het buitenland, aldus de Sjah, en het ge hele volk is verenigd om zijn rege ring, die een politiek voert in over eenstemming met de nationale be langen. De Sjah zou de beschuldigin gen van .Rusland in strijd hebben ge noemd met de internationale eti quette, maar er tevens op hebben aangedrongen de Russen niet te be ledigen. Volgens welingelichte kringen zou de bilaterale overeenkomst tussen Perzië en de V. S. over enkele da gen getekend worden. In de Britse ambassade te Moskou heeft de Britse minister-president Harold Macmillan maandagavond een ontvangst gehouden voor de leden van de Russische regering Eerder op de dag had de heer Macmillan o.m. een bezoek gebracht aan de Moskouse universiteit, waar hij van de rector Ivan C. Petrovsky enige boeken en een medaille ten geschenke ontving. Deze foto laat zien hoe Macmillan (links) de heer Petrovsky (rechts) op zijn beurt enige boeken schonk. Hij mag naar Cyprus terug Aartsbisschop Makarios heeft in een vraaggesprek met het Britse labour - blad „Daily Harald" de Grieks-Cy prische verzetsbeweging Eoka opge roepen het verzet te staken. Het tijd perk van vrede is aangebroken, aldus Makarios. Hij twijfelde er niet aan, dat de Eoka aan zijn oproep gehoor zou geven. Volgens de „Daily Telegraph" zal de leider van de Eoka, kolonel Grivas, van een amnestie profiteren, doch zal hij Cyprus moeten verlaten. Gouver neur Foot zou over deze kwestie reeds besprekingen voeren met de Griekse regering. Het deportatiebevel tegen aartsbis schop Makarios en de andere verban nen Grieks-Cyprische leiders is gis teren ingetrokken. Makarios is op 9 maart 1956 met drie andere geestelijken naar de Sey- Het leger stak Waterstaat een hand toe Dinsdag heeft de Genie een tijdelijke Bailybrug geslagen naast de draaibrug in de weg over de Afsluitdijk bij Den Oever. Het wegverkeer zal van 1 maart af ongeveer vier maanden van deze noodbrug gebruik maken wegens revisie van de draaibrug. De Bailybrug heeft slechts een rijbaan; het verkeer over deze brug zal met verkeers lichten geregeld worden. Foto; Een overzicht van de werkzaamheden van de Genie aan de Bailybrug. chellen verbannen. Een jaar later lie ten de Britten hem vrij, op voor waarde dat hij niet naar Cyprus zou terugkeren. Hij vestigde zich in Athene. In november van het vorig jaar heeft hij het debat over Cyprus in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties bijgewoond. Aartsbisschop Makarios is op 13 augustus 1913 in een arm boerengezin op Cyprus geboren. In 1945 is hij priester gewijd, vijf jaar later was hij aartsbisschop. Politieke waarnemers verwachten, dat de Britse regering woensdag zal bekendmaken, dat 70.000 jongeman nen van 19 jaar, die dit jaar zouden worden opgeroepen om hun dienst plicht te vervullen, thuis kunnen blij- ven. De regering zou hiertoe hebben be sloten omdat steeds meer vrijwilligers zich melden voor leger, vloot en luchtmacht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking maar ook opklarin gen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. 26 Febr. zon op 07.35; ortder 18.12; maan op 22.37; onder 08.47. Hoogwaterstanden 26 Febr. v.m. 5.27; n.m. 5.43. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- De Amerikaanse marine heeft gisteren bekend gemaakt, dat 43 ver- 1 ouderde oorlogsschepen, met een to- gen 7 uur luiden: taal tonnage van 520.000 ton, zullen) weer temp. worden gesloopt. Er bevinden zich tjtpt ctxt'T^t i- u* u ha vy'f slagschepen, negen zware krui- S®kSINKI licht bewolkt —3 C. sers, tien lichte vliegdekschepen en S u vier luchtafweerkruisers onder. De Arr,, bewolkt 3 schepen hebben indertijd 697.640.000 N motregen 2 dollar gekost. De sloop zal vermoe- j zwaar bewolkt delijk 30 miljoen dollar opleverén. De Bilt, woensdag 10 uur; Nederland bevindt zich aan de „damvottu-p rand van een hogedrukgebied, dat zich van Noordwest-Span je over MuNCHEN Frankrijk en het Alpengebied, naar ^ÜRICH de Balkan uitstrekt. Rond het Engel- i GENeVE se Kanaal en in onze omgeving ont-1 LOCARNO stond vannacht mist, die vrij hard-WENEN nekkig kan zijn, omdat de uit het INNSBRUCK midden over de Oceaan in de richting HOME zuidwesten aanstromende lucht zeer AJACCIO vochtig is. Actieve depressies trekken MADRID van IJsland en de Poolzee. Hun in- MALLORCA vloed reikt tot over de Britse eilan-1 ALGIERS den en de Noordzee. In onze omge ving doen ze alleen tijdelijk de wind iets toenemen. In het algemene weer beeld komt hierdoor bij ons weinig verandering. Naast gebieden met mist of laaghangende bewolking, zul len ook plaatselijk opklaringen voor- komen,tijdens welke de temperatuurbrek aan smaak te verbergen, is met overdag flink kan sty gen. ide mode mee te gaan. LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM mist BRUSSEL onbewolkt LUXEMBURG mist PARIJS onbewolkt BORDEAUX geheel bewolkt GRENOBLE zwaar bewolkt NICE zwaar bewolkt 11 BERLIJN geheel bewolkt 5 mist 0 onbewolkt 3 mist 3 onbewolkt 2 onbewolkt 1 onbewolkt 0 onbewolkt —2 niet ontvangen half bewolkt 5 niet ontvangen zwaar bewolkt 10 regen 11 Korreltje De gemakkelijkste manier om ge-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1