VAN FRANSE GRATIE EN ENGELSE SMAAK m u Met Van Speyk en Lokeend de lucht in sfiPlil DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 SCHIPHOL (P. P.) - „Door middel van deze toestellen kunnen wij onze piloten vertrouwd maken met de start- en landingsmogelijk heden op diverse vliegvelden, alsmede met de wijze waarop zij worden „binnengepraat", vertelt ons de heer J. Rogers, chef syn thetische vliegtraining van de K.L.M. Wij staan vol stille bewonde ring voor de zogenaamde link-trainers, een soort cockpit met de nodige apparatuur gebouwd op een balg, die de mogelijkheid biedt het toestel precies de bewegingen te laten maken, die een vlieg tuig ook in de lucht kan maken. De piloot zit in de cockpit en kan alle instrumenten en stuurapparaten gebruiken als in een echte machine. Hij heeft geen uitzicht en vliegt met-ter-daad blind. Door een koptelefoon krijgt hij zijn Instructies van een instructeur, die de gehele vlucht kan volgen aan zijn controletafel, waarop een grote kaart ligt waarover een wagentje rijdt dat op een glasplaat, die over de kaart ligt, een rode streep achterlaat. Dit wagentje maakt alle bewegingen die de piloot zijn vliegtuig laat maken mee in een snelheid die precies in verhouding staat tot de kaart waarover het rijdt. Het geheel op de controletafel is dus op schaal en de instruc teur ziet dan precies wat er in werkelijkheid zou gebeuren. Door middel van zijn microfoon staat hij met de vlieger in contact en kan hij hem de nodige aanwijzingen geven. Wegwijs in de wereld SCHOMMELENDE WIJZERS ge ven een beeld van alles wat het vliegtuig doet dé hoogte, de snel heid en alles wat er voorts te we ten is. Natuurlijk volgt de instruc teur precies de procedure, zoals die op de basis, waarop geoefend wordt, wordt toegepast. Door middel van deze ingenieuze apparatuur is het dus mogelijk, de piloten vooraf reeds vertrouwd te maken met landingen op vliegvelden waar zij nog nooit zijn geweest. De aanwezige instrumenten in.de link-trainer zijn niet afgestemd op een bepaald type toestel, zodat men hier kan spreken van een algemene viiegtraining. Dit is de apparatuur waarin jonge vliegers hun opleiding krijgen, alvorens ze ingezet worden op Europa-routes. Wat wij tot nu toe zagen kwam nog ver in de schaduw te staan, bij wat ons oog aanschouwde, toen de heer Rogers ons meenam naar een zeer grote hal, waar drie „si mulators" staan. Vluchtnabootsers is de Nederlandse benaming die men heeft gegeven aan de losse cockpits die hier werden opgesteld. Stel u dus alleen het stuurhuis van een vliegmachine voor zonder de passagiersruimte. De apparatuur is verbonden met controle-instrumen ten. Hij hoort, voelt en ruikt IN DEZE COCKPITS, waarvan de raampjes geheel melkwit zijn, zodat de vlieger geen uitzicht heeft, is de werkelijkheid tot in de kleinste details nagemaakt. De vlieger on dergaat geheel de sensatie van een echte vlucht. Hij hóórt het geluid van motoren, hij voelt het trillen van de machine, hij ruikt zelfs de typische lucht die in zo'n toestel hangt, kortom ook al zou hij met de geestelijke instelling van „dit is niet echt" in het toestel stappen, dan is hij die gedache binnen zeer kor te tijd kwijt en opgenomen in de werkelijkheid van de echte vlucht. Deze simulators zijn bestemd om piloten op te leiden voor het vlie gen op bepaalde toestellen, zoals de DC 7C waarvan er een cockpit staat met de benaming „Dry Sea", de Vis count met de naam „van Speyk" en de Constellation met de naam „Lokeend". Er staat daar een apparatuur van omstreeks vijf miljoen gulden, die echter zijn geld zeker opbrengt, want de kosten van een Terwijl het kostbare appa raat (zo duur als een com pleet toestel) de gehele dag gebruikt wordt, benutten technici elke vrije minuut voor controle en reparatie te controleren en eventueel te her stellen, zodat er de volgende dag weer volop getraind kan worden. Als buitenstaander staan we per plex, als we tijdens de les een kijkje nemen in een van de simu lators. Een jongeman zit voor een ongelooflijke hoeveelheid meters en andere instrumentjes en voelt er zich volkomen thuis. De instructeur zit naast hem en geeft opdrachten, die moeten worden uitgevoerd. Ach ter in het stuurhuis bevindt zich de controle-apparatuur met de contro leur. Door middel van radio staan deze drie mensen met elkaar in con tact Men is hier in staat alle denk- Bij de synthetische vliegtraining wordt de werkelijkheid in aIPe details nauwkeurig nagebootst. Aanranders gepakt op afgebeten handschoenduim Twee mannen, die zondagavond bij Holthe een jonge vrouw lastig vielen, zijn door de politie ingerekend. De afgebeten duim van de handschoen van een van hen benevens de vage beschrijving van hun uiterlijk is hun noodlottig geworden. De dame, afkomstig uit Wijster was om half elf met de trein uit Beilen aangekomen. Met de fiets ging zij op weg naar huis. Twee mannen, die met dezelfde trein gekomen waren en die haar geruime tijd op de bromfiets gevolgd hadden, haalden haar nabij het gehucht Holthe in. Zij trokken het meisje van haar fiets. De jongedame leverde een zwaar gevecht met de twee aanvallers, van wie er een haar 't schreeuwen tracht te beletten, door zijn gehandschoende hand voor haar mond te houden. De aangevallene zette er haar tan den in en scheurde de duim van de handschoen. Op een zeker moment meenden de twee onverlaten, dat er hulp op komst was voor hun slachtoffer hetgeen later niet waar bleek en sloegen op de vlucht. Op de plaats van de worsteling vond de politie later de afgebeten handschoen-duim. Dat was samen met het vage signalement genoeg om de twee te arresteren. Ze hebben een volledige bekentenis afgelegd. Marijke kon hei bijna niei geloven vlieguur in een vluchtnabootser zijn aanmerkelijk minder dan van die in een echte machine. En zo kost de opleiding van de vliegers aanmerke lijk minder, terwijl risico's geheel zijn uitgesloten. Over enige tijd zullen er nog twee simulators bijkomen en wel Ivoor de nieuwe vliegtuigtypen „Elec- tra" en DC 8. Dat gaat dan weer enige slordige miljoenen kosten, maar al staan wij als buitenstaan- |ders verwonderd over zulke hoge bedragen, het is economisch volko men juist. Contini/bedrijf DE SIMULATORS worden ook zwaar benut, want ze werken con tinu. Van 's morgens vroeg tot des avonds laat zijn ze in bedrijf en leerlingen, instructeurs en contro leurs lossen elkaar in ploegen af. 's Nachts worden de machines nog niet met rust gelaten, want die tijd wordt gebruikt om de apparatuur bare -omstandigheden na te bootsen, zodat de piloot geheel met zijn ma chine vertrouwd kan geraken. Ook de vliegers, die reeds op deze toestellen vliegen in de prak tijk, moeten verplicht een bepaald aantal uren synthetisch vliegen als een soort herhalingsoefeningen. Men laat bij de vliegersopleiding van onze luchtvaartmaatschappij niets onbeproefd om de piloten de best denkbare opleiding te geven, want tenslotte dragen deze mannen een zeer zware verantwoordelijk heid, niet alleen met betrekking tot het dikwijls grote aantal passagiers dat zij vervoeren, doch tevens over het kostbare materiaal, dat de maat schappij hun toevertrouwt en de goodwill, betreffende stipte ver trek- en aankomsttijden en prettige vlucht. De synthetische vliegtraining op Schiphol is een waarborg voor een goede opleiding. (Nadruk verboden) Woensdag heeft een deputatie van de verbindingsdienst van de Konink lijke Landmacht op het paleis Soestdijk aan de jarige prinses Marijke een kampeertent en een draagbare radio aangeboden. Foto: prinses Marijke bekeek bij haar nieuwe tent het radiotoestel. Rechts majoor W. Kochler, staf 101 verbindingsgroep. (van onze verslaggever) V SS Stippen, stippen en stippen. Een mantel die bepaald in het oog lopend Als hekkensluiters nog twee creatie* van Manguin: .Amourette" een „Mosaique" is de vanzelfsprekende naam voor dit granniee iurkie met genoemd kan worden, een ereatie van Lachasse (Londen) van water- namiddag-ensemble van rode en witte Schotse ruiten (de mantel) en een zeer brede ceintuur. Het is vervaardigd van bedrukte ziide Do rnkVÓVa, kerende ascot-ztjde. De naam? „Sourire". witte linnen Kult. Ken witte heed completeert het geheel. door de ceintuur in een mooie vUtende klökvora getroktom

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4