Gemeenten steeds dieper in de schulden »Sudetenveenders« kregen van Tweede Kamer hun zin Kookwekkers en torengarages met lilt op de Utrechtse Voorjaarsbeurs Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Een hall miljoen mandjes in brand Politie gaai met radar de weg op Varkensstapel moet niet te groot worden Voor onderwijzers alléén opvoedkunde en psychologie DE LEIDSE COURANT Een „vuurtje voor f. 12.000 De Liberiaanse tanker „Spyros Niarchos", 30.000 ton metende, is gisteravond tegen half zeven op de Nieuwe Waterweg in aanvaring ge komen met het ruim 7100 ton meten de Italiaanse vrachtschip „Punta Alice". De aanvaring gebeurde tussen Poortershaven en Maassluis. De tan ker seinde, dat het zicht ter plaatse slechts 100 meter was. Het vlagge- schip van de Griekse reder Niarchos voer in vrij dichte mist, binnenko mend en geassisteerd door de sleep boot „Barentszee", tegen het uit gaande Italiaanse vaartuig op. Het heeft enkele dagen geleden reeds moeilijkheden gehad op de Nieuwe Waterweg. is bijvoorbeeld een elektrisch hor loge, waarvoor de energie wordt ge leverd door een batterijtje dat ge-,T. noeg stroom levert om het horloge 1 De >»Spyros Niarchos heeft van de één jaar te laten lopen. Dit Ameri- Talloze fabrikanten en importeurs kaanse horloge is het eerste, dat vol- ondervonden en zal de reis voorzet- zullen op de aanstaande Voorjaars- komen onafhankelijk is van een ex- ten* beurs in Utrecht, die van 9 tot en terne energiebron. fth0Uden' nieu Een van de duurste noviteiten is z„aektTppa: i raatje is helemaal van 18 karaats goud in twee kleuren gemaakt en het in de huishoudelijke sector. Zo is er een Duitse „vruchtensapcentrigufe", die elektrisch ieder druppeltje sap De „Punta Alice" heeft waarschijn lijk wel vrij ernstige averij opgelo pen. Het schip kreeg de hulp van vier sleepboten om naar de Rotter damse haven te worden terugge sleept. i, Het is ongelegd met briljanten *n robij- .™,h^.e J lP,el?.ei nen. De gastank is verwisselbaar en apparaat kan ook gebru.kt worden h ft brandcapaciteit van één voor het maken van sausjes, baby-1 r voedsel en dergelijke. Voor de jeugd brengt een Neder landse speelgoedfabriek een toren garage met een elektrisch werkende Een Engelse fabriek verschijnt met een kookwekker, die van 0 tot 60 mi nuten kan worden afgesteld en die o.a. zeer praktisch is voor het „timen" van wasmachines. Een Am sterdamse firma brengt een gasfor nuis met twee ruitjes, waardoor men van bovenaf in een met lampjes ver lichte oven kakijken. Een Amersforts bedrijf importeer de uit Duitsland een vloerwrijfappa raat met regelbaar wasverbruik. Eveneens uit West-Duitsland komt een vier-vlamsfornuis dat elektro nisch ontstoken en beveiligd wordt. Het is voorzien van een apparaatje dat de vlam automatisch van vol op klein schakelt zodra de inhoud van de pan kookt. Een schakelklok maakt het mogélijk, maximaal tien uur van tevoren het moment te bepalen, waarop het fornuis zichzelf moet ont steken en weer uit moet gaan. Het mannelijk deel van de Jaar beursbezoekers zal ook niet tever geefs naar nouveauté's zoeken. Er lift, die door een druk op de knop bediend kan worden. De benodigde energie wordt geleverd door twee 1,5 volt staafbatterijtje. 450.000 Aarbeienmandjes werden gisteravond in een opslagplaats in Bergen op Zoom een prooi der vlam men. De hitte van de brand was zo groot, dat vrijwel niets kon worden gered. De brandweer slaagde er ech ter in de kantoren en de machine hal grotendeels voor het vuur te vrij waren. De opslagplaats was tevens werk plaats voor minder valide arbeiders. De mandjes waren door hen vervaar digd. Stijve nek Wrijven met de verwarmende. I lenigmaken.de Klooster balsem I heeft een weldadige werking. Kloosterbalsem u/rijft de pijn weg J (Advertentie) KATHOLIEKE MODELSCHOOL VOOR HORECABEDRIJVEN. Aan de Reynaert de Vosstraat in Amsterdam-West zal een katholieke modelschool voor de Horecabedrij ven worden gebouwd, de eerst? school in Nederland, die meteen vol ledig geoutilleerd is voor de oplei ding van koks, kellners, bakkers en banketbakkers. Deze school, „St. Hubertus" ge naamd, zal 700 leerlingen tellen Di recteur is de heer M. F. Ch. van Dijk, architecten de heren A. Evers en G. J. M. Sariemij. Snelheidscontrole Op de Hoog Buurloseweg te Apel doorn is gistermiddag een demonstra tie gegeven met een nieuw apparaat, do radarsnelheidscontrolemeter waar- j mee in Duitsland gedurende de laat-j ste maanden bij de bestrijding der overtredingen van maximumsnelheid al belangrijke resultaten zijn ge boekt. Het apparaat kan zowel op tisch als accoustisch de snelheid van voertuigen met een afwijking van hoogstens drie kilometer per uur meten. Op het apparaat kan een camera worden aangesloten waarmee het voertuig dat een bepaalde snelheid overschrijdt, direct kan worden ge fotografeerd. Tevt.is kan het appa raat worden gebruikt bij de bestrij ding van het verboden inhalen en het niet in acht nemen van de voorrangs bepalingen. Het meetbereik ligt tus sen 20 en 150 km per uur. De voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, is van mening, dat de var- kensproduktie in Nederland dc 400.000 stuks per maand niet mag overschrijden. Hij verklaarde op een gistermor gen te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap, dat een ver hoging van de produktie nadelige in vloeden zal hebben op de prijsstel ling terwijl ook de industrie en de export er niet mee gebaat zijn. Over de marktsituatie zei de heer De Veer, dat deze voor wat de bacon- Niettegenstaande de uitkeringen aan de gemeenten steeds hoger wor den neemt de schuldenlast waaronder de lagere publiekrechtelijke lichamen gebukt gaan nog steeds krachtig toe. In het afgelopen jaar is de totale netto-schuldenlast van provincies en gemeenten met 1050 miljoen toege nomen tegenover een stijging van 1179 miljoen van 1956 op 1957. De totale schuldenlast waaronder provincies en gemeenten nu gebukt gaan bedraagt f 12.470 miljoen tegen over 10.968 miljoen per ultimo 1957 en 9405 miljoen aan het einde van 1956. Hiertegenover staat dat er voor ƒ3726 miljoen aan uitgezette en ver strekte schuld stond tegen resp. 3274 miljoen en 2890 miljoen. Dit alles bracht de totale netto-schuld op f 8744 miljoen tegen 7694 miljoen en 6515 miljoen. In zeker opzicht is er in het afge lopen jaar een verbetering opgetre den in de schuldpositie der lagere publiekrechtelijke lichamen en wel in dien zin dat er een krachtige ver schuiving van de vlottende schuld naar de vaste schuld is opgetreden. De netto vlottende schuld vermin derde met ƒ791 miljoen van ƒ2112 miljoen tot 1321 miljoen. De opge nomen vaste schuld steeg met ƒ2214 miljoen van f 8653 miljoen tot varkens betreft geen wijziging heeft j 10.867 miljoen. De verstrekte le- ondergaan. De baconprijs van 2.38 ningen en voorschotten stegen met per kg. blijft dan ook gehandhaafd j f 373 miljoen van 3071 miljoen tot Ook de positie van de rundvee-1 3444 miljoen, markt is rustig te noemen, terwijl I Van de totale opgenomen schuld voor wat de schapen betreft hetkomt 11.960 miljoen op -rekening beeld gunstig moet worden geacht. van gemeenten tegen f 10.968 mil joen per ultimo 1957. Voor de pro vincies staat 510 miljoen tegen 482 miljoen. De uitgezette en ver strekte schuld der gemeenten be- FILM OVER „GEVAARLIJK GELUID" In opdracht van het ministerie van draagt 3488 miljoen tegen 3274 Sociale Zaken heeft Profilti een korte 1 film gemaakt over het vraagstuk van de bescherming tegen schadelijke ge volgen van lawaai. De afdeling ar beidsgeneeskunde van het Neder lands instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden heeft de weten schappelijke adviezen gegeven. Woensdag 25 februari gaat de film „Gevaarlijk Geluid" genaamd, in het theater „De Uitkijk" in Den Haag in eerste vertoning. Dr F. H. Bonjer van het genoemde instituut zal een in leiding houden. Op 2 maart zal de eerste paal ge slagen worden voor de achtste na oorlogse R.K. kerk in Amsterdam, de „Pius X" in Slotervaart, ontwor pen door ir. J. v. d. Laan te Leiden. Het wordt een vierkant gebouw voor 900 personen met een toren van 25 meter hoogte. miljoen en van de provincies ƒ.238 Tweede Kamer stemde Het amendement Kleywegt om de bevoegde onderwijzers gelijk te stel len voor het universitair onderwijs met bezitters van einddiploma HBS-a is gistermiddag in de Tweede Kamer met slechts een geringe meerderheid 49-45 verworpen. Partijgenoten van de heer Kley wegt waren lang niet allen opge komen. Daarom haalde zijn voorstel -au uba unajs Saaan fih '}9iu jan gen KVP-ers: n.l. de heren Lucas, Koersen, Van Rijckevorsel, Peters, Andriessen, Duynstee, Engelbertink, stand tegen het voorstel geeft hem I bertusslot" waar de minister zich te denken. met enige ambtenaren heeft terug getrokken, daar hij voor het nieuwe Wijziging van de Lagere Onder- kabinet, dat na de verkiezingen op- wijs wet kwam nog aan de orde, die treedt, een afgerond voorstel wil ach- tot doel heeft geleidelijke invoering terlaten. van een lagere leerlingenschaal mo gelijk te maken. De Kamer was het met de bedoe lingen van de bewindsman wel eens: de overvolle klassen werken rem mend op het onderwijs. Maar er gin gen stemmen op die zich afvroegen of de behandeling van dit wetsontwerp nu wel zo noodzakelijk is De strekking is, dat de minister de Kamer zich wil laten uitspreken. Van Vliet en Van Meel. De anderen j had dus net zo goed aan de Ka waren van mening, dat men beter kan wachten op verdere voorstellen over onderwijshernieuwing voor men over deze zaak een beslissing neemt. Het voorstel van de minister om volledig bevoegde onderwijzers toe te laten tot de universitaire examens opvoedkunde en psychologie, werd wel aangenomen. Beslist moet nog worden over de vraag of de a-gymnasiasten toegela ten kunnen worden tot de medische faculteit en de b-gymnasiasten tot de theologische studiën. De minis ter heeft beide voorstellen met kracht verdedigd. Over de theolo gische studie zei hij onder meer, dat de belangstelling voor deze studie aanzienlijk daalt. De onderwijsraad had hem overtuigd van het belang van deze maatregel. In deze tijd im-| mer kunnen vragen zich in een motie uit te laten spreken over de wense lijkheid van verlaging der leerlingen- schaal. De AR-afgevaairdigde, de heer Roosjen sprak zo; na hem de heer Tilanus, die er verbolgen over was, dat de minister de volgende kabinetten wil vastleggen op uitga ven van tientallen miljoenen. U kunt toch geen beslissing laten De heer Diepenhorst sprak de hoop uit, dat de minister in zijn retraite oplossingen zou kunnén vinden, die de universiteit dichter bij de maatschappij brengen. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. op verkiezingspad is. Op het mo ment, dat dr Tilanus dit zei waren er ter illustratie van deze uitla ting tien afgevaardigden in de zaal. Minister Cals voerde daartegenin, dat hij de daturn van ingang zelf kan vaststellen. „Wij willen echter een slagvaardig beleid voeren. Een uit- mers heeft de cultuur ook een tech- spraak van de Kamer, dat de leer- nemen door een Kamer die'10.20 Voor de vrouw. 11.00 Kamer- nisch kantje, en van de theologen kan een eigentijdse benadering van hun wetenschap worden gevraagd. Een a-gymnasiast weet immers ook niet alles, kennis blijft beperkt en het gaat erom wat een student kan lingenschaal verlaagd moet worden is hierbij noodzakelijk. Als ik deze uitspraak niet krijg moet ik naar de kweekscholen om te verzoeken de toevloed van nieuwe kwekelingen wat af te remmen daar we anders veroveren en niet dat hij haar reeds straks met een overschot aan onder- bezit. In Nederland is de kennis van het Grieks van een b-Gymnasiast be slist al groter dan in andere landen voor theologische studie gevraagd wordt. Maar de minister is niet van plan het onaanvaardbaar uit te spreken. De Hervormde tegen- wij zers zitten". Minister Cals legt de laatste hand aan een wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet „ergens in de bossen", zoals hij vertelde. Dit is op de Hoge Veluwe in het „Hu- Gebied Wijde Aa gèvoegd bij Alkemade Zonder discussie heeft de Tweede Kamer gistermiddag een voor ong. 250 burgers van Woubrugge be langrijk besluit genomen. Het stukje grond tegen de Wijde Aa (Paddegat) ten zuiden van Roelof- arendsveen wordt bij de gemeente Alkemade gevoegd. De Tweede Kamercommissies waren eerder al tot de conclusie gekomen, dat dit gebied één geheel vormt met de gemeente Alkemade, terwijl er ge ografisch een belankrijke scheiding is door het brede water van de Wijde Aa met de gemeente Wou brugge. Men zal zich herinneren, dat de bewoners van dit veengebied reeds lang geijverd hébben voor aansluiting bij Alkemade en dat zij daarom wel schertsenderwijs met de naam„Sude- tenveenders" werden aangeduid. Zij hadden sterke argumenten voor deze miljoen tegen ƒ237 miljoen, bit I afsluiting! Alle tewonm waren op brengt de netto-^huldenlast van dej Aikemade, i.c. 0p Roelofarendsveen, fVaao'n-v °P miljoen tegeni aangewezen. De tuinders brachten 6rï Van Fr°^i"CieShun Producten naar de veiling van op 272 miljoen tegen 245 miljoen. Roelofarendsveen, zii eineen in het muziek. 11.20 Voor de kleuters. 11.33 Gram. 12.00 Dixielandmuziek. 12.20 Regeringsuitzending: landb. rubriek: Mestafvoer geen probleem meer. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 1300 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en piano. 14.30 Boekbe spreking. 14.50 Gram. 15.10 Gevar. programma. 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Promenade-orkest. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazz-muziek. 19.30 Gelovig leven, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Viool en piano. 20.35 De cirkelgang doorbroken, gesprek. 20.45 Proble men van leven en dood in deze tijd, caus. 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Lichte muziek. 21.35 Wij van de dubbeltjes, klankbeeld. 22.05 Jazzmuziek. 22.25 Buitenlands overz. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. roeibootje te bereiken. Bovendien i 1o„0 waren de „Sudetenveenders" verste-1 ,La"d:. en,t,u'?b; ""Si IP? ken van alle comiort. Het is te be-1 Nederk liedjes. 12.50 Act 13 00 Nws. grijpen, dat de gemeente Woubrugge I ".15 Zonnewijzer. 13.20 Lichtei mui. Wo heHrav.n ton Wnden 13-45 Voor de VTOUW. 14.00 Volks- geen hoge bedragen kon besteden aan allerlei voorzieningen aan de over zijde van het water. Bij brand moest men èen beroep doen op de brandweer van Alkemade. Het gebied, dat nu van gemeente verandert, omvat de Veenderpolder, die 'n afmeting heeft van 176 hectare en strekt zich uit ten zuiden van R'veen tot de Wijde Aa en westelijk tot Rijp wetering. Van gemeentewege vernamen wij, dat het nieuwe gebied aan de Wijde Aa de bijzondere aandacht heeft van het gemeentebestuur. muziek 14.30 Cello en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de .zieleen 16.30 Blaaskwint. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Viool en piano. 18.05 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.0 Nieuws 19.10 Act. 19.20 Verz. progr. v. d. mil. 20.15 V.V.D., pol. caus. 20.30 Pianorecital 21.00 Amus muz. 21.30 Brabants halfuur. 22.00 Promenade okest. en sol. 22.50 Ruimte, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Jazzmuz. GRAMMOFOONPLATEN DRAADOMROEP (over de 4e lijn, 1820 uur) Wolfgang. Amadeus Mozart: „Le Nozze di Figaro". Komische opera in 4 bedrijven op tekst van Lorenzo da Ponte. Plaats en tijd van handeling: Veerboot „Prinses Irene" weer in thuishaven Kompas onklaar geraakt De veerboot „Prinses Irene" die gistermorgen om even na acht uur uit Dintel vertrok met bestemming Sluishaven, en onderweg „zoek" raakte is gistermiddag om 14.10 vier uur nadat hij in Sluishaven ver wacht werd in Dintel terugge keerd. De rederij neemt aan, dat onder het kompas op de brug van de veer boot een auto gestaan heeft, die een afwijking op het kompas veroorzaak te. Het schip raakte daardoor uit de koers en liep vast in ondiep water. Het kwam echter vrij door opko mend ty en wierp daarop het anker in diep water. Toen de „Volkerak" van rijkswa terstaat, die in dit water voer, rap porteerde op het radarscherm niets te hebben gezien, besloot men rijks waterstaat te waarschuwen waarop diverse schepen met naspeuringen begonnen. Ongeveer midden op de dag ver beterde het zicht op het water zo veel, dat de bemar.ning van de zand zuiger E-55, die in het Volkerak ligt, de „Prinses Irene" zag liggen. De veerboot lag op nauwelijks 200 me ter van Sluishaven, doch door het slechte zicht en de afwijking op het kompas werd besloten naar Dintel terug te keren. Hoe men verklaren moet dat de ra dar van de „Volkerak" de veerboot niet heeft geregistreerd, is niet be kend. Vermoedelijk is de aanwezig heid van twee schepen de veer boot koos ligplaats naast een andere boot als één signaal op het radar scherm verschenen. aangewezen. n naar de veiling van dc officier van justitie in Den Bosch Roelofarendsveen, zij gingen in het heeft een onderzoek gelast naar de dorp naar de kerk en de kinderen j identiteit van de schrijver of schrij- bezochten de R -veense scholen. Bijna vers van deze dreigende brieven. *L bewoners van dit gebied zijn I Deze onverkwikkelijke affaire moet katholiek en voelen zich dus ook i zjjn oorzaak hebben in de dorpspo- nauw verbonden met het overwegend Utiek waar de oppositie al een tijd- katholieke Roelofarendsveen. lang iel van leer lrekt. Er hebben Het gemeentehuis van Woubruggezich de laatste tijd verscheidene on- daarentegen ligt aan de overzijde (geregeldheden in verband met deze van de Wijde Aa en is alleen met een l dorpspolitiek voorgedaan. Burgemeester bedreigd De burgemeester van Heeze, de heer M. H. Cox, voelt zich gegriefd,het* slot van graaf" Almaviva, in de beledigd en bedreigd (zeer terecht omgeving van Sevilla tegen het eind overigens) door een serie beledigende van i8e eeuw. dreigbrieven die hij heeft ontvangen. RADIO VATICANA (31ml0; 41m21; 48m47; 196 m.) Vrijdag 20 febr.: 22.15 Wat denkt de H. Stoel over derlandse kustvaarder „Pacific werd gistermiddag in de machinekamer van het vaartuig gedood, toen een carter van de motor ontplofte. De sleepboot „Achilles" heeft de „Paci fic" naar Maassluis gebracht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8