Eerste miljoen voor klein-seminarie door Zuid-Hollands gelovigen opgebracht Een dode en drie gewonden te Boxtel De 34ste Hukasch' te Noordwijk bracht veel voorjaarspracht „Waar heb ik U eerder gezien?' Waarom de één wel en de ander niet? MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Noch ontspanning, noch figuur Deze gipsen schepping van de jonge Engelse beeldhouwster Corinne Webb, „Ontspannende figuur" ge naamd, verwierf de eerste prijs op een in Londen gehouden tentoonstelling van werken van jonge kunstenaars. Foto: een bezoekster van de tentoonstelling bestudeert een en ander met aandacht. Mgr. M. A. Jansen dankt voor milde goedheid Zondag is in alle kerken van het bisdom een schrijven van mgr. M. A. Jansen voorgelezen. Het luidt aldus: Een van de grootste en voornaam ste vraagstukken, waarvoor ik mij geplaatst zag toen mij het bestuur van het nieuwe bisdom Rotterdam werd opgelegd, was de zorg voor heilige en goed onderlegde priesters, maar ook de zorg voor een voldoende aantal priesters om in deze dichtst bevolkte provincie van ons land hun heilig ministerie uit te oefenen en aldus ons dierbaar en kostbaar ge loof voor de toekomst veilig te stel len. Dit alles vormt een veelzijdig en zeer ingewikkeld probleem, hetwelk allereerst met de hulp van Gods ge nade kan worden opgelost. Het is ook een probleem, dat met veel geduld alleen kan worden benaderd, want pas op de lange duur zullen de maat regelen, die ter oplossing reeds ge nomen zijn en nog zullen genomen worden, hun vrucht afwerpen. Eén dezer maatregelen is U weet het mijn besluit, na langdurig ge bed en rijp beraad genomen, om een klein seminarie te bouwen, zodat de jongens, die roeping tot het H. Pries terschap gevoelen, reeds zo vroeg mogelijk zouden gericht worden op hun groot ideaal. Dit besluit riep echter o. a. een groot financieel probleem op. Een dergelijk gebouw - of eigenlijk - com plex van gebouwen zou, wel dege lijk maar met de goedkoopste mate rialen en in de meest eenvoudige structuur gebouwd, een bedrag van rond zes miljoen gulden vorderen. U begrijpt, dat ik slechts met gro te schroom, maar van de andere kant met een rotsvaste overtuiging van de noodzaak dezer bouw, dit plan aan U durfde voor te leggen, want ten slotte bent U degenen, die dit bedrag zoudt moeten bijeenbrengen. Een gedurfd, maar practisch plan van financiering werd opgesteld, n.l. een vijfjaren-plan, volgens hetwelk iedere parochie zou verzocht worden om gedurende vijf jaren een bepaald en naar iedere parochie aangepast bedrag bijeen te brengen. Ieder jaar zou op deze wijze één miljoen gulden worden verzameld, hetgeen over vijf jaren vijf miljoen gulden zou betekenen, terwijl ik zelf zou trachten om langs andere wegen het dan nog ontbrekende miljoen te financieren. Dit plan begon te lopen op 1 jan. de berag van één miljoen gulden in derdaad door U is bijeengebracht en dat het plan dus dit eerste jaar vol ledig is geslaagd. De meeste parochies hebben haar streefbedrag ten volle opgebracht, sommige zelfs ruim schoots en slechts enkele zijn bedui dend beneden de raming gebleven, maar ongetwijfeld zullen deze laatste parochies daarvoor haar voor mij nog onbekende redenen hebben. Als een blijde verplichting heb ik het gevoel niet alleen om U dit mede te delen, maar ook om U van ganser harte te danken. Dit doe ik des te liever, omdat ik U tevens graag wil de mededelen, dat de andere collec tes niet onder deze actie geleden heb ben, ja zelfs, dat in feite de collec te voor de Bijzondere Noden (ker kenbouw) met bijna 12% gestegen is in vergelijking met 1957. Ik voel me verlegen onder Uw mil de goedheid. U hebt mijn zorgen in wel zeer hoge mate gedeeld en aldus verlicht. En dat niet alleen wegens het indrukwekkende bedrag aan geld* dat U hebt geofferd, maar eigenlijk nog meer, omdat mij daar uit bleek, dat U mét mij hebt begre pen hoe groot en alles beheersend het probleem van de priesterroeping is. Inmiddels is men in Noordwijker- hout met de bouw van ons seminarie begonnen. Moge Gods zegen op deze werkzaamheden rusten. Nog vier volle jaren zult U Uw edelmoedigheid moeten voortzetten om het gewenste doel te bereiken, maar Gods genade, die U zo mild ge stemd heeft, zal het U ongetwijfeld ook mogelijk maken om vol te hou den. Allen, priesters en leken, betuig ik nogmaals hierbij mijn allerhartelijk ste dank. Dat U het kostbare Gods geschenk van het priesterschap aldus weet te waarderen, zal Gods zegen over ons bisdom en over U allen af roepen. De vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, moge Uw deel zijn. Rotterdam, 15 februari 1959. mgr. M. JANSEN Het onvoorzichtig oversteken van een voetganger was vanmorgen omstreeks acht uur oorzaak dat op de mistige rijksweg onder Boxtel twee personen auto's op elkaar zijn ingereden met als gevolg: een dode, drie ernstig ge wonden en grote materiële schade. Om een aanrijding met de overste kende bejaarde man te voorkomen, moest een uit de richting Eindhoven komende kleine personenauto, waar in de veldprediker ds Dij kern a en de legeraalmoezenier Van Castricum uit de legerplaats Oirschot zaten, krach tig remmen en uitwijken. Het wa gentje kwam hierdoor bijna frontaal in botsing met een personenauto met 2 inzittenden, uit de tegenoverge stelde richting. Alle inzittenden moesten, nadat zij niet zonder moeite uit de autowrak stukken bevrijd waren, ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Boxtel worden overgebracht. In het ziekenhuis is veldprediker Dijkema uit Brunssum kort na aan komst overleden. De voetganger liep geen letsel op. Geen bolbloemen naar Duitsland? Naar verluidt is uit Frankfurt be richt ontvangen, dat in het seizoen 1959-1960 er geen bolbloemen naar Duitsland geëxporteerd mogen wor den. Dit bericht moet zowel in Rijns burg als in de bollenstreek inslaan als een bom, Want het betekent, dat tijdens de onderhandelingen, die de afgelopen week in Duitsland over de affaire bolbloem-bloembol zijn gevoerd, iets wonderlijks gebeurd moet zijn, en dat de Duitsers in ze kere zin toch aan het langste eind hebben getrokken. Hoewel de mannen, die er iets van weten kunnen, hun monden zó angst vallig dicht houden als had men hen alle bijzonderheden over een geheim wapen meegedeeld. Men kan er rus tig op rekenen, dat er toch wel het een en ander gaande is. Daarvan getuigt ook een brief van de Bond van Bloembollenhandelaren aan de leden van de „Duitse groep", waarin wordt beweerd dat, behou dens goedkeuring door het PVS tij dens de onderhandelingen goede re sultaten zijn bereikt zowel voor het komende seizoen als voor de toe komst. Hoewel men officieel dus erg vaag blijft valt er tussen de regels veel te lezen. Morgen (dinsdag) komt het Pro- Liefhebbers offerden nachtrust In het Concertgebouw te Amsterdam hebben het Quintet Horace Silver en het Trio Sonny Rollins een nachtconcert gegeven. Foto: saxofonist Sonny Rollins. Bisschop van Rotterdamduktschap v. Siergewassen in Den Haag in openbare bestuursvergade ring bijeen. Ook het resulltaat van de gevoerde onderhandelingen over de affaire bolbloem-bloeinbol zal dan be kend gemaakt worden. Het staat vel vast dat de belang stelling voor deze bijeenkomst be langrijk groter dan normaal zal zijn. En als ge een plekje op de publieke tribune wenst, dan moet ge maar lie ver niet te laat naar Den Haag ver trekken! Aantrekkelijke opstelling Elk jaar, nu al voor de 34ste keer, verschijnt de „Hukasch" in Noordwijk als een fleurige voorbode voor de naderende bollentijd. Frisser dan ooit. Waar de ene na de andere show op dit gebied wegkwijnde, floreert de Hukasch frisser dan ooit. Liefhebbers konden dit week-end van deze huis-, kas- en schoolbroei in de garage van de Fa. Kooimans ge- jaar een meesteresse in de bollen- keuken te zijn. De heer Van der Meer wenste haar geluk met dit succes. Dankwoorden richtte hij tenslotte nog tot de Fa. Kooijmans en tot de jury, de heren P. van Leeuwen van de vei ling Bovenkarspel, J. Oostdam, van de veiling HBG en J. Stokman van de veiling Hobaho, die zich uitstekend van hun lang niet eenvoudige taak hadden gekweten. Prijswinaars van de 34e HUKASCH zijn: K.J.B.-huisbroei: 1. C. Steen voorden Az., 2. J. Steenvoorden Az., Om het begin te vinden moeten wij pracht collectie bloemen bijeenge- teruggaan tot 1920, toen de jeugdbe- j bracht. Heerlijk geurende hyacinthen nieten. In deze ideale ruimte was een 3. J. L. de Ridder, 4. J. Hiep Pz., 5. weging in het Juvenaat voor het eerst een broeiwedstrijd organiseerde. Het waren nog maar wat potjes, uitgestald op tafels, want zo hoorde het toen. Maar deze kiem groeide en bloeide als de bollen, die er gebracht werden. Op de volgende shows kwamen er vrije inzendingen en men ging ook wat doen aan entourage in het zaaltje. Weldra vulden de potten twee zalen, toen de grote zaal en tenslotte het gehele Juvenaat. Huisvrouwen, kwekers en scholen gingen enthousiast meedoen en zo ontstond een traditioneel iNoordwijks bloemenfestijn, dat als „Hukasch" 'n begrip in de Noordwijkse gemeen schap is geworden. Van het begin af was er een man, die als de ziel en de stuwkracht van dit alles kan worden beschouwd. Hoe wel zijn bescheidenheid hiertegen zal protesteren, noemen wij de naam van de heer Jos. de Mooy. Met zijn liefde in fraaie pasteltinten, sierlijke tulpen in grote verscheidenheid van kleur en vorm, statige narcissen, opmerkelijke noviteiten, crocussen, blauwe druif jes en zovele andere voorjaarsboden. W. van Schie, 6. Jac. Peschier, 7. L. Hoogeveen, 8. Thom. van Rhijn, 9. Bert van Tilburg. NKJB.-huis: 1. Koos van Schie Lz., wisselbeker, 2. W. Zonneveld. Huisvaders-huisbróei: 1. A. de Rid- vriendelijkeder, wisselbeker, 2. P. v. d. Niet, 3. H. Heemskerk Hz., 4. G. Lindhout, 5. Al dit bloemenmateriaal was ver- W. v. d. Niet, 6. J. Heemskerk, 7. H. werkt in een aantrekkelijke opstelling j C. Rijnbeek, 8. D. Hazenoot, 9. D. v. langs de wanden van de tentoonstel-j Tilburg. lingsruimte en in een excellent een-1 Kasbroei: 1. G. Caspers, wisselbe- trum, waarvan bolbloemen de hoofd- j ker, 2. J. Zandwijk, 3. Kees Zand- schotel vormden, rond een klaterende j wijk, 4. M. Zandwijk, 5. G. Steen fontein. Bijzonder mooie amaryllus en voorden, 6. A. van der Meer Az., prunus gaven en chique cachet aan Schuur: 1. tuin „Gerlee", Theo Ho- een opstelling van werkelijk beeldige j gervorst, wisselbeker, 2. tuin „Brons- bloemstukjes. Comité en medewer- j geest", Nic. Turnhout, kers verdienen alle lof voor de zorg! Scholen: 1, klas 4 Mariaschool zr. aan deze Hukasch besteed. Maria Sartore, wisselbeker, 2. klas 6 Deken J. P. A. Brinkman, de heer id. zr. Wiltrudis, 3. klas 3 id. zr. Lau- Huismoeders-huisbroei: 1. mevr. HeemskerkWaasdorp, Wisselbeker; 2. mevr. de RidderLub be; 3. mevr. v. d. Niet—Smit; 4. mevr. Rijnbeek Damen; 5. mevr. Jeschier—den Dub bele; 6. mevr. v. d. Niet—Duyndam; 7. mevr. de HaasVer laan; 8. mevr. van Leeuwen; 9. mevr. Turnhout Koelewijn; 10. mevr. RoskamSmit; 11. mevr. BosBakker. Vrij, huis: 1. mevr. Heemskerk Waasdorp; 2. A. van Beelen. Vrij, kas: 1. Met lof van de jury: Gebr. Zandwijk, zilveren tak gemeen te; 2. Joop Hogervorst; 3. M. Zand wijk; 4. L. Peschier. Vrij, schuur: 1. Tuin .Bronsgeest", Nic. Turnhout; 2. Tuin „Gerlee,, Theo Hogervorst. Vrij, school: Mariaschool, Zr Maria Sartore. Eervolle vermelding: Aquariumver. „de Glasbaars", Noordwijk; Vogel ver. Klein Avifauna", Noordwijk; de heer J. Ohristiaanse, Kerkstraat, bloemenmagazij n. Fleurige boden van de naderende bollentijd. Hevige brand Ie Gouda Vanmorgen zijn aan de Turf singel te Gouda een woonhuis en de boven verdieping van een ander woonhuis in vlammen opgegaan. De brand werd ontdekt door de be woner van het afgebrande pand, de 36-jarige S. de Wit, die omstreeks tien uur vlammen uit zijn woning zag ko men. Hij kwam toen juist van de „Goudse melkindustrie" waar hij werkte en die schuin tegenover zijn woning ligt. Zijn vrouw en twee kin deren, een meisje van vijf en een van drie jaar, waren niet thuis. In een minimum van tijd sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. Een woning naast die van de fami lie De Wit, bewoond door de 65-ja- rige heer T. van Leeuwen en diens 75-jarige echtgenote, brandde van boven geheel uit. De hier opgeslagen boekbinders- en andere materialen, benodigd voor de boekbinderij van de heer Van Leeuwen, gingen verlo ren. Omstreeks elf uur had de Goudse brandweer het vuur bedwongen. Beide gezinnen zijn tegen brand ver zekerd. Over de oorzaak van het on geluk is nog niets bekend. Het vierjarig zoontje van de familie Wees is vrijdag op de Kloe- tenseweg te Winterswijk door een vrachtauto gegrepen en gedood. Het kind was achter een stilstaande auto om plotseling de rijweg opgelopen. D. Algera, directeur van de Twentse Bank te Noordwijk, de heer G. Voge laar, vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde, van Bloembollencultuur, van LTB, KVOB, de KAB, de KJB en an der organisaties waren onder dege- rentine, 4. klas 2 id. mej. de Groot, 5. klas 5 id. zr. Joannine, 6. klas 1. id. zr. Aleidi. 1958. Thans is het eerste jaar ver- voor de jeugd en het bollenvak wist j die de onenine bijwoonden streken en ik kan U tot mijn grote hij steeds vele anderen te begeesteren L', vreugde mededelen, dat het beraam-1 voor zijn oorspronkelijke en ideale I combinatie: jeugd en bloemen. Premier Macmillan is zaterdag voor een tiendaags bezoek aan de U.S.S.R. in Moskou aangekomen. Op het vliegveld werd hij door premier Chroest- sjef hartelijk verwelkomd. Later werd premier Macmillan nog eens offi cieel door Chroestsjef op het Kremlin begroet (zie foto). Kapelaan Van Sambeek verwel komde de aanwezigen. In een korte toespraak gewaagde hij van de liefde en zorg, waarmee al deze bloemen waren gekweekt. Woorden van lof. De voorzitter van de afd. Noord wijk van de Alg. Ned. Ver v. Bloem bollencultuur, de heer J. C. van der, I Meer, hield een openingsrede, waarin hij de heer Verwey noemde als ini tiatiefnemer tot deze bloemententoon stelling. Deze secretaris van „Bloem bollencultuur" was een kunstenaar op I het gebied öm uit schijnbaar dode bollen mooie bloemen te produceren. Aan dit plan verleende de heer Joh. van Konijnenburg spontaan zijn me dewerking. Men begreep, dat dit iets was dat waarde had. Spr. bracht dank aan het Hukasch-comité en in het bij zonder aan de heer Jos. de Mooy. „Ieder jaar brengt u iets, waar wij in Noordwijk blij mee zijn". Vandaag is het een feestdag voor het comité. Spr. was zeer tevreden over het geen tentoongesteld was. Hij wenste het Hukasch-comité veel belangstel ling toe en herinnerde er aan, dat de opbrengst van de show bestemd was voor het jeugdwerk. Hoewel het huishouden wel niet zo veel met bollen te maken had, was het de heer Van der Meer gebleken, dat huismoeders er toch ook veel ge noegen van beleefden. Keuken-hof. Bij hun inzendingen bleek mevr. Heemskerk-Waasdorp, evenals vorig mei zijn functie aanvaarden. Rechtszaak over parkeerplaats Voor het kantongerecht te Maas tricht dient op 27 februari een prin cipiële zaak naar f «inleiding van een parkeerprivilege op de ruimte voor het paleis van justitie te Maastricht. Ter plaatse is een parkeerverbod, maar een aantal ambtenaren van de justitie is ontheffing van dit verbod verleend. De Maastrichtse advocaten mr. H. Sanders en mr. J. Wijnen moeten nu terecht staan voor de kantonrech ter, omdat zij hun auto voor het paleis van justitie hebben geparkeerd j zonder dat hun ontheffing van het parkeerverbod was verleend. Het is de bedoeling dat leze zaken ook in hogere instantie dienen. Zoals bekend, hebben zowel de ANWB als de KNAC stelling geno men tegen parkeerplaatsen met pri vileges, die soms zijn aangeduid op het wegdek, ook wel door verbods borden met daaronder de vermelding, dat het verbod voor bepaalde perso nen niet geldt. PROF. IR G. H. BAST DIRECTEUR-GENERAAL PTT Als opvolger van ir J. D. H. van der Toorn als directeur-generaal van de PTT is bij K. B. aangewezen prof. ir G. H. Bast. De heer Bast zal op 1

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10