K.V.P. OP MARS ssac ;yv-,: :\:r. Dronken wegpiraat maakie 11 gewonden op zijn laatste rit Een tiental autowrakken versperde mistige rijksweg Studie-resultaten van studenten Amsterdamse dokter gearresteerd Zuidlaardermeer behouden DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Rijkswacht houdt bezemwacht Na de stakingsrelletjes te Jemappes in de Borinage: een Rijkswachter veegt met een bezem de glasscherven op, die stakers in grote hoeveelheden op de weg hebben gestrooid, om het verkeer lam te leggen. MILAAN GAAT ZICH INGRAVEN In volle vaari tegen verkeer in Een dronken autobestuurder heeft gisteravond in dikke mist dood en verderf gezaaid op de rijksweg Pen HaagUtrecht. Onder Waarder ver oorzaakte hij een eerste aanrijding, waarna hij op de verkeerde rijbaan van de rijksweg is gaan rijden, dus tegen het tegemoetkomende verkeer uit de richting Den Haag in, en een tweede ongeluk veroorzaakte. Een busje uit de richting Den Haag, dat zojuist een andere auto pas seerde, werd bij het tweede onge val in volle vaart gegrepen en totaaal vernield. De inzittenden, acht schil- ders, werden uit het busje geslin- gedronken, en is daarna teruggere- gerd, I den naar Utrecht. In de buurt van Op het busje reed vervolgens nog Woerden hebben weggebruikers hem een auto, eveneens uit de richting staande weten te houden, omdat hij Den Haag. Drie auto's reden daarna erg over de weg slingerde. Ze hebben jarige J. van Doorn uit Zeist en D. A. Mulder uit Huis ter Heide. De meesten van hen braken armen of benen, hadden hoofdwonden, snij- wonden, kneuzingen of ontwrichte schouders. De bestuurder van de personenwa gen, die achter tegen het busje is ge reden, de 38-jarige fabrikant H. Vro lijk uit Sneek, heeft een gebroken I linkerrib en snij- en schaafwonden aan benen en gelaat opgelopen. Deze gewonden werden allen naar Gouda vervoerd en aldaar in de drie zieken- i huizen opgenomen, j Bij de eerste aanrijding te Waar der werd een persoon licht gewond. Aangehouden. De omgekomen F. J. K. was ge trouwd en had vijf kinderen. Hij is 's morgens met zijn auto naar Den Haag gereden, heeft daar wat veel het busje. Op dat busje botste een personenauto en op die auto is nog een auto gereden. Diverse andere automobilisten zijn daarna van schrik de berm ingevlogen en op hun kop in de sloot terechtgekomen. Burgemeester ter plaatse. Door het ongeval werd het ver keer in de richting Utrecht volkomen gestagneerd. Men durfde wegens de mist het verkeer niet over de andere baan te leiden, zodat een kilometer lange file ontstond. De rijkspolitie van de groep Bodegraven heeft met de verkeerspolitie het geval in on derzoek. De burgemeester van Bo degraven, mr. J. J. Croles, stelde zich ter plaatste op de hoogte. Geen lijsf van uitsteeksels Rechter zal uitmaken wat vei boden is Het is onmogelijk om een volledige lijst van verboden uitsteeksels aan motorrijtuigen en aanhangwagens te geven. De rechter zal wel bepalen, welke uitsteeksels wel en welke niet zijn toegestaan. De politie zal niet speciaal met fototoestellen worden uitgerust om overtredingen te foto graferen, dit wil jchter niet zeggen, dat geen enkel „twijfelgeval" ge fotografeerd zal worden. Dit alles blijkt uit het antwoord dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Aartsen geeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Pool vink. Tot 1 maart heeft de politie opdracht, zeer soepel op te treden bij het constate ren van „verboden" uitsteeksels. Met een beetje goede wil zal de verhou ding tussen politie en publiek met de nieuwe wet, die 1 januari in wer king trad, niet verslechteren. het half-miljoen! In Milaan, dat ook wel het New York van Italië genoemd wordt, wordt met man en macht gewerkt aan de ondergrondse. Voordat men rustig in een trein zittend van het ene eind van de stad naar het andere kan rijden moet er echter nogal wat gebeuren: zo zijn op het ogenblik een aantal stra ten in het centrum van de stad volkomen onbegaanbaar door de opbrekin gen en de stapels materiaal. De Milanezen hebben het er wel voor over! naar verwondingen meer te noteren. De slachtoffers. op deze verkeersobstakels, doch bij j zijn contactsleuteltje afgenomen en den afdelingsbesturen van de Katho- deze laatste botsingen waren geen zich in verbinding gesteld met de i lieke Volkspartij in Nederland de rijkspolitie in Utrecht. voorbereidingen gestart voor de gro te bliksem-ledenwerfaktie, die op de K. beschikte blijkbaar nog over een avond van 3 maart een leger van ander contactsleuteltje, heeft zijn tienduizenden propagandisten op de waren WPPr on ranr rekreeen en is Ibeen zal hengen. Vanuit het hoofd- wagen weer op gang gekregen, en is kwartier van de K v p in Den Haag vervolgens over de linkerwegheJft, zjjn tonnen propagandamateriaal ver tegen het verkeer in, weer in de zonden, waaronder een schrijven van richting Bodegraven gereden. On- partijvoorziter Mr. Van Doorn en de der Waarder heeft bij drie auto's aan- en°nbeschreven Mmaatschaps- gereden, die ernstig werden bescha- Aan de vooravond van een van Ho verkip'zinPCQlaPPn belooft deze De dronken autobestuurder, de 45- jarige gehuwde handelsreiziger F. J. K. uit Utrecht, werd op slag gedood, terwijl de bestuurder van het busje, de heer J. van Vulpen uit De Bilt, 26 jaar, levensgevaarlijk werd wond. De andere gewonden uit het busje, allen schilders, zijn de 35-ja- rige D. G. Scholten uit De Bilt, de i De afgelopen dagen zijn in honder- bewustzijn van Katholiek Nederland. De bliksem-aktie wil de gelederen van de KVP versterken, die voor een van de belangrijkste verkiezings strijden uit haar geschiedenis staat. De start van de bliksemaktie is zeer hoopvol. Ook 28-jarige C. Swart uit De Bilt, de t, l landelijke leden-bliksemaktie „naar 38-jarige H. van Beek uit De Bilt, L. Vervolgens reed hy verder in de de 500.OOO", een geslaagde mobilisa- van Eete uit De Bilt, de 52-jarige K. I "cliting Bodegraven en reed daaibij üe van het Katholieke kiezersleger Kramer uit Bilthoven, de 37-jarige "°e'een*ut° aa?' ovar !?e kop te worden. In enkele kleine voor-ak- G. van Doorn uit Driebergen, de 36- sloeS* j chauffeur heeft geen ties voor deze massaje klop aan de ,°Pgel°Pe°' deur" tussen 7 en 9 uur op 3 maart auto'i Illegale praktijken In zijn woning te Amsterdam-zuid heeft de Amsterdamse zedenpolitie gisteren een 59-jarige arts gearres teerd op verdenking van ten minste drie maal uit winstbejag abortus te hebben opgewekt. Het vermoeden is gerezen, dat 'de arrestant zich in meer gevallen aan soortgelijke delic ten heeft schuldig gemaakt. Reeds eerder heeft hij voor eenzelfde feit in de gevangenis gezeten. Toen op 27 januari jl. een Gro nings meisje, 21 jaar oud, tijdens een behandeling in de spreekkamer over leed, kwamen de illegale praktijken van de dokter aan het rollen. Vóór hij de ouders van het meisje van het overlijden van hun dochter in kennis stelde, heeft de arts zijn slachtoffer naar een rouwkamer laten brengen. Hnj gaf voor het meisje, dat in Am- sterdam op kamers woonde, een valse overlydensacte af. De hele gang van zaken kwam de ouders erg vreemd voor. Daarop heeft een dokter uit Groningen sectie verricht op het lichaam dat reeds op een Groningse begraafplaats was begraven. De Amsterdamse recherche had in middels aanwijzingen dat de Amster damse dokter een. abortus-behande ling had toegepast op twee andere vrouwen, resp. 22 en 24 jaar oud. Om een van deze twee getuigen op te sporen, moest een van de recher cheurs van de zedenpolitie helemaal naar Parijs. De beide dames hebben verklaard, dat de gearresteerde dok ter voor zijn behandeling bedragen vroeg, die variëerden van 500 tot 700 guidon. botsing geweest met enkele f savonaSi Zljn ai auuu nieuwe ieueu enkele deu- geb0ekt. Met deze verkenningen voor de komende bliksem-aktie, die 90.000 nieuwe leden moet leveren, is al be wezen, dat vele streefgetallen aan le denwinst, die de afdelingen als op- het boven-Moerdijkse is met groot enthousiasme aan de voor bereidingen voor de leden-aktie be gonnen. Vergeleken met het laatste boekjaar staat de kring Den Helder met 28.000 leden vandaag al op ruim 10 percent winst. De klap op de vuurpijl komt natuurlijk op 3 maart 's avonds. Deze kring gaat beslist flink over de 30.000 heen. In Rotterdam staan 600 propagandisten gereed om hun slag te slaan. Zij beschouwen de streefcijfers voor de ledenwinst als een minimum, dat flink overschreden ken gebleven De grote slag. Daarna kwam hij aan op de plaats, toeg worden ove-rtroffen. waar het grote ongeluk plaats vond. TT T„rT1 Hier kwam hij eerst in aanraking met I Het partijbestuur van de KVP wil i de komende verkiezingsstrijd op de I steun en daadkracht van een rekord ERNSTIGE BOTSING IN DE MIST aantal betalende leden rekenen. Daarom is de komende ledenwerfaktie Als gevolg van de zeer dichte mist het zicht bedroeg nauwelijks tien meter heeft zich op de Baronie laan te Tilburg een ernstige aanrij ding voorgedaan tussen een van Bre da komende vrachtauto met aanhan ger en een uit de richting Eindhoven naderende personenauto. De bestuurder van de vrachtauto meende op het kruispunt Baronie- laan-Golzerbaan in de mist van rechts verkeer te zien naderen en begon te remmen. Hii kwam daarbij op het linkerweggedeelte terecht en botste daar tegen de juist passerende personenauto. De gevolgen waren zeer ernstig. De personenauto werd vrijwel geheel vernield, terwijl de bestuurder, de 31-jarige electrotech- nicus P. H. Rieder uit Den Haag met zware verwondingen, vooral aan het hoofd, en in ernsti toestand naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg moest worden vervoerd. ANNEXATIES IN DE KAMER. Naast de toevoeging van de Veen- derpolder tot de gemeente Alkemade heeft de Tweede Kamer gisteren nog enige andere annexaties of grenswij zigingen aangenomen. Het plaatsje Maasniel werd bij Roermond gevoegd. Alleen de staat kundig gereformeerde heer Kodde was tegen. De kamerleden hedden allen een luchtfoto ontvangen, waar- op te zien was hoe Maasniel ligt ten opzichte van Roermond. In de bespre king werd van Roermond veel tact gevraagd. Voorts werd de Westfriese gemeente Spanbroek (770 inwoners) gevoegd bij Opmeer (2378 inwoners). avonds, zijn al 5000 nieuwe leden moet worden. In Arnhem, Nijmegen en het moeilijke Land van Maas en Waal schieten de nieuwe KVP-afde- lingen momenteel als paddestoelen uit de grond. Deze nieuwe kernen moeten ketting-reaktie verwekken voor nieuwe ledenwinst. De bliksemaktie naar de 500.000 is meer dan een rekord-poging van de KVP. Het is een mobilisatie van mankracht, die onmisbaar is om de verkiezingsstrijd te winnen, die op een appèl aan het groeiend politiek alle fronten al is ontbrand. In aansluiting op de vooroorlogse statistieken van het hoger onderwijs heeft het C.B.S. de eerste uitkomsten van een nieuw onderzoek naar de studieresultaten der studenten gepu bliceerd. De publikatie beperkte zich tot de studenten die binnen 6>/t jaar voor een kandidaatsexamen slaagden. Enkele algemene conclusies, waar toe het CBS komt, zijn o.a.: Het percentage mannelijke en vrouwelijke studenten dat (ongeacht faculteit) binnen 6l/t jaar geslaagd is voor een kandidaatsexamen is vrij wel gelijk, n.l. 64 en 61%. Berekend werd, dat het uiteinde lijke rendement waarschijnlijk ge middeld 5 procent lager zal liggen dan dat van de vooroorlogse stu dentengeneraties, terwijl de gemid delde studieduur niet of nauwelijks is toegenomen, behalve in wis en natuurkunde, techniek en dierge neeskunde. Bij onderscheiding van de studen ten naar vooropleiding blijkt, dat on afhankelijk van de faculteit waarin zij gaan studeren, 55 procent van de mannelijke studenten met HBS-A-di- ploma, 71 procent van die met HBS- j B-diploma, 78 procent van de alpha's en 84 procent van de bèta's binnen 6Vï jaar een kandidaatsexamen heeft afgelegd. Bij de vrouwen liggen alle percentages ongeveer 10 procent la ger. Deze verschillen blijven bestaan, wanneer men een nadere onderver deling maakt naar sociaal milieu. Ook blijkt er een duidelijk verband tussen het gemiddelde eindexamen-1 cijfer voor moderne talen en de re-1 sultaten resp. de duur van de univer sitaire studie, ongeacht in welke fa culteit. Hoe hoger cijfer, hoe hoger rendement en hoe korter studieduur. Daarnaast is aandacht besteed aan de gemiddelde eindexamencyfers voor wiskunde resp. voor natuur- en scheikunde. De uitkomsten leveren vooralsnog geen helder beeld, aldus de publikatie. Studenten met hoge eindexamencijfers komen niet in de zelfde mate voor in de verschillende faculteiten. Zij zijn relatief het tal rijkst in wis- en natuurkunde en in technische wetenschappen, waar de helft der studenten niet alleen hoge cijfers heeft in wiskunde of natuur- en scheikunde, doch ook gemiddeld een 7 of meer voor de moderne talen. Als kraaien in de bomen zo zwart Het Arnhemse aannemersbedrijf, dat het bouwrijp maken werd opge dragen van de gronden, waar op de nieuwe centrale van het provinciaal elektriciteitsbedrijf te Groningen wordt gebouwd, heeft besloten, het daarvoor benodigde zand niet langer uit het Zuidlaardermeer te zuigen. Er zou een kwart miljoen kubieke meter zand nodig zijn. De N. V. Broekhoven, die dit werk zou uitvoeren heeft om redenen van technische en financiële aard de aan voer van zand uit genoemd meer ge staakt. Er wordt thans ijverig gezocht naar een andere zuigplaats. Men heeft daarbij in het bijzonder het oog laten vallen op de zandplaat De Paap in de Eems. De gemeenteraad van Zuidlaren heeft indertijd een protest laten ho ren tegen het plan om zoveel zand uit de bodem van het meer te halen. Op bepaalde plekken zou het meer door het zandzuigen een diepte krij gen van zeventien meter. Daardoor zou het zeker als watersportcentrum verloren gaan. DRIE KINDEREN SLACHTOFFER VAN ONBETROUWBAAR US. De vierjarige André Wedda en de vijfjarige Klaziena Kroes zijn op het afwateringskanaal te Farnsum door het ijs gezakt en verdronken. Zij wa ren achter het huis van de familie Wedda op het ijs aan het spelen. Het driejarig zoontje van de fa milie Van de Velden te Bussum is al spelende door het ijs van een vijver in de buurt van zijn woning gezakt. Toen de politie hem op de kant gebracht had bleek, dat hij al was overleden. Op dealgemene vergadering van de L.T.J. op 21 februari zal 's mid dags afscheid genomen worden van de secretaris-leider van de L.T.J., de heer Theo van Son, die per 1 maart de functie van directeur van het Mi gratiecentrum in Den Haag zal aan vaarden. 's Middags van vijf tot zes uur wordt gelegenheid geboden persoon lijk afscheid te nemen in het Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, te Haarlem. Zo druk was het b(| een voetbalwed strijd in Neurenberg dat de tribunes niet in staat waren alle kljklustlgen te bevatten. Een aantal Jongere voetbal- enthousiasten liet zich hierdoor echter niet afschrikken en bezette een goed en goedkoop plaatsje in de bomen rond bet veld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7