S)e CoidseSotvttmt Te Londen is akkoord getekend over Cyprus Onafhankelijkheid voor de Cyprioien MAKARIOS MOEST TENSLOTTE TOEGEVEN Koning bracht zelf vermiste thuis Labour eens regering met Sfeer van onrust in Belgische mijnstreek HOE wordt het weer? Wisselend bewolkt Korreltje VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14642 Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent O0g26, Giro 103003. Abonneinentspr. ƒ0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8 Advert.: 17 ct p mm. Telefoontjes f 1.50 Cyprus onafhankelijk MA VIER JAREN van bloedige on- lusten tussen de Cyprioten en de Engelsen en tussen de Grieks Cyprio ten en de Turks Cyprioten onderling, is eindelijk de zon van de vrede op gegaan over het geteisterde eiland in de Middellandse Zep. Sinds de Grieken en de Turken elkaar onverwacht hadden gevonden op een ministersconferentie te Zürich in Zwitserland, was het nog slechts een kwestie van tijd om het nu ook eens te worden met Engeland, want algemeen werd verwacht, dat Londen zich bij het Grieks-Turkse 0 akkoord zou neerleggen. Op het laatste moment doken nog enkele moeilijkheden op, doordat de leider der Grieks Cyprioten, aarts bisschop Makarios, bezwaar maakte tegen de soevereiniteit van Engeland over de Britse vlootbases op het eiland. Maar hij vond de andere deelnemers aan de ronde-tafelconfe rentie te Londen tegenover zich en was gedwongen bakzeil te halen. Ook het verongelukken van het Turkse vliegtuig, waarmede de Turk se minister-president naar de Lon- dense conferentie vloog, had bijna roet in het eten gegooid, doch minis ter Menderes ontsnapte nog net aan de dood en kon op zijn ziekbed het akkoord tekenen. Met dit akkoord is het eiland Cy prus weldra een onafhankelijk staat je met een Grieks Cypriotische presi dent en een Turks Cypriotische vice- president. Of aartsbisschop Makarios de eerste president zal worden is nog geen uitgemaakte zaak, maar het ligt wel in de lijn der verwachtingen. In elk geval zal deze politieke bisschop binnen enkele dagen naar Cyprus te rugkeren, na een ballingschap van drie jaren. Aanvankelijk was hij op Cyprus de grote voorvechter voor de „Enosis", de aansluiting bij Grie kenland, maar toen dit blykbaar. niet te verwezenlijken was, werd hij voorstander van de onafhankelijk heid. Thans heeft hij zijn doel be reikt, dank zij de .soepelheid van En geland. Merkwaardig genoeg is niet ieder een op Cyprus tevreden over het ak koord. Leerlingen van Turkse mid delbare scholen hebben n.l. vrijdag ochtend in de Turkse wijk van Ni cosia betogingen gehouden, waarbij zij verdeling van Cyprus eisten. Ook schreeuwden zij dat aartsbisschop Makarios nooit mag terugkeren. De jarenlange vijandschap is blijk baar nog niet zo gauw vergeten. De jonge onafhankelijke staat Cyprus kan daar nog wel eens last mee krij gen. Te mooi om waar fe zijn Reeds meer dan duizend plattelan ders uit het oosten van Polen zijn in de afgelopen tien dagen naar War schau gekomen om te trachten bij de Amerikaanse ambassade een visum voor immigratie in de Verenigde Sta ten en een gratis reisbiljet te krij gen. Donderdagochtend kwam er al leen al een groep van 250 mensen uit Olsztyn naar Warschau. Deze trek naar de hoofdstad is het gevolg van 'n vals gerucht over de bereidheid van de Verenigde Sta ten Polen een v.isum en reisgeld voor immigratie te verstrekken. Volgens het communistische blad „Gazetta Bialystoka" is het gerucht opzettelijk in de wereld geholpen door bedrie gers, die trachten aanvraagformulie ren voor emigratie voor vijf tot acht gulden per stuk te verkopen. Op de donderdag te Londen gevoerde besprekingen van de ronde-tafelconferentie over Cyprus is overeen stemming bereikt over de stichting van een onafhankelijke republiek Cyprus. Foto: de Engelse eerste minister Harold Macmillan neemt afscheid van zijn Griekse ambtgenoot Constantine Karamanlis (rechts) en de Turkse minister van buitenlandse zaken Zorlu, nadat zij een bezoek hebben gebracht aan het ziekenhuis, waar pre mier Menderes de overeenkomst op zijn ziekbed heeft ondertekend. sprak van „grote voldoening en op luchting". Hij wenste ue Britse rege ring geluk. Met uitzondering v»ai het partijloze rechtse blad „Daily Express" en de communistische „Daily Worker" is ook de Britse pers opgetogen. De „Daily Express" ziet het akkoord als een verder verval van het imperium. Het Russische persbureau Tass zei, dat de overeenkomst het eiland „zogenaamd onafhankelijkheid" ver leent. Volgens Tass hebben Groot-Brit- tannië, Griekenland en Turkije druk op de aartsbisschop uitgeoefend. „Ma karios werd op ondubbelzinngie wijze te kennen gegeven, dat als hij weigerde de overeenkomst te tekenen, deze zou worden ondertekend zonder hem". Makarios nu naar Cyprus. Aartsbisschop Makarios heeft ver klaard, dat hij binnen enkele dagen naar Cyprus terug zal keren. Dit luidt het einde van zijn driejarige ballingschap in. In maart 1956 werd hij door de Britse troepen gearresteerd en naar de Seychellen verbannen, maar na een jaar werd hem toegestaan overal heen te reizen behalve naar Cyprus zelf. Tot september 1958 was hij de kampioen der Grieks-Cyprioten voor „enosis" (aansluiting) met Grieken land, maar daarna werd hij voorstan der van onafhankelijkheid voor het I eiland. I Makarios werd op 37-jarige leeftijd etnarch van de 400.000 Griekse Cy- I prioten. Thans is hij 45 jaar. Koning Mohammed van Marokko heeft bij zijn bezoek aan Corsica een Franse onderofficier meegebracht, die in 1957 in Zuid-Marokko was ver dwenen. De man was indertijd ge vangen genomen door leden van het „Marokkaanse bevrijdingsleger", maar sindsdien had men niets meer over zeventig procent uit Grieks-Cyprio- hem vernomen. De kwestie vormde ten en voor dertig procent uit Turks- Cyprioten bestaan. VREUGDE OVER DE HERSTELDE •VREDE Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije en leiders van de Griekse- J Turkse premier, Menderes, die Cyprische en Turks-Cyprische gemeenschappen hebben donderdag «*en ongeluk met het vliegtuig dat overeenkomst getekend voor de vestiging binnen ongeveer één jaar wan hem.dezer dagen naar Londen bracht een onafhankelijke republiek Cyprus onder internationale waarborgen. Volgens gezaghebbende kringen zal de Britse regering binnen drie maan den een begin maken met de overdracht van haar bevoegdheden. Maandag zal de inhoud van de overeenkomst worden bekendgemaakt. Dan zullen in de parlementen van Gr.-Brittannië, Griekenland en Turkije bijzonderheden worden bekendgemaakt. De Britse premier, Macmillan, werd in het Lagerhuis luid toegejuicht, toen hij bekendmaakte, dat een overeenkomst tot stand was gekomen. Hij zei, dat Groot-Brittannië de soevereiniteit over de twee Britse bases op Cyprus zou behouden en dat Griekenland, Turkije en de toekomstige republiek Cyprus de onschendbaarheid daarvan zouden waarborgen. Engeland houdt souvereiniteit over zijn bases NOODTOESTAND WORDT OPGEHEVEN. De „noodtoestand" op Cyprus zou np spoedig worden ingetrokken. Dit zou vrijlating van gevangenen, het regelen van amnestie en de terug keer van bannelingen betekenen. De verbannen leider van de Grieks- Cyprioten, aartsbisschop Makarios, die de overeenkomst mede-onderte kend heeft, zeide dat hij hinnen enkele dagen naar Cyprus zal terugkeren. Hij weigerde te antwoorden op de vraag, of hij de eerste Grieks-Cypri sche president van de republiek Cy prus zal worden. Volgens gezaghebbende kringen in Londen zou de overeenkomst voor zien in een Grieks-Cyprische presi dent, die beiden het recht van veto op het gebied van buitenlandse za ken en defensie hebben. De veiligheid op het eiland zou verzekerd worden door Grieks- Turkse garnizoenen van in totaal 900 Griekse en ongeveer 600 Turkse mili tairen onder één gemeenschappelijk opperbevel. Er zullen in Nicosia, Famagusta, Larnaca, Limassol en Paphos afzon derlijke Griekse en Turkse gemeente raden zijn. Het parlement, de ministerraad en de bestuursinstellingen zullen voor De sirenge straf kwam mèt de zonde nog in het ziekenhuis verblijft, onder tekende de overeenkomst aan zijn ziekbed. De ondertekenaars waren het er algemeen over eens, dat een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Cy prus is ingegaan, dat een einde kan maken aan het bloedvergieten en de bitterheid van het verleden. Op Cyprus luidden de klokken na het bekend worden van het nieuws der overeenstemming. Ook in Navo-kringen en in diplo matieke kringen op het hoofdkwar tier van de V. N. s rak men zijn vreugde uit over de bereikte over eenkomst. De leider van de Labour-oppositie in het Britse Lagerhuis, Gaitskell een punt van wrijving tussen Frank rijk en Marokko. De onderofficier, Cacciaguera, die afkomstig is van Corsica werd door de Marokkaanse vorst per vliegtuig naar dit eiland teruggebracht. De ko ning maakt op het ogenblik een rond reis langs de oorden waar hij in zijn ballingschap van 1953 tot 1955 heeft vertoefd. Na zijn bezoek aan Corsica gaat hij naar Madagascar. De leider van de Engelse Labour- partij, Hugh Gaitskell, heeft donder dag in het Lagerhuis het debat over Buitenlandse Zaken geopend met een verklaring dat zijn fractie de rege- ringspolitiek inzake Berlijn steunt Met Macmillan was hij van mening dat de vorming van een vrijstad West-Berlijn spoedige opneming van geheel Berlijn in Oost-Duitsland zou betekenen. Gaitskell keerde zich scherp tegen een voorstelling van za ken, als zou het alternatief van aan vaarding der Sowjet-voorstellen oor log betekenen. „Niemand heeft met gewapende agressie gedreigd". ,Van beide zijden zijn felle verklaringen afgelegd, doch altijd in de veronder stelling dat de andere partij agressie zou plegen". Dit nommer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WISSELEND BEWOLKT Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, in het kustgebied tijdelijk krach tige tot harde wind tussen west en noordwest. Iets lagere mid- dagtemperaturen. ONLUSTEN GEVREESD de Hoge Autoriteit der Europese Ko len en Staalgemeenschap omdat vele stakers er blijkbaar van overtuigd Als gevolg van de talloze wegver- zijn, dat deze Hoge Autoriteit de oor- sperringen begint de voedselvoorzie- zaak is van al hun ellende. ning in sommige plaatsen van de Waalse mijnstreek reeds moeilijkhe den te ondervinden. De bakker, sla ger en kruideniers hebben de eerste dagen der staking hun klanten nog te voet bediend, doch nu de staking aanhoudt en zij geen nieuwe aanvoer krijgen zijn zij hiermee opgehouden. De burgemeesters van de betrokken gemeenten hebben thans op alle mu ren biljetten doen aanplakken, waar in wordt gewezen op het belang van een geregelde aanvoer van levens middelen en waarin zij de stakers aansporen vervoerders van vlees, brood, groente enz. geen moeilijkhe den in de weg te leggen. Niettemin vreest men dat zich de eerstvolgende dagen een tekort aan levensmiddelen zal voordoen en de thans doelloos rondlopende mijn werkers, indien niet snel een oplos sing wordt gevonden, tot plunderin gen zullen overgaan. Hoewel de stakers ogenschijnlijk zeer rustig zijn, hangt er niettemin rond de gemeenten Cuesmes, Jemap- pes en Quaregnon een sfeer van ner vositeit. Deze mijnwerkers waren gewoon fr 400 tot fr 600 per dag te verdienen en zij ontvangen thans slechts fr 140 stakingsgeld Uitbreiding der staking. Afgevaardigden van de arbeiders in de metaalindustrie in de streek van Charleroi hebben besloten om maandag a.s. het werk neer te leg gen. Ook bij openbare diensten in het gebied van Charleroi zal ge staakt worden uit solidariteit met de mijnwerkers van de Borinage. Maan dag zal in Charleroi een massabeto ging worden gehouden. Dit is alles wat er overbleef van het busje, waarin ttkn schilders gezeten waren, dat gisteren op de rijksweg UtrechtDen Haag door een dronken chauffeur werd geramd. De man, die de aanrijding veroorzaakte, vond de dood. De anderen werden allen gewond; verschillende zeer ernstig. De Bilt, vrijdag 10 uur Het grote Europese hogedrukgebied, dat zolang het weer ook in Nederland heeft beheerst, is de laatste 24 uur aan zijn noordflank sterk aangetast door een diepe depressie, die van IJsland naar Noord-Noorwegen is gekoerst. De as van het hogedruk gebied lag vanmorgen ongeveer langs de 47ste breedtegraad. In onze om geving was toen de wind matig zuid westelijk geworden, voldoende om in de vroege ochtend de mist overal te per dag doen verdwijnen. De temperatuur, voor een gezin van man, vrouw en die in de nacht op de meeste plaat kind. In enkele gevallen schijnt het sen tot 2 of 3 graden beneden nul zelfs reeds voorgekomen te zijn, datwas gedaald, begon vrij snel op te wegens het niet betalen van de ver- lopen. In tegenstelling tot donderdag vallen termijn bepaalde firma's de was om 9 uur vrijwel overal het brommer, de wasmachine of het te- j vriespunt al gepasseerd. In de avond levisietoestel, die de mijnwerkers j zal het' koufront van de boven Noor- hadden aangeschaft, hebben laten wegen gelegen depressie over Neder- weghalen. In ieder geval heeft men land trekken, waarbij de wind nog wel de indruk, dat deze toestand niet verder zal toenemen en plaatselijk te lang moet voortduren, indien men wat regen zal vallen. Achter het excessen wil vermijden. Men spreekt front stroomt polaire lucht binnen, thans overigens niet alleen meer in Het weer krijgt daarom morgen een mijnwerkerskringen van een mars meer wisselend karakter met zonnige naar Brussel, doch ook van een mars perioden, maar ook hier en daar en- naar Luxemburg, naar de zetel van kele buien. 21 Febr. zon op 07.45; onder 18.03; maan op 16.12; onder 06.17. Hoogwaterstanden 21 Febr. v.m. 2.08; n.m. 2.24. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. IC. STOCKHOLM half bew. 4 OSLO zwaar bew. 5 KOPENHAGEN geh. bew. 3 ABERDEEN zwaar bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS 2 -5 BORDEAUX GRENOBLE NICE zürich GENèVE jLOCARNO WENEN I INNSBRUCK j ROME mist 1 onbew. 0 onbew. mist - mist IIP mist 2 onbew. 2 onbew. 6 mist onbew. 4 onbew. 2 AJACCIO onbew. MADRID niet ontvangen. MALLORCA licht bew. ALGIERS onbew. 2 2 Er is geen bewondering die vrij is van een weinig afgunst. Stille Omgang 1 maarf „Weet ge niet, dat de wedlopers in het renpark wel allen lopen maar dat slechts één de prijs behaalt? Loop dan zo, dat ook gij hem moogt win nen". (1 Kor. 9: 24)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1